Cały czas przypominam o tym, że na razie odcinki są dla początkujących. Tych którzy będą wyjeżdżać z transformatami Fouriera, liczbami zespolonymi i innymi cennymi radami, będę blokował w kanale :).
lechu lsk Dość prawidłowo powiedziane, skoro jest to wiedza dla początkujących to niech tak pozostanie. Podziękuję za mieszanie mi w głowie kwestiami dla zaawansowanych.
Popieram, że nie powinno się tutaj robić bałaganu z informacjami dla zaawansowanych, tylko czy to nie jest tak, że osoby które z tym wyjeżdżają na ogół tematu nie czują? Z drugiej strony chyba szkoda usuwać komentarze coś wnoszące? Moim zdaniem ten kanał ma znacznie większy potencjał niż Elektroprzewodnik(no ma braki i to niestety widać), czy Elektromaras, którego bardzo szanuję, bo ma facet zacięcie, mimo dużych braków. Tutaj za to jest jak do tej pory wszystko bardzo ładnie wyłożone bez żadnych merytorycznych błędów, po prostu nie ma się do czego doczepić. Drobna uwaga: warto by było powiedzieć coś na temat podłączania różnych obciążeń do takiego dzielnika, żeby nikt przypadkiem nie próbował sobie zrobić zasilacza z takiego dzielnika.
w przypadku rezystora szeregowego i odniesienia do wody: Trafniej byłoby pokazać, że najpierw rurkę zwężamy o powiedzmy 1cm, a potem znowu o 1cm w wyniku czego zwężaliśmy ją o 2cm. Tak jak najpierw 1 Ohm, potem 1Ohm to w sumie zwężenie o 2 Ohmy.
Zgadza się. Jeżeli na pierwszym zwezeniu woda będzie przeplwac z prędkością 2l/s to na drugim takim samym zwężeniu też będzie przeplwac 2l/s. Kiepskie porównanie z tą woda
@@rafanowak6764 i Dawid Tomaszewski 2l/s to jest prąd. Prąd płynący przed pierwszym opornikiem i za drugim opornikiem jest taki sam, tak samo jak z ilością wody przed i za zwężkami. Ciśnienie to napięcie. Jak wepniesz manometr przed, pomiędzy i za zwężką, to na każdym z nich odnotujesz niższe ciśnienie.
@@arturzajac6270 No właśnie nie, w przypadku pomiaru na drugiej zwężce odnotowałbyś ciśnienie bardzo podobne ponieważ już przed nią płynie ciśnienie pomniejszone przez pierwszą
Duże podziękowania ode mnie za odcinek. Akurat ostatnio powróciłem do zabawy elektroniką, ale planuję porobić troszku większe rzeczy. Zawsze korzystałem ze schematów ale prawdę pisząc specjalnie nie wiedziałem "co wlutowywuję" w tym również nie specjalnie wiedziałem jak działa takowy opornik~
jesli chcesz zapalic diode nieprzepalajac jej to dajesz rezystor wtedy nie swieci ,dodajesz drugi rownolegle , i trzeci i czwarty az zaswieci , jak slabo swieci to dodajesz piaty rezystor rownolegle
3:01 Polecałbym rozpisanie tego skąd taki wzór się wziął: Z prawa ohma R=U/I A na moc to P=U*I A więc 100Ohm=20/I => I=0,2 Więc P=20*0,2 => P=4W Dla mnei przynajmniej tak jest bardziej zrozumiale, i myślę że dla większości wkraczającej w świat elektroniki też tak będzie :)
Jest Pan świetny. Mam całkiem sporo elektroniki na uczelni, ale jedyne co robimy i przez najbliższe kilka miesięcy bedziemy robić, to same schematy, same obwody w teorii, narysowane na tablicy itp.
Fajny material, tylko mogli byscie nagrac material wyjasniajacy dokladniej jak prad plynie w obwodze przez kolejne elementy, np. tak jak w tym dzielniku bo troche za szybko jak dla poczatkujacych, skad te wzory? Gdzie je mozna znalezc,bo nie mowie zeby wyprowadzac:)
Paweł Mielczarek Założę się że w odcinku o kondensatorach nie byłoby tematu o dzielniku na kondensatorach... Oczywiście teraz pewnie będzie, mowa oczywiście cały czas o prądzie stałym.
Z tą analogią wodną można by też dodać że poziom wody w rurce za zwężką będzie na równi z poziomem wody w zwężce a nie taki sam jak przed zwężką (czyli woda wypełniałaby tylko połowę grubej rury za zwężką), co by ładnie tłumaczyło zjawisko że w obwodzie o stałym napięciu płynie wszędzie taki sam prąd mimo iż przewód będzie grubszy (a rura będzie miała większą średnicę).
Wiem że odcinek stary ale spróbuję XD 24V*(1k/1k+10k)= 24V *1/11= 2,18 i coś po przecinku... Mam wielką nadzieję że dobrze. Idę do następnego i się przekonam
9:38 Dlaczego wyjście dzielnika jest podłączone do dolnego rezystora (R2), skoro zgodnie z czarnymi strzałkami kierunku prądu, przepływa on przez R1 i "skręca w prawo" pomijając R2?
Wydaje mi się nawet, że w hulajnodze elektrycznej manetka gazu jest potencjometrem. Wiem, że materiał jest z 2014 roku kiedy to hulajnóg elektrycznych nie było albo były mało popularne. Na popularności zaczęły zyskiwać około lat 2019-2020, a w 2021 roku zostały uregulowane w ruchu drogowym.
troche słaby jest ten przyklad z polączeniem rezystorow szerogowo i przeplywem wody, jak dasz jedna zweżke w obiegu wody to woda faktycznie zacznie wolniej plynac ale jak za nia dolozysz taka samo to woda bedzie dalej plynac tak samo , druga zwezka nie bedzie miala znaczenia, dziwne ze nie zauwazyles tego jak to narysowales.
+RS Elektronika mi sie rezystor kojarzy bardziej z takim oporowym wirnikiem ktory stawia opor wodzie, prosze zauwazyc ze dwa takie wirniki szerogowo beda stanowic mocniej spowalniac strumien wody niz jeden czyli stawiac wiekszy opor i.imgur.com/EbXffIK.png analogia jest tu bardziej podobna do opornika , w ktorym wydziela sie cieplo, tutaj wirnik pradnicy produkowal by tez energie ale nie cieplna tylko mechaniczna.
+RS Elektronika gdybyś zamiast wody dał przepływ powietrza wtedy nawet wzory by się zgadzały. zasadniczo sprężone powietrze zachowuje się tak samo jak prąd elektryczny (mógłbyś nawet tej analogii użyć przy kondensatorach i diodach). a z tego co się orientuję to nawet wzory są takie same więc nikt nie będzie marudził.
ta analogia jest sluszna, tylko zle zaimplementowana: zwezka nie powinna byc na jakims odcinku, tylko juz do konca rurki, a kolejne zwezenie jeszcze bardziej powinno zmniejszac przeplyw wody, tak jakby kazda kolejna zwezka zmniejsza stale srednice wejsciowa rurki
Kiedy powiedziałeś, że P=U²/R to miałem takie „WTF CO?”, ale z ciekawości policzyłem i rzeczywiście XD No bo skoro P=U•I, a I= U/R, to jak podstawimy to wyjdzie U/1•U/R= U•U/R= U²/R
@@quantrox8191 pierdole rozumiem jakby byly bledy ortograficzne czy cos ale o skrot napisany ponad rok wczesniej sie dopierdalac to trzeba byc rozjebanym
Na jakiej zasadzie określa się który rezystor to R1 a który R2 ? Bądź co bądź przy podstawianiu do wzoru ma to istotne znaczenie, gdyż wychodzą różne wyniki.
Fajny kanał co prawda myślę, że brakuje czegoś dla bardziej zaawansowanych, kanałów o podstawach jest na polskim YT chyba dosyć przydałaby się polska wersja EEVBlog a już coś typu TheSignalPathBlog byłoby marzeniem. Na razie nie ma dla mnie na YT nic po polsku... Oczywiście dobrze że jest kanał, który merytorycznie na pewno będzie bez zarzutu, szkoda tylko, że nie adresowany do mnie. Toteż odpowiedź na pytanie konkursowe pozostawiam otwartą...
Przy dzielnikach napięcia wszystko się zgadza pod warunkiem że tzw WY ma opór bardzo duży bo inaczej całość zacznie pływać. ( wyjaśnione w kolejnym odcinku)
nie rozumiem pewnej rzeczy! Jesli mam zasilacz 24v o mocy 24w, zatem daje mi on 1A. kiedy ''podłączam'' do nieog opornik 1 OHM to zadne napięcie sie na nim nie odklada zanim nie robi sie on cieply tak? A jaki opornik musiałbym dac by odłozyło się na nim całe 24W? wytłumaczy mi ktos to zjawisko? nie moge tego pojąc...
Prosty przykład który możesz zrealizować na baterii: Masz zasilanie 5V i chcesz aby dioda świecąca świeciła. Podłączenie jej bezpośrednio do baterii spowoduje że ją spalisz gdyż przez nią popłynie za duży prąd (napięcie wyrażane w amperach). Taka zwykła dioda często ma ograniczenie do prądu rzędu 20mA (0.02A), więc aby uniknąć uszkodzenia takiej diody skorzystasz ze wzoru R = U/I. Napięcie [U] = 5V, a natężenie [I] które chcesz osiągnąć to 0.02A więc R = 5/0.02, R=250. W ten sposób wiesz że należy zamontować w układzie rezystor 250 Om. Nie wiem jaki jest sens dobierania opornika by odkładała się na nim moc, jak już to dobiera się rezystor tak aby osiągnąć docelowy prąd przy najmniejszej stracie mocy. Mam nadzieje że nie popełniłem błędu w odpowiedzi na twoje pytanie, doświadczenia nie mam dużo, ale długo się bawię w Arduino i mikrokontrolery.
1. Zachowaj wszelkie środki ostrożności by czegoś nie podpalić bądź samemu się nie uszkodzić, ten rezystor może się zapalić jak na filmie 2:43 . 2. Weź najmniejszy rezystor jaki masz (wartość i wielkość) i podłącz z zasilaniem do + i -. Dla przykładu rezystor 47 Om i zasilacz który podałeś 24V P = U^2/R P = 24^2/47 = 576/47 = około 12W Dla małego rezystora o tolerancji 1/2W to powinno być pewna śmierć po kilku minutach działania, może nawet sekundach.
patrykas1000 I teraz apre ytan, nie zeby cie zgaszac tylko zebys ty mnie naprostował bo czegos nie rozumiem w tym wszystkim :D Otóż mój rezystor jest bardzo słaby tak jak mowisz i bardzo mały(niewydajny) to zwykły drucik :D i teraz yptanie czmeu mi sie nie spala? (spalłem sobie juz z ciekaoawosci rezystor 220 OHM) wze wzoru wynika ze im wieksza rezystancja tym mniejsze natezenie plynace przez niego zatem mniejsze cieplo sie wydziela, ale dlaczego zatem zwykly drucik sie od razu nie spa;a?
A czy przypadkiem z tą tolerancją to nie jest tak że 100 omów i 20% to da 90 omów do 110 omów? 20% jest. Owszem gdyby było oznaczenie plus minus 20% to wtedy 80 do 120.
mam pytanie na większych rezystorach pisze jaką mają moc (W) ale przy tych mniejszych nigdy nie wiem jaką mają moc (W) chodzi o te małe z kolorowymi paskami
ale przecież r1 = 10 000 r2 = 1000 wiec 10k + 1k = 11k czyli 10k : 11k x 24V daje faktycznie 21,8 , dalej nie rozumiem , gdzie tu jedno zero za dużo? możesz wyjaśnić ? Proszę :)
Super film, ale te reklamy. Wiem że muszą być ale ich umiejscowienie jest bardzo niefortunne. W środku tłumaczenia wzoru powodują że człowiek traci wątek i aż odechciewa się dalszej analizy
Muzyka albo znacznie ciszej albo wcale w 4:51 zaczęła już mnie boleć głowa i zamiast słuchać co jest mówione słyszałem tylko wwiercającą się w głowę muzykę. I trochę za szybko mówione. Wiem, że jest pauza. A tak to rewelacja.
Cały czas przypominam o tym, że na razie odcinki są dla początkujących. Tych którzy będą wyjeżdżać z transformatami Fouriera, liczbami zespolonymi i innymi cennymi radami, będę blokował w kanale :).
Dość oryginalna zachęta...
lechu lsk
Dość prawidłowo powiedziane, skoro jest to wiedza dla początkujących to niech tak pozostanie. Podziękuję za mieszanie mi w głowie kwestiami dla zaawansowanych.
Mam tylko nadzieję, że dla bardziej zaawansowanych potem też coś będzie :)
Popieram, że nie powinno się tutaj robić bałaganu z informacjami dla zaawansowanych, tylko czy to nie jest tak, że osoby które z tym wyjeżdżają na ogół tematu nie czują? Z drugiej strony chyba szkoda usuwać komentarze coś wnoszące?
Moim zdaniem ten kanał ma znacznie większy potencjał niż Elektroprzewodnik(no ma braki i to niestety widać), czy Elektromaras, którego bardzo szanuję, bo ma facet zacięcie, mimo dużych braków. Tutaj za to jest jak do tej pory wszystko bardzo ładnie wyłożone bez żadnych merytorycznych błędów, po prostu nie ma się do czego doczepić.
Drobna uwaga: warto by było powiedzieć coś na temat podłączania różnych obciążeń do takiego dzielnika, żeby nikt przypadkiem nie próbował sobie zrobić zasilacza z takiego dzielnika.
Dziękuje za odcinek, jestem pozytywnie zaskoczony wreszcie YT to nie tylko "śmieszne filmiki" Aż chce się wyłączać adbloka.
2021, a ten filmik dalej najlepiej tłumaczy i cały kanał wszystko o elektronice.
Jesli nikt lepiej nie tlumaczy a ja dalej tego nie rozumiem to chyba jakis glupi jestem
2024 nadal to samo ;)
@@troopeq9085moze tak byc, kazdy jest inny i nie kazdy musi/moze wszystko rozumiec.
2024 i dalej tak samo
Jak dla mnie, moc opornika, to jedno z ważniejszych i najrzadziej poruszanych zagadnień. Dzięki
Fantastyczny kanał, dobrze pokazane i wytlumaczone rzeczy w które nie każdego da się wtajemniczyc. Dzięki
Bardzo dobry i przemyślany sposób prezentacji.
Warto było wspomnieć o mocy jaką mogą rozproszyć poszczególne połączenia rezystorów.
Pozdrawiam.
Co do sposobu przekazywania wiedzy, podpisuje się. Świetna robota.
Pan Piotr to najlepszy nauczyciel❤️
Potwierdzam
w przypadku rezystora szeregowego i odniesienia do wody:
Trafniej byłoby pokazać, że najpierw rurkę zwężamy o powiedzmy 1cm, a potem znowu o 1cm w wyniku czego zwężaliśmy ją o 2cm. Tak jak najpierw 1 Ohm, potem 1Ohm to w sumie zwężenie o 2 Ohmy.
Zgadza się. Jeżeli na pierwszym zwezeniu woda będzie przeplwac z prędkością 2l/s to na drugim takim samym zwężeniu też będzie przeplwac 2l/s. Kiepskie porównanie z tą woda
@@rafanowak6764 i Dawid Tomaszewski 2l/s to jest prąd. Prąd płynący przed pierwszym opornikiem i za drugim opornikiem jest taki sam, tak samo jak z ilością wody przed i za zwężkami. Ciśnienie to napięcie. Jak wepniesz manometr przed, pomiędzy i za zwężką, to na każdym z nich odnotujesz niższe ciśnienie.
@@arturzajac6270 No właśnie nie, w przypadku pomiaru na drugiej zwężce odnotowałbyś ciśnienie bardzo podobne ponieważ już przed nią płynie ciśnienie pomniejszone przez pierwszą
Duże podziękowania ode mnie za odcinek. Akurat ostatnio powróciłem do zabawy elektroniką, ale planuję porobić troszku większe rzeczy. Zawsze korzystałem ze schematów ale prawdę pisząc specjalnie nie wiedziałem "co wlutowywuję" w tym również nie specjalnie wiedziałem jak działa takowy opornik~
jesli chcesz zapalic diode nieprzepalajac jej to dajesz rezystor wtedy nie swieci ,dodajesz drugi rownolegle , i trzeci i czwarty az zaswieci , jak slabo swieci to dodajesz piaty rezystor rownolegle
Nasz najlepszy nauczyciel pan Piotr❤️❤️❤️
Oj tak tak +1000 byczq
3:01 Polecałbym rozpisanie tego skąd taki wzór się wziął:
Z prawa ohma R=U/I
A na moc to P=U*I
A więc 100Ohm=20/I => I=0,2
Więc P=20*0,2 => P=4W
Dla mnei przynajmniej tak jest bardziej zrozumiale, i myślę że dla większości wkraczającej w świat elektroniki też tak będzie :)
Jest Pan świetny. Mam całkiem sporo elektroniki na uczelni, ale jedyne co robimy i przez najbliższe kilka miesięcy bedziemy robić, to same schematy, same obwody w teorii, narysowane na tablicy itp.
Fajny material, tylko mogli byscie nagrac material wyjasniajacy dokladniej jak prad plynie w obwodze przez kolejne elementy, np. tak jak w tym dzielniku bo troche za szybko jak dla poczatkujacych, skad te wzory? Gdzie je mozna znalezc,bo nie mowie zeby wyprowadzac:)
Gft l009
Odpowiedź to 2,18V chyba :-) Łapka w górę
(U/(R1+R2))*R2 Brawo wygrał Pan...
A co by było, gdyby zamiast rezystorów zastosować kondensatory?
lechu lsk Nie chce palnąć głupoty wole poczekać na odcinek z kondensatorami
Paweł Mielczarek Założę się że w odcinku o kondensatorach nie byłoby tematu o dzielniku na kondensatorach... Oczywiście teraz pewnie będzie, mowa oczywiście cały czas o prądzie stałym.
lechu lsk
Obstawiam, że przy prądzie stałym byłoby 0 V.
Kamil W Otóż nie... Co prawda prąd w takim układzie w stanie ustalonym nie płynie, ale jakieś napięcie na kondensatorach się pojawi... Pytanie jakie?
Pan Piotr Jężak to najlepszy Nauczyciel Pozdrawiam nie dajcie się zastrzelić na mieście !
Pan Jężak najlepszy nauczyciel
Z tą analogią wodną można by też dodać że poziom wody w rurce za zwężką będzie na równi z poziomem wody w zwężce a nie taki sam jak przed zwężką (czyli woda wypełniałaby tylko połowę grubej rury za zwężką), co by ładnie tłumaczyło zjawisko że w obwodzie o stałym napięciu płynie wszędzie taki sam prąd mimo iż przewód będzie grubszy (a rura będzie miała większą średnicę).
Wiem że odcinek stary ale spróbuję XD 24V*(1k/1k+10k)= 24V *1/11= 2,18 i coś po przecinku... Mam wielką nadzieję że dobrze. Idę do następnego i się przekonam
Dobrze to jest zrobione :DDDD
gratuluje kanalu, bardzo przystepnie i ciekawie przedstawione
9:38 Dlaczego wyjście dzielnika jest podłączone do dolnego rezystora (R2), skoro zgodnie z czarnymi strzałkami kierunku prądu, przepływa on przez R1 i "skręca w prawo" pomijając R2?
Wydaje mi się nawet, że w hulajnodze elektrycznej manetka gazu jest potencjometrem. Wiem, że materiał jest z 2014 roku kiedy to hulajnóg elektrycznych nie było albo były mało popularne. Na popularności zaczęły zyskiwać około lat 2019-2020, a w 2021 roku zostały uregulowane w ruchu drogowym.
3:12 Obliczyłem maksymalne napięcia, przy których te rezystory nie powinny spalić się. Dla małego wychodzi 5 V, dla dużego wychodzi blisko 22,36 V.
Piękne wykłady super tak trzymać
troche słaby jest ten przyklad z polączeniem rezystorow szerogowo i przeplywem wody, jak dasz jedna zweżke w obiegu wody to woda faktycznie zacznie wolniej plynac ale jak za nia dolozysz taka samo to woda bedzie dalej plynac tak samo , druga zwezka nie bedzie miala znaczenia, dziwne ze nie zauwazyles tego jak to narysowales.
+koskow Zaproponuj zatem lepszą analogię.
+RS Elektronika mi sie rezystor kojarzy bardziej z takim oporowym wirnikiem ktory stawia opor wodzie, prosze zauwazyc ze dwa takie wirniki szerogowo beda stanowic mocniej spowalniac strumien wody niz jeden czyli stawiac wiekszy opor i.imgur.com/EbXffIK.png analogia jest tu bardziej podobna do opornika , w ktorym wydziela sie cieplo, tutaj wirnik pradnicy produkowal by tez energie ale nie cieplna tylko mechaniczna.
+RS Elektronika gdybyś zamiast wody dał przepływ powietrza wtedy nawet wzory by się zgadzały. zasadniczo sprężone powietrze zachowuje się tak samo jak prąd elektryczny (mógłbyś nawet tej analogii użyć przy kondensatorach i diodach). a z tego co się orientuję to nawet wzory są takie same więc nikt nie będzie marudził.
+RS Elektronika jak dla mnie ta analogia jest idealna
ta analogia jest sluszna, tylko zle zaimplementowana: zwezka nie powinna byc na jakims odcinku, tylko juz do konca rurki, a kolejne zwezenie jeszcze bardziej powinno zmniejszac przeplyw wody, tak jakby kazda kolejna zwezka zmniejsza stale srednice wejsciowa rurki
Kiedy powiedziałeś, że P=U²/R to miałem takie „WTF CO?”, ale z ciekawości policzyłem i rzeczywiście XD
No bo skoro P=U•I, a I= U/R, to jak podstawimy to wyjdzie U/1•U/R= U•U/R= U²/R
Super, dziękuję
... nawet pod lupą nie mogę rozkminić, który pasek jest bliżej brzegu opornika! Z obu stron jest jednakowa odległość!
Często ostatni pasek jest błyszczący - np. złoty, to może pomóc
Hah ja tez
A jaka bedzie rezystancja wypadkowa 3 rezystoròw połączonych w układzie trójkąta?niemoge tego rozpracowac.
Odpowiedź na zagadkę: 2.18V
Ej pozdro pani z ktora mamy e-lekcje dała nam ten link więc gratki dla ciebie jak nawet w SQL go używają 👏
Zazdro, nam zamiast linku napisała tytuł xd
Szkoda że polskiego was nie uczą
@@quantrox8191 pierdole rozumiem jakby byly bledy ortograficzne czy cos ale o skrot napisany ponad rok wczesniej sie dopierdalac to trzeba byc rozjebanym
Na jakiej zasadzie określa się który rezystor to R1 a który R2 ? Bądź co bądź przy podstawianiu do wzoru ma to istotne znaczenie, gdyż wychodzą różne wyniki.
Sam sobie to ustalasz który jest R1 a który R2 tylko musisz wiedzieć który ma jaką rezystancje bo morzesz im zmienić nazwę lecz nie rezystancję.
Dziękuje .
W oporniku moc jest tracona i wydziela się w postaci ciepła wydziela sie w postaci ciepła CIEPŁA!!! Czy można spowolnić elektrony nie marnując energi?
Powinieneś iść na casting na lektora
Ale wyjściowe dla R1 czy R2 ?
Mam takie pytanie czy jeśli mam w module rezystor smd 1,2kOhm i np. Się spalił to mogę go zmienić na rezystor przewlekany też 1.2kOhm czy nie mogę?
Fajny kanał co prawda myślę, że brakuje czegoś dla bardziej zaawansowanych, kanałów o podstawach jest na polskim YT chyba dosyć przydałaby się polska wersja EEVBlog a już coś typu TheSignalPathBlog byłoby marzeniem. Na razie nie ma dla mnie na YT nic po polsku... Oczywiście dobrze że jest kanał, który merytorycznie na pewno będzie bez zarzutu, szkoda tylko, że nie adresowany do mnie. Toteż odpowiedź na pytanie konkursowe pozostawiam otwartą...
A dlaczego U podniesione do kwadratu ?
Od czego jest skrót R z małym indeksem T na dole? 8:49
+Tomasz Ek jest to jakieś inne określenie rezystancji zastępczej :)
+Tomasz Ek Terystor zmienna rezystancja w zaleznosci od temperatury
Chyba miałeś na myśli termistor, który dzieli sie na termistor ntc i ptc.
Rt jest to temperaturowy wspolczynnik rezystancji.
Mam pytanie
Czy rezystor stają opór napięciu czy natężeniu bo już się pogubiłem
Mam pytanie! W tym dzielniku napięcia, po co ten rezystor poniżej, skoro mozemy regulowac wartość napięcia tym górnym rezystorem?
Oel ngati kameie
Jeden rezystor może regulować tylko przepływ prądu, nie napięcia
a jakie oporniki zastosować do uzyskania 0.1V z 12V akumulatora samochodowego?
doskonaly poradnik...
Przy dzielnikach napięcia wszystko się zgadza pod warunkiem że tzw WY ma opór bardzo duży bo inaczej całość zacznie pływać. ( wyjaśnione w kolejnym odcinku)
w tym dzielniku napięcia przydałoby sie dorysować baterię, bo nie wiadomo o co tam w ogóle chodzi
nagral bys odcinek z dławikami?
dzięki ja właśnie uczę się na elektryka
10:00 co to Rz?
chyba rezystancja zastępcza.
chyba pokazuje na filmiku a nawet nie wyjaśnia co to jest rezystancja zastepcza
Nie Rz. tylko R2!
RS Elektronika aa ok dziękuje za informacje
Jaki rezystor mógł by być na baterie 9V bo brubuję zrobić pewną żecz i kable mi się palą
z czego składa się rezystor?
nie rozumiem pewnej rzeczy!
Jesli mam zasilacz 24v o mocy 24w, zatem daje mi on 1A. kiedy ''podłączam'' do nieog opornik 1 OHM to zadne napięcie sie na nim nie odklada zanim nie robi sie on cieply tak? A jaki opornik musiałbym dac by odłozyło się na nim całe 24W? wytłumaczy mi ktos to zjawisko? nie moge tego pojąc...
dlaczego gdy podlaczam maly rezystor nic sie nie dzieje? dlaczeog gdy podlaczam 200k OMOW too tez nic sie nie dzieje?
Prosty przykład który możesz zrealizować na baterii:
Masz zasilanie 5V i chcesz aby dioda świecąca świeciła. Podłączenie jej bezpośrednio do baterii spowoduje że ją spalisz gdyż przez nią popłynie za duży prąd (napięcie wyrażane w amperach). Taka zwykła dioda często ma ograniczenie do prądu rzędu 20mA (0.02A), więc aby uniknąć uszkodzenia takiej diody skorzystasz ze wzoru R = U/I. Napięcie [U] = 5V, a natężenie [I] które chcesz osiągnąć to 0.02A więc R = 5/0.02, R=250. W ten sposób wiesz że należy zamontować w układzie rezystor 250 Om.
Nie wiem jaki jest sens dobierania opornika by odkładała się na nim moc, jak już to dobiera się rezystor tak aby osiągnąć docelowy prąd przy najmniejszej stracie mocy.
Mam nadzieje że nie popełniłem błędu w odpowiedzi na twoje pytanie, doświadczenia nie mam dużo, ale długo się bawię w Arduino i mikrokontrolery.
patrykas1000 wiem, ze tak się robi, ale chce odlozyc jak najwiecej energii na rezystorze z czystej ciekawości
1. Zachowaj wszelkie środki ostrożności by czegoś nie podpalić bądź samemu się nie uszkodzić, ten rezystor może się zapalić jak na filmie 2:43 .
2. Weź najmniejszy rezystor jaki masz (wartość i wielkość) i podłącz z zasilaniem do + i -. Dla przykładu rezystor 47 Om i zasilacz który podałeś 24V
P = U^2/R
P = 24^2/47 = 576/47 = około 12W
Dla małego rezystora o tolerancji 1/2W to powinno być pewna śmierć po kilku minutach działania, może nawet sekundach.
patrykas1000 I teraz apre ytan, nie zeby cie zgaszac tylko zebys ty mnie naprostował bo czegos nie rozumiem w tym wszystkim :D
Otóż mój rezystor jest bardzo słaby tak jak mowisz i bardzo mały(niewydajny) to zwykły drucik :D i teraz yptanie czmeu mi sie nie spala? (spalłem sobie juz z ciekaoawosci rezystor 220 OHM) wze wzoru wynika ze im wieksza rezystancja tym mniejsze natezenie plynace przez niego zatem mniejsze cieplo sie wydziela, ale dlaczego zatem zwykly drucik sie od razu nie spa;a?
Nie rozumiem czemu potencjometr jest połączony szeregowo, ale jeszcze ma odnogi na prawo. Może mi ktoś to wytłumaczyć?
A czy przypadkiem z tą tolerancją to nie jest tak że 100 omów i 20% to da 90 omów do 110 omów? 20% jest. Owszem gdyby było oznaczenie plus minus 20% to wtedy 80 do 120.
Jaką funkcję spełnia górny opornik w tym dzielniku napięcia?
+gctechs Powoduje że część napięcia odkłada się na rezystorze R1 a część na R2. Wyłącznie jeden rezystor może pracować jako ograniczenie prądowe.
A co to jest ograniczenie prądowe?
mam pytanie
na większych rezystorach pisze jaką mają moc (W) ale przy tych mniejszych nigdy nie wiem jaką mają moc (W) chodzi o te małe z kolorowymi paskami
0.25 wata lub mniejsza
8:00 hydraulikiem to Ty nie będziesz :D W przypadku wody to tak nie działa ;p
Odpowiedź: w przybl. 2,18V :D
Ciekawe i fajne
POZDRAWIAM KURSY WSCHOWA
2:27 poszedł taki mały smrodek, czyli pierwszy sygnał ostrzegawczy
Fajnie
super
Ja już odczytuję wartości rezystorów z kodów paskowych. (Prawie wszystkie wartości)
te dzielniki napięcia trochę zagmatwane
nie kumam zagadki do konca podkladam 24x 10000:11000 daje 21.8 co robie zle??
R2 -> 1000, podkładasz o jedno zero za dużo
ale przecież r1 = 10 000 r2 = 1000 wiec 10k + 1k = 11k czyli 10k : 11k x 24V daje faktycznie 21,8 , dalej nie rozumiem , gdzie tu jedno zero za dużo? możesz wyjaśnić ? Proszę :)
właśnie chyba odwrotnie , r2 = 1000 a r1= 10 0000 i wtedy ma to sens , mam racje ?
Super film, ale te reklamy. Wiem że muszą być ale ich umiejscowienie jest bardzo niefortunne. W środku tłumaczenia wzoru powodują że człowiek traci wątek i aż odechciewa się dalszej analizy
Pozdrawiam xd
Takie połączenia rezystorów określa się oporem zastępczym.
2,181818V
Dziwne, a nie można było zastosować jednego rezystora?
ProjectSmith
Jeden rezystor ograniczy tylko prąd
Czy można z sobą połączyć różne wartości omuw z sobą? W celu zwiększenia lub zmniejszenia prądu? Chce zrobic zasilacz z różnymi prądami. Pozdrawiam .
Muzyka albo znacznie ciszej albo wcale w 4:51 zaczęła już mnie boleć głowa i zamiast słuchać co jest mówione słyszałem tylko wwiercającą się w głowę muzykę. I trochę za szybko mówione. Wiem, że jest pauza. A tak to rewelacja.
0:44, 1:10, 1:19
1:28, 1:41, 2:00, 3:24
3:49,
4:20
4:40
7:09
7:25
8:56, 9:55, 10:09, 10:30, 11:20
Mam 12 lat a o elektronice wiem więcej od mojego taty
Ty tak wiele wiesz, czy tata tak mało?
Jeśli twój tata nie interesuje się elektroniką to nic w tym dziwnego.
Tata jest pewnie z Ciebie dumny!
Co w końcu zmniejsza rezystor? Napięcie czy prąd?
kto ma prace z techniki?
Czyli chcąc wymienić stary rezystor o wartości 750kΩ, wystarczy kupić taki sam o tej wartości, czy kierować się jeszcze innymi parametrami ?
2.18V
Mi wyszlo okolo 2,18V
odpowiedź to 2,(18) V
2,18 V
kto z 2020
100:20=5 a nie 4
Tam jest 400/100 a nie 100/20...
Aleś chłopie zamieszał z tymi wzorami i schematami !. Napewno nie dla początkujących, brak wyjaśnienia.
Nie przesadzajmy. Jestem zielony, a wszystko mogę zrozumieć.
Spinal Tap!
Masakra. To czarna magia. Juz na poczatku odpadlam.
To wina jest twoja. Ja zrozumiałem za pierwszym razem.
Rezystory zmniejszają natężenie prądu.
Odp: 2,(18)V
Uwy=2,18(18)...V
12v
U(wy)=W(we)× R2/R1+R2
24V × 1/11 =2,18V
Niestety, ale na czwartym odcinku odpadłem...
no na pewno nie dla poczatkujacych ,lipa
Skoro takich prostych rzeczy nie łapiesz to daj sobie spokój z elektroniką 😅
Kto od Bekasa?
Jednostką mocy jest wat, nie Wat.
Ciekawe od kiedy "k" to przecinek? "k" to kilo czyli 1000
No i nic nie dotarło.
2,18V
2,18 V