Sudár Balázs: Megjegyzések az Eszék és Buda közötti hadiút kérdéséhez.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 окт 2024
  • 2023. augusztus 25-én a Máré-várban rendezett konferencia második szekciója a régészetről szólt. Ezen belül Sudár Balázs történész-turkológus (HUN-REN BTK TTI) előadásában a hadiutak kérdését mutatta be, és arra kereste a választ, hogy vajon az Eszék-Budapest közötti utat miként használhatták a 16. században. Ha tetszett a videó, kérünk, hogy iratkozz fel a yt csatornánkra. A videó az FCA-KP-1-2022/4-000982 pályázat támogatásával és a Digitális Legendáriummal közösen jött létre.

Комментарии • 7

  • @janostrajer1626
    @janostrajer1626 4 месяца назад +1

    Számomra továbbra is kérdés, 1526-ban létezett e egyáltalán az Eszék-Budai hadiút, mert előtte a magyar hadak nem használták a drávai átkelőt, vagy átkeltek Tolnánál a Duna-Tisza közére és Újlaknál-Péterváradnál újra visszajöttek, vagy ahogy Balázs utalt is rá, valószínűleg Siklós felé kerültek.

  • @zsoltmadai4129
    @zsoltmadai4129 9 месяцев назад +3

    Ismet egy ujabb mozaik kezd eroteljesen felsejleni a teljes kephez. Nagyon elveztem a logikus jozan eszmefuttatast a temaval kapcsolatban. Lenne egy kerdesem is. Az eloado a vegefele tobbszor emliti hogy a tabor akkor az 4 km korul volt. Ez most mit jelent? Ilyen hosszu volt vagy ilyen messze valamitol? Esetleg ha arra lenne mod hogy a megvizsgalt hadseregek letszamat es nagyjaboli osszetetelet (gyalogos lovas) osszevetni a tabor meretevel?

    • @MareVar
      @MareVar  9 месяцев назад +2

      A 4 km az 1686-1687-es császári táborok hossza volt, általában az út vonalában, hosszan elnyúlva táboroztak, és nem körben. Ezek a térképek azért lényegesek, mert nagy méretű - a mohácsi csatában is részt vevő seregekkel összevethető méretű - seregek táborozását mutatják, amelyek nagyjából ugyanazokkal a problémákkal küzdöttek és logisztikai lehetőségekkel bírtak, mint 1526-ban.

    • @zsoltmadai4129
      @zsoltmadai4129 9 месяцев назад +1

      Koszonom a gyors valaszt! Erdeklodnek hogy az eloadasban szereplo terkepeket rajzokat esetleg betudnatok e mutatni mert sajnos igy a kepernyon nem lathatoak. A Madocsa Bolcske kozotti taborhely es a tobbi taborhely kulonosen erdekelne. Koszonom
      @@MareVar

  •  9 месяцев назад +1

    Nagyon örülök h megosztottátok ezt a videót 🙂
    Egy 150-200 ezres török hadsereg vonulása a 16-17 században nem kis logisztikai feladat lehetett, sőt én úgy gondolom, hogy az ilyen méretű hadsereg vonulása akár 100km hosszú is lehetett, hiszen 10-12 embernél több nem lehetett a menetelő oszlop szélessége...

    • @MrPatinay
      @MrPatinay 9 месяцев назад

      Elnézést, hogy illetéktelenül hozzászólok, de én úgy tudom, hogy már rég rájöttek, hogy ezek a számok simán oszthatók kettővel. A tőrököknél sokkal több volt a könnyűlovas, akik egészen messze is járhattak a főseregtől. De kétségtelen, hogy "félelmes" látvány lehetett egy szultáni had vonulása és még nagyobb helyre volt szüksége a felvonuláshoz és a táborozáshoz. Egyébként évszázadokig ők voltak az egyetlenek, akik min többhavi ellátmányt hoztak magukkal, míg persze pl az akindzsik óriási területeken portyáztak.