Amplitudy balansu błąd wychwytu 😀👍Amplitude Balance Uptake Error 😧

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • Zależności i czynniki jakie odpowiadają za prawidłowe amplitudy balansu, wartość błędu wychwytu i jego negatywne skutki. Zapraszam do zapoznania się z materiałem.

Комментарии • 42

  • @krzysztofwielikaniec2812
    @krzysztofwielikaniec2812 6 месяцев назад +1

    Piękny film o pięknym przedmiocie i o mistrzach rzemiosła którzy go wykonali i opiekowali przez lata.Wykonywałem zawód który zawsze szedł w parze z pana profesją ale powiem szczerze że dzisiaj zastanawiałbym się.Pozdrawiam

  • @ukaszecki6700
    @ukaszecki6700 2 года назад +3

    Bardzo dziękuje za kolejny rewelacyjny i wszystko tłumaczący filmik, nareszcie będę mógł wykorzystać potencjał timegraphera w większej mierze jak dotychczas. Dziękuje tym bardziej, że powstał zgodnie z moją sugestią. Mam nadziej, że trafi do szerokiego grona odbiorców bo to jedyny materiał tak obszernie traktujący zagadnienie amplitudy. Dodam jeszcze, że pewnie nie jeden zegarmistrz mógłby wykorzystać tą wiedzę bo zauważyłem, że kwestią amplitudy i jej zależność od różnych czynników nie wszystkim jest znana. Chyle czoła i raz jeszcze dziękuje.

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  2 года назад

      Cieszę się że materiał ma odbiorców. Pozdrawiam

  • @clanpapa1
    @clanpapa1 2 года назад +5

    Dziękuję panu za film i wyjaśnienie Amplitudy - dziękuję .Posiadam zegarek Steinhart na bazie mechanizmu ETA Unitas 6497-1 a tak właściwie z Ety nie pozostało wiele. Steinhart pozmieniał wiele w tym mechanizmie na lepsze no i teraz nazywa sie ST-1 bogato zdobiony ręcznie. Coraz mniej jest prawdziwych zegarków na świecie. Wchodzi lub weszła Chińszczyzna i kwarcowość. Szkoda.

    • @TikTalk
      @TikTalk 2 года назад +5

      "Kwarcowość" to żadna wada ;)

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  2 года назад

      Różnorodność konstrukcji obecnych zegarków, zegarów jest tak olbrzymia że każdy znajdzie dla siebie coś co polubi lub będzie miał ambiwalentne odczucia. Pozdrawiam Pana

    • @tomaszdwornik6029
      @tomaszdwornik6029 Год назад +1

      Co jest złego w kwarcowych zegarkach?

    • @clanpapa1
      @clanpapa1 Год назад

      @@tomaszdwornik6029 Nie ma nic złego w kwarcowych zegarkach ale.... chodzi o wyrób ręczny po części dzieło. Zegarek mechaniczny nigdy nie będzie dokładny tak jak kwarcowy ale... w mechanicznym zegarku jest wiele pięknej pracy ludzkiej gdzie w kwarcowym nie ma nic tylko robotyzacja. No i najważniejsze zegarek mechaniczny posiada tak zwana dusze żyje razem z Toba. Co to jest dusza ??? Cytuje :Witam,

      Sporo się mówi o tym, że zegarki mają duszę. Że jedne mają, inne nie mają… Ale jakoś żadnych wiążących ustaleń nie ma…
      Padają głosy że tylko mechaniki mają duszę… czyżby? A właściwie dlaczego? Toż to trybiki i sprężynki tylko…. Pan Marek (pozdrawiam!) w radio wspomniał o zegarmistrzu, który tchnął duszę w zegarek… Ktoś inny wspominał o potrzebie opieki nad zegarkiem - nakręcaniu, noszeniu… Padło parę innych stwierdzeń…

      Ile systemów religijnych, tyle definicji i nazw duszy (czy tego co ją zastępuje). Podejrzewam też, że ilu użytkowników zegarków, tyle wizji duszy zegarka. Ja za chwilkę przedstawię swoja wizję. Mam nadzieję, że potraktujecie to jako zaproszenie do zabawy i pociągniecie temat.

      Oto co w moim przekonaniu składa się na duszę zegarka.

      1. Sentyment, wspomnienia….
      Mam Atlantika po dziadku. Niby „zwykły” Worldmaster, ale nawet gdyby Salma Hayek przyjechała maybachem, a między wargami (obojętnie którymi ) trzymała Rolexa i ofiarowała mi się z całym dobrodziejstwem inwentarza w zamian za ten zegarek… nie zamieniłbym się.
      Pamiętam jak pierwszy raz oglądałem Pulp Fiction. Pamiętacie wątek zegarka? Mój co prawda tak burzliwej historii nie ma i w ciemnych miejscach chowany nie był :) , ale Butha rozumiem. Też bym wrócił na jego miejscu.
      Z drugiej strony - mam kwarcowego Adidasa, design a`la Las Vegas Parano. Wygląda jakby go ktoś projektował po dużej ilości LSD. Niby zwykły zegareczek. Ale kiedyś należał do mojej kobiety. I uwielbiam go, w życiu się go nie pozbędę… I też bym po niego wrócił :)

      2. Klimat
      Określenie tak samo konkretne jak „dusza”, ale spieszę z wyjaśnieniem. Mam Poljota automatyka, wielkie ciężkie prostokątne bydle jakby siekierą ciosane na bransolecie. Kojarzy mi się z latami 70 i 80 - z wielkimi wąsami, z siermiężną rzeczywistością, dużymi fiatami i butami Relaxami (nie mylić z rolexami :) ). Ma swój klimat. Mam Zima z zielona tarczą na której jest pięć kółek i pisze MOCKBA 80. Klimat - nie muszę chyba tłumaczyć :) . Albo Doxa z lat 50 chyba… Prosta, elegancka… gangsterska w starym stylu… The Godfather… No i stare Atlantiki Worldmastery, które zawsze mi się będą kojarzyły z młodością…

      3. Historia
      Nie podobają mi się nowe zegarki i nowe samochody. Nie lubię zapachu nowości. Zegarek musi być stary i mieć historię. Historię dziadkowego Atlantika znam, sam dopisałem do niej 20 lat. Historii niedawno kupionego starego Varldsmastarura nie znam, ale ona jest wypisana na jego tarczy i wskazówkach, które wyglądają jak połączenie złomowiska i targu staroci. Co tam jest napisane? Nie wiem, ale czas go nie oszczędził. Lubię się domyślać. Kiedy patrzę na wspomnianego już Zima - widzę stada wyjących radzieckich kibiców i gest wiadomy. I micha mi się cieszy :) . Patrzę na wielką, wulgarną Slave od wujka (zmienił na Tissota) i widzę historię jego kariery… itp., itd… Nie ma dwóch takich samych starych zegarków. Wszystkie zegarki na wystawach sklepowych są takie same.

      4. Dźwięk i rytm
      Każdy zegarek ma swoje własne brzmienie, swoją własną muzykę. Nie ma dwóch tak samo brzmiących. Najpiękniej śpiewa oczywiście dziadkowy. Z daleka słychać cykanie, im bliżej jest ucho, tym wyraźniej słychać pogłos, a przy samym uchu jest już bicie - dong dong dong… Jak byłem dzieciakiem słuchałem tego godzinami. Lubię słuchać zegarków. Poljot chodzi szybciej (ilość wachnięć?), nerwowo. Cyma grzechocze, chyba coś jej jest. Doxa jest dyskretna, cicha, nienachalna… itp…
      Nowe samochody są cichutkie i nijakie. A jak się słyszy starego Mustanga, to włos się jeży na plecach… Zegarki mają chyba podobnie. Czy nie?
      Każdy zegarek ma swój rytm. Worldmastery idą równo, dokładnie. Varldsmastarur zapierdziela jak wściekły, jak ma dobry dzień robi 2 minuty na dobę. Dziarski staruszek! Doxa się za to nie spieszy, zawsze minutę - półtorej z tyłu… dama :). A Poljot to pijak, chodzi jak chce, raz za szybko, raz za wolno :) . Najbliżej mi do Poljota :) :) :) :twisted:

      I to by było tyle. To są składowe duszy takiej jak ja ją widzę. Każdy z moich zegarków ją ma, każdy jest inny. Każdy ma charakter. A wszystkie wspólnie uzupełniają się. Taka załoga :)

      Skrobnijcie coś o swoich kryteriach - o ile je macie. Duszy nikt nigdy nie widział, więc można pisać wszystko! :)

    • @tomaszdwornik6029
      @tomaszdwornik6029 Год назад +1

      @@clanpapa1 W sumie biorąc pod uwagę wspomniane kryteria, zegarkom kwarcowym również nie można odmówić duszy. 😉 No może poza dźwiękiem zegarka, wszystkie kwarce brzmią niemalże tak samo. Pozdro!

  • @baca6445
    @baca6445 Год назад +1

    Witam serdecznie I życzę miłego dnia Stary Baca który kocha piękne zegarki i Twoje ogłoszenie prawdy o tym jak należy postępować Cudownego Dnia

  • @Stary_Yeti
    @Stary_Yeti Год назад +1

    W tym przypadku należy zmniejszyć odpad jednej z palet wychwytu poprzez jej wysunięcie.
    Przy tego rodzaju wychwytach spoczynkowych jest to działanie rutynowe i bardzo łatwe w wykonaniu.
    Jeśli palety są dodatkowo zabezpieczone szelakiem, to przed podgrzaniem w celu ponownego zabezpieczenia trzeba pozostałą część kotwicy owinąć folią aluminiową i grzać jedynie wystającą część z regulowaną w tym przypadku paletą.
    Szybkie, skuteczne, sprawdzone.
    Pozdrawiam.

  • @kazochrymowicz3076
    @kazochrymowicz3076 Год назад +3

    Jestem zauroczony pana lekcją. Ma pan nowego ucznia. ❤❤❤❤. Serdeczne dzięki za już. Czekam na więcej interesujących wideo.

  • @MK-xl4mr
    @MK-xl4mr 2 года назад

    Obejrzałem i jestem pełen podziwu dla Pańskiej pracy i wiedzy. Dziękuję i pozdrawiam

  • @carburator52
    @carburator52 4 месяца назад +1

    Parę dni temu kupiłem na chińskim Portalu TEMU - mechaniczny zegarek kieszonkowy. Pomimo, że nie mam żadnej praktyki w zegarkach - rozebrałem go aby sprawdzić czy na prawdę te chińczyki są takie denne. Zdecydowałem się rozebrać dogłębnie gdyż przy odpuszczaniu sprężyny gdy przytrzymywałem zapadkę powrotną koła zębatego bębna sprężyny to zębatka wyślizgnęła mi się z pod palców i sprężyna zbyt gwałtownie się rozluźniła i nie można było jej już naprężyc. W sumie okazało się, że wyskoczyła ona poza wałek napinajacy (ten taki z ząbkiem pośrodku bębna). Zmuszony więc byłem (nie znając roboty) dostać się do bębna i zdjąć jego pokrywę. Gdy zdjąłem tą pokrywę i próbowałem końcówkę sprężymy założyć na ten wałek to sprężyna wyskoczyła mi z bębna i zrobił się problem bo nie wiedziałem jak się do tego zabrać gdyż sprężyna była dziwna powyginana w dwie strony takie "S". Długo nad tym myślałem i zdecydowałem się ją zakładać na przekór jej profilowi i to okazało się właściwe bo drugi koniec układał się już prawidłowo. Włożyłem ten wałek napinający i zatrzasnąłem pokrywkę. Zacząłem wszystko składać i największe problemy miałem mostkiem aby popaść czopami wybieraka w otworki kamieni syntetycznych co w końcu mi się udało ale aby mieć lepszy wgląd do wynieraka musiałem zdemontować kotwicę i balans. Potem już było ok. Nie mam, żednych podstawek czy uchwytów, więc ciężko mi było założyć wskazówki tym bardziej , że również sekundnik był również montowany centralnie. Powiem tak, że sam werk chinola jest doskonale wykonany z dobrych materiałów, co mnie pozytywnie zaskoczyło. Natomiast fatalny jest cyferblat, który uwidacznia pracujacy mechanizm zegarka przez co z kolei bardzo są niewidoczne wskazówki zegarka, które oprócz sekundnika też są cholernie "badziewne".
    Wystarczyło by aby ten podgląd na mechanizm był przez szybkę tylnej obudowy, która nie ma dodatkowej osłony i doskonale wszystko widać. Aby lepiej widzieć wskazówki (minutowa i godzinową) to pomalowałem je na czerwono lakierem do paznokci. Teraz jest już znacznie lepiej. Zegarek ma bardzo szybkie wahnięcia balansu 21600 BPH i jest jak na chinola dokładny bo ok 5sek na plus odchyłka dobowa i co ważne nie zmienia się gdy sprążyna jest mocniej nakręcona czy bardziej luźna. Zamówiłem za 212PLN - również na TEMU zegarek na rękę - mechaniczny automat LUGE. Powinien do mnie dojść do 18 maja. Tego już nie mam zamiaru rozbierać bo widzę, że to dobre sprzęty a co chciałem zobaczyć to zobaczyłem w tym zegarku kieszonkowym. Pozdrawiam

  • @krzysztofbednarek9485
    @krzysztofbednarek9485 2 года назад +1

    Piękna konstrukcja

  • @norbertcccp9089
    @norbertcccp9089 2 года назад +1

    Dzięki.

  • @Piotr-vn1hi
    @Piotr-vn1hi Год назад +1

    Piękny mechanizm, ja do uratowania mam pięknego LONGINES'a z 1912 roku, ale byle jakiemu zegarmistrzowi nie oddam go na stół operacyjny. Podejmuje Pan wyzwanie?

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  Год назад

      Taki zegarek wymaga szczególnej opieki jaką może zapewnić wyłącznie Centrum Serwisowe Swatch Group Polska Warszawa ul. Marynarska w zakładce serwis na stronie Centrum Serwisowego znajdzie Pan wszelkie informacje jak wysłać zegarek do serwisu. 🙂

  • @redrum1069
    @redrum1069 2 года назад +1

    Film rewelacja :D czy była by możliwość zrobienia filmu o sprawdzaniu luzów na łożyskach i stanu czopów i ewentualnej naprawie ich. Pana filmy idealnie trafiły w moment w którym zacząłem interesować się zegarkami. Na razie jestem na etapie demontażu i montażu ruskich trupów a chętnie bym zobaczył jak wygląda naprawa tych mechanizmów. Pozdrawiam i czekam na kolejne produkcje :D

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  2 года назад +2

      Jak Bóg da, to pewnie zrealizuję taki materiał. Pozdrawiam Pana i życzę wielu sukcesów podczas swoich prób zgłębienia wiedzy z zakresu zegarmistrzostwa.😃

    • @kacperek_77u
      @kacperek_77u 2 года назад +1

      @@zegarmistrz2675 Najlepiej poszukać mechanizmów 260*
      Je właśnie znajdzie się najszybciej z wytartymi czopami itd

  • @-Kazimierz
    @-Kazimierz Год назад +1

    Ha!. I oto mamy zegarek z którego "iskry, błyskawice lecią".😁

  • @mccc7980
    @mccc7980 Год назад +1

    Jak to możliwe że w tamtych latach można było tak precyzyjnie wykonać mechanizm zegarka ?

  • @tomaszdwornik6029
    @tomaszdwornik6029 Год назад +1

    Czy wiadomo jakiej produkcji jest ten mechanizm?

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  Год назад +2

      Osobiście nie dociekałem, wertując stare katalogi pewnie bym znalazł. Wciąż jednak brakuje czasu... ☹️

    • @webmajsterrp
      @webmajsterrp Год назад +2

      Moim zdaniem to IWC Schaffhausen z lat 20-30 XX wieku, ale mogę się mylić.

  • @marekmal328
    @marekmal328 9 месяцев назад

    Czy można niwelować błąd wychwytu przez odpowiednie przemieszczenie (obrót) pierścienia sprężyny włosowej na osi balansu?

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  9 месяцев назад

      Tak, często w mechanizmach budzików stosuje się tę metodę oraz w zegarkach nie posiadających regulacji klocka włosa umieszczonego na stałe przy pół mostku balansowym🙂

  • @woczykij.9762
    @woczykij.9762 2 года назад

    Do pewnego czasu mam dylemat, mianowicie kupiłem sobie orienta z serii tristar w stanie idealnym NOS sprzedajacy mowił ze ma go pare lat . Niestety oprócz numeru seryjnego na deklu nie posiadam dokumentacji która powiedziałą by mi z którego dokladnie roku jest mój ,,sikor,, chciałbym aby służył mi wiernie jak najdłużej. Czy sugerował by pan zapobiegawczy serwis zegarka dodam również że zegarek jest na prawidłowym jak na swój mechanizm chodzie.
    Pozdrawiam.

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  2 года назад +1

      Serwis zegarka wystarczy wykonać kiedy pojawią się pierwsze niepokojące symptomy. Spóźnianie, zatrzymywanie mechanizmu. Pozdrawiam

  • @kyewski89
    @kyewski89 Год назад

    Nie ma możliwości dorobienia właściwej sprężyny?

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  Год назад

      Ten kto by się tym parał, pewnie wkrótce stał by się bankrutem 🙂

  • @edddddfdd2345
    @edddddfdd2345 Год назад

    Witam Waszą Zegarmistrzowską Wysokość
    Pytanie mam następujące:
    Posiadam zegarek z mechanizmem ETA 2638 automat i podczas montażu włosa w zamku omskła mi się chwytka która go dotknęła i lekko skrzywiła na szczęście zegarmistrz powiedział że tragedii nie uczyniłem i wyprowadzi włos do pierwotnego stanu nowicjuszom się zdarza rzekł.
    Czy do tego mechanizmu podejdzie balans z nowszych serii mechanizmów? Wydają się być identyczne,czy może jest możliwość kupić balans gdzieś w hurtowni chciałbym mieć jeden w zapasie. Pozdrawiam

    • @zegarmistrz2675
      @zegarmistrz2675  Год назад +1

      Zdarza się nawet osobą zajmującym się naprawami zawodowo. Zegarek Pana jest w dobrych rękach, nie ma sensu zaopatrywać się w części na zapas. Zwłaszcza że nie są ogólnie dostępne. Ważne że Pana zegarkiem opiekuje się zegarmistrz. Ale gdyby Pan bardzo chciał to proszę kliknąć na link www.watch-spares.com/watch-parts-branded/eta-calibre-movement-and-spare-parts/eta-2638/ 🙂Pozdrawiam Pana.

    • @edddddfdd2345
      @edddddfdd2345 Год назад

      Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie 👍

  • @LeszekK1949
    @LeszekK1949 11 месяцев назад

    Ojjjj, opis błedu wychwytu zupełnie nie ma sensu. Wychwyt nie ma stabilnej pozycji spoczynkowej bez siły napędowej. Ma dwie skrajne i nic pomiędzy. Tak z definicji działa wychwyt

  • @webmajsterrp
    @webmajsterrp Год назад +2

    Informacja dla nie-zegarmistrzow: W tym zegarku zastosowano tak zwany wychwyt glashucki, jest on podobny do szwajcarskiego, jednak budowa palet jest inna. Chyba częściej spotykana jest kotwica bez tych "wąsów", jednak wtedy konstrukcja przerzutnika jest także trochę inna. Przerzutnik ma tylko kołnierz z wycięciem dla bezpiecznika. Z tego, co widziałem na zdjęciach, to faktycznie IWC Schaffhausen mniej więcej stuletni. Wałek na godzinie trzeciej oznacza, iż koperta zegarka była otwierana na bok, popularną tego typu konstrukcją kiedyś była radziecka Mołnia, produkowana nawet w latach 90.