U mnie: 1) przeklejanie fragmentów kodu z innych serwisów, przez co nie pamiętam jak się składniowo używa funkcji tablicowych w JS (foreach, find, itp.), event listenerów i innych "nowych" funkcji (jestem stary, zaczynałem z JS w okolicach roku 2000) 2) brak chęci do przeprowadzki do większego miasta (wyższe ceny wynajmu) i pracę za mniejszą kasę w czasie bycia juniorem - od razu na tryb zdalny przejść się raczej nie da i nawet nie chciałbym, bo fajnie się uczyć na żywo od profesjonalistów 3) częsta zmiana języków programowania, przez co nie pamiętam składni żadnego a działam ponad 20 lat hobbystycznie programując 4) staromodne podejście do kolejnych warstw wirtualizacji jak Angular 2+ czy React. Wiem oczywiście, że celem jest szybsza produkcja aplikacji, ale denerwuje mnie strasznie, że nadal trzeba tyle pisać a i komp ma więcej roboty, strony działają wolniej niż na prostym JS. Uwielbiam za to AngularJS, ale niestety to też staromodne. Vue jest chyba najbliżej i jego będę próbował rozkminiać. 5) strasznie chaotyczne projekty. Nikomu nie chcę pokazywać kodu spaghetti. To też często jest skutkiem nieoptymalnie wybranej technologii w fazie strategicznej i przepisywaniem stopniowo wszystkiego do innej technologii łącząc poszczególne moduły na trytytki byle działało 6) nieużywanie GITa nawet dla siebie, chcąc aplikować na juniora jestem w dupie, bo to podstawa podstaw 7) nieszukanie i nieoglądanie kanałów takich jak ten w przeszłości Super kanał, super "rozmowa kwalifikacyjna", bardzo spoko prowadzący. Pozdrawiam!
Całkiem dobre uwagi. Co do robienia samemu - tu akurat od razu dobrze trafiłem, bo zacząłem od robienia zadanek na stronach typu spoj / codeforces / hackerrank, co zresztą bardzo polecam, mi wyszło zdecydowanie na dobre. Bierzesz najprostsze zadanie, próbujesz zrobić. Jak nie umiesz to czytasz kody innych / czytasz tzw. editorial (rozwiązanie z opisem) / pytasz na forum i doczytujesz o tym czego nie wiedziałeś, a było potrzebne. A jak zrobione to kolejne zadanie w ten sam sposób. I tak codziennie po minimum 30 minut, a będzie git. btw no nie spodziewałem się, że trafię w takie miejsca przez to, że zdarzy mi się wejść na grupkę 300 spartan szachowych :)
Fajnie jest słyszeć ,że udało Ci się mimo iż nie miałeś wykształcenia w tym kierunku. U mnie jest podobnie, zupełnie inne specjalizacje a to robię dodatkowo. Te same błędy również i ja popełniałem :) Od siebie dodam, że jak jest praca, rodzina, obowiązki to ciężko jest znaleźć czas i motywację do nauki. pozdrawiam
Jednym z moich dużych błędów, było to że zacząłem programować bez doświadczenia, czyli zamiast obejrzeć tutoriale kursy czy jakies inne tego typu sprawy, ja zacząłem budować stronę z bazą danych, nie wiedząc co to. Próbowałem wyszukać wszystko w google a nic mi to nie dało, w kończy zacząłem od nowa i zrobiłem swoją pierwszą stronę która jest teraz w internecie :)
"Drogie programistki" - ok, ja tu zostaję!! Masz mega przyjemny głos, a materiał jest bardzo konkretny, więc daje suba! Moim głównym problemem jest nauka wszystkiegoooo na raz. Zawsze długo schodziło mi na naukę podstaw, bo chciałabym zrozumieć działania różnych funkcji/ instrukcji na wielu operacjach - obejrzeć ją z każdej strony żeby znać jej możliwości, więc gdy przychodziła pora na pisanie własnych skryptów - nie mogłam nic sobie przypomnieć. W chwili załamania stwierdziłam, że dość, więc wymyśliłam sobie program, który chciałabym napisać i tak jakoś się zaczęło :)
Wydaje mi się, że zbyt długo czekałem na programowanie obiektowe. Niby znałem teorię, ale wolałem tkwić w bańce powielania tych samych rozwiązań zamiast nauczyć się czegoś nowego. Rozwiązałem go chyba dość niecodziennie, bo zacząłem używać frameworków, wówczas było to Symfony. Skorzystanie z tego narzędzia wymusiło na mnie przestawienie się, ale gdy teraz o tym myślę to jestem pewien, że zdecydowanie zbyt zwlekałem.
Myśle że myślenie od razu że już wszystko umiem i próbowanie robić od razu czegoś zaawansowanego, a jak mi sie nie uda to tracę motywację, i usuwam projekt:/
ja staram sie nie popełniać błędów dlatego nauke programowania zaczynam od zdobycia podstaw html css i javy właśnie z waszego kanału ponieważ fajnie jest wszystko tłumaczone
No cóż, w moim przypadku tutorial hell, perfekcjonizm i wynikająca z niego prokrastynacja powodująca, że odkładam zarówno szukanie pracy jak i pisanie projektów bo "przecież ja dalej nic nie umiem" oraz "jak przyswoję jeszcze to i to to wtedy zacznę". W przypadku programowania stwierdzenie, że im więcej wiem tym mniej wiem są szczególnie celne :) pozdro i powodzenia z kanałem!
@Michał obecnie 1.5 roku w branży, junior frontend. Jeśli kogokolwiek to zainteresuje to przestroga z moich błędów dla innych: odkładałem szukanie pracy zbyt długo ciągle porównując się do innych i bazując na niekompletnych, anegdotycznych lub wyrwanych z kontekstu informacjach w stylu "typek z grupy HTML, CSS, JS - pierwsze kroki narzeka, że umie JS, react i TS a nie może załapać się nawet na staż, ja nie umiem połowy tego co on to po co mam w ogóle próbować...?" po czym jak w końcu się zebrałem i rozesłałem CV, to weryfikacje techniczne pokazały, że byłem za bardzo i niepotrzebnie obkuty teoretycznie. Robiło to wprawdzie fajne wrażenie, ale jak dotąd nie przydało się w kodzie komercyjnym + pokazało ile czasu zmarnowałem wczytując się z stresem w każdy skrawek dokumentacji zamiast wskoczyć w realny kod i jego problemy. Powodzenia dla wszystkich szukających pracy :)
@Jasper Poza powyższymi to na pewno nie porównywać się do innych i czerpać satysfakcję z nauki. Na początku motywacja jest duża a postępy szybkie, ale po pewnym czasie pojawi się kryzys gdy zauważysz jak dużym obszarem jest frontend (jeśli to przy nim pozostaniesz) i to tu najwięcej osób odpada, Ciebie też to czeka więc żebyś miał świadomość tego mechanizmu krzywej nauki, po prostu trzeba to przetrwać i pchać dalej. Ja swoją naukę prowadziłem głównie w myśl zasady, że wszystko można znaleźć w necie całkowicie za darmo. Jedynym wyjątkiem było kupienie na platformie Udemy kursu JS od Maxa Schwarzmullera za jakieś 39zł xd było warto. Na ogól jednak korzystałem z platformy MDN, CSS Tricks, youtube oczywiście, javascript.info czy też polski kursjs.pl. Najwięcej było youtuba - brad Traversy, netninja, devEd, web dev simplified, fun fun function, etc. Z polskiego yt bardzo polecam hello roman (ma też kursy i tutoriale praktyczne, ale ja głównie cenię jego filmiki okołobranżowe które pozwalają zrozumieć specyfikę pracy it, dają pogląd na inne technologie itd) oraz overment (Adam Gospodarczyk), ten to ma dopiero dopieszczony kontent full-stackowy. Na pewno istotne jest, żeby nie próbować nauczyć się wszystkiego (wiem, próbowałem) bo jest tego po prostu za dużo a poza tym znaczna część materiałów, kursów, tutoriali i tak w 90% omawia to samo, ewentualnie w nieco inny sposób. Wszystko co umiesz wdrażaj w swoje projekty (nawet jeśli małe) żeby raz za razem utrwalać tę wiedzę praktycznie a nie teoretycznie.
Mie dooglądałem jeszcze, jestem na 2:53 więc nie wiem czy bedzie o tym wspomniane, ale ja mam np. Motywacje i mam bardzo fajny pomysł na gre, siedxe nad tym 8 godzin w nocy, aż w końcu przez takie przesycenie robienie 1 rzeczy, przestaje to robic bo mi sie nudzi, i po jakims czasie znowu mi wpada jakis pomysl no i taka petla Edit: 4:34 właśnie o to mi chodzi! 5:37 DOKŁADNIE TEŻ TAK MAM
ten film z jednej strony jest tak oczywisty, a z drugiej strony to kawał prawdziwego i treściwego "mięsa". Po prostu wiadro zimnej wody i pełen konkret. Leci sub, a filmik ląduje w ulubionych. Pozdro :)
Mój błąd był związany z zbyt długą nauką podstaw. Chodzi mi tutaj o to, że wszyscy dookoła mówią że trzeba znać DOBRZE podstawy aby móc zabrać się za framework (w moim przypadku chodzi o JS -> React). I ja błędnie to odczytałem bo myślałem, że naprawdę musze wiedzieć jak JS działa pod kopułą :D bo inaczej to nie ma sensu startować do framework'a. A prawda jest taka, że wystarczyłyby podstawy języka (variables, function decleration/expression, for loop, clousure itd) + oczywiście ES6+ (arrow function, destructuring, spread operator itd) + wykonanie 2-3 większych projektów w vanilla JS. Mógłbym już pół roku temu wystartować z frameworkiem bo posiadałem już wystarczająco wiedzy :P
Z drugiej strony podstawy raczej nie wyjdą szybko z mody, więc bardzo możliwe, że ta wiedza Ci się przyda, jeśli będziesz chciał np. zmienić framework na inny :) Pozdro i powodzenia!
szczerze kazdemu polecam zaczac html tam nie uczysz sie jeszcze co to zmienne pętle itp a uczysz sie pisania i struktury co potem ci sie przyda w niepopelnianiu az tylu bledow w kodzie
8:20 Też ostatnio dostałem zadanie gdy szukałem pracy to zrobiłem w 5 dni (poniedziałek -piątek) i zajęło mi 20h (licząc też przerwy czyli pisania było 14-16h) będąc po niedawno skończonym technikum i zdanym ee09, ułatwieniem był niski poziom wymagań tj tylko html,css,js,php,mysql ale z drugie strony było 3 razy ciężęj niż na praktycznym egzaminie (normalne, ale dałem rade) i wszytko dobrze wyszło w tym zadaniu mimo że wcześniej oglądałem Online tutorials 🤣🤣👍👍
Strasznie się cieszę, że tu trafiłam! 😀 i super, że wprowadzasz element humorystyczmy 💪. Bardzo cenię takie podejście 👍. Zostanę tu na dłużej 😉😆 i będę czerpać garściami. DZIĘKI BARDZO !!!
Pamiętam jak też twój ostatni błąd popełniełem, może nie w takiej sytuacji jak ty + jeszcze to było bardziej z UI programu co korzystałem niż z samym kodowaniem, ale jednak :// Ale za to pamiętam, że nie miałem i do tej pory nie mam z 1 i 2 problemu, bo nie wiem jak w twoim przypadku, ale mi mega sprawiało i sprawia programowanie zabawę i jest to trochę tak jak z np czytaniem książki. Jak się wciągnie w książkę to po przeczytaniu całej pamięta się wszystkie wondtki i imiona bohaterów (przynajmniej ja sobie tak to sobie tłumaczę :PP)
Dzięki wielkie za ten materiał. Sam po prawie pół roku przerwy wracam do działania we Frontendzie i wiele z wymienionych przez Ciebie rzeczy zauważyłem u siebie. Ze swojego doświadczenia wiem, że małe porcje wiedzy + praktyczne projekty (nawet takie mniejsze), wykorzystujące nabyte umiejętności + częstotliwośc uczenia = wchodzenie na coraz wyższy level bez tracenia motywacji, właśnie dlatego, że nie rzucasz się od razu na głęboką wodę i nie odstrasza Cię ogrom materiału jaki na Ciebie czeka. Ważne jest też to aby w tej przerwie wstać na chwilę od kompa i zrobić kilka rzeczy, które w jakiś sposób dają Ci fun np. wyjść na pole (to się tyczy podkarpacia i małopolski czyli mnie 😄), porozmawiać z kimś na jakiś kompletnie odrębny temat a potem wrócić i zacząć działać dalej. Myślę, że w szczególnie dzisiejszych czasach wiele osób nie patrzy na temat długodystansowo a raczej szuka dróg na skróty. Wiem, bo sam w ostatniej pracy widziałem jak wychodzą moje braki w podstawowych zagadnieniach pomimo tego, że robiłem rzeczy już nieco bardziej zaawansowane. Życzę każdemu cierpliwości i wytrwałości w nauce bo bez tego dojście do celu (określonego) będzie dosyć ciężkie. Pozdro i jeszcze raz dzięki! 😎🦾
Ja się nie mogę przełamać co do szukania informacji przez to że w szkole nie można było ściągać i trzeba było wykuć na blachę to dalej mam tak że chciałbym wszystko wiedzieć i przez to że czegoś niewiem odechciewa mi się
co do nauki w sesjach to pół prawda. Można te sesje mieszać z innymi tematami i do nich wracać poświęcając sumarycznie więcej czasu na raz. Efekty są jeszcze lepsze
Tez zaczynam swoja przygode z programowaniem (studia ide na 2 rok) ale zauwazylem, ze to bardzo niski poziom wiedzy i trzeba wspomóc się np udemy. Pozdrawiam
Szkoda , że wcześniej nie znalazłem tego filmu... Ja właśnie teraz, też popełniam błąd... uczę się trochę C++, trochę Javy, trochę testowania oprogramowania, trochę Blender, Unreal Engine, Git i do tego skróty klawiszowe i teraz doleciało TDD. A to wszystko pomiędzy pracą w serwisie i służbą w Ochotniczej Straży Pożarnej. ... Mam wrażenie, że stoję z nauką w miejscu i szczerze nie wiem co dalej...
Moim największym błędem jest nauka od frameworków, a nie od podstaw czystego języka. Gdybym zaczął od czystego JS a nie od VUE to bym był pewnie w innym miejscu i bym miał chociaż jakieś podstawy by spróbować dostać się do jakiejś firmy na juniora, a tak brak podstaw skutecznie odciąga mnie od myśli by w ogóle próbować się dostać jako początkujący programista do jakiejś firmy. No i tak stoję w miejscu już dłuuugi czas... Co prawda zacząłem kilka dni temu od nauki podstaw JS'a, ale wiem że jeszcze dużo nauki przede mną :)
bardzo dobry przydatny filmik :) dziękuję :) Mam też takie pytanie, jak to jest tak na prawdę z ogarnianiem rzeczy które np. robi się rzadziej, ludzie pamiętają takie rzeczy (mają wszystko w głowie ?) jakby przykładowo połączenie z bazą danych, czy bardziej skomplikowane funkcje czy zwyczajnie sięgają do Google itp i się tym zwyczajnie nie przejmują ?
Pracuje w firmie, która rozwija i sprzedaje swój własny produkt :) Softwarehouse'y najczęściej tworzą produkty na zlecenie innych firm, a my pracujemy 'na swoje' :) Pozdro, Filip
Witam, bardzo doceniam Pański kanał na you tube, ponieważ daje on bardzo dużo wiedzy jednak pragnę od siebie zadać takie pytanie czy ja jako osoba fizyczną mogę nazwać to udziałem w wykładzie lub szkoleniu? W tzw. informacjach o mnie. Strona WWW lub cv zawodowo zajmuję się pracą w tej branży. '
Mówisz że nie skończyłeś studiów informatycznych ty po prostu uczyłeś się sam i polegałeś na swoich umiejętnościach. Miałeś problemy z szukaniem pracy przez te studia które nie ukończyłeś? Zadaje to pytanie ponieważ jestem na kierunku technik programista i pomimo że w szkole mogę się czegoś nauczyć to i tak chcę do budować wiedzę na temat programowania
Na ten moment staramy się wrzucać conajmniej jeden film na dwa tygodnie :) Oczywiście jeśli ilość naszych odbiorców i zainteresowanie się zwiększy, to my będziemy starali się wrzucać materiały coraz częściej :)
Kurde, przerabiam sobie kurs Maxa Schwarzmullera z Reacta, jestem w połowie i czuje, że to wszystko jakby stoi. Generalnie rozumiem podstawy itp(przerobiłem wcześniej kilka kursów oraz zrobiłem kilka małych jak i jeden duży projekt w React), ale słysząc że kurs Maxa to top to stwierdziłem go zrobić. I tak jestem w połowie ale zaczyna mnie to nużyć. Oczywiście Max dobrze tłumaczy i ma wiele ciekawych smaczków jednak może lepiej zrobić jakiś większy projekt i zaglądać do kursu Maxa w razie potrzeby, a nie przerobić 50h materiału jak leci? Ehh :/ Coraz bardziej zagubiony :/.
Dobra więc tak: 1. Uczyć się za dużo na jeden raz. (Prawda, ale częściowa bo zależy od człowieka, ja nie miałem problemu aby zacząć używać większości skrótów klawiszowych do IntelIJa, zwyczajnie są intuicyjne) 2. Uczenie dla samego uczenia się jest dla mnie jakąś abstrakcją. Jeśli masz 5h na "naukę" to poświęcasz to na stworzenie projektu. "uczenie się" czy oglądanie nie daj Boże kursów na yt albo czytanie poradników w internecie to najgłupsze co można zrobić. Masz czas -> robisz projekty. Natomiast uczenie się 2h potem przerwa i potem kolejne 2h nie widzę w tym sensu, jak wygląda ta nauka? Czytasz książkę? Wykuwasz na pamięć metody jak tabliczkę mnożenia XD? Uczysz się programować, czy deklamować wierszyki? Humaniści mogą się uczyć, programiści tworzą projekty. PS. Ja osobiście siedzę nad projektem i po 12 - 16h jeśli mam wenę i ochotę i nie widzę spadku formy, robię sobie oczywiście przerwy by odleżyn nie dostać, ale still... 3. Jest w tym dużo złego. Tutoriale są gówniane. Lepiej wpisać w google "getting started" i już, poznać syntax i tyle. Potem tworzysz. 3 błędy 11 minut. No do Zelenta jeśli chodzi o rozwlekanie trochę Ci brakuje, popracuj nad tym to może uda Ci się rozwlec 1 błąd na 40 minut ;)
Pytanie jaki projekt :) Powiem tak. Pisałem pseudo kod, nie dzieliłem na moduły, nie myślałem o architekturze. Dopiero 2 większe tutoriale z analizą kodu pokazały mi jak to wszystko rozdzielić. Nie mówię żeby ciągle robić tutoriale. Chodzi raczej o to że czasem ktoś ci fajnie coś wyjaśni żebyś zrozumiał. I np po obejrzeniu czegoś takiego przechodzisz do swojego projektu i stosujesz podobną zasadę. Nie oszukujmy się. W programowaniu można większość rzeczy zrobić na kilka sposobów, ale optymalnych jest tylko kilka, lub jeden. Oglądanie / czytanie o dobrych rozwiązaniach, praktykach daje fajnego kopa.
@@djET0 Racja tutoriale nie są złe, po prostu w tutorialach uczysz się jakiejś nowej wiedzy, zobaczysz co i jak a później musisz to sam przepracować żeby dokładnie to zapamiętać i zrozumieć
Nie jestem programistą, ale Twoje uwagi trafiają w sedno ! Dziękuję bardzo
U mnie:
1) przeklejanie fragmentów kodu z innych serwisów, przez co nie pamiętam jak się składniowo używa funkcji tablicowych w JS (foreach, find, itp.), event listenerów i innych "nowych" funkcji (jestem stary, zaczynałem z JS w okolicach roku 2000)
2) brak chęci do przeprowadzki do większego miasta (wyższe ceny wynajmu) i pracę za mniejszą kasę w czasie bycia juniorem - od razu na tryb zdalny przejść się raczej nie da i nawet nie chciałbym, bo fajnie się uczyć na żywo od profesjonalistów
3) częsta zmiana języków programowania, przez co nie pamiętam składni żadnego a działam ponad 20 lat hobbystycznie programując
4) staromodne podejście do kolejnych warstw wirtualizacji jak Angular 2+ czy React. Wiem oczywiście, że celem jest szybsza produkcja aplikacji, ale denerwuje mnie strasznie, że nadal trzeba tyle pisać a i komp ma więcej roboty, strony działają wolniej niż na prostym JS. Uwielbiam za to AngularJS, ale niestety to też staromodne. Vue jest chyba najbliżej i jego będę próbował rozkminiać.
5) strasznie chaotyczne projekty. Nikomu nie chcę pokazywać kodu spaghetti. To też często jest skutkiem nieoptymalnie wybranej technologii w fazie strategicznej i przepisywaniem stopniowo wszystkiego do innej technologii łącząc poszczególne moduły na trytytki byle działało
6) nieużywanie GITa nawet dla siebie, chcąc aplikować na juniora jestem w dupie, bo to podstawa podstaw
7) nieszukanie i nieoglądanie kanałów takich jak ten w przeszłości
Super kanał, super "rozmowa kwalifikacyjna", bardzo spoko prowadzący. Pozdrawiam!
Całkiem dobre uwagi. Co do robienia samemu - tu akurat od razu dobrze trafiłem, bo zacząłem od robienia zadanek na stronach typu spoj / codeforces / hackerrank, co zresztą bardzo polecam, mi wyszło zdecydowanie na dobre. Bierzesz najprostsze zadanie, próbujesz zrobić. Jak nie umiesz to czytasz kody innych / czytasz tzw. editorial (rozwiązanie z opisem) / pytasz na forum i doczytujesz o tym czego nie wiedziałeś, a było potrzebne. A jak zrobione to kolejne zadanie w ten sam sposób. I tak codziennie po minimum 30 minut, a będzie git.
btw no nie spodziewałem się, że trafię w takie miejsca przez to, że zdarzy mi się wejść na grupkę 300 spartan szachowych :)
Fajnie jest słyszeć ,że udało Ci się mimo iż nie miałeś wykształcenia w tym kierunku.
U mnie jest podobnie, zupełnie inne specjalizacje a to robię dodatkowo.
Te same błędy również i ja popełniałem :) Od siebie dodam, że jak jest praca, rodzina, obowiązki to ciężko jest znaleźć czas i motywację do nauki. pozdrawiam
I jak? Udało Ci się przebranżowić?
dajesz mi bardzo dużo motywacji, dziękuję
Dopiero startuję z tematem i także nie mam wykształcenia kierunkowego. Te filmiki są na serio bardzo treściwe, zrozumiałe i przydatne. Dziękuję.
Cieszymy się, ze Ci się przydają!
Jednym z moich dużych błędów, było to że zacząłem programować bez doświadczenia, czyli zamiast obejrzeć tutoriale kursy czy jakies inne tego typu sprawy, ja zacząłem budować stronę z bazą danych, nie wiedząc co to. Próbowałem wyszukać wszystko w google a nic mi to nie dało, w kończy zacząłem od nowa i zrobiłem swoją pierwszą stronę która jest teraz w internecie :)
Myślę że ten filmik mi pomoże moim problemem było uczenie się wszystkiego z tutoriali leci sub i łapka
"Drogie programistki" - ok, ja tu zostaję!!
Masz mega przyjemny głos, a materiał jest bardzo konkretny, więc daje suba!
Moim głównym problemem jest nauka wszystkiegoooo na raz. Zawsze długo schodziło mi na naukę podstaw, bo chciałabym zrozumieć działania różnych funkcji/ instrukcji na wielu operacjach - obejrzeć ją z każdej strony żeby znać jej możliwości, więc gdy przychodziła pora na pisanie własnych skryptów - nie mogłam nic sobie przypomnieć. W chwili załamania stwierdziłam, że dość, więc wymyśliłam sobie program, który chciałabym napisać i tak jakoś się zaczęło :)
i jak idzie?
Choćbym czytała o sobie
@@elizadomerecka1502 a po pl? :)
@@khanitime Super! Od 2 lat pracuje jako programistka i robię w c# 😄
Wartościowy filmik. Przekaz też rewelacyjny!
A jakie błędy w nauce Wy popełniliście? Dajcie znać w komentarzach!
Wydaje mi się, że zbyt długo czekałem na programowanie obiektowe. Niby znałem teorię, ale wolałem tkwić w bańce powielania tych samych rozwiązań zamiast nauczyć się czegoś nowego. Rozwiązałem go chyba dość niecodziennie, bo zacząłem używać frameworków, wówczas było to Symfony. Skorzystanie z tego narzędzia wymusiło na mnie przestawienie się, ale gdy teraz o tym myślę to jestem pewien, że zdecydowanie zbyt zwlekałem.
Uczenie się skryptu na pamięć xd
@@rangermusic3229 To chyba pokłosie polskiego systemu edukacji :D Pozdro!
@@JZP Haha a jak :D
Myśle że myślenie od razu że już wszystko umiem i próbowanie robić od razu czegoś zaawansowanego, a jak mi sie nie uda to tracę motywację, i usuwam projekt:/
ja staram sie nie popełniać błędów dlatego nauke programowania zaczynam od zdobycia podstaw html css i javy właśnie z waszego kanału ponieważ fajnie jest wszystko tłumaczone
Zostawiam suba i łapkę. Bardzo przyjemny materiał! Super jakość, montaż i zawartość :) Czekam na więcej!
Dzięki!
Dajesz mi dużo informacji odnośnie szukania pracy a odnośnie nauki polecam technikę Pomodoro oraz tworzenie Fiszek w programie RemNote
dzięki
No cóż, w moim przypadku tutorial hell, perfekcjonizm i wynikająca z niego prokrastynacja powodująca, że odkładam zarówno szukanie pracy jak i pisanie projektów bo "przecież ja dalej nic nie umiem" oraz "jak przyswoję jeszcze to i to to wtedy zacznę". W przypadku programowania stwierdzenie, że im więcej wiem tym mniej wiem są szczególnie celne :) pozdro i powodzenia z kanałem!
Oj tak byczq +1. Mamy nadzieję, że pracę ostatecznie udało się znaleźć?
Jak poszło?
@Michał obecnie 1.5 roku w branży, junior frontend. Jeśli kogokolwiek to zainteresuje to przestroga z moich błędów dla innych: odkładałem szukanie pracy zbyt długo ciągle porównując się do innych i bazując na niekompletnych, anegdotycznych lub wyrwanych z kontekstu informacjach w stylu "typek z grupy HTML, CSS, JS - pierwsze kroki narzeka, że umie JS, react i TS a nie może załapać się nawet na staż, ja nie umiem połowy tego co on to po co mam w ogóle próbować...?" po czym jak w końcu się zebrałem i rozesłałem CV, to weryfikacje techniczne pokazały, że byłem za bardzo i niepotrzebnie obkuty teoretycznie. Robiło to wprawdzie fajne wrażenie, ale jak dotąd nie przydało się w kodzie komercyjnym + pokazało ile czasu zmarnowałem wczytując się z stresem w każdy skrawek dokumentacji zamiast wskoczyć w realny kod i jego problemy.
Powodzenia dla wszystkich szukających pracy :)
@Jasper Poza powyższymi to na pewno nie porównywać się do innych i czerpać satysfakcję z nauki. Na początku motywacja jest duża a postępy szybkie, ale po pewnym czasie pojawi się kryzys gdy zauważysz jak dużym obszarem jest frontend (jeśli to przy nim pozostaniesz) i to tu najwięcej osób odpada, Ciebie też to czeka więc żebyś miał świadomość tego mechanizmu krzywej nauki, po prostu trzeba to przetrwać i pchać dalej.
Ja swoją naukę prowadziłem głównie w myśl zasady, że wszystko można znaleźć w necie całkowicie za darmo. Jedynym wyjątkiem było kupienie na platformie Udemy kursu JS od Maxa Schwarzmullera za jakieś 39zł xd było warto. Na ogól jednak korzystałem z platformy MDN, CSS Tricks, youtube oczywiście, javascript.info czy też polski kursjs.pl. Najwięcej było youtuba - brad Traversy, netninja, devEd, web dev simplified, fun fun function, etc. Z polskiego yt bardzo polecam hello roman (ma też kursy i tutoriale praktyczne, ale ja głównie cenię jego filmiki okołobranżowe które pozwalają zrozumieć specyfikę pracy it, dają pogląd na inne technologie itd) oraz overment (Adam Gospodarczyk), ten to ma dopiero dopieszczony kontent full-stackowy.
Na pewno istotne jest, żeby nie próbować nauczyć się wszystkiego (wiem, próbowałem) bo jest tego po prostu za dużo a poza tym znaczna część materiałów, kursów, tutoriali i tak w 90% omawia to samo, ewentualnie w nieco inny sposób. Wszystko co umiesz wdrażaj w swoje projekty (nawet jeśli małe) żeby raz za razem utrwalać tę wiedzę praktycznie a nie teoretycznie.
Mam tak samo 🙈
Diagram o przyswajaniu wiedzy to strzal w dziesiatke. U mnie jest dokladnie ten sam problem ;)
Więc zrób przerwę! :D
Pozdro :)
Mie dooglądałem jeszcze, jestem na 2:53 więc nie wiem czy bedzie o tym wspomniane, ale ja mam np. Motywacje i mam bardzo fajny pomysł na gre, siedxe nad tym 8 godzin w nocy, aż w końcu przez takie przesycenie robienie 1 rzeczy, przestaje to robic bo mi sie nudzi, i po jakims czasie znowu mi wpada jakis pomysl no i taka petla
Edit: 4:34 właśnie o to mi chodzi!
5:37 DOKŁADNIE TEŻ TAK MAM
ten film z jednej strony jest tak oczywisty, a z drugiej strony to kawał prawdziwego i treściwego "mięsa". Po prostu wiadro zimnej wody i pełen konkret. Leci sub, a filmik ląduje w ulubionych. Pozdro :)
Mega nam miło, dzięki!
Sam próbuję zacząć (poraz kolejny) i wciąż mam niezły mętlik. Myślę, że takie materiały są pomocne, żeby jakoś sobie to poukładać.
Mój błąd był związany z zbyt długą nauką podstaw. Chodzi mi tutaj o to, że wszyscy dookoła mówią że trzeba znać DOBRZE podstawy aby móc zabrać się za framework (w moim przypadku chodzi o JS -> React). I ja błędnie to odczytałem bo myślałem, że naprawdę musze wiedzieć jak JS działa pod kopułą :D bo inaczej to nie ma sensu startować do framework'a.
A prawda jest taka, że wystarczyłyby podstawy języka (variables, function decleration/expression, for loop, clousure itd) + oczywiście ES6+ (arrow function, destructuring, spread operator itd) + wykonanie 2-3 większych projektów w vanilla JS.
Mógłbym już pół roku temu wystartować z frameworkiem bo posiadałem już wystarczająco wiedzy :P
Z drugiej strony podstawy raczej nie wyjdą szybko z mody, więc bardzo możliwe, że ta wiedza Ci się przyda, jeśli będziesz chciał np. zmienić framework na inny :)
Pozdro i powodzenia!
Leci subik. Będę oglądał.
szczerze kazdemu polecam zaczac html tam nie uczysz sie jeszcze co to zmienne pętle itp a uczysz sie pisania i struktury co potem ci sie przyda w niepopelnianiu az tylu bledow w kodzie
Fajne porady, jesteś świetny, gościu 😎
8:20 Też ostatnio dostałem zadanie gdy szukałem pracy to zrobiłem w 5 dni (poniedziałek -piątek) i zajęło mi 20h (licząc też przerwy czyli pisania było 14-16h) będąc po niedawno skończonym technikum i zdanym ee09, ułatwieniem był niski poziom wymagań tj tylko html,css,js,php,mysql ale z drugie strony było 3 razy ciężęj niż na praktycznym egzaminie (normalne, ale dałem rade) i wszytko dobrze wyszło w tym zadaniu mimo że wcześniej oglądałem Online tutorials 🤣🤣👍👍
Strasznie się cieszę, że tu trafiłam! 😀 i super, że wprowadzasz element humorystyczmy 💪. Bardzo cenię takie podejście 👍. Zostanę tu na dłużej 😉😆 i będę czerpać garściami. DZIĘKI BARDZO !!!
Dzięki, to mega miłe :) !
Quality content, elegancko
Dzięki! Pozdro :)
Pamiętam jak też twój ostatni błąd popełniełem, może nie w takiej sytuacji jak ty + jeszcze to było bardziej z UI programu co korzystałem niż z samym kodowaniem, ale jednak ://
Ale za to pamiętam, że nie miałem i do tej pory nie mam z 1 i 2 problemu, bo nie wiem jak w twoim przypadku, ale mi mega sprawiało i sprawia programowanie zabawę i jest to trochę tak jak z np czytaniem książki. Jak się wciągnie w książkę to po przeczytaniu całej pamięta się wszystkie wondtki i imiona bohaterów (przynajmniej ja sobie tak to sobie tłumaczę :PP)
Hmm. No cóż skąd to znam;) świetnie zrobiony film!!! Dziękuje .
Super materiały tworzysz, dziękuje za to.
Dzięki!
Ta scena z Morfeuszem, mistrzostwo!
Dziękuje za rady. Wiem już jakie błędy popełniałem.
Najlepszy kanał na świecie
Aww
3:45 piękne zilustrowanie sytuacji xD
Dzięki wielkie za ten materiał. Sam po prawie pół roku przerwy wracam do działania we Frontendzie i wiele z wymienionych przez Ciebie rzeczy zauważyłem u siebie. Ze swojego doświadczenia wiem, że małe porcje wiedzy + praktyczne projekty (nawet takie mniejsze), wykorzystujące nabyte umiejętności + częstotliwośc uczenia = wchodzenie na coraz wyższy level bez tracenia motywacji, właśnie dlatego, że nie rzucasz się od razu na głęboką wodę i nie odstrasza Cię ogrom materiału jaki na Ciebie czeka. Ważne jest też to aby w tej przerwie wstać na chwilę od kompa i zrobić kilka rzeczy, które w jakiś sposób dają Ci fun np. wyjść na pole (to się tyczy podkarpacia i małopolski czyli mnie 😄), porozmawiać z kimś na jakiś kompletnie odrębny temat a potem wrócić i zacząć działać dalej. Myślę, że w szczególnie dzisiejszych czasach wiele osób nie patrzy na temat długodystansowo a raczej szuka dróg na skróty. Wiem, bo sam w ostatniej pracy widziałem jak wychodzą moje braki w podstawowych zagadnieniach pomimo tego, że robiłem rzeczy już nieco bardziej zaawansowane. Życzę każdemu cierpliwości i wytrwałości w nauce bo bez tego dojście do celu (określonego) będzie dosyć ciężkie. Pozdro i jeszcze raz dzięki! 😎🦾
Ja się nie mogę przełamać co do szukania informacji przez to że w szkole nie można było ściągać i trzeba było wykuć na blachę to dalej mam tak że chciałbym wszystko wiedzieć i przez to że czegoś niewiem odechciewa mi się
Ciesze sie, że wbiłem Wam 10k subskrybcje 😀 Pozdrawiam i sukcesu życze
co do nauki w sesjach to pół prawda. Można te sesje mieszać z innymi tematami i do nich wracać poświęcając sumarycznie więcej czasu na raz. Efekty są jeszcze lepsze
Jakbym oglądał historię o sobie :D
Dziękuje za Twoje materiały ,dobrze się ogląda , fajny masz głos taki ciepły . pozdrawiam
Tez zaczynam swoja przygode z programowaniem (studia ide na 2 rok) ale zauwazylem, ze to bardzo niski poziom wiedzy i trzeba wspomóc się np udemy. Pozdrawiam
Gdzie studiujesz :) ?
@@JZP wsei
Szkoda , że wcześniej nie znalazłem tego filmu... Ja właśnie teraz, też popełniam błąd... uczę się trochę C++, trochę Javy, trochę testowania oprogramowania, trochę Blender, Unreal Engine, Git i do tego skróty klawiszowe i teraz doleciało TDD. A to wszystko pomiędzy pracą w serwisie i służbą w Ochotniczej Straży Pożarnej. ... Mam wrażenie, że stoję z nauką w miejscu i szczerze nie wiem co dalej...
Moim największym błędem jest nauka od frameworków, a nie od podstaw czystego języka. Gdybym zaczął od czystego JS a nie od VUE to bym był pewnie w innym miejscu i bym miał chociaż jakieś podstawy by spróbować dostać się do jakiejś firmy na juniora, a tak brak podstaw skutecznie odciąga mnie od myśli by w ogóle próbować się dostać jako początkujący programista do jakiejś firmy. No i tak stoję w miejscu już dłuuugi czas... Co prawda zacząłem kilka dni temu od nauki podstaw JS'a, ale wiem że jeszcze dużo nauki przede mną :)
I jak postępy na chwilę obecną?
super filmik, super inicjatywa zostawiam suba ;) student IT
Dzięki!
6:25 no to zgadłeś o co mi kiedyś chodziło @JZP
6:55 ja po obejrzeniu całej playlisty he? :D
Lecimy dalej
bardzo dobry przydatny filmik :) dziękuję :) Mam też takie pytanie, jak to jest tak na prawdę z ogarnianiem rzeczy które np. robi się rzadziej, ludzie pamiętają takie rzeczy (mają wszystko w głowie ?) jakby przykładowo połączenie z bazą danych, czy bardziej skomplikowane funkcje czy zwyczajnie sięgają do Google itp i się tym zwyczajnie nie przejmują ?
A ile zajęła czasu ci nauka front-endu do poziomu juniora?
Moim problemem zawsze było to iż skupiałem się na mało znaczących szczegółach zamiast zabrać się za porządną pracę.
O jakie szczegóły chodziło? Udało Ci się uporać z tym problemem?
Yep;practice makes perfect.A Ty pracujesz teraz w softwarehouse czy jestes freelancerem?
Pracuje w firmie, która rozwija i sprzedaje swój własny produkt :) Softwarehouse'y najczęściej tworzą produkty na zlecenie innych firm, a my pracujemy 'na swoje' :)
Pozdro, Filip
Teraz zmogłam nauczyć się tyłko Polskiego języka 😁
Ten shot z filmu złoto xD
Ja chyba zawisłem na przerabianiu kolejnych kursów bez tworzenia własnych projektów. ...
polcam apke Anki do zapamietywania np. tych skrotow, jakis link do tego tutoriala albo samej tej listy?
Której Anki?
GoodJob!
Witam, bardzo doceniam Pański kanał na you tube, ponieważ daje on bardzo dużo wiedzy jednak pragnę od siebie zadać takie pytanie czy ja jako osoba fizyczną mogę nazwać to udziałem w wykładzie lub szkoleniu? W tzw. informacjach o mnie.
Strona WWW lub cv zawodowo zajmuję się pracą w tej branży.
'
U mnie największym błędem była chęć poznania wszystkich języków programowania.
Obawiam się, że na to nie starczyłoby nam życia :D Na który ostatecznie się zdecydowałeś?
@@JZP Zdecydowałem się na Pythona.
Mówisz że nie skończyłeś studiów informatycznych ty po prostu uczyłeś się sam i polegałeś na swoich umiejętnościach. Miałeś problemy z szukaniem pracy przez te studia które nie ukończyłeś? Zadaje to pytanie ponieważ jestem na kierunku technik programista i pomimo że w szkole mogę się czegoś nauczyć to i tak chcę do budować wiedzę na temat programowania
Nie miałem. Na rozmowach na których byłem nigdy nie padło pytanie o studia :)
@@JZP Dzięki wielkie za odpowiedzieć
Nauka kilkanaście godzin. Ja nawet na 30 minut mam problemy się zmusić ;_;
Jak czesto beda sie pojawiac filmy?
Na ten moment staramy się wrzucać conajmniej jeden film na dwa tygodnie :) Oczywiście jeśli ilość naszych odbiorców i zainteresowanie się zwiększy, to my będziemy starali się wrzucać materiały coraz częściej :)
@@JZP szkoda, ze nie co kilka dni bo niezły content
@@toszi6325 Dzięki
@@JZP byłoby super bo to fajny dodatek motywacyjny do kursów JS, które właśnie przerabiam :P
Kurde, przerabiam sobie kurs Maxa Schwarzmullera z Reacta, jestem w połowie i czuje, że to wszystko jakby stoi. Generalnie rozumiem podstawy itp(przerobiłem wcześniej kilka kursów oraz zrobiłem kilka małych jak i jeden duży projekt w React), ale słysząc że kurs Maxa to top to stwierdziłem go zrobić. I tak jestem w połowie ale zaczyna mnie to nużyć. Oczywiście Max dobrze tłumaczy i ma wiele ciekawych smaczków jednak może lepiej zrobić jakiś większy projekt i zaglądać do kursu Maxa w razie potrzeby, a nie przerobić 50h materiału jak leci? Ehh :/ Coraz bardziej zagubiony :/.
Myślę że próba zrobienia własnego projektu i ewntualnie posiłkownie się kursem to dużo lepsze rozwiązanie na dłuższą metę :)
+1 za matrixa :D
Fajny kanał, nazwa niezbyt wyszukana, ale jest ok. Jeśli mógłbym zasugerować to usuń „?”
ten odcinek mógłby trwać 15 sekund, ale wtedy nie mógłbym wstawić więcej reklam w filmie ponad 10 minut.
O tym samym od razu pomyśłałem :D
Mam pytanie umie ktoś dobrze programować bo szukam osoby do jednego projektu (za free)
Dobra więc tak:
1. Uczyć się za dużo na jeden raz. (Prawda, ale częściowa bo zależy od człowieka, ja nie miałem problemu aby zacząć używać większości skrótów klawiszowych do IntelIJa, zwyczajnie są intuicyjne)
2. Uczenie dla samego uczenia się jest dla mnie jakąś abstrakcją. Jeśli masz 5h na "naukę" to poświęcasz to na stworzenie projektu. "uczenie się" czy oglądanie nie daj Boże kursów na yt albo czytanie poradników w internecie to najgłupsze co można zrobić. Masz czas -> robisz projekty. Natomiast uczenie się 2h potem przerwa i potem kolejne 2h nie widzę w tym sensu, jak wygląda ta nauka? Czytasz książkę? Wykuwasz na pamięć metody jak tabliczkę mnożenia XD? Uczysz się programować, czy deklamować wierszyki? Humaniści mogą się uczyć, programiści tworzą projekty. PS. Ja osobiście siedzę nad projektem i po 12 - 16h jeśli mam wenę i ochotę i nie widzę spadku formy, robię sobie oczywiście przerwy by odleżyn nie dostać, ale still...
3. Jest w tym dużo złego. Tutoriale są gówniane. Lepiej wpisać w google "getting started" i już, poznać syntax i tyle. Potem tworzysz.
3 błędy 11 minut. No do Zelenta jeśli chodzi o rozwlekanie trochę Ci brakuje, popracuj nad tym to może uda Ci się rozwlec 1 błąd na 40 minut ;)
Pytanie jaki projekt :) Powiem tak. Pisałem pseudo kod, nie dzieliłem na moduły, nie myślałem o architekturze. Dopiero 2 większe tutoriale z analizą kodu pokazały mi jak to wszystko rozdzielić. Nie mówię żeby ciągle robić tutoriale. Chodzi raczej o to że czasem ktoś ci fajnie coś wyjaśni żebyś zrozumiał. I np po obejrzeniu czegoś takiego przechodzisz do swojego projektu i stosujesz podobną zasadę. Nie oszukujmy się. W programowaniu można większość rzeczy zrobić na kilka sposobów, ale optymalnych jest tylko kilka, lub jeden. Oglądanie / czytanie o dobrych rozwiązaniach, praktykach daje fajnego kopa.
@@djET0 Racja tutoriale nie są złe, po prostu w tutorialach uczysz się jakiejś nowej wiedzy, zobaczysz co i jak a później musisz to sam przepracować żeby dokładnie to zapamiętać i zrozumieć
Wzruszyła mnie twoja historia.
Cieszę się