Rekuperacja w domu - Co nas zaskoczyło podczas montażu?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Rekuperacja, elektryka, hydraulika... w naszym nowym domu dzieje teraz bardzo dużo 😎 Musimy walczyć z instalatorami o każdy centymetr kwadratowy naszej powierzchni użytkowej, a na dodatek rozwiązywać niespodziewane problemy i komplikacje, których podczas budowy domu pojawia się naprawdę całe mnóstwo. Tym razem mamy problem z rekuperacją 🙃
    0:26 - Na naszej budowie są aktualnie wykonywane różnorakie instalacje: rozprowadzanie rur rekuperacji, hydraulika, cała elektryka... W domu jest pełno różnych fachowców, którzy oczywiście zaskakują nas czasem pozytywnie, a czasem negatywnie. O ile hydraulika czy elektryka nie były dla nas jakieś szczególnie trudne, o tyle najwięcej problemów zarówno na etapie projektu, jak i instalacji przysparza nam rekuperacja, z którą nie mieliśmy wcześniej w ogóle do czynienia.
    1:15 - Instalacja rekuperacji, rozprowadzenie rur, zainstalowanie nawiewów i wywiewów, wydaje się prosta, ale są to tylko pozory. Mimo przeczytania na temat rekuperacji wszystkiego, co udało nam się znaleźć i skonsultowania z firmami instalującymi ten system wentylacji, nie udało nam się dokopać do tego, co najważniejsze.
    2:20 -Gdzie zmieścić rury od rekuperacji, Nawiew i wywiew rekuperacji - co z tym zrobić? Nasz projekt domu nie zawierał instalacji rekuperacji, tylko wentylację grawitacyjną. Musieliśmy projekt rekuperacji wykonać we własnym zakresie i do tego projektu dostosować projekt aranżacji wnętrz. Pytanie: Jak ukryć kanały rekuperacji?
    3:55 - Jak wygląda instalacja rekuperacji i rozprowadzenie rur w naszym domu? Szacht instalacyjny w łazience. Rozdzielacze rekuperacji na podłodze w łazience. Musieliśmy na rekuperację poświęcić dużo więcej miejsca ni≥ż zakładaliśmy pierwotnie.
    5:40 - Jak instalacja rekuperacji wpłynie na nasz projekt wnętrza łazienki? Mamy rury od rekuperacji tam, gdzie miała stanąć nasza toaleta. Efekt: obszerny prysznic walk-in, ale toaleta zbyt mocno wysunięta w stronę wanny. Czy będziemy mieli za mało przestrzeni między toaletą a wanną?
    6:50 - Jak rozwiążemy problem z rurami od rekuperacji? Modyfikujemy zamówienie płytek do łazienki. Co jest lepsze: kanały wentylacyjne w sypialni czy w łazience? Najważniejsze jest to, gdzie te kanały będzie nam łatwiej ukryć.
    8:50 - Rozwiązania i instalacje w domu warto konsultować ze specjalistami oraz organizować spotkania wykonawców różnych instalacji na budowie.
    9:25 - Budowa domu pełna niespodzianek, jak każda. Konieczność wprowadzania modyfikacji w projekcie podczas budowy. Pamiętajmy o swoich priorytetach, ale też konsultujmy nasze pomysły.
    😎 Żeby nie przegapić naszego kolejnego filmu, koniecznie zasubskrybuj nasz kanał na RUclips - wystarczy kliknąć tutaj: www.youtube.co...
    Jeżeli chcesz nasze poczynania śledzić codziennie na Instagramie, kliknij tu: / ucieczkazwarszawy

Комментарии • 87

  • @siecieh
    @siecieh 5 месяцев назад

    piękne pozytywne, radosne buzie :)

  • @pawelh170
    @pawelh170 2 года назад +2

    Reku jest spoko. Coraz żywsze są Wasze vlogi. Tak trzymać!

  • @adamolesiak6528
    @adamolesiak6528 Месяц назад +1

    Podkład muzyczny jak z call of duty :P

  • @rafawietrak1191
    @rafawietrak1191 Год назад +3

    Można było zastosować inne rozdzielacze wykonane pod Wasze potrzeby. Taka możliwość zaprojektowania jest np. na stronie sklepu Airgreen.

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 2 года назад +3

    Zastanawialiście się nad dostępem do skrzynek rozdzielczych w celu przyszłego czyszczenia instalacji? Przegadaliście to ? Czy jak zwykle pod beton i jakoś to będzie?

  • @danos1066
    @danos1066 2 года назад

    Łapa leci, obejrzę później 😅

  • @marcinzpola
    @marcinzpola 2 года назад

    Fajny odcinek - daliście podkład muzyczny niczym z thrillera ;)

  • @Raf1037
    @Raf1037 2 года назад +2

    Napewno jeszcze wiele takich sytuacji bedzie wazne zeby wszystko posuwalo sie do przodu (szybciej niz ceny 😊)

  • @mx-art
    @mx-art 2 года назад +3

    Zdecydowałem się zrobić całą instalację pod sufitem. Zawsze będzie to jakieś awaryjne wyjście nawet jakbym miał za X lat wymienić cała instalację, choć na etapie budowy wymaga to dodania 20-30 cm do wysokości pomieszczeń. Instalacja instalacją, ważna jest sama centrala, wymiennik i sterowanie i tu są największe różnice w tym co jest dostępne na rynku.

    • @UcieczkazWarszawy
      @UcieczkazWarszawy  2 года назад +1

      O tym niestety trzeba myśleć już na etapie adaptacji projektu, a nie pomyśleliśmy i niestety wysokość 270cm, którą mamy to już bardzo nisko naszym zdaniem, więc instalacje pod sufitem nie wchodziły w grę ;)

    • @mx-art
      @mx-art 2 года назад +1

      @@UcieczkazWarszawy Ominąłem ten problem robiąc projekt indywidulany. Na surowo stropy były na 340 cm, wystarczyło na podłogi i schowanie rekuperacji w efekcie czego na gotowo mam sufity w okolicy 290-300 cm.

  • @grzmil1
    @grzmil1 2 года назад +1

    Witam,
    Jak macie przeliczone kanały do anemostatów ?
    Większość firm liczy/projektuje pod maksymalna prędkość powietrza a potem jest problem z regulacją. Najlepiej zaprojektować pod równe opory - zwłaszcza do anemostatów najbardziej oddalonych od skrzynek rozdzielczych.
    Można zaoszczędzić sporo energii w rozrachunku rocznym a czasami wystarczy tylko dorzucić jeden kanał ekstra.

  • @zbowoj
    @zbowoj 2 года назад +2

    Nie można było skrzynek rozdzielczych na zamówienie zrobić? Było by po problemie.

  • @pawe939
    @pawe939 2 месяца назад

    To o ile obniży się pomieszczenie kiedy zmontujemy przewody od rekuperacji pod sufitem?

  • @reptowiak
    @reptowiak 2 года назад +1

    Napiszcie jakiej firmy rekuperator i cała instalacja. Trochę parametrów. Dzięki. 💪☕️

  • @olomad6722
    @olomad6722 2 года назад +1

    Będzie Pan zadowolony...

  • @tomaszbyczek7611
    @tomaszbyczek7611 2 года назад +2

    Skopali to... wystarczyło jedną skrzynkę umieścić nad drugą - tak, żeby lekko na siebie zachodziły - wówczas odzyskujecie około 8-9cm na szerokości. Podpowiem dla tych co mają strop Teriva i rozstaw w osiach belek 60cm - między belkami 48cm i wchodzą spokojnie te skrzynki z rurami 200mm spiro. Sprawdzone w praktyce ;) Dla mnie rozkładanie rur reku na podłodze piętra gdy na dole sufit podwieszany to lenistwo instalatorów i więcej roboty ze styropianem. Aa... i przy tym systemie - koniecznie 2 uszczelki a zatrzask na trzecim rowku w rozdzielczych i w rozprężnych tak samo. Ciekawe czemu zamienili zatrzaski - te z rozprężnych macie na rozdzielczych i na odwrót - te z rozdzielczych na rozprężnych :) Pierwszy raz to robili czy jak ???

  • @sylwiaplaszczyk144
    @sylwiaplaszczyk144 2 года назад

    No cóż. Czasami wychodzą rzeczy nieprzewidziane, które wymuszają na nas zmianę dotychczasowych planów. Fajne była zaprojektowana ta wasza łazienka . Nawet sama troszeczkę podpatrzyłam od was . Ale myślę , że przearanżujecie sobie łazienkę i będzie jeszcze bardziej funkcjonalna niż poprzednia 🍀✌

  • @radekm1623
    @radekm1623 2 года назад +1

    U nas w projekcie też nie było reku. Zdecydowaliśmy się na decentralną (brak rur i wielkiej jednostki centralnej). Zarządzanie smartfonem lub pilotem. Plus jest taki, że po latach nie będę się zastanawiał co mam w rurach. Minus - pomieszczenia muszą mieć ściany zewnętrzne (u nas mają).

    • @urszuladula316
      @urszuladula316 2 года назад

      Co to znaczy?

    • @UniiFAN
      @UniiFAN 2 года назад +1

      @@urszuladula316 w każdym pokoju ma dziurę na zewnątrz w którym ma wiatrak. To wentylacja mechaniczna niespecjalnie wydajna ;)

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 6 месяцев назад

      Z minusów jeszcze decentralne wychodzą znacznie drożej, szczególnie jak ma się dużo pomieszczeń, to do każdego potrzeba oddzielną jednostkę, które potrafią kosztować chore pieniądze. Koszt takiej wentylacji dla 5 pomieszczeń wychodzi już większy niż za zwykłą wentylację mechaniczną z montażem. Dodatkowo jeszcze te ścienne sprzęty mają niższą sprawność odzysku ciepła i nie dają takiej swobody przy wyborze miejsca montażu

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 Год назад

    Ja kupiłem kurs samodzielnego montażu rekuperacji z Malmo i bardzo jestem zadowolony. Co do waszej instalacji mam trochę wątpliwości....

  • @spaceXXspace
    @spaceXXspace 2 года назад +1

    A jak dojdzie styropian i wylewka No i przykrycie tego ustrojstwa w łazience to wymiary ościeżnic będą zachowane ? Wysokości ?

  • @virtart8329
    @virtart8329 Год назад

    5:07 czy to rozdzielacz przelotowy i maja Państwo 2 rozdzielacze nawiewne i wywiewne ? Dziękuję

  • @MarcinMiecznikowski
    @MarcinMiecznikowski 3 месяца назад

    A jaki koszt takiej rekuperacj?

  • @chudy9818
    @chudy9818 2 года назад +1

    Jeśli mogę coś doradzić z moich doświadczeń z dwuletniego użytkowania rekuperacji, to jak zapewne wiecie, wszystkie drzwi wewnętrzne muszą być podcięte, Muszą mieć szczelinę wentylacyjną. Zamawiając drzwi, warto zwrócić uwagę, by była ona jak największa. Oczywiście w granicach rozsądku. U mnie szczeliny są, ale chyba za małe. Zauważyłem, że jesli w jakimś pomieszczeniu pojawia się niemiły zapaszek, a dotyczy to nie tylko toalety, to wystarczy uchylić drzwi i w kilka minut zapach znika. Znaczy, szczeliny są za małe i reku nie daje rady odpowiednio szybko przepchnąć powietrza.

    • @vantage3154
      @vantage3154 2 года назад

      A jaką konkretnie masz szczelinę?

    • @UcieczkazWarszawy
      @UcieczkazWarszawy  2 года назад

      Wiele osób zapomina o tym, że podcięć w drzwiach wymaga również wentylacja grawitacyjna. Przy założeniu, że mamy nawiewy w pokojach i wyciągi w łazienkach, kuchni itp. wentylacja nie może działać, jeżeli tego nie zapewnimy 😉 Ale będziemy pamiętać o radzie, aby zadbać o odpowiednie szczeliny pod drzwiami łazienek. Dzięki 😊

    • @czarnykot5653
      @czarnykot5653 2 года назад

      Podcięte drzwi do pokoi to totalna porażka 😂

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 6 месяцев назад

      No nie gadaj, że masz spasowane drzwi na milimetry. Nie przycierają o podłogę? 1cm szczeliny, to 80cm^2 szczeliny, czyli dokładnie tyle ile mówi norma. W łazience i tak każdy ma kratkę lub kółka w drzwiach, więc tym bardziej jest bezpiecznie. @@czarnykot5653

  • @aleksandragod4376
    @aleksandragod4376 2 года назад

    Dobrze zrozumiałam, ze były tylko dwie możliwości umieszczenia tych rur? Gabinet lub łazienka?

  • @DomParterowyZPiwnica
    @DomParterowyZPiwnica 2 года назад +1

    Prace posuwają się do przodu... Ja na szczęście nie będę miał problemu z rekuperacją gdyż buduję dom parterowy pełne podpiwniczenie z poddaszem nieużytkowym, mam w planie 2 czerpnie powietrza 1 -lato zima rura przechodząca przez kamienie na głęgokości 2,5m i wiosna jesień - rura gdzieś przy szczycie dachu.

    • @MrBresiu
      @MrBresiu 2 года назад

      Idea rury w ziemii jest bez sensu... przenikanie ciepla i ewentualne zyski będą tak niewielkie ze koszt nigdy się nie zwróci. Natomiast nikt nigdy nie myśli o komorze mieszania... a to przynosi realne oszczednosci o każdej porze roku.

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica 2 года назад

      @@MrBresiu rura i kamień kosztowało mnie 500pln. Jak zapodasz coś tańszego to prosze

    • @MrBresiu
      @MrBresiu 2 года назад

      @@DomParterowyZPiwnica ale jako efekt ma ci dać te 500zl wyrzucone w ziemię?!

    • @DomParterowyZPiwnica
      @DomParterowyZPiwnica 2 года назад

      @@MrBresiu nie rozumiem?? mam 2 rozwiązania, 1 rura 110 pod piec do piwnicy a 2 w kamieniu pod czerpnie rekuperacji (latem bez wymiennika, zimą normalnie, wiosna/jesień czerpnia spod dachu). Efekt latem nie potrzebuję klimatyzatora a zimą mniejsze koszty ogrzewania.

    • @MrBresiu
      @MrBresiu 2 года назад

      @@DomParterowyZPiwnica Policz ile kW ciepla a raczej watów uzyskach na tym twoim wymienniku. Plus dodaj kondesacje na rurze latem (czyt. Grzyby smród i odgrzybianie). Niestety ale twoja teoria jest delikatnie mówiąc beż sensu. W celu wychłodzenia domu o powierzchni pewnie ok 150mx 3m wys, zakładając krotność na poziomie 8-10 wymian przy nawiewie 16C. Daje centrale o wydatku minimum 3600m3h. Dalej już nie będę nawet liczyl powierzchni gwc do tego żeby twoje założenie miałoby sens. Podsmuje tak, twoj chlod latem bedzie tyle wart co otworzenie lodowki...

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 2 года назад

    Te grube rury, mozna prosic o jakis link co to jest?

  • @Darek-gh6pd
    @Darek-gh6pd 8 месяцев назад

    Reluperacja jest u was ustawiona na strychu czy na parterze?

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 2 года назад

    10 minut o jednej rurze ;)
    ktos tam nizej pytal co to
    aria aduro kolego, ale to samo ma peflex
    zwykly niehigieniczny szkodliwy styropian, dziwne ze to jest dopuszczone do ciaglego przeplywu powietrza

  • @norbertszymanski770
    @norbertszymanski770 Год назад +1

    Po 5 min wylaczam nie da sie sluchac i ogladac tego pieprzenia i tworzenia problemow !!!

  • @HekoPandrodor
    @HekoPandrodor 2 года назад

    Fajny film, ale ciężko się go słucha przez muzykę. Uspokójcie ją proszę, bo to nie film akcji.

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 2 года назад +1

    Dzięki za materiał. Macie średnicę rurek 75mm czy 90?

  • @marcinbaazy1692
    @marcinbaazy1692 Год назад

    Hej, jaki macie kąt dachu?

  • @piotrszymanski681
    @piotrszymanski681 2 года назад +1

    ja bym tego nie przezyl

  • @ukaszmroz4912
    @ukaszmroz4912 Год назад

    Słowa '' zrobiliśmy po swojemu'' już na początku będzie wiadomo że będzie zle. Wiodący producent to peflex? tam nie mają pojęcia o tym co mówią i projektują. Te rury styropianowe to lipa niestety

  • @pedot6016
    @pedot6016 Год назад

    Jak amatorzy będą uczyć amatorów jak budować, to będą budować budynki w technologii PRL i odkrywać wspólnie Amierykę !!!

  • @Jedrek-Urwis
    @Jedrek-Urwis 2 года назад +1

    Już widzę błedy w tej instalacji rekuperacji. Nie ma pojęcia hydraulik o rekuperacji.
    Zobaczcie kanał Malmo Rekuperacja

    • @UcieczkazWarszawy
      @UcieczkazWarszawy  2 года назад

      Może zdradzisz w takim razie jakie błędy widzisz? Bardzo nam to pomoże.

    • @Jedrek-Urwis
      @Jedrek-Urwis 2 года назад

      @@UcieczkazWarszawy Ilości rur za małe, nie wiem jak z długościami rur. Musiałbym widzieć filmik z całej instalacji.

    • @UcieczkazWarszawy
      @UcieczkazWarszawy  2 года назад

      @@Jedrek-Urwis A po czym wnioskujesz, że liczba rur jest niewystarczająca?

    • @Jedrek-Urwis
      @Jedrek-Urwis 2 года назад

      @@UcieczkazWarszawy Po ich liczbie. Zadzwońcie do Malmo Rekuperacja i prześlijcie im projekt.
      Zobaczcie ich kanał na YT.

    • @Jedrek-Urwis
      @Jedrek-Urwis 2 года назад

      @@UcieczkazWarszawy Po ich liczbie. Zadzwońcie do Malmo Rekuperacja i prześlijcie im projekt.
      Zobaczcie ich kanał na YT.

  • @whiskymanUK
    @whiskymanUK 2 года назад +2

    Ania wyjmij te skarpety ze stanika bo co odcinek to.masz inny rozmiar ,,cycnika,,

    • @ewazmirowska7085
      @ewazmirowska7085 2 года назад +2

      Ale to chyba nie jest o rozmiarze biustu.Komentarz mocno nie na miejscu.

    • @adamnl46
      @adamnl46 2 года назад

      To zależy od - okres(u).😆Vendetta

  • @amazonw4942
    @amazonw4942 2 года назад +3

    Grawitacja-najprościejsze,najtańsze i zarazem najlepsze co może być !! Kto Was namówił na to dziadostwo -rekuperacje ?

    • @marcinstankiewicz6192
      @marcinstankiewicz6192 2 года назад

      Nie masz pojęcia jaką funkcję spełnia wentylacja mechaniczna - to nie tylko wentylacja. Znasz się jak świnia na gwiazdach. Najprościejsze hehe

    • @amazonw4942
      @amazonw4942 2 года назад

      @@marcinstankiewicz6192 pewnie tym handlujesz albo masz załozone i ....jestes najmądrzejszy i dumny z tego 😂😂😂

    • @marcinstankiewicz6192
      @marcinstankiewicz6192 2 года назад +1

      @@amazonw4942 nie handluje tym ale mam założone już kilka lat. Jestem bardzo zadowolony. Świeże powietrze, zero zapachów z kuchni, łazienki bez pary na lustrach. Dodatkowo wymiennik entalpiczny, w zimę oszczędzam na ogrzewaniu a w lato mam chłodzenie dzięki temu że mam pod reku podłączoną klimatyzację. Tak jak wspomniałem - nie znasz się to nie wypowiadaj się.

    • @kasial2335
      @kasial2335 2 года назад +2

      Mam wentylacje grawitacyjną w mieszkaniu. Mam dość walki z pleśnią na ścianach, wody płynącej z okien itd. Nikt na rekuperacje mnie namawiać nie musi, dla mnie jest oczywistością w nowym domu.

    • @amazonw4942
      @amazonw4942 2 года назад

      @@marcinstankiewicz6192 same zalety a o wadach zapomniałeś.Tkwij w swojej "mądrości" a innych nie obrażaj.

  • @pawesobiech2369
    @pawesobiech2369 2 года назад

    Jeżeli macie wątpliwości lub brakuje informacji to zachęcam do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym projektowania, montażu i konfiguracji central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła fińskiego producenta Vallox z ponad 50-letnim doświadczeniem w temacie rekuperacji.
    www.valloxpolska.pl/wp-content/uploads/2022/05/Designing_Apartment_ventilation_20220303_POL_korekta_prev3.pdf