Úpal a spála

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 окт 2024

Комментарии • 18

  • @martinboleslavsky5262
    @martinboleslavsky5262 Год назад +2

    Ďakujem za super rady v oblasti vinohradníctva.

  • @vinohradnikjulko1062
    @vinohradnikjulko1062 Год назад +4

    Dobrý deň, práve som si pozrel Vaše posledné video. Mám 20 árovú vinicu ktorú som vysadil v roku 1974, Keď som oženil. Samozrejme, že každoročne podsádzam nové štepy, ale stále je tam cca 25percent pôvodnej výsadby. Jedná sa o odrodu rizling vlašský. Tento rok sa mi javí oveľa kvalitnejší, mokrí máj spravil svoje. Po reze som vystihol aplikovať dusíkaté hnojivo zapracované do pôdy. Postreky som vykonal ako prvý sulka a do kvitnutia 3 postreky proti múčnatke a pernospora+ výživa. Po kvete zatiaľ 2 postreky + výživa. Všetko systémové prípravky. Taktiež som aplikoval postreky proti roztočom a obalovačom. Chvála Bohu zatiaľ žiadna choroba. Zelené práce som tiež zvládol načas vinohrad je zašarabovaný a zakopaný, bez buriny. Posledný postrek som vykonal 2.7.23. Dnes je tomu týždeň, postrekové látky cassiopee, luna expecience, vyživa humix Bór. Takže koncom tohto týždňa chcem urobiť 3 postrek po kvete prípravkom Cabrio top + výživa humix Bór. Vinohrad je i napriek svojmu o môjmu veku (75r.) vo vinikacúcej kondícii. Ale do oberačky je ešte ďaleko. Polohu vinohradu mám totožnú s vašou. Zatiaľ len toľko. Nech sa darí. Miček , Černík.

    • @vinohradnikjulko1062
      @vinohradnikjulko1062 Год назад +1

      Ešte som zabudol akú úrodu očakávam, podľa mňa bude úroda veľmi dobrá, pretože minulý rok som mal v jednej časti roztoče. Miček.

  • @AryaWard-e7h
    @AryaWard-e7h Год назад +4

    Vaše poučné a kvalitné videá zaslúžia iba pochvalu. Mne osobne zatiaľ veľmi pomáhajú nakoľko som začiatočník v tejto záľube /robote/. Ďakujem. 👍👍👍👍👍

  • @julius8269
    @julius8269 Год назад +4

    Dobrý deň, prvý postrek som realizoval Sulkou krátko nato, ako som vinič postrihal, potom som 2 x striekal proti múčnatke a perenospóre (pred kvetom). Po kvete som striekal 2x, 26.6. a 5.6. Cabrio Top + zmáčadlo+ list. hnojivo. Zajtra sa chystám na postrek prosti hnilobe.
    Tiež som zaznamenal menší postih strapcov na perenospóru, strapce sú preriedené, lepšie sa bude realizovať postrek na hnilobu. Tento rok pribudlo viac dreva, boli lepšie podmienky. Vzhľadom na perenospóru, ak sa nič nezmení, alebo nepríde krupobitie, očakávam o 10% nižšiu úrodu. Ako príčinu, že sa prejavila perenospora vidím v tom, že 2. postrek som realizoval neskôr, pár strapcov už začínalo kvitnúť. Prajem všetko dobré.

    • @julius8269
      @julius8269 Год назад

      chyba: 2, postrek po kvete 5.7.23

  • @michalvrabec8116
    @michalvrabec8116 Год назад +3

    Ďakujem za ďalšie príjemné video 🙂
    Páči sa mi, že uvádzate konkrétne názvy postrekovov.
    Osobne nechávam jeden až dva listy pod strapcom, aby ho chránil pred odrazom tepla zo zeme. Ale súhlasím s tým, ze pod najvrchnejsim strapcom treba takmer všetky listy z východnej strany otrhat co najskôr, nech si bobule priviknu na slnko. Co sa týka pernospory, mam cca iba 40 koreňov a len stolové hrozno. Všetko sú to vysoko rezistentne hybridy a nemal som väčší problem problém s chorobami. Ale tento rok cca tretinu kvetov pernospora zožrala. Na listoch nebolo nič vidieť. Na signalizáciu mucnatky používam v tomto období ruže, nech nech nemusím toľko preventivne striekať.

  • @daliborhnila8073
    @daliborhnila8073 Год назад +3

    Dobrý deň. ďakujem za super videá. V našom regióne, v NR-Drážovská hora zobrala peronospóra vinohradnikom v mojom blízkom okolí, ktorí neošetrili alebo neskoro ošetrili, cca 70-80% úrody. Tlak choroby bol mimoriadne silný. Za seba poviem -ja som striekal pred kvetom ešte pred obdobím dažďov t.j 4.6.2023 - kumulus+champion my umyl dážď (nestihlo to zaschnúť ani na liste). Tak som musel znovu prestriekať 5.6.2023 Profiler+Vivando+Agrovital. Tak som predbežne zachránil asi 90% budúcej úrody pred touto chorobou. Následne po kvete (pri odkvitnuti na cca 80-90%), t.j. 18.6.2023 Profiler+Vivando+Agrovital. Nasledne 26.6 CabrioTop+Agrovital a 7.7.2023 Prolectus+Topas do strapcov pri uzatváraní. Ku všetkým postrekom priebežne pridávam Humix Bor a VuxalCalcium, pripadne Borax pripadne Ferovit ako list. hnojiva. Medzitým (1-2.7.2023) zelené prace vo forme odlistenia a zostrihania vrcholcov. Čiastočne mi v odlistení a s vrcholcami už predtým pomohla vysoká zver, keďže mi obžrala od polovice mladé výhonky letorastov 🙂 . Prajem veľa zdaru a ďalšie pekné videá.

    • @vinoavinarstvo
      @vinoavinarstvo  Год назад

      Váš postup pri ošetrovaní vinohradu je veľmi podobný tomu mnou doporučenému. Príbeh pôsobenia perenospory je totožný. Napadla okamžite kvety viniča, ako začal kvitnúť. Ďakujem za informáciu a príspevok. Držím palce pri ďalšej práci vo vinici.

  • @PeterKmec-bq2xv
    @PeterKmec-bq2xv Год назад +1

    Ďakujem Vám za videa, keďže ste roky pracoval vo vinárskych závodoch o to viac sú vaše rady cenejšie. Mohli by ste prosím natočiť video o pestovaní viniča v prvých troch rokoch?

    • @vinoavinarstvo
      @vinoavinarstvo  Год назад

      Keď bude nová výsadba, tak bude príspevok aj o tom.

  • @AryaWard-e7h
    @AryaWard-e7h Год назад

    Mám možnosť polievať vinič. Vedel by ste mi poradiť ako často, v akom množstve a v ktorom období polievať ? Ďakujem, veľa zdravia......🍷

    • @vinoavinarstvo
      @vinoavinarstvo  Год назад

      Riadiť zavlahu viniča je pomerne rozsiahly komplex rôznych faktorov. Typ pôdy, poloha vinohradu, množstvo prirodzených zrážok a podobne. Ak chcete zavlazovat vinohrad a je to podľa vás potrebné robte to pomocou kvapkovej závlahy, pomaly ale dlhodobo. Od kedy je závislé na počasí a množstve zrážok. Viniča je totiž rastlina s koreňmi 10 až 20 m hlboko zapustenymi v zemi.

    • @AryaWard-e7h
      @AryaWard-e7h Год назад

      Beriem na vedomie Vašu radu a som Vám veľmi povďačný. Veľa zdravia.....🍷

  • @petesla
    @petesla Год назад +1

    Ja sa pestovaním viniča nezaoberám, urobil som však prvé kroky v pestovaní stolového hrozna. Roky pestujem broskyne, ktoré sú tiež náročné na chemickú ochranu, no snažím sa tomu čo najviac vyhýbať. Ako tak vás ale počúvam, vy na chémii nešetríte, preto sa vás spýtam, či vám hovorí niečo slovo "rezíduá". Môj názor je taký, že dopestovať "kvalitné" ovocie pomocou chemizácie, nie je až taký problém. Umenie je práve opak, i keď uznávam, že istej chemizácii sa prakticky nedá vyhnúť. Filozofia pestovania ovocia a zeleniny v záhradkárskom rozsahu je v tom, že ak nedokážem dopestovať produkty menej chemizované a kvalitnejšie ako v obchodoch, tak táto činnosť stráca význam. Inak chválim, máte to pekné, dajte aj niečo o hnojení.

    • @vinoavinarstvo
      @vinoavinarstvo  Год назад +1

      Keďže som už starší človek, už si aj dosť pamätám, vyštudoval som kvasnu chémiu a biologické inžinierstvo, tak viem co sú to rezidua, alebo zvyšky chemických látok s postrekov. Môj otec ešte 1977 striekal vinohrad raz do kvetu kuprikol, sulikol a metation a raz po kvete. Keď bolo treba striekat po kvete dva krát tak už somral že treba veľa striekat. Viem ako to bolo, lebo som mu pomáhal, ťahal som pumpu na talickovej striekacej mašine. Teraz by sme s týmto postupom a postrehmi určite neuspeli. Mam priateľov ktori sa venujú ekologickemu vinohradnictvu, je to drina, je to podstatne drahšia výroba hrozna a vino z takejto suroviny je omnoho drahšie a v našom okolí skoro nepredajne. Som veľký fanúšik tých ktorí sa tomu venujú. Len tohto roku brali choroby úrodu aj na samorodakoch, ktoré v minulosti nebolo potrebné vôbec striekat. Ďakujem za príspevok, ale ekologické vinohradníctvo by som si netrúfol zvládnuť.

  • @Rexinko
    @Rexinko Год назад +2

    Tiež som zaváhal asi dva dni a už to peronospora chytila ale asi 1percento.Ale podľa vlanajska super ale ešte nie je oberacka môže prísť ľadovec a je obrate