Chris trochę kiepsko i chyba błędnie wytłumaczyłeś mechanizm obracania panewki 24:45 . Jak wspomniałeś walenie młotkiem i przecinakiem nie odzwierciedla warunków, bo inaczej udało by ci się obrócić panewkę. W przypadku kiedy obróci się panewka w stopie korbowodu, dochodzi najpierw do braku smarowania, następnie rozgrzewają się powierzchnie ślizgowe panewki i wału, a co za tym idzie rozszerzają się i dopóki silnik pracuje to dochodzi do wycierania się panewki .Stąd wióry w misce i zdarzają się panewki wytarte do zera, ale nie obrócone. Gdy w początkowym stadium zacierania panewki z wałem zgasimy silnik rozgrzane panewki przyklejają lub jak kto woli przyspawają się do czopa wału i dopiero ponowny rozruch powoduje obrócenie panewki i wycieranie się zewnętrznej warstwy o której wspominasz.Znane są przypadki zablokowania silnika z tego powodu. Wycieranie zewnętrznej warstwy panewki jest to efekt obrócenia,a nie sam powód obrócenia , bo niby jak miała by się zużyć zewnętrzna warstwa ? Ona się zużywa dopiero jak się panewka obróci ,a nie dlatego ona się obróciła :)
"Braku smarowania" czyli w silniku debila co oleju nie wymienia (znam takich co do 70Kkm nie wymieniają oleju, bo przy takim przebiegu chcą sprzedać auto i niech sobie następny wymienia, tak są tacy pdejrzewam 1,8T U chrisa był po takim debilu te zapchane pierścienie olejowe i nagary) i zapychają się kanały albo nie sprawdza poziomu oleju i dziwi się że jakaś czerwona kontrolka z taką małą oliwiarką mu się pali. No i ma zatarte panewki. Pomijam jakieś wady fabryczne i zły montaż silnika.
Nie koniecznie. Mi kiedyś zabrakło ojeju w silniku (kontrolka nie działała) i w trakcie pracy silnika zespawało panewkę z wałem i obróciło. Po zgaszeniu rozrusznik nie dał rady obrócić wałem.
Chris doskonale tlumaczy ,ze owszem panewka jest nijako nadwymiarowa do korbowodu switnie ma racje +, owszem panewki bez zamka nie da sie wybic czy wbic owszem racja bo w sumie sa wieksze od oka korbowodu ....... tylko ze na panewki nie dziala sila poprzeczna wybijajaca czy wybijajaca. w panece porusza sie wal w filmie olejowym a wiec ruch posuwisty wewnatrz panewki. jesli w tej panewce wystapi zerwanie filmu olejowego wal dziala udarowo na powierzchnie panewki. uszkadza jej zewnetrzna strukture nie wnikamy z jakiego powodu czy to braku oleju czy tez przegrzania silnika. mamy miliony powtorzen ruchu posuwistego z czasem panewka staje sie ciensza juz nie tak mocno zamocowana ,wal nie porusza sie w niej juz nie dokladnie osiowo ,tylko zatacza elipse.,cisnienie oleju z powodu luzow rowniez kuleje ,a wiec jakiekowiek podwyzszenie temperatury pracy czy tez obciazenia silnika spowoduje zabranie panewki razem z walem . i taki malenki "niuans" jak zameczek w panewce ma duze znaczenie bo potrafi on utrzymac dluzej ta nadwymiarowa panewke w stosunku do oka korbowodu dluzej w swoim prawidlowym miejscu mocowania ,ten niewielki ""zabek" zdecydiowanie utrudnia zabrac ta panewke w skutek ich zuzycia. owszem bez zamka jak to jest wszystko nowe to doskonale dziala ,ale z wiekiem luzy sie powiekszaja. A nie jest w interesie producenta by silniik pracowal wiecznie ,oblicza sie czas na jaki ma pracowac .wiec po co nazbyt przejmowac sie jego zywotnoscia skoro czas gwarancji przezyje. zauwaz , ze w silnikach renault ktore nie posiadaja zamkow . Przez wielu mechanikow jest zalecana profilaktyczna wymiana panewek po 150 tkm .A wiec nie jest to tylko moj wymysl ,czegos co sie nie robilo raczej wczesniej .
Nie da się nie lubić tego gościa! Jakieś 25 lat temu w podstawówce mieliśmy pasjonata inżyniera prowadził ZPT w podobny sposób jak ty z jajem, wyczekiwałyśmy piątku i zajęć z tym gościem jak muzułmanie końca ramadanu :) to były czasy. Bardzo mi go przypominasz. Dzięki za ciekawy film!
14:09 ta panewka już nie ma prawa pochodzić tolerancja przy produkcji jeżeli chodzi o grubość to +5 do +7 mikrometrów od linii zerowej i -7 do - 5 mikronów, tolerancja długości obwodowej do 10 mikrometrów głębokość kieszonek olejowych to około 15 do 20 mikrometrów grubość ludzkiego włosa to 100 mikrometrów na temat panewek to mogę dużo powiedzieć bo pracowałem przy ich produkcji na obróbce wykańczającej, przeciągarki problemem nawet jest sam rozruch produkcji gdyż zanim przeciągacz osiągnie swoją nominalną temperaturę pracy po prostu produkuje złom ostatni z segmentów przeciągacza jest większej średnicy i cofnięty on tworzy tzw kieszonki olejowe które widać 6:44 stopy do produkcji to brązy ołowiowe i cynowe powleczone na sam koniec galwaniczną warstwą ślizgową stopów cyny. Teraz się odchodzi na rzecz "ekologi" w stronę stopów aluminium, produkcja na pierwszy montaż mierzona jest i dzielona jest na tzw. grupy selekcyjne tak jak i komplementarnie produkcja wałów dla tego takie silniki nie wymagają już długotrwałego docierania. pozdrawiam i łapka w górę
@@gluckermezop4284 warstwa galwaniczna spełnia kilka funkcji oprócz tego że jest to warstwa ślizgowa miedzy innymi również jest to zabezpieczenie antykorozyjne ale też i powoduje lepsze dopasowanie-przyleganie, stalowej części nią powleczonej, do stopy korbowodu przez co lepiej odprowadza ciepło. poza tym jest to warstwa o mniejszej twardości przez co szybciej dociera się do czopu wału, teraz się odchodzi od tego rozwiązania na rzecz innych powłok miedzy innymi sputterowych i polimerowych
@@gluckermezop4284 Zawsze łożyska ślizgowe wykonuję się z 2 różnych materiałów. To podstawowa zasada. Gdyby zastosować czop z tego samego materiału co panewka to występowało by zjawisko wzajemnego wyrywania materiału. Nawet super wypolerowane powierzchnię nie są gładkie. A tak materiał twardszy poleruje i nawleka z powrotem materiał miększy. Rozmiar elementarnej ,,komórki,, stopu dobiera się także w taki sposób aby różnice były jak największe - to także chroni przed wyrywaniem.
Nic dodać nic ująć. Chris, dzięki że jesteś. Zawsze z przyjemnością oglądam Twoje filmiki. Ogrom doświadczenia i wiedzy okraszony dawką humoru i ironii to jest to, co uwielbiam i co powoduje wybuch radości gdy widzę, że dodałeś nowy film. Czasem jak Cię oglądam to żałuję, że nie zostałem mechanikiem samochodowym, bo praca wydaje się być przyjemna choć zdaję sobie sprawę, że często trzeba ciężko zapierdalać. Po stokroć szacun!
Przyszedł mi na myśl następujący test: Panewki zamocować w korbowodzie połową ich szerokości, a na wystającą drugą połowę szerokości panewek zamontować drugi korbowód obrócony względem pierwszego o 180 stopni. Następnie wystarczy zmierzyć moment potrzebny na obrócenie jednego korbowodu względem drugiego, co po przemnożeniu przez 2 da ogólne pojęcie o jakości (sile, trwałości) połączenia panewek z korbowodem. Pozdrawiam. Ps. Film jak zwykle interesujący :)
Chris merytorycznie rozbrajasz system, słucham Ciebie jak zaczarowany. Jestem tylko durnym cyfronem, informatykiem który w życiu zrobił remont silnika motocyklowego AM6 50cc i TTR600. Jak by mi się te 5 lat temu przydała ta wiedza jaką nas tutaj raczysz. Dzięki tobie już nie raz udało mi się uniknąć herezji mechaników w samochodzie. Dziękuje Ci bardzo!! :)
Najlepszy serial przyrodniczo naukowy jaki widziałem. Chętnie kupię ten korbowód z panewką oprawie sobie w ramkę ale koniecznie musi być z autografem (poważnie). Pozdrawiam
@@phantomdriver9831 ruclips.net/video/P3rx7HJ9l_0/видео.html tutaj ale mówi że to tylko teoretycznie ;) ruclips.net/video/P3rx7HJ9l_0/видео.html ale potem tutaj już jest bez teoretycznie ;) Tak czy inaczej myślę że w 2 lata sporo mogło się zmienić ;)
Mój szlifierz ten ścisk panewki w gnieździe nazywa krępowanie. Trza było wspomnieć o potrzebie mierzenia skręconego korbowodu lub bloku pod kątem owalizacji i rozbicia otworów.
Super odcinek, wiele wyjaśnione! Dzieki! Co do obracania, można było zamontować panewki tak by wystawały i ściąć róg jednej by zmieścił się przecinak(albo inne narzędzia) i uprzeć się w krawędź drugiej. Wtedy działała by siła równoległa do ścianki wewnętrznej stopki korowodu. Ale na 100 proc tego nie da rady ruszyć, najwyżej zniszczyć panewki! :)
Chris, nie tarcie statyczne, tylko suche! Płynne/suche/graniczne- jedna rodzina. Statyczne/kinematyczne- druga rodzina ;D to drobny szczegół, świetny kanał, wiedzy tyle, że na kilka książek by starczyło.
Chris, szacun za wiedzę, jednak pomimo, że występy pozycjonujące nie służą do zabezpieczenia panewek przed obróceniem, ich "efektem ubocznym" jest właśnie zabezpieczenie przed obróceniem. Przykładem może być właśnie BLS, BXE, itd, vs ARL, AVF, AWX itd. Oczywiście, różnią się też te silniki wielkością korbowodów i czopów wału, niemniej obrócić panewkę w silniku występami pozycjonującymi jest nieporównywalnie trudniej, niż w silnikach które ich nie posiadają.
Profesorze Krisie! Dydaktyczne dzięki! W końcu wiem, co to jest panewka. Z takim puk puk po odpaleniu w f20a4 śmigałem ponad pół roku - dziarski silniczek ;-)
@@biglightball Bardzo możliwe! Po włączeniu silnik wydawał taki dźwięk: tu tu tu tu tu tu (takie metaliczne "tu tu..." to było) - możliwe, że szklanki, aczkolwiek kieliszki też zapewne wyzionęły ducha (panewki także).
Fajny odcinek, mam 2 Saaby i straszą wszędzie, że panewki się obracają :) W końcu zrozumiałem co to te "magiczne" panewki i jak działają. Pozdrowienia z UK.
Chris najważniejsze powiedziałaś na koniec. Wszystko zależy od eksploatacji silnika. Jak dbasz tak masz. Dobrej jakości oleje, rozsądek w eksploatacji silnika i można zrobić sporo km.
Ty powinieneś wykłady mechaniczne prowadzić, to jak tłumaczysz zasady działania różnych części, to zajebisty kawał wiedzy i instruktażu :) Pozdrawiam imienniku :)
Kris! Jak chcesz zmierzyć, to zamiast klepać skręć dwa korbowody łącząc je jedną panewką, i teraz obróć jeden korbowód względem drugiego. Tu możesz zmierzyć moment. Chętnie zobaczył bym taki teścik. Tak podpowiadam.
Można było jeszcze zmontować tak żeby tylko jedna z panewek wystawała , co samo z siebie zrobiło by fajny "ząbek" w który można by było bić młotem. Kierunek zwrot działania sił w przypadku bicia w taki sposób, były by zbliżone do "rzeczywistości" dobry kanał tak trzymać :]
Kiedy widzę Profesora Chrisa to humor mi się poprawia, podziwiam, jego wiedza rozwala system. Uwielbiam twoje filmy i specyficzny rodzaj humoru. Pozdrawiam PS Osoba która dała łapkę w dół jeszcze by na tych panewkach jeździła. Hyhy
Świetny film! Nie ma to znaczenia jak to było pokazane, że bez jakichś pomiarów itd, każdy wie doskonale o co chodzi, oby więcej takich filmów, lubię sposób w jaki nas edukujesz 😁 czekam na następne i pozdrawiam.
Czołem Chris! Ostatnio miałem kurs do Białegostoku, nie bierz tego jako formę prześladowania ale nie mogłem nie wpaść przejechać się obok twojego warsztatu. Piękną macie okolicę, pozdrawiam :)
Szanuję Cię kocie za to że : po pierwsze przekazujesz wiedzę w zrozumiały sposób A po drugie nie musisz używać takich słów jak Kórw... lub hu... jak większość dzięki za filmy pomagasz mi rozwijać moja wiedzę mechaniczną bo dopiero się uczę dzięki!
Oglądam szanuje kanał dużo daje do nauczenia ale moje pytanie, właśnie temat panewek zawsze mnie intrygował , zamki na panewkach zawsze jak to mój nauczyciel mówił po to są aby się łatwiej montowało łożysko ale i też heh jak już klepią na czopie po to jak ktoś nie słyszy jak już są wyrobione nie obrucilo je i żeby korby nie wywaliło bokiem! Słynny przykład 1,9tdi slyszal ktoś o dziurze w bloku! A seria bodaj bxe seria która dała bardzo zły obraz słynnego motoru głównie golf mk5 dziura w bloku nagminnie się pojawiała właśnie po obruceniu panewki, wielkie lup i koniec silnik! Silnik Mercedes sprinter 2,7 , 2,2 CDI nigdy takie rzeczy się nie zdarzały przebieg i po 700tys ale jak się usłyszało panewki że już stukają można było wał uratować i remont zrobić. Następna seria 2,1cdi zwłaszcza bi turbo po 200tys i silnik szrot był. Także ja bym się tak dokładnie zastanowił po co te zamki są i były!
Jak przyłapie panewkę do wału i ją "zespawa" to siły panujące podczas pracy silnika powodują obrócenie panewki. A siły są większe niż pukanie młotkiem. Do tego panewkę łapie dużą powierzchnią A nie w jednym miejscu jak w przypadku stosowania przecinaka.
Bez kitu, Chris to najlepszy merytoryczny kanał który bawi ale ile wiedzy i ciekawostek można się dowiedzieć to tylko więcej takich odcinków można chcieć ;D
Mogłeś zamontować panewkę wystawioną do połowy tak jak na pierwszym teście a na wystającą cześć panewki zamontować drugi korbowód i taki układ spróbować przekręcić.
Aż mi papieros z ust wypadł z wrażenia jak zobaczyłem te próby obrócenia panewki. Całe szczęście że to tylko film instruktażowo-pokazowy bo zaczęło mi się słabo robić.
Można zrobić taką próbę, tam gdzie wbijałeś panewkę do korbowodu młotkiem to zastosować zestaw to wprasowywania łożysk i dokręcać to kluczem dynamometrycznym, zawsze byłby jakiś pomiar, jakieś wartości i jakieś porównanie :)
Profesorze bardzo lubię twoje filmy na RUclips, wiele się nich dowiedziałem i szanuję cię za ogrom wiedzy ale błagam nie mów w swoich filmach że nagrałem "Filmik" albo "witam was w filmiku" uszy mi wtedy krwawią😂 To tak jak byś wymieniał w samochodzie klocuszki i tarczunie i zalewał silnik świeżym olejkiem. Twoje filmy są na tyle dobre że zasługują na miano filmów a nie filmików 😁. Pozdrawiam i uszanowanko.
Cześć Krisie. Mam pomysł ma odcinek, dobór świec zapłonowych, konsekwencje złego doboru, za zimne/za ciepłe. A ten odcinek konkret, łapa w górę w ciemno :)
Ale po co? Masz instrukcje swojego samochodu, internetowe katalogi, sprzedawcy w sklepach mają swoje, ja weryfikuje przed kupnem jakie mają być i kupuje takie jakie mają być, ewentualnie polecane w necie zamienniki. Chcesz sie bawić w próbowanie świec niewystepujacych w katalogach do twojego auta? Po to są zalecenia producenta żeby nie zgadywać potem czemu szarpie na zimnym, czemu wypadają zapłony, czemu chodzi nierowno skoro swiece 5kkm temu zmieniane?
@@aronek1234567890 Różni użytkownicy rożnie serwisują swoje auta, nie patrząc w katalogi czy też sprzedawca "wciska" to co ma na stanie. Generalnie uważam temat za warty rozwinięcia i wyjaśnienia tych kwestii. Pozdrawiam :)
Świetne filmy kolego świetnie to przedstawiasz i nagrywasz swoje filmy po obejrzeniu twojego kanału postanowiłem też podzielić się tym jak to wygląda życie mechanika ale na obczyźnie dokładnie w Norwegii. Dzięki za kolejny świetny film i gratuluje takiej ilości widzów . Pozdrawiam MechanikwNorwegii
Chris jeszcze raz poprosisz o subskrypcje albo łapkę w górę usunę wszystkie ludzie nie robią tego dlatego że prosisz i błagasz tylko dlatego że lubią oglądać twoją Mordeczkę Nie poniżaj się chłopaku bądź sobą i miej do siebie dystans tak trzymaj
Siema, bardzo łatwo sprawdzić jaka siła przesunie panewkę w osi otworu(tę bez zamka). Wystarczy prymitywny przyrząd do usuwania/wtłaczania tulei taki jak do np. zawieszenia czy główki korbowodu lub 2 nasadki 6kt i śruba do skręcania a narzędziem pomiarowym będzie zwykły klucz dynamometryczny ze wskazówką. Moment, który pokona tarcie po osi będzie równy temu który obróci panewki a siła to wiadomo: moment dzielony przez długość ramienia klucza. Taka uwaga do panewki: półpanewka luzem nie ma krzywizny o promieniu R, 4.bp.blogspot.com/-G0EO8M8R7tw/ThYylaZBw1I/AAAAAAAAAT4/bYKKIPBOMH8/s1600/Fig+7.21.gif (w najszerszym miejscu jest większa niż średnica wykorbienia i dlatego nie wypada po włożeniu). Co do zamka: rezygnacja z zamka wynika z ekonomii i podobno Mahle twierdzi, że panewki bez zamka mogą być stosowane w miejsce tych z zamkiem. Co do obracania: jeśli już panewki chcą się obrócić to żaden zamek pewnie nie pomoże a wydaje mi się, że zaszkodzi bo przy obrocie panewka w miejscu zamka będzie dodatkowo się zakleszczać na powierzchni wykorbienia. Dzięki za filmowanie i opowiadanie/wyjaśnianie tudzież życia umilanie.
Najlepsze jest to , że brata chrisa znam jeszcze dużo wcześniej niż samego chrisa miał kanał pod nazwą breslau07 i nagrywał katowanie samochodów i trochę psychodelicznych scen haha , nagrywał na tej wsi gdzie Chris trzyma ciapka , gdy Chris otworzył kanał na YT i usłyszałem jego głos już czułem , że mają ze sobą coś wspólnego bo głos mają prawie jednakowy , ot taka ciekawostka 😁
Całe życie tkwiłem w błędzie. Dzięki profesorze za lekcje. Jednak uważam ze gdyby Ci zależało to obrócił byś te panewki i nawet zmierzył byś wymaganą do tego siłę. Przecinak przenosił na panewką dużą siłę ale jej wektor w większym stopniu dociskał panewkę do korbowodu niż działał na jej obrócenie.
Pracuje w fabryce silników i jako ciekawostkę powiem, że przy łamanych korbowodach nie zawsze uda się ładnie wsadzić panewki na ślizg, nawet maszyny czy to automaty czy do ręcznych napraw są zaprojektowane do składania na klik :-) i tak, trzeba pilnować czystości :-)
@@profesorchris Beda beda ale przejscie na swoje to sporo na glowie ale jest pozytywnie sa pomysly i juz cos sie dzieje. Na czasie bedzie 30 minut filmaaaa z jak co sie u mnie dzialo....;) pozdrawiam
Profesorze Chrisie jaki pan ostatnio aktywny w sekcji komentarzowej innych kanałów o tematyce motoryzacyjnej, zarówno M4K jak i Dokurviator no no bardzo szanuję. Czekamy na filmik instruktażowy o lataniu bokiem MB trackiem ;)
Witam. Fajny filmik. Pozdrawiam. Trzeba było przychewtać migomatem do wewnetrzniej średnicy panewki jakis plaskownik z nakretka i spróbować kluczem obrócić. No ale jest juz po ptakach. Pozdrawiam jeszcze raz
Trzeba by spasować jakiś kawałek metalu na wzór wałka i rozpędzić na jakiś czas w tym korbowodzie by się fes zagrzało i wyłączyć obracanie . Może by się skleiła panewka do tego elementu.
Dzięki piękne za ten filmik. Właśnie kupiłem samochód z silnikiem w którym są panewki bez tych wypustów i jak się o tym dowiedziałem, byłem zaniepokojony. A teraz wiem że nie potrzebnie się martwiłem. Dzięki i pozdrawiam.
rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Chociaż można byłoby mieć wątpliwości czy panewka podczas pracy, gdy są ogromne wibracje, stopniowo by się nie obracała. Stukanie dłutem to jedna co innego. Ale skoro system się spisuje to znaczy że działa.. Marzyłby mi się odcinek, w którym porównujesz jakiś bardzo stary silnik, powiedzmy z lat 20-30 ze współczesnym. Czy już kiedyś część takich błyskotliwych rozwiązań jak te z panewkami była stosowana? Jak bardzo te silniki teraz się różnią...
Cześć Źle zrobiłeś z próbą obrotu. Proponuję zamontować jak w 12:40 i na wystające krawędzie panewek zamontować drugą stopę z pokrywą - będziesz mógł wtedy spokojnie złapać za obydwie stopy i spróbować obrócić - w dodatku obydwie panewki. Wydaje mi się że to najlepiej odda warunki obracania się panewek :-)
Jeden z najbardziej wartościowych kanałów na polskim RUclips. Mam pytanie. Może to nie Twoje klimaty, ale wydaje mi się, że odpowiedź i tak będzie rzetelna. Czy czynnik klimy w samochodzie się uzupełnia zanim klima się "skończy" czy czeka się aż zacznie spadać jej efektywność? Jeśli się uzupełnia zanim się "skończy" to w przypadku używania cały rok w jakich odstępach czasu należało by to zrobić. Pozdrawiam :)
Krzysiu, a jak byś miał stary blok silnika z korbowodem i tam poskładał go z panewkami i podpiął do silnika elektrycznego. To mógłby być fajny test, aż by się zapiekły na sucho. :)
Mi się wydaje że z tą prawidłową eksploatacją chodzi o to żeby jeździć w odpowiednim przedziale obrotów silnika a mianowicie żeby nie dusić silnika na niskich obrotach że aż się buda trzęsie ,a znam takich ludzi. Fajnie by było jak byś nas uświadomił o tym w filmiku profesorze.
Bardzo dobry pomysł na odcinek o zamulaniu na zbyt niskich obrotach. Może wreszcie mój ojciec by zrozumiał, bo wiem, że ogląda Chrisa, a moje argumenty nie docierają niestety... :-)
Oj pamiętam swoją"pierwszą"mechaniczną diagnozę,jak kolega podjechał maluchem ze stukiem w silniku,tego się nie da pomylić,panewka jak nic...nie chciał wierzyć,po rozebraniu silnika,przyznał mi rację...echhh to były czasy...
Najlepiej Chrisie gdybyś wsadził rure fi odpowiedniej srednicy pomiedzy panewki i skręcił stope korbowodu, nastepnie dospawał srube do rury i wtedy sprawdził moment obrotu panewek wewnatrz korbowodu ,
Klucz dymamToMetryczny 😂😂😂 uśmiałem się do łez 😂😂 jak zwykle bardzo dobry materiał ;) może samozwańczy profesor , za to nie jeden inżynier może ci wiedzy pozazdrościć ;) pozdroooo!
Chris trochę kiepsko i chyba błędnie wytłumaczyłeś mechanizm obracania panewki 24:45 . Jak wspomniałeś walenie młotkiem i przecinakiem nie odzwierciedla warunków, bo inaczej udało by ci się obrócić panewkę.
W przypadku kiedy obróci się panewka w stopie korbowodu, dochodzi najpierw do braku smarowania, następnie rozgrzewają się powierzchnie ślizgowe panewki i wału, a co za tym idzie rozszerzają się i dopóki silnik pracuje to dochodzi do wycierania się panewki .Stąd wióry w misce i zdarzają się panewki wytarte do zera, ale nie obrócone. Gdy w początkowym stadium zacierania panewki z wałem zgasimy silnik rozgrzane panewki przyklejają lub jak kto woli przyspawają się do czopa wału i dopiero ponowny rozruch powoduje obrócenie panewki i wycieranie się zewnętrznej warstwy o której wspominasz.Znane są przypadki zablokowania silnika z tego powodu. Wycieranie zewnętrznej warstwy panewki jest to efekt obrócenia,a nie sam powód obrócenia , bo niby jak miała by się zużyć zewnętrzna warstwa ? Ona się zużywa dopiero jak się panewka obróci ,a nie dlatego ona się obróciła :)
Szkoda że tylko jedną łapkę w górę za ten komentarz można dać!
@@lukaszszkup8488 może dostane serduszko od profesora :)
"Braku smarowania" czyli w silniku debila co oleju nie wymienia (znam takich co do 70Kkm nie wymieniają oleju, bo przy takim przebiegu chcą sprzedać auto i niech sobie następny wymienia, tak są tacy pdejrzewam 1,8T U chrisa był po takim debilu te zapchane pierścienie olejowe i nagary) i zapychają się kanały albo nie sprawdza poziomu oleju i dziwi się że jakaś czerwona kontrolka z taką małą oliwiarką mu się pali. No i ma zatarte panewki. Pomijam jakieś wady fabryczne i zły montaż silnika.
Nie koniecznie. Mi kiedyś zabrakło ojeju w silniku (kontrolka nie działała) i w trakcie pracy silnika zespawało panewkę z wałem i obróciło. Po zgaszeniu rozrusznik nie dał rady obrócić wałem.
Chris doskonale tlumaczy ,ze owszem panewka jest nijako nadwymiarowa do korbowodu switnie ma racje +, owszem panewki bez zamka nie da sie wybic czy wbic owszem racja bo w sumie sa wieksze od oka korbowodu ....... tylko ze na panewki nie dziala sila poprzeczna wybijajaca czy wybijajaca. w panece porusza sie wal w filmie olejowym a wiec ruch posuwisty wewnatrz panewki. jesli w tej panewce wystapi zerwanie filmu olejowego wal dziala udarowo na powierzchnie panewki. uszkadza jej zewnetrzna strukture nie wnikamy z jakiego powodu czy to braku oleju czy tez przegrzania silnika. mamy miliony powtorzen ruchu posuwistego z czasem panewka staje sie ciensza juz nie tak mocno zamocowana ,wal nie porusza sie w niej juz nie dokladnie osiowo ,tylko zatacza elipse.,cisnienie oleju z powodu luzow rowniez kuleje ,a wiec jakiekowiek podwyzszenie temperatury pracy czy tez obciazenia silnika spowoduje zabranie panewki razem z walem . i taki malenki "niuans" jak zameczek w panewce ma duze znaczenie bo potrafi on utrzymac dluzej ta nadwymiarowa panewke w stosunku do oka korbowodu dluzej w swoim prawidlowym miejscu mocowania ,ten niewielki ""zabek" zdecydiowanie utrudnia zabrac ta panewke w skutek ich zuzycia. owszem bez zamka jak to jest wszystko nowe to doskonale dziala ,ale z wiekiem luzy sie powiekszaja. A nie jest w interesie producenta by silniik pracowal wiecznie ,oblicza sie czas na jaki ma pracowac .wiec po co nazbyt przejmowac sie jego zywotnoscia skoro czas gwarancji przezyje. zauwaz , ze w silnikach renault ktore nie posiadaja zamkow . Przez wielu mechanikow jest zalecana profilaktyczna wymiana panewek po 150 tkm .A wiec nie jest to tylko moj wymysl ,czegos co sie nie robilo raczej wczesniej .
Nie da się nie lubić tego gościa! Jakieś 25 lat temu w podstawówce mieliśmy pasjonata inżyniera prowadził ZPT w podobny sposób jak ty z jajem, wyczekiwałyśmy piątku i zajęć z tym gościem jak muzułmanie końca ramadanu :) to były czasy. Bardzo mi go przypominasz. Dzięki za ciekawy film!
Paweł C. znakomicie napisane!
Dzięki Profesorze za kolejny rozdział Podręcznika mechaniki dla opornych!
Wyrazy uznania za to, że Ci się chce!
chris33661 źle zinterpretowałeś, albo jesteś fajnym angielskiego humoru , pozdrawiam
Właśnie tacy pasjonaci powinni uczyć w szkołach, a nie ludzie, którzy po studiach nie mieli możliwości zatrudnienia w zawodzie i wybrali nauczanie.
14:09 ta panewka już nie ma prawa pochodzić tolerancja przy produkcji jeżeli chodzi o grubość to +5 do +7 mikrometrów od linii zerowej i -7 do - 5 mikronów, tolerancja długości obwodowej do 10 mikrometrów głębokość kieszonek olejowych to około 15 do 20 mikrometrów grubość ludzkiego włosa to 100 mikrometrów na temat panewek to mogę dużo powiedzieć bo pracowałem przy ich produkcji na obróbce wykańczającej, przeciągarki problemem nawet jest sam rozruch produkcji gdyż zanim przeciągacz osiągnie swoją nominalną temperaturę pracy po prostu produkuje złom ostatni z segmentów przeciągacza jest większej średnicy i cofnięty on tworzy tzw kieszonki olejowe które widać 6:44 stopy do produkcji to brązy ołowiowe i cynowe powleczone na sam koniec galwaniczną warstwą ślizgową stopów cyny. Teraz się odchodzi na rzecz "ekologi" w stronę stopów aluminium, produkcja na pierwszy montaż mierzona jest i dzielona jest na tzw. grupy selekcyjne tak jak i komplementarnie produkcja wałów dla tego takie silniki nie wymagają już długotrwałego docierania. pozdrawiam i łapka w górę
Pozdro i thx za merytoryczny wpis. Jam też ten sam rocznik co Ty :)
No żeś błysnął nieźle czyli stopy powleczone a nie jak w filmie że metal taki jak korbowód :)
@@gluckermezop4284 warstwa galwaniczna spełnia kilka funkcji oprócz tego że jest to warstwa ślizgowa miedzy innymi również jest to zabezpieczenie antykorozyjne ale też i powoduje lepsze dopasowanie-przyleganie, stalowej części nią powleczonej, do stopy korbowodu przez co lepiej odprowadza ciepło. poza tym jest to warstwa o mniejszej twardości przez co szybciej dociera się do czopu wału, teraz się odchodzi od tego rozwiązania na rzecz innych powłok miedzy innymi sputterowych i polimerowych
@@gluckermezop4284
Zawsze łożyska ślizgowe wykonuję się z 2 różnych materiałów. To podstawowa zasada. Gdyby zastosować czop z tego samego materiału co panewka to występowało by zjawisko wzajemnego wyrywania materiału. Nawet super wypolerowane powierzchnię nie są gładkie. A tak materiał twardszy poleruje i nawleka z powrotem materiał miększy. Rozmiar elementarnej ,,komórki,, stopu dobiera się także w taki sposób aby różnice były jak największe - to także chroni przed wyrywaniem.
Ok ok ok to już za skomplikowane :) hehehe
Chris za te ręce zmęczone pracą szanuję.
Nic dodać nic ująć. Chris, dzięki że jesteś. Zawsze z przyjemnością oglądam Twoje filmiki. Ogrom doświadczenia i wiedzy okraszony dawką humoru i ironii to jest to, co uwielbiam i co powoduje wybuch radości gdy widzę, że dodałeś nowy film. Czasem jak Cię oglądam to żałuję, że nie zostałem mechanikiem samochodowym, bo praca wydaje się być przyjemna choć zdaję sobie sprawę, że często trzeba ciężko zapierdalać. Po stokroć szacun!
@@JachuPLxMetin2 moje dłonie wyglądają podobnie przy Galwanizacji niestety ciężka robota
Może też pracować długo i ciężko a nosić rękawiczki żeby właśnie nie mieć zniszczonych dłoni zwłaszcza na starość, po coś są przecież te rękawiczki
@@MrDarkanzali myślisz że nie nosi?
Nie da się nosić gumowych rękawiczek 24/7.
@@siemek8569 taaak bo tylko są gumowe na świecie
"klucz dymamtometryczny.." prof. Chris
Rozwala system ;)
Nie ważne jak to nazywać,podstawa,to wiedzieć,jak i gdzie tego użyć....nie? ..:))
Przyszedł mi na myśl następujący test: Panewki zamocować w korbowodzie połową ich szerokości, a na wystającą drugą połowę szerokości panewek zamontować drugi korbowód obrócony względem pierwszego o 180 stopni. Następnie wystarczy zmierzyć moment potrzebny na obrócenie jednego korbowodu względem drugiego, co po przemnożeniu przez 2 da ogólne pojęcie o jakości (sile, trwałości) połączenia panewek z korbowodem. Pozdrawiam.
Ps. Film jak zwykle interesujący :)
Chris merytorycznie rozbrajasz system, słucham Ciebie jak zaczarowany. Jestem tylko durnym cyfronem, informatykiem który w życiu zrobił remont silnika motocyklowego AM6 50cc i TTR600. Jak by mi się te 5 lat temu przydała ta wiedza jaką nas tutaj raczysz. Dzięki tobie już nie raz udało mi się uniknąć herezji mechaników w samochodzie. Dziękuje Ci bardzo!! :)
Kitel = +40 do profesjonalizmu.
Bardzo dobry materiał. Obalaj głupie mity.
Najlepszy serial przyrodniczo naukowy jaki widziałem. Chętnie kupię ten korbowód z panewką oprawie sobie w ramkę ale koniecznie musi być z autografem (poważnie). Pozdrawiam
W pewnym odcinku Michu z M4K powiedział ze zamek trzyma panewkę żeby się nie obracała. Powinien Ci oddać pól miliona widzów!
W którym odcinku? Pamiętasz to napisz.
słuchaj mechanika a nie taksówkarza xd
on nigdzie nie mówi e jest mechanikiem ...on jak w nazwie jest miłośnikiem i mówi swoją opinnie czy robi jakieś testy...
@@phantomdriver9831 ruclips.net/video/P3rx7HJ9l_0/видео.html tutaj ale mówi że to tylko teoretycznie ;) ruclips.net/video/P3rx7HJ9l_0/видео.html ale potem tutaj już jest bez teoretycznie ;) Tak czy inaczej myślę że w 2 lata sporo mogło się zmienić ;)
Dokładnie :)
Może w końcu `mirasy` garażowe odpuszczą te legendy motoryzacyjne :)
Mój szlifierz ten ścisk panewki w gnieździe nazywa krępowanie. Trza było wspomnieć o potrzebie mierzenia skręconego korbowodu lub bloku pod kątem owalizacji i rozbicia otworów.
Daje łapę. Później obejrzę. Leżę pod swoją Astrą 1.9 zdth właśnie. Pozdrawiam Pana Profesora.
Jak zwykle łopatologiczny eksperyment 👍już rozumiemy 😱pozdrawiam!
Genialny wykład Profesora. Absolutny Profes jonalizm. O właśnie, właśnie ! - czemu czasem się obracają ???
Super odcinek, wiele wyjaśnione! Dzieki!
Co do obracania, można było zamontować panewki tak by wystawały i ściąć róg jednej by zmieścił się przecinak(albo inne narzędzia) i uprzeć się w krawędź drugiej. Wtedy działała by siła równoległa do ścianki wewnętrznej stopki korowodu. Ale na 100 proc tego nie da rady ruszyć, najwyżej zniszczyć panewki! :)
Uwielbiam Jesc i OGLADAC. a w szczegolnosci jak KRIS dodal film. przyjemne z pozytecznym :D
Chris, nie tarcie statyczne, tylko suche! Płynne/suche/graniczne- jedna rodzina. Statyczne/kinematyczne- druga rodzina ;D to drobny szczegół, świetny kanał, wiedzy tyle, że na kilka książek by starczyło.
Chris, szacun za wiedzę, jednak pomimo, że występy pozycjonujące nie służą do zabezpieczenia panewek przed obróceniem, ich "efektem ubocznym" jest właśnie zabezpieczenie przed obróceniem. Przykładem może być właśnie BLS, BXE, itd, vs ARL, AVF, AWX itd. Oczywiście, różnią się też te silniki wielkością korbowodów i czopów wału, niemniej obrócić panewkę w silniku występami pozycjonującymi jest nieporównywalnie trudniej, niż w silnikach które ich nie posiadają.
13:37 już wiem, co robić, gdy źle założę panewkę :D
Jak juz prawidłowo założysz panewki to pamiętaj by sprawdzić przecinakiem czy się nie obróci. Wówczas masz pewność, że remont jest zrobiony dobrze:)
"porządnie sklepać" 😂😂😂
"U siebie rób jak u siebie, a u innych na odpierdol, ja nawet u siebie zrobiłem na odpierdol"
Będzie baya :D
Baja Pany
Zrobisz u jednego dobrze to każdy będzie tak chciał standardy muszą być
Chociaż uczciwy mechanik!! :d
Profesorze Krisie! Dydaktyczne dzięki! W końcu wiem, co to jest panewka. Z takim puk puk po odpaleniu w f20a4 śmigałem ponad pół roku - dziarski silniczek ;-)
@@biglightball Bardzo możliwe! Po włączeniu silnik wydawał taki dźwięk: tu tu tu tu tu tu (takie metaliczne "tu tu..." to było) - możliwe, że szklanki, aczkolwiek kieliszki też zapewne wyzionęły ducha (panewki także).
Fajny odcinek, mam 2 Saaby i straszą wszędzie, że panewki się obracają :) W końcu zrozumiałem co to te "magiczne" panewki i jak działają. Pozdrowienia z UK.
No mi przyszło panewki zmieniać. Super filmik Panie profesor.
Super te filmiki są .Kiedyś za 15-20 lat będzie miało to taki klimat jak teraz program "Sonda" . Łapa w górę !
Kurek i Kamiński... Pamiętam jak czekałem na kolejny odcinek. Telewizor Rubin. Ale przynajmniej obraz kolorowy był ;)
Chris najważniejsze powiedziałaś na koniec.
Wszystko zależy od eksploatacji silnika.
Jak dbasz tak masz.
Dobrej jakości oleje, rozsądek w eksploatacji silnika i można zrobić sporo km.
Ty powinieneś wykłady mechaniczne prowadzić, to jak tłumaczysz zasady działania różnych części, to zajebisty kawał wiedzy i instruktażu :) Pozdrawiam imienniku :)
Kris! Jak chcesz zmierzyć, to zamiast klepać skręć dwa korbowody łącząc je jedną panewką, i teraz obróć jeden korbowód względem drugiego. Tu możesz zmierzyć moment. Chętnie zobaczył bym taki teścik. Tak podpowiadam.
Jak się masz ?
Panewko jak się masz ?
Powiedz mi
Jak się trzymasz w korbowodzie!?
Obrócę
Się zaraz obrócę
Sebix dał
Dał na zimnym gaz w podłogę
Jak tak dalej pójdzie, piosenki zaczną powstawać... :-)
Można było jeszcze zmontować tak żeby tylko jedna z panewek wystawała , co samo z siebie zrobiło by fajny "ząbek" w który można by było bić młotem. Kierunek zwrot działania sił w przypadku bicia w taki sposób, były by zbliżone do "rzeczywistości"
dobry kanał tak trzymać :]
Patrząc jak ten przecinak orze tę panew to ona raczej by się przecięła od razu.
Pozdrawiam Profesora 👊👏👏👍👌✋😎 i oglądających 👍
Kiedy widzę Profesora Chrisa to humor mi się poprawia, podziwiam, jego wiedza rozwala system. Uwielbiam twoje filmy i specyficzny rodzaj humoru. Pozdrawiam
PS
Osoba która dała łapkę w dół jeszcze by na tych panewkach jeździła. Hyhy
Z niecierpliwością czekam na każdy film od Krzyśka , bardzo rzeczowo omówione czuję się jak w szkole pozdrawiam
Jak zwykle dobrze wytłumaczone. Pozdrawiam
Świetny film! Nie ma to znaczenia jak to było pokazane, że bez jakichś pomiarów itd, każdy wie doskonale o co chodzi, oby więcej takich filmów, lubię sposób w jaki nas edukujesz 😁 czekam na następne i pozdrawiam.
Dobry filmik i dawka wiedzy, której zawsze mało panie profesorze 😁 Pozdrawiam.
Czołem Chris! Ostatnio miałem kurs do Białegostoku, nie bierz tego jako formę prześladowania ale nie mogłem nie wpaść przejechać się obok twojego warsztatu. Piękną macie okolicę, pozdrawiam :)
Puk puk puk to ja Panewka i też specjalnej szkoły nie skończyłem.
Hej Mat. Profesor cały film tobie poświęcił :-)
@@hubert313Będę musiał się zrewanżować, bo to nie pierwsza panewka w Chrisa filmach.
@@KUSmoto no to cos trzeba by o panewkach dodac.
Szkoły specjalnej... trudno mi zinterpretować co Pan miał na myśli :-)
Tego"stuku"chyba nie da się pomylić z czymś innym...a możę się mylę...?
Szanuję Cię kocie za to że : po pierwsze przekazujesz wiedzę w zrozumiały sposób A po drugie nie musisz używać takich słów jak Kórw... lub hu... jak większość dzięki za filmy pomagasz mi rozwijać moja wiedzę mechaniczną bo dopiero się uczę dzięki!
Bardzo dobry wykład panie profesorze.
Ach jak lubie tego Gościa mozna ogladac cały dzien pozdro
Witam .Pozdro jak zawsze Profesorze
Oglądam szanuje kanał dużo daje do nauczenia ale moje pytanie, właśnie temat panewek zawsze mnie intrygował , zamki na panewkach zawsze jak to mój nauczyciel mówił po to są aby się łatwiej montowało łożysko ale i też heh jak już klepią na czopie po to jak ktoś nie słyszy jak już są wyrobione nie obrucilo je i żeby korby nie wywaliło bokiem! Słynny przykład 1,9tdi slyszal ktoś o dziurze w bloku! A seria bodaj bxe seria która dała bardzo zły obraz słynnego motoru głównie golf mk5 dziura w bloku nagminnie się pojawiała właśnie po obruceniu panewki, wielkie lup i koniec silnik! Silnik Mercedes sprinter 2,7 , 2,2 CDI nigdy takie rzeczy się nie zdarzały przebieg i po 700tys ale jak się usłyszało panewki że już stukają można było wał uratować i remont zrobić. Następna seria 2,1cdi zwłaszcza bi turbo po 200tys i silnik szrot był. Także ja bym się tak dokładnie zastanowił po co te zamki są i były!
Jak przyłapie panewkę do wału i ją "zespawa" to siły panujące podczas pracy silnika powodują obrócenie panewki. A siły są większe niż pukanie młotkiem. Do tego panewkę łapie dużą powierzchnią A nie w jednym miejscu jak w przypadku stosowania przecinaka.
Drogi Krisie. Dopiero był speszal na 100k a widzę ze już na 200k trzeba się powoli szykować:)
No i to się nazywa profesor 8:40 "dzyt dzyt dzyt " od razu zrozumiałem :)
Użyj klucza hydraulicznego do rur,posiada drobne ząbki które na pewno sobie poradzą z gładką powierzchnią panewki. Pozdrawiam.
Bez kitu, Chris to najlepszy merytoryczny kanał który bawi ale ile wiedzy i ciekawostek można się dowiedzieć to tylko więcej takich odcinków można chcieć ;D
Mogłeś zamontować panewkę wystawioną do połowy tak jak na pierwszym teście a na wystającą cześć panewki zamontować drugi korbowód i taki układ spróbować przekręcić.
nie zrobiłbym porównania do tych z zamkami
@@profesorchris no i kwestia styku z korbowodem. Ta wpół wysunięta podejrzewam, że byłaby skora do przesunięcia.
Pozdrowienia dla Profesora, dzięki za odcinek
Aż mi papieros z ust wypadł z wrażenia jak zobaczyłem te próby obrócenia panewki. Całe szczęście że to tylko film instruktażowo-pokazowy bo zaczęło mi się słabo robić.
Dzięki za czas który nam poświęcasz:-) Super!
Można zrobić taką próbę, tam gdzie wbijałeś panewkę do korbowodu młotkiem to zastosować zestaw to wprasowywania łożysk i dokręcać to kluczem dynamometrycznym, zawsze byłby jakiś pomiar, jakieś wartości i jakieś porównanie :)
Profesorze bardzo lubię twoje filmy na RUclips, wiele się nich dowiedziałem i szanuję cię za ogrom wiedzy ale błagam nie mów w swoich filmach że nagrałem "Filmik" albo "witam was w filmiku" uszy mi wtedy krwawią😂 To tak jak byś wymieniał w samochodzie klocuszki i tarczunie i zalewał silnik świeżym olejkiem. Twoje filmy są na tyle dobre że zasługują na miano filmów a nie filmików 😁. Pozdrawiam i uszanowanko.
To są na prawdę kute korbowody :D
I to ręcznie, żadne tam maszynowo.
@@lukaszp.3134 Mało tego, bo ręcznie przez samego Pana Profesora!
Dzięki Chris ! Wreszcie się wyjaśniło :) Warto było !!!
Uwielbiam te Twoje "głupie eksperymenty" oby więcej.pozdro
I takie filmiki i tematy to ja bardzo szanuję.
Cześć Krisie. Mam pomysł ma odcinek, dobór świec zapłonowych, konsekwencje złego doboru, za zimne/za ciepłe. A ten odcinek konkret, łapa w górę w ciemno :)
Popieram:)!
Popieram:)!
B. dobry pomysł. W sumie mało się o tym mówi. Jak dobierać diagnozować usterki itd.
Ale po co? Masz instrukcje swojego samochodu, internetowe katalogi, sprzedawcy w sklepach mają swoje, ja weryfikuje przed kupnem jakie mają być i kupuje takie jakie mają być, ewentualnie polecane w necie zamienniki.
Chcesz sie bawić w próbowanie świec niewystepujacych w katalogach do twojego auta?
Po to są zalecenia producenta żeby nie zgadywać potem czemu szarpie na zimnym, czemu wypadają zapłony, czemu chodzi nierowno skoro swiece 5kkm temu zmieniane?
@@aronek1234567890 Różni użytkownicy rożnie serwisują swoje auta, nie patrząc w katalogi czy też sprzedawca "wciska" to co ma na stanie. Generalnie uważam temat za warty rozwinięcia i wyjaśnienia tych kwestii. Pozdrawiam :)
#47 na czasie, gratulacje Chris
Łapa w górę. Można było jakoś to skleić i próbować przełamać opór.
Świetne filmy kolego świetnie to przedstawiasz i nagrywasz swoje filmy po obejrzeniu twojego kanału postanowiłem też podzielić się tym jak to wygląda życie mechanika ale na obczyźnie dokładnie w Norwegii. Dzięki za kolejny świetny film i gratuluje takiej ilości widzów . Pozdrawiam MechanikwNorwegii
Chris jeszcze raz poprosisz o subskrypcje albo łapkę w górę usunę wszystkie ludzie nie robią tego dlatego że prosisz i błagasz tylko dlatego że lubią oglądać twoją Mordeczkę Nie poniżaj się chłopaku bądź sobą i miej do siebie dystans tak trzymaj
Zasłużona ŁAPKA w górę. Bardzo dobry temat wybrałeś na dzisiejszy wykład.
Bardzo mądry człowiek, a na YT W aktualnych czasach to rzadkość. Szacunek i pozdrawiam prof. dr. hab inz. Krisa :D
professor zawsze czegos nauczy pozdro
Chris, dobrze by było nagrać film dlaczego panewki się obracają :D Bo właśnie udowodniłeś, że siedzą jak skurczybyk a jednak niektóre obrót wykonały.
Siema, bardzo łatwo sprawdzić jaka siła przesunie panewkę w osi otworu(tę bez zamka). Wystarczy prymitywny przyrząd do usuwania/wtłaczania tulei taki jak do np. zawieszenia czy główki korbowodu lub 2 nasadki 6kt i śruba do skręcania a narzędziem pomiarowym będzie zwykły klucz dynamometryczny ze wskazówką. Moment, który pokona tarcie po osi będzie równy temu który obróci panewki a siła to wiadomo: moment dzielony przez długość ramienia klucza. Taka uwaga do panewki: półpanewka luzem nie ma krzywizny o promieniu R, 4.bp.blogspot.com/-G0EO8M8R7tw/ThYylaZBw1I/AAAAAAAAAT4/bYKKIPBOMH8/s1600/Fig+7.21.gif (w najszerszym miejscu jest większa niż średnica wykorbienia i dlatego nie wypada po włożeniu). Co do zamka: rezygnacja z zamka wynika z ekonomii i podobno Mahle twierdzi, że panewki bez zamka mogą być stosowane w miejsce tych z zamkiem. Co do obracania: jeśli już panewki chcą się obrócić to żaden zamek pewnie nie pomoże a wydaje mi się, że zaszkodzi bo przy obrocie panewka w miejscu zamka będzie dodatkowo się zakleszczać na powierzchni wykorbienia. Dzięki za filmowanie i opowiadanie/wyjaśnianie tudzież życia umilanie.
Chris ja może z innej beczki Co się stało że nie ma już twojego brata? gdzie jest bezdomny
No włacha ?
Właśnie Kris - weź go już wypuść
Pojechał po miód i trociny...
Najlepsze jest to , że brata chrisa znam jeszcze dużo wcześniej niż samego chrisa miał kanał pod nazwą breslau07 i nagrywał katowanie samochodów i trochę psychodelicznych scen haha , nagrywał na tej wsi gdzie Chris trzyma ciapka , gdy Chris otworzył kanał na YT i usłyszałem jego głos już czułem , że mają ze sobą coś wspólnego bo głos mają prawie jednakowy , ot taka ciekawostka 😁
"Moja kopalnia złota" , "To moje" Itp. Prowadzić coś ze znajomym albo z rodziną prawie zawsze kończy się problemami. Prezes ma być jeden
Krzysiu aby tak dalej wielki szacun!!!!!
Całe życie tkwiłem w błędzie. Dzięki profesorze za lekcje. Jednak uważam ze gdyby Ci zależało to obrócił byś te panewki i nawet zmierzył byś wymaganą do tego siłę. Przecinak przenosił na panewką dużą siłę ale jej wektor w większym stopniu dociskał panewkę do korbowodu niż działał na jej obrócenie.
Przyjacielu porywasz się na głęboki temat z tym olejem Ale już się nie mogę doczekać filmu Pozdrawiam
Usunięcie zamka to czysta oszczędność a jak doszło do pol poluzowania stopy korbowodu to zamek utrzymywał na miejscu dłużej taką panewke niż bez zamka
Pracuje w fabryce silników i jako ciekawostkę powiem, że przy łamanych korbowodach nie zawsze uda się ładnie wsadzić panewki na ślizg, nawet maszyny czy to automaty czy do ręcznych napraw są zaprojektowane do składania na klik :-) i tak, trzeba pilnować czystości :-)
Porsche montuje panewki SPUTTER z dwoma zamkami.
Dużo panewek ma dalej zamek tylko na zewnętrznej stronie .
Pozdrawiam , tak trzymać 👍
Dopiero zacząłem oglądać ale od razu łapka w górę :D
Jak zwykle nic dodać nic ująć 👍👌
No w koncu chwilka czasu to lecimy do kolacji. Pozdrawiam wszystkich
Dawaj filmiki :)
Pozytywnie jak zawsze!! Pozdro. Miniek
@@profesorchris Beda beda ale przejscie na swoje to sporo na glowie ale jest pozytywnie sa pomysly i juz cos sie dzieje. Na czasie bedzie 30 minut filmaaaa z jak co sie u mnie dzialo....;) pozdrawiam
@@pozytywnymechanik Czekam.
Witajcie Panowie normalnie szok cała Elita Motoryzacyjnego RUclips w waszych komentarzach.
Pozdrawiam Serdecznie!!!
Profesorze Chrisie jaki pan ostatnio aktywny w sekcji komentarzowej innych kanałów o tematyce motoryzacyjnej, zarówno M4K jak i Dokurviator no no bardzo szanuję. Czekamy na filmik instruktażowy o lataniu bokiem MB trackiem ;)
Ciekawy wykład Profesorze! 😉
Witam. Fajny filmik. Pozdrawiam.
Trzeba było przychewtać migomatem do wewnetrzniej średnicy panewki jakis plaskownik z nakretka i spróbować kluczem obrócić. No ale jest juz po ptakach. Pozdrawiam jeszcze raz
Trzeba by spasować jakiś kawałek metalu na wzór wałka i rozpędzić na jakiś czas w tym korbowodzie by się fes zagrzało i wyłączyć obracanie . Może by się skleiła panewka do tego elementu.
Dzięki piękne za ten filmik. Właśnie kupiłem samochód z silnikiem w którym są panewki bez tych wypustów i jak się o tym dowiedziałem, byłem zaniepokojony. A teraz wiem że nie potrzebnie się martwiłem. Dzięki i pozdrawiam.
rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Chociaż można byłoby mieć wątpliwości czy panewka podczas pracy, gdy są ogromne wibracje, stopniowo by się nie obracała. Stukanie dłutem to jedna co innego. Ale skoro system się spisuje to znaczy że działa..
Marzyłby mi się odcinek, w którym porównujesz jakiś bardzo stary silnik, powiedzmy z lat 20-30 ze współczesnym. Czy już kiedyś część takich błyskotliwych rozwiązań jak te z panewkami była stosowana? Jak bardzo te silniki teraz się różnią...
Cześć
Źle zrobiłeś z próbą obrotu. Proponuję zamontować jak w 12:40 i na wystające krawędzie panewek zamontować drugą stopę z pokrywą - będziesz mógł wtedy spokojnie złapać za obydwie stopy i spróbować obrócić - w dodatku obydwie panewki.
Wydaje mi się że to najlepiej odda warunki obracania się panewek :-)
Witam Radio Ma. nauczyło ludzi jak się modlić. A CHRIS nauczył wiedzy praktycznej i mechanicznej. (i to za darmo he he )
Elegancko, po profesorsku.
Wszystko racjaaaaa i tooo święta racjaaaaa. Super filmik. Pozdro psorze 😉
Jeden z najbardziej wartościowych kanałów na polskim RUclips. Mam pytanie. Może to nie Twoje klimaty, ale wydaje mi się, że odpowiedź i tak będzie rzetelna. Czy czynnik klimy w samochodzie się uzupełnia zanim klima się "skończy" czy czeka się aż zacznie spadać jej efektywność? Jeśli się uzupełnia zanim się "skończy" to w przypadku używania cały rok w jakich odstępach czasu należało by to zrobić. Pozdrawiam :)
Krzysiu, a jak byś miał stary blok silnika z korbowodem i tam poskładał go z panewkami i podpiął do silnika elektrycznego. To mógłby być fajny test, aż by się zapiekły na sucho. :)
Chris destruktor panewek:) bez młota nie robota... Fajny film, a jeszcze fajniej że Ci się chciało :)
Mi się wydaje że z tą prawidłową eksploatacją chodzi o to żeby jeździć w odpowiednim przedziale obrotów silnika a mianowicie żeby nie dusić silnika na niskich obrotach że aż się buda trzęsie ,a znam takich ludzi. Fajnie by było jak byś nas uświadomił o tym w filmiku profesorze.
Bardzo dobry pomysł na odcinek o zamulaniu na zbyt niskich obrotach. Może wreszcie mój ojciec by zrozumiał, bo wiem, że ogląda Chrisa, a moje argumenty nie docierają niestety... :-)
Chris, trzeba było wziąć korbę i panewki z Laguny, same by się kręciły :D
Nie jest naukowy sposób ale wytłumaczone jak krowie na miedzy i moim zdaniem dotrze to do większej ilości osób niż wersja labolatoryjna. Pozdro Chris
Oj pamiętam swoją"pierwszą"mechaniczną diagnozę,jak kolega podjechał maluchem ze stukiem w silniku,tego się nie da pomylić,panewka jak nic...nie chciał wierzyć,po rozebraniu silnika,przyznał mi rację...echhh to były czasy...
Najlepiej Chrisie gdybyś wsadził rure fi odpowiedniej srednicy pomiedzy panewki i skręcił stope korbowodu, nastepnie dospawał srube do rury i wtedy sprawdził moment obrotu panewek wewnatrz korbowodu ,
Rura by dociskała panewki jeszcze bardziej do korbowodu, najlepiej było by zastosować 2 panewki wysunięte do połowy i 2 korbowody na nie skręcone.
Przy próbie z przecinakiem powinieneś jedną z panewek wystawić poza korbowód tak jak początkowo zrobiłeś z dwoma i wtedy pukać młotkiem
Profesorze jak zwykle trzymasz poziom
Pozdrawiam
Świetny film!!
Swietny material
Klucz dymamToMetryczny 😂😂😂 uśmiałem się do łez 😂😂 jak zwykle bardzo dobry materiał ;) może samozwańczy profesor , za to nie jeden inżynier może ci wiedzy pozazdrościć ;) pozdroooo!
Ciekawy materiał profesorze ;) łapka w górę obowiązkowo! Pozdrawiam :D