Wnętrza pałacu w Targoszynie (foto)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Targoszyn 28.10.2023
    marysienka.org...
    Pałac w Targoszynie został ufundowany po 1765 roku przez Karla Andreasa Samuela barona von Richthofena. Obecny kształt pałacowi (który w wyniku pożaru z 1884 r. doznał dużych strat) nadano w roku 1897. Jego architekt (Beck), nadał mu styl neorenesansowy z elementami neobaroku i rokoka na polecenie Manfreda von Richthofena (był stryjem bardziej znanego swojego imiennika, nazywanego Czerwonym Baronem, co nadaje temu miejscu dodatkowego charakteru).
    Pałac jest 3-kondygnacyjny, umieszczony w środku zabytkowego założenia parkowego ze starym drzewostan, którego główną atrakcją jest zjawiskowy ponad 300-letni platan klonolistny nazywany platanem miłości. Pałac zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu, jest podpiwniczony, posiada dwie kondygnacje oraz częściowo użytkowe poddasze, nakryte wysokim dachem czterospadowym z powiekami i świetlikami. Na osi fasady wydatny ryzalit z głównym wejściem ozdobionym portalem. Elewacje urozmaicają neorenesansowe szczyty, ryzality, gzymsy, opaski wokół okien, loggia oraz tarasy. Układ wnętrz pałacu trzytraktowy.
    Fundacja Marysieńka stara się przywrócić obiektowi dawną świetność i odnowić jego kulturotwórczą funkcję, bowiem po latach braku właściwego nadzoru stan budynku zdecydowanie się pogorszył, Obecnie (z uwagi na zły stan techniczny dachu i stropu) obiekt wykorzystywany jest w ograniczonym zakresie.
    Znajdą tu miejsce okresowe wystawy w ramach Instytutu Dzieł Utraconych - flagowego programu Wnioskodawcy. W niedalekiej przyszłości planujemy stworzenie stałej ekspozycji dzieł utraconych oraz utworzenie ośrodka leczenia sztuką (arteterapia) „Hipokrates”. Skoro prace w środku nie są możliwe na szeroką skalę, swoją społeczną funkcję pałac będzie pełnił na zewnątrz.
    W okresie letnim będą się tutaj odbywać pikniki rodzinne plenery malarskie oraz liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Naszym zamierzeniem jest uczynienie z pałacu serca społeczności lokalnej i regionalnej, gdzie działalność kulturalna (Instytut Dzieł Utraconych, imprezy i pikniki artystyczne, edukacja kulturalna, propagowanie patriotyzmu i historii Polski i tych okolic, a dla młodszego odbiorcy również historia Czerwonego Barona oraz legenda o Marysieńce), stanie się podstawą rozwoju społeczności lokalnej, która na powrót odzyska ten szczególny zabytek.
    (źródło: fundacja Marysieńka)

Комментарии • 1

  • @donpasquale3187
    @donpasquale3187 Месяц назад

    To takie wywijanie zdjęć zniechęca do oglądania. Nawet nie obejrzałem do połowy!