I absolutny zawód jeśli porównać wielokrotne ostre strzelanie z polskiego przedwojennego VISa do oryginalnego Colta 1911. Colt w tym porównaniu wypada blado jeśli chodzi o celność ,odrzut ,wagę,i to jak broń leży w ręce... Wiem ,wiem powiesz ,że VIS to 9mm a Colt 1911 .45 cała. Czyli 11,43 mm . Te wolne 45tki lecą jak rzucony kamień w porównaniu do 9mm.A siłę obalającą dziewiątki można zwiększyć poprzez stosowanie pocisków np. HP i innych. 45 leci za to łukiem jest wolna i ma słabą przebijalność... Miałem okazję wielokrotnie porównywać, strzelać na strzelnicach ,rozbierać,składać i polską i amerykańską konstrukcję. Bez wahania wybieram polską konstrukcję i to nie chodzi o sentyment a walory użytkowe i celność.. Nie zrozum mnie źle ,doceniam nowatorskość 1911 ,też doceniam i lubię tę konstrukcję ,ale Polacy czerpiąc (absolutnie nie kopiując amerykańskich patentów) stworzyli coś o wiele lepszego niż USA. Zadziwi Cię to ,albo i nie ,ale z około 20 typów pistoletów 9mm w tym Glocków ,I innych nowożytnych konstrukcji, najlepsze wyniki i wręcz nieprawdopodobne skupienie miałem właśnie z polskiego VISa...
@@YankRR91 Tyle że nikt nie chwali Colta czy Stg44 za niebywałe wyniki. To były dość przełomowe konstrukcje w swoich czasach produkowane w większych ilościach, wyznaczały nowe kierunki i dlatego nasycały swoją obecnością popkulturę. Na tym polega ich "Legenda" i ciężko mówić tutaj o przereklamowaniu ponieważ obecnie w swojej klasie mają całe zastępy następców znacznie przebijających ich celnością, ergonomią czy ceną produkcji.
@@jerzykparabellum357, @rafaco877 Nie wiem jakie macie doświadczenie z bronią, czy sami ja posiadacie, ale kompletnie się z wami nie zgodzę. Na wstępie: tak, 1911 jest bronią dość archaiczną, ale VIS czy HP nie są tu lepsze. Dziś jednak to pistolety w systemie 1911 nadal widuje się na zawodach dynamicznych, a pozostałe wymienione z jakichś powodów nie. Jeśli chodzi o celność - mam (prawie) najtańszego dostępnego Colta, a i tak celnością nie ustępuje nowszym konstrukcjom jak np CZ75. Mniej wybacza błędy przy strzelaniu, ale ma świetny chwyt, kąt rękojeści, dobrze wyczuwalny choć lekko twardy spust. Problemów z celnością nie upatrywał bym w pistolecie, a użytkowniku. Co do mocy obalającej i przebijalności - w czasie II WŚ amunicja .45 była silniejsza od 9 mam pod tym kątem. Owszem można się kłócić o opad, ale na większe dystanse dziewiątka też szału nie robi. Dziś nieco się to wyrównało i są dziewiątki dorównujące klasycznej .45, ale mamy też znacznie mocniejsze elaborcje .45 +p+, które deklasują 9 mm. Nazywanie Colta 1911 kiepskim bez podania konkretów, przystających do rzeczywistości, mówi dużo o autorze wypowiedzi
To dorzucę swoje 3 grosze: moim pierwszym pistoletem był CZ75: bardzo dobra bron, sprzedałem bezmyślnie (mialem pozwolenie na 2 sztuki, a chciałem kolejne) zamiast rozszerzyć pozwolenie. Potem kupiłem VISa (juzu spod Niemca, ale wczesny model) i FN HiPower (tez austriackiej żandarmerii :-) Kolega z którym chodziliśmy strzelać kupił wtedy Colta 1911, wiec strzelaliśmy z nich wszystkich. Porównując VISa, Colta i FN: Z VISa strzela mi się super po zalozeniu innych okładek nieco poszerzających chwyt. FN - bardzo wygodna bron do pojawienia się pewnej usterki opisanej tu w innym komentarzu. Colt - z wiadomych przyczyn najbardziej szarpał. ale nie wpływało to na celność. Ktoś tu wspomniał o STG-44 - Strzelałem, tak samo z zabytkowej, jak i nowej amunicji. Ciężka bron, ale może właśnie dlatego nie kopie - spoglądając na okuta kolbę spodziewałem się siniaków, a tu JEDWAB😉(niełatwo było współczesna amunicje dostać, ale znalazłem w Niemczech). Pozdrawiam wszystkich.
Piękny klasyk - wciąż cieszy oko kolekcjonerów i nadaje się do uprawiania sportu. Co więcej, współcześnie jest wiele całkiem niedrogich, przyzwoicie wykonanych kopi. Poza tym najbardziej chyba ikoniczna jest pojemność magazynka, wysoka, jak na lata 30. Polecam książkę (po angielsku) ,,The Browning High-Power Pistol" Leroya Thompsona
Kiedyś bodajże w odcinku o Visie wspomniałeś o tym pistolecie i jest w nim coś tak pięknego, nie wiem czemu, ale ten High Power tak mi się podoba, może kiedyś jeśli uda się zrobić pozwolenie to sobie takiego sprawie. Jest piękny!
4:08 O dużej pojemności? Ja spotkałem się tylko z nazwami grand rendement i grande puissance (znaczące kolejno - duża efektywność i duża moc). Szukałem pod hasłem duża pojemność (grande capacité) i nie znalazłem. Choć ponoć te nazwy miały właśnie nawiązywać do dużej pojemności. To tak w ramach czepiania się :D
Pamiętam jakiś dokument na temat brytyjskiej SAS w którym opisano, że używali oni Browningów HP. I bynajniej wbrew nazwie, high-power wcale nie sprawiał, że pistolet miał dużą moc a wręcz przeciwnie, brytyjskim specjalsom brakowało w nich siły obalającej. Dlatego szkolono ich do podwójnego szarpania za spust. Innymi słowy, jeśli gdzieś było słychać "pach-pach" to znaczyło, że to SAS :)
Taka jedna rzecz, Francuzi oficjalnie używali pistoletu Ruby M1914 zamiast SACM 1935, ten w obu wersjach "A" i "S" był bronią oficerską bo 10,000 sztuk to było zbyt mało, więc Francuzi pozostali z I wojennym pistoletem
Ha, mamy kolejna rzecz wspólną: HiPowera austriackiej żandarmerii 🙂 Mój niestety po latach użytkowania zaczął czasami robić szybkie "bum-bum" wysyłając serie dwóch pocisków. Naprawa rusznikarska niewiele pomogła, więc w trosce o własne uzębienie, które pewnie z zamkiem FN nie miałoby szans, tej broni się pozbyłem. VIS, co prawda już "spod Niemca", ale jeszcze ten nieodchudzony, działa bez zarzutu.
Szanowny Irytujący (nomen omen) Historyku. Jestem fanem i wiernym widzem od lat, ale mam małą drobną prośbę - jako mieszkańca Dolnego Śląska kłuje mnie strasznie w uszy, że to jużkolejny odcinek, w którym nie odmieniasz nazwy miejscowości Bardo wspominając o Leśnym Dziadku. Nie w Bardo tylko w Bardzie, do Barda itd :) To jest starosłowiańska nazwa oznaczająca pagórek, odmienia się według zasad języka polskiego. Uprzejmie proszę o uwzględnienie mojego wniosku :)
Szkoda że nie wspomniałeś o tym że był to ulubiony pistolet operatorów z SAS którzy mieli nawet wpływ na dalszy rozwój. Pod ich namową stworzono wersję " double-action".
"Z tej broni strzelano do najsławniejszego Jana Pawła w historii" :o)
no to akurat antyreklama, że strzelając z niego nie trafisz w cel.
Wierni fani nigdy nie śpią
Tia
Przecież dopiero popołudnie dla mnie😅😅
A-u!!!
Naajak
Nie na śpią trzeba spać.
Liczę, że kiedyś pojawi się film o Colcie 1911. Absolutna legenda, jeśli chodzi o klamki.
I absolutny zawód jeśli porównać wielokrotne
ostre strzelanie z polskiego przedwojennego VISa do
oryginalnego Colta
1911.
Colt w tym porównaniu wypada blado jeśli chodzi o celność ,odrzut ,wagę,i to jak broń
leży w ręce...
Wiem ,wiem powiesz ,że VIS to 9mm a Colt 1911 .45 cała.
Czyli 11,43 mm . Te wolne 45tki lecą jak rzucony kamień w
porównaniu do 9mm.A siłę obalającą dziewiątki można zwiększyć poprzez stosowanie
pocisków np. HP i innych.
45 leci za to łukiem jest wolna i ma słabą przebijalność...
Miałem okazję wielokrotnie porównywać, strzelać na
strzelnicach ,rozbierać,składać i polską i amerykańską konstrukcję.
Bez wahania wybieram polską konstrukcję i to nie chodzi o sentyment a walory użytkowe i celność..
Nie zrozum mnie źle ,doceniam nowatorskość 1911 ,też doceniam i lubię tę konstrukcję ,ale Polacy
czerpiąc (absolutnie nie kopiując amerykańskich patentów) stworzyli coś o wiele lepszego niż USA.
Zadziwi Cię to ,albo i nie ,ale z około 20 typów pistoletów 9mm w tym Glocków
,I innych nowożytnych konstrukcji, najlepsze wyniki i wręcz nieprawdopodobne skupienie miałem właśnie z polskiego VISa...
@@YankRR91 Tyle że nikt nie chwali Colta czy Stg44 za niebywałe wyniki. To były dość przełomowe konstrukcje w swoich czasach produkowane w większych ilościach, wyznaczały nowe kierunki i dlatego nasycały swoją obecnością popkulturę. Na tym polega ich "Legenda" i ciężko mówić tutaj o przereklamowaniu ponieważ obecnie w swojej klasie mają całe zastępy następców znacznie przebijających ich celnością, ergonomią czy ceną produkcji.
@@jerzykparabellum357, @rafaco877
Nie wiem jakie macie doświadczenie z bronią, czy sami ja posiadacie, ale kompletnie się z wami nie zgodzę.
Na wstępie: tak, 1911 jest bronią dość archaiczną, ale VIS czy HP nie są tu lepsze. Dziś jednak to pistolety w systemie 1911 nadal widuje się na zawodach dynamicznych, a pozostałe wymienione z jakichś powodów nie.
Jeśli chodzi o celność - mam (prawie) najtańszego dostępnego Colta, a i tak celnością nie ustępuje nowszym konstrukcjom jak np CZ75. Mniej wybacza błędy przy strzelaniu, ale ma świetny chwyt, kąt rękojeści, dobrze wyczuwalny choć lekko twardy spust. Problemów z celnością nie upatrywał bym w pistolecie, a użytkowniku.
Co do mocy obalającej i przebijalności - w czasie II WŚ amunicja .45 była silniejsza od 9 mam pod tym kątem. Owszem można się kłócić o opad, ale na większe dystanse dziewiątka też szału nie robi. Dziś nieco się to wyrównało i są dziewiątki dorównujące klasycznej .45, ale mamy też znacznie mocniejsze elaborcje .45 +p+, które deklasują 9 mm.
Nazywanie Colta 1911 kiepskim bez podania konkretów, przystających do rzeczywistości, mówi dużo o autorze wypowiedzi
@thomson To chyba jakaś ślusarska legenda o tych klamkach.😮
To dorzucę swoje 3 grosze: moim pierwszym pistoletem był CZ75: bardzo dobra bron, sprzedałem bezmyślnie (mialem pozwolenie na 2 sztuki, a chciałem kolejne) zamiast rozszerzyć pozwolenie. Potem kupiłem VISa (juzu spod Niemca, ale wczesny model) i FN HiPower (tez austriackiej żandarmerii :-) Kolega z którym chodziliśmy strzelać kupił wtedy Colta 1911, wiec strzelaliśmy z nich wszystkich. Porównując VISa, Colta i FN: Z VISa strzela mi się super po zalozeniu innych okładek nieco poszerzających chwyt. FN - bardzo wygodna bron do pojawienia się pewnej usterki opisanej tu w innym komentarzu. Colt - z wiadomych przyczyn najbardziej szarpał. ale nie wpływało to na celność. Ktoś tu wspomniał o STG-44 - Strzelałem, tak samo z zabytkowej, jak i nowej amunicji. Ciężka bron, ale może właśnie dlatego nie kopie - spoglądając na okuta kolbę spodziewałem się siniaków, a tu JEDWAB😉(niełatwo było współczesna amunicje dostać, ale znalazłem w Niemczech). Pozdrawiam wszystkich.
Jest FN High Power, to teraz czas na odcinek o FN FAL :D
Albo p90 i fiveseven na 5.7mm :)
Oby nie w stylu AK, odcinek o FN naprawdę ok
Wstawka z Leśnym rozbawiła mnie do 😂
Piękne nawiązanie do 1670 :)
Gdzie?
@@TheJerzon948:42
Piękny klasyk - wciąż cieszy oko kolekcjonerów i nadaje się do uprawiania sportu. Co więcej, współcześnie jest wiele całkiem niedrogich, przyzwoicie wykonanych kopi. Poza tym najbardziej chyba ikoniczna jest pojemność magazynka, wysoka, jak na lata 30. Polecam książkę (po angielsku) ,,The Browning High-Power Pistol" Leroya Thompsona
Budzę się rano, tak koło 5. Patrzę w telefon przez półotwarte oczy i czytam Browning Harry Potter, i sobie myślę co do ch...
Harry Potter to miał colty:
www.ponapisach.pl/wp-content/uploads/2020/08/zajawki-guns-akimbo-768x427.jpg
xD
Świetna broń. Jak Beretta 92 FS. Trafia w beret!
Idealna pora
Bez raklam 100% merytoryki! Dziękuję
Właśnie jestem w Herstal. Pozdrawiam
Zazdroszczę fajnego egzemplarza, kiedyś sobie takiego sprawię i sprawdzę na jakiś zawodach ;) .
Jeszcze nie ma 23ciej! Co to za cudaczna pora??!!
To chyba te nowe standardy unii Europejskiej
Bardzo ciekawy materiał. Jasiek nastawiam na Tisas zig14. Ponoć jedna z lepszych kopi. Pozdrawiam serdecznie.
Kiedyś bodajże w odcinku o Visie wspomniałeś o tym pistolecie i jest w nim coś tak pięknego, nie wiem czemu, ale ten High Power tak mi się podoba, może kiedyś jeśli uda się zrobić pozwolenie to sobie takiego sprawie. Jest piękny!
Cierpienia młodego Browninga chyba w szkole kiedyś było ;)
Jest w końcu film o moim ulubionym pistolecie, nic tylko oglądać! Pozdro dla wszystkich nocnych historyków! 😊❤
Moja ulubiona klamka. Pierwsza cudowna dziewiątka.
Nocny Historyk nigdy nie zasypia!
Yeah, nowy film Irytującego, w nocy, o broni, elegancko.
4:08 O dużej pojemności? Ja spotkałem się tylko z nazwami grand rendement i grande puissance (znaczące kolejno - duża efektywność i duża moc). Szukałem pod hasłem duża pojemność (grande capacité) i nie znalazłem. Choć ponoć te nazwy miały właśnie nawiązywać do dużej pojemności. To tak w ramach czepiania się :D
11:35 Nie, nie będzie okazji. W co „x” filmie słyszymy, że kiedyś coś będzie i… nima Panie. Lepiej drogi Twórco już niczego nie zapewniać 🤗
Super się ogląda.
Dzięki
Jak to miło dostać powiadomienie o nowym filmie :-]
Dziękuję.😎 HP Browning Jedna z ikon broni palnej
O! nocny historyk, mój ulubiony
No dziś też co nieco mają FN 5,7 to i amunicja i pistolet wart tej ceny A w komplecie z FN P 90 to marzenie niejednego
Ale materiał wleciał ostatnio sam szperałem nt histori HPka, pozdrawiam serdecznie
Chciałem się o coś przypieprzyć, bo FN Herstal to mój konik, ale serio nie mam o co. Dobra robota.
Akurat dzisiaj wróciłem ze szpitala. Dziękuję za wideo do pierwszego domowego posiłku
Nie śpię, nie śpię muszę oglądać 🤨😉
Fajnie że rozkręciłeś go ❤️
Jest na liście do zakupu zaraz po 1911, CZ75, Beretta 92, TT
Dobry materiał świetnie się oglądało. Pozdrawiam
Jak zawsze petarda💪pozdrowionka.
Dzięki Irytujący. Pozdr
Poprosił bym o odcinek o afrika Korps
ruclips.net/video/oF27ROpFcHI/видео.htmlsi=A62M2I2ZZe8F35so tu chyba było o Afrika Korps
Bardzo ciekawy materiał!
Pamiętam jakiś dokument na temat brytyjskiej SAS w którym opisano, że używali oni Browningów HP. I bynajniej wbrew nazwie, high-power wcale nie sprawiał, że pistolet miał dużą moc a wręcz przeciwnie, brytyjskim specjalsom brakowało w nich siły obalającej. Dlatego szkolono ich do podwójnego szarpania za spust. Innymi słowy, jeśli gdzieś było słychać "pach-pach" to znaczyło, że to SAS :)
I moj FN (w komentarzu poniżej opisałem) - on to robił sam z siebie 🙂
jak czytam o szarpaniu za spust to opadają mi ręce. Szarpnięty spust to zapewnione pudło, chyba że z przystawienia.
Taka jedna rzecz, Francuzi oficjalnie używali pistoletu Ruby M1914 zamiast SACM 1935, ten w obu wersjach "A" i "S" był bronią oficerską bo 10,000 sztuk to było zbyt mało, więc Francuzi pozostali z I wojennym pistoletem
Pistolet Browning Grande Puissance (wielkiej mocy) to po angielsku HP (High Power). Na czym tu język łamać?
W oryginalnym Resident Evil 2 z 1998 Claire R. bo Rodo z takim popyla ;) Milion razy kiedyś się to przechodziło.
Ranny ptaszek dzisiaj
I jest co oglądać do obiadku
O nieeee, rano przy śniadaniu obejrzę. Nie spodziewałem się, a dostałem. Dobry znak.
Super. Pozdrawiam serdecznie 😀
Faina przyjemna w użyciu broń miałem okazję postrzelać
Oooo aż sie rozbudziłem
Czekałem na ten film tyle że nie pamiętam:)
Moja ulubiona broń 😁 pozdrawiam
🎉 i lecimy
Ha, mamy kolejna rzecz wspólną: HiPowera austriackiej żandarmerii 🙂 Mój niestety po latach użytkowania zaczął czasami robić szybkie "bum-bum" wysyłając serie dwóch pocisków. Naprawa rusznikarska niewiele pomogła, więc w trosce o własne uzębienie, które pewnie z zamkiem FN nie miałoby szans, tej broni się pozbyłem. VIS, co prawda już "spod Niemca", ale jeszcze ten nieodchudzony, działa bez zarzutu.
Dla tego kanału warto zarywać nocki!
Szanowny Irytujący (nomen omen) Historyku. Jestem fanem i wiernym widzem od lat, ale mam małą drobną prośbę - jako mieszkańca Dolnego Śląska kłuje mnie strasznie w uszy, że to jużkolejny odcinek, w którym nie odmieniasz nazwy miejscowości Bardo wspominając o Leśnym Dziadku. Nie w Bardo tylko w Bardzie, do Barda itd :) To jest starosłowiańska nazwa oznaczająca pagórek, odmienia się według zasad języka polskiego. Uprzejmie proszę o uwzględnienie mojego wniosku :)
Type 14 Nambu też miał bezpiecznik magazynkowy przed HP
Przepiękny HP 😊
Harry Potter
Dobry wieczór!
Mam takie pytanie
Czy masz w planie nagrać kolejne pistolety ?
Lubię tą pukawę z sentymentu do Resident Evil 2 gdzie był postawową bronią jednej Clair.
2 zmiana schodzisz i nagle film 🎉
jak zwykle ciekawie👍👍
zarąbisty film. jak zawsze zreszta. Podjechałbyś może do tego muzeum saperek co Wolski ostatnio pokazywał? czuję że mógłby to być super materiał
Moje marzenie 😊😊😊
Jak zwykle materiał bomba!
Nocny historyk 😊
Piękny film
+ fajne nawiązanie do 1670 (chyba)
Dzieki
Krótki odcinek ale bardzo fajny
Legenda krąży, że leśny nadal jest czerwony cały jak przypomni sobie o tym hp xd
TT nigdy pan nie omawiał, więc proponuję by zdobył pan kiedyś norinco n226 czyli sig sauera p226 w 7.62x 25
Girsan i sam FN dalej to klepią👍
Miło było posłuchać i pooglądać. Broń rzeczywiście, rzec by można kultowa
Super film irytujący 😮
Nocny
Akurat wczoraj wymarzyłem sobie twój film o tej broni
Super film zresztą jak zawsze. Mam jeszcze pytanko kiedy film o np. walther p99 albo glock??
Ja bardzo chciałbym zobaczyć jak opowiadadasz o pistolecie Frommer Stop.
Cenzo
Tak wcześnie?
Bardzo ciekawy pistolet
pierwszy raz słyszę o tym że hi-power był pistoletem z czasów 2 wś, gdzieś sobie ubzduralem że powstał on na początku zimnej wojny xD
Nocny siema 😊👊✌️👀
Super odcinek. Może da radę w przyszłości nagrać coś o Glockach?
9:45 Co to za model kabury?
proszę opowiedz coś o S-1 Pantsir ( chodzi o tego giganta przeciwlotniczego rosyjskiego )
Bardzo fajny film. A ja mam takie pytanie: w 9 minucie 30 sekundzie pokazany jest Browning HP wkładany do kabury. Jaka to jest kabura?
👍👍👍👍👍👍
Znowu bardzo fajny film
Chcę taki!
Doczekałem sie
Uhuhu, czekałem na ten odcinek
Tak ogulnie z tym klasycznych pistoletów najcelniej się grzeje...
8:45 ciekawe ile osób orientuje się z czego wziąłeś dźwięk do zdjęcia XD
Cześć i czołem!
No to Leśny musial miec zgryz😂😂😂
Gdyby mieć takie bhp w robocie/szkole byłoby bardzo ciekawe... Chociaż najpewniej prokuratura by się zainteresowała.
Browning HP (GP) projektu Dieunnona Saive, Colt 1911 konstrukcji Johna Browninga... Wot - takaja żizń...
Miałem HP zaj.sta broń ,kompaktowy wygodny i porządnie wykonany.
Szkoda że nie wspomniałeś o tym że był to ulubiony pistolet operatorów z SAS którzy mieli nawet wpływ na dalszy rozwój.
Pod ich namową stworzono wersję " double-action".
Wszystkiego nie da się powiedzieć. Wersja DA jest standardem w HP II którego teraz wprowadzili na rynek. Piękna sprawa.