Jeżeli się nie zgadzasz to oczywiście wyjaśnij dlaczego? "ja jestem ekto i ujj..." - nic nie wnosi. "ekto ma inną szerokość kości co endo" - nic nie wnosi Wyjaśnij dlaczego ektomorfik ma trenować inaczej niż endomorfik jeżeli mają ten sam cel? Wyjaśnij dlaczego ektomorfik ma odżywiać się inaczej niż endomorfik jeżeli mają ten sam cell?
Ja się z tym zgodzę że nie ma znaczenia somanotyp ponieważ widząc ludzi np paczka z wk ktury jest endomorfikiem ibpatrząc po jego sylwetce dochodzę do wniosku że nie ma to znaczenia
Co do treningu genetyka nie ma żadnego znaczenia, jeśli chce się rosnąć to w każdym przypadku trzeba ciężko trenować. Jeśli chodzi zaś o odżywianie to czuje się rozczarowany że nie wiesz dlaczego endomorfik powinien odżywiać się inaczej niż ektomorfik, pokrótce wyjaśnię: Ektomorfik to osoba która genetycznie ma bardzo ograniczone skłonności do nabierania masy jakiejkolwiek. Tłuszcz chwyta się go jak brzytwy i ektomorfik musi spożywać znacznie, znacznie więcej kalorii w tym głównie węglowodanów aby nabrać masy. Endomorfik to przeciwieństwo. Dla endomorfika lekka nadwyżka kaloryczna wystarczy aby zacząć systematycznie nabierać masy tłuszczowej jak i (przy odpowiednim treningu) mięśniowej. A odpowiadając Daniel na twoje pytanie, jeśli celem jest budowanie masy to ektomorfik musi się odżywiać inaczej gdyż musi pochłaniać znacznie więcej kalorii w ciągu każdego dnia, przy dużej nadwyżce kalorycznej. Ektomorfik ma ciężko zalać się tłuszczem na masie i dla niego nawet ogromne nadwyżki kalorii są spalane przez metabolizm i tylko niewielka ilość jeść przyswajana w mięsień. Endomorfik zaś musi bardziej pilnować by ta nadwyżka kaloryczna nie była zbyt wielka, bo wtedy praktycznie 60-80% idzie w tkankę tłuszczową. Większość osób z genetyką typu endo jest wrażliwa na insulinę i duża podaż węglowodanów przyczynia się do drastycznych wzrostów tkanki tłuszczowej, a węglowodany dla ektomorfika przy budowaniu masy to rzecz niezbędna. Dla przykładu endomorfik który dostaje tą samą dietę na masę którą dostał ektomorfik obrośnie szybko w tłuszcz podczas gdy ektomorfik w tym czasie nie zaleje się ale i nie zbuduje też za wiele mięśni. Przy redukowaniu proces jest identyczny, endomorfik musi powoli zniżać się kaloriami do bardzo niskich sum aby zaczął się palić tłuszcz, głównie obniżając węglowodany do niewielkich liczb, podczas gdy dla ektomorfika starczy niewielki deficyt kaloryczny, wtedy niechciany dla jego organizmu tłuszcz pali się zbawiennie. Myślę że w miarę jasno Ci wyjaśniłem jak to wygląda. Łapki w dół Ci nie dam bo na filmiku w wielu rzeczach masz rację ale pod tym względem jesteś w błędzie, pozdrawiam.
To "inaczej" jest przez Ciebie za bardzo przesadzone. Nadwyżka kaloryczna zależy od wielu innych rzeczy niż smomatotyp. Powiem szczerze, że już zaczynałem się rozpisywać. Ale stwierdziłem, że zanim cokolwiek powiem muszę zrozumieć co masz na myśli. Ednomorfik - aktualnie osoba grubsza z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ektomorfik - typowy patyk z wystającymi żebrami. Jaki mają styl życia? (to ważne). Bo to jaką mają grubość kości, długość konczyn czy szerokość bioder mnie nie interesuje przy rozpisywaniu planu żywieniowego. Czyli interesuje mnie to jak Ty charakteryzujesz smatotyp i jaki styl życia ma dany somatotyp. Ponieważ jak na razie nie przedstawiono mi lub nie spotkałem się z przekonywującym argumentem dlaczego endomorfik musi być na LC. A ragument z insuliną może tyczyć się każdego somatotypu. Chyba że jako endomorfik masz na myśli osobę grubą z złymi nawykami żywieniowymi i problemami nie koniecznie wynikającymi z tego że jest endo.
@@MrAlphaFit Trochę mylnie mnie zrozumiałeś. Somatotyp to w prostym znaczeniu zbiór genetycznych cech, często u ludzi są one mieszane i nie da się stwierdzić czy dana osoba jest czystym ektomorfikiem lub endomorfikiem (niektórzy mówią na to skinnyfat) ale w przypadku gdzie mamy dwie osoby z czego jedna na diecie masowej i zbilansowanym treningu zalewa się tłuszczem, szybko zanikają jej mięśnie brzucha, waga sunie szybko do góry, podczas gdy ta druga osoba na tej samej diecie i tym samym treningu przybierze na wadze 20% tego co ta pierwsza a i nie zaleje się w najmniejszym stopniu; W takiej sytuacji możemy jasno stwierdzić że jedna jest czystym endo a druga ekto. I już wiemy że tej pierwszej trzeba obciąć kalorie, zwiększyć ilości cardio a tej drugiej przeciwnie. Musisz pamiętać że endomorfik nawet jak się wytnie do 8% bodyfatu to wciąż jest endomorfikiem, i zwiększenie kalorii sprawi że bardzo szybko poziom tłuszczu będzie narastał. Ektomorfik zaś nawet jeśli na diecie 5000 odrzucając zdrowe jedzenie przytyje i stanie się tzw grubaskiem, to gdy obetnie te kalorie do proporcjonalnie do potrzeb swojego organizmu znów stanie się chudym wieszakiem. Jako trener, dając swojemu podopiecznemu dietę na masę wiedząc że ta osoba zawsze była i mimo starań jest chuda, to nie możesz przypisać tej samej diety osobie, która Ci powie że zawsze była gruba ale w końcu jej się udało schudnąć i chce budować mięśnie.
Tak, somatyp nie ma znaczenia przy treningu i diecie, jednak to on definiuje jaka moze byc Twoja koncowa forma. I taki endo w formie zycia, zawsze bedzie mial mnie estetyczna sylwetke on mezo z waziutkimi biodrami i szerokim barem. 5:18 akurat marny przykład, gosc, gdy jest w "formie" ma sylwetke umiesnionego prostokata, gdy jest ulany, to jest po prostu ulany, a po zejsciu z waga do minimum, ewidentnie rzucaja sie w oczy biodra wychodzace niemalze za linie barkow (tu tez pewnie perspektywa nie pomaga). Wiec mozemy zmieniac sklad naszego ciala pod wzgledem miesni oraz tluszczu, ale kosci nie zmienimy jak widac.
bardzo fajny film. dużo myślenia i dobrze. zabrzmi to teraz bardzo nierzetelnie ale osobiście uwielbiam nauki biologiczne w tym związane z dietą, anatomią, i sportem. jest taka rada że jeśli mam problem w biologi, czy jakieś zachowanie ma sens, to zawsze warto pomyśleć sobie o genach. jeśli ma to sens w genach to ma to sens w reszcie rzeczy, a przynajmniej w ogromnej liczbie przypadków. stwierdzenie że nie da się zmienić swojego somatotypu ma trochę sensu bo nie da się zmienić swoich genów, ale to nie znaczy że nie da się części ich uaktywnić albo się po prostu zaadaptować pod pewne czynniki np. takie że regularnie jemy więcej. albo regularnie ćwiczymy z progresem. ja osobiście uważam że ludzie są różni w związku z tym mogą się różnić odrobinę pod względem jak pracuje ich metabolizm itp. ale samo pojęcie somatotypu nie jest do końca poprawne bo to by oznaczało że nie mamy baaaardzo dużej ilości cech które formułują nam ciało z jakimiś konkretnymi właściwościami np. wagą, potrzebną liczbą kalorii albo rozkładem i proporcjami, a mamy tylko kilka cech (wrodzonych) które definiują pewne nasze trudności i łatwości w przygodzie z fitnessem i jakimkolwiek treningiem. to się nie zgadza z genami a geny to potwierdzone info więc najprawdopodobniej moje wyjaśnienie jest wystarczająco przekonujące. pozdrawiam
Sara Nataliar7 tak jak powiedziałem. Somatotyp wyznacza tylko kilkanaście może kilkadziesiąt cech naszego organizmu a tym czasem mamy więcej genów niż te kilkadziesiąt więc powiedzenie że „mam taki somatotyp przez geny” jest niepoprawne ponieważ moje geny definiują więcej cech niż mój somatotyp które także są ważne w kontekście fitnessu Poza tym nie wszystkie geny muszą być uaktywnione w związku z tym to co prezentujemy jako somatotyp nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem tego „jacy jesteśmy” w kontekście genów a jak wiemy geny to nadrzędny wyznacznik tego jak chcesz definiować cechy organizmu( w tym twój somatotyp ). Mam nadzieje że Cię przekonałem i pozdrawiam.
@@Thekondzioo nie przekonales mnie, bo błądzisz w teoriach. Poczytaj o tym wiecej moze i wtedy wroc do tematu, bo nie chce mi sie wklejac definicji, do ktorych tez masz dostep. Pozdro
Kurde jaki Daniel teraz przystojny jednak fajne ciało robi swoje. ja sam robie 6 pack siedzę trochę w tym i wiem ,ze to wymaga dużo pracy. Dlatego gratuluję ;)
Do mnie kiedyś podszedł wfista i powiedzą Ty jesteś 100 % ektomorfikiem. Nie wiedzalem co to jest ale poczułem się urażony. Więc poszedłem na siłownię chciałem mu pokazać że będę jak Pudzian. Po 5 latach lekko zarysowalem mięśnie ale mój zarys ogólnie się nie zmienił. Pogodzilem się ze nie będę już Pudzianem xd
Typy budowy istnieją, i nie da się ich zmienić treningiem, czy redukcją 🙂 Samo nazewnictwo mówi "typ budowy". Dowalony mięsem ektomkrfik będzie zawsze ektomorfikiem, to samo ulany, i widać to na pierwszy rzut oka 😉 Wychudzony endo może przypominać ekto, lecz i tak będzie zawsze bardziej postawny, endo i ekto nie mają rozłożystej klatki, i najczęściej posiadają długi tłów, za to mezomorfik czy będzie wychudzony, czy ulany, to zawsze będzie wyglądał na męskiego, silnego chłopa, klatka owego jest szeroka i długa w stosunku do tłowia, widać od razu tą potężną górę, plus szerokie barki 🙂 Nie sugerowałbym się obwodem nadgarstka, czy ilością mięśni czy tłuszczu, chodzi o samą budowę i te proporcje
Na wszystkich 3 zdjeciach widze ektomorfika.Kto sie chcoc troche na tym zna to z latwoscia to zauwazy.To ze ktos jest zalany i ma brzuch nie oznacza ze jest endomorfikiem.Ludzie niec z tym nie zrobicie tak jak i z wzrostem.Trzeba sie z tym pogodzic i trenowac pod swoj somatotyp.
@Alsquad, możesz być pierwszym na polskim YT, który zrobi coś w tym temacie: KFD, temat: "Hardgainer" - największe kłamstwo kulturystyki. Zobacz, przeanalizuj. Ludzie mylą ektomorfika z hardgainerem, a to zupełnie dwie inne sprawy. Skinny-fat to właśnie hardgainer. "Bastardyzacja" terminu hardgainer (stosowanie go zamiennie z ektomorfem) to bardzo krzywdząca sprawa dla prawdziwego hardgainera.
Wiec jak to się dzieje że jedna cecha ektomorfika jest podwyższony hormon kortyzolu przez który właśnie nie miga przybrać na wadze i ich tarczyca działa inaczej. Mój kolega je przynajmniej 3000-4000kcal+ przy czym pozostaje nadal bardzo szczupły i każda z cech ekto do niego pasuje Jest tez bardzo energiczny. Rozumiem ze naprawdę bardzo mało osób jest 100% bodytype ale zawsze byłam przekonana ze to ma jaki kolwiek wpływ na przykład na sama diete jeśli właśnie to jak szybko przemianę materi ma twój organizm i jak musisz dostosować swoją diete do tego.
Podsumowujac filmik i komentarze doszlam do wniosku, ze sematotyp nie ma znaczenia tak jak mowisz pod wzgledem okreslonego celu, wszystko sie zgadza. Ale tak jak ktos juz zauwazyl, moznaby znalezc sens okreslania sematotypu przy okresleniu diety, majac na uwadze szybkosc przybierania masy miesniowej i tluszczowej dla okreslonych sematotypow. Poniewaz moze sie okazac, ze dla tych samych proporcji makroskladnikow (przy tym samym celu) kazdy sematotyp bedzie niestety radzil sobie inaczej, czyli powiedzmy dla endo, ktory buduje mase miesniowa szybko, to ta sama dieta ( z tym samym celem czyli budowie miesni) nie sprawdzi sie dla ekto. Wiec suma sumarum - wszyscy maja racje.. somatotyp ma prawo bytu przy dobieraniu diety o tym samym celu, ale nie ma znaczenia w treningu.
Jeszcze jedno dodam - wg mnie bledem, a przynajmniej mylace jest dopasowywanie somatotypow do zdjecia, poniewaz somatotyp powinnismy odbierac jako zbior CECH dla danej grupy pod wzgledem przybierania/tracenia na masie miesniowej, tluszczowej; metabolizmu itp. Zdjecie nie oddaje somatotypu, tylko ewentualnie altualna wypracowaną budowe ciala, dlatego te trzy zdjecia, ktore pokazales nie pokazuja Twojego somatotypu, tylko aktualny stan budowy ciała. Zastanow sie nad tym, czy w tych trzech odslonach Twojej sylwetki, nagle wszystkie cechy sie zmienily? Czy bedac grubym faktycznie bylo Ci tak ciezko zrzucic tluszcz, jak typowemu endo? Czy bedac szczuplym faktycznie meczyles sie z przyrostem masy miesniowej? Nie sądze...
No wiesz Endo może na początku się wyciać solidnie być suchym i wyglądać jak Ekto co nie zmienia faktu że i tak nabierze masy łatwiej (niekoniecznie szybciej) kiedy wjedzie na diete Oczywiście uważam że idiotyzmem jest zwalanie swojego lenistwa na somatyp ciała. Zasada według mnie jest prosta, nadwyżka kcal= masa, deficyt= redukcja i dla każdego wartość jest ta sama czyli 7000 kcal na każdy kg w dół i w górę. Jednak z względu właśnie na somatyp dla ektomorfika oznacza to dietę na masę 5000 kcal a dla takiego Endo jak ja 3800 kcal i wtedy on nabierze masy w takim samym tempie i proporcjach (tłuszcz, mięśień) jak ja. Jestem w stanie zdrowo redukować np 16 kg w 5 miesięcy albo niezdrowo czyli te 16 kg w miesiąc i to zależy tylko i wyłącznie od mojego deficytu więc zgadzam się z Tobą i nie rozumiem dlaczego powszechnie uważa się że Endo ma problemy z utratą masy. Jeśli chodzi o trening to uważam że jeśli wykonujemy poprawnie ćwiczenia to trening dla każdego może być ten sam.
smoatotypy maja sens. Nie patrze na TSH tarczycy tylko patrze na kościec. Jeżeli staw barkowy jest znacznie szerzej od szerokości bioder patrzeąc w lini pionowej to oznacza mezomorfik. Basta. Jeżeli są niewiele odchylone to ekto. Jeżeli biodra są szersze i ciało jest bardziej kwadratowe to jest endo, do tego różnice w barkach i biodrach są małe. To że mezo łatwo przybierają mięśnie a mało tłuszczu to osobny temat. Jest za dużo czynników wpływających na produkcje mięśnia. Nie znam badań odnośnie progresu mięśnia/spalania/nabierania tluszczu/retencji wody itd. Nie mniej to szkielet kształtuje nas i on wplywa na to czy jesteśmy estetyczni(mezo) czy cieniasy(ekto). Kości można poprzez wieloletnie ćwiczenia na drążku nieco poszerzyć, natomiast efekt jest niewielki niż w przypadku genetycznego mezo. Dlatego warto ćwiczyć ale jeżeli jest się ekto to lepiej wybić sobie kulturystyke z głowy.
Daniel mam do ciebie pytanie, jestem trochę ulany ale chciałbym zacząć cwiczyć na siłowni, co mi polecisz najpierw zrzucić tłuszcz, czy po prostu robić workout i tłuszczem się nie przejmować.
Czyli w skrócie somatotypy to nie przyczyna a skutek połączenia różnych osobistych czynników takich jak genetyka, predyspozycje, nawyki żywieniowe czy nawet charakter.
ale ja np mam kolegę, który w ogóle prawie nie ćwiczy w sensie tyle co na WF-ie chociaż potrafi olewać WF i on bez ćwiczeń wygląda serio dobrze by trochę więcej poćwiczył i by według mnie wyglądał dużo lepiej niż ludzie ćwiczący od dłuższego czasu więc dlatego uważam że jest on mezomorfikiem
roznica w somatotypach jest w grubosci kosci, przy podobnym zatluszczeniu cm w nadgarstu ludzi w tym samym wieku moga sie wachac od 16 do 20cm to juz nakresla jak mozesz wygladac i w jakich dyscyplinach masz szanse
Jestem mezo? Mam 13 lat widoczne mięśnie chude ręce, nadgarstek 13cm, bardzo mało tłuszczu, bicek same mięśnie (25cm) Klatka 72 cm obw Talia - 60 cm obw
Dobry materiał, myślę tak samo jak Ty. A ludzie teraz tylko używają typów sylwetki jako wymówki że nie da się czegoś osiągnąć bo im na to genetyka nie pozwala. Pozdrawiam i niech siła będzie z Tobą.
Doskonałe‼️ Kiedyś usłyszałem od całkiem nabitego znajomka zajmującego się kick boxingiem: "Bo ty to jesteś ektomorfik". Ten sam znajomek przed laty był jedną wielką chudą tyczką z długą szyją 😎 Uważam jednak, że z tym podziałem jest jednak trochę racji (ale bez przesady)
Przeciez jesli jestem przykladowo ektomorfikiem za rok,dwa moge byc endomorfikiem albo mezomorfik Czy to prawda że ludzie niźsi lepiej i szybciej buduja mase miesniowa?
@@MrAlphaFitMoglbym szybciej nabrac miesni jestem bardzo niski mam zaledwie 175-176 Ale to przyczep miesnia do kosci bedzie krotszy ale miesni samych w sobie bedzie mniej
@@Striker-kp4vy co xddd ci co umieją grac to sa mozgiem druyzny,czudzi idą na atak albo skrzydło bo są najlepi (neymar),a an=na obrane ulancy muszą isc
Jesli nie umiesz poprawnie wykonywac cwiczen, to mozesz sie nabawic kontuzji i szybciej skonczysz ta zabawe niz zaczniesz. Lepiej zawsze od podstaw zaczac
@@dawidgrabowski944 nadal nic to nie mówi o różnicy w treningu. Mówi to tylko o prawdopodobieństwu kontuzji czy lepszej lub gorszej predyspozycji do czegos
Moim zdaniem nie da się zmienić somatotypu, bo osoba która ma na przykład 15,5 cm w nadgarstku przy wzroście załóżmy około 175 nigdy nie będzie miała takiego załóżmy bicepsa jak typowy Mezo. Także nie zgadzam się z treścią tego filmu Daniel ty w nadgarstku pewnie masz więcej niż 17-18 cm więc jaki z ciebie był ektomorfik kiedykolwiek ?
Somatotyp ma znaczenie, bardzo duże. Jak pisałem niżej - zobacz to co Ci podałem, bo możesz być pierwszym RUclipsrem w Polsce, który poruszy temat Brawna. Blog edo edgo sum (odporność anaboliczna), czy KFD "Hardgainer - największe kłamstwo kulturystyki?" lub strongerbyscience i temat "non-responders". Są ludzie (pozornie ektomorfy), którzy na czystej wydawałoby się diecie i dobrym, zaplanowanym treningu nie tyle będą robić słabe rezultaty, a nie będą robić ŻADNYCH. Jedyne co zbudują na nadwyżce to "kortyzolowy brzuch i plecy", czyli fat. Poważnie, zainteresuj się Stuartem McRobetem, BRAWNEM i treningiem minimalistycznym. Gdybyś to streścił, coś nagrał to mogłoby być zbawieniem dla wszystkich skinnyfatów z dziewczęcym kośćcem i siłą dziecka ze szkoły podstawowej. Mogę Ci podesłać nawet całego Brawna jak i piękną książkę Silveiry, która się na tym skupia (dzisiaj w internecie już niedostępna).
Mam pytanie które nie daje mi wręcz spać. Mam ciągłą rozkmine nad nim, może wydawać się głupie i oczywiste dla niektórych osób według których niewiedza jest czym nienormalnym (przecież jak idziesz do przedszkola, to z góry masz umieć czytać,pisać,rysować I PERFEKCYJNIE LICZYĆ PO ANGIELSKU DO 100) Ps. To właśnie to tych osób "Je*ać was". Przejdę do pytania :) Widzę wiele osób wstawiające swoje metamorfozy czy to na fb czy innym portalu, np zdjęcie gdy mieli 14 lat i gdy mieli 20 lat. Przeważnie efekty są piorunujące. No właśnie, czy człowiek mając załóżmy 14 lat ma mniejsze uwarunkowania do bycia dużym niż 20-latek? To znaczy czy mięśnie człowieka z wiekiem stają się jakby "pełniejsze"? Co do filmu Daniel, po prostu dobra robota!
Troszkę głupoty gadasz . Ciężko byłoby zrobić taki test .3 osoby w tym samym wieku o róznych typach sylwetki zaczynają cwiczyc i dobrze się odzywiac. Na pewno temu mezomorfikowi przybedzię wiecej miesni w tym samym czasie co ekto czy endo i jego sylwetka biędzie szersza i bardziej skomponowana .
Daniel jestem niemal pewny że jesteś ektomorfikiem. Przy takiej grubości kości, wąskiej obręczy barkowej i niewielkiej klatce piersiowej nie możesz być mezomorfem.
Jeżeli się nie zgadzasz to oczywiście wyjaśnij dlaczego?
"ja jestem ekto i ujj..." - nic nie wnosi.
"ekto ma inną szerokość kości co endo" - nic nie wnosi
Wyjaśnij dlaczego ektomorfik ma trenować inaczej niż endomorfik jeżeli mają ten sam cel?
Wyjaśnij dlaczego ektomorfik ma odżywiać się inaczej niż endomorfik jeżeli mają ten sam cell?
Ja się z tym zgodzę że nie ma znaczenia somanotyp ponieważ widząc ludzi np paczka z wk ktury jest endomorfikiem ibpatrząc po jego sylwetce dochodzę do wniosku że nie ma to znaczenia
Co do treningu genetyka nie ma żadnego znaczenia, jeśli chce się rosnąć to w każdym przypadku trzeba ciężko trenować.
Jeśli chodzi zaś o odżywianie to czuje się rozczarowany że nie wiesz dlaczego endomorfik powinien odżywiać się inaczej niż ektomorfik, pokrótce wyjaśnię:
Ektomorfik to osoba która genetycznie ma bardzo ograniczone skłonności do nabierania masy jakiejkolwiek. Tłuszcz chwyta się go jak brzytwy i ektomorfik musi spożywać znacznie, znacznie więcej kalorii w tym głównie węglowodanów aby nabrać masy.
Endomorfik to przeciwieństwo. Dla endomorfika lekka nadwyżka kaloryczna wystarczy aby zacząć systematycznie nabierać masy tłuszczowej jak i (przy odpowiednim treningu) mięśniowej.
A odpowiadając Daniel na twoje pytanie, jeśli celem jest budowanie masy to ektomorfik musi się odżywiać inaczej gdyż musi pochłaniać znacznie więcej kalorii w ciągu każdego dnia, przy dużej nadwyżce kalorycznej. Ektomorfik ma ciężko zalać się tłuszczem na masie i dla niego nawet ogromne nadwyżki kalorii są spalane przez metabolizm i tylko niewielka ilość jeść przyswajana w mięsień.
Endomorfik zaś musi bardziej pilnować by ta nadwyżka kaloryczna nie była zbyt wielka, bo wtedy praktycznie 60-80% idzie w tkankę tłuszczową. Większość osób z genetyką typu endo jest wrażliwa na insulinę i duża podaż węglowodanów przyczynia się do drastycznych wzrostów tkanki tłuszczowej, a węglowodany dla ektomorfika przy budowaniu masy to rzecz niezbędna.
Dla przykładu endomorfik który dostaje tą samą dietę na masę którą dostał ektomorfik obrośnie szybko w tłuszcz podczas gdy ektomorfik w tym czasie nie zaleje się ale i nie zbuduje też za wiele mięśni.
Przy redukowaniu proces jest identyczny, endomorfik musi powoli zniżać się kaloriami do bardzo niskich sum aby zaczął się palić tłuszcz, głównie obniżając węglowodany do niewielkich liczb, podczas gdy dla ektomorfika starczy niewielki deficyt kaloryczny, wtedy niechciany dla jego organizmu tłuszcz pali się zbawiennie.
Myślę że w miarę jasno Ci wyjaśniłem jak to wygląda. Łapki w dół Ci nie dam bo na filmiku w wielu rzeczach masz rację ale pod tym względem jesteś w błędzie, pozdrawiam.
To "inaczej" jest przez Ciebie za bardzo przesadzone.
Nadwyżka kaloryczna zależy od wielu innych rzeczy niż smomatotyp.
Powiem szczerze, że już zaczynałem się rozpisywać. Ale stwierdziłem, że zanim cokolwiek powiem muszę zrozumieć co masz na myśli.
Ednomorfik - aktualnie osoba grubsza z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Ektomorfik - typowy patyk z wystającymi żebrami.
Jaki mają styl życia? (to ważne). Bo to jaką mają grubość kości, długość konczyn czy szerokość bioder mnie nie interesuje przy rozpisywaniu planu żywieniowego.
Czyli interesuje mnie to jak Ty charakteryzujesz smatotyp i jaki styl życia ma dany somatotyp.
Ponieważ jak na razie nie przedstawiono mi lub nie spotkałem się z przekonywującym argumentem dlaczego endomorfik musi być na LC. A ragument z insuliną może tyczyć się każdego somatotypu.
Chyba że jako endomorfik masz na myśli osobę grubą z złymi nawykami żywieniowymi i problemami nie koniecznie wynikającymi z tego że jest endo.
@@MrAlphaFit Trochę mylnie mnie zrozumiałeś.
Somatotyp to w prostym znaczeniu zbiór genetycznych cech, często u ludzi są one mieszane i nie da się stwierdzić czy dana osoba jest czystym ektomorfikiem lub endomorfikiem (niektórzy mówią na to skinnyfat) ale w przypadku gdzie mamy dwie osoby z czego jedna na diecie masowej i zbilansowanym treningu zalewa się tłuszczem, szybko zanikają jej mięśnie brzucha, waga sunie szybko do góry, podczas gdy ta druga osoba na tej samej diecie i tym samym treningu przybierze na wadze 20% tego co ta pierwsza a i nie zaleje się w najmniejszym stopniu; W takiej sytuacji możemy jasno stwierdzić że jedna jest czystym endo a druga ekto. I już wiemy że tej pierwszej trzeba obciąć kalorie, zwiększyć ilości cardio a tej drugiej przeciwnie.
Musisz pamiętać że endomorfik nawet jak się wytnie do 8% bodyfatu to wciąż jest endomorfikiem, i zwiększenie kalorii sprawi że bardzo szybko poziom tłuszczu będzie narastał.
Ektomorfik zaś nawet jeśli na diecie 5000 odrzucając zdrowe jedzenie przytyje i stanie się tzw grubaskiem, to gdy obetnie te kalorie do proporcjonalnie do potrzeb swojego organizmu znów stanie się chudym wieszakiem.
Jako trener, dając swojemu podopiecznemu dietę na masę wiedząc że ta osoba zawsze była i mimo starań jest chuda, to nie możesz przypisać tej samej diety osobie, która Ci powie że zawsze była gruba ale w końcu jej się udało schudnąć i chce budować mięśnie.
@@batukhan9258 na pewno się odniosę do komentarza. Jednak czas mi aktualnie na to nie pozwala. Daj mi parę dni. Pozdrawiam
Tak, somatyp nie ma znaczenia przy treningu i diecie, jednak to on definiuje jaka moze byc Twoja koncowa forma. I taki endo w formie zycia, zawsze bedzie mial mnie estetyczna sylwetke on mezo z waziutkimi biodrami i szerokim barem.
5:18 akurat marny przykład, gosc, gdy jest w "formie" ma sylwetke umiesnionego prostokata, gdy jest ulany, to jest po prostu ulany, a po zejsciu z waga do minimum, ewidentnie rzucaja sie w oczy biodra wychodzace niemalze za linie barkow (tu tez pewnie perspektywa nie pomaga). Wiec mozemy zmieniac sklad naszego ciala pod wzgledem miesni oraz tluszczu, ale kosci nie zmienimy jak widac.
Moim zdaniem najlepszy twój film!
bardzo fajny film. dużo myślenia i dobrze. zabrzmi to teraz bardzo nierzetelnie ale osobiście uwielbiam nauki biologiczne w tym związane z dietą, anatomią, i sportem. jest taka rada że jeśli mam problem w biologi, czy jakieś zachowanie ma sens, to zawsze warto pomyśleć sobie o genach. jeśli ma to sens w genach to ma to sens w reszcie rzeczy, a przynajmniej w ogromnej liczbie przypadków. stwierdzenie że nie da się zmienić swojego somatotypu ma trochę sensu bo nie da się zmienić swoich genów, ale to nie znaczy że nie da się części ich uaktywnić albo się po prostu zaadaptować pod pewne czynniki np. takie że regularnie jemy więcej. albo regularnie ćwiczymy z progresem. ja osobiście uważam że ludzie są różni w związku z tym mogą się różnić odrobinę pod względem jak pracuje ich metabolizm itp. ale samo pojęcie somatotypu nie jest do końca poprawne bo to by oznaczało że nie mamy baaaardzo dużej ilości cech które formułują nam ciało z jakimiś konkretnymi właściwościami np. wagą, potrzebną liczbą kalorii albo rozkładem i proporcjami, a mamy tylko kilka cech (wrodzonych) które definiują pewne nasze trudności i łatwości w przygodzie z fitnessem i jakimkolwiek treningiem. to się nie zgadza z genami a geny to potwierdzone info więc najprawdopodobniej moje wyjaśnienie jest wystarczająco przekonujące.
pozdrawiam
"Mamy tylko kilka cech (wrodzonych), ktore..." i wlasnie ta pula genow okresla nasz somatotyp
Sara Nataliar7 tak jak powiedziałem. Somatotyp wyznacza tylko kilkanaście może kilkadziesiąt cech naszego organizmu a tym czasem mamy więcej genów niż te kilkadziesiąt więc powiedzenie że „mam taki somatotyp przez geny” jest niepoprawne ponieważ moje geny definiują więcej cech niż mój somatotyp które także są ważne w kontekście fitnessu Poza tym nie wszystkie geny muszą być uaktywnione w związku z tym to co prezentujemy jako somatotyp nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem tego „jacy jesteśmy” w kontekście genów a jak wiemy geny to nadrzędny wyznacznik tego jak chcesz definiować cechy organizmu( w tym twój somatotyp ). Mam nadzieje że Cię przekonałem i pozdrawiam.
@@Thekondzioo nie przekonales mnie, bo błądzisz w teoriach. Poczytaj o tym wiecej moze i wtedy wroc do tematu, bo nie chce mi sie wklejac definicji, do ktorych tez masz dostep. Pozdro
szkoda że Ci się nie chce bo to ważne w rozwoju. mimo wszystko liczę że kiedyś jakiś dowód pokażesz choćby nawet na YT.
Kurde jaki Daniel teraz przystojny jednak fajne ciało robi swoje. ja sam robie 6 pack siedzę trochę w tym i wiem ,ze to wymaga dużo pracy. Dlatego gratuluję ;)
Jestem ektomorfikiem, ale cały czas działam na siłowni by uzyskać jak najlepszą sylwetkę dla siebie :D fajny filmik
Dużo myślenia, dzięki i pozdro. Zawsze cię oglądam i zawsze spoko tłumaczysz.
No i w końcu ktoś to powiedział,prosto i dobitnie.Pozdro!
Jest siła 💪 przydatny film 👊
Zajeżdża mi ta definicja eugeniką. Dobry materiał 😃😊
Dzięki za info w końcu zrozumiałem o co w tym wszystkim chodzi
Do mnie kiedyś podszedł wfista i powiedzą Ty jesteś 100 % ektomorfikiem. Nie wiedzalem co to jest ale poczułem się urażony. Więc poszedłem na siłownię chciałem mu pokazać że będę jak Pudzian. Po 5 latach lekko zarysowalem mięśnie ale mój zarys ogólnie się nie zmienił. Pogodzilem się ze nie będę już Pudzianem xd
Wooooooooooooooow!
Ale fajnie!
@@kasztelanos A zapomniałem dopisać. Teraz w rodzinie śmiejemy się z tego do dziś 😉
Naprawde dobry filmik💪
Nagrasz może pełny domowy trening na klatę z dwoma hantlami i ławeczką?
Jest już taki
No dzięki stary, błądziłem i to bardzo :
Podobno jestem mezomorfikiem
Typy budowy istnieją, i nie da się ich zmienić treningiem, czy redukcją 🙂 Samo nazewnictwo mówi "typ budowy". Dowalony mięsem ektomkrfik będzie zawsze ektomorfikiem, to samo ulany, i widać to na pierwszy rzut oka 😉 Wychudzony endo może przypominać ekto, lecz i tak będzie zawsze bardziej postawny, endo i ekto nie mają rozłożystej klatki, i najczęściej posiadają długi tłów, za to mezomorfik czy będzie wychudzony, czy ulany, to zawsze będzie wyglądał na męskiego, silnego chłopa, klatka owego jest szeroka i długa w stosunku do tłowia, widać od razu tą potężną górę, plus szerokie barki 🙂 Nie sugerowałbym się obwodem nadgarstka, czy ilością mięśni czy tłuszczu, chodzi o samą budowę i te proporcje
Dobry dźwięk
Na wszystkich 3 zdjeciach widze ektomorfika.Kto sie chcoc troche na tym zna to z latwoscia to zauwazy.To ze ktos jest zalany i ma brzuch nie oznacza ze jest endomorfikiem.Ludzie niec z tym nie zrobicie tak jak i z wzrostem.Trzeba sie z tym pogodzic i trenowac pod swoj somatotyp.
@Alsquad, możesz być pierwszym na polskim YT, który zrobi coś w tym temacie:
KFD, temat: "Hardgainer" - największe kłamstwo kulturystyki. Zobacz, przeanalizuj.
Ludzie mylą ektomorfika z hardgainerem, a to zupełnie dwie inne sprawy.
Skinny-fat to właśnie hardgainer. "Bastardyzacja" terminu hardgainer (stosowanie go zamiennie z ektomorfem) to bardzo krzywdząca sprawa dla prawdziwego hardgainera.
ja do 16/17 roku życia byłem ektomorfiki a teraz jestem endomorfikiem
Wiec jak to się dzieje że jedna cecha ektomorfika jest podwyższony hormon kortyzolu przez który właśnie nie miga przybrać na wadze i ich tarczyca działa inaczej.
Mój kolega je przynajmniej 3000-4000kcal+ przy czym pozostaje nadal bardzo szczupły i każda z cech ekto do niego pasuje
Jest tez bardzo energiczny.
Rozumiem ze naprawdę bardzo mało osób jest 100% bodytype ale zawsze byłam przekonana ze to ma jaki kolwiek wpływ na przykład na sama diete jeśli właśnie to jak szybko przemianę materi ma twój organizm i jak musisz dostosować swoją diete do tego.
Podsumowujac filmik i komentarze doszlam do wniosku, ze sematotyp nie ma znaczenia tak jak mowisz pod wzgledem okreslonego celu, wszystko sie zgadza. Ale tak jak ktos juz zauwazyl, moznaby znalezc sens okreslania sematotypu przy okresleniu diety, majac na uwadze szybkosc przybierania masy miesniowej i tluszczowej dla okreslonych sematotypow. Poniewaz moze sie okazac, ze dla tych samych proporcji makroskladnikow (przy tym samym celu) kazdy sematotyp bedzie niestety radzil sobie inaczej, czyli powiedzmy dla endo, ktory buduje mase miesniowa szybko, to ta sama dieta ( z tym samym celem czyli budowie miesni) nie sprawdzi sie dla ekto. Wiec suma sumarum - wszyscy maja racje.. somatotyp ma prawo bytu przy dobieraniu diety o tym samym celu, ale nie ma znaczenia w treningu.
Somatotyp* oczywiscie
Jeszcze jedno dodam - wg mnie bledem, a przynajmniej mylace jest dopasowywanie somatotypow do zdjecia, poniewaz somatotyp powinnismy odbierac jako zbior CECH dla danej grupy pod wzgledem przybierania/tracenia na masie miesniowej, tluszczowej; metabolizmu itp. Zdjecie nie oddaje somatotypu, tylko ewentualnie altualna wypracowaną budowe ciala, dlatego te trzy zdjecia, ktore pokazales nie pokazuja Twojego somatotypu, tylko aktualny stan budowy ciała. Zastanow sie nad tym, czy w tych trzech odslonach Twojej sylwetki, nagle wszystkie cechy sie zmienily? Czy bedac grubym faktycznie bylo Ci tak ciezko zrzucic tluszcz, jak typowemu endo? Czy bedac szczuplym faktycznie meczyles sie z przyrostem masy miesniowej? Nie sądze...
No wiesz Endo może na początku się wyciać solidnie być suchym i wyglądać jak Ekto co nie zmienia faktu że i tak nabierze masy łatwiej (niekoniecznie szybciej) kiedy wjedzie na diete
Oczywiście uważam że idiotyzmem jest zwalanie swojego lenistwa na somatyp ciała. Zasada według mnie jest prosta, nadwyżka kcal= masa, deficyt= redukcja i dla każdego wartość jest ta sama czyli 7000 kcal na każdy kg w dół i w górę. Jednak z względu właśnie na somatyp dla ektomorfika oznacza to dietę na masę 5000 kcal a dla takiego Endo jak ja 3800 kcal i wtedy on nabierze masy w takim samym tempie i proporcjach (tłuszcz, mięśień) jak ja. Jestem w stanie zdrowo redukować np 16 kg w 5 miesięcy albo niezdrowo czyli te 16 kg w miesiąc i to zależy tylko i wyłącznie od mojego deficytu więc zgadzam się z Tobą i nie rozumiem dlaczego powszechnie uważa się że Endo ma problemy z utratą masy. Jeśli chodzi o trening to uważam że jeśli wykonujemy poprawnie ćwiczenia to trening dla każdego może być ten sam.
nigdy bym nie pomyslał ze na zdjeciach jest pokazana sylwetka jednej osoby
Skinny fat oczywiście rekompozycja - ale czy aby na pewno poprzez deficyt? Mógłbyś coś szerzej rozwinąć?
Polecam szmexy mówił o tym szeroko i chyba wyczerpał temat
Ja mam filmik który trwa ponad 30 minut o tym
Mogę prosić o link? Bo nie mogę znaleźć. Dzięki!
Jasne ;) trzymaj ruclips.net/video/gv1-ulCVv8I/видео.html
smoatotypy maja sens. Nie patrze na TSH tarczycy tylko patrze na kościec. Jeżeli staw barkowy jest znacznie szerzej od szerokości bioder patrzeąc w lini pionowej to oznacza mezomorfik. Basta. Jeżeli są niewiele odchylone to ekto. Jeżeli biodra są szersze i ciało jest bardziej kwadratowe to jest endo, do tego różnice w barkach i biodrach są małe.
To że mezo łatwo przybierają mięśnie a mało tłuszczu to osobny temat. Jest za dużo czynników wpływających na produkcje mięśnia. Nie znam badań odnośnie progresu mięśnia/spalania/nabierania tluszczu/retencji wody itd. Nie mniej to szkielet kształtuje nas i on wplywa na to czy jesteśmy estetyczni(mezo) czy cieniasy(ekto). Kości można poprzez wieloletnie ćwiczenia na drążku nieco poszerzyć, natomiast efekt jest niewielki niż w przypadku genetycznego mezo. Dlatego warto ćwiczyć ale jeżeli jest się ekto to lepiej wybić sobie kulturystyke z głowy.
ogarnialem to wczoraj w nocy xDDD. Doszeflem do wniosku że są typy sylwetek. Zobaczymy co ty opowiesz
Daniel mam do ciebie pytanie, jestem trochę ulany ale chciałbym zacząć cwiczyć na siłowni, co mi polecisz
najpierw zrzucić tłuszcz, czy po prostu robić workout i tłuszczem się nie przejmować.
Czyli w skrócie somatotypy to nie przyczyna a skutek połączenia różnych osobistych czynników takich jak genetyka, predyspozycje, nawyki żywieniowe czy nawet charakter.
ale ja np mam kolegę, który w ogóle prawie nie ćwiczy w sensie tyle co na WF-ie chociaż potrafi olewać WF i on bez ćwiczeń wygląda serio dobrze by trochę więcej poćwiczył i by według mnie wyglądał dużo lepiej niż ludzie ćwiczący od dłuższego czasu więc dlatego uważam że jest on mezomorfikiem
i znowu się czegoś dowiedziałem :P
Mam ekto I mezo kiedyś byłem patyk ćwiczyłem nie długo i szybko rosłem. Dużo jem I nie tyje może tylko trch ale jak brzuch urośnie to szybko spalam
roznica w somatotypach jest w grubosci kosci, przy podobnym zatluszczeniu cm w nadgarstu ludzi w tym samym wieku moga sie wachac od 16 do 20cm to juz nakresla jak mozesz wygladac i w jakich dyscyplinach masz szanse
Jestem mezo? Mam 13 lat widoczne mięśnie chude ręce, nadgarstek 13cm, bardzo mało tłuszczu, bicek same mięśnie (25cm)
Klatka 72 cm obw
Talia - 60 cm obw
Dobry materiał, myślę tak samo jak Ty. A ludzie teraz tylko używają typów sylwetki jako wymówki że nie da się czegoś osiągnąć bo im na to genetyka nie pozwala. Pozdrawiam i niech siła będzie z Tobą.
Doskonałe‼️
Kiedyś usłyszałem od całkiem nabitego znajomka zajmującego się kick boxingiem: "Bo ty to jesteś ektomorfik".
Ten sam znajomek przed laty był jedną wielką chudą tyczką z długą szyją 😎
Uważam jednak, że z tym podziałem jest jednak trochę racji (ale bez przesady)
No zatkałeś mnie tym zdjęciem
Taki 2 metrowy ektomorfik może mieć dużo większy obwód nadgarstka, niż typowy endo 165 wzrostu
Hej jestem Typem EKTO i nie moge przybrać na Wanze co mam robić?
da się zmienic somatotypy?
Siema, mam zamiar kupić pakiet za 170 zł czy starczy on +/- 3 miesiące?
Przeciez jesli jestem przykladowo ektomorfikiem za rok,dwa moge byc endomorfikiem albo mezomorfik Czy to prawda że ludzie niźsi lepiej i szybciej buduja mase miesniowa?
Krótsze kości - mniej mięśni do nałożenia
Więc w teorii szybciej tych mięśni ale w praktyce mniej tych mięśni.
@@MrAlphaFitMoglbym szybciej nabrac miesni jestem bardzo niski mam zaledwie 175-176 Ale to przyczep miesnia do kosci bedzie krotszy ale miesni samych w sobie bedzie mniej
@@daemian8105 176 to bardzo niski xd ?
Bartosz Czech prawie krasnal.. ja mam 185 i tez jestem niski..
Czy branie spożywanie białka np wpc 80 kfd szkodzi?
Umrzesz od razu
@@TheAntiqu oh that's sounds greaf
Gruby zawsze na bramkę chudy na obronę a reszta w pole xd
chudy na obronę? to nieźle
Chudy w pole na sępa xD
@@abdulwisimulacha287 no chudzi idą na obrone, do ataku idą pół wysokie ulance i ci co umieja grac
Ci co umieją grać wiedzą że nie buduje się tak drużyny...
@@Striker-kp4vy co xddd ci co umieją grac to sa mozgiem druyzny,czudzi idą na atak albo skrzydło bo są najlepi (neymar),a an=na obrane ulancy muszą isc
Jak odroznic ekto od mezo skoro jezeli ekto bedzie cwiczyl tez bedzie umoesniony
Trzeci Kuuurrrłłłaaa 😆💪
Czy można odrazy zacząć od tereningu za awansowanego
Jesli nie umiesz poprawnie wykonywac cwiczen, to mozesz sie nabawic kontuzji i szybciej skonczysz ta zabawe niz zaczniesz. Lepiej zawsze od podstaw zaczac
Ja jestem chudy mam 170 cm wzrostu waga 52 kg i ogromną przemianę materii. Chcę zbudować masę mięśniową, jak to zrobić?
Piotr Bagin. zapierdalac
Ja używam słowa ekto/endo niedosłownie, tak jak wszyscy nazywamy domsy "zakwasami" .
Czy musze mieć dietę żeby mieć kaloryfer???
żeby "odkryć" kaloryfer to owszem.
GrodeQ nie, wystarczy wprowadzić deficyt kaloryczny (mniej kalorii niż potrzebujesz) i zwiększyć podaż białka
poczułem się jakbym słyszał Mariusza Max Kolonko :D, tylko bez amerykańskiego akcentu :D
mezo i mam wyjebane
zazdro
Somatyp nie ma znaczenia Najważniejsza jest budowa kośćca (grubość,proporcje). Daniel zgodzisz się z tym
Grubosc koscca jest uwarunkowana wlasnie w duzej meirze od danego somatotypu.Wiec jak najbardziej somatotypma ogromne znaczenie.
Wyjaśnij jakie ma znaczenie.
Grubość kośćca z pewnością pomoże nam w treningach siłowych gdzie będziemy mniej narażeni na kontuzję.
@@chcialbyswiedziec3794 moim zdaniem bardziej jest uwarunkowaniem genetycznym nie somatypu
@@dawidgrabowski944 nadal nic to nie mówi o różnicy w treningu. Mówi to tylko o prawdopodobieństwu kontuzji czy lepszej lub gorszej predyspozycji do czegos
Ektomorfik.. od urodzenia 😂
I dalej przez całe życie xd
Moim zdaniem nie da się zmienić somatotypu, bo osoba która ma na przykład 15,5 cm w nadgarstku przy wzroście załóżmy około 175 nigdy nie będzie miała takiego załóżmy bicepsa jak typowy Mezo.
Także nie zgadzam się z treścią tego filmu
Daniel ty w nadgarstku pewnie masz więcej niż 17-18 cm więc jaki z ciebie był ektomorfik kiedykolwiek ?
Obejrzyj film o nadgarstku
@@brucecygun9126 no już lecę do kina
@@gequs123 po co chcesz iść do kina?
Jaki ma wpływ szerokość nadgarstka na obwód bicepsa? xD Poza tym 17cm w nadgarstku to naprawdę nie jest dużo
@reNi MC A, jak tak to się zgadzam.
Somatotyp ma znaczenie, bardzo duże. Jak pisałem niżej - zobacz to co Ci podałem, bo możesz być pierwszym RUclipsrem w Polsce, który poruszy temat Brawna. Blog edo edgo sum (odporność anaboliczna), czy KFD "Hardgainer - największe kłamstwo kulturystyki?" lub strongerbyscience i temat "non-responders".
Są ludzie (pozornie ektomorfy), którzy na czystej wydawałoby się diecie i dobrym, zaplanowanym treningu nie tyle będą robić słabe rezultaty, a nie będą robić ŻADNYCH.
Jedyne co zbudują na nadwyżce to "kortyzolowy brzuch i plecy", czyli fat.
Poważnie, zainteresuj się Stuartem McRobetem, BRAWNEM i treningiem minimalistycznym. Gdybyś to streścił, coś nagrał to mogłoby być zbawieniem dla wszystkich skinnyfatów z dziewczęcym kośćcem i siłą dziecka ze szkoły podstawowej.
Mogę Ci podesłać nawet całego Brawna jak i piękną książkę Silveiry, która się na tym skupia (dzisiaj w internecie już niedostępna).
Daj mi tydzień na analizę tych źródeł. Nie chcę tego tak zostawić a aktualnie nie mam za dużo czasu. Na pewno odniosę się do tego
Mezomorfik, kto też daje łapkę zobaczmy ile nas jest 🔥🔥
Teraz się cofnijcie do ankiety i zobaczcie co napisałem xd
Widziałem :) miałeś racje.
Trochę się zdradziłeś z tą miniaturką bo na dwóch zdjęciach widać ten sam krzyżyk 😂
A nie ;) bo jest inny.
Autor nagrania jest ekto i nikt ani nic tego nie zmieni.
To chyba fejk.
Mam pytanie które nie daje mi wręcz spać. Mam ciągłą rozkmine nad nim, może wydawać się głupie i oczywiste dla niektórych osób według których niewiedza jest czym nienormalnym (przecież jak idziesz do przedszkola, to z góry masz umieć czytać,pisać,rysować I PERFEKCYJNIE LICZYĆ PO ANGIELSKU DO 100) Ps. To właśnie to tych osób "Je*ać was". Przejdę do pytania :) Widzę wiele osób wstawiające swoje metamorfozy czy to na fb czy innym portalu, np zdjęcie gdy mieli 14 lat i gdy mieli 20 lat. Przeważnie efekty są piorunujące. No właśnie, czy człowiek mając załóżmy 14 lat ma mniejsze uwarunkowania do bycia dużym niż 20-latek? To znaczy czy mięśnie człowieka z wiekiem stają się jakby "pełniejsze"? Co do filmu Daniel, po prostu dobra robota!
Troszkę głupoty gadasz . Ciężko byłoby zrobić taki test .3 osoby w tym samym wieku o róznych typach sylwetki zaczynają cwiczyc i dobrze się odzywiac. Na pewno temu mezomorfikowi przybedzię wiecej miesni w tym samym czasie co ekto czy endo i jego sylwetka biędzie szersza i bardziej skomponowana .
Great
Daniel jestem niemal pewny że jesteś ektomorfikiem.
Przy takiej grubości kości, wąskiej obręczy barkowej i niewielkiej klatce piersiowej nie możesz być mezomorfem.
A jestem niemal pewny że nie ma to znaczenia ;)
ULANO!!!
Typowy endo, siłka rzucona już dawno
Dlaczego silka rzucona? :/
@@majczelov1314 genetyka+kontuzja obu barków, od teraz jedynie trzymam dietę żeby mieć w miarę stabilną wagę i tyle.
@@Nexus-xt6hi to ze kontuzja to rozumiem, ale co ma genetyka do trenowania?
@@majczelov1314no odechciewa się ćwiczyć od razu
@@Nexus-xt6hi skoro masz takie podejscie.. jak kto chce