Neodvysílaná reportáž z roku 2009 o opravě parní lokomotivy 411.019 Conrad Vorlauf / nýtování.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 фев 2021
  • Komentář Pavel Černý a Miloslav Chadima.
    Nýtovaní vystužovacího úhelníku za čelník parní lokomotivy 411.019.

Комментарии • 23

  • @tom88CZ
    @tom88CZ 3 года назад +6

    Díky za zveřejnění této reportáže. Mrzí mě jak nakonec ten projekt dopadl.

  • @VlakynaSlovensku
    @VlakynaSlovensku 3 года назад +3

    Parádne video!! Ďakujem za zdielanie!! Palec hore!

  • @sotousizprimy
    @sotousizprimy 3 года назад +5

    Já v té výtopně pracuji a musím říci, že je veliká škoda, jak nám sebraly parní lokomotivy 423 0145, 411 019, BS80, 414 404. Teď už tu zůstaly jen 310 006, 403 303, 556 0304... Je to škoda, ale co naděláme...

  • @SMILEVIDEOTRAINS
    @SMILEVIDEOTRAINS 3 года назад +1

    good effort.

  • @lojzanovak4063
    @lojzanovak4063 3 года назад

    PS: omlouvám se za pravopisnou chybu správně: "kdy jsem se vyučil, styděl každý učedník"..

  • @lojzanovak4063
    @lojzanovak4063 3 года назад +5

    Vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě. Ani se nedivím, že oprava nebyla dokončena. Který k*k*t vymyslel to nýtování pouze pomocí palice a kladiva u pevnostního spoje? To se to mohlo raději opravdu zavařit a funkčně by to bylo lepší. "Nýtovaný" díl můžete rovnou vyhodit, nebo hlavy odsekat a zanýtovat to pořádně. A to už nemluvím o nestejné tloušťce okrajů a tom, že očividně jsou okraje nýtů mimo osu, a to až natolik, že je vidět nýtem nepokrytá část předvrtaného otvoru pro nýt. Prostě neuvěřitelná prasárna. Každému dříve vyučenému strojnímu zámečníkovi, nebo kováři se nad tím musí zvednout žaludek. Nástroje, kterým se říká "závěrný hlavičkář" a "tužník", bez kterých NELZE kvalitní pevnostní spoj udělat, zřejmě těmto "specialistům" nic neříká. Sice jsem už starší člověk, vystudovaný historik, ale původně jsem se vyučil strojním zámečníkem (pak jsem si teprve při práci udělal střední i vysokou školu) a naposled jsem takto nýtoval asi tak před 40ti lety, ale troufám si tvrdit, že i po 40ti letech bych to s výše uvedenými nástroji zanýtoval lépe a přesně. Přičemž vyrobit na soustruhu hlavičkář a tužník, tak aby odpovídal průměru daného nýtu není ani zdaleka tak složité. Stačí pro to kus obyčejného "roxoru" a kalení na višňovou barvu a smočení na dvakrát v oleji. Ale i s obyčejným kladivem, místo závěrného hlavičkáře a ztupeným "majzlíkem" bych si asi poradil, pro dostižení potřebné pevnosti. Ani se vám nedivím, že jste se takovouto prasárnu tak dlouho ostýchal uveřejnit. Dodnes, přes všechny tituly, kterých jsem dosáhl mám výborně vybavenou dílnu a s železem, ocelí a litinou rád pracuji. Jen tu výheň nemám, ale asi si jí brzo opatřím. To, co jsem v tomto videu viděl byla naprostá prasárna, za kterou by se v dobách, kdy jsem se vyučil styděl každý učedník.

  • @krfcz
    @krfcz  +1

    chlapci tomu dali tolik usilí a stejně jim to bezeslova sebrali, stejně jako aku Ringhoffera

  • @jansmatlak6777
    @jansmatlak6777 Год назад

    Proč se asi používaly pneumatické nýtovačky jakmile existovaly ? Nejen snazší práce , poměrně rovné údery a hlavně rychlé zaklepání nýtu dokud je žhavý aby teprve chladnutím ( vlivem tepelné roztažnosti ) spoj důkladně utáhl . Pokud není originál nýtovačka , docela dobře může posloužit sbíječka se zkráceným upraveným oškrtem a na něm nasazeným hlavičkářem . Jsem sice ,, obyčejný " elektrikář ( dnes už důchodce ) z údržby kde jsem často musel vymýšlet různé improvizace na starých mašinách které někde fungují dodnes . Navíc dnes existují indukční ohřívače kde si můžete dokonale kontrolovat teplotu nýtu . To už by ,, zuřiví památkáři " nepoznali .