włączanie wybranych lamp w żyrandolu w instalacji dwuprzewodowej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2020
  • FILM DOSTĘPNY 48 godzin
    Właściwości większości lamp Led umożliwia dowolnie i niezależne załączanie w żyrandolu (3 lub 5 ramiennym ) dowolnych lamp Led lub ich ściemnianie. Wszystko odbywa się poprzez dowolną instalację dwuprzewodową 230V i bez potrzeby jakichkolwiek przeróbek w żyrandolu .
  • НаукаНаука

Комментарии • 17

  • @dw-kl4yn
    @dw-kl4yn 3 года назад +1

    Proste i Genialne 😆

  • @micha3502
    @micha3502 3 года назад +1

    Proste i bezpieczne bez żadnych ściemniaczy z triakiem :)

  • @lysy2411
    @lysy2411 3 года назад +3

    Pomysł ciekawy jednak nie do końca bezpieczny dla żarówek. Kondensator w chwili rozwarcia pierwszego przełącznika (drugi rozwarty) może mieć jeszcze zgromadzoną energię i jeśli teraz przy ponownym załączeniu szczyt sinusoidy będzie miał ten sam kierunek prądu co zgromadzony w kondensatorze ładunek to napięcia zsumują się i przez ułamek sekundy na żarówkach może pojawić się impuls nawet 450V(!) czego na dłuższą metę przeciętne żarówki nie wytrzymają i przy małym szczęściu dość szybko zakończą żywot. Rozwiązaniem jest dodanie równolegle do kondensatora dwóch połączonych szeregowo rezystorów 47k, które w chwili rozłączenia przełącznika rozładują spokojnie kondensator. Dlaczego dwa rezystory 47k, a nie, np. jeden 100k? - bo napięcie pracy przeciętnych rezystorów to około 100V, więc przy dwóch sztukach warunek ten będzie praktycznie spełniony. Więcej info na ten temat można znaleźć w tematach zasilaczy beztransformatorowych.
    Pozdrowienia dla Pana Mirka! :) Mimo takich niuansów i tak cenię Pana za kreatywność w czasach gdy wszystko robi się jednorazowe i nienaprawialne. Sam wychowałem się na takich doświadczeniach i doceniam Pana pracę, którą Pan tu dla innych wykonuje :)

    • @mireksakowicz
      @mireksakowicz  3 года назад +1

      Witaj Sylwek - odpowiem tak - mam to porobione w domkach letniskowych od 6 lat - co prawda spędzam tam 3/4 miesiące- pozakładane mam tam jedne z pierwszych lamp - prawie wszystkie świecą do tej pory - ludzie mają tak zrobione i nikt nie narzeka / koszty małe /włącznik - kondensator /brak przeróbek w żyrandolu - lampy które nie świeca przecież się nie zużywają ! ! ....3 lampy w BIEDRONCE można kupić za 6 zł - raczej - nawet chleba za to nie kupisz JA WIDZĘ SAME PLUSY ....... ale wszystkim nie dogodzisz !!! Pozdrawiam Mirek

    • @mireksakowicz
      @mireksakowicz  3 года назад

      co do impulsu 450 V to nierealne - w każdej lampie jest wstawiony "kondensator równoległy" /który eliminuje migotanie i wszelkie przepięcia / rezystory odpadają ..... /strasznie się grzeją . jeśli już to wzmacniacz magnetyczny z magnesem do liniowego rozjaśniania i ściemniania 3-5 lamp / coś z lat powojennych / zamiast tranzystorów- ale to już na kanale płatnym
      Mirek.

    • @lysy2411
      @lysy2411 3 года назад +1

      @@mireksakowicz , Panie MIrku ja nie mam wątpliwości że to będzie działać latami. Wszystko zależy od zbiegu okoliczności czyli momentu samego załączania napięcia, kolejności przełączników (ten równoległy do kondensatora go rozładuje jeśli będzie wyłączony jako drugi) i od jakości samej lampy. Ja wiem, że są tam kondki równoległe, ale mam też swoje doświadczenia w tej materii i wiem jak kiepskiej jakości teraz są te kondensatory produkowane. Chciałem tylko zaznaczyć, że wystąpienie sytuacji przepięciowej w takim układzie to normalna rzecz, która może stać się przyczyną uszkodzenia (przyspieszenia zużycia) żarówki.
      Z kondensatorami (dławiącymi np. impulsy indukcyjne) mam sporo do czynienia, bo projektuję rozmaite sterowniki silników i temat nie jest mi obcy. Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych pomysłów na filmy :)

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 2 месяца назад

    Dzień dobry jeszcze raz! Z wyliczen i symulacji wynika, że 11 mikroF obnizy napięcie o ok 100 V to dlaczego u Pana w ogole obwód działa skoro zastosował Pan 330nF, a przez to odbiorniki powinny odczuwać skutki w postaci 4V napiecia co nie powinno ich w ogole rozswietlic

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 2 месяца назад

    Dzien dobry, jesli chodzi o te wzory o ktorych mowa w filmie to chcialbym nabyc tą wiedzę, oczywiście odplatnie w Pana stronę

  • @stoczwarty
    @stoczwarty 3 года назад +1

    Przy kondensatorze trzeba tylko pamiętać, że musi być na napięcie przynajmniej 2 razy napięcia zasilającego p2p i to z uwzględnieniem tego, że w sieci może być więcej niż 230 RMS. Dla widzów możesz zrobić konkurs czemu, ale to chyba może być zbyt proste nawet dla początkujących amatorów.

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 3 месяца назад

    Dzien dobry. W jaki sposob dołączę jako użytkownik do płatnego kanalu?

  • @RocketFuelPL
    @RocketFuelPL 3 года назад +1

    Miał Pan także patent na rozpołowienie płyty cd/dvd na pół z możliwości wyboru na której połowie zostanie warstwa odbijająca, bardzo był bym ciekaw.

  • @AndrzejMazurEznawca
    @AndrzejMazurEznawca 3 года назад +1

    Ale podłączenie kondensatora wydaje się nieoptymalne. Zwarcie samych styków 1-3 nic nie daje bocznikuje kondensator "w powietrzu".
    Czyli musimy najpierw zewrzeć 1-2 (mała moc) i dopiero 1-3 bocznikuje kondensator (duża moc).
    Lepszym układem byłby np. taki:
    drive.google.com/file/d/1FQmWu1VAZkG-o9EeIp0BGr1AxKeNfY9e/view?usp=sharing
    Ale fajnie jak by Pan wytłumaczył, dlaczego tak się dzieje, dlaczego różnica mocy w żarówkach powoduje że jedne w ogóle nie świecą, dlaczego dodatkowa reaktancja pojemnościowa tak wpływa na obwód? I czy tak jest ze wszystkimi ledami? Czy jakies inne mogą zachować się inaczej?

    • @mireksakowicz
      @mireksakowicz  3 года назад

      Wszystkie lampy Led z prostą elektroniką ( kondensatorem równoległym ) w wnętrzu takiej lampy zachowują się podobnie - niektóre posiadające elektronikę (przetwornicę ) mogą nie działać - ale wtedy podpinamy kilka filtrów nawiniętych na na rdzeniu toroidalnym i sterujemy z wykorzystaniem częstotliwości. Jako kondensator stosuje miniaturki elektrolitów 0.3 uF/ 400V - co dla niektórych jest niezgodne z zasadami - po prostu nie chcą zgłębić tematu / ruclips.net/video/Qn8i0YwfRb4/видео.html

  • @dieselinside3363
    @dieselinside3363 3 года назад +1

    Jak obliczyć dobór odpowiedniego kondensatora?

  • @ub1990m5r
    @ub1990m5r 3 года назад

    To jeszcze nic. Żyrandol mojej babci działa jeszcze ciekawiej. Jest u mnie na kanale.

  • @mireksakowicz
    @mireksakowicz  3 года назад +1

    jak to zrobić i połączyć

    • @maciej1387
      @maciej1387 3 года назад +1

      Zależy od pomysłu. I użytych lamp. Można zastosować lampy i zasilanie 12v DC i zmianać kierunek prądu(+/-). Można zbudować układ elektroniczny liczący "pykniecia" przełącznika. Ale znając Pana pomysłowość będzie coś nieoczywistego. Pozdrawiam 🙂