є відчуття, що тема і виклад зроблені не лише для своєї внутрішньої братії, а й для людей ззовні, простих грішних зацікавлених археологією, палеонтологією й історією загалом))) одним словом, цікаво)
Дякую пані за її позицію щодо ролі жінки-неандертальця у тодішньому житті. Мені самій нещодавно прийшла така думка:а де докази,що жінки тоді не полювали,не воювали? Нам нав’язали,що з покон віків є чоловічі заняття,а є жіночі.
пані Ларисо, дякую. Прекрасна розмова: жваво, зрозуміло, без еквилібристики з термінами, хороша мова. За жінку,, яка також розколювала камінь - окреме дякую. Ви тактовно промовчали, але ви завідувачка, а не завідувач. Та вам обом велике дякую. Провели дііалог, як пісню проспівали. Що ж, професіонал, він і в Африці професіонал.
Чи робили жінки кам' яне знаряддя і чи полювали? Нехай палеоантропологи дадут відповідь (сліди характерних травм на кістках). При роботі з каменем на кістках рук, пальцях будуть деформації.
Ідея класна. Справа потрібна. Але тема, на мій погляд, не розкрита. Гостя, мабуть, чудова науковиця, але... Популярна наука, це дещо інше. Ставлю вподобайку і підписуюсь завдатком.
Вибачте, але цей випуск невдалий. Потрібен новий випуск. Пані не спеціаліст у дослідженнях неандертальців, або оперує надзвичайно застарілими матеріалами. За останні роки є величезна кількість нових досліджень щодо неандертальців. Питання з ДНК вже давно закрите. Вже відомо що вони вміли говорити, відомо про високий вміст тестостерону (в тому числі і у жінок, що мало відповідні наслідки, як то низька народжуваність). Відомо саме як вони полювали (засада й удар списом з близької дистанції). Та відомий спосіб виготовлення клею (таким чином неандертальці перші в світі виготовлювали новий матеріал). Також є докази застосування ліків з рослин. Або використання прикрас (пір"я та намиста з кігтем орла) й розмальовування тіла. Ще є дослідження що будова носа й масивність тіла дозволяла краще переносити холоди. Вогонь використовувався далеко не всіма. Канібалізм був доволі розповсюджений. Також відомо що неандертальців було доволі мало й вони жили невеликими групами. І ще багато багато чого.
Так. Почала слухати з приємним передчуттям почути щось нове, а продожила з розчаруванням як від шкільного підручника, в якому не оновили фактологічну базу.
Так, якесь двояке враження від гості. “Тут вірю, тут не вірю”, як за гени ночали говорити, то лисенковинищеною запахло. Вже ж книжки на українській де питання зхрещування сапієнсів і неандертальців давно розглянуто. В сусідній Румунії навіть змішані популяції жили певний час. Про прикраси не знав, можливо не заглублювався в тему. Читав, що поховання корманьонців відразу видно: прикраси, фарби ( наче не задополені собою). А неандертальців все просто. Ще є гіпотеза, що тролі це наші спогади про інший вид, але доказати це не можливо, хоча багато чого співпадає
Дякую за детальну критику. Так, дані застарілі : про лікарські рослини на стоЯнці Кетроси на Дністрі йшлося в публікаціях 1970-х років, про мову у більш давніх видів - публікації зарубіжних колег 1990-х рр.Про адаптацію до холодних умов також - хронологія того потребувала. Тема з ДНК не закрита, останні дослідження в Іспаніїї це підтверджують. Клей не клей, але бітум використовувася для закріплення як знарядь так і наконечників списів.
щодо троянд, то це романтично звучить, але реальність жорстока. Є рід Rosa. Дикі рослини цього роду ми називаємо шипшинами. А культурні - трояндами. Тобто чоловіка поклали на гілки шипшини, а вони страшно колючі...
Одним із способів обробки шкіри було вижовування. Можливо це робив, а можливо допомагав собі зубами щось тримати, як рукою, при виробництві, ось і "виробив" їх.
Головна "участь жінки у житті" - це продовження роду, без якого того життя не було б. І саме тому жінок берегли. На каменеломнях середнього палеоліту часто відбувалися зіткнення за володіння ресурсом. Жінкам було б безглуздо перебувати у такому небезпечному місці. Статева спеціалізація праці зумовлена і відмінністю у будові мозку обох статей.
16:00: Не знаю, навіщо вже після всіх знайдених слідів схрещування з іншими видами (неандертальцями) в ДНК людей сучасних і викопних лишати питання відкритим.
@@edtim1984 Так. Хоча книга Хто ми такі? Вже є перекладена українською. (Хто ми такі? Походження людини крізь призму ДНК (англ. Who We Are and How We Got Here. Ancient DNA and the New Science of the Human Past) - книга Девіда Райха, одного з найвидатніших вчених сьогодення, знаного професора генетики Гарвардської медичної школи та провідного світового фахівця, який займається аналізом ДНК стародавніх людей.)
Дякую, Але говоря чи про Крим забули заувадити що терітррія Криму тоді не була півостровом, бо рівень світового океану був на 100-150 метрів нижче і Чорне море було озером значно вудчим ніж зараз, то Кримськи гори то були лише гори серед рівнини
Цікава тема та не розкрита , хотілося б бачити гостю й відео та знімки археологічних досліджень, порівняння, що розкопали та де? Це ж можливо у ХХІст. Сподіваюся на відповідь! Прослуховую вдруге, та про роль жінки мені імпонує книжка Докії Гуменної " Благослови Мати"
Ви праві, що відео має свої переваги. Але в подкасті це неможливо реалізувати. І мети показати візуальний матеріал - не було. Але ідея гарна, звісно. Мені як ведучому треба більше і краще працювати, або розповіді візуалізувалися краще. Дякую!
@@dmytrosimonov5151 Дякую за відповідь, а мені здалося , що з моїм телефоном , слабеньким, не можна побачити. Такі передачі необхідні, але ви журналіст і знаєте секрети своєї справи, я слухач, можу , як і глядач зауважити на якісь питання. Тема дуже цікава, є багато літератури і кожен вважає себе знавцем. Успіхів Вам, доброго здоров'я, хай щастить!🌝💙💛 От! Дякую за інформацію на сайті, про Івана Дем'янюка, Поллака та і. Це мені сподобалося. Про Дем'янюка я знаю, Петро Яцик, який започаткував конкурс з української мови, та ще деякі емігранти, наймали йому адвоката . Мартін Поллак - для мене відкриття , дякую!
@@dmytrosimonov5151 Дмитро, а Ви ніколи не працювали на «Радіо Ера», там колись була наукова програма, а голос її ведучого та сама манера мені здаються дуже схожими?
К уважаемой пани Ларисе, без иронии, у меня нет замечаний. Прекрасный рассказ для музейного работника. То ли дело наука. Неадарталец (н)от 20 до 200 с большим хвостиком тысяч лет.Кроманьенец 20- 60 тысяч лет. О разных предках никто не заикается, а для общего предка надо н. омолодить, а к. состарить. Я знаю из за чего умер общий предок. Жить надо было на две семьи- в Европе и в Африке. Приходилось бегать вокруг Средиземного моря ( возраст 5 мил. лет). Не выдержал, помер. Как сейчас модно, гендерная политика? Главное в происхождении человека это женщина. В Европе была похожа на общего предка, поэтому и дети коренастые, головастые. А в Африке писаная красавица, мисс Номо. Вы думаете утверждение, что мужчина выбирает между умной и красивой это анекдот? Тогда почему у н. объем мозга больше? Н. весь в трудах мигрировал по Европе по сезонам с юга на север и обратно за животными, постоянно усовершенствуя орудия труда, а к. круглый год в тропиках, суб тропиках питался без проблем и ессстественно плодился и размножался. Расплодился аж до Европы. А там н. Попробовал по привычке размножаться с ним- у нас в среднем 2 % генов н., но Европа не Африка, бананы не ростут. Короче съел он своих родычей. При этом поедая мозги он перенял все технологические достижения н. Ну нету никакого разрыва или превнесений в каменной и костяной индустрии в этот период. Но жизнь к. не жалела. В Африке он не менялся, а в Европе за тот же отрезок времени настрогал несколько рас. Короче. Ученым с приставкой "палео"еще работать и работать...
Сокіл-Сокаль Західна Вкрайна на березі Бугу Раппопорт і Веселовська відкопали на глибині 4 м -лімурійця -людину гіперборея ростом 4 м ,і це час 12-15 тисяч років,а гетруски-пелазги поряд 10-12 тисяч років,але напевно в них -пелазгів були попередники,часом не тадернаути?
Художник малорос Тарас Григорович Шевченко ,вмер вiд алкоголiзму в Петербурзi зимою ,вийшов з трактиру дуже п'яним ,йшов до квартире,та впав на мерзлу землю в ночi , людей не було ,нiхто не допомi ,то й замерз. З ранку його побачив двiрник ,прибиравший смiття та снiг пiдгрiбпвший ,викликав жандарма .Же Тараса , обiсцяли багато разiв ,двлровi собаки .
Так про "флейту" уже ж решили, что это ошибка и совсем не флейта! Яких "троянд", чи точно троянд пилок знайшли у Шанідарі??! В общем, хотелось бы услышать критику специалистов по деталям этой беседы.
Більше про українську історію:
на сайті - localhistory.org.ua
у журналі - localhistory.org.ua/magazines
на фейсбуці - facebook.com/LokalnaIstoria
є відчуття, що тема і виклад зроблені не лише для своєї внутрішньої братії, а й для людей ззовні, простих грішних зацікавлених археологією, палеонтологією й історією загалом))) одним словом, цікаво)
це для того ,щоб сюди приiiхали багато туристiв та фахiвцiв - антропологiii.
Дякую, надзвичайно цікава розповідь, на деякі речі почав дивитись по -іншому.
Дякую!
Дуже сподобалося, правда трохи заважає фонова музика.
Дякую дуже! Цікавий і корисний проєкт і надзвичайно приємні люди.
Дякую, дуже цікаво! Чудова рубрика!
Дякую за подкасти. Давайте ще!
Цікава розмова вийшла. Дякую ведучому і гості. Продовжуйте!
дякую Вам за відгук!
Гарно викладено ! Подяка !
Дуже круто й цікаво. Давайте ще!
Дякую пані за її позицію щодо ролі жінки-неандертальця у тодішньому житті. Мені самій нещодавно прийшла така думка:а де докази,що жінки тоді не полювали,не воювали? Нам нав’язали,що з покон віків є чоловічі заняття,а є жіночі.
Дякую за гостю, цікаве відео! 🙏👍✌Пані Ларисі 🌷🌷🌷
пані Ларисо, дякую. Прекрасна розмова: жваво, зрозуміло, без еквилібристики з термінами, хороша мова. За жінку,, яка також розколювала камінь - окреме дякую. Ви тактовно промовчали, але ви завідувачка, а не завідувач. Та вам обом велике дякую. Провели дііалог, як пісню проспівали. Що ж, професіонал, він і в Африці професіонал.
@@МирославаКришталович деякі жінки, до речі, наполягають (але дуже тактовно), щоб до них не застосовували фемінітиви. Ви з таким стикалися?
@@dmytrosimonov5151 якщо жінка має професію кат, то звичайно, що буде проти 😄
якщо серйозно, то на все свій час.
@@МирославаКришталович щодо Вашого останнього твердження, то я не можу не погодитися з ним.
Яка чудова говірка!
"Я перепрошую - але що не є, то не є" )
Дууже цікаво) Грот "Прийма" під Львовом - кажуть, там теж неандертальці були. Ну, принаймні, з цією думкою його розшукувати цікавіше :-)
Данний проект належить Неандертальському Піздемному Рейху. Ви вкрали формат!
Підтримую, і затверджую
Дядька поховали у трояндах. У кам'яному віці. Як же це фантастично... і романтично)))
Треба відродити традицію!
Дуже цікава лекторка, розказує класно!
Оооооо круто!
Оу! Заруба про Хведора Вовка і антропологічну школу! Непогано, непогано ))
Чи робили жінки кам' яне знаряддя і чи полювали? Нехай палеоантропологи дадут відповідь (сліди характерних травм на кістках). При роботі з каменем на кістках рук, пальцях будуть деформації.
Ідея класна. Справа потрібна. Але тема, на мій погляд, не розкрита. Гостя, мабуть, чудова науковиця, але... Популярна наука, це дещо інше. Ставлю вподобайку і підписуюсь завдатком.
Вибачте, але цей випуск невдалий. Потрібен новий випуск. Пані не спеціаліст у дослідженнях неандертальців, або оперує надзвичайно застарілими матеріалами. За останні роки є величезна кількість нових досліджень щодо неандертальців. Питання з ДНК вже давно закрите. Вже відомо що вони вміли говорити, відомо про високий вміст тестостерону (в тому числі і у жінок, що мало відповідні наслідки, як то низька народжуваність). Відомо саме як вони полювали (засада й удар списом з близької дистанції). Та відомий спосіб виготовлення клею (таким чином неандертальці перші в світі виготовлювали новий матеріал). Також є докази застосування ліків з рослин. Або використання прикрас (пір"я та намиста з кігтем орла) й розмальовування тіла. Ще є дослідження що будова носа й масивність тіла дозволяла краще переносити холоди. Вогонь використовувався далеко не всіма. Канібалізм був доволі розповсюджений. Також відомо що неандертальців було доволі мало й вони жили невеликими групами. І ще багато багато чого.
Дякую Вам, бо вмене відчуття, що не вистачає інформації, але я можу відчувати тільки інтуітивно, не маю таких знань.
Так. Почала слухати з приємним передчуттям почути щось нове, а продожила з розчаруванням як від шкільного підручника, в якому не оновили фактологічну базу.
Так, якесь двояке враження від гості. “Тут вірю, тут не вірю”, як за гени ночали говорити, то лисенковинищеною запахло. Вже ж книжки на українській де питання зхрещування сапієнсів і неандертальців давно розглянуто. В сусідній Румунії навіть змішані популяції жили певний час.
Про прикраси не знав, можливо не заглублювався в тему. Читав, що поховання корманьонців відразу видно: прикраси, фарби ( наче не задополені собою). А неандертальців все просто.
Ще є гіпотеза, що тролі це наші спогади про інший вид, але доказати це не можливо, хоча багато чого співпадає
Дякую. Маю подібні думки, але не структуровані. Ви зробили дуже гарне зауваження
Дякую за детальну критику. Так, дані застарілі : про лікарські рослини на стоЯнці Кетроси на Дністрі йшлося в публікаціях 1970-х років, про мову у більш давніх видів - публікації зарубіжних колег 1990-х рр.Про адаптацію до холодних умов також - хронологія того потребувала. Тема з ДНК не закрита, останні дослідження в Іспаніїї це підтверджують. Клей не клей, але бітум використовувася для закріплення як знарядь так і наконечників списів.
щодо троянд, то це романтично звучить, але реальність жорстока. Є рід Rosa. Дикі рослини цього роду ми називаємо шипшинами. А культурні - трояндами. Тобто чоловіка поклали на гілки шипшини, а вони страшно колючі...
Можливо шипи видаляли? Ну а чому ні?
Це що я радіо ,, дивлюся" слухаючи ,, Єкран на планшеті " ! Ви що до сих пір живете при Краманйонцях чи Неандертальцях ?!
Таке враження що це розмова не з ученою, а з випадковою людиною з вулиці.
Респект Ларисі Віталівні за цю позицію: "Наші антропологи працювали і будуть працювать у Криму".
Крим - це Україна!💛💙
Про людину без руки: Чув від інших спеціалістів що зуби він пошкодив через те що щось виробляв (скажімо мотузки чи шкіру) й у процесі пошкодив зуби.
Можна припустити, що точно цього ніхто не знає :)
Одним із способів обробки шкіри було вижовування. Можливо це робив, а можливо допомагав собі зубами щось тримати, як рукою, при виробництві, ось і "виробив" їх.
Головна "участь жінки у житті" - це продовження роду, без якого того життя не було б. І саме тому жінок берегли. На каменеломнях середнього палеоліту часто відбувалися зіткнення за володіння ресурсом. Жінкам було б безглуздо перебувати у такому небезпечному місці. Статева спеціалізація праці зумовлена і відмінністю у будові мозку обох статей.
Під сапієнс мається на увазі кроманьйонці?
Саме так.
Саме так.
16:00: Не знаю, навіщо вже після всіх знайдених слідів схрещування з іншими видами (неандертальцями) в ДНК людей сучасних і викопних лишати питання відкритим.
Як я розумію пані не антрополог. Тому її знання доволі поверхневі. Стільки нових відкриттів у останні роки. Цього не було сказано.
@@edtim1984 Так. Хоча книга Хто ми такі? Вже є перекладена українською.
(Хто ми такі? Походження людини крізь призму ДНК (англ. Who We Are and How We Got Here. Ancient DNA and the New Science of the Human Past) - книга Девіда Райха, одного з найвидатніших вчених сьогодення, знаного професора генетики Гарвардської медичної школи та провідного світового фахівця, який займається аналізом ДНК стародавніх людей.)
Дякую, Але говоря чи про Крим забули заувадити що терітррія Криму тоді не була півостровом, бо рівень світового океану був на 100-150 метрів нижче і Чорне море було озером значно вудчим ніж зараз, то Кримськи гори то були лише гори серед рівнини
Малооо...
Цікава тема та не розкрита , хотілося б бачити гостю й відео та знімки археологічних досліджень, порівняння, що розкопали та де? Це ж можливо у ХХІст. Сподіваюся на відповідь!
Прослуховую вдруге, та про роль жінки мені імпонує книжка Докії Гуменної " Благослови Мати"
Ви праві, що відео має свої переваги. Але в подкасті це неможливо реалізувати. І мети показати візуальний матеріал - не було. Але ідея гарна, звісно. Мені як ведучому треба більше і краще працювати, або розповіді візуалізувалися краще. Дякую!
@@dmytrosimonov5151 Дякую за відповідь, а мені здалося , що з моїм телефоном , слабеньким, не можна побачити. Такі передачі необхідні, але ви журналіст і знаєте секрети своєї справи, я слухач, можу , як і глядач зауважити на якісь питання. Тема дуже цікава, є багато літератури і кожен вважає себе знавцем.
Успіхів Вам, доброго здоров'я, хай щастить!🌝💙💛
От! Дякую за інформацію на сайті, про Івана Дем'янюка, Поллака та і. Це мені сподобалося. Про Дем'янюка я знаю, Петро Яцик, який започаткував конкурс з української мови, та ще деякі емігранти, наймали йому адвоката .
Мартін Поллак - для мене відкриття , дякую!
@@dmytrosimonov5151
Дмитро, а Ви ніколи не працювали на «Радіо Ера», там колись була наукова програма, а голос її ведучого та сама манера мені здаються дуже схожими?
К уважаемой пани Ларисе, без иронии, у меня нет замечаний. Прекрасный рассказ для музейного работника. То ли дело наука. Неадарталец (н)от 20 до 200 с большим хвостиком тысяч лет.Кроманьенец 20- 60 тысяч лет. О разных предках никто не заикается, а для общего предка надо н. омолодить, а к. состарить. Я знаю из за чего умер общий предок. Жить надо было на две семьи- в Европе и в Африке. Приходилось бегать вокруг Средиземного моря ( возраст 5 мил. лет). Не выдержал, помер. Как сейчас модно, гендерная политика? Главное в происхождении человека это женщина. В Европе была похожа на общего предка, поэтому и дети коренастые, головастые. А в Африке писаная красавица, мисс Номо. Вы думаете утверждение, что мужчина выбирает между умной и красивой это анекдот? Тогда почему у н. объем мозга больше? Н. весь в трудах мигрировал по Европе по сезонам с юга на север и обратно за животными, постоянно усовершенствуя орудия труда, а к. круглый год в тропиках, суб тропиках питался без проблем и ессстественно плодился и размножался. Расплодился аж до Европы. А там н. Попробовал по привычке размножаться с ним- у нас в среднем 2 % генов н., но Европа не Африка, бананы не ростут. Короче съел он своих родычей. При этом поедая мозги он перенял все технологические достижения н. Ну нету никакого разрыва или превнесений в каменной и костяной индустрии в этот период. Но жизнь к. не жалела. В Африке он не менялся, а в Европе за тот же отрезок времени настрогал несколько рас. Короче. Ученым с приставкой "палео"еще работать и работать...
Сокіл-Сокаль Західна Вкрайна на березі Бугу Раппопорт і Веселовська відкопали на глибині 4 м -лімурійця -людину гіперборея ростом 4 м ,і це час 12-15 тисяч років,а гетруски-пелазги поряд 10-12 тисяч років,але напевно в них -пелазгів були попередники,часом не тадернаути?
Ви заблукали, вам би на канал РЕН-ТВ😊
Художник малорос Тарас Григорович Шевченко ,вмер вiд алкоголiзму в Петербурзi зимою ,вийшов з трактиру дуже п'яним ,йшов до квартире,та впав на мерзлу землю в ночi , людей не було ,нiхто не допомi ,то й замерз. З ранку його побачив двiрник ,прибиравший смiття та снiг пiдгрiбпвший ,викликав жандарма .Же Тараса , обiсцяли багато разiв ,двлровi собаки .
І до чого тут це?
Так про "флейту" уже ж решили, что это ошибка и совсем не флейта! Яких "троянд", чи точно троянд пилок знайшли у Шанідарі??! В общем, хотелось бы услышать критику специалистов по деталям этой беседы.
Говорити про мого друга
+++
Цікаво але дуже якось по верхах
а інші люди кажуть, що навпаки - надто складно. Хто ж правий?
Пані Лариса, пора вам на пенсію.
Данний проект належить Неандертальському Піздемному Рейху. Ви вкрали формат!
Це такий жарт?