Hiánypótló, amit csinálsz és ráadásul nagyszerűen magyarázod el a lényeget. A kisugárzásod is nagyon barátságos, ami külön öröm. Várom a további videókat.
En 78 eves vagyok TV javito muszeresznek tanultam , en meg az 50 es evek vegetol az elektron csoves TV eken tanultam a tranzisztorok csak 60 evek vegen jentek meg aTV k ben ,Fokozatosan szortotak ki az eletron csoveket .... Mint TV javitonak jobbak voltak az eletron csoves TV ek , mert gyakrabban romlottak , tobbet lehetett veluk keresni ....A legujabb TV mar el se romlanak , megszunt a TV javito szakma is...
Azt hallottam, hogy anno amikor elromlottak a katódsugaras TV-k nagyfeszültségű részei, akkor sokan úgy orvosolták, hogy feljebb vitték a feszültséget és az izzószál gerjesztést. Meg valamint megbabráltak a röntgen végelemnél, így már pár évig mentek a TV-k, csak aki nézte, az nem tudta, hogy egy röntgen forrást bámul. Nem tudom igaz-e....
@@ordasigabor Igen ha gyengult a kepernyo , a futo feszultseget felemeltuk , eleg volt, a a nagyfeszultsegu trafon , innen kapta fetest a k ernyo , meg egy menetethozza teketni , vagy kulon kis csengo trafot tettunk be ... A rongen vedelemmel en nem foglalkoztam ..
@@laszlonagy4329 JOGOS, DE... Igaz is, meg nem is... 1 Fontos külömbség van csak! A régieket lehetett javítani. A mostaniakat csak kidobni lehet, mert "gazdaságtalan" leülni, kimérni, megvenni, beszerelni 1-1 alkatrészt. Ez a fogyasztói társadalom. Régen legalább az "ÉGET SZAGBÓL" rájöttek, mi a hiba 😁 (Régen jobb volt)! A régi tv szerelő ma nem tud tv-t venni.... Nincs munkája, mert a mostaniak nem javíthatók, tehát nincs pénze. A régieket meg már ellehetetlenítették, max hangolgatva van a hangyás kép a Kossuth rádiót halgatva.... Tetszik az új technika, de már lassítani kéne vele.
Csodás ez a bemutató, ilyeneket kell, szükségük van az embereknek minimális értésre, mi hogyan működik, ide kell(ene) visszatérni ha nem akarja az emberiség saját magát elpusztítani, mert a technika fejlődése pusztít is egyben, ma már a metró magától megy, a GPS bevezeti az autót a gyalogos aluljáróba, önvetető is és amikor már minden automatikus, akkor néhány ember lesz aki átlátja, azok is csak részegységeit, úgy is mondható, hogy az emberiség elbutul, már ma is csak nyomkod a metrón, megszűnik a kreativitás, mert nem kell reszelni kalapácsot, nem lesz szükség emberi munkára, otthon ülnek majd/máris az ágy szélén, várják a segélyt, még néhány ezer év és Darwin okán az agyuk diónyivá zsugorodik, mert amit nem használunk az sorvad, a csimpánzoktól lesik el majd, hogyan kell diót törni. Láttam videón, mutattak kisgyerekeknek egy tárcsás telefont, egész sokan nem jöttek rá, hogyan kell használni, mindegyik a nyomókát kereste rajta, egyéb dolgot el se tudtak képzelni. Ez van, ez lesz.
Én sem vagyok ennyire elektromos mentalitású figura, azért mégis emlékeztet engem, az un. VARÁZSCSÖVES rádiókra, az előadásod. GRATULÁLOK. Nagyszerűen magyarázod el és mutatod be az alkalmazásokat, elméleti megvalósItásuk lehetőségeit. Magam részéről, tisztelettel köszönöm.
Tanár Úr, őszintén gratulálok az előadásához. Kérem, hogy mindannyiunk örömére folytassa a "fapados" elektroncsőről szóló demonstrációit, mert zseniális hiánypótló anyag. Ha már elkezdte, kérem folytassa a fapados, házilag is elkészíthető világadó-vevő elkészítését is, mert eljöhet az idő amikkor nagyon jól jöhet még, áldani fogják a nevét majd érte. Hálás tisztelettel, Péterfi József
Szia Gábor! Gratulálok! Nagyon szórakoztatóak a videóid! Így kellene oktatni az iskolákban is! Az elektroncsövek amúgy is a szívem csücskei! Főleg audió célokra! Csak érdekességként említem hogy nagyon látványosak a láng detektorok és triódák is! A mágneses erősítőket is ajánlom figyelmedbe!
Szia Gábor! Én építettem párat. Szerencsére volt alkalmam öreg szakiktól néhány dolgot eltanulni. Persze ebben a témában vannak sokkal jártasabbak is nálam! Ha építésen töröd a fejed és kis költségvetésből jó hangot és igazi barkács megoldást akarsz akkor lenne rá ötletem! És persze a megvalósítás mikéntjét is szívesen megbeszélem veled! Persze van komolyabb szintén kipróbált kapcsolásom is! Üdv.
A végén ütötte meg a fülemet. Tényleg, már vannak olyanok akik esetleg itt látnak először elektroncsövet. Régebben mindennapjaink része volt. Kellemes húsvétot kívánok!
A legtöbb ember azt sem tudja, hogy ott van a konyhában az elektroncsöves készüléke. Na melyik az? ........... A mikrosütő. Ebben magnetron van, ahol vákuumcsőben lévő elektron sugár a működési alap. Energiát veszítenek, és mikrohullámú energiává alakul. Boldog ünnepet!
Látványos és szemléletetes volt, jól segítve a működés megértését! A befőttes üveges diódánál még talán érdekes lett volna egy ellenpróba: mi történik, ha megszüntetjük a vákumot.
Semmi, mukodik tovabb csak borzasztoan lecsokken az elettartama mert eleg benne az izzoszál ugyanis az oxigén élteti az égést. Amugy beuzemelte az uvegbura nelkul is...
Szia Gábor le a kalappal!!! Csak egy tipp: jó lenne egy alagút diódás teszt. Főleg ami érdekes: a junoszty TV sorvég tranzisztora: sorbakötve elemmel,izzóval gyönyörűen(oszcillál) villog. Talán egy alagút diódás effektus?
A Faraday kalitka elven működő rácsot jól zárható fémdobozokra cseréltem, (kávésdoboz) belülről sürün rétegelt kartonal szigetelve. Ez lehet az EMP védelem legegyszerűbb megoldása.
Az lett volna a baró, ha mielőtt szétszeded a befőttesüveget, feszültség alatt elcsíped a leforrasztott vékony vákuumozó csövecskét, levegőt engedve a herkentyűbe, hogy kialudjon a LED. Nekünk még benne voltak az elektroncsövek ugyan az elektronika tankönyvünkben, de már első osztályban 1987-ben azt mondták, hogy ez múzeumba való és nem tanítják. Azt a száz oldalt átugrottuk. Két speciális elektroncső volt már csak használatos a nyolcvanas évek végén: a TV-k, monitorok képcsöve, valamint a mikrosütők magnetronja.
Remek videó, de a magyarázat közben fontos lenne kiemelni, hogy mikor beszélsz gyakorlati (az elektroncső működésének ismertetésénél), és mikor beszélsz elméleti (a kapcsolási rajzon a tábla alján.) áramiŕányról.
Gábor! A trióda 3 elektródás elektroncső, nem 3 kivezetéses, de a többi stimmel! Most útállak, mert én akartam elektroncsō bemutató videót készíteni, de megelōztél! :) (nem tudom, hogy érted el, hogy még a közbe reklámok ellenére is végignézzem, de ügyes, nagyon ügyes!) Szóltál volna, adtam volna elektroncső foglalatot!
Szia, egy csomó érdekes dolgot lehet elektroncsővel készíteni, varázsszem, nixi stb szóval van még bőven szuper jó téma. Meg ez nem verseny, több szem többet lát alapon egy téma többnézőpontból érdekes lehet. Még egy AM rádió adó van tervben részemről. Boldog ünnepet és sikeres kísérleteket kívánok!
@@ordasigabor nem útállak, csak vicceltem, de lenyűgöz ahogy összeszedted ezt a 4000 feliratkozót néhány hónap alatt! Már nem verseny, megnyerted! :) Amúgy, mint erősítő fogom bemutatni a csövet, nekem van hozzá szabályozható 0-300V-os tápom, úgy könnyű! Neked is boldog nyulat kívánok! :)
@@ordasigabor Vizsgálandó anyagként esetleg egy gránit darab is megfelelhet. Esetleg egy régi füstérzékelőből kitermelt radon tartalmú gömböcske, vagy tóriumos óraszámlap.
@@ultraviolethu Abban (a füstérzékelőnem) nem radon lesz nagy eséllyel, hanem amerícium. És az alfasugárzó, egy mezei geiger nem igazán mozdul rá. Ellenben ha "mákja" van, beszennyezi magát.... Mondjuk webkamerát lehet használni alfa-részecskék érzékelésére (átalakítással persze). Sugárforrásként meg elvileg az is jó, ha egy szűrőpapíron át szívjuk a levegőt porszívól jó pár percig (feltételezve azt, hogy érzékeny műszerünk van), akkor azt mérve egy kis ideig nagyobb aktivitást fog mutatni, mint mi amúgy a háttérsugárzás. Ami úgy beszerezhető még, a tóriumos heggesztőpálca, meg olyan kerámiák, amik urán tartalmú festékkel mázoltak. Ja meg ha tényleg érzékeny a szerkezet, akkor kálium-klorid (kálisó) a legegyszerűbben (és legolcsóbban) beszerezhető forrás.
@@SzikraHuszar Nekem van egy darab ilyen sugárzóm. Hasonló egy zseblámpa izzóhoz. Az üveggömbben úgy tűnik átlátszó gáz van. Aztán, hogy belül van-e valami szilárd morzsa, azt nem tudom. Félvezetős mobiltelefonhoz kapható indikátor érzékeli. A gránitban lévő szemcséket is érzékeli.
Szia, duál trióda is jó, ezzel is működni fog. Pentódával kicsit nehezebb... max 4db 9V elemmel menjen és a fűtést kösd 4db AA elemre, soros ellenállás így nem kell a fűtőkörbe. Izzóval nehezen fog működni, mert annak túl nagy áram kell, leddel jobb.
A Faraday kalicka nem az anyag vastagsága miatt hatásos. Lehet csinálni dróthálóból (pl. fém szúnyogháló), a háló lukmérete, a hálót alkotó vezeték átmérője ami számít leginkább. hu.wikipedia.org/wiki/Faraday-kalitka
Kölyök koromban elektroncsöves tv-nk volt, bekapcsolást követő egy perc múlva már látni is lehetett valamit a képernyőn. A lassú működés mellett még sokat is fogyasztott, ha jól emlékszem 170W. A faterom bütykölte ha elromlott, tele volt kisebb nagyobb elektroncsövekkel,meg ellenállásokkal és jó sok vezetékkel.Nem igazán tűnt egy kifinomult szerkezetnek, inkább egy nagy katyvasznak , de ez minden régi elektronikáról elmondható volt. Az első elektronika amire azt mondtam hogy ""waaaow" az a Sokol rádióé volt.
Na én egyszer, anno (full amatőr bütykölöként) szétszedtem egy SOKOLT, hogy majd én megjavítom! Szétszedtem. Belenéztem. Közöltem, hogy jónapot és elnézést a zavarásért! 😂 Összetaktam és mondtam Mamámnak, hogy ez meghalt! 🙄🤣 Mai napig nem értem, azt hogy látták át....
A félvezetők jobban bírják az ionizáló sugárzást mint az emberi szervezet. Tehát ha már a nem működik a félvezető a sugárzás miatt az azt jelenti, hogy az ember akkor már rég nem él. Lásd Csernobili helyszínen készült VHS felvételek, alig volt hatása a felvételekre a sugárzásnak. Van az a felvétel amikor lapátolják az épület tetején a grafitot, na az is VHS-el készült. EMP ellen tökéletes védelem a lecsatlakoztatott antenna és az akkumulátoros üzemmód.
Az EMP azért kicsit más, ott egy nagyon erős elektromágneses impulzus nyírja ki az elektronikus berendezéseket. Az élő szervezetekre nincs igazán hatással és a támadott terület sem lesz évtizedekig lakhatatlan.
Még valamit szeretnék! Korai gyermekkoromban, találkoztam, A kristálydetektoros rádióval. Valamint , ( 60-as évek.) kilopkodtuk az utcai telefonokból a fülhallgatót és a konnektor negatIv pólusába csatlakozva hallgattuk a Kossuth rádió adását.
Ha ilyen szinten tanitottak volna az iskolaba a fizikat, most mernök lennek. Most is van egy Tungszram vakumcsovem, egy nap epitek belőle valamit. Ha mast nem egy ilyen villogót 😃
@@the_punisher01 kulonben milyen csoved van, idaig 3 csovel is sikerult URH (FM) vetelt is osszehozni es videken elek, csak ninncsennek dobozolva igy nincsennek felrakva. De lehet kis erositot is csinalni.
@@robertnagy2491 talan a doboza is megvan de nemregiben koltoztem es nem tudom pontosan hol van de ha megtslalom, megirom mit ir rajta. Olyannyira nem ertek hozza csupan nosztalgiabol őriztem meg. Amugy a radiot te magad keszitetted?
Szia Gábor! Mit jelent az hogy pozitív feszültség és negatív feszültség? Én eddig úgy tudtam hogy mindig a negatív pólus az elektron többlet, ezért mindig onnan folyik az áram a pozitív pólus felé. Ebben a videoban amikor diódát magyarázod, akkor azt mondod hogy a pozitív pólus felől megy majd az áram.. hogy van ez? 😊 Köszönöm!
Egy nagy pozitív vélemény és egy kis negatív vélemény következik: a házi elektroncső elkészítése és bemutatása nagyon jó ötlet volt, mert a legtöbb embernél pont az hiányzik, hogy nem látja át, hogy nem csak a boltból lehet valamit megvenni, hanem el is lehet készíteni - igaz, gyengébb minőségben -, mert nem boszorkányság és nem sci-fi a tudomány. (Mint ahogy például be lehetne mutatni a budapesti lányoknak is is hagyományos tyúkvágást, mert sokan azt hiszik, hogy a csirkemellfilé az áruházban keletkezik, csak úgy.) A kis negatív kritika pedig az, hogy ha már csinált egy elektroncsövet, akkor miért igénytelenkedett azzal, hogy krokodilcsipesszel zárta össze a két vezetékpárt, miért nem lehetett valami normális csatlakozót tenni rá, mondjuk egy piros és fekete banánhüvelyt és hozzá banándugókat?
Nagyon egyszerű: nem használatra készült, hanem arra, hogy EMP generátor kinyírja-e vagy nem. Remélem valamikor megjön az EMP generátorhoz Kínából az alapanyag.
Gábor! ISTENKIRÁLY vagy! Soha, de soha nem értettem, hogyan működik az elektroncső, na, már értem! Szuper. Kérdésem lenne elég, pld. hogy a fűtés kört és a vezérlő kört lehet e ugyanarra a feszültségre kapcsolni, vagy 2 egymástól független energia ellátás kell neki? Illetve miből jött ki az a 6,3V-os fűtés feszültség? Nem is szabványos fesz. érték, még a 6V-nak is nagyobb értelmét látnám, arról nem is beszélve, hogy az a 0.3V szerintem elenyésző elektron hiányt eredményez csak. Ja és még egy kérdés: ha nem elektromosan, hanem pld. hőlégfúvóval melegítem az elektron csöveket, akkor is bekapcsolódik?
A 6,3V fűtőfeszültség a csövek esetében is régi konvenció (egyszer kitalálták, szabvánnyá vált). Valóban nem számottevő a különbség a 6V és a 6,3V között, de a gyártók adatlapjaiban közölt paraméterek a névleges (6,3V) fűtőfeszültségre vonatkoznak. Végül pedig, ha hőlégfúvóval melegíted a csövet, mivel kívülről a katódot az anódlemez árnyékolja, így az fog először felmelegedni. Tehát ha kellően fel tudod hevíteni, akkor az anódlemezből fognak kilépni az elektronok (termikus emisszió). A cső alapesetben nem fog működni, bár elméletileg el tudok képzelni olyan kapcsolást, ahol rossz jellemzőkkel ugyan, de mégis működésre lehet bírni. Persze ez csak elmélet, mert ahhoz hogy az anód emittáljon, kb. 800°C-on kell izzania, viszont előtte van még az üvegbúra, amelynek szintén legalább ezen a hőmérsékleten kell lennie. Könnyen belátható, hogy az ilyen magas hőmérsékleten izzított üvegbúra, az erősen lecsökkent szilárdsága miatt a külső légköri nyomás hatására összeroppanna... És még számtalan más termikus és elektrosztatikus jelenség miatt sem tudna (jól) működni, nem véletlenül olyan a cső szerkezete, amilyen...
Kb. úgy alakult ki a 6,3 volt, mint a digitális áramköröknél az 5 volt, majd a 3,3 volt, vagy mondjuk a konnektorban a 220 V vagy a 110 volt. Azaz valaki kitalálta, hogy legyen ennyi és több gyár átvette, a maradék gyártók pedig kénytelenek voltak alkalmazkodni hozzájuk a kompatibilitás érdekében.
@@ordasigabor Akkor hagyjuk a fizika tanárokat. Később már mérnök tanáraim voltak elektronikai és gépészeti vonalon. Egy gondolat jó lenne a polcon lévő segédanyagokról egy ismertető, hogy mit mire kell és lehet használni. Pl. kontaktspray, WD 40 Itt most a fiatalokra gondolok. Persze ez egy butuska ember gondolatai. Megbecsüléssel Bálint István
Illetve, egyszerű astabil multivibrátor. A flip-flop átbillentéséhez vezérlőjel szükségeltetik, azok a bistabil multivibrátorok családjába tartoznak...
Az elem sokkal gyorsabb megoldás, mint a táp, amit 100V vagy 200V-ot ad egy csőnek. Van nekem is tápom, de az max 60V-ot tud és feleslegesen lett volna ott a nagy batár táp az asztalon. Meg világvége rádió készül és annak elemmel kell működnie, hiszen nincs áram... :)
@@ordasigabor nagyon jó izgalmas túlélőműsor volt ami esetleges újabb túlélő ötleteket vethet fel , pl ha a boltban majd nem lehet kapni Sokol elemet akkor készíteni kell Volta oszlopot is a lekváros üveg mellé . .
@@ordasigabor Nem értem miből gondolod a 100V-200V-ot, olyat csinálj, amit tudsz állÍtani magadnak. Nem kötözködni akarok, de sokkal jobban megéri, nem beszélve a környezetmentes megoldásról. ruclips.net/video/cWSY_xg42rQ/видео.html
Szia Gábor! Erről eszembejutott pár másik dolog, amit esetleg kipróbálhatnánk, ha van kedved és időd: ruclips.net/video/e-XW4wOJqjQ/видео.html --- érdekes, itt a pohár tört el, de miért?? ruclips.net/video/rKRTyEWj-EA/видео.html ---- Mikrohullámú sütő és wifi kapcsolata és hatása ruclips.net/video/lg_dyD0Nsjw/видео.html --- nem tűnik kamunak... ruclips.net/video/V94shlqPlSI/видео.html --- ez sem... ...pedig sokan cáfolták... Nem baj, ha néha küldünk ötleteket, mi iránt érdeklődünk?? Van erre egy emailcímed, hogy ne kommentbe írjuk ?? Ez pedig ismét egy hasznos kísérlet volt, élvezetes! Köszönjük!!!!
Szia, megnéztem a linkeket, totális átverés mind. Nem azért írom, mert nem hiszek a mobiltelefon kukorica kapcsolatában, hanem ehhez kivételesen igazán értek. 10-20 telefonból sosem jön ki annyi energia, mint ami ehhez kell. Pl ha egy indukciós főzőlap volt az asztal alatt és a könyvben egy fémlap, akkor ez simán megcsinálható. Vagy egy co2 lézer is ezt okozná. Az indukciós főzőlap olcsó, inkább ezzel csinálták.
@@ordasigabor WOW, tényleg, köszi a kimerítő választ! Rafináltak ezek a lájkhajhász Youtubberek. ...akkor csinálják meg úgy is, hogy plexyből van az asztal... :)
3 года назад
Elixor javításához javító embert, vagy alkatrészt! És szervíz tippet, telefon számot kérek, hova forduljak! Ahol segítenek megjavítani az Elixor mágneses matracot! A vezérlő egység kéken viágít és ki kapcsol! Elöre is köszönöm! 0630-448-8242
Na végre! Köszönöm, mindig is érdekelt, hogy mik azok a fura bigyó csövek a régi tévékben.
Hiánypótló, amit csinálsz és ráadásul nagyszerűen magyarázod el a lényeget. A kisugárzásod is nagyon barátságos, ami külön öröm. Várom a további videókat.
Köszönettel én tartozom,végre megközelitőleg a dióda,trióda működési elvét meg értettem.Köszönöm
Jó napot! Én elektronikai műszerésznek tanulok és nagyon szeretem a maga videóit nézni. Érdekesek és élvezhetőek
En 78 eves vagyok TV javito muszeresznek tanultam , en meg az 50 es evek vegetol az elektron csoves TV eken tanultam a tranzisztorok csak 60 evek vegen jentek meg aTV k ben ,Fokozatosan szortotak ki az eletron csoveket .... Mint TV javitonak jobbak voltak az eletron csoves TV ek , mert gyakrabban romlottak , tobbet lehetett veluk keresni ....A legujabb TV mar el se romlanak , megszunt a TV javito szakma is...
Azt hallottam, hogy anno amikor elromlottak a katódsugaras TV-k nagyfeszültségű részei, akkor sokan úgy orvosolták, hogy feljebb vitték a feszültséget és az izzószál gerjesztést. Meg valamint megbabráltak a röntgen végelemnél, így már pár évig mentek a TV-k, csak aki nézte, az nem tudta, hogy egy röntgen forrást bámul. Nem tudom igaz-e....
@@ordasigabor Igen ha gyengult a kepernyo , a futo feszultseget felemeltuk , eleg volt, a a nagyfeszultsegu trafon , innen kapta fetest a k ernyo , meg egy menetethozza teketni , vagy kulon kis csengo trafot tettunk be ... A rongen vedelemmel en nem foglalkoztam ..
@@laszlonagy4329 JOGOS, DE... Igaz is, meg nem is...
1 Fontos külömbség van csak!
A régieket lehetett javítani. A mostaniakat csak kidobni lehet, mert "gazdaságtalan" leülni, kimérni, megvenni, beszerelni 1-1 alkatrészt. Ez a fogyasztói társadalom. Régen legalább az "ÉGET SZAGBÓL" rájöttek, mi a hiba 😁 (Régen jobb volt)!
A régi tv szerelő ma nem tud tv-t venni.... Nincs munkája, mert a mostaniak nem javíthatók, tehát nincs pénze. A régieket meg már ellehetetlenítették, max hangolgatva van a hangyás kép a Kossuth rádiót halgatva....
Tetszik az új technika, de már lassítani kéne vele.
Csodás ez a bemutató, ilyeneket kell, szükségük van az embereknek minimális értésre, mi hogyan működik, ide kell(ene) visszatérni ha nem akarja az emberiség saját magát elpusztítani, mert
a technika fejlődése pusztít is egyben, ma már a metró magától megy, a GPS bevezeti az autót a gyalogos aluljáróba, önvetető is és amikor már minden automatikus, akkor néhány ember lesz aki átlátja,
azok is csak részegységeit, úgy is mondható, hogy az emberiség elbutul, már ma is csak nyomkod a metrón,
megszűnik a kreativitás, mert nem kell reszelni kalapácsot, nem lesz szükség emberi munkára, otthon ülnek majd/máris az ágy szélén, várják a segélyt, még néhány ezer év és Darwin okán az agyuk diónyivá zsugorodik, mert amit nem használunk az sorvad, a csimpánzoktól lesik el majd, hogyan kell diót törni.
Láttam videón, mutattak kisgyerekeknek egy tárcsás telefont, egész sokan nem jöttek rá, hogyan kell használni, mindegyik a nyomókát kereste rajta, egyéb dolgot el se tudtak képzelni.
Ez van, ez lesz.
Ez egy ilyen világ....
Én sem vagyok ennyire elektromos mentalitású figura, azért mégis emlékeztet engem, az un. VARÁZSCSÖVES rádiókra, az előadásod. GRATULÁLOK. Nagyszerűen magyarázod el és mutatod be az alkalmazásokat, elméleti megvalósItásuk lehetőségeit. Magam részéről, tisztelettel köszönöm.
Varázsszem..
Csodálatosak a videoid : Áldott Husvéti ünnepet kivánok ! 👍👍👍
Szia, neked is boldog ünnepet
Imádom az előadásodat, tudást közvetít
Kösz! Mindig van mit kipróbálni.... annyi ötletem van, hogy 1000 évre is elég lenne :)
Tanár Úr,
őszintén gratulálok az előadásához.
Kérem, hogy mindannyiunk örömére folytassa a "fapados" elektroncsőről szóló demonstrációit, mert zseniális hiánypótló anyag.
Ha már elkezdte, kérem folytassa a fapados, házilag is elkészíthető világadó-vevő elkészítését is, mert eljöhet az idő amikkor nagyon jól jöhet még, áldani fogják a nevét majd érte.
Hálás tisztelettel, Péterfi József
Nem vagyok tanár, és én is tévedek.... nem is ritkán. Ha rajtam múlik, akkor lesz érdekes videó még. Kösz, hogy jöttél és írtál.
Szia Gábor! Gratulálok! Nagyon szórakoztatóak a videóid!
Így kellene oktatni az iskolákban is!
Az elektroncsövek amúgy is a szívem csücskei! Főleg audió célokra!
Csak érdekességként említem hogy nagyon látványosak a láng detektorok és triódák is!
A mágneses erősítőket is ajánlom figyelmedbe!
Szia, köszönöm a tippeket. Csöves erősítőt én is építenék, de olyan sok városi legenda kering arról, hogy melyik a jó....
Szia Gábor!
Én építettem párat.
Szerencsére volt alkalmam öreg szakiktól néhány dolgot eltanulni.
Persze ebben a témában vannak sokkal jártasabbak is nálam!
Ha építésen töröd a fejed és kis költségvetésből jó hangot és igazi barkács megoldást akarsz akkor lenne rá ötletem! És persze a megvalósítás mikéntjét is szívesen megbeszélem veled!
Persze van komolyabb szintén kipróbált kapcsolásom is!
Üdv.
A végén ütötte meg a fülemet. Tényleg, már vannak olyanok akik esetleg itt látnak először elektroncsövet. Régebben mindennapjaink része volt.
Kellemes húsvétot kívánok!
A legtöbb ember azt sem tudja, hogy ott van a konyhában az elektroncsöves készüléke. Na melyik az? ...........
A mikrosütő. Ebben magnetron van, ahol vákuumcsőben lévő elektron sugár a működési alap. Energiát veszítenek, és mikrohullámú energiává alakul.
Boldog ünnepet!
@@ordasigabor ezt nem is tudtam. köszönöm a tudást!
Látványos és szemléletetes volt, jól segítve a működés megértését! A befőttes üveges diódánál még talán érdekes lett volna egy ellenpróba: mi történik, ha megszüntetjük a vákumot.
Semmi, mukodik tovabb csak borzasztoan lecsokken az elettartama mert eleg benne az izzoszál ugyanis az oxigén élteti az égést. Amugy beuzemelte az uvegbura nelkul is...
Nem figyeltél eléggé! 3-as.
@@laszloczuczor2526 😂😂😂
@@laszloczuczor2526 Haát igen .....de azóta megtanultam...
Szia Gábor le a kalappal!!! Csak egy tipp: jó lenne egy alagút diódás teszt. Főleg ami érdekes: a junoszty TV sorvég tranzisztora: sorbakötve elemmel,izzóval gyönyörűen(oszcillál) villog. Talán egy alagút diódás effektus?
Alagút diódás dolgot értem. TV sorkimentő tranyós dolog miért villogna?
@@ordasigabor Hát ez az pont ami érdekes és képzeld villog. Próbáld csak ki. Régen a gelkás tanulók(köztük én is) emiatt estek ámulatba.
Nagyon érdekes video. Biztos tanár vagy olyan okosan tudod megmagyarazni ,hogyan mukodik a cso. Gratulálok- lengyel Ricsi Krákkóból
Szia, tanár.... dehogy... még a közelében sincs :)
A Faraday kalitka elven működő rácsot jól zárható fémdobozokra cseréltem, (kávésdoboz) belülről sürün rétegelt kartonal szigetelve. Ez lehet az EMP védelem legegyszerűbb megoldása.
Bár az iskolákban is legalább ennyrire szemléletesen oktatanák! Szuper!!! 👍
Az lett volna a baró, ha mielőtt szétszeded a befőttesüveget, feszültség alatt elcsíped a leforrasztott vékony vákuumozó csövecskét, levegőt engedve a herkentyűbe, hogy kialudjon a LED.
Nekünk még benne voltak az elektroncsövek ugyan az elektronika tankönyvünkben, de már első osztályban 1987-ben azt mondták, hogy ez múzeumba való és nem tanítják. Azt a száz oldalt átugrottuk.
Két speciális elektroncső volt már csak használatos a nyolcvanas évek végén: a TV-k, monitorok képcsöve, valamint a mikrosütők magnetronja.
Ilyent még Öveges prof. sem demonstrált. 👍
kösz
A videó elején a zene lopott! Másik videóból ellopta a zenét ez nem szép dolog.
@@tiborgaal4862 ez legyen a legnagyobb bajod :D
Tibor Gaál.
Miért? Még üljön le mellé és hárfázzon mellé egy egyedi költeményt? 😂 Vajon, milyen lenne a világ a rosszindulatúak nélkül? 🙄
Remek videó, de a magyarázat közben fontos lenne kiemelni, hogy mikor beszélsz gyakorlati (az elektroncső működésének ismertetésénél), és mikor beszélsz elméleti (a kapcsolási rajzon a tábla alján.) áramiŕányról.
Gábor! A trióda 3 elektródás elektroncső, nem 3 kivezetéses, de a többi stimmel! Most útállak, mert én akartam elektroncsō bemutató videót készíteni, de megelōztél! :)
(nem tudom, hogy érted el, hogy még a közbe reklámok ellenére is végignézzem, de ügyes, nagyon ügyes!)
Szóltál volna, adtam volna elektroncső foglalatot!
Mindkettőtöket követem. Mind kettőtök előadásai nagyon hasznosak és tanulságosak.
Katódsugár cső?
Szia, egy csomó érdekes dolgot lehet elektroncsővel készíteni, varázsszem, nixi stb szóval van még bőven szuper jó téma. Meg ez nem verseny, több szem többet lát alapon egy téma többnézőpontból érdekes lehet. Még egy AM rádió adó van tervben részemről.
Boldog ünnepet és sikeres kísérleteket kívánok!
@@eszterzarandi7995 most bontottam egy bazi nagyot (igazi szkópcső)
Következő videóban benne lesz! :)
@@ordasigabor nem útállak, csak vicceltem, de lenyűgöz ahogy összeszedted ezt a 4000 feliratkozót néhány hónap alatt! Már nem verseny, megnyerted! :)
Amúgy, mint erősítő fogom bemutatni a csövet, nekem van hozzá szabályozható 0-300V-os tápom, úgy könnyű!
Neked is boldog nyulat kívánok! :)
@@EcoPityu Azt is megnézem.
Nagyon jó bemutató volt ez is, mint már megszokhattuk.
Ötlet szinten vetném fel: Egy Geiger-Müller számlálót
össze tudnál hozni, "barkács" módszerrel?
Utánanézek...
@@ordasigabor Vizsgálandó anyagként esetleg egy gránit darab is megfelelhet. Esetleg egy régi füstérzékelőből kitermelt radon tartalmú gömböcske, vagy tóriumos óraszámlap.
@@ultraviolethu Abban (a füstérzékelőnem) nem radon lesz nagy eséllyel, hanem amerícium. És az alfasugárzó, egy mezei geiger nem igazán mozdul rá. Ellenben ha "mákja" van, beszennyezi magát....
Mondjuk webkamerát lehet használni alfa-részecskék érzékelésére (átalakítással persze).
Sugárforrásként meg elvileg az is jó, ha egy szűrőpapíron át szívjuk a levegőt porszívól jó pár percig (feltételezve azt, hogy érzékeny műszerünk van), akkor azt mérve egy kis ideig nagyobb aktivitást fog mutatni, mint mi amúgy a háttérsugárzás.
Ami úgy beszerezhető még, a tóriumos heggesztőpálca, meg olyan kerámiák, amik urán tartalmú festékkel mázoltak.
Ja meg ha tényleg érzékeny a szerkezet, akkor kálium-klorid (kálisó) a legegyszerűbben (és legolcsóbban) beszerezhető forrás.
@@SzikraHuszar Nekem van egy darab ilyen sugárzóm. Hasonló egy zseblámpa izzóhoz. Az üveggömbben úgy tűnik átlátszó gáz van. Aztán, hogy belül van-e valami szilárd morzsa, azt nem tudom.
Félvezetős mobiltelefonhoz kapható indikátor érzékeli. A gránitban lévő szemcséket is érzékeli.
@@SzikraHuszar A piros jelzésű AWI elektróda határozottan megszólaltatja a számlálót.
Szia! A házi elektroncsövet bemutatod hogyan készült?
Az egy izzó nikkel és egy fémlemez vákuum alatt. Igazából ennyi... műszakilag csak a lekváros üveg kupakjának átfúrása és tömítése volt a nehéz.
Köszönöm szépen a válaszod!😃
üdv! emp-s teszt mikor lesz?
Várhatóan szeptemberben.
Az elektron csöves villogóhoz duál trióda cső is Pl ECC81/82/82 alkalmas lehet? Lehet hogy én is meg építem.
Szia, duál trióda is jó, ezzel is működni fog. Pentódával kicsit nehezebb... max 4db 9V elemmel menjen és a fűtést kösd 4db AA elemre, soros ellenállás így nem kell a fűtőkörbe. Izzóval nehezen fog működni, mert annak túl nagy áram kell, leddel jobb.
Milyen vastag vas doboz kellene, ahhoz hogy megvédjem a félvezetős áramköröket? Plédál egy kávés doboz meg tudna védeni egy pici számítógépet?
A Faraday kalicka nem az anyag vastagsága miatt hatásos. Lehet csinálni dróthálóból (pl. fém szúnyogháló), a háló lukmérete, a hálót alkotó vezeték átmérője ami számít leginkább.
hu.wikipedia.org/wiki/Faraday-kalitka
Szia Gábor! Meg tudnád mondani, hogy a folpakk mitől ragad össze? Mert nincs közte levegő plusz a sztatikus töltéstől? Köszönöm
passz.... gondolom az van, amit írtál.
Kérdés: A fűtőkört lehet pótolni egy természetes lánggal?
Pl. egy gyertya lángjából ki lehet csalni ionokat, de azok nem elektronok. Ha egy gyertya vagy valami közvetett módon melegít az talán működne.
Nem olvastam Gál úr hozzászólását, de nekem is Öveges tanár úr jutott az eszembe... Kalapom emelem Ön előtt!
Alig varom az EMP videot.
Remelem lesz belole sok video nagyon erdekes tema.
Talan lesz 1 jobb vltozat amivel 1-2m is el lehet lőni? :D
Nem merek túl erőset készíteni, mert még a végén valaki rossz céllal lemásolja.
Még nem jött meg minden alkatrész, kínából minden lassan érkezik.
Kölyök koromban elektroncsöves tv-nk volt, bekapcsolást követő egy perc múlva már látni is lehetett valamit a képernyőn. A lassú működés mellett még sokat is fogyasztott, ha jól emlékszem 170W.
A faterom bütykölte ha elromlott, tele volt kisebb nagyobb elektroncsövekkel,meg ellenállásokkal és jó sok vezetékkel.Nem igazán tűnt egy kifinomult szerkezetnek, inkább egy nagy katyvasznak , de ez minden régi elektronikáról elmondható volt. Az első elektronika amire azt mondtam hogy ""waaaow" az a Sokol rádióé volt.
Na én egyszer, anno (full amatőr bütykölöként) szétszedtem egy SOKOLT, hogy majd én megjavítom! Szétszedtem. Belenéztem. Közöltem, hogy jónapot és elnézést a zavarásért! 😂
Összetaktam és mondtam Mamámnak, hogy ez meghalt! 🙄🤣
Mai napig nem értem, azt hogy látták át....
A félvezetők jobban bírják az ionizáló sugárzást mint az emberi szervezet. Tehát ha már a nem működik a félvezető a sugárzás miatt az azt jelenti, hogy az ember akkor már rég nem él. Lásd Csernobili helyszínen készült VHS felvételek, alig volt hatása a felvételekre a sugárzásnak. Van az a felvétel amikor lapátolják az épület tetején a grafitot, na az is VHS-el készült. EMP ellen tökéletes védelem a lecsatlakoztatott antenna és az akkumulátoros üzemmód.
Az EMP azért kicsit más, ott egy nagyon erős elektromágneses impulzus nyírja ki az elektronikus berendezéseket. Az élő szervezetekre nincs igazán hatással és a támadott terület sem lesz évtizedekig lakhatatlan.
Ez nem teljesen fedi a valóságot,mert pont azért voltak a "biorobotok",mert az elektronika felmondta a szolgálatot,nem bírta a sugárzást......
Még valamit szeretnék! Korai gyermekkoromban, találkoztam, A kristálydetektoros rádióval.
Valamint , ( 60-as évek.) kilopkodtuk az utcai telefonokból a fülhallgatót és a konnektor negatIv
pólusába csatlakozva hallgattuk a Kossuth rádió adását.
Ha ilyen szinten tanitottak volna az iskolaba a fizikat, most mernök lennek. Most is van egy Tungszram vakumcsovem, egy nap epitek belőle valamit. Ha mast nem egy ilyen villogót 😃
ruclips.net/video/EuwtSnX2BX8/видео.html radiot :D
@@robertnagy2491 de jooo 😃
@@the_punisher01 koszi
@@the_punisher01 kulonben milyen csoved van, idaig 3 csovel is sikerult URH (FM) vetelt is osszehozni es videken elek, csak ninncsennek dobozolva igy nincsennek felrakva. De lehet kis erositot is csinalni.
@@robertnagy2491 talan a doboza is megvan de nemregiben koltoztem es nem tudom pontosan hol van de ha megtslalom, megirom mit ir rajta. Olyannyira nem ertek hozza csupan nosztalgiabol őriztem meg. Amugy a radiot te magad keszitetted?
Nagyon jó videó volt. egy kérdésem lenne az ARC TOUR-hoz miért nem használ magnetront ?
Mert veszélyes :) nagyon!
várjuk a világvége rádió épitését is
Még nincs meg minden alkatrész hozzá....
Szia Gábor! Mit jelent az hogy pozitív feszültség és negatív feszültség? Én eddig úgy tudtam hogy mindig a negatív pólus az elektron többlet, ezért mindig onnan folyik az áram a pozitív pólus felé. Ebben a videoban amikor diódát magyarázod, akkor azt mondod hogy a pozitív pólus felől megy majd az áram.. hogy van ez? 😊 Köszönöm!
én jól mondtam, az áram folyása a plusztól a negetív pólus iránya. Az elektron hiány áramlása (lyukak) irányával azonosan kell jelölni
Kérlek, legközelebb használj foglalatot a gyári csövekhez! Egyrészt nehezen forrasztható jól a kivezetés, másrészt könnyen eltörhet emiatt a cső.
Az elem plusszos oldalán vagy a nagyobb rublika.
Az áram folyásának iránya az elektronok áramlásának irányával ellentétes.
Még egy tipp: TESLA Spirit rádió. Ezt,ha kiveséznéd, ütős lenne.
Na ez tényleg érdekes, majd igyekszem felfogni, hogy mi az a kakaós csiga tekercs rajta
@@ordasigabor Hajrá!!! Hajrá!!!
Egy nagy pozitív vélemény és egy kis negatív vélemény következik: a házi elektroncső elkészítése és bemutatása nagyon jó ötlet volt, mert a legtöbb embernél pont az hiányzik, hogy nem látja át, hogy nem csak a boltból lehet valamit megvenni, hanem el is lehet készíteni - igaz, gyengébb minőségben -, mert nem boszorkányság és nem sci-fi a tudomány. (Mint ahogy például be lehetne mutatni a budapesti lányoknak is is hagyományos tyúkvágást, mert sokan azt hiszik, hogy a csirkemellfilé az áruházban keletkezik, csak úgy.) A kis negatív kritika pedig az, hogy ha már csinált egy elektroncsövet, akkor miért igénytelenkedett azzal, hogy krokodilcsipesszel zárta össze a két vezetékpárt, miért nem lehetett valami normális csatlakozót tenni rá, mondjuk egy piros és fekete banánhüvelyt és hozzá banándugókat?
Nagyon egyszerű: nem használatra készült, hanem arra, hogy EMP generátor kinyírja-e vagy nem.
Remélem valamikor megjön az EMP generátorhoz Kínából az alapanyag.
Gábor! ISTENKIRÁLY vagy! Soha, de soha nem értettem, hogyan működik az elektroncső, na, már értem! Szuper. Kérdésem lenne elég, pld. hogy a fűtés kört és a vezérlő kört lehet e ugyanarra a feszültségre kapcsolni, vagy 2 egymástól független energia ellátás kell neki? Illetve miből jött ki az a 6,3V-os fűtés feszültség? Nem is szabványos fesz. érték, még a 6V-nak is nagyobb értelmét látnám, arról nem is beszélve, hogy az a 0.3V szerintem elenyésző elektron hiányt eredményez csak. Ja és még egy kérdés: ha nem elektromosan, hanem pld. hőlégfúvóval melegítem az elektron csöveket, akkor is bekapcsolódik?
A 6,3V fűtőfeszültség a csövek esetében is régi konvenció (egyszer kitalálták, szabvánnyá vált). Valóban nem számottevő a különbség a 6V és a 6,3V között, de a gyártók adatlapjaiban közölt paraméterek a névleges (6,3V) fűtőfeszültségre vonatkoznak. Végül pedig, ha hőlégfúvóval melegíted a csövet, mivel kívülről a katódot az anódlemez árnyékolja, így az fog először felmelegedni. Tehát ha kellően fel tudod hevíteni, akkor az anódlemezből fognak kilépni az elektronok (termikus emisszió). A cső alapesetben nem fog működni, bár elméletileg el tudok képzelni olyan kapcsolást, ahol rossz jellemzőkkel ugyan, de mégis működésre lehet bírni. Persze ez csak elmélet, mert ahhoz hogy az anód emittáljon, kb. 800°C-on kell izzania, viszont előtte van még az üvegbúra, amelynek szintén legalább ezen a hőmérsékleten kell lennie. Könnyen belátható, hogy az ilyen magas hőmérsékleten izzított üvegbúra, az erősen lecsökkent szilárdsága miatt a külső légköri nyomás hatására összeroppanna... És még számtalan más termikus és elektrosztatikus jelenség miatt sem tudna (jól) működni, nem véletlenül olyan a cső szerkezete, amilyen...
Kb. úgy alakult ki a 6,3 volt, mint a digitális áramköröknél az 5 volt, majd a 3,3 volt, vagy mondjuk a konnektorban a 220 V vagy a 110 volt. Azaz valaki kitalálta, hogy legyen ennyi és több gyár átvette, a maradék gyártók pedig kénytelenek voltak alkalmazkodni hozzájuk a kompatibilitás érdekében.
A csövesek ma is a világbajnokok. Nézzed meg mennyibe kerül. lúzer világtalanok.
Kár hogy nem ön volt a fizika tanárom.
Megbecsüléssel
Bálint István
Nem jártál volna jól velem :) Meg nem is vagyok tanár, csak egy mernök :)
@@ordasigabor
Akkor hagyjuk a fizika tanárokat.
Később már mérnök tanáraim voltak elektronikai és gépészeti vonalon.
Egy gondolat jó lenne a polcon lévő segédanyagokról egy ismertető, hogy mit mire kell és lehet használni.
Pl. kontaktspray, WD 40
Itt most a fiatalokra gondolok.
Persze ez egy butuska ember gondolatai.
Megbecsüléssel
Bálint István
Edison az izzószál párolgását, a búra feketedését csökkentendő kísérleteket végzett, ennek során,mellékesen jött rá a dióda csőre.
Jó, hogy ezt megírtad, nem tudtam. Kösz!
Elektroncsöves Flip-flop
Illetve, egyszerű astabil multivibrátor. A flip-flop átbillentéséhez vezérlőjel szükségeltetik, azok a bistabil multivibrátorok családjába tartoznak...
csak azt nem értem minek szarakodsz annyi elemmel miért nem csinálsz egy labortápot
Az elem sokkal gyorsabb megoldás, mint a táp, amit 100V vagy 200V-ot ad egy csőnek. Van nekem is tápom, de az max 60V-ot tud és feleslegesen lett volna ott a nagy batár táp az asztalon.
Meg világvége rádió készül és annak elemmel kell működnie, hiszen nincs áram... :)
@@ordasigabor nagyon jó izgalmas túlélőműsor volt ami esetleges újabb túlélő ötleteket vethet fel , pl ha a boltban majd nem lehet kapni Sokol elemet akkor készíteni kell Volta oszlopot is a lekváros üveg mellé . .
@@ordasigabor Nem értem miből gondolod a 100V-200V-ot, olyat csinálj, amit tudsz állÍtani magadnak. Nem kötözködni akarok, de sokkal jobban megéri, nem beszélve a környezetmentes megoldásról. ruclips.net/video/cWSY_xg42rQ/видео.html
Szia Gábor! Erről eszembejutott pár másik dolog, amit esetleg kipróbálhatnánk, ha van kedved és időd:
ruclips.net/video/e-XW4wOJqjQ/видео.html --- érdekes, itt a pohár tört el, de miért??
ruclips.net/video/rKRTyEWj-EA/видео.html ---- Mikrohullámú sütő és wifi kapcsolata és hatása
ruclips.net/video/lg_dyD0Nsjw/видео.html --- nem tűnik kamunak...
ruclips.net/video/V94shlqPlSI/видео.html --- ez sem... ...pedig sokan cáfolták...
Nem baj, ha néha küldünk ötleteket, mi iránt érdeklődünk?? Van erre egy emailcímed, hogy ne kommentbe írjuk ??
Ez pedig ismét egy hasznos kísérlet volt, élvezetes! Köszönjük!!!!
Szia, megnéztem a linkeket, totális átverés mind. Nem azért írom, mert nem hiszek a mobiltelefon kukorica kapcsolatában, hanem ehhez kivételesen igazán értek. 10-20 telefonból sosem jön ki annyi energia, mint ami ehhez kell. Pl ha egy indukciós főzőlap volt az asztal alatt és a könyvben egy fémlap, akkor ez simán megcsinálható. Vagy egy co2 lézer is ezt okozná. Az indukciós főzőlap olcsó, inkább ezzel csinálták.
@@ordasigabor WOW, tényleg, köszi a kimerítő választ! Rafináltak ezek a lájkhajhász Youtubberek. ...akkor csinálják meg úgy is, hogy plexyből van az asztal... :)
Elixor javításához javító embert, vagy alkatrészt!
És szervíz tippet, telefon számot kérek, hova forduljak!
Ahol segítenek megjavítani az Elixor mágneses matracot!
A vezérlő egység kéken viágít és ki kapcsol!
Elöre is köszönöm! 0630-448-8242
Sajnos én sem tudom hol javítanak ilyet. Nézz körül itt? joszaki.hu egy elektroműszerész elvileg érthet hozzá.
Te tanár vagy Gábor ??
Nem Sanyi és nem tanár
@@ordasigabor ...bocsánat, véletlen volt :-)