Obejrzałem wszystkie odcinki na tym kanale i jest to jeden z lepszych kanałów pod względem merytorycznym. Szkoda tylko że nie emitują takich materiałów w TV. Mogło by to kogoś zaciekawić. Teraz w dobie "trudnych spraw" TV jest bezużyteczne. Dobrze że jest jeszcze coś takiego jak internet i ten kanał:) Pozdrawiam i oby tak dalej:)
TheBurner81pl Jestem elektronikiem z pasji i wykształcenia ale niestety wybrałem szkołę w której nauczyciele nie potrafili przekazać wiedzy. Musiałem się ratować różnymi czasopismami i mądrymi książkami. Wykłady tego Pana na tym kanale dały mi więcej niż 4 lata technikum:) Także spokojnie można pokusić się o takie stwierdzenie 😉
Dominik Jugowiec ja tez skonczylem tech elektroniczne, bo to moja milosc zyciowa byla... niestety studia wydawaly mi sie za trudne i poszedlem w zupelne inna strone... niestety :( te filmy sporo mi przypominaja a i tez wiele nowego ucza no i przede wszystkim sa bardzo interesujace i milo sie je oglada... tak, ze... wszelkiej pomyslnosci tworcom i ogladaczom zycze :) dobrze, ze jest yt, bo w tv nie bylo by szans na to... choc pamietam w dawnych czasach sonde i blok tv edukacyjnej :) to byla misja...
Telewizji nie oglądam ze względu na brak ciekawych programów ale i brak czasu, a na youtube w wolnej chwili sobie mogę obejrzeć nie muszę czekać na godzinę więc nie wiem czy to jest minus.
TheBurner81pl moim zdaniem brak programów tego typu jest celowym zabiegiem by ludzie coraz mniej używali szarych komórek:) takim ludem latwiej się rządzi;)
Codziennie zamiast "dlaczego ja" tak jak większość ludzi po pracy oglądam filmy na kanale. Wiedza zawarta w tych materiałach bardzo pomaga mi w pracy. Nie jestem elektronikiem tylko automatykiem ale dużo zagadnień się przydaje. Proponuję jako wstęp poruszyć temat testera czujników przemysłowych. Więcej informacji wysłałem mailem. Pozdrawiam serdecznie.
Matko boska nie jestem elektronikiem nie znam się na tych płytkach obejrzałem bo myślałem ze troszkę może zrozumiem jak to dziala ale teraz juz wiem ze nigdy elektronikiem nie będę szacun i pozdrawiam 🙂
R4 w układzie wzmacniacza skojarzyłem z rezystorem katodowym, jakim oszukujemy siatkę sterującą w lampie ustalając jej punkt pracy, wtedy też podwyższamy nieco potencjał katody względem masy, po to aby ujemnie spolaryzować ową siatkę, w przypadku polaryzacji automatycznej. I kondensator wtedy też warto zastosować, tak jak w tym przypadku. Nawiasem to fajny film i cała seria, pozdrawiam
Kiedyś wystarczał przewód podpięty do uziemienia radia Stolica, drugi koniec przewodu wkładało się do 1,5 litrowej szklanej butelki po CocaColi i można było słuchać Wolnej Europy:)) Widział ktoś coś takiego? Piszcie!
Zdarzało mi się budować sztuczną masę., która musiała być dodatkowo obciążana. Doskonale w tej roli sprawdził się właśnie wzmacniacz operacyjny podłączony wejściem nieodwracającym do dzielnika, a wejściem odwracającym do wyjścia. Sztuczna masa musiała się zmierzyć z załączanymi przez inny wzmacniacz z niewielkim dodatnim sprzężeniem zwrotnym, dwoma transoptorami naprzemiennie. ( Zmiana kierunku w połowie napięcia). Dodatkowo trzeba było obsłużyć prostownik aktywny dający zawsze napięcie dodatnie, z zerem na potencjale masy. A pro po prostownika aktywnego, może odcinek ? W EDW można znaleźć archiwalny artykuł na ten temat.
Mam propozycję odnośnie tematu na nowy odcinek. Mianowicie czy mógłby Pan zrobić materiał odnosnie kondensatorów elektrolitycznych bipolarnych. Jakieś podstawy, gdzie się to stosuje pliki czy można nimi zastępować zwykłe elektrolity? Odcinek jak zawsze 👍
Tak czy siak zgadzam się z kolegą wyżej - szybciej dowiesz się czegoś w Google, tu nowy film jest co 2 tygodnie (wraz z drugim kanałem RS - co tydzień).
haha tydzień temu miałem napisać do Pana, czy może Pan poruszyć ten temat, bo mnie on nurtuje :D ...a tu proszę :) nie zdążyłem napisać i jest... Czyta Pan w myślach XD
Czy aby wykres sinusoidy na wyjściu nie powinien być narysowany odwrotnie? Sygnał wchodzi na wejście odwracające więc czy mogę prosić o rozwianie moich wątpliwości? Pytam tylko z ciekawości i broń Boże nie z jakiejś tam złośliwości. Napiszę jeszcze tylko, że gdybym miał takiego wspaniałego nauczyciela w latach mojej młodości jak Pan to może moje życie potoczyłoby się inaczej. Ma Pan wspaniały, bardzo rzadki dar przekazywania wiedzy w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Bardzo sobie Pana cenię i pozdrawiam serdecznie!
Czyli chodzi o to, że podajemy na wejście wzmacniacza te +4,5V, które wzmacniacz traktuje jako punkt odniesienia i w ten sposób wzmacniacz "myśli", że napięcie zasilania, które faktycznie ma +9 i 0V to +/- 4,5V względem tej sztucznej masy tak? Sprytne.
Tak, 4,5V jest masą dla układu. Kondensatory odcinają napięcie stałe 4,5V przy braku sygnału od urządzeń poprzedzających i następnych. Sprytne, nie powiem.
Szanowny Panie! Można liczyć na rozwinięcie odcinka? Zalety i (przede wszystkim) wady, ograniczenia, sposoby ulepszania właściwości czy alternatywy... Próbowałem trochę zagłębić się w temat samodzielnie, ale szum informacyjny jest dosyć spory. Także ja jestem raczej słuchowcem i Pana materiały szybciej do mnie docierają i zostają na dłużej, niż pojedyncze informacje wygrzebane z ton postów na forach dyskusyjnych.
Mam propozycję nurtującego mnie tematu: "Żarówki" LED zasilane są (odpowiednio zgrupowane) napięciem np.80V , które otrzymuje się zbijając szeregowym kondensatorem (np.1uf) , prostując i filtrując do owych 80V. Jak wygląda sprawność takiego układu , zważywszy że ten układ pobiera z sieci pewien prąd , który należy pomnożyć przez napięcie. Czy szeregowe połączenie odpowiednio większej ilości LEDów nie dałoby większej sprawności , czy też jest to bez znaczenia? A może producenci oszukują nie podając rzeczywistej mocy pobieranej , a tylko moc elementów świecących.
Kondensator w zasadzie nie pobiera energii czynnej. Prąd przemienny jaki on "przepuści", jest proporcjonalny do napięcia, pojemności i częstotliwości. Jest to prąd bierny, który nie jest związany z przetwarzaniem energii elektrycznej na inny rodzaj. krótko: prąd płynie, licznik stoi. Kondensatory często stosuje się jako ograniczniki prądu, które nie powodują istotnych strat w obwodach napięcia przemiennego. Żeby to sobie dokładnie policzyć na przykładzie LEDówki, trzeba znać kilka wzorów z zakresu elektrotechniki.
W obwodzie z wzmacniaczem operacyjnym 100 uF na dzielniku dla rezystorow 100k to troche za duzo (tym bardziej ze w obwodzie z tranzystorami sa 10k i kondensator tylko 47uF, moze byc mylace). Po za tym jak zwykle pro.
Jak dobrać pojemności kondensatorów na wejściu i wyjściu układu? Czy w tym przypadku ma znaczenie biegunowość podłączenia kondensatora elektrolitycznego na wyjściu?
Zależy jakie chcesz uzyskać pasmo przenoszenia, i jaka jest rezystancja obciążenia takiego wzmacniacza. Na wejściu pewnie wystarczy 1uF. Wyjściowy kondensator powinien być plusem do wyjścia WO. Ale jeśli chcesz użyć mniejszy niż 10uF, to możesz wstawić foliowca zamiast elektrolita.
Cześć, W zasadzie ponawiam swoją prośbę sprzed kilku miesięcy dot. realizacji odcinka na następujący temat. Otóż chodzi o wszelkie normy dot. urządzeń elektrycznych. Często w odcinkach używasz określenia "normy sepowskie", a domyślam się, że wielu z nas nie ma nawet minimalnej wiedzy na ten temat. Domyślam się, że to temat rzeka, ale chodziłoby mi jedynie o zaznaczenie aspektów bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych, gdzie szukać pomocy, może kilka podstawowych "żelaznych" zasad. Przykładowo, często spotykam się z twierdzeniem, że urządzenie podłączane do zewnętrznego zasilacza 5V nie musi spełniać pewnych (żadnych?) norm. Pozdrawiam, Tomek
Coś jest nie tak w schemacie wzmacniacza operacyjnego ze sztuczną masą. Wyjście jest puszczone przez kondensator, ale zaraz po nim jest rezystor pociągający do masy rzeczywistej. Wszystkie napięcia wyjściowe będą więc dodatnie względem tej masy zamiast masy wirtualnej. Nie wiem czy to jest faktyczny błąd, czy nie ale wydaje mi się że tego rodzaju konfiguracja jest stosowana gdy potrzebujemy wyjścia z zarówno dodatnimi jak i ujemnymi wartościami, co tutaj możliwe nie jest.
RS Elektronika wiem że było to wspomniane ale brzmi co najmniej nieprawdopodobnie. Żaden potencjał w tym układzie nie może być niższy niż potencjał masy rzeczywistej. Masa wirtualna siedzi w połowie napięcia zasilania. Chyba czegoś tu nie rozumiem. Zobaczę film jeszcze za 2 razy to może do mnie trafi. Dzięki za odpowiedź.
RS Elektronika nigdy nie twierdziłem że to Twoja wina. W ekstremalnym przypadku wrzucę sobie to na symulator i postaram się zrozumieć. Do skutku, aż zrozumiem.
Obejrzałem wszystkie odcinki na tym kanale i jest to jeden z lepszych kanałów pod względem merytorycznym. Szkoda tylko że nie emitują takich materiałów w TV. Mogło by to kogoś zaciekawić. Teraz w dobie "trudnych spraw" TV jest bezużyteczne. Dobrze że jest jeszcze coś takiego jak internet i ten kanał:)
Pozdrawiam i oby tak dalej:)
Dominik Jugowiec chyba wrecz najlepszy :)
TheBurner81pl
Jestem elektronikiem z pasji i wykształcenia ale niestety wybrałem szkołę w której nauczyciele nie potrafili przekazać wiedzy. Musiałem się ratować różnymi czasopismami i mądrymi książkami. Wykłady tego Pana na tym kanale dały mi więcej niż 4 lata technikum:) Także spokojnie można pokusić się o takie stwierdzenie 😉
Dominik Jugowiec ja tez skonczylem tech elektroniczne, bo to moja milosc zyciowa byla... niestety studia wydawaly mi sie za trudne i poszedlem w zupelne inna strone... niestety :( te filmy sporo mi przypominaja a i tez wiele nowego ucza no i przede wszystkim sa bardzo interesujace i milo sie je oglada... tak, ze... wszelkiej pomyslnosci tworcom i ogladaczom zycze :) dobrze, ze jest yt, bo w tv nie bylo by szans na to... choc pamietam w dawnych czasach sonde i blok tv edukacyjnej :) to byla misja...
Telewizji nie oglądam ze względu na brak ciekawych programów ale i brak czasu, a na youtube w wolnej chwili sobie mogę obejrzeć nie muszę czekać na godzinę więc nie wiem czy to jest minus.
TheBurner81pl moim zdaniem brak programów tego typu jest celowym zabiegiem by ludzie coraz mniej używali szarych komórek:) takim ludem latwiej się rządzi;)
Codziennie zamiast "dlaczego ja" tak jak większość ludzi po pracy oglądam filmy na kanale. Wiedza zawarta w tych materiałach bardzo pomaga mi w pracy. Nie jestem elektronikiem tylko automatykiem ale dużo zagadnień się przydaje. Proponuję jako wstęp poruszyć temat testera czujników przemysłowych. Więcej informacji wysłałem mailem. Pozdrawiam serdecznie.
ciekawy film
Matko boska nie jestem elektronikiem nie znam się na tych płytkach obejrzałem bo myślałem ze troszkę może zrozumiem jak to dziala ale teraz juz wiem ze nigdy elektronikiem nie będę szacun i pozdrawiam 🙂
Panocku, spróbuj od początku kanał przejrzeć. O wiele więcej z tego wyciągniesz, skoro mówisz, że się nie wyznajesz. Praca u podstaw :)
Ja z kolei nie rozumiem czego tu można nie rozumieć. Podajesz na wejście napięcie 4,5V i je wzmacniasz 1 do 1.
@Moccasin A ty sie znasz na zaawansowanej medycynie, chemii, fizyce, astronomii, politologii?
To może w jednym z kolejnych odcinków poruszyć temat masy cyfrowej i analogowej.
R4 w układzie wzmacniacza skojarzyłem z rezystorem katodowym, jakim oszukujemy siatkę sterującą w lampie ustalając jej punkt pracy, wtedy też podwyższamy nieco potencjał katody względem masy, po to aby ujemnie spolaryzować ową siatkę, w przypadku polaryzacji automatycznej. I kondensator wtedy też warto zastosować, tak jak w tym przypadku. Nawiasem to fajny film i cała seria, pozdrawiam
Tak ale tam kondensator pełni nieco inną rolę, bocznikując sygnał zmienny, zwiększając wzmocnienie.
Kiedyś wystarczał przewód podpięty do uziemienia radia Stolica, drugi koniec przewodu wkładało się do 1,5 litrowej szklanej butelki po CocaColi i można było słuchać Wolnej Europy:))
Widział ktoś coś takiego? Piszcie!
Zdarzało mi się budować sztuczną masę., która musiała być dodatkowo obciążana. Doskonale w tej roli sprawdził się właśnie wzmacniacz operacyjny podłączony wejściem nieodwracającym do dzielnika, a wejściem odwracającym do wyjścia. Sztuczna masa musiała się zmierzyć z załączanymi przez inny wzmacniacz z niewielkim dodatnim sprzężeniem zwrotnym, dwoma transoptorami naprzemiennie. ( Zmiana kierunku w połowie napięcia). Dodatkowo trzeba było obsłużyć prostownik aktywny dający zawsze napięcie dodatnie, z zerem na potencjale masy. A pro po prostownika aktywnego, może odcinek ? W EDW można znaleźć archiwalny artykuł na ten temat.
świetny odcinek. Uwielbiam zagadnienia podstaw starej dobrej elektroniki. Proszę o więcej :)
Mam propozycję odnośnie tematu na nowy odcinek. Mianowicie czy mógłby Pan zrobić materiał odnosnie kondensatorów elektrolitycznych bipolarnych. Jakieś podstawy, gdzie się to stosuje pliki czy można nimi zastępować zwykłe elektrolity?
Odcinek jak zawsze 👍
MrKurtHektik nie ma to jak "konstruktywna krytyka"
Jakub Kijak to obejrzyj go kolego raz jeszcze i jak znajdziesz tak ten konkretny temat to dostaniesz bon...
Tak czy siak zgadzam się z kolegą wyżej - szybciej dowiesz się czegoś w Google, tu nowy film jest co 2 tygodnie (wraz z drugim kanałem RS - co tydzień).
haha tydzień temu miałem napisać do Pana, czy może Pan poruszyć ten temat, bo mnie on nurtuje :D ...a tu proszę :) nie zdążyłem napisać i jest... Czyta Pan w myślach XD
Jak zawsze, klasa i pełna profeska!
Czy aby wykres sinusoidy na wyjściu nie powinien być narysowany odwrotnie? Sygnał wchodzi na wejście odwracające więc czy mogę prosić o rozwianie moich wątpliwości? Pytam tylko z ciekawości i broń Boże nie z jakiejś tam złośliwości.
Napiszę jeszcze tylko, że gdybym miał takiego wspaniałego nauczyciela w latach mojej młodości jak Pan to może moje życie potoczyłoby się inaczej. Ma Pan wspaniały, bardzo rzadki dar przekazywania wiedzy w bardzo prosty i zrozumiały sposób.
Bardzo sobie Pana cenię i pozdrawiam serdecznie!
Niby powinien być, ale to nie ma znaczenia, tematem odcinka jest przecież sztuczna masa, a nie wzmacniacz operacyjny...
też mnie to zastanowiło, cieszę się, że to podjąłeś;)
Czyli chodzi o to, że podajemy na wejście wzmacniacza te +4,5V, które wzmacniacz traktuje jako punkt odniesienia i w ten sposób wzmacniacz "myśli", że napięcie zasilania, które faktycznie ma +9 i 0V to +/- 4,5V względem tej sztucznej masy tak? Sprytne.
Tak, 4,5V jest masą dla układu. Kondensatory odcinają napięcie stałe 4,5V przy braku sygnału od urządzeń poprzedzających i następnych. Sprytne, nie powiem.
Szanowny Panie!
Można liczyć na rozwinięcie odcinka? Zalety i (przede wszystkim) wady, ograniczenia, sposoby ulepszania właściwości czy alternatywy... Próbowałem trochę zagłębić się w temat samodzielnie, ale szum informacyjny jest dosyć spory. Także ja jestem raczej słuchowcem i Pana materiały szybciej do mnie docierają i zostają na dłużej, niż pojedyncze informacje wygrzebane z ton postów na forach dyskusyjnych.
Mam pytanie co to są przebiegi czasowe w układzie trzech faz potrzebuje na lekcje
Mam propozycję nurtującego mnie tematu:
"Żarówki" LED zasilane są (odpowiednio zgrupowane) napięciem np.80V , które otrzymuje się zbijając szeregowym kondensatorem (np.1uf) , prostując i filtrując do owych 80V.
Jak wygląda sprawność takiego układu , zważywszy że ten układ pobiera z sieci pewien prąd , który należy pomnożyć przez napięcie. Czy szeregowe połączenie odpowiednio większej ilości LEDów nie dałoby większej sprawności , czy też jest to bez znaczenia? A może producenci oszukują nie podając rzeczywistej mocy pobieranej , a tylko moc elementów świecących.
Kondensator w zasadzie nie pobiera energii czynnej. Prąd przemienny jaki on "przepuści", jest proporcjonalny do napięcia, pojemności i częstotliwości. Jest to prąd bierny, który nie jest związany z przetwarzaniem energii elektrycznej na inny rodzaj. krótko: prąd płynie, licznik stoi. Kondensatory często stosuje się jako ograniczniki prądu, które nie powodują istotnych strat w obwodach napięcia przemiennego. Żeby to sobie dokładnie policzyć na przykładzie LEDówki, trzeba znać kilka wzorów z zakresu elektrotechniki.
Dla TDA2030, 2040, 2050 gdy potrzebują -/+25V symetryczne, a zasilane są 30V z pojedynczego daje się diody prostownicze.
Fajny film. Zrobi pan może kiedyś odcinek o instalacji elektrycznej w domu?
t chyba nie ten kanał:D ale jesli masz jakieś pytania coś mogę dopowiedzieć
W obwodzie z wzmacniaczem operacyjnym 100 uF na dzielniku dla rezystorow 100k to troche za duzo (tym bardziej ze w obwodzie z tranzystorami sa 10k i kondensator tylko 47uF, moze byc mylace). Po za tym jak zwykle pro.
Jak dobrać pojemności kondensatorów na wejściu i wyjściu układu?
Czy w tym przypadku ma znaczenie biegunowość podłączenia kondensatora elektrolitycznego na wyjściu?
Zależy jakie chcesz uzyskać pasmo przenoszenia, i jaka jest rezystancja obciążenia takiego wzmacniacza. Na wejściu pewnie wystarczy 1uF. Wyjściowy kondensator powinien być plusem do wyjścia WO. Ale jeśli chcesz użyć mniejszy niż 10uF, to możesz wstawić foliowca zamiast elektrolita.
czy dobrze rozumiem że sztuczna mass jest połączona z dzielnikiem napięcia czy można ją stwożyć inaczej?
Im większa masa sztuczna, tym większe sztuczne obciążenie
Cześć,
W zasadzie ponawiam swoją prośbę sprzed kilku miesięcy dot. realizacji odcinka na następujący temat. Otóż chodzi o wszelkie normy dot. urządzeń elektrycznych. Często w odcinkach używasz określenia "normy sepowskie", a domyślam się, że wielu z nas nie ma nawet minimalnej wiedzy na ten temat. Domyślam się, że to temat rzeka, ale chodziłoby mi jedynie o zaznaczenie aspektów bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych, gdzie szukać pomocy, może kilka podstawowych "żelaznych" zasad.
Przykładowo, często spotykam się z twierdzeniem, że urządzenie podłączane do zewnętrznego zasilacza 5V nie musi spełniać pewnych (żadnych?) norm.
Pozdrawiam,
Tomek
Przekombinowane . Można było dużo prościej wyjaśnić zasadę sztucznej masy . ale generalnie jest ok.
Najprostszy przykład to chyba wentylator wpinany w PC wpinany pomiędzy linie +5V i +12V, wtedy pracuje wolniej na +7V
Jeszcze lepiej po prostu użyć dwie baterie no i mamy +9V i -9V i prawdziwa mase 0V.
Coś jest nie tak w schemacie wzmacniacza operacyjnego ze sztuczną masą. Wyjście jest puszczone przez kondensator, ale zaraz po nim jest rezystor pociągający do masy rzeczywistej. Wszystkie napięcia wyjściowe będą więc dodatnie względem tej masy zamiast masy wirtualnej. Nie wiem czy to jest faktyczny błąd, czy nie ale wydaje mi się że tego rodzaju konfiguracja jest stosowana gdy potrzebujemy wyjścia z zarówno dodatnimi jak i ujemnymi wartościami, co tutaj możliwe nie jest.
Nic podobnego. Tak ma być, nic nie zostanie podciągnięte. ten rezystor jest po to, aby kondensator mógł się rozładowywać.
Napięcia przemienne w ukladzie ze sztuczną masą są przemienne wzgledem masy PRAWDZIWEJ, a nie wirtualnej. Mówiłem o tym na filmie, dwa razy.
RS Elektronika wiem że było to wspomniane ale brzmi co najmniej nieprawdopodobnie. Żaden potencjał w tym układzie nie może być niższy niż potencjał masy rzeczywistej. Masa wirtualna siedzi w połowie napięcia zasilania. Chyba czegoś tu nie rozumiem. Zobaczę film jeszcze za 2 razy to może do mnie trafi. Dzięki za odpowiedź.
To że czegoś nie rozumiesz, nie jest moją winą...
RS Elektronika nigdy nie twierdziłem że to Twoja wina. W ekstremalnym przypadku wrzucę sobie to na symulator i postaram się zrozumieć. Do skutku, aż zrozumiem.