Česká televize podporuje homesharing. Společně hledáme další hostitele.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 сен 2022
  • Přidejte se i vy: bit.ly/vic-o-h...
    Homesharing propojuje rodiny trvale pečující o děti s mentálním postižením s lidmi, kteří rodině odlehčí krátkodobou péčí. Zapojit se mohou také lidé z řad laické veřejnosti. V současnosti se do této pomoci zapojilo již kolem 60 hostitelů z celé České republiky, poptávka pečujících rodin po podpoře a pomoci je však daleko vyšší - noví zájemci o hostitelství se stále hledají.
    Homesharing je založený na dlouhodobém přátelském vztahu dítěte s postižením a dospělého kamaráda, tzv. hostitele. Ten si bere dítě do své péče například jednou za dva týdny na odpoledne, kdy si spolu hrají nebo chodí na procházky. Dítě se pak vrací zpět do své rodiny. Rodiny si odpočinou, děti se dostávají do nového prostředí, a tím rozvíjejí své sociální dovednosti. Hostitelům přináší homesharing obohacení a nové zkušenosti.
    Rodiny dětí s mentálním postižením, které o své děti pečují ve dne v noci, nemají možnost si odpočinout. V Česku totiž zoufale chybí potřebné sociální služby, které by jim v péči o vlastní děti ulevily. Odlehčovacích služeb je málo nebo jsou zcela nedostupné, takže získat vhodnou podporu je v praxi nereálné.
    Homesharing se ukazuje jako relativně jednoduché a rychlé řešení, jak rodinám pomoci. Tento model přišel do Česka ze zahraničí a v současnosti ho po prvním testování zavádí osm organizací napříč republikou.
    „Rodiče, kteří nepřetržitě pečují o děti s mentálním postižením, jsou mnohdy velmi vyčerpaní, ocitají se v sociální izolaci. Je velmi obtížné skloubit péči nejen se zaměstnáním, ale také s péčí o další členy rodiny,” doplňuje Klára Šrůtková, vedoucí homesharingu z organizace Děti úplňku.
    „Homesharing nabízí zejména vztah. Chceme, aby děti byly v prostředí podobném, jako když jdou na návštěvu třeba k babičce nebo kamarádovi. To je věc, která v běžných sociálních službách není možná,“ doplňuje Eva Černá, koordinátorka homesharingu z Rodinného Integračního Centra.
    „Je ideální, když vás něco baví a zároveň tím hodně pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje,” popisuje svoji zkušenost hostitelka Kateřina Klugová, která pracuje ve finančním oddělení leasingové firmy a každý čtvrtek odpoledne pečuje o čtrnáctiletou neslyšící Denisku s mentálním postižením.
    Miroslav Kubíček, hostitel 8leté Julinky s Angelmanovým syndromem, doplňuje: „Julča nám dala další životní zkušenost a umožnila nám vnímat to, jak složité to mají pečující rodiny a jak jednoduché je někomu pomoci.“

Комментарии •