Metrologia: Prawo Ohma. Jak dokładniej mierzyć rezystancję? [Piotr Burnos]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2025

Комментарии • 131

  • @daniel13021
    @daniel13021 7 месяцев назад +17

    Jasne, ze chcemy wiecej o wspomnianym lokalizatorze :)

  • @hilsm9886
    @hilsm9886 7 месяцев назад +2

    Jestem zachwycony cierpliwością, energią i przystępnością omawiania problemu dla tak szerokiego spektrum odbiorców. Pozdrowienia panie Piotrze.

  • @piotrgronowski3836
    @piotrgronowski3836 7 месяцев назад +1

    Ciesze sie, że trafiłem na ten kanał. Mialem petrologie, ale 28 lat temu na PŁ/wydział elektryczny/kierunek Automatyka i Robotyka. Wtedy nie było takich mierników. W sprawozdaniach musieliśmy wypisywac jaki to miernik, jaka klasa, zakresy. teraz moj partner podjął studia na kierunku realizacja dźwieku. Tez ma metrologie i teorię obwodów. Jako osoba nie techniczna, bo jest muzykiem, cięzko mi cześć rzeczy jemu wytłumaczyc. Jednak z pomoca tego kanału jest mi znacznie lepiej, a i On więcej przyswaja. Dziekuje za dobra robote.

  • @AdamMaszynotwor
    @AdamMaszynotwor 7 месяцев назад +4

    Dziękuję za film :) umilą mi pobyt w szpitalu -film tak angażuje uwagę że nie trzeba przeciwbólowych.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +4

      Trzymaj się Adam! Rozumiem, że te wzory to ten drugi, większy młotek, żeby mniej bolało 🙂

    • @Chapucero_Helecho
      @Chapucero_Helecho 7 месяцев назад

      Co Ci jest Adam?

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor 7 месяцев назад +4

      @@Chapucero_Helecho dostałem ataku koli żółciowej i operowali. Nie pije, nie palę,jeszcze parę lat w stecz biegałem pół maratony i biegi przełajowe a i tak się cholerstwo przypałentało i to niespodziewanie zdrowy poszedłem do pracy za kilka h już bylem w szpitalu..
      Obecnie jestem głodny bo 2 dni nic nie jadłem co gorsze jeszcze długo nie zjem nic konkretnego :(
      oczywiście nie boli :)
      Na szczęście mam jeszcze zaległy film o oscyloskopie więc jakoś umile sobię czas :)

    • @Chapucero_Helecho
      @Chapucero_Helecho 7 месяцев назад +1

      @@AdamMaszynotwor a to ci zaskoczenie, zdrowie przede wszystkim, wracaj do zdrowia!

  • @lukaszbujak9834
    @lukaszbujak9834 7 месяцев назад +4

    Czekamy na odcinek o lokalizatorze!Dobrze że Pan to obliczył zanas😊.Pozdrawiam.

  • @W.Arc.
    @W.Arc. 7 месяцев назад

    Kawał dobrego wykladu - dzieki :) obejrzałem do ostatniej sekundy.
    Oczywiscie, ze chcemy takich filmów techniczno-matematycznych, oraz o lokalizatorze.
    Pozdrowienia

  • @Gordon-ty2dj
    @Gordon-ty2dj Месяц назад

    Świetny kanał i świetny film, wszystko przystępnie wytłumaczone. Z chęcią bym wrócił na studia, bo oglądając Pański kanał człowiek sobie uświadamia ile już zapomniał po tych prawie 30 latach:)

  • @krisd4219
    @krisd4219 7 месяцев назад +5

    P. Piotrze.
    Labo na temat NN😊

  • @marcingosciminski6127
    @marcingosciminski6127 7 месяцев назад

    Witam, tak jeśli chodzi o lokalizator, a odcinek ciekawy i daje inne spojrzenie na pomiary.

  • @marcino6650
    @marcino6650 7 месяцев назад +4

    Na uśrednianie prądu i napięcia można też spojrzeć z innej perspektywy. Uśrednianie pomiarów realizuje funkcję filtru dolnoprzepustowego. Im więcej próbek jest uśrednianych, tym niższe częstotliwości są mocniej tłumione. Ostatecznie wynik dąży do składowej stałej sygnału.
    Co do liczby próbek, to bardzo duża ich liczba może też powodować problemy, bo takie pomiary trwają długo i w tym czasie mogą się zmieniać warunki w jakich pomiar jest wykonywany. Np. zmienia się temperatura otoczenia, co ma wpływ na temperaturę rezystora i zmianę jego rezystancji.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +2

      To bardziej średnia ruchoma ale zgadza się

  • @erdna7373
    @erdna7373 7 месяцев назад +3

    Fajny pomysł na serię filmów o metrologi w realnym świecie. Gdzie się to przydaje i w jakich warunkach pracuje. Może da się też zrobić odcinek o synchrotronie co jest niedaleko Zakrzówka, albo o IFJ PAN w Bronowicach.

  • @qba2802
    @qba2802 7 месяцев назад +3

    Tak dla ścisłości - Ohm podał zależność pomiędzy natężeniem prądu a napięciem uwzględniając rezystancję wewnętrzną źródła napięcia. Historyczny zapis z 1826 roku wygląda tak: X = a/(b + x) gdzie X to siła oddziaływania magnetycznego na przewodnik o długości x natomiast a i b są stałe.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 7 месяцев назад +3

    Żarówka się rozgrzewa a z tym wzrasta rezystancja włókna. Teoria teorią dla mnie trudna jak potrzebuje zmierzyć rezystancję to stosuje metodę albo 2 przewodową lub 4 przewodową dokładniejszą " kelvina " i mierniki se z tym radzą świetnie. Mam opornik wzorcowy 10k i mam rezystory wzorcowe nawijane o różnych opornościach i tolerancji

  • @Beathan64
    @Beathan64 7 месяцев назад +2

    W praktyce nikt raczej nie bawi się w setki pomiarów. Ale uzmysłowienie podejścia, bezcenne (a w zasadzie przypomnienie, bo od studiów minęło ponad 30 lat).
    Ja ostatnio miałem duży problem z pomiarem powietrznych dławików (150-160nH). Mam miernik ET431 i chętnie go udostępnię, jeśli Pan zechciałby zrobić filmik o pomiarze L i C.
    Pomiar 4 zaciskowy małych wartości (ale i większych) był nie do ogarnięcia. Nie pomagała zmiana częstotliwości,ani zerowanie punktu odniesienia. W efekcie nie wiem czy moje dławiki mają prawidłowe wartości.

  • @wesly4859
    @wesly4859 7 месяцев назад

    Dzięki za ciekawy (jak dla mnie) temat dotyczący obróbki wyników pomiarów raczej a nie samych pomiarów rezystancji i w sumie to przydałby się odcinek i w tym temacie ze wspomnieniem pomiarów (i metod) dotyczących małych i dużych rezystancji. Jako metrolog (ze specjalizacji odbytej w zeszłym wieku) ale nie praktykujący profesjonalnie, nawet mnie to zdziwiło i zaciekawiło że poprzez różne obliczenia (estymatory) otrzymujemy różne wyniki, bo te wzory na pierwszy rzut oka nie bardzo się różnią, ale jednak.

  • @jacekcyndel3741
    @jacekcyndel3741 7 месяцев назад +8

    Rezystancja żarówki rośnie przy wzroście prądu że względu na wzrost temperatury włókna. Im wyższe napięcia zasilania tym większa moc wydziela się na włóknie a zatem wzrasta jego temperatura. Wolfram ma dodatni współczynnik temperaturowy rezystancji a temperatura rośnie nawet o 1000K po zaświeceniu.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Dokładnie 🙂

    • @_szod_
      @_szod_ 7 месяцев назад +4

      Należy tu dodać, że żarówki najczęściej przepalają się podczas włączania. Włókno wtedy jest zimne i płynie duży prąd udarowy. W niektórych samochodach takie same żarówki palą się częściej, w innych rzadziej. Paradoksalnie im lepszej jakości instalacja, tym częściej będą palić się żarówki. Samochody które mają instalację "oszczędną" czyli cieńsze przewody, będą mniej palić żarówki, bo nieco większa rezystancja przewodów będzie ograniczać udar prądowy przy włączaniu. Najlepszy by był system miękkiego startu świateł, bo on wydłużył by maksymalnie żywotność żarówek. Tylko producentom na tym nie zależy z wiadomych powodów.

    • @Loczyslaw3000
      @Loczyslaw3000 7 месяцев назад

      No patrzcie. Odpowiedź pierwsza z brzegu. A ja głupi zacząłem doszukiwać się czegoś związanego z magnetyzmem

    • @stanislawpalka9015
      @stanislawpalka9015 7 месяцев назад +1

      @@_szod_ Oj! Widać nie rozumiesz problemu przepalania żarówki. Ten problem jest 100 razy bardziej skomplikowany niż te filmiki.
      Aż dziw ze Pan Piotr ci przytaknął a nie opieprzył. Ta mafia producentów to też bzdura.
      Raczej nie jesteś elektronikiem, elektrykiem ani fizykiem,

    • @_szod_
      @_szod_ 7 месяцев назад

      @@stanislawpalka9015 Dobrze że ty jesteś ekspertem. Wszyscy bijemy ci pokłony.

  • @MRSerwis
    @MRSerwis 7 месяцев назад +1

    Jak zwykle świetny materiał. PS jak to w mojej branży się mówi „ który miernik pokazuje prawdę” Pozdrawiam 👍👌💪🏻

  • @pacanosiu
    @pacanosiu 7 месяцев назад

    ale sprzętu, fajnie 😎

  • @leszekdedko
    @leszekdedko 7 месяцев назад +2

    Ciekawy odcinek, ale w tytule było jak mierzyć a nie jak obliczyć :D W związku z tym mam pytanie 1: Czy istnieją multimetry które mogą podczas pomiaru na żywo wyciągać taką "średnią" i przedstawiać wynik prawidłowy (najbardziej zbliżony do prawdziwego) ? Przecież z technicznego punktu widzenia nie jest to chyba jakiś problem ?, 2: Czy na pomiar rezystancji może wpływać zmiana temperatury w pomieszczeniu i samego elementu (oczywiście czy może wpływać w "znaczący" sposób) ? 3: Jaki jest błąd pomiarowy [%] (czy też dokładność ) multimetru w stosunku do rozrzutu pomiędzy pomiarami ? , Pozdrawiam :D i łapka w górę oczywiście.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Ad. 1 Tak, średnia jest dostępna w większości multimetrów. Ad. 2 multimetr powinien się ustabilizować termicznie, producenci zalecają co najmniej pół godziny. Ad. 3. Dokładność każdego pomiaru jest określona w specyfikacji (względem warunków odniesienia). Taką należy przyjąć dla pomiaru. Jeśli występują inne zakłócenia specyfikacja nie obowiązuje.

    • @marektomaszewski7418
      @marektomaszewski7418 7 месяцев назад +1

      @@piotrburnos1004 Tylko w sumie chyba jest pytanie (przynajmniej mnie to ciekawi), czy multimetry liczą średnią, jako średnią n pomiarów rezystancji, czy w podany sposób jako dwie średnie prądu i napięcia i z tego liczą rezystancję? Czy producenci publikują w w manualach algorytm liczenia średniej?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      To jest średnia z n pomiarów.

    • @dizzywawa2
      @dizzywawa2 7 месяцев назад

      😊 2:19 ​@@marektomaszewski7418to w sumie nie do końca ma znaczenie. Producent deklaruje tylko i aż że pomiar mieści się w maksymalnym błędzie dopuszczalnym.

  • @padpad5026
    @padpad5026 7 месяцев назад

    Nauczyłem się Matlaba na studiach, korzystam z Octave. Wielu osobom Octave wystarczy, ale bez Simulinka ciężko dokonać symulacji bardziej skomplikowanych układów sterowania. Niektóre skrypty z Matlab można uruchomić na Octave.
    Może dla odmiany jakieś porównanie komercyjnych i opensource programów. Do przetwarzania, analizy danych oraz obliczeń.

  • @themolka1
    @themolka1 7 месяцев назад

    Proszę coś o wzmacniaczach i masie pozornej.

  • @asdfghjkl1755
    @asdfghjkl1755 7 месяцев назад

    Dobra mielimy te rownania dalej, nie mozna tego tak zostawic!

  • @akta1984
    @akta1984 7 месяцев назад

    Pewnie, że tak jesli chodzi o lokalizator ❤

  • @JerzyWojciech
    @JerzyWojciech 7 месяцев назад +1

    Witam Szanownego Pana!
    Wykład uwzględniał wszystkie elementy potrzebne do zrozumienia przedstawionego problemu pomiaru rezystancji. Ale, skladam duży szacunek dla Pana Georga Simona Ohma. Matymatyk zauważył że obwód ze stosem woltaicznym (A.Volta) przy pomiarach złożonego z przewodnikiem dziwnie się zachowuje? . Wyniki pomiarów po analizie przedstawił w postaci wzoru z użyciem funkcji logarytmicznej. Jako matymatyk zapisał tą strukture logiczną (wyniki) w trzech postaciach, które sa równoważone. (Czy to był przybliżony estymator? - NIE.) . Czyli U=R x I , I =1/R x U, R=U/I .
    Te wzory pozwalają wyliczyć to co jest potrzebne w branży elektrotechniczej.
    Prawdopodobnie Pan Ohm nie znał, pochodnych, całek ani liczb zespolonych.
    Ciekawy jestem jakimi przyrządami pomiarowymi wykonał takie odkrycie ?. Ale najważniejsze że rozwiązał problem!!!.
    PS.
    Podziękowania za wykład. Ja zrozumiałem co Pan przedstawił.
    elektrykemeryt.

    • @qba2802
      @qba2802 7 месяцев назад +3

      Miał do dyspozycji stos woltaiczny, igłę magnetyczną oraz druty o różnej długości.

  • @perinoid
    @perinoid 7 месяцев назад +2

    Mam pewne wątpliwości dotyczące przedstawionej metodologii symulacji. Wygląda ona tak, że najpierw generowane jest zaszumione napięcie, potem z niego obliczane jest natężenie, które następnie jest dodatkowo "doszumiane". W ten sposób błąd doliczany do napięcia staje się dodatkowo składową błędu dla natężenia. Natomiast jeśli dobrze rozumiem, pomiar rezystancji w mierniku (ale i na eksperymencie w filmie) wykonywany jest inaczej - natężenie i napięcie są mierzone jednocześnie (w filmie niezależnymi miernikami ale zapewne w pojedynczym w trybie rezystancji też tak jest) i dopiero na tych wynikach jest mierzona rezystancja. To odpowiada modelowi symulacji, w którym _niezależnie_ należałoby wylosować wartości zaszumionego natężenia i napięcia (licząc od wartości idealnych czyli 1V/1A) i dopiero na tej podstawie liczyć rezystancję. Intuicyjnie obstawiam, że to by wpłynęło na eksperyment chociażby "prostując" histogram błędu dla metody pierwszej.
    Jeśli nie mam racji, chętnie się dowiem w który miejscu 🙂Pozdrawiam serdecznie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Dziękuję za czujność ale jest chyba odwrotnie 🙂 Najpierw generowany jest prąd z szumami. Później jest realizowany pomiar napięcia z zakłóceniami (jak w rzeczywistym układzie). Czyli symulacja zakłóceń jest tu możliwie zbliżone do rzeczywistości.

    • @perinoid
      @perinoid 7 месяцев назад +1

      @@piotrburnos1004 Tak, racja. Kolejność odwrotna (co nie zmienia sedna moich wątpliwości). Ale w symulacji nie ma "pomiaru napięcia" - jest "doszumianie obliczonego napięcia" - obliczonego z uwzględnieniem referencyjnej rezystancji. Miernik podczas pomiaru nie wie, jaka jest ta rezystancja więc nie może tak działać. Czyli wracam do sedna, czyli zastrzeżenia co do metodologii symulacji.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Ja nie mam wątpliwości i uważam, że jest w porządku. 🙂

    • @perinoid
      @perinoid 7 месяцев назад +3

      ​@@piotrburnos1004Ech... Nie takiego argumentu się spodziewałem od naukowca. Trudno. Pozdrawiam.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Nie bardzo rozumiem Pana wątpliwości i argumenty. Dlatego trudno mi odpowiedzieć coś ponad to, że uważam że tak jest poprawnie.

  • @Krzysiek70
    @Krzysiek70 7 месяцев назад +1

    21:01 bo wzrosła temperatura włókna 😊

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 7 месяцев назад +1

    Żarówka tradycyjna ma włókno z wolframu, które ma dodatni współczynnik cieplny. Dlatego im bardziej się nagrzeje tym większą ma rezystancję. Z tego powodu nie bardzo nadaje się jako sztuczne obciążenie.
    Warto przebadać lub zapoznać się z charakterystyką termistorów NTC i PTC. Ciekawe wyniki i ich zastosowania. Podobnie dioda lawinowa.

  • @qba2802
    @qba2802 7 месяцев назад +3

    Zastanawia mnie stuprocentowa zgodność wyniku otrzymanego na drodze pomiarowej (26:33) z wynikami symulacji (33:50). Oznaczałoby to, że rezystor ma rezystancję równą idealnie 1 Ohm a wskazania woltomierza i amperomierza są bezbłędne. Co chyba nie jest możliwe w rzeczywistym świecie.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Zapraszam na kurs statystyki. Wtedy wszystko stanie się jasne. Z przedstawionej metodologii jasno wynika, że wskazanie nie jest idealne, ale wynik z reprezentatywnej próby pomiarów może "trafić" idealnie.

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 7 месяцев назад

    0:30 laboratorium
    0:37 laboratorium
    10:59 labolatorium

  • @jacekcyndel3741
    @jacekcyndel3741 7 месяцев назад +2

    Lokalizator VLF na pewno jest interesujący proszę o odcinek. Wiem że stosuje taki sprzęt również wojsko do lokalizacji ludzi w zawalonych po bombardowaniu obiektach

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Nie wiem czy wojsko, bo tu jest nieco inna zasada działania, nadajnik - odbiornik. Na pewno podobne rozwiązania są stosowane do lokalizacji osób zasypanych lawiną.

  • @12dareczek12
    @12dareczek12 7 месяцев назад +1

    A jak to wygląda dla mierników analogowych ?

    • @daro0352
      @daro0352 7 месяцев назад +1

      Tam już jest od razu uśredniony wynik a wskazówka przynajmniej nie lata jak głupia od zakłóceń sieciowych.

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 6 месяцев назад

    Może widzowie chcieliby zobaczyć badanie elementów nieliniowych i liniowych pod napięciem.
    Pozdrawiam

  • @qba2802
    @qba2802 7 месяцев назад +1

    QA ma wymiar om do kwadratu, QB obliczymy w woltach do kwadratu. A jaki wymiar ma QC?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Wszystkie estymatory są wyrażone w ohmach.

    • @qba2802
      @qba2802 7 месяцев назад +1

      @@piotrburnos1004 Albo ja źle widzę albo czegoś nie rozumiem - QB jest zdefiniowane jako suma kwadratów różnic dwóch napięć, więc nijak to nie będzie wyrażone w omach.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Podpowiedź: proszę przeanalizować czym się różni Qa od Ra, itd..a wszystko stanie się jasne

  • @Jarodoli
    @Jarodoli 7 месяцев назад +2

    32:35 i dalej.
    Nie to, żebym się czepiał, ale problem z zaokrągleniami, którego w materiale o metrologii nie powinno być. Tak poza tym OK. Pozdrawiam

  • @wojciechbrzozowski7779
    @wojciechbrzozowski7779 7 месяцев назад +3

    Typowe zachowanie przewodników metalicznych, mają one dodatni temperaturowy współczynnik rezystancji. Czyli używając prostego języka rezystancja włókna żarówki rośnie ze wzrostem temperatury.

  • @kaxuwielki2672
    @kaxuwielki2672 6 месяцев назад

    Moje wytlumaczenie dlaczego rezystancja rosnie wraz z wiekszym napięciem:
    Wraz ze wzrostem napięcia rośnie wartosc prądu. Przeplyw większego ładunku elektrycznego powoduje z kolei wzrost ciepła. Więcej ciepła = więcej rezystancji.
    Proszę wybaczyć jeśli wprowadzam kogos w błąd. Jeśli ktos ma swoją teorię to chętnie wysłucham.
    Pozdrawiam

  • @haczyk84
    @haczyk84 7 месяцев назад

    Straszne rzeczy, tyle matmy żeby podzielić dwie średnie lub podzielić a potem uśrednić ;) Swoją drogą zaczął Pan od tego, żeby podnosić do kwadratu aby się plusy z minusami nie znosiły, a potem wyszło że jak się zniosą to wychodzi lepiej. Ja mam zawsze mieszane uczucia jak słyszę o takich dokładnościach, lub liczeniu czegoś daleko po przecinku, bo potem i tak nie ma dostępnych tak dokładnych elementów. Z drugiej strony laboratoria i specyficzne projekty muszą być dokładne. Ale uważam za ważne, żeby wiedzieć że to co pokazał jakiś sprzęt nie jest (nie musi być) prawdą i to chyba najcenniejsza nauka z metrologii dla mnie. A o lokalizatorze chętnie posłucham, natomiast im mniej matmy tym lepiej. Żyjemy w czasach internetu i jak ktoś kiedyś policzył udowodnił itd, to my możemy to skonsumować i robić coś przyjemniejszego.

  • @m44g5
    @m44g5 7 месяцев назад +1

    Im większe napięcie i prąd na żarówce tym większa temperatura, a im większa temperatura, tym większa rezystancja.

  • @adamwojciechowski5606
    @adamwojciechowski5606 7 месяцев назад +1

    Film długi, poniekąd ciekawy ale wnioski końcowe niestety nie mogą być realizowane w rzeczywistości praktycznej-czas i koszta czyli pieniądze. W warunkach rzeczywistych ograniczamy pomiar jednego punktu pomiarowego do 10 powtórzeń. Żadne lab.wzorcujące nie będzie 'podrażać" sobie wykonania wzorcowania nadmiarową ilością zbieranych danych do przetworzenia i nadmiernym "zablokowaniem urządzeń pomiarowych na czas tego pomiaru". To są koszta, bo można już "robić" "kolejnego klienta". Oprócz "krzywej dzwonowej" (Gaussa), istnieje też praca Pana Williama_Sealy_Gosseta. Wnioski z jego prac stosuje się w przemyśle od dawna. Pomiar techniczny z "błędem" 5% jest i tak akceptowalny. k=2 daje radę nawet w Laboratoriach Akredytowanych w PCA. Tak nawiasem pomiar prąd wykonywany był nieprawidłowo-przewody dla prądu stałego mają być równolegle do siebie (jeden przy drugim) dla prądów przemiennych lepiej by była to skrętka (warkocz). Człowiek jest naturalnym kondensatorem o pojemności ok. 90 pF i potrafi zgromadzić potencjał kilkunastu kV. Elektronika na "płytkach" często pada ofiarą tego faktu, podobnie jak pomiary na "wielkich czułościach mierników". Co było widać gdy Pan zbliżał rękę do przewodów DMM.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Mogą i są stosowane w praktyce, choćby te 10 pomiarów, o których Pan wspomina to niemal 3x zmniejszenie rozrzutów. Czasami robimy ponad 30 pomiarów jeśli założenie o rozkładzie normalnym ma być spełnione. Duża liczba 10k pomiarów w symulacji została dobrana po to aby pokazać asymptotyczne zachowanie estymatorów.

  • @adampegiel3305
    @adampegiel3305 7 месяцев назад +2

    Żarówka, oporność zależy od temperatury żarnika , a to z kolei zależy od wydzielanej mocy i napięcia zasilającego. Jestem stary elektronik i pamiętam wałkowanie na układach nieliniowych generatora RC z żarówkowym stabilizowaniem amplitudy drgań

  • @qba2802
    @qba2802 7 месяцев назад +1

    Wydaje mi się, że metodologia badań symulacyjnych jest źle zdefiniowana. "Zaszumiony" wektor prądu jest przeliczony na napięcie i to napięcie jest dodatkowo "doszumione" - okej. Ale oba szumy w symulacjach są nieskorelowane. Natomiast w rzeczywistości na rezystor oddziałują zakłócenia (chyba głównie 50 Hz co widać po U-kształtach histogramów) więc wskazania natężenia prądu i napięcia z obu mierników są mocno skorelowane. W związku z tym "doszumianie" powinno raczej polegać na przeskalowaniu wygenerowanego wcześniej szumu o pewną stałą wartość. Do tej stałej wartości mógłby być dodany rozrzut uwzględniający niecałkowite tłumienie zakłóceń przez multimetry przy 1 PLC, czyli wprowadzający pewien brak skorelowania do symulowanych wartości oraz fakt, że próbki nie są pobierane w tej samej chwili.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Badania symulacyjne miały charakter statystyczny w celu określenia cech estymatorów (błąd obciążenia i efektywność estymatorów). Ważne aby sygnały generowane miały cechy prawdziwych sygnałów mierzonych, w szczególności kształt funkcji gęstości prawdopodobieństwa (kształt rozkładu). To jest spełnione. Po drugie wyniki symulacji są zbieżne nie tylko z pomiarami ale też z teoretycznym zachowaniem estymatorów (nie wyprowadzałem już równań na błędy we filmie). Symulacja jest przeprowadzona poprawnie i nie ma powodu budować symulacyjnych modeli działania przyrządów pomiarowych. Tak się nie robi. Ważne są cechy sygnałów. Tak działa statystyka. Po więcej odsyłam do literatury przedmiotu autorstwa Schoukensa, Stolica, czy Bendata.

  • @ludwik1977
    @ludwik1977 7 месяцев назад

    Takie lokalizatory nie tylko w górnictwie się przydają ale np. w wojsku do identyfikacji w ośrodkach tajnych ale mniejsze i tu można zastosować 😊

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np 7 месяцев назад

    Chętnie się dowiem jak działa lokalizator zasypanego górnika.

  • @michalp.1484
    @michalp.1484 7 месяцев назад +1

    Matlab jest fascynujący, żałuję, że nigdy nie miałem okazji go poznać a teraz już nie mam czasu na takie zabawy. Na moje laickie oko matlab wygląda jak excel który najadł się mefedronu i popił sterydem.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Musiałby dużo tych środków wziąć 😅

  • @akta1984
    @akta1984 7 месяцев назад +1

    Jak dziś pamietam, jak profesor dał nam ratunkowe pytanie na polprzewodnikach: od czego zależy rezystamcja, od napiecia, czy od prądu ❤
    Bylem pierwszym, który odpowiedział na to pytanie i zdałem egzamin 😂

  • @c-mos
    @c-mos 7 месяцев назад

    Na tym kanale nie ma nudnych filmów... Czy to lokalizator, czy prawo Ohma, czy nowy oscyloskop - zawsze warto obejrzeć 🙂

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 7 месяцев назад

    5:30 ciekawe kto tak mówi 🌞

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Myślę, że większość która chce mierzyć dokładnie.

  • @qba2802
    @qba2802 7 месяцев назад

    A jak to w ogóle jest możliwe, żeby zebrać N wskazań dla woltomierza i tyleż samo dla amperomierza? Przecież nawet gdyby nacisnął Pan (teoretycznie) równo wyzerowanie i start dla obu przyrządów to są to dwa różne przyrządy i każdy z nich mierzy z inną prędkością. Zatem w czasie T każdy zapisze inna liczbę próbek co powoduje, że próbki i-1, i, i+1 nie będą pobrane w tej samej chwili czasu.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад +1

      Odpowiedz jest w poprzednich filmach, szczególnie w ostatnim ruclips.net/video/cW2HyW7ccwY/видео.htmlsi=CVcKc_i-1pn35MlB

    • @qba2802
      @qba2802 7 месяцев назад +1

      @@piotrburnos1004 Ale właśnie w tym ostatnim filmie sam Pan pokazuje, że Siglent próbkuje nierównomiernie i że oś czasu nie będzie miała stałych przyrostów. Jak więc można przyjmować, że próbki prądu i napięcia pobierane są w tej samej chwili czasowej?

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Nikt tego nie przyjmuje. Wydaje się, że stworzył Pan problem i sam ze sobą dyskutuje. Nie rozumiem tego.

    • @Jarodoli
      @Jarodoli 7 месяцев назад +1

      @@piotrburnos1004 Nie jest to taki bardzo sztuczny problem. Już sam fakt zastosowania dwóch mierników wprowadza pewien błąd w idei. Każdy z nich ma inną odporność na zakłócenia, a przede wszystkim próbkuje w różnych chwilach czasowych. Nie możemy wiec mówić o jednym pomiarze. To jednak są dwa pomiary, których wyniki są brane do obliczenia jednego parametru,. Idealne byłoby zastosowanie jakiegoś np. mikroprocesorowego wielokanałowego systemu pomiarowego z jednym przetwornikiem, który zdejmuje próbki obu wielkości w jednej, tej samej chwili czasowej. Wyniki byłyby prawdopodobnie inne niż w układzie pomiarowym składającym się z dwóch niezależnych przyrządów. Owszem, nie spodziewam się, żeby były drastycznie różne, ale w materiale walczy Pan właśnie z miliomami.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Dla dużych NPLC da się zmierzyć to synchronicznie z "palca". Lub trzeba obydwa multimetry wyzwalać zewnętrznym sygnałem.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 7 месяцев назад +3

    Co do średniej czy nie powinna by użyta MODA lub MEDIANA? Średnia matematyczna dobra jest jak chce się pokazać jak wysokie są zarobki gdy w rzeczywistości są małe.

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 7 месяцев назад

    Wszyscy powtarzają że rezystancja wzrasta wraz ze wzrostem temperatury , ale nikt nie wytłumaczy dlaczego , ci to znaczy dodatni współczynnik temperaturowy itd itd

    • @processor2730
      @processor2730 7 месяцев назад +3

      Chyba sobie żartujesz? Źródłem rezystancji w metalach jest rozpraszanie elektronów na fononach, czyli kwantach drgań termicznych siatki krystalicznej metalu. Jak chcesz do tego wzory, to musisz zastosować mechanikę kwantową, a to będzie niestrawne dla 99% oglądających. Dlatego musimy się zadowolić "empirycznym" wyjaśnieniem, że oporność właściwa metali rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Dla niektórych metali (np dla platyny) jest to zależność prawie liniowa, dzięki czemu mamy łatwo dostępne w handlu i tanie czujniki temperatury PT100 czy PT1000. Ale "prawie" to nie to samo co "dokładnie", dlatego nawet PT100 powinniśmy "kalibrować" względem wzorców temperatury w kilku temperaturach wzorcowych.
      Dla niemetali, zależność temperaturowa oporności właściwej (a raczej przewodności właściwej) z reguły jest odwrotna - np przewodność półprzewodników rośnie w raz temperaturą, gdyż większa liczba fononów (wzrasta w raz temperaturą), wywołuje powstanie większej ilości wzbudzonych ładunków przeniesionych do pasma przewodnictwa, co przeważa wzrost oporności spowodowane rozpraszaniem, co zaś skutkuje wzrostem przewodnictwa, a nie jego spadkiem jak w metalach. Ale to są już zagadnienia z fizyki ciała stałego (dość trudny dział fizyki).
      Mam nadzieję, że cokolwiek wyjaśniłem.

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 7 месяцев назад +1

      Dziecko, co to znaczy "nikt"? Internet to nowe źródło wiedzy (a w większości głupot i rozrywki).
      Jak chcesz konkretów, to może do książek zajrzysz? Czy o wszystko musisz pytać na YouTubie i Fejsiku?

    • @jarekferenc1149
      @jarekferenc1149 7 месяцев назад

      ​@@processor2730Odpowiedź zaliczona. Wszystko to prawda, ale czy zwykli zjadacze chleba to docenią? Nie jestem rzecznikiem prasowym laików. Ja akurat doceniam wnikliwość wywodu.

  • @ludwik1977
    @ludwik1977 7 месяцев назад +1

    Za naszych czasów mówiło się "bez Ohma nie wychodź z doma" czyli jak nie myślisz przy robocie z prądem to się nie mierz 😅

  • @tomaszo.8896
    @tomaszo.8896 7 месяцев назад +1

    Rezystancja się zmienia od temperatury.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 5 месяцев назад

    liniowe odbiorniki , nie ma zasilaczy liniowych

  • @maciejgowacki5020
    @maciejgowacki5020 7 месяцев назад

    "Jak dokładniej mierzyć rezystancję?" - tylko po co....

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  7 месяцев назад

      Odpowiedz po co mierzymy dokładniej była w poprzednim filmie: ruclips.net/video/cW2HyW7ccwY/видео.htmlsi=CVcKc_i-1pn35MlB

    • @maciejgowacki5020
      @maciejgowacki5020 7 месяцев назад

      @@piotrburnos1004 dalej nie wiem ale rozumiem że to jakaś reklama urządzeń pomiarowych, myślałem że jest jakaś potrzeba jak np. tu przy projekcie CERN ruclips.net/video/D28uSzCs7-k/видео.htmlsi=VB25u1uQmbQM19hw&t=831

  • @wwaldes
    @wwaldes 7 месяцев назад

    ❤ idę do domu, rudy zabronił używania matematyki