Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja? Omówienie rodzajów wentylacji. Thessla Green AirPack4 500V

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 ноя 2024

Комментарии • 27

  • @mateo7603
    @mateo7603 Год назад

    Tez trasy kablowe bede robi na suficie, ale chyba lepiej dać trasy pod rurami. Jaka grubość ocieplenia rur? Nieocieplone przepustnice mogą powodować skraplanie sie wody.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      U nas najpierw zacząłem robić elektrykę, więc trasy były już wyznaczone. Biorąc pod uwagę, że rury mają fi120, to nie zmieścisz przewodów w korytkach. Jeśli wykonujesz rozdzielnice w gwiazdę to naprawdę dużo przewodów będzie szło i wystają one znacząco ponad wysokość korytka :)

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 Год назад

    11:29 Zastanawiam się dlaczego nie użyto rozdzielaczy 2 rzędowych. Ciekawe czy zdołasz utrzymać wilgotność powyżej 30% w okresie grzewczym. Czekamy na update :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      Dobra pytanie - nie mam pojęcia. Postanowiłem w 100% zaufać firmie, bez wnikania. Być może chodziło o miejsce? Ciężko powiedzieć na postawie tego kawałka wideo :)
      Liczymy, że wymiennik entalpiczny nie pozwoli spaść poniżej 40%, ale zobaczymy i damy znać :)

    • @piotrekwalter3434
      @piotrekwalter3434 Год назад

      @@domprawiemyslacy Akurat przechodziłem etap reku do swojego domu i możni drążyłem ten temat. Bardzo dużo wykonawców robi błędy w tym temacie.

  • @Krzychu105
    @Krzychu105 Год назад

    Cena wydaje się bardzo rozsądna. To pokazuje jak liczenie kosztu budowy bazując tylko na m2 może być mylące. W waszym przypadku zapłaciliście mniej lub podobnie niż na innych kanałach dla domów z powierzchnia użytkowa rzędu 100-110m2.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад +1

      Dokładnie jest tak jak napisałeś! Można porównać koszt budowy tylko po sprowadzeniu do wartości 1m2. Wtedy jest to realne porównanie 🙂

  • @emilianbartczak1464
    @emilianbartczak1464 Год назад +4

    550 metrow jest potrzebne jak by tam mieszkalo z 20 osob, na palcach jednej reki policz ile reku bedzie chodzic na pelnej predkosci 😉

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      Projekt (wykonany wstępnie przez kilka firm oraz ten od rekuperacji) pokazuje co innego, ale rozumiem, że Pan bez projektu technicznego to wszystko ocenił? Szanujemy.
      Serdecznie pozdrawiamy :)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      @@neezmarcin ale nikt nie chce, żeby jednostka pracowała na 100% swojej mocy. Jest to uciążliwe - dźwięki. Najlepiej, żeby wszystko chodziło na około 30% swojej pełnej mocy. Wtedy z 550m3 wychodzi 165m3. Czyli jakieś 60mkw. Jestem ciekawy jak u nas finalnie będzie musiała chodzić jednostka, żeby "udźwignąć" dom. Projekt jasno pokazuje jak to wygląda, a zobaczymy co będzie dla nas komfortowe.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад +1

      ​ @neez Marcin powiem tylko tyle, że u nas w domu często bywa więcej osób: 10+ ;) Mniejsza jednostka nie ma sensu. U nas nigdy nie będzie pracował na 10%, bo 24/7 jesteśmy w domu. Także jak widzisz, nie znasz całej specyfikacji, ale wiesz lepiej co będzie dla nas lepsze.
      Nie ma sensu dalej udowadniać, że wiemy co robimy.
      Pozdrawiamy.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      ​@@neezmarcin wciąż nie widzimy problemu.
      Będzie klimatyzacja + mamy okna suncool. Także problem z temperaturą rozwiązany. Nie potrzebujemy nic "wietrzyć", bo jest to niewydajne energetycznie.
      Dodatkowo to, że rekuperacja będzie kosztować 100zł rocznie zamiast 50 to nas nie boli. Po założeniu fotowoltaiki i tak zbilansuje się do 0 (celowo pomijam filtry).
      Z Twoich komentarzy wybrzmiewa to, że jest to drogie rozwiązanie. Tak, celowo postawiliśmy na jakość. Powiem więcej: dzwoniłem do 6 fachowców i nikt nie chciał zrobić tego taniej dla domu o taniej powierzchni :)

  • @tomaszcz.6949
    @tomaszcz.6949 Год назад

    A czy te kanały nawiewne będą kiedyś czyszczone? Jeśli tak to w jaki sposób?
    Mi się wydaje że koszt filtrów, awarii i energii do zasilania będzie podobny do oszczędności o ile nie wyższy. Podobno rekuperacja potrafi oszczędzić 15-20kWh/m2/rok
    550m3 to pewnie max wydajność na najwyższym biegu. 1 osoba zużywa ok 30 m3 powietrza na godzinę więc to jest ponad 18 osób. Docelowo pewnie będzie pracował na ok 150m3/h

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      Przez najbliższe 5lat raczej nie. Czyści się je poprzez wsadzanie specjalnych urządzeń w pokojach i wchodzenie w środek.
      Ja nigdzie nie powiedziałem, że to najtańsze rozwiązanie. Jakbyśmy zrobili wentylację grawitacyjną to pewnie w max 10tys byśmy się zamknęli z kominem.
      Był projekt i jasno pokazał, że nie starczy, jeśli chcemy nawiew i wywiew w sypialniach. Fizyki nie oszukamy. Później są historie, że "ta rekuperacja to nie działa". Właśnie przez brak konkretnych wyliczeń.

  • @ukaszhamera717
    @ukaszhamera717 Год назад

    Jaką macie teraz wysokość pomieszczeń na parterze, że udało się zmieścić rury do rekuperacji? 3m?

  • @rafalprzybylak8455
    @rafalprzybylak8455 Год назад

    Też chciałbym zrobić doprowadzenie i odprowadzenie powietrza w każdej sypialni niezależnie. Dla mnie problemem okazuje się bilans powietrza nawiew/wywiew, w takiej sytuacji brakuje nawiewanego powietrza dla wywiewów w łazienkach. Próbowałem dać więcej w salonie, ale nie wychodzi. Dlaczego u Ciebie problemem była wydajność a rekuperatora? Czy mój problem w Twoich projektach nie występował? Jestem ciekaw, bo może jest jakiś sposób, którego nie odkryłem, wydajność rekuperatora nie jest dla mnie problemem.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад

      Wydajność była problemem, bo chcemy konkretnie rekuperator Thessla Green AirPack4 z wymiennikiem entalpicznym. Niestety przy projekcie gdzie byłby wywiew/nawiew w każdym pokoju to wtedy potrzebowalibyśmy wydajności 650m3, a takiego nie mają w swojej ofercie.
      U nas łazienki miały być zrobione klasycznie. Nawiew oraz wywiew miały być w obrębie sypialni, cała reszta miała być zrobiona klasycznie.

    • @rafalprzybylak8455
      @rafalprzybylak8455 Год назад

      Zgadza się, że potrzeba większej wymiany powietrza w takim układzie. W moim projekcie doszły dodatkowe nawiewy w salonie i korytarzu, bo powietrze z sypialni nie dociera do łazienek i pralni. Czy o Ciebie też tak planowali przy zamkniętych obiegach w sypialniach? Dla wyjaśnienia dodam, że dla mnie sypialnia, to każdy pokój dziecka a jest ich 3 + moja sypialnia. Te wszystkie pomieszczenia mają mieć szczelne drzwi. @@domprawiemyslacy

  • @anonim2800
    @anonim2800 Месяц назад

    Co konkretnie daje ten Expansion 2 w waszym wypadku ?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Месяц назад

      finalnie go nie wzięliśmy, bo jest wbudowany modbus i wszystko co potrzebne możemy ograć w inny sposób. W momencie gdy go chcieliśmy wziąć chcieliśmy rozwiązać problem okapu - rekuperacja miała wwiewać więcej powietrza, a wyciągać mniej, gdy okap zostaje włączony.

    • @anonim2800
      @anonim2800 Месяц назад

      @@domprawiemyslacy nie da się tego ogarnąć z modbusen ? Okapu

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Месяц назад

      @@anonim2800 "finalnie go nie wzięliśmy, bo jest wbudowany modbus i wszystko co potrzebne możemy ograć w inny sposób. " - wydaje mi się, że pierwsze zdanie poprzedniego komentarza wyjaśnia wszystko.

  • @kastrant
    @kastrant 3 месяца назад

    rekuperator w kotlowni czy na strychu ?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  3 месяца назад +1

      Zachęcam do obejrzenia filmów z serii "projekt kotłownia" :) U nas specjalne pomieszczenie techniczne, w którym będą takie sprzęty.

  • @lukaszkr8886
    @lukaszkr8886 Год назад +1

    Samemu byś ogarną za połowę tej kwoty a jak byś poszukał i wymienił rekuperator z modnego na inny dobry pl firmy zapłacił byś 1/3 ceny:)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  Год назад +1

      Niestety nie masz racji co do ceny samemu - liczyłem koszt rur, rozdzielaczy i wcale nie wyszło by mnie to taniej, bo nasz czas nie jest darmowy :)
      Co do innego rekuperatora - pozostawiam bez komentarza, ponieważ w filmie wskazuje, że to było wymaganie.