Metrologia - Oscyloskop i dokładny pomiar napięcia (dokładność)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024

Комментарии • 52

  • @esioika9962
    @esioika9962 2 года назад +7

    Jak najbardziej, poproszę o taki odcinek.
    Pozdrawiam

  • @yeeezooo
    @yeeezooo 2 года назад +5

    I to jest piękne połączenie wiedzy z praktyką. I proszę rozwijać tą tematykę :)

  • @pomichowemu2879
    @pomichowemu2879 2 года назад +2

    Dziękuję za tą wiedzę, prawdopodobnie jest to rozwiązanie mojego problemu z którym walczę od 14h :D

  • @506d6a
    @506d6a 2 года назад +4

    Świetny film! z chęcią obejrzałbym więcej filmów w tym temacie.

  • @erykbaradziej3639
    @erykbaradziej3639 Год назад +2

    Dziękuję za ciekawy wykład, ten a także inne na pana kanale.

  • @LukaszBracha
    @LukaszBracha 2 года назад +1

    Dogłębna i bardzo przydatna praktycznie analiza. Niestety mój Rigol również dokonuje pomiarów danych wyświetlanych, jeżeli przyjmiemy taki sposób pomiaru powyższych wielkości. Jakież było moje rozczarowanie, gdy podjąłem się pierwszej próby pomiaru napięcia. Rozdzielczość, pasmo przenoszenia i kwantowanie to równie ciekawe tematy. Zwłaszcza w wykonaniu Pana Piotra. Dziękuję Panu za wykład!

  • @mao100021
    @mao100021 2 года назад +2

    Super wiedza. God bless you!!!

  •  2 года назад +3

    Świetny kanał! Dodaję do ulubionych.

  • @Trash0717
    @Trash0717 2 года назад +5

    tematyka pomiarów oscyloskopowych super omówiona nie w sposób literaturowy tylko praktyczny, wielki plus. Chciałbym również zapytać czy jest możliwość stworzenia materiału na temat wykonania pomiarów choćby uszkodzenia kabla żeby można było to wykorzystać w warunkach "domowych" bo to genialna funkcjonalność i dopiero tutaj zauważyłem taką możliwość

    • @marcinwypych3706
      @marcinwypych3706 2 года назад +3

      Dlatego każdy film o prawidłowej pracy na oscyloskopie jest na wagę złota i z miejsca klikam kciuk w górę.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +1

      Taki film już powstał. Jest tam omówiona metoda reflektometryczna - z wykorzystaniem oscyloskopu: ruclips.net/video/RUBhMDz5pXs/видео.html

  • @franek4always
    @franek4always 2 года назад +2

    Bardzo ciekawy materiał.
    Do kompletu brakuje mi jeszcze ćwiczenia jak ustawienie mnożnika sondy (x1, x10) wpływa na wyniki pomiarów :)

  • @elektronikaserwis6936
    @elektronikaserwis6936 Год назад

    A już myślałem, że kalibracja naszych oscyloskopów powoduje aż takie rozbieżności pomiarów napięć na różnych czułościach (zakresach) pomiarowych. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki związane z pomiarami oscyloskopowymi. Pozdrawiam.

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 2 года назад

    Najpoważniejszy chyba dylemat z pomiarami miałem w sytuacji wielokrotnego powtarzania pomiaru, najlepiej z wykorzystaniem różnych przyrządów dla uzyskania mniejszego błędu pomiarowego. Jedni twierdzą, że błąd się kumuluje, a optymiści, że z uwagi na rozkład gausa zbliża do prawidłowej wartości. Gdyby Pan nagrał odcinek o metodach uzyskania dokładniejszego pomiaru byłbym wdzięczny.

  • @ultrafilipsz.5827
    @ultrafilipsz.5827 Год назад

    Wspaniały wykład, wytłumaczył Pan bardzo czytelnie

  • @romankowal3715
    @romankowal3715 2 года назад +2

    Dzięki za lekcję. pozdrawiam

  • @croatiax6977
    @croatiax6977 Год назад

    Dziękuję za wykład :) i przekazaną bezcenna wiedzę

  • @hienasmietnikowa7795
    @hienasmietnikowa7795 Год назад +1

    Świetny material panie Piotrze.
    JA myślę, że powinien pan uzupelnić Sztudentom ćwiczenie własnie dla takiego RIGOLa - o pomiar wartości skutecznej napięcia odkształconego (inie - to nie jest żart!!!) - dokładnie chodzi mi o np. pomiar wartości skutecznej przykładowo jakiegos napięcia wyjściowego - np. starego TRAFOPOWIELACZA - a dokładniej wartości napięcia na jednym z jego uzwojeń - w tym przyp. uzw. żarzenia. NIech to będzie jakis trafopowielacz albo przytnajmniej jakas potwornica w topologii FLYBACK. UZWojenie powinno być obciażone odpowiednią żaróweczką. Wystarczy wykonac prosty jakis generator - ze stopniem kluczujacym - nawet zasilanym obniżonym napięciem - tak aby nie dawał zbyt wysokiego WN. WTedy pięknie wyjdzie - Z JAKIMI TO BŁEDAMI POMIARU możemy się spotkać w przypadku własnie oscyloskopów RIGOLa :)
    eeehhh ile to sie czlowiek namęczyl - usilujac ustalic wlasciową wartośc skuteczną :)

  • @wernicki
    @wernicki 2 года назад +1

    Taka ciekawostka, podczas gdy widać było wykres z kanału 2, napięcie Vpp wynosiło 496mV. Po wyłączeniu kanału 2 i wyzerowaniu offsetu kanału 1, bez zmiany czułości w kanale 1, zmienił się zdecydowanie odczyt Vpp na 512mV. Czyli nawet przesunięcie wykresu powoduje zmianę odczytów.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +2

      Cenna uwaga - błąd offsetu. To się nazywa spostrzegawczość :)

    • @terminus_666
      @terminus_666 Год назад

      @@piotrburnos1004 To przesłuch międzykanałowy - jest taki parametr w specyfikacji, tak jak w audio. Tu było 40 dB.

  • @zjukeja1728
    @zjukeja1728 Год назад

    Dzięki za wykład.

  • @robertj7583
    @robertj7583 2 года назад +1

    Świetny materiał.

  • @sebastianstochmia5590
    @sebastianstochmia5590 Год назад

    Dziękuję za film.

  • @gregoryfi4706
    @gregoryfi4706 2 года назад +1

    Super - brakowało filmików o tej tematyce. Mam nadziej że powstaną kolejne filmiki poruszające temat pomiarów oscyloskopem. Zawsze się zastanawiałem o jakim pasmie oscyloskop należy kupić. Kiedy wystarczy 50 MHz a kiedy powinien być np 200 MHz. Czy to prawda że badając sygnał o określonej częstotliwości oscyloskop powinien mieć pasmo 4 - krotnie większe ?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +1

      To zależy czy mówimy o paśmie analogowym czy "cyfrowym". Podane pasmo analogowe oznacza częstotliwość dla której oscyloskop tłumi sygnał analogowy o -3dB. Natomiast drugie ograniczenie to maksymalna częstotliwość próbkowania. Tutaj obowiązuje twierdzenie o próbkowaniu - bezpiecznie jest analizować sygnały o częstotliwości 10x mniejszej niż dana częstotliwość próbkowania sygnału.

    • @mariuszkalecinski7184
      @mariuszkalecinski7184 2 года назад +1

      Dla uściślenia - twierdzenie Kotielnikowa-Shannona mówi o tym, że do odtworzenia spróbkowanego przebiegu wystarczy próbkowanie z częstotliwością 2x większą od próbkowanego sygnału, ale przyjęło się, że 10x to bezpieczne minimum. Z drugiej strony nawet w oscyloskopach z wyższej półki próbkowanie rzadko jest 10x większe od pasma analogowego, częściej to jest 2x-4x. Przy czym nie stanowi to wielkiej przeszkody, bo oscyloskopy cyfrowe używają tzw. interpolacji sin(x)/x dzięki której jest możliwe wierne odtworzenie przebiegu z małej liczby próbek.
      Co do wyboru pasma analogowego oscyloskopu - dużo też zależy od czasu narastania sygnałów, jakie chcemy obserwować. Dla przykładu najszybsze zbocze sygnału, jakie jest w stanie pokazać oscyloskop o paśmie 100 MHz to 3,5 ns, czyli nie będziemy w stanie zmierzyć czasu narastania np. szybszych bramek logicznych i mikrokontrolerów.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK Год назад

    Pomiar częstotliwości może być dużo precyzyjniejszy (2ppm) gdy skorzysta się ze sprzetowego pomiaru częstotliwości. Nie wiem czy 1052 oferuje taką możliwość ale 1054Z i 1202Ze tak.

  • @andrzejwrzeszcz4836
    @andrzejwrzeszcz4836 2 года назад +1

    Bardzo dobry wykład.Znam wiele przypadków spalania dość drogich oscyloskopów przez brak wiedzy na ten temat.Czy zajmuje się Pan też pomiarami wzmacniaczy audio za pomocą dobrej karty dźwiękowej przez USB z dodatkową przystawką z regulacją poziomów L i R i sztucznym obciążeniem kanałów do współpracy z laptopem i odpowiednim programem np. Righ Mark Audio Analayzer.

  • @terminus_666
    @terminus_666 Год назад

    Ok. Praktyka pomiarowa potwierdza treść filmu. Sam doszedłem do takich wniosków, film utwierdził mnie w przekonaniu, że jednak mój oscyloskop Fluke Philips PM 3082 jest sprawny, bo już byłem zły.

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 2 года назад +2

    Do dokładnego pomiaru częstotliwości służy funkcja Czestosciomierz zliczający okresy w jednostce czasu i był włączony w osc 4ch. Niedokładny pomiar częstotliwości w oscyloskopie dwu kanałowym o którym pan mówi to średnio dokładny pomiar okresu i wyliczona na jego podstawie częstotliwość. Tak samo mierzy osc 4ch. W automatycznych pomiarach. Dlatego dane są prezentowane w postaci tylko kilku cyfr a w przypadku specjalnej funkcji częstotliwości znacznie szerzej. Nie wiem czy ten 2kanalowy rigol nie ma funkcji Czestosciomierza?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +1

      Zgadza się. Ale nie da się wszystkiego omówić w jednym filmie. Stąd pokazałem sposób w jaki większość ludzi mierzy okres/częstotliwość.

  • @aleksswergocki7677
    @aleksswergocki7677 5 месяцев назад

    A co przy oscyloskopach zasilanych bateryjnie z pominięciem sieci energetycznej

  • @mcv-m
    @mcv-m Год назад

    Szkoda że nie ma na AGH "otwartych" dni z takich ćwiczeń.... na pewno byłbym pierwszy do uczestnictwa w nich :)

  • @erdna7373
    @erdna7373 Год назад

    Pytanie o pasmo przenoszenia. Podłączam generator do oscyloskopu. Podaję przebieg inny niż sinusoidalny. Zwiększam stopniowo częstotliwość i dopasowuję do częstotliwości parametry na oscyloskopie. Czym wyższa częstotliwość tym kształt przebiegu coraz mniej przypomina pierwotny. Czy można prosić odcinek o tym zjawisku i jak sobie z tym radzić ?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Pasmo przenoszenia jest zawsze definiowane dla sinusa. Inny kształt to zawartość wyższych harmonicznych, ponad częstotliwość podstawową. Są tłumione przez oscyloskop. To zjawisko normalne.

  • @rysiekkur2791
    @rysiekkur2791 2 года назад +1

    Bardzo dokuczliwy "szum'" przekazu {da się to skorygować ? }

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +1

      To szumią wentylatory użytej aparatury. Skorygować się da ale nie tym razem :)

  • @szymon4602
    @szymon4602 2 года назад +1

    "Random noise" - losowy szum to takie chyba masło maślane, bo z natury szum ma charakter losowy

  • @tiemanowo
    @tiemanowo Год назад

    13:38 Czy te 8 działek pomiarowych na ekranie oscyloskopu ma jakis związek z tym ze jest to oscyloskop 8 bitowy?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Год назад

      Nie. Liczba działek może być różna, w rożnych oscyloskopach.

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 2 года назад +1

    Ciekawy odcinek choć to podstawy. Akurat pik pik oscyloskop mierzy dobrze na tyle na ile pozwala mu 8bitowa rozdzielczość. Wpływ mają szumy a w zasadzie parametry akwizycji. Hi Res ale głównie ilość użytej pamięci i tu tryb auto lepiej wyłączyć i zmienić na jak najmniejszą ilość użytej pamięci. Największa wadą jest offset i pomiary rms przy sondach 1:100 czy 1:200. Oscyloskop bez sygnału "mierzy" 5V a po podłączeniu napięcia sieci 230V i jak oszacować błąd? Przy rms bardzo ważna jest ilość okresów widoczna na ekranie. W zasadzie to niepełne okresy powinny być pomijane ale oscyloskopy tego nie robią.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  2 года назад +1

      Dla jednych podstawy dla innych odkrywanie "tajników" pomiarowych. Muszę jakoś wypośrodkować zawartość merytoryczną filmów.

    • @mariuszkalecinski7184
      @mariuszkalecinski7184 2 года назад

      Bardziej zaawansowane oscyloskopy (np. Rigole z serii MSO5000) mają funkcję "full memory measurements", czyli mierzą nie tylko przebiegi widoczne na ekranie, ale też te trzymane w pamięci.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 2 месяца назад

    czemu by ktoś miałby się uczyć o oscyloskopie na studiach

  • @jerzypeka2999
    @jerzypeka2999 2 года назад +1

    125👍Pozdrawiam🔌📱💽🔬

  • @wojtekwojtek2030
    @wojtekwojtek2030 2 года назад

    Co ten pan ma na głowie ?

    • @terminus_666
      @terminus_666 Год назад +2

      Pytanie, co ty masz w głowie?