364. Ako sú na tom moje včelstvá - pár slov k úhynom včelstiev

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024

Комментарии • 52

  • @mirkodobrik4593
    @mirkodobrik4593 Месяц назад +4

    Proste treba len vytrvať a prijat s pokorou aj nešťastia pri včelach,liečme s rozumom,radsej drahšie ved tie včielky si na seba ozaj zarobia nedusme ich tvrdou chemiou je to rychlejsie ,lacnejsie ale proti prírode. Hlavne príjmime a učme sa,vždy sa nájde niekto múdrejší s dobrým prikladoma skúsenosťou a poučm sa ved tie včielky sú naša radosť, súčasť nášho kratkeho života

  • @maroscholeva3017
    @maroscholeva3017 Месяц назад +1

    Tak je to pravda aj osy aj iný hmyz roznášajú kade čo a tým oslabujú aj včelstvá a môže sa to potom roznášať ďalej a preto si myslím, že prevencia je dobrá a netreba ju spochybňovať 👌😎 pozdravujem Marcel 😎

  • @yttomask
    @yttomask Месяц назад +5

    myslím, že v tuto dobu pro účel takovéto kontroly není potřeba včelstva otvírat, ale stačí počkat na teploty kolem 10 (ráno/večer) a poklepat na úl a poslechnout si jak zahučí. Podle toho poznáte jednak, že je včelstvo v pohodě a i jeho sílu. a když je přes den kolem 12 a víc, tak je vidět jak létají a aktivita na česně. lítají buď pro pozdní nektar/pyl nebo pro vodu.

  • @Jan-rb7pj
    @Jan-rb7pj Месяц назад +4

    Prenášajú bakteriálne aj plesňové choroby. Osi navštevujú zhnité ovocie, kompost , vnútornosti uhynutych zvierat.
    Má zmysel chrániť,včely pred osami!

  • @AndrejMarošík
    @AndrejMarošík Месяц назад +1

    Tak potvrdiť, alebo vyvrátiť to vedia len ludia s pristupom k potrebnym technickym vybavením.

  • @martinkonecny3358
    @martinkonecny3358 Месяц назад +1

    chovatel Varroazy ... taky cesta

  • @lubomirgalis375
    @lubomirgalis375 Месяц назад +4

    Ja sa prikláňam k názoru, že bakteriálne a plesńové choroby môžu do úľa priniesť aj osy. Ale to, že v tomto roku je klieštik abnormálne premnožený, je fakt. Mne padlo takto jedno včelstvo - možno najsilnejšie na včelnici. Jednoducho začiatkom septembra úplne v pohode - plný úľ včiel. A postupne som zistil pri prezeraní rámikov a otváraní plodu v každej bunke 2-3 klieštiky. Teraz je 23. októbra a v úli je matka a včely na dvoch rámikoch. Som presvedčený že to dotiahli zalietaním, pretože ostatné rodiny sú bez problémov. Všetky rodiny som pritom liečil rovnako.

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад +1

      Tak tak súhlasím

    • @augustinondrejkovic847
      @augustinondrejkovic847 Месяц назад

      Mne sa stalo to isté. Za jeden mesiac celé, v lete veľmi výkonné včelstvo preč.

    • @marossilny
      @marossilny Месяц назад

      A nedalo sa zakročiť KM 85% na kliestika na plode aspoň v tomto vcelstve skôr?

  • @xhacik
    @xhacik Месяц назад +2

    Také položím otázku. Proč se včelám záměrně nenechá vyvíjet imunitní systém a jsou udržované při životě člověkem? To je opravdu ta cesta, závislost veškerého druhu na člověku?

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад +1

      Pri vserkych zvieratách sa snažíme zvýšiť produkciu a ide to na úkor dlhovekosti a odolnosti. Ak by sme to nerobili tak máme menej produktov a nenasýtime ľudstvo

  • @martinslobodnik8063
    @martinslobodnik8063 Месяц назад +8

    Co si stratil šrobovák ?! 😅😅😅😅

  • @martinslobodnik8063
    @martinslobodnik8063 Месяц назад +2

    Inak k tomu videu, ak by sme vedeli pricinu kolapsu vcelstiev, tak by sme robili opatrenia. Teraz sa mozeme vsetci len zamyslat a spekulovat. To, ze mame kliestika a skodi vcelam vieme od 70tych rokov a vymlatit ho aj tak nedokazeme...

  • @ladislavulrych6421
    @ladislavulrych6421 Месяц назад

    Zaujaly mě ty uteplivky:
    Letos jsem po skončení krmení jsem někde dával vždy nějaké vzdušné zakrytí shora v tomto pořadí:
    -mezidno s mřížkou či děrovaný sololit a teprve na něm koberec(jekor apod.), popř, jen na latečkách přes rámky přímo koberec
    - a teprve nad ním folii (ústřižek50x50cm kašírované folie)
    - a teprve nad tím je polystyren a nad ním plechové víko.
    Chtěl bych to tak udělat u 2 úlů i přes zimu, protože je to vzdušné, přitom absolutně nehrozí žádný průvan a přitom nad koberec neuniká teplo díky folii, jen odvětrá do boku přes okraje stlačeného koberce.
    Takže (třeba i v zimě) stačí odklopit plechové víko s polystyrenovou výplní a pokud je folie teplá, lze soudit, že probíhá plodování, a taky že že jsou uteplivky málo, ale že polystyren je dostatečně silný atd.
    A také, je-li folie vlhká, lze soudit, že probíhá plodování a že uteplení polystyrenem je slabé, protože je folie chladnější a tak se na ní voda sráží - ta se ostatně pomalu vytratí bokem přes jekor z úlu ven
    Takže dost informací bez nahlížení na včely. Neobjevil jsem jen další ameriku? Proč vlastně v zimě dávají mnozí folii přímo na rámky, vždyť destilovaná vysrážená voda není pro včely ideální a pokud se sráží, tak to znamená, že je na horních loučkách zima (to má svůj význam na podzim pro uspíšení ukončení plodování ale v zimě to považuji za plýtvání teplem.
    Co si o tom myslíte?

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад

      Áno určite to je dobrý nápad. Tá fólia no možno je to už zo zvyku a postupne sa jej budem zbaviť.

  • @JK-bl5ls
    @JK-bl5ls Месяц назад

    U nás vosy nejsou již více, jak měsíc. Vosa pochopitelně přenašečem nemocí být může, otázka zní co vlastně může přenášet. A další věcí je jestli jakoukoliv chorobu dokáže přenést do zdravého včelstva. Moje zkušenost je spíše taková, že vosa může být skvělým indikátorem nemocného včelstva. Takové včelstvo nezlikviduje-li ho zima či podzim na jaře automaticky výměna matky a ošetření plodovou pauzou 14 dní, s kyselinou mravenčí. Zdravé včelstvo dokáže ubránit vchod do úlu i při teplotě do 6-7 °C. Má to však pár podmínek, nepoužívám zasíťované dna a tím nechladím úl a v září zúžím česno na 6x100 mm u včelstva na dvou nástavcích 39x24 cm případně jeden nástavek 39x30 cm a u oddělků na 6-8 rámcích 39x24cm zúžím na 6x50mm. Takto se mě nedostanou myši v zimě do úlu a u mé konstrukce úlů je optimální mikroklima v úlu.
    Jinak na odchyt vos dobře fungují pasti pro 3d tisk na PET lahev. Včely do toho nelezou a vosy a sršně dokážou 2l lahev naplnit za 4 dny do plna.

  • @augustinondrejkovic847
    @augustinondrejkovic847 Месяц назад

    V priebehu októbra so prišiel o jedno včelstvo. V úle je hŕstka včiel. Mám jedno rezervné včelstvo v plemenáči. Je už teraz neskoro na juhu Slovenska preložiť včelstvo z plemenáča do prázdneho úľa? Budem inak musieť až nechať úľ aj s nadstavkom aj zo zásobami medu vonku a budem musieť zopárkrát opustený úľ vydymiť sírou, aby plásty nezničila víjačka. Včely by sa o ňo dokázali postarať.

  • @MartinReichenbach
    @MartinReichenbach Месяц назад

    Zdravim. Dali by sa kombinovat styrodurove nadstavky s ulami od ule liptov? Dakujem

  • @JánHerud
    @JánHerud Месяц назад

    Zdravím koľko krát môžem použiť varidol?

  • @marekmihalik5854
    @marekmihalik5854 Месяц назад

    k Tým osám, pred dvomi rokmi boli fakt extrémne premnožené, keď lietali ešte v decembri. Minulý rok bol katastrofálny na znášku a preto aj tých os ubudlo rapídne. Tento rok ich je viac ale určite sa to nechytá nato, čo bolo dva roky dozadu. Ja s tými osami nebojujem, je to súčasť prírody, aj našej fauny, myslím, že majú nejaký význam a silné zdravé včelstvo s tým nemá najmenší problém. Nemyslím si, že osa dokáže narobiť takú paseku v úli, že by padli alebo doniesla vírusy kvôli ktorým by padli včely. Môžu prispieť k tomu, pokiaľ je už vo včelách nejaký problém. Minule som sledoval dokument o nejakom pánovi, ktorý tvrdí, že hlavným problémom sú medzistienky a to, že nechávame staré dielo v úli. Pokiaľ budú včely obnovovať a stavať si to z väčšej časti sami tak choroby zmiznú. Pokiaľ chceme včely na produkciu, tak nato moc nemáme čas, ale chcel by som to vyskúšať budúci rok, aby si to včely viac stavali a nechal im väčšiu voľnosť.

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад

      Tak ono to závisí od stanovišťa. Ja sa snažím robiť minimálne 40%nú obnovu včelieho diela

  • @marossilny
    @marossilny Месяц назад

    Nepomôže, tu slabšiu rodinu posadit na nejaku silnú, bwz moznosti kontaktu vciel. Silna rodina by tak vyhrievala tú slabšiu na 3 rámikoch [ale 3 ramiky v októbri je ozaj asi málo na vydrzanie az do apríla].

  • @AndrejMarošík
    @AndrejMarošík Месяц назад +2

    Ohľadne ôs a prenášania chorôb, by dal odpoveď rozbor tých nachytaních, tak ako aj pri včelách. Či sa mýlim?

  • @mariaborosova7012
    @mariaborosova7012 Месяц назад

    dobrý deň, kedy pustíte matku z izolátora_?

  • @janmajor5252
    @janmajor5252 Месяц назад

    Keď som dobre pochopil, osy čo šíria choroby, musia byť samy choré. Im tie choroby prospievajú keď sa premnožili? To mi akosi nesedí.

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад

      Ale osy vytvárajú jednoročné kolónie a na jeseň zahynú

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад

      A jedna vec je byt chorú s druhá vec prenášač chorôb. Osy vzhľadom na to, že ich neslachtime a pri nich je prirodzená selekcia ( len silne jedince prežijú) je pedpiklad, že sú odolnejšie

    • @janmajor5252
      @janmajor5252 Месяц назад +1

      ​@@marcelpolicka-vcelarstvo6255Tak teraz som z toho totálny "jeleň". Na jeseň zahynú a potom sa znovu objavia. Musím si problematiku naštudovať. Ďakujem za vysvetlenie, že ho nechápem je môj problém. Vysvetlenie že sú voči chorobám odolnejšie beriem a dalo by sa to zistenie využiť.

    • @marcelpolicka-vcelarstvo6255
      @marcelpolicka-vcelarstvo6255  Месяц назад +1

      @@janmajor5252 to je ako srsne a čmele vytvárajú iba jednoročné kolónie

  • @JánHerud
    @JánHerud Месяц назад

    Zdravím koľko krát môžem použiť varidol?

  • @JánHerud
    @JánHerud Месяц назад

    Zdravím koľko krát môžem použiť varidol?