Uwielbiam Pana filmy! Dla mnie jest Pan najlepszym dydaktykiem i yorutuberem ever! Dzięki Pana filmom wykonałem już tyle pożytecznych połączeń i instalacji dla mojej rodziny. Bardzo dziękuję!
Jestem na etapie wykańczania swojego pierwszego mieszkania, wiekszość prac wykonuje sam, Pana materiały oraz tok tłumaczenia wiele mnie nauczyły. Dziękuje że dzieli sie Pan swoją wiedzą z innymi. Pozdrawiam serdecznie
Chyba niewiedzą. :( Ten Pan nie wie np. że zerowanie jest od lat zabronione prawnie. I nie wolno tego robić gdyż to grozi długotrwałym porażeniem i śmiercią. Ale nie On jeden. Jak Polska długa i szeroka większość pseudo-elektryków dalej tak robi.
@tomwodz2 W większości starszych mieszkań i domów taki typ ciągle jeszcze jest i nie jest zabroniony. Co innego budowa nowej instalacji. Ja wiem o czym mówię i o czym jest ten film.
Dzięki Pana filmikowi podłączyłem żyrandol i kinkiety. Jakiś geniusz montujący w fabryce żyrandol użył kabelek żół-ziel do doprowadzenia fazy na 2 żarówki w żyrandolu. Ale rozkminiłem i wszystko trybi. DZIĘKI!
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie jak to działa i jak to sprawdzić. Zawsze myślałam, że wymiana gniazda czy lampy to jest jakiś kosmos i czarna magia ;) Dzięki Panu wiem, że to jest łatwe tylko trzeba wiedzieć co i jak. Bardzo dziękuję :) Proszę trzymać tak dalej. :)
Dziękuję bardzo za wytłumaczenie. Dzięki temu stałem się dziś bohaterem domu. I szczęśliwym posiadaczem urządzenia fazer 777. U mnie było ciekawie z żyrandola fabrycznie były tylko dwa kable. Dzięki Panu udało mi się połączyć przewody tak aby świeciła 1 + 2. Dzięki bardzo.
Dobrze wytłumaczone. Dla całkowitych laików mogłeś pan odkryć przewody za dyktą, tak żeby widzieli że masa leci z bezpiecznika od razu jako jeden z tych trzech przewodów u góry. A faza z bezpiecznika leci jako jeden z tych trzech kabli na dole.
Bardzo lubię pana filmy, są proste ale przydatne, ze starannie nagraną narracją. Widząc że używa Pan bardzo dobrego, markowego oprzyrządowania - WAGO, Osram... miło to widzieć. Czy pracuje/pracował Pan może jako elektromonter?
Panie kochany. A co jeśli mam żyrandol dwukloszowy i z każdego klosza idzie oddzielny przewód faza i zero. Sufitu wychodzą mi trzy przewody i tak samo jest w puszcze świecznika. Podłączyłem wszystko według kolorów ale jednym klawiszem zapalają mi się dwa klosze zaś drugim nic. Czy możliwe że podłączyłem źle przewód fazowy w śwoeczniku czy powinienem rozdzielić któryś przewód wychodzący z sufitu z żyrandolem ? Fazę mam tylko na jednym przewodzie wychodzącym z sufitu nawet kiedy zmieniam położenie klapki swiecznika
Witam serdecznie. Chciałbym opisać problem jaki mam z podłączeniem żyrandola na 5żarówek. A więc w/w żyrandol ma po 2 kabelki z każdej żarówki niebieski i brązowy; z sufitu wychodzą 3 nieb/cz/żz; takie same wychodzą z puszki z włącznikiem podwójnym czyli świecznikowym; z przewodów w puszce podczas sprawdzania próbnikiem czarny nie świeci, niebieski świeci mocnym światłem, a ż/z świeci lekko. Po kombinacjach połączeń aby żyrandol świecił na 2/3 lub 1/4 żarówki chcąc wykorzystać przewód ż/z jako 2 fazowy za każdym razem wywala korek. Czy jest możliwe że jest źle połączone w głównej skrzynce z bezpiecznikami.Brakuje mi pomysłów, który z którym połączyć aby dobrze świeciło. Proszę o wsparcie fachowe. Pozdrawiam.
Szanowny Panie jestem bardzo wdzięczny za te Pana filmiki, przedstawine w sposób czytelny i bardzo zrozumiały dla przeciętnego słuchacza. Mam pytanie a może już zrealizował Pan filmiki dot,podłączeń siłowuych.
Witam Pana Mam pytanie W przedpokoju jest tradycyjne najprostsze oświetlenie tz kontakt pojedynczy 1 żarówka na 2przewody tj Faza i N czyli zero.A teraz chce podłączyć ZYRANDOL Z3 żarówkami by świeciły Albo 3 albo np.1 z kontaktem 2klawiszowy Moje pytanie Skąd wziąć ten drugi przewód gazowy w suficie by podłączyć ten nowy żyrandol?no i w kontakcie muszą być 2przewody fazowe a jest 1 Pozdrawiam proszę o podpowiedź SMS.
Nie można w takiej sytuacji tego żyrandola podłączyć aby świecił na 2 razy. Musimy mieć 3 przewody w puszce pod łącznikiem. Albo kucie albo zastosowanie jednego z układów zdalnego sterowania F&WAVE. Znajdziesz przykłady na moim kanale.
Super filmik mam pytanie chce zmienić instalacje ,to ilu zylowy przewód trzeba położyć do wyłącznika i do żyrandola 5 żarówek bo teraz mam trzy żyłowe ,ale czytałem że teraz kładzie się 4 żyłowe .
W przypadku gdy prąd idzie najpierw na oprawkę żarówki występuje żarzenie czy to w świetlówkach lub LEDach wtedy wpina się tzw. układ bypass. Może Pan zrobić taki film w jaki sposób podpiąć taki bypass w kostkę jak żyrandol jest na 2 obwody?
U mnie świecą albo wszystkie trzy żarówki albo żadna. Do łącznika podłączenie jak w filmie, z sufitu 3 przewody, z żyrandola też 3. Zrobiłem wszystkie 6 możliwości podłączenia, wychodziło jak wyżej. A więc nie zaświecę częściowo żyrandola. Jakiś błąd jest w puszce do sufitu?
Zobacz film o przeróbce żyrandola na moim kanale. Prawdopodobnie masz żyrandol jedno obwodowy albo źle podłączony wyłącznik. Jakie kolory przewodów masz w żyrandolu? Czy aby nie podłączysz przewodu żółto-zielonego pod napięcie?
@@Vteka Film o przerobce zyrandola obejrzę. Dzięki! Przewody do wyłącznika sprawdziłem przed podpieciem. Wykryłem jeden z napięciem i podpiąłem do wyłącznika (łącznika?) na wejściu. Pozostałe dwa, na których napięcia nie było do 2 gniazd wyjsciowych z wylącznika.
@@Vteka Masz rację, połączyłem żółto-zielony żyrandola z napięciowym z sufitu. Ale przy prawidłowym połączeniu żadna żarówka nie świeci, a przy nieprawidłowy świecą wszystkie. W tej sytuacji przestudiuję film o przeróbce żyrandola. Dzięki za wskazówki.
A jak mam 2 fazy (czarny i brązowy) i jeden neutralny niebieski, to mam podłączyć niebieski i wtedy obojetnie czy czarny czy brązowy? Czy oba do jednego wejścia?
a ja mam żyrandol 4 żarówki i 3 kable , ale prądu nie ma w gniazdku włącznika tylko jest na górze , 3 kable przy włączniku 0 a natomiast na górze 2 0 i jedna faza . Mózg mi wysiada i nie mam pomysły jak to możliwe i co podłączyć
Ten żyrandol ma 3 przewody jeżeli są brązowy, niebieski i żółto zielony to jest jeden obwód i będą wszystkie świeciły naraz. A to mimo, że jest źle bo faza jest cały czas u góry to też można podłączyć aby świeciło. Brązowy z lampy do jednego z sufitu, niebieski do drugiego z sufitu. 3 z sufitu pozostaje wolny, żółto zielony z lampy też. Zanim zaczniesz cokolwiek robić wyłącz zasilanie na bezpieczniku. Tak może być, ale też może być inaczej. Najlepiej poradź się kogoś jeszcze.
@@Vteka Wczoraj jakoś to rozgryzłem właśnie :) Nie mają kolorów , dostałem się do puszki i targałem za kable który się cofnie i tak doszedłem do sedna , ale zwykła żarówka nie świeci szklana tylko plastikowa energooszczędna. Korków nie wywala i jakoś świeci wiec chyba dobrze . Dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)
To może ja poproszę o poradę jak to połączyć. Do piwnicy idzie jeden przewód ( niebieski i brązowy ) mam lampę na wtyczkę i kontakt a chce to połączyć przez włącznik pojedynczy. Przy włączniku są 3 wejścia na przewody dwa obok siebie i jeden niżej czy mam to połączyć niebieski z niebieskim z lamki i brązowy z brązowym z lampki ? a te wejście niżej jak mam potraktować ?
Generalnie się nie da. Ale są różne rozwiązania, którymi można to rozwiązać, ale żarówki nie będą świeciły pełną mocą. Podaję link do filmu na kanale @majsterkowanie i nie tylko: ruclips.net/video/lOaYu0hXQh4/видео.html
wszystko jest proste, ale chyba nie u mnie. ktoś coś namieszał , jak włączam jeden klawisz to zapala się jedna żarówka, jak kliknę dwa klawisze to ta pierwsza żarówka gaśnie a zapalają się dwie następne, o co tu chodzi?
Witam, mam takie pytanie, użyłem dziś zasilacza 12v 3a i dokrecalem końcówki kabli probnikiem napięcia i nagle lampka w probniku po dotknięciu palca u góry zaczęła świecić jak przy sprawdzeniu fazy w gniazdku, jak to jest możliwe aby taka "neonówka" świeciła przy 12v i to prądu stałego
Te kolory nic nie znaczą w tym przypadku. Wszystkie powinny być fazowymi z tym, że prawdopodobnie brązowy to faza dopływowa zasilająca a czarny i niebieski to odpływy do lampy. Niebieski nie pełni roli przewodu neutralnego w tym przypadku i powinien być oznaczony inaczej). Ale to tylko moje sugestie, może być też inaczej ale musiałbym mieć więcej danych.
Witam Mam takie pytanie. podłączyłem żyrandol (żyrandol ma 3 kable) z sufitu wystają 4 kable w suficie była podłączona posta żarówka więc wiadomo było gdzie jest prąd a gdzie neutralny. drugi prądowy z sufitu został zabezpieczony. żyrandol miał oznaczone kable niebieski i brązowy i PE doprowadzony do obudowy, ale teraz nie jestem pewny czy czasem nie podłączyłem prądowego z sufitu do neutralnego z żyrandola - czy takie podłączenie powinno skutkować czym w rodzaju wybicia korków? Jak sprawdzić bez ściągania żyrandola czy jednak jest wszytko ok :D
qemini Jeżeli pokazuje to jednak zrobił bym to od nowa. Nie powinno być żadnego napięcia. Trzeba ściągnąć albo przynajmniej dostać się do złącza przy lampie i zamienić przewody. ( ps Niechcący usunąłem komentarz. przepraszam.)
Dzięki za odpowiedź, czy nawet błędne podłączenie będzie powodowało świecenie żarówek. Właśnie chodzi też o to że podłączyłem raczej według kolorów w kostce w żylandorze brązowy z brązowym niebieski z niebieskim i ochrony
Połączenie wszystkich urządzeń z ziemią , uniemożliwia długotrwałe utrzymywanie się potencjału elektrycznego na obudowie, które są dostępne dla człowieka podczas normalnej pracy urządzenia . W przypadku powstania przebicia elektrycznego na obudowę, gdy ta ostatnia jest uziemiona (podłączenie przewodu ochronnego z żyrandola z neutralnym a właściwie PEN), powstanie zwarcie w obwodzie, co w konsekwencji spowoduje zadziałanie wyłącznika nadprądowego w domowej rozdzielnicy i rozłączenie napięcia zanim ktokolwiek dotknie obudowy.
Mam pytanie podłączyłem żyrandol z trzema żarówkami tak samo jak na Pana filmiku prąd wychodzi aż do miejsca gdzie wkreca się żarówki ale one nie świecą nie mam czym zmierzyć jakie jest tam napięcie proszę o jakąś poradę????
Bez wskaźnika najzwyklejszego w świecie za 2 zł to będzie ciężko! A są jakieś kolory tych przewodów? Czy jest puszka pod sufitem? Ile przewodów jest pod wyłącznikiem i w jakich kolorach? To musiałbym wiedzieć aby pomóc. Inaczej to możemy tylko gdybać i próbować połączyć (kombinować) aż coś zaświeci. Z żarówki z oprawką można by zrobić próbnik i tak mierzyć napięcie.
Bardzo dziękuję za ten filmik. Jednak praktyka pokazuje, że jest potrzeba na filmik w wersji dla idioty. W moim przypadku były 4 kabelki żyrandola i kontakt na jeden obwód. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że żyrandol naprawdę ma dwa obwody elektryczne. Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcją - ale zamiast świecić, żyrandol bzyczał. Okazało się, że 2 kabelki to było owe zabezpieczenie ochronne, a pozostałe dwa to jeden wspólny obwód. Jak włączałem światło, to wolę nie werbalizować co robiłem.
Naprawdę świetny poradnik tylko ja mam taki problem że u mnie jest jakoś inaczej z przewodami tzn instalacja jest z lat 60 i z puszki przy łączniku świecznikowym wychodzą mi 2 kable brązowe i 1 czerwony z czego właśnie te 2 brązowe pokazują fazę a czerwony nie i cały czas nawet gdy światło jest wyłączone to przy żyrandolu pokazuje mi napięcie i teraz nie wiem jak to podłączyć żeby było dobrze (co ciekawe taka sytuacja występuje w 2 pokojach natomiast w 2 pozostałych jest tak jak u Pana na filmie czyli z puszki wychodzi 1 przewód fazowy).
To jest podłączenie, że przerywany jest prawdopodobnie przewód zerowy (neutralny). Trzeba by znaleźć puszkę nad łącznikiem i tam to jest pewnie źle podłączone.
Orientuje się pan może co w przypadku kiedy w przełączniku naściennym pokazuje 2 kable bez napięcia, a jeden z napięciem, natomiast przy suficie 2 kable z napięciem, a jeden bez? Jak to dopasować wtedy? W dodatku na suficie z tych dwóch kabli pod napięciem jeden ewidentnie daje mocniejsze światło przy sprawdzaniu, ja wiem że na początku lat 90 budowało się różnie, ale może pan wie jak taką sytuację rozwiązać, żeby było śmieszniej poprzedni właściciel domu był elektrykiem.
genesis2303 Niestety na odległość trudno będzie. Trzeba by puszkę odnaleźć nad wyłącznikiem lub miejsce łączenia przewodów dopływu, z sufitu i wyłącznika. Można też podłączyć wyłącznik, lampę, i jeżeli nie zaświeci zmieniać przewody do skutku w wyłączniku i lampie.
W książce autora Władysława Orlika "egzamin kwalifikacyjny elektryka " cytuję: Łącznik powinien być tak montowany, aby w stanie otwartym górna część klawisza była wysunięta do przodu" Ja w domu mam na odwrót wszystkie wyłączniki (oprócz schodowych bo one są zmienne) mam tak zamontowane, że w stanie załączonym dolna część wciśnięta . Według mnie ważne jest aby w danym budynku (mieszkaniu) wszystkie łączniki były montowane jednakowo.
@@Vteka to pan powie czy prąd na kablu po wyłączeniu świecznika powinien być na zasilaniu świecznika czy zasilaniu żarówki ? Bo mam do wymiany stara instalacje . Ale po podłączeniu 2 swiecznikowego zapale światło na drugim przycisku pod warunkiem że pierwszy będzie włączony. Stara instalacja miedziana to oba szare w tym że ten drugi ma czerwony pasek
@@Vteka już rozwiązałem sytuację . Łącznik podwójny musi mieć osobne wejścia L jak dla pierwszego i drugiego osobny . Jeśli mamy 1 L to musimy rozgałęziać na 2 × L . W taki sposób będziemy osobno włączać i wyłączać światła
Witam Pana bardzo dobrze i sensownie wytłumaczony temat podłączenia żyrandola...
Potwierdzam podłączyłem według pana schematu wszystko działa jak należy pozdrawiam do następnego...
Nadaje się pan na dydaktyka. Tak pięknie pan wytłumaczył, że nawet szympans by zrozumiał jak zrobić podłączenie.
Uwielbiam Pana filmy! Dla mnie jest Pan najlepszym dydaktykiem i yorutuberem ever! Dzięki Pana filmom wykonałem już tyle pożytecznych połączeń i instalacji dla mojej rodziny. Bardzo dziękuję!
Dziękuję bardzo dobrze wytłumaczone
Jestem na etapie wykańczania swojego pierwszego mieszkania, wiekszość prac wykonuje sam, Pana materiały oraz tok tłumaczenia wiele mnie nauczyły. Dziękuje że dzieli sie Pan swoją wiedzą z innymi.
Pozdrawiam serdecznie
Chyba niewiedzą. :( Ten Pan nie wie np. że zerowanie jest od lat zabronione prawnie. I nie wolno tego robić gdyż to grozi długotrwałym porażeniem i śmiercią. Ale nie On jeden. Jak Polska długa i szeroka większość pseudo-elektryków dalej tak robi.
@tomwodz2 W większości starszych mieszkań i domów taki typ ciągle jeszcze jest i nie jest zabroniony. Co innego budowa nowej instalacji. Ja wiem o czym mówię i o czym jest ten film.
Dzięki Pana filmikowi podłączyłem żyrandol i kinkiety. Jakiś geniusz montujący w fabryce żyrandol użył kabelek żół-ziel do doprowadzenia fazy na 2 żarówki w żyrandolu. Ale rozkminiłem i wszystko trybi.
DZIĘKI!
Bardzo pięknie wytłumaczone i pokazane dziękuję
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie jak to działa i jak to sprawdzić. Zawsze myślałam, że wymiana gniazda czy lampy to jest jakiś kosmos i czarna magia ;) Dzięki Panu wiem, że to jest łatwe tylko trzeba wiedzieć co i jak. Bardzo dziękuję :) Proszę trzymać tak dalej. :)
Kawał dobrej wujasowej wiedzy, z fartem mordeczki
Ważny materiał, dotyczący instalacji elektrycznych oświetlenia.
Dziękuję bardzo za wytłumaczenie. Dzięki temu stałem się dziś bohaterem domu. I szczęśliwym posiadaczem urządzenia fazer 777. U mnie było ciekawie z żyrandola fabrycznie były tylko dwa kable. Dzięki Panu udało mi się połączyć przewody tak aby świeciła 1 + 2. Dzięki bardzo.
Bardzo dobre wyjaśnienie. Dzięki.
Dziękuję. Pięknie wyjaśnione.
Dziękuję za ten materiał.
Dobrze wytłumaczone. Dla całkowitych laików mogłeś pan odkryć przewody za dyktą, tak żeby widzieli że masa leci z bezpiecznika od razu jako jeden z tych trzech przewodów u góry. A faza z bezpiecznika leci jako jeden z tych trzech kabli na dole.
Masę to sobie szukaj w samochodzie nie w elektryce
bardzo fajnie wyjasnione, lapka w gore
Zastosowałem metodę ''za którymś razem się uda'' i działa ;D
Super pokaz
Dziękuję Panu, pomógł mi Pana materiał 👍🙋🏻♂️
dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Super i prosto wyjaśnione, mogę sam montować. 👍👌
żyjesz? :D
@@chikirikkiNie ma odpowiedzi więc nie wiadomo. Podłączać samemu tę lampę czy jeszcze poczekać (pożyć)?
Bardzo lubię pana filmy, są proste ale przydatne, ze starannie nagraną narracją. Widząc że używa Pan bardzo dobrego, markowego oprzyrządowania - WAGO, Osram... miło to widzieć. Czy pracuje/pracował Pan może jako elektromonter?
Jako elektryk różnych dziedzin elektroenergetyki.
Panie kochany. A co jeśli mam żyrandol dwukloszowy i z każdego klosza idzie oddzielny przewód faza i zero. Sufitu wychodzą mi trzy przewody i tak samo jest w puszcze świecznika. Podłączyłem wszystko według kolorów ale jednym klawiszem zapalają mi się dwa klosze zaś drugim nic. Czy możliwe że podłączyłem źle przewód fazowy w śwoeczniku czy powinienem rozdzielić któryś przewód wychodzący z sufitu z żyrandolem ? Fazę mam tylko na jednym przewodzie wychodzącym z sufitu nawet kiedy zmieniam położenie klapki swiecznika
Dziękuję :)
Witam serdecznie. Chciałbym opisać problem jaki mam z podłączeniem żyrandola na 5żarówek. A więc w/w żyrandol ma po 2 kabelki z każdej żarówki niebieski i brązowy; z sufitu wychodzą 3 nieb/cz/żz; takie same wychodzą z puszki z włącznikiem podwójnym czyli świecznikowym; z przewodów w puszce podczas sprawdzania próbnikiem czarny nie świeci, niebieski świeci mocnym światłem, a ż/z świeci lekko. Po kombinacjach połączeń aby żyrandol świecił na 2/3 lub 1/4 żarówki chcąc wykorzystać przewód ż/z jako 2 fazowy za każdym razem wywala korek. Czy jest możliwe że jest źle połączone w głównej skrzynce z bezpiecznikami.Brakuje mi pomysłów, który z którym połączyć aby dobrze świeciło. Proszę o wsparcie fachowe. Pozdrawiam.
Szanowny Panie jestem bardzo wdzięczny za te Pana filmiki, przedstawine w sposób czytelny i bardzo zrozumiały dla przeciętnego słuchacza. Mam pytanie a może już zrealizował Pan filmiki dot,podłączeń siłowuych.
Z siłowych mam tylko na kanale film o falowniku.
@@Vteka Diękuje za odpowiedż.
Witam Pana Mam pytanie W przedpokoju jest tradycyjne najprostsze oświetlenie tz kontakt pojedynczy 1 żarówka na 2przewody tj Faza i N czyli zero.A teraz chce podłączyć ZYRANDOL Z3 żarówkami by świeciły Albo 3 albo np.1 z kontaktem 2klawiszowy Moje pytanie Skąd wziąć ten drugi przewód gazowy w suficie by podłączyć ten nowy żyrandol?no i w kontakcie muszą być 2przewody fazowe a jest 1 Pozdrawiam proszę o podpowiedź SMS.
Nie można w takiej sytuacji tego żyrandola podłączyć aby świecił na 2 razy. Musimy mieć 3 przewody w puszce pod łącznikiem. Albo kucie albo zastosowanie jednego z układów zdalnego sterowania F&WAVE. Znajdziesz przykłady na moim kanale.
Super filmik mam pytanie chce zmienić instalacje ,to ilu zylowy przewód trzeba położyć do wyłącznika i do żyrandola 5 żarówek bo teraz mam trzy żyłowe ,ale czytałem że teraz kładzie się 4 żyłowe .
Tak, teraz daje się 4 żyłowe.
W przypadku gdy prąd idzie najpierw na oprawkę żarówki występuje żarzenie czy to w świetlówkach lub LEDach wtedy wpina się tzw. układ bypass. Może Pan zrobić taki film w jaki sposób podpiąć taki bypass w kostkę jak żyrandol jest na 2 obwody?
U mnie świecą albo wszystkie trzy żarówki albo żadna. Do łącznika podłączenie jak w filmie, z sufitu 3 przewody, z żyrandola też 3. Zrobiłem wszystkie 6 możliwości podłączenia, wychodziło jak wyżej. A więc nie zaświecę częściowo żyrandola. Jakiś błąd jest w puszce do sufitu?
Zobacz film o przeróbce żyrandola na moim kanale. Prawdopodobnie masz żyrandol jedno obwodowy albo źle podłączony wyłącznik. Jakie kolory przewodów masz w żyrandolu? Czy aby nie podłączysz przewodu żółto-zielonego pod napięcie?
ruclips.net/video/9crWcXkYBmw/видео.html
@@Vteka Film o przerobce zyrandola obejrzę. Dzięki!
Przewody do wyłącznika sprawdziłem przed podpieciem. Wykryłem jeden z napięciem i podpiąłem do wyłącznika (łącznika?) na wejściu. Pozostałe dwa, na których napięcia nie było do 2 gniazd wyjsciowych z wylącznika.
@@Vteka Masz rację, połączyłem żółto-zielony żyrandola z napięciowym z sufitu. Ale przy prawidłowym połączeniu żadna żarówka nie świeci, a przy nieprawidłowy świecą wszystkie.
W tej sytuacji przestudiuję film o przeróbce żyrandola. Dzięki za wskazówki.
A jak mam 2 fazy (czarny i brązowy) i jeden neutralny niebieski, to mam podłączyć niebieski i wtedy obojetnie czy czarny czy brązowy? Czy oba do jednego wejścia?
Obojętnie
a ja mam żyrandol 4 żarówki i 3 kable , ale prądu nie ma w gniazdku włącznika tylko jest na górze , 3 kable przy włączniku 0 a natomiast na górze 2 0 i jedna faza . Mózg mi wysiada i nie mam pomysły jak to możliwe i co podłączyć
Ten żyrandol ma 3 przewody jeżeli są brązowy, niebieski i żółto zielony to jest jeden obwód i będą wszystkie świeciły naraz. A to mimo, że jest źle bo faza jest cały czas u góry to też można podłączyć aby świeciło. Brązowy z lampy do jednego z sufitu, niebieski do drugiego z sufitu. 3 z sufitu pozostaje wolny, żółto zielony z lampy też. Zanim zaczniesz cokolwiek robić wyłącz zasilanie na bezpieczniku.
Tak może być, ale też może być inaczej.
Najlepiej poradź się kogoś jeszcze.
@@Vteka Wczoraj jakoś to rozgryzłem właśnie :) Nie mają kolorów , dostałem się do puszki i targałem za kable który się cofnie i tak doszedłem do sedna , ale zwykła żarówka nie świeci szklana tylko plastikowa energooszczędna. Korków nie wywala i jakoś świeci wiec chyba dobrze . Dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)
To może ja poproszę o poradę jak to połączyć. Do piwnicy idzie jeden przewód ( niebieski i brązowy ) mam lampę na wtyczkę i kontakt a chce to połączyć przez włącznik pojedynczy. Przy włączniku są 3 wejścia na przewody dwa obok siebie i jeden niżej czy mam to połączyć niebieski z niebieskim z lamki i brązowy z brązowym z lampki ? a te wejście niżej jak mam potraktować ?
Zobacz film jak podłączyć łącznik pojedynczy
@@Vteka Niestety nic to mi nie pomogło. Dziękuję za pomoc.
Witam . Mi zostaje przewód czarny to z którym go podłączyć ?
Jaki czarny? Czarny to przeważnie fazowy
Czy jeżeli mam pierwotnie żyrandol 2 punktowy, czy da się zamienić go na trzy punktowy? Istnieje jakiś rozdzielacz aby połączyć te kable do 3 żarówek?
Generalnie się nie da. Ale są różne rozwiązania, którymi można to rozwiązać, ale żarówki nie będą świeciły pełną mocą. Podaję link do filmu na kanale @majsterkowanie i nie tylko: ruclips.net/video/lOaYu0hXQh4/видео.html
To skad sie wzieło napiecie w właczniku skoro przewod idze do lampy??pzdr
Bardzo dobre poradniki! Czy będzie odcinek o podłączeniu silnika trójfazowego w gwiazdę lub trójkąt ?? albo o czujniku zaniku fazy ?
Postaram coś zorganizować
Który z przewodów będzie przewodem zerowym? Pewnie zostało zastosowane inne nazewnictwo
N
wszystko jest proste, ale chyba nie u mnie. ktoś coś namieszał , jak włączam jeden klawisz to zapala się jedna żarówka, jak kliknę dwa klawisze to ta pierwsza żarówka gaśnie a zapalają się dwie następne, o co tu chodzi?
Zobacz mój film o przeróbce żyrandola, tam w końcówce filmu pokazuję dlaczego tak się dzieje.
I tutaj też wyjaśniam ruclips.net/video/IzB6ofLj4qM/видео.html
A tu ten film o przeróbce ruclips.net/video/9crWcXkYBmw/видео.html
Witam, mam takie pytanie, użyłem dziś zasilacza 12v 3a i dokrecalem końcówki kabli probnikiem napięcia i nagle lampka w probniku po dotknięciu palca u góry zaczęła świecić jak przy sprawdzeniu fazy w gniazdku, jak to jest możliwe aby taka "neonówka" świeciła przy 12v i to prądu stałego
Nie wiem, najlepiej byłoby zmierzyć napięcie na wyjściu z tego zasilacza, aby wykluczyć jakieś przebicie.
napięcie na wyjściu to 12,76v
Ja mam trzy przewody - niebieski, czarny i brązowy i dwa przyciski w kontakcie. Co jest do czego. Ten brązowy to też faza obsługująca drugą żarówkę?
Te kolory nic nie znaczą w tym przypadku. Wszystkie powinny być fazowymi z tym, że prawdopodobnie brązowy to faza dopływowa zasilająca a czarny i niebieski to odpływy do lampy. Niebieski nie pełni roli przewodu neutralnego w tym przypadku i powinien być oznaczony inaczej). Ale to tylko moje sugestie, może być też inaczej ale musiałbym mieć więcej danych.
Witam
Mam takie pytanie. podłączyłem żyrandol (żyrandol ma 3 kable) z sufitu wystają 4 kable w suficie była podłączona posta żarówka więc wiadomo było gdzie jest prąd a gdzie neutralny. drugi prądowy z sufitu został zabezpieczony. żyrandol miał oznaczone kable niebieski i brązowy i PE doprowadzony do obudowy, ale teraz nie jestem pewny czy czasem nie podłączyłem prądowego z sufitu do neutralnego z żyrandola - czy takie podłączenie powinno skutkować czym w rodzaju wybicia korków? Jak sprawdzić bez ściągania żyrandola czy jednak jest wszytko ok :D
qemini Jeżeli pokazuje to jednak zrobił bym to od nowa. Nie powinno być żadnego napięcia. Trzeba ściągnąć albo przynajmniej dostać się do złącza przy lampie i zamienić przewody. ( ps Niechcący usunąłem komentarz. przepraszam.)
Dzięki za odpowiedź, czy nawet błędne podłączenie będzie powodowało świecenie żarówek.
Właśnie chodzi też o to że podłączyłem raczej według kolorów w kostce w żylandorze brązowy z brązowym niebieski z niebieskim i ochrony
qemini Jak się pomyli niebieski z brązowym to i tak będzie świecił
super
:) ciszę się, że się podoba.
Podłączenie przewodu ochronnego wystającego z żyrandola z neutralnym jest lepsze niż zostawienie go luzem wiszącego zaizolowanego? Co to daje?
Połączenie wszystkich urządzeń z ziemią , uniemożliwia długotrwałe utrzymywanie się potencjału elektrycznego na obudowie, które są dostępne dla człowieka podczas normalnej pracy urządzenia . W przypadku powstania przebicia elektrycznego na obudowę, gdy ta ostatnia jest uziemiona (podłączenie przewodu ochronnego z żyrandola z neutralnym a właściwie PEN), powstanie zwarcie w obwodzie, co w konsekwencji spowoduje zadziałanie wyłącznika nadprądowego w domowej rozdzielnicy i rozłączenie napięcia zanim ktokolwiek dotknie obudowy.
Vteka Dzięki wielkie :)
Mam pytanie podłączyłem żyrandol z trzema żarówkami tak samo jak na Pana filmiku prąd wychodzi aż do miejsca gdzie wkreca się żarówki ale one nie świecą nie mam czym zmierzyć jakie jest tam napięcie proszę o jakąś poradę????
Bez wskaźnika najzwyklejszego w świecie za 2 zł to będzie ciężko! A są jakieś kolory tych przewodów? Czy jest puszka pod sufitem? Ile przewodów jest pod wyłącznikiem i w jakich kolorach? To musiałbym wiedzieć aby pomóc. Inaczej to możemy tylko gdybać i próbować połączyć (kombinować) aż coś zaświeci. Z żarówki z oprawką można by zrobić próbnik i tak mierzyć napięcie.
👌👍🤗
Bardzo dziękuję za ten filmik. Jednak praktyka pokazuje, że jest potrzeba na filmik w wersji dla idioty.
W moim przypadku były 4 kabelki żyrandola i kontakt na jeden obwód. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że żyrandol naprawdę ma dwa obwody elektryczne. Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcją - ale zamiast świecić, żyrandol bzyczał. Okazało się, że 2 kabelki to było owe zabezpieczenie ochronne, a pozostałe dwa to jeden wspólny obwód. Jak włączałem światło, to wolę nie werbalizować co robiłem.
Na kanale Vteka znajdziesz więcej filmów o podłączeniu żyrandola jeszcze bardziej proste.
Naprawdę świetny poradnik tylko ja mam taki problem że u mnie jest jakoś inaczej z przewodami tzn instalacja jest z lat 60 i z puszki przy łączniku świecznikowym wychodzą mi 2 kable brązowe i 1 czerwony z czego właśnie te 2 brązowe pokazują fazę a czerwony nie i cały czas nawet gdy światło jest wyłączone to przy żyrandolu pokazuje mi napięcie i teraz nie wiem jak to podłączyć żeby było dobrze (co ciekawe taka sytuacja występuje w 2 pokojach natomiast w 2 pozostałych jest tak jak u Pana na filmie czyli z puszki wychodzi 1 przewód fazowy).
To jest podłączenie, że przerywany jest prawdopodobnie przewód zerowy (neutralny). Trzeba by znaleźć puszkę nad łącznikiem i tam to jest pewnie źle podłączone.
Vteka Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A co jeśli by do tego samego wlacznika i tych samych kabli z sufitu podłączyć dwa oddzielne żyrandole?
Można, będą dwa świeciły równolegle.
Orientuje się pan może co w przypadku kiedy w przełączniku naściennym pokazuje 2 kable bez napięcia, a jeden z napięciem, natomiast przy suficie 2 kable z napięciem, a jeden bez? Jak to dopasować wtedy? W dodatku na suficie z tych dwóch kabli pod napięciem jeden ewidentnie daje mocniejsze światło przy sprawdzaniu, ja wiem że na początku lat 90 budowało się różnie, ale może pan wie jak taką sytuację rozwiązać, żeby było śmieszniej poprzedni właściciel domu był elektrykiem.
genesis2303 Niestety na odległość trudno będzie. Trzeba by puszkę odnaleźć nad wyłącznikiem lub miejsce łączenia przewodów dopływu, z sufitu i wyłącznika. Można też podłączyć wyłącznik, lampę, i jeżeli nie zaświeci zmieniać przewody do skutku w wyłączniku i lampie.
Jest pan zwolennikiem montażu łączników "włączony gdy dolna część wciśnięta? Czy górna?
W książce autora Władysława Orlika "egzamin kwalifikacyjny elektryka " cytuję: Łącznik powinien być tak montowany, aby w stanie otwartym górna część klawisza była wysunięta do przodu" Ja w domu mam na odwrót wszystkie wyłączniki (oprócz schodowych bo one są zmienne) mam tak zamontowane, że w stanie załączonym dolna część wciśnięta . Według mnie ważne jest aby w danym budynku (mieszkaniu) wszystkie łączniki były montowane jednakowo.
Bardzo dziękuje za odpowiedź ja też wole gdy włączone jest w dół, żadnej normy na to nie ma?
Kable jak są nie oznaczone to nie rusznicy jaki kabel podłączyć do gniazdka
💣👍
Lubię elektke
Szkoda że ukryta została puszka gdzie są zmostkowany kable .
A tak to dla amatora jak wymienić żyrandol TYLKO
Zobacz inne podobne filmy tam jest to pokazane
@@Vteka to pan powie czy prąd na kablu po wyłączeniu świecznika powinien być na zasilaniu świecznika czy zasilaniu żarówki ?
Bo mam do wymiany stara instalacje .
Ale po podłączeniu 2 swiecznikowego zapale światło na drugim przycisku pod warunkiem że pierwszy będzie włączony.
Stara instalacja miedziana to oba szare w tym że ten drugi ma czerwony pasek
Oglądajcie moje filmy o świecznikowym, wszystkie wątpliwości wyjaśniam w nich.
@@Vteka już rozwiązałem sytuację .
Łącznik podwójny musi mieć osobne wejścia L jak dla pierwszego i drugiego osobny .
Jeśli mamy 1 L to musimy rozgałęziać na 2 × L . W taki sposób będziemy osobno włączać i wyłączać światła
@@Vteka i na twoim kanale nie ma takiego filmu co by to wyjaśnił .
Jeśli jest to wstaw link.
Choć ja osobiście nie znalazłem .
Co jest ze zbyt cichym głosem ???
+Lucrative 1 Tak nagrane, ale sprawdzałem na komputerze i telewizorze i jest ok.