«СУМИ: СТАРИХ ВУЛИЦЬ НОВІ ІМЕНА»

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 сен 2024
  • IСТОРИЧНI СТУДII #11 - В’ячеслав АРТЮХ
    «СУМИ: СТАРИХ ВУЛИЦЬ НОВІ ІМЕНА».
    Цей випуск «Історичних студій» підіймає вкрай важливу тему. Для кого - дражливу, для декого - бажану й таку, що мотивує, а саме: щодо перейменування рідних вулиць в адміністративному центрі Сумської області - м. Суми. Дізнаємося, які це імена (на честь яких діячів, персоналій)? А головне: для чого все це та чи на часі? Отож, поговоримо про найважливіше - про українське серце, національний стрижень в назвах наших вулиць, що дуже важливо в контексті нинішньої війни з російсько-радянською постімперією - ¬за Українську Незалежність й територіальну цілісність…
    Гість студії: В’ячеслав АРТЮХ - історик, філософ, дослідник українського політичного й культурного процесу ХХ ст..
    Ведуча: Тетяна ГОЛУБ - завідувачка відділу краєзнавчої літератури Сумської ОУНБ
    «Історичні студії» з ведучою Тетяною Голуб - спільний медійно-просвітницький проєкт Сумської ОУНБ та обласної організації Національної спілки краєзнавців України, що реалізується разом із медіа - «Сумський історичний портал» (history.sumy.ua/) та «Сумський канал» ( / @sumychannel ) з 2023 року.
    01:35 - 02:17 про напрацювання робочої групи з питань перейменування вулиць, що є дорадчим органом від громадськості при Сумській міській раді.
    02:18 - 03:20 як приклад: перейменування вулиць на честь наших землячок Насті Гудимович та Марусі Тарасенко (раніш вул. 6-а та 7-а Продольні) - легендарних зв’язкових армії УНР, які віддали свої молоді життя в боротьбі за Українську Державність.
    03:27 - 10:20 про напрацьовану концепцію перейменувань вулиць в м. Суми, про історичну політику в назвах, про образи-символи. Маркери в колоніальні імперській топоніміці Сум - вул. Пушкіна, Достоєвського, Чехова, Чайковського...
    10:22 - 12:50 ще раз - концентровано - про напрацьовану концепцію перейменувань вулиць. Про етапи цього процесу, що в Сумах розтягнувся на десятиліття Української Незалежності.
    12:51 - 14:05 про українську народну традицію топонімів в міській, сільській забудові.
    14:06 - 15:59 впровадження через назви топонімів великодержавницької, великоросійської політики Російської імперії зразка ХІХ-ХХ ст., у тому числі, у повітових Сумах
    16:00 - 17:39 більшовицька політика: «та сама імперська пісня на новий лад». «Червоні» назви в топоніміці Сум.
    17:40 - 18:50 основні завдання нині: по-перше, дерусифікація, по-друге, українізація та глорифікація українських Героїв, що боролися за Українську Державність.
    18:51 - 20:46 повернення історичних назв - топонімів середмістя - символів козацьких Сум - народних назв топонімів. Вулиці на честь визначних краян - українських митців, вчених, які мають світову славу. Вулиці на честь визначних діячів європейської культури, цивілізації. Назви вулиць на уславлення героїв, героїчних збройних формувань нинішньої війни, назви - українські символи.
    20:47 - 33:20 «лайт» та «хард» українізація у сприйнятті міських обивателів. Популяризація нових україноцентричних назв - важливе завдання міської влади, але й міські урядники мають стати свідомими українцями, відкинувши наративи «совка».
    33:20 - 35:45 що робити з назвами на честь контроверсійних постатей з історії Сум та країни? Як приклад: назва проспекту на честь секретаря міському КПУ Михайла Лушпи, за діяльності якого було збудовано спальні житлові мікрорайони, але тотально нищилася унікальна пам’яткоохоронна забудова історичного центру Сум…
    35:46 - 38:29 тематичний книжковий огляд з фондів відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Сумської ОУНБ: топоніміка, назви вулиць рідних міст та сіл.
    38:30 - 40:16 скільки вулиць перейменували, а скільки - ні. Чи буть в Сумах вулиці з жартівливими назвами?

Комментарии • 2

  • @ОлексійВертій
    @ОлексійВертій Месяц назад

    Назви вулиць та инших топонімів - це складова національної свідомости мешканців міст і сіл. Саме тому більшовики і насаджували в свідомости сум'ян чужі нам імена, аби створити в свідомости мешканців міста та його гостей враження того, що наше місто є частиною большевицько-російського ідейного та духовного простору чим витіснялося на другий, третій плани питомо українське. До того ж, навчальні заклади, діловодство і т.д. також переводилось на російськомовну основу, підпорядковувалось творенню "новой історіческой общності - совєтского народа" і це додатково витісняло все українське на другий, третій плани, а в сукупности своїй разом з топонімами і т.д. вкоріняло в підсвідомости, насамперед, недалекоглядних, переконання того, що Суми це вже не Україна. Хто ж заперечував це, то оголошувався відщепенцем, буржуазним націоналістом і, нерідко, піддавався утискам, переслідуванням, звільненням з роботи і т.д. Перейменування ж топонімів на питомо українські прив'язує мешканців до свого рідного. питомо українського, відтак усвідомлення, що ти УКРАЇНЕЦЬ. Поява вулиць імені Ярослава Мудрого, Степана Бендери, кобзарів Єгора Мовчана та Євгена Адамцевича нагадує нам про наші, питомо українські духовні та ідейні цінности, а вулиці, скажімо, Свободи, Українських перемог живить почуття патріотизму, гордости за наших вояків-захисників, чого не утверджують скажімо назви вулиць Саші Чекаліна, Горького і т.д. Ось що стоїть за топонімікою.

  • @ОлексійВертій
    @ОлексійВертій Месяц назад

    Лушпа виконував свій посадовий обв'язок. І це не дає підстав залишати назву вулиці його іменем.