Vytěžovač FVE - Co to je a jak pomůže ušetřit?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2024

Комментарии • 60

  • @michalmazgal
    @michalmazgal Год назад +1

    V případě, že je instalována baterie, tak stačí jen měřit její napětí a přebytky posílat do bojleru.
    Pěkné video. 👍

    •  Год назад +1

      Je to tak. Ideálně regulovat podle úrovně nabití. S akumulátorem je ještě jedna výhoda - regulace nemusí být tak rychlá. Případné nedostatky se vykryjí za baterie. Dá se pak regulovat třeba i podle dat z cloudu, jak to má např. SolarStation.

    • @michalmazgal
      @michalmazgal Год назад

      @ 👍 ještě vyměnit to SSR za triakovou regulaci, která stojí pár korun a celý systém opticky oddělit od internetu, aby se daly číst pouze hodnoty, kvůli možným hackerským útokům a dílo hotovo 😉
      (Ta triaková regulace může bojler vytěžovat přebytky podle napětí na baterii. Tzn. všechny přebytky do bojleru...)

    •  Год назад

      @@michalmazgal U sebe mám fázově řízené SSR. Takže můžu regulovat plynule až do plného výkonu.

  • @PNRobo
    @PNRobo 2 месяца назад

    Zdravim. Super video.
    mám naceneny Goodwe GW10K.
    6 KWp(keď si kúpim el auto pravdepodobne dám druhý string do 10kwp)
    10W batériu.
    Optimezery Tigo TS4 A-O
    Chcel by som vymenit plynovy bojler za kombinovany plyn/elektr a ohrievat vodu z prebytkov. Odporucil by si mi nejaky wattrouter ,alebo akou cestou sa mam vybrat ?
    Som laik ,cize dakujem za kazdu radu.
    Rodinny dom 2dospely+2deti

    •  2 месяца назад +1

      Pokud budeš mít takový výkon a navíc ještě aku, tak si myslím, že je zbytečná investice do kombinovaného bojleru. Šel bych do klasického bojleru na elektřinu a ideálně doplnil nějakou regulací. Na trhu je toho více - wattrouter, gbo, solarStation, nebo můj PowerRouter (www.t-reg.cz). Takhle budeš mít ohřev většinu roku plně z FVE a těch pár kWh ze sitě bude levnější než plynový bojler (+revize, +hlásič, ...).

  • @jiribrunc4880
    @jiribrunc4880 Год назад

    Dík za nové video

  • @lubossverak-j2q
    @lubossverak-j2q Месяц назад

    Málo, Malinek!!

  • @hankaajindrich8622
    @hankaajindrich8622 Год назад +1

    Bojler, nebo ohřev bazenu, nebo přímotop je idealní pro toto vytěžování, na to mám Sitona 210. Jinak k natáčení... vidím, že používáš telefon, doporučil bych apku OpenCamera a využít manualní ostření, aby to během videa pořát nepřeostřovalo.

    •  Год назад +2

      Mam OpenCamera a mam tam zaostrovani na oblicej. Asi si pohraju s nastavenim 👍

  • @patriktrojcak5396
    @patriktrojcak5396 Месяц назад

    Som laik a o elektroniku som sa nikdy nejak extra nazaujimal no mam čerstvo zriadenú domácu elektráreň a dosť ma to chytilo. Rozmýšľal som čo z prebytkom a ako využiť fotovoltiku naplno... Toto video je presne o tom na čom som v poslednom čase rozmýšľal... chcel by som týmto spôsobom ohrievať TUV. Chcel by som si to spraviť sám nakoľko by ma to bavilo no nemám dostatok vedomosti ani skúsenosti. Vedeli by sme sa dohodnúť že by si mi navrhol systém (aké komponenty, ako pozapajať, naprogramovať...) samozrejmo to nechcem zadarmo dohodli by sme... Ďakujem

  • @minduton
    @minduton 3 месяца назад

    To 2kW těleso v bojleru (předpokládám Dražice) lze rozhodit celkem jednoduše na dvě samostatné 1kW spirály. Každé 2kW těleso Dražic jsou ve skutečnosti 2 odporová vinutí v jednom tělese, jen na přírubě tělesa je to spojeno dohromady na 2 kW. Třetí šroub/svorku lze jednoduše přidat. Pro účely vytěžování je určitě lepší mít dvě 1kW tělesa, než jedno 2kW, protože SSR relé hřeje obvykle jako prase. Pokud přes SSR relé půjde jen 1 kW, a druhá 1 kW se bude připínat jako celek, tak ztráty v SSR relé budou zhruba čtvrtinové.

  • @MilosMatus
    @MilosMatus Год назад

    Já to chci řešit přes Home Assistant (+NodeRED), kde už mám monitoring FVE. Mám v plánu pořídit ESPhome, kde přes relé budu ovládat stykače boileru a aku nádrže. Ještě tam chci přidat čidla na teplotu, abych si monitoroval teploty (abych případně nabil boiler na nějakou min. teplotu a manželka mne nelynčovala 🙂 Bude to na jednoduchém principu On/Off podle velikosti přetoků. SSR mi přijde drahé, hřeje a může přinášet další problémy.

    •  Год назад

      Více lidí píše, že by to řešili přes Home Assistant. Asi to není žádný problém, já s tím nemám žádné zkušenosti, tak jsem to řešil takhle. Ve videu mi šlo spíše o princip té regulace a proč to tak použít (třeba to analogové SSR a ne pouze systém ON/OFF).
      Po pravdě bych chtěl vidět nějaký HA z pohledu HW - jak detekovat třeba signál HDO, ovládání zátěže, měření teplot, regulace (třeba analogová) toho SSR atd. Všude člověk vidí jenom obrazovku kde jsou kostičky (program) a grafy, ale tu HW stranu nikde nejde moc vidět.
      Ona je totiž jedna věc hezkej a barevnej program a druhá nějakej chumel drátů a modulů z Číny, který chytají kde jaké rušení. Asi jdou použít i moduly ve stylu Sonnof, Shelly apod. Ale jak říkám, nikde není moc vidět ten HW ve skutečné instalaci.

    • @MilosMatus
      @MilosMatus Год назад

      @ velká výhoda HA je, že umí integrovat spoustu různých řešení/výrobců pod jeden systém a tam stavět monitoring a ovládání. Kromě těchto standardních věcí s komunikací přes ip/wifi, ZigBee, BT existuje právě ESPhome, což ESP (umí další platformy), které je spravované v HA a v konfiguraci se řekne, co bude umět (samozřejmě vyžaduje připojení i nějakých dalších čidel). Takže udělat si wifi teploměr je práce na "pár" minut. Takže ten teploměr bude měřit a třeba chytrá zásuvka bude zapínat a vypínat (ESPhome může mít i relátka, tak to zvládne i samo). Algoritmus pak napíši v HA, já jsem rovnou začal dělat vše NodeRED, ale je tam i nativní automatizace přímo v HA. Za mne moc pěkná platforma a "zadarmo".

  • @katkak-y1e
    @katkak-y1e 9 месяцев назад

    Chci se zeptat, jestli je možné namontovat vytěžovač, i když máme pozastaveny zatím přetoky do sítě. Máme tisíci litrovou akumulační nádobu a v ní namontovány dvě spirály, tak bychom přebytečnou vyrobenou energii nejraději poslali do ní.

    •  8 месяцев назад

      Záleží jak detekuje, že je přebytek výkonu. Buď se řídí skutečným přetokem do sítě, takže přetok musí být. Ale také je možné řídit spirálu podle úrovně nabití baterie, nebo jiným způsobem... Koukněte třeba na www.yorix.cz/cz/greenbono/gbo-aku.htm

  • @lukaschalupa752
    @lukaschalupa752 Год назад +1

    Máte nějakou zkušenost s FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem? Tam totiž ten ohřev vody nezajišťuje bojler, ale samotná vnitřní jednotka tepelného čerpadla.

    •  Год назад +2

      Nemám. Moje tepelko nenahřívá TUV přímo, tak jsem to neřešil. Ale samozřejmě je možná taková kombinace. Ideálně u invertorového TČ, kde jde řídit maximální příkon TČ. Potom by šly přetoky ideálně využít v tepelku. Mám v plánu si postavit malé TČ vzduch/voda ze starší klimošky. Cíleně jenom s malým příkonem, abych mohl využívat i malé přebytky z FVE. Ale otázkou je, jak se mi to podaří realizovat.

    • @lukaschalupa752
      @lukaschalupa752 Год назад +1

      @ Díky, to by mohlo být zajímavé.

  • @TomH519
    @TomH519 Год назад +3

    Vytěžovač FVE by určitě neměl být pouze hloupé zařízení, které dle přetoku ohřívá např. bojler, ale měl by umět i řízení výkonů a přetoků samotné FVE např. dle spotových cen. Jinak by do budoucna nemusel dávat žádný smysl. Díky energetické krizi spousta lidí přeslo na spot a dnes prodávají klidně i za záporné ceny. A nebo to ručně vypínají, pokud se cena blíží k nule. Automatizované systémy jsou zatím na začátku. Výkupy za jednotkovou cenu z domácích FVE budou také velice nízké, protože lidé z domácích FVE spotřebují tu nejdražší část výroby pro sebe a do sítě posílají už pouze tu nejlevnější. Tedy já bych uvítal opravdu zařízení, které bude komplexně řídit FVE dle stavu ceny z distribuce, výkonu FVE a požadavků domácnosti.

    •  Год назад +2

      Na jednu stranu máš pravdu, ale pokud člověk není na spotu, tak taková regulace nemá smysl. Ne všichni mají spot a myslím že i dost lidí využívá virtuální baterii buď samotnou, nebo v kombinaci s vlastním akumulátorem. Takhle to kromě té ceny distribuce (u mě je stálá, případně jenom ovlivněna signálem HDO) řídí ohřev bojleru podle teploty, HDO, slunce i požadavku domácnosti. Vždy to pracuje tak, aby byl ohřev, případně celkový náklad domácnosti za elektřinu co nejmenší.
      Kód je volný, dá se s ním tedy jakkoliv laborovat. Data se dají stáhnout a nějakým stylem zakomponovat do regulace. Různí výrobci už mají svá řízení, kde do toho vstupuje i tepelné čerpadlo a optimalizuje to náklady celkově. Na druhou stranu, takové zařízení musí mít i nějaký ekonomický smysl. K čemu že za rok ušetřím 1000 Kč za elektriku, když by se mi to potom zaplatilo třeba za 20 let?

    • @TomH519
      @TomH519 Год назад +1

      @ To nebyl vůbec útok na tvé zařízení.Ba právě naopak.Tvé lze lehce upravit. Ale na jednoúčelová komerční zařízení. Tam především musí fungovat návratnost.Ale ta i očekává, že bude neustále výhodné prodávat, aby byla zaručena funkce vytěžovače. Ale tomu tak již dnes není. Je už polovina září a právě teď ve 14 a 15H je spot 18 a 20EUR/MWh. To je lepší to vypnout.A virtuální baterie nebo i pevná výkupní cena je vlastně pouze zprůměrovaná spotová cena z dodávaných FVE. A jak bude takový vytěžovač fungovat, když zjistíš, že se ti výkup nevyplatí a přestaneš prodávat?

    • @MartinMasek-sb7sr
      @MartinMasek-sb7sr Год назад +2

      No určitě všechny parametry jdou krásné zahrnout v homeassistantu. A cena zprovoznění(konečná návratnost) je asi nejlepší. Do procesu rozhodování o spínání čehokoli můžeš zařadit jak spot i tak i předpověď výroby a nečekat až na přetoky, to bych řekl,že je skoro pozdě něco spínat. Měním takhle teplotu na bojleru, podlahove topení (rohože) teplotu v domě (voda).
      Algoritmus spínani čehokoli je omezen pouze tvoji hlavou, homeassistant snese všechno.

    •  Год назад +1

      Stejně jak u toho mého řízení. Co si tam člověk naprogramuje, to tam má. Spot nemám, takže ten neřeším (alespoň prozatím). Tak spotřebovávám jenom přebytky, případně spínám podle teploty, času a signálu HDO.
      Ono vyvážit cenu zařízení a univerzálnost tak, aby to bylo opravdu použitelné všude snad ani nejde. A pokud ano, tak je to čistě programovatelné a to zas každej nezvládne. To se vůbec nebavím o tom, že pro některé firmy zabývající se FVE je vůbec problém nainstalovat "hloupej" AZ router, tak aby fungoval tak jak má.

  • @MyPavelpavel
    @MyPavelpavel Год назад

    Jak moc jde třeba ten wattrouter uživatelsky přizpůsobit? Příklad. Mám dva bojlery, ale chci aby se nejdříve ohřál ten první jen pokud je baterie aspoň na 50% a toto jen od listopadu do března.

    • @amperak
      @amperak Год назад +2

      na to je lepší greenbono aku, které má měření baterie. veškeré tyhle zařízení primárně využívají přebytky do sítě. pokud máš měnič s 48V baterií, tak na to mám vlastní produkt, který vytěžuje dle nabití baterie.
      na WR (určitě i jiných) jde nastavit priorita, tj mužeš nastavit nejprve jeden a pak druhý, nebo mužeš nastavit oba výkonem 1:1

    • @MyPavelpavel
      @MyPavelpavel Год назад

      @@amperak díky, mrknu na to. Já mam panely pár týdnů, ještě nemám možnost dodávat do sítě, ale pořád sleduji v aplikaci jak ten rok energie funguje a přemýšlím jak to optimalizovat Třeba u bojleru mě nejdříve napadlo hodit je na spinacky, ale co když bude zataženo a v tom případě by bylo lepší si počkat na 17h na nízký tarif. Jeden bojler jde navíc vytápět skrz kotel, ale zase proč extra zatápět, když hezky svítilo.

    • @amperak
      @amperak Год назад

      @@MyPavelpavel tyhle věci na přetoky logicky bez přetoků nefungují :)

    •  Год назад +3

      Já jsem si to primárně vyráběl na regulaci s přetoky, protože je mám umožněný. Akumulátor stejně nemám. Je to jenom o tom, co člověk dokáže měřit a uregulovat... Na tohle je celkem dobrý Siemens Logo! Snad všechny střídače mají komunikaci přes modbus, takže je možné si z něho vytáhnout jakákoliv data a podle těch regulovat, nastavovat si priority a celkově si to vyladit na svůj systém. Na druhou stranu, člověk tomu už musí trošku rozumět a umět si to vyrobit. A taky to samozřejmě něco stojí.
      Pro to existují tyhlety regulátory, ale v těch logicky nejde udělat taková volnost, aby to vyhovovalo všem za všech podmínek a při různých typech sestav.

    • @amperak
      @amperak Год назад +1

      @ přesně tak.

  • @petrhariprasadhajic9570
    @petrhariprasadhajic9570 6 месяцев назад

    Nemůžete ty zkratky rožšifrovat? SSR solid state relays, PLC - programmable logic controler.

    •  5 месяцев назад

      Ty zkratky mi prijdou tak obvykle, ze si nemyslim ze je potreba je rozepisovat. Prupadne si je muze kdokoliv dohledat na netu. U auta taky rikam TDI a ABS a nikdo nad tim nepremysli... U videa tohoto typu bych rekl ze bude sledujici neco malo vedet, pripadne je schopny si to dohledat 😉

  • @MrAtom631
    @MrAtom631 Год назад +2

    Hezke video.. Jen si prosim zkus priste nastavit kameru na fixni zaostreni :D

    • @amperak
      @amperak Год назад

      točí to mobilem, já kvuli tomu koupil kameru, z mobilu to nikdy nebylo dobrý.

    • @MrAtom631
      @MrAtom631 Год назад

      @@amperak To by tam taky melo jit nastavit ne? Starsi Samsung galaxy ma rezim pro video a fixed focus

    •  Год назад +1

      Natacim mobilem. Ale asi si pohraju s nastavrnim aplikace... Nenatacim tak casto, tak to nemam odladeny 🤔
      Ale dik za zpetnou vazbu 👍

    • @amperak
      @amperak Год назад

      @@MrAtom631 jenže po čase si usmyslí, že je potřeba přeostřit. a když na své kameře upravím ohnisko, tak jsem ostrej já i tabule.

    • @amperak
      @amperak Год назад +1

      @ to se naučíš, video je super a obraz je použitelný

  • @PedroDivisez
    @PedroDivisez Год назад +1

    homeassistant někde na rpi a integrace fve plus pár shelly to imho zastoupí uplně na pohodu, ale já šel na FELu na SW, ty asi na elektroniku, to mi zase ted chybí...

    •  Год назад +2

      Ono je víceméně jedno na jakým HW to běží. HA jsou čtverečky s čárkama a fajnový grafy, budíky a tak. PLC je semtam nějakej kód, nebo taky čtverečky s čárkama, ale ty grafy už tolik ne. Ale jde to dodělat. Na druhou stranu PLC má různý typy vstupů/výstupů který jsou poměrně blbuvzdorný (na rozdíl třeba od Arduina), a neomezuje to jenom na připojení zásuvky přes wifinu.
      Trošku jsem to "zakulatil", ale chtěl jsem tím říct, že každá technologie má své plusy i mínusy. Ve výsledku je důležitý funkční algoritmus a ne technologie na které je to vytvořeno. Třeba pomocí Siemens Logo! to jde taky poměrně jednoduše naklikat. Ono rozchodit RPi chce taky nějaký zkušenosti a leckdo si na to netroufne.

  • @VitDusek
    @VitDusek 13 дней назад

    Tak nevím, myslím, že je to trochu složité a přínos není nijak závratný. Já to vyřešil úplně jednoduše. Před boiler jsem zapojil spínací hodiny, které spínají od 10 do 16 hodin. V průběhu roku je to nejpravděpodobnější doba kdy mám přebytek elektřiny. Pokud přebytek nemám ani v této době, stejně musím nahřívat ze sítě. Instalace těchto hodin byla ve stokorunách. Rozdíl oproti tomuto sofistikvanému řešení v efektivitě bude zanedbatelný. Jediná starost je aby se hodiny nerozešly se skutečným časem.

    •  11 дней назад

      Pokud je výroba dostatěčná, je to nejjednodušší a funkční řešení. Ještě ideálně v kombinaci s akumulátorem. Pokud ale akumulátor není a ani výroba není ideální, dochází k zbytečnému odběru ze sítě. Pokud časák sepne v 10 hodin a zrovna jsou do 11 hodin mraky, dojde k ohřátí třeba ze 70% ze sítě. Odpoledne je pak zbytečný přetok do sítě, nebo utlumená výroba. Pokud je celý den výroba slabší (třeba 1 kW), tak se ohřeje bojler z cca poloviny ze sítě i když by za celý den bylo dostatek slunce na plné ohřátí. Pokud někdo vycandá večer celej bojler, bude do 11 hodin studená voda? Vysvětluji to ve videu na reálných grafech. Ideální je takové řízení ještě v kombinaci s akumulační nádrží. Ano, je to nějaký náhklad navíc. Celková návratnost je ale vždy otázkou reálného výkonu FVE a využití ohřáté vody.

  • @RadimBartak
    @RadimBartak 7 месяцев назад

    👏

  • @jirkas229
    @jirkas229 10 месяцев назад +1

    na bojler pouzivam proste mechanicke spinacky cca 11-17h wattrouter je pro me zbytecny luxus.

    •  10 месяцев назад +1

      Ano, je to také možné použít. Ale nevyužije se tím plný potenciál FVE. Zvlášť, pokud není ideální výroba. Mluvím o tom v 8:20

  • @branoster
    @branoster Год назад

    takze usetrim ale teplu vodu budem mat 4 hodiny potom ako som odisiel z domu 🤣🤣🤣

    •  Год назад +2

      Samozřejmě že ne! Bojler nějakou dobu teplou vodu udrží. Nízký tarif taky není stále. A v případě, že by hrozil nedostatek teplé vody (pokles pod určitou teplotu), tak se spustí standardní ohřev.
      V reálu to pak funguje tak, že se během dne (od rána) nahřeje bojler a teplá voda s rezervou vydrží do druhého dne, kdy se znovu dohřívá. Za poslední 4 měsíce (od doby, kdy toto zapojení provozuju) se nestalo, že bychom neměli teplou vodu. Bojler ze sítě dohříval myslím 2x, nebo 3x asi hodinu.

  • @petrcz74
    @petrcz74 Год назад

    Distribuce v běžné sazbě je za 2 Kč 🤦‍♂️

    •  Год назад

      Otázkou je, co je běžná sazba. Pokud myslíte D01d, tak při takové spotřebě člověk ani FVE nevyužije. Ano, je pravda, že třeba D25d je vysoký tarif za 2 Kč, ale u topení (D56, D57) kde má FVE největší smysl je to už jen cca 0,4 Kč. Teď to samozřejmě půjde nahoru, a stát už nebude dotovat určité složky ceny.

    • @petrcz74
      @petrcz74 Год назад

      @ mám D02 ale nedostanu sazbu na topení, protože mám tepelné čerpadlo vzduch vzduch a jeho příkon je dle čezu menší než tepelné ztráty domu. Mám plyn a dřevo. Blbé je, že jak mám celý dům na el. Tak mám roční spotřebu cca8Mw . Takže bez plného el. Topení na tu sazbu málokdo dosáhne. Bojler sazbu jsem neřešil, protože je tam sazba ve špičce větší.

    • @tomaskozler4856
      @tomaskozler4856 9 месяцев назад

      @ no FVE může mít největší smysl u různých věcí, ale topení v našem podnebí to teda rozhodně nebude, ledaže bydlím na horách tzv. na Skandinávce, 6 letních měsíců a na 6 zimních barák zatemuju a stěhuju se na Kanáry. jedinná výhoda jsou možná ty tarify v kombinaci s virtuální baterií, což může být rozdíl třeba 2kč za kWh z VB. ale pořizovat si FVE na topení jen kvůli tomu teda smysl nedává:-). krom tarifů 56 a 57 se teda také jedná o tarify 45 a 35, naopak v nevýhodě jsou některé tarify dedikované spotřebám, které s FVE ten největší smysl reálně dávají, konkrétně 25 a 27. aspoň dle mého ceníku. já myslim, že je škoda je takle pominout, tím spíš, že ta využitelnost FVE opravdu u nás o topení není a je docela dost domácností (zde se vracíme k otázce, co je běžná sazba?), které prostě eletrikou netopí a tudíž ty tarify nemají, ale FVE by využili nebo využívají stran toho dobře. dále trvanlivost nabídky virtuální baterie za těchto podmínek je taky poměrně vrtkavá záležitost. krom toho teda pokud se bavíme o distribuční ceně jako nezanedbatelné proměnné, bylo by záhodno zmínit i cenu obchodní, protože někdo nebo někdy jde spíš o ten rozdíl mezi zadarmo a cenou distribuční a někdo nebo jindy jde spíš o ten rozdíl mezi celkovou a distribuční. a ten rozdíl tam není v haléřích, ale v korunách a podobný napříč všemi tarify...

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 11 месяцев назад +7

    Ve výsledku tu elektřinu nikdy nespotřebujete všechnu. Jinak řečeno 10kWp při 1000 hodinách ročně což je koeficient pro ČR nedá nikdy 10 000 kWh, ale podle sklonu 7 000 kWh pak si připočtěte ztráty střídače a akumulátorů a jste na 6 000kWh jen že pak nastává ten okamžik pravdy, protože vy to v létě nespotřebujete za přebytky dostanete minimum ceny nebo nic a na víc ta FVE má i vlastní spotřebu klidně i 100W což je 2,4kWk denně což je 876 kWh cca tedy 1 000 kWh tak že to už jsme na 5000 kWh a to co nespotřebujete bude klidně 2000kWh ve finále vám to dá 3 000kWh což je při cca 6Kč za kWh 18 000 Kč x 30 let je to právě těch 560 000 Kč co jste dali za pořízení a údržbu za 30 let a nevyděláte nic jen budete mít na baráku agregát co vám může podpálit dům. To ovšem nepočítám náklady na kompenzace odběru v síti ty platíme za vás všichni v ceně elektřiny tak že cca dalších 300 000 Kč za těch 30 let způsobíte škodu v síti co za vás zaplatí všichni. Tak vám děkujeme že jste to pořídili.

    • @tomasvaclavik8756
      @tomasvaclavik8756 8 месяцев назад

      Mě celá tahle sranda vyšla na 85 tisíc + zbytek dotace. Návratnost 3 roky. Tak papa 😂

    • @tomaskonopac9431
      @tomaskonopac9431 7 месяцев назад

      @@tomasvaclavik8756 Ta dotace tu neplatíme všichni z daní? A trojnásobnou cenu elektřiny díky emisním povolenkám a jiným tunelům tu nemáme všichni. Díky tomu drahé všechny výrobky také neplatíme všichni včetně vás? Člověče jak můžete takhle myslet. Pokud by každý dostal dotaci tak jí nedostane nikdo a stejně to zaplatíme všichni z daní. Dotace jsou největší tunel a pitomost vymyšlený na hloupé občany co netuší jak funguje ekonomika země.