Skvele video. Uvital bych taky nejaky test baterek + napr nejaka data od vetsiho prodejce z hlediska reklamovanosti. Sam mam napr velmi spatnou zkusenost s Varta Dynamic Silver line....2 baterie po 2 letech mrtve....a to ma byt premiovka. Ted jsem zkusil obyc. levny Maxgear a druhou drazsi Bosh, tak jsem zvedavy.
Bohužel, mezi laickou veřejností je tento nešvar hodně rozšířený. Doufám, že už jste do té prodejny nikdy nevkročil, protože jestli něco takového tvrdí prodejce, tak to je vrchol.
Dobrý den. Pan Gabriel má skvělé videa . Měl bych dotaz ohledně zátěžového testeru co máte vedle na dílně. Po tolika letech pamatuju jenom bílou barvu . Tak jestli bych mohl poprosit jak se jmenuje ? Děkuji
Mužů nabíjet AGM baterii nabíječkou u které je uvedeno pro typ akumulátoru EFB, GEL, VRLA? Konkrétně nabiječka BOSCH C1. Na některých stránkách AGM je uvedeno ale přímo v manuálu ne.
Super. Vedel by ste prosím navrhnúť sústavu elektrovýbavy do minicampera veľkosti Mercedesa Vito na základe nejakých vstupných požiadaviek ? Typ batérie, hodnoty regulátora distribúcie napätia - solar/alternátor/akumulátor, atď? Štartovací akumulátor chcem nechať nedotknutý a všetky spotrebiče napájať z "nástavbového" (sekundárneho) akumulátora. Spotrebiče sú 2kw teplovzdušné webasto, 5kw vodné webasto, mini palubná chladnička na nápoje s permanentným chodom cca 60W "nekompresorka" nonstop zapnutá a nejaké to stropné LED osvetlenie, ktorého spotreba je zanedbateľná. Do budúcnosti ešte nejaká kompresorová chladnička cca 40-50L objemu. Nakoľko rád všetko pre istotu predimenzujem, predstavoval by som si akumulátor cca 120Ah a solar na strechu 250-300W. Váš názor? Díky moc za odpoveď. Prajem krásny deň.
Dobrý den, ve vašem dotazu chybí poměrně dost informací. Jednak nevím jaké spotřeby el. energie má topení, jakou dobu potřebujete spotřebiče napájet, zda se jedná o pouze sezónní nebo celoroční provoz atd. Absorpční chladnička 60W "žere" max 5 A při 12 V. To je za 24 hodin permanetního chodu 120 Ah a jste jen u chladničky na baterii min. 210 Ah, ale nevím zda skutečně běží nonstop a při plném výkonu. Podobně se dá spočítat i topení a další spotřebiče, velice důležitým parametrem je doba mezi opětovným nabíjením. Pokud budete chtít být s tímto vybavením nezávislý několik dní, tak budete muset uvažovat o lithiu, protže takovou spotřebu vám nepokryje ani fotovotaika v létě.
@@jirigabriel106 díky moc za odpoveď. Vypadá to, že to celé budem musieť nejak prehodnotiť a ešte raz naplánovať na základe vašich informácií. Prajem krásny deň.
jak udržovat autobaterii? jak se pozná sulfatace baterie? a jak se zjistí zdali de onen degradační proces zastavit? co dělat v případě počátku poklesu napětí plně nabité baterie ?
Baterii je potřeba udržovat stále nabitou. Sulfatace je v baterii stálý proces a díky této chemické reakci je vyvíjen elektrický proud. Naopak při nabíjení se elektrickým proudem sulfáty rozpouští. Problém je nevratná sulfatace, která vzniká ztvrdnutím krystalů sulfátu, které potom již dodávaný proud z nabíječe nedokáže rozpustit. Tento čas není konstantní, závisí například na hloubce vybití, teplotě, ale také na vlastní konstrukci baterie.
7:20 Přitom pro AGM ma nabijecka zvysene napeti (o cca 0,3V) nez pro klasicke flooded. Jsou to vsechny Lidl nabijecky, kde pro AGM tusim ze maji nastaveni snehove vlocky
Dobrý den, k tomu dnes není téměř důvod. 14,4 V je plynovací napětí při legování antimonem, 14,7 V při legování vápníkem. Startovací baterie jsou až na výjimky všechny vápníkové.
@@simonstas8069 Dobrý den, pro konkrétní odpověď mám málo informací (kapacita batrie, nabíjecí proud, stáří baterie, klidové napětí před nabíjením atd.). S největší pravděpodobností ale bude baterie poškozená. Například, pokud jeden článek nemá již dostatečnou schopnost přijímat proud, napětí se rozloží mezi zbylých pět článků, které jsou přebíjené.
@@simonstas8069Kalciová olověná baterie určitě neplynuje už při 14,4V. Alternátory vozů které je používaly, měly nabíjecí napětí cca 14,6V místo 14,2V. Navíc - AGM vůbec nepoužívá legování kalciem. Snižovalo by to schopnost jejich nárazového dobíjení u dnešních moderních dobíjecích soustav.
Dobrý den, obecně 14,4 V. Startovací AGM baterie se vyrábějí s vápníkem legovanými mřížkami a plynovací napětí je tím zvednuté na 14,7 V, dokonce krátkodobě snášejí i 15 a více voltů. Vždy je ve hře i velikost proudu a s ním spojená velikost plynování. Do určitého tlaku je baterie schopná plyny rekonbinovat zpět na vodu, potom již pojistné ventily začnou tlak upouštět a začne docházet k vysychání baterie.
@@jirigabriel106 Dobrý den. Čili jestli to chápu dobře,tak konstantní dobíjecí napětí může být u AGM legovaných vápníkem max 14,7V? A spodní hranice je stejná jako u zaplavené autobaterie 13,8V?
@@spac1565 Dobrý den, velice zjednodušeně, spodní hranice nabíjení neexistuje, to co naměříte na pólech baterie ve vozidle je schopnost alternátoru , respektive regulátoru napětí udržet konstantní napětí během celého rozsahu otáček a proudových odběrů. A k plynovacímu napětí, baterie s mřížkou legovanou vápníkem mají plynovací napětí 14,7 V. Baterie s mřížkou legovanou antimonem mají plynovací napětí 14,4 V. Antimon se dnes z ekonomických a marketingových důvodů využívá u startovacích baterií mizivě, proč se CTEK rozhodl pro tuto variantu nevím.
Tak áno baterky mozu mat rozne typy svetelneho zdroja a teda aj spotrebu, svietivost, vydrz. Rozne doplnkove funkcie, hmotnost. Moze to byt zaujimava tema.
Kedy bude ten velky test autobaterii. Ste spominal ze spravite ohladom toho video ... Varta podla vaa uz nieje co byvala a su aj lepsie znacky rad by som vedel aku si kupit znacku miesto nej:)
Jenom pozor AGM vadí přebíjení a vyšší teplota od motoru, takže zvažte jestli jí tam vůbec dát. Předpokládám, že asi žádný obal na autobaterii v autu není, proto bych radši (pokud chcete něco kvalitnějšího, než klasickou zaplavenou autobaterii) šel do EFB.
Dobrý den, diskutující k vaší otázce mají pravdu. Jen upřesním, někdy se uvádí, že AGM baterie má násobně delší životnost, což obecně není pravda. Podle konstrukce dokáže zvládat násobně více startovacích cyklů nebo vybíjecích cyklů, ale teoretická životnost není o tolik delší. Musíte vzít do úvahy také vaše provozní podmínky, zda se vám investice do AGM vyplatí. Přikláním se k názoru použít EFB baterii, která je v podstatě obdobou kvalitních OE baterií před dvaceti lety.
Zdravim, mam nabijacku nejaku digitalnu a pozaduje odomna nastavit aky typ baterie nabijam, tzn agm, wet, gel, mf, efb,... Otazka je ako zistim presne typ baterie? Nikde na stitku nie je udaj o type baterie, absolutne nic. Dakujem
Měl jsem v novém autě VW Tiguan dodáno z výroby EFB+. Odešla po 3 letech. Auto má start stop, který stále vypínám. Má také rekuperaci, ta vypnout normálně nejde. Při výměně mi bylo řečeno abych o jiné než AGM nepremejšlel, protože EFB+ není na rekuperací. Je to pravda? Děkuji.
Na dobíjení, kterým se snaží výrobci aut eliminovat emise, není stavěná žádná olověná baterie. Start/stop systém baterii namáhá, ale třeba YUASA deklaruje u AGM baterií 340 000 startů, což je dostatek pro většinu vozidel i na deset let. Start/stop systém je mnohem škodlivější pro motor a turbo. Problém je rekuperace společně s režimem dobíjení. Pro minimální emise se baterie v provozu do určitého stavu vybití nenabíjí jinak, než při sundání nohy z plynu. A aby výrobce vozidla v těchto krátkých intervalech dostal do baterie co nejvíce energie, tak ji přebíjí vysokým napětím i proudem. To je zásadní problém pro životnost baterie, ale poplatky za překračování emisních limitů jsou pro výrobce bolestivé, tak problém přenášejí na spotřebitele.
Hmm, hlavně že ty bezúdržbové dolévám... třeba po 5 letech v automobilu. Jinak by byly na suchu a to mi auto podle norem nepřebíjí. Spíše několik aut kolem mě.... takže nevěřím na bezúdržbové baterie PB.
Jak je to s polohou baterie? Podle prodejců AGM baterie je možné naklonit max. o 45°, EFB baterii je možné naklonit o 90°. Našel jsem, ale baterii AGM, která je již naplněna elektrolytem ve výrobě a tu je možné naklonit také o 90°. Je to pravda? Ptám se, protože EFB baterie je jednou tak drahá jako AGM.
Dobrý den, EFB baterie má volný kapalný elektrolyt a odplyňování, takže ji klopit nelze. Je také podstatně levnější než AGM, která je hermetizovaná, elektrolyt je nasátý do skelného rouna. Ani AGM nelze bez povolení výrobce baterie provozovat v náklonu větším než 20°.
Skvele video. Uvital bych taky nejaky test baterek + napr nejaka data od vetsiho prodejce z hlediska reklamovanosti. Sam mam napr velmi spatnou zkusenost s Varta Dynamic Silver line....2 baterie po 2 letech mrtve....a to ma byt premiovka. Ted jsem zkusil obyc. levny Maxgear a druhou drazsi Bosh, tak jsem zvedavy.
perfektne,
Pamatuju si, jak jsem se v jedné prodejně baterií hádal, že AGM není to samé co gelová a stejně mi to nechtěli věřit :-D
Spravne, agm absor glas mat, gel je gel
Bohužel, mezi laickou veřejností je tento nešvar hodně rozšířený. Doufám, že už jste do té prodejny nikdy nevkročil, protože jestli něco takového tvrdí prodejce, tak to je vrchol.
Dobrý den. Pan Gabriel má skvělé videa .
Měl bych dotaz ohledně zátěžového testeru co máte vedle na dílně. Po tolika letech pamatuju jenom bílou barvu . Tak jestli bych mohl poprosit jak se jmenuje ? Děkuji
Mužů nabíjet AGM baterii nabíječkou u které je uvedeno pro typ akumulátoru EFB, GEL, VRLA? Konkrétně nabiječka BOSCH C1. Na některých stránkách AGM je uvedeno ale přímo v manuálu ne.
Super. Vedel by ste prosím navrhnúť sústavu elektrovýbavy do minicampera veľkosti Mercedesa Vito na základe nejakých vstupných požiadaviek ? Typ batérie, hodnoty regulátora distribúcie napätia - solar/alternátor/akumulátor, atď? Štartovací akumulátor chcem nechať nedotknutý a všetky spotrebiče napájať z "nástavbového" (sekundárneho) akumulátora. Spotrebiče sú 2kw teplovzdušné webasto, 5kw vodné webasto, mini palubná chladnička na nápoje s permanentným chodom cca 60W "nekompresorka" nonstop zapnutá a nejaké to stropné LED osvetlenie, ktorého spotreba je zanedbateľná. Do budúcnosti ešte nejaká kompresorová chladnička cca 40-50L objemu.
Nakoľko rád všetko pre istotu predimenzujem, predstavoval by som si akumulátor cca 120Ah a solar na strechu 250-300W.
Váš názor? Díky moc za odpoveď.
Prajem krásny deň.
Dobrý den, ve vašem dotazu chybí poměrně dost informací. Jednak nevím jaké spotřeby el. energie má topení, jakou dobu potřebujete spotřebiče napájet, zda se jedná o pouze sezónní nebo celoroční provoz atd. Absorpční chladnička 60W "žere" max 5 A při 12 V. To je za 24 hodin permanetního chodu 120 Ah a jste jen u chladničky na baterii min. 210 Ah, ale nevím zda skutečně běží nonstop a při plném výkonu. Podobně se dá spočítat i topení a další spotřebiče, velice důležitým parametrem je doba mezi opětovným nabíjením. Pokud budete chtít být s tímto vybavením nezávislý několik dní, tak budete muset uvažovat o lithiu, protže takovou spotřebu vám nepokryje ani fotovotaika v létě.
@@jirigabriel106 díky moc za odpoveď. Vypadá to, že to celé budem musieť nejak prehodnotiť a ešte raz naplánovať na základe vašich informácií.
Prajem krásny deň.
jak udržovat autobaterii? jak se pozná sulfatace baterie? a jak se zjistí zdali de onen degradační proces zastavit? co dělat v případě počátku poklesu napětí plně nabité baterie ?
Baterii je potřeba udržovat stále nabitou. Sulfatace je v baterii stálý proces a díky této chemické reakci je vyvíjen elektrický proud. Naopak při nabíjení se elektrickým proudem sulfáty rozpouští. Problém je nevratná sulfatace, která vzniká ztvrdnutím krystalů sulfátu, které potom již dodávaný proud z nabíječe nedokáže rozpustit. Tento čas není konstantní, závisí například na hloubce vybití, teplotě, ale také na vlastní konstrukci baterie.
vypnou inteligentní dobíjení a často jezdit..pokud auto déle stojí, tak baterii 1x týdně dobít
7:20 Přitom pro AGM ma nabijecka zvysene napeti (o cca 0,3V) nez pro klasicke flooded. Jsou to vsechny Lidl nabijecky, kde pro AGM tusim ze maji nastaveni snehove vlocky
Dobrý den, k tomu dnes není téměř důvod. 14,4 V je plynovací napětí při legování antimonem, 14,7 V při legování vápníkem. Startovací baterie jsou až na výjimky všechny vápníkové.
14.7 pri vapniku mi nepasuje... lebo už pri 14.4v pri 20 stupňoch už počuť ako splyňuje bateria...
@@simonstas8069 Dobrý den, pro konkrétní odpověď mám málo informací (kapacita batrie, nabíjecí proud, stáří baterie, klidové napětí před nabíjením atd.). S největší pravděpodobností ale bude baterie poškozená. Například, pokud jeden článek nemá již dostatečnou schopnost přijímat proud, napětí se rozloží mezi zbylých pět článků, které jsou přebíjené.
@@simonstas8069Kalciová olověná baterie určitě neplynuje už při 14,4V. Alternátory vozů které je používaly, měly nabíjecí napětí cca 14,6V místo 14,2V.
Navíc - AGM vůbec nepoužívá legování kalciem. Snižovalo by to schopnost jejich nárazového dobíjení u dnešních moderních dobíjecích soustav.
Hezkej vecer. Vlastním Ford Focus 2019 ve kterem mi právě odchádzi baterka Varta 12V, 70ah, 700a EFB. Mohu jí nahradit novou s AGM strukturou? Dekuji.
Není důvod. Je dražší a forďácký BMS ji odvaří za stejnou dobu. Škoda peněz ...
Dobrý den, mohu se zeptat jaké je to plynovací napětí, které se nesmí překročit při nabíjení agm baterií?
Děkuji.
Dobrý den, obecně 14,4 V. Startovací AGM baterie se vyrábějí s vápníkem legovanými mřížkami a plynovací napětí je tím zvednuté na 14,7 V, dokonce krátkodobě snášejí i 15 a více voltů. Vždy je ve hře i velikost proudu a s ním spojená velikost plynování. Do určitého tlaku je baterie schopná plyny rekonbinovat zpět na vodu, potom již pojistné ventily začnou tlak upouštět a začne docházet k vysychání baterie.
@@jirigabriel106 Dobrý den. Čili jestli to chápu dobře,tak konstantní dobíjecí napětí může být u AGM legovaných vápníkem max 14,7V? A spodní hranice je stejná jako u zaplavené autobaterie 13,8V?
@@jirigabriel106 Nabíječka CTEK MXS 5.0 NEW nabíjí AGM 14,7V a zaplavené 14,4V.
@@spac1565 Dobrý den, velice zjednodušeně, spodní hranice nabíjení neexistuje, to co naměříte na pólech baterie ve vozidle je schopnost alternátoru , respektive regulátoru napětí udržet konstantní napětí během celého rozsahu otáček a proudových odběrů. A k plynovacímu napětí, baterie s mřížkou legovanou vápníkem mají plynovací napětí 14,7 V. Baterie s mřížkou legovanou antimonem mají plynovací napětí 14,4 V. Antimon se dnes z ekonomických a marketingových důvodů využívá u startovacích baterií mizivě, proč se CTEK rozhodl pro tuto variantu nevím.
V rapídu mám EFB.. dá se po vylomení víka dolít? Díky
To by som nebol povedal. že ma rozprávanie o baterkách bude tak zaujímať :-D :-D
Tak áno baterky mozu mat rozne typy svetelneho zdroja a teda aj spotrebu, svietivost, vydrz. Rozne doplnkove funkcie, hmotnost. Moze to byt zaujimava tema.
Kedy bude ten velky test autobaterii. Ste spominal ze spravite ohladom toho video ... Varta podla vaa uz nieje co byvala a su aj lepsie znacky rad by som vedel aku si kupit znacku miesto nej:)
Hezký den Martine, s nastávající sezónou přijdeme s tímto videem a již brzy se dočkáte.
Dobrý den, mohli by jste prosím udělat video o bateriích typu LiFePo? Zajímal by mě Váš názor oproti propagandě výrobců. Děkuji moc 🙂
Jak je to s AGM baterií ve starším voze např. Rv.2000 - 2005. A s jeho dobíjecí soustavou
Môže tam ist, lepšie štartuje, su kvalitnejšie. Aj do motorky som dal agm za klasiku a konečne to ma prud, grady
Jenom pozor AGM vadí přebíjení a vyšší teplota od motoru, takže zvažte jestli jí tam vůbec dát. Předpokládám, že asi žádný obal na autobaterii v autu není, proto bych radši (pokud chcete něco kvalitnějšího, než klasickou zaplavenou autobaterii) šel do EFB.
@@spac1565 teplota normal , dobija max 14, 4
@@Milan1Milan To nebylo na tebe, ale na Pavel Chval, ale neva 🙂
Dobrý den, diskutující k vaší otázce mají pravdu. Jen upřesním, někdy se uvádí, že AGM baterie má násobně delší životnost, což obecně není pravda. Podle konstrukce dokáže zvládat násobně více startovacích cyklů nebo vybíjecích cyklů, ale teoretická životnost není o tolik delší. Musíte vzít do úvahy také vaše provozní podmínky, zda se vám investice do AGM vyplatí. Přikláním se k názoru použít EFB baterii, která je v podstatě obdobou kvalitních OE baterií před dvaceti lety.
Zdravim, mam nabijacku nejaku digitalnu a pozaduje odomna nastavit aky typ baterie nabijam, tzn agm, wet, gel, mf, efb,... Otazka je ako zistim presne typ baterie? Nikde na stitku nie je udaj o type baterie, absolutne nic. Dakujem
Internet ...
Měl jsem v novém autě VW Tiguan dodáno z výroby EFB+. Odešla po 3 letech. Auto má start stop, který stále vypínám. Má také rekuperaci, ta vypnout normálně nejde. Při výměně mi bylo řečeno abych o jiné než AGM nepremejšlel, protože EFB+ není na rekuperací. Je to pravda? Děkuji.
odešla spíše kvůli inteligentnímu nabíjení
Na dobíjení, kterým se snaží výrobci aut eliminovat emise, není stavěná žádná olověná baterie. Start/stop systém baterii namáhá, ale třeba YUASA deklaruje u AGM baterií 340 000 startů, což je dostatek pro většinu vozidel i na deset let. Start/stop systém je mnohem škodlivější pro motor a turbo. Problém je rekuperace společně s režimem dobíjení. Pro minimální emise se baterie v provozu do určitého stavu vybití nenabíjí jinak, než při sundání nohy z plynu. A aby výrobce vozidla v těchto krátkých intervalech dostal do baterie co nejvíce energie, tak ji přebíjí vysokým napětím i proudem. To je zásadní problém pro životnost baterie, ale poplatky za překračování emisních limitů jsou pro výrobce bolestivé, tak problém přenášejí na spotřebitele.
Hmm, hlavně že ty bezúdržbové dolévám... třeba po 5 letech v automobilu. Jinak by byly na suchu a to mi auto podle norem nepřebíjí. Spíše několik aut kolem mě.... takže nevěřím na bezúdržbové baterie PB.
Tak to asi ne?! Mě zase tahá za uši když popisujete typy bakterií. A lidl nabíječka? Pro Flooded možná jo, pro AGM fakt ne.
AGM jsou také více citlivé na vyšší teploty, než zaplavené.
Pravda, su haklive na prebijanie, kedže menej chladi tekutina a nieje tak vetrana.
Nabíjačky z Lidlu sú nekvalitné, ak kúpiť tak CTEK MSX 5,0 lepšia nie je na trhu,
Hlavnavec že s&s tam natlači 15 8v pri rekuperácii ....
Jak je to s polohou baterie? Podle prodejců AGM baterie je možné naklonit max. o 45°, EFB baterii je možné naklonit o 90°. Našel jsem, ale baterii AGM, která je již naplněna elektrolytem ve výrobě a tu je možné naklonit také o 90°. Je to pravda? Ptám se, protože EFB baterie je jednou tak drahá jako AGM.
Dobrý den, EFB baterie má volný kapalný elektrolyt a odplyňování, takže ji klopit nelze. Je také podstatně levnější než AGM, která je hermetizovaná, elektrolyt je nasátý do skelného rouna. Ani AGM nelze bez povolení výrobce baterie provozovat v náklonu větším než 20°.