Powstańcza przeszłość Babci uratowała mi życie | Korzenie pamięci 20 lat Muzeum

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Z okazji 20-lecia istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach projektu „Korzenie Pamięci” zrealizowana została wyjątkowa seria wywiadów z potomkami Powstańców Warszawskich, którzy na co dzień pracują w Muzeum.
    Wywiadu udzieliła: Wanda Bańkowska-Lynch, przewodniczka Muzeum Powstania Warszawskiego od 20 lat, wnuczka Haliny Szwykowskiej (ur. 1922, zm. 2011) ps. „Maria Leszczyńska”.
    Halina Szwykowska w czasie okupacji w Warszawie studiowała polonistykę na tajnych kompletach. Tam poznała środowisko skupione wokół pisma literackiego „Sztuka i Naród”, z którym od 1942 r. współpracowała m. in. organizując koncerty, wieczory literackie, dyskusyjne. Wiosną 1944 r. wraz z ówczesnym mężem Zbigniewem Laskowskim ps. „Andrzej Leszczyński”, „Polański”, ukończyła kurs Polowych Sprawozdawców Wojennych i operatorów radiowo-megafonowych. Następnie w lipcu 1944 r. dostała przydział do Oddziału VI BIP KG AK, jako PSW. Po powstaniu była jeńcem obozów m.in. Mülberg i Oberlangen. Po wojnie była krytykiem filmowym i dziennikarką. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
    Wywiad w Archiwum Historii Mówionej można przeczytać pod linkiem: www.1944.pl/ar...
    W wywiadzie pojawiają się również historie o pozostałych członkach rodziny, prababci Wandzie oraz dziadku Janie, których Wanda Bańkowska-Lynch nie zdążyła poznać. Pozostawiamy jednak ich precyzyjnie uzupełnione, krótkie biogramy.
    Wanda Baraniecka-Szaynok (1896-1971) ps. „Doktor”, „Iperyt”, „Dunia”, nazwisko konspiracyjne Halina Sobolewska. Lekarka - ukończyła medycynę we Lwowie. Uczestniczka III Powstania Śląskiego. W okresie międzywojennym instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W czasie wojny obronnej 1939 r. została lekarzem Komendy Garnizonu w Lublinie. Zaprzysiężona w SZP później ZWZ-AK, czynna w dziale kolportażu i dziale sanitarnym Wojskowej Służby Kobiet. Od 1941 r. działała pod pseudonimem „Dunia” jako kurierka i wywiadowczyni oddziału II KG ZWZ/AK na Wschód. Dwukrotnie wyjeżdżała do Kijowa, gdzie w 1943 r. została aresztowana przez gestapo. Mimo tortur nie ujawniła prawdziwego nazwiska, ani działalności konspiracyjnej. Wywieziona do KL Auschwitz, a we wrześniu 1944 r. do KL Ravensbruck. Tam stanęła w obronie okradanych współwięźniarek. Została za to karnie wysłana do obozu w Mehltheuer. W 1945 r. obóz wyzwoliła armia amerykańska. Następnie pracowała w szpitalu 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w Meppen. Wróciła wtedy do swojego nazwiska. Zweryfikowana jako kapitan AK, otrzymała uprawnienia kombatanckie. Po wojnie pracowała na oddziale psychiatrycznym szpitala w Chester, następnie w szpitalu psychiatrycznym w Bridgend, gdzie z czasem została ordynatorem oddziału. Podczas epidemii czarnej ospy w 1960 r. jako jedyny lekarz została z pacjentami. Po przejściu na emeryturę wróciła do kraju i zamieszkała w Konstancinie. Działała na rzecz Komitetu Opieki Społecznej. Odznaczona m.in. Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi, czterokrotnie Medalem Wojska, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi I kl., Krzyżem Armii Krajowej i angielskim War Medal 1939-1945.
    Jan Szwykowski (1915-1981) ps. „Powała”, „Bull”. Studiował nauki ekonomiczne w Marsylii. Mając podwójne obywatelstwo i możliwość pozostania u rodziny we Francji, wrócił do Wilna na początku września 1939 r. Podczas okupacji pracował jako sanitariusz w szpitalu, gdzie ordynatorem był Feliks Oleński. Nawiązał współpracę z podziemiem, dla którego dostarczał leki i wykradzioną broń. W 1943 r. roku dołączył jako lekarz do oddziału partyzanckiego Uderzeniowych Batalionów Kadrowych. Był żołnierzem Zgrupowania Wschód Okręgu Nowogródek AK i uczestnikiem akcji „Burza” Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego AK. W latach 1946-1948 więziony w sowieckim obozie w Ostaszkowie. Pełnił w nim funkcje lekarza obozowego. Po wojnie m. in. dyrektor Instytutu Wydawniczego PAX, kapitan jachtowej żeglugi wielkiej, autor najpopularniejszego tłumaczenia Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Drugi mąż Haliny Szwykowskiej.
    __________________________
    „Korzenie pamięci” to szereg inicjatyw budujących społeczność potomków Powstańców Warszawskich. Są to rejestracje rozmów z rodzinami Powstańców, cykliczne akcje odsłaniania tablic pamiątkowych przy nowo posadzonych drzewach czy doroczne spotkania dla rodzin Powstańców. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: www.1944.pl/ar.... będzie otrzymywał informacje o działaniach Muzeum Powstania Warszawskiego, skierowanych do rodzin Powstańców Warszawskich.

Комментарии • 12

  • @kamilaskiba2719
    @kamilaskiba2719 13 дней назад

    Miałam ogromną przyjemność zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego pod przewodnictwem Pani Wandy, byłam pod wrażeniem ogromnej pasji, z jaką opowiadała nam o Powstaniu. Ujęło mnie to, że Pani Wandzie w pewnym momencie polały się łzy na widok ledwo co idącej, przygarbionej Powstańczyni, która równolegle zwiedzała Muzeum. Pani Wandzie życzę samych sukcesów.

  • @bartomiejreczek811
    @bartomiejreczek811 28 дней назад +1

    Szelma..... Szacun, brak mi słów...

  • @iwonakono9920
    @iwonakono9920 Месяц назад +4

    Co tu się zadziało w tej rozmowie! Pani Wandzie życzę najlepszego, wyrazy uznania za szczerość 💐

  • @ewazosia3779
    @ewazosia3779 Месяц назад +3

    Powinien być nakręcony film takie osoby nie powinny być zapomniane pomimo wszystko pozdrawiam pięknie

  • @user-fe9ww2qw6b
    @user-fe9ww2qw6b Месяц назад +1

    Super wywiad. Trzeba pamiętać.

  • @magdalenakaminska4478
    @magdalenakaminska4478 Месяц назад +1

    W tym roku pojechaliśmy z rodziną specjalnie na Godzinę "W" do Warszawy. Był to dla nas dzień absolutnie wyjątkowy. Tak, traumy się dziedziczy, ale to, co z tym zrobimy, zależy od nas. Zwiedzając po raz kolejny Muzeum Powstania Warszawskiego, chciałabym trafić na Panią Wandę. Proszę trzymać kurs!
    Cześć i chwała bohaterom! Pamiętamy.

    • @barbarapilchkowalska5390
      @barbarapilchkowalska5390 Месяц назад

      Bardzo się cieszę że mogłam Panią poznać osobiście, a teraz wiem napewno że tacy ludzie jak Pani nie pozwolą zapomnieć o korzeniach ❤

    • @wandabankowska-lynch2274
      @wandabankowska-lynch2274 29 дней назад

      @@barbarapilchkowalska5390 Miło mi, chociaż po samym nicku cieżko odtworzyć spotkanie:) Dziękuję i pozdrawiam ciepło.

    • @wandabankowska-lynch2274
      @wandabankowska-lynch2274 29 дней назад +1

      @magdalenakaminska4478 Dziękuję, że byli Państwo w Warszawie w tym wyjątkowym dniu. Czekam na kolejną wizytę - w pełnej gotowości do oprowadzenia.