12 pytań do położnej o pobyt w szpitalu po porodzie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 янв 2025

Комментарии • 25

  • @TheOlololcia
    @TheOlololcia 3 года назад +7

    Fajny temat odcinka ♡ Może kiedyś nagrasz coś na temat pracy położnej? Jak bylam w szpitalu po porodzie to się zastanawiałam czy to dobry zawód:)

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 года назад

      Dzięki za sugestię! Być może uda mi się kiedyś nagrać coś na temat pracy położnej 🙂

  • @katarzynahermann2262
    @katarzynahermann2262 3 года назад +6

    Wiem ze nie na temat ale ma Pani piekne wlosy :)

  • @anastazja199991
    @anastazja199991 3 года назад +4

    Dziękuję za bardzo fajny filmik 😁
    A nagrała byś film na temat kangurzenia?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 года назад

      Dzięki za sugestię, być może niebawem uda mi się nagrać coś na ten temat 🙂

    • @anastazja199991
      @anastazja199991 3 года назад +1

      @@MariaLepucka Dziękuję ❤️

  • @w.418
    @w.418 10 месяцев назад

    Ja nie wyobrażam sobie rodzić w domu albo wyjść do domu parę godzin po porodzie. Ale przyznaję, że w czasie ciąży dwukrotnie leżałam w szpitalu, a przed tą ciążą raz miałam ciążę pozamaciczną i raz poroniłam, więc moje lęki mają uzasadnienie.
    Wiem, że różnie bywa w szpitalach, jednak w pierwszych godzinach oczekuję pomocy personelu. Z tego, co wiem, w moim szpitalu opieka laktacyjna jest dobra, więc choćby z tego względu chciałabym dzień czy dwa dłużej pobyć i żeby doradca laktacyjny w razie potrzeby pomógł.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  10 месяцев назад

      Do porodu domowego obowiązuje ścisła kwalifikacja, więc kobieta w powikłanej ciąży lub z budzącą obawy przeszłością położniczą nie może rodzić w domu.
      Natomiast szybki wypis to super pomysł.
      Niezależnie od szpitala, myślę, że większe jest ryzyko, że dziecko podłapie jakąś bakterię szpitalną niż szansa np na dobrą opiekę laktacyjną. Nie wynika to z braku wiedzy czy złej woli personelu, a raczej z faktu, że jeden doradca na 20-40 pacjentek nie ma możliwości udzielać pełnej porady laktacyjnej. W szpitalu można liczyć jedynie na doraźną pomoc np szybką pomoc z przystawieniem dziecka czy podłączeniem laktatora. To zawsze coś i część problemów rozwiąże.
      Ale też szybkie wyjście możliwe jest w mało którym szpitalu i odbywa się wyłącznie za zgodą pacjentki, więc absolutnie nie trzeba z tego korzystać.

  • @paulaizak1844
    @paulaizak1844 2 года назад +2

    Witam serdecznie mam pytanie może głupie ale głowie się 😄 w maju będę rodziła córeczkę proszę mi powiedzieć czy body ma być na długi rękaw? Noji jak ubrać ja na wyjście ze szpitala? Na kombizon raczej będzie za ciepło🤔 Nikt nie umie mi doradzić może pani.Pozdrawiam serdecznie

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад

      W maju pogoda może być różna. Body na kró†ki rękaw przydaje się na upały na lato lub na zimę jako "podkoszulek".
      Jeśli na dworze mamy np. 10 stopni, maluchowi można ubrać body na krótki rękaw, na to jakiś ciepły pluszowy lub polarowy pajacyk, czapkę i przykryć kocykiem. Jeśli jest 15 stopni to zmieniamy tylko gruby pajacyk an cieńszy, reszka bez zmian.

  • @paulinaj3342
    @paulinaj3342 2 года назад

    Dzień dobry 😊
    Mam pytanie, czy jest Pani w stanie powiedzieć coś na temat wykrycia antygenu Hbs Ag w ciąży? Mało jest informacji na ten temat, a nie ukrywam przerażenia. Czym to grozi, jak wygląda karmienie piersią? Wyczytałam, że można ale co z krwawiącymi brodawkami?
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 😊

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад +1

      U kobiety z dodatkiem wynikiem Hbs można uchronić dziecko przed zakażeniem. Noworodek po porodzie otrzyma immunoglobuliny oraz standardowo szczepienie. Potem może być karmiony piersią.

    • @blahhhh666ful
      @blahhhh666ful 2 года назад +1

      Moja mama ma dodatni hbs, piątkę dzieci i wszystkich nas karmiła piersią, my mamy już ok 30 lat i nikt nie ma hbs +. Mama też nie ma żadnych dolegliwości, choć jest pod opieką poradni. Głowa do góry! Wszystko w dodatku poszło przez te 30 lat do przodu :)
      Zawsze wspomnina, że na oddziale zakaźnym miała świetną opiekę bo było dużo personelu i mało pacjentów.

    • @paulinaj3342
      @paulinaj3342 2 года назад

      @@blahhhh666ful dziękuję za taką miłą wiadomość 🤗 do lekarza coraz bliżej i takie słowa trochę pomagają wytrzymać czas oczekiwania.

  • @natnat1503
    @natnat1503 10 месяцев назад

    Czy kilka godzin po pordzie do domu tez jest ok? Z jednej strony faktycznie chcialabym w spzitalu spedzic jak najmniej czasu, z drugiej boje sie zoltaczki po 3 dobach u dziecka lub zlego samopoczucia u mnie.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  10 месяцев назад

      Oczywiście, że jest ok jeśli wszystko jest w porządku! Przecież np mamy, które rodzą w domu w ogóle nie mają kontaktu ze szpitalem.
      Żółtaczka zwykle się pojawia na 3 dobę, a więc i tak już po wypisie, bo standardowo pobyt w szpitalu to 48h po porodzie naturalnym.

  • @dreamscometrue93
    @dreamscometrue93 2 года назад

    Gdzie kupić bibułki do badania przesiewowego w kierunku SMA ?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад

      Badanie wykonywane jest w szpitalu nieodpłatnie. Jeśli chcemy robić u dziecka, które nie miało pobranego w szpitalu, można kupić np w Diagnostyce.

    • @dreamscometrue93
      @dreamscometrue93 2 года назад

      @@MariaLepucka na stronie szpitala, w którym chce rodzic jest taka informacja : "Możliwość wykonania przesiewowego badania
      u noworodka w kierunku rdzeniowego zaniku
      mięśni (SMA) - TAK (Jeżeli taki test
      mama posiada przy sobie. Aktualnie
      nie mamy tych testów w programie
      przesiewowych badań u noworodka ale
      jest możliwość pobrania takiego
      badania na Oddziale Noworodkowym)". Czyli rozumiem, że powinnam ze sobą zabrać taki test do szpitala, tylko gdzie go kupić ? :)

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад

      @@dreamscometrue93 proponuję jeszcze zadzwonić do szpitala i upewnić się, że informacje na stronie są aktualne. Kiedyś rzeczywiście nie było to badanie przesiewowe, teraz już jest. Być może szpital po prostu nie zaktualizował info na stronie?
      Nim testy pojawiły się w szpitalach, rzeczywiście rodzice zabierali bibułki ze sobą.

  • @beatazdzierak7052
    @beatazdzierak7052 2 года назад +1

    Nie słyszałam zeby jakis szpital w tym roku po CC pacjentka była 3-4 doby w szpitalu jeśli wszystko jest Ok, wszedzie 2 doby po SN oraz po CC

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад +2

      Film jest sprzed roku i czas pobytu w szpitalu rzeczywiście się skrócił. Ale nie jest to zawsze 2 dni. Po sn np szpital w Oleśnicy wypisuje po 2 godzinach. Tymczasem pobyt po cc to jednak wciąż 2 lub 3 doby, a często jednak więcej, jeśli są powikłania.

    • @beatazdzierak7052
      @beatazdzierak7052 2 года назад

      @@MariaLepucka czy po 2 h od porodu zdążą zrobić badania dziecku słuchu, przesiewowe itd czy trzeba na własna rękę organizować w późniejszym czasie?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 года назад +2

      @@beatazdzierak7052 wszystko świetnie dział - za 2 dni przyjeżdżamy na wizytę, w czasie której pobierane są wszystkie badania. Nie ma sensu czekać 2 dni na oddziale tylko po to by pobrać krew i zrobić badanie słuchu.