Najlepsze książki, które mnie ukształtowały | Odcinek nie planszowy
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Pomóż tworzyć nasze materiały i zostań naszym Patronem: ►patronite.pl/G...
To jest właśnie ten czas kiedy raz w roku pozwalam sobie na film nie o planszówkach :) Tym razem pokaże Wam książki które wywarły na mnie bardzo duży wpływ :)
Siedzę na fotelu marki Yumisu:
► bit.ly/Yumisu_...
Jeśli chcesz pogadać w przyjaznym środowisku o grach, zobacz naszą grupę:
► / 630391070441353
Ja pierwszą książkę z własnej nie przymuszonej woli(wcześniej to lektury szkolne których nie lubiłem czytać) przeczytałem w wieku 8 lat w 1983 roku i był to właśnie "Hobbit" Tolkiena. Z tego powodu za namową kolegi zapisałem się do Biblioteki Publicznej w Lublinie na ulicy 22 lipca dziś spokojna. Egzemplarzy owej książki na całą bibliotekę było tylko trzy więc jak kolega zdał książkę ja jako świeży czytelnik Biblioteki ową książkę zaraz wypożyczyłem. Książka tak mnie wciągnęła że przeczytałem ją w dwa dni i noce bo jeszcze wtedy nie czytałem zbyt szybko. Potem Władcę Pierścieni i Silmarilion. Od tego czasu wciągnąłem się tak w czytanie książek ,że przeczytałem ich mnóstwo od "Pana Samochodzika" Zbigniewa Nienackiego czy "Sposób na Alcybiadesa" Niziurskiego czyli przygodowe, po książki historyczne , heroic fantasy, science fiction, czy naukowe właśnie o astrofizyce bo tez się tym interesowałem a na studiach z racji że lubiłem historie pisałem prace magisterską z Historii Administracji pt.: Kształtowanie się terytorium Państwa Polskiego po I i II wojnie światowej ". Tak więc podobne tematyki co Piotrek ;)
Serdeczne podziękowania, Panie Piotrze, za "Koniec dzieciństwa". Doskonała książka, milo spędziłem urlop w jej towarzystwie :) Nie spodziewałem się, ze książka SF z lat 50-tych potrafi po tylu latach robić wciąż takie wrażenie.
Więcej odcinków o książkach poproszę 🙂
Dzięki za polecenie książki o astrofizyce, konieczne sprawdzę. Co do mnie to jest kilka pozycji, a zwłaszcza serii. Z dzieciństwa pamiętam szczególnie trzeci tom "Złota Gór Czarnych" Szklarskich, dzięki niemu później chętniej sięgałem do innych książek. Pamiętam też pierwsze książki które kupiłem jako nastolatek czyli "Świat króla Artura" Sapkowskiego i "Pierwszy i jedyny z Tanith" Abnetta, to dzięki nim zaczytywałem się później w fantastyce. Chłonąc zarówno fantasy jak i science-fiction (różnice między nimi to był nawet mój temat na maturze ustnej) trafiłem w końcu na "Pieśń Lodu i Ognia" Martina oraz cykl o Honor Harrington Webera, w których to uniwersach lubię się do tej pory zanurzać. Oczywiście oprócz tego jest jeszcze cała masa innych książek które na mnie wpłynęły, zwłaszcza historycznych bo to dzięki nim zajmuję się zawodowo historią.
Pan Lodowego Ogrodu jako książka rozrywkowa jest super 🤩
Fajny odcinek😁 🤔 u mnie z s-f to Pozytronowy Człowiek, z fantasy to książki z serii Forgotten Realms (raczej jako lekka lektura, chociaż wtedy myślałem, że to super książki), z horroru Lovecraft zwłaszcza Zgroza w Dunwich i ciekawostką poszerzającą horyzonty było dla mnie przeczytanie Dziennika Bridget Jones oraz Samotności w sieci🙃
A masz jakieś książki z Forgotten Realms do polecenia? :)
@@gametrolltv 🤔 Na pewno Saga Drizza D'Urdena zwłaszcza Trylogia Mrocznego elfa, czyli opowieść o genezie najsławniejszego drowa w zapomnianych krainach. Pięcioksiąg Cadderlego mi się podobał oraz Saga Cormyru i Dylogia Shandrill (pierwsze dwie książki, które przeczytałem). A kiedyś koniecznie chciałbym przeczytać Cykl Avatarów🙂
Z antyutopijnych to u mnie 451 stopni Fahrenheita wygrywa wszystko. Bradbury pisze tak, że normalnie się pływa w tych słowach - mnie urzekł kompletnie. Bardzo ciekawa lista swoją drogą, parę pozycji sobie zapisałem do sprawdzenia :)
bardzo się cieszę, że zdecydowałeś się na właśnie taki offtop :)
rok temu przeczytałam polecaną przez Ciebie książkę dla dzieci "Dziki koń spod kaflowego pieca". Dziś, sądzę, byłaby to czołowa książka "terapeutyczna" dla dzieci :)
ja też uwielbiam książki antyutopijne, mój nr 1 to "1984"
ja z kolei bardzo serdecznie polecam Ci książkę, która jest tak magiczna jak tytuł "Magiczne lata" Roberta McCammona, będzie Pan zadowolony :D
Podziwiam chęci powrotów do książki i przeczytania jej jeszcze raz. Ja ciągle chcę tyle nowych przeczytać; ktoś mi coś poleca; już czytam wręcz dwie równocześnie, a na powroty nie mam czasu. Stęskniłam się za Pratchettem, za Diuną :)
"Limes inferior" od Janusza Zajdla, "Krótka historia czasu" Hawkinga (aczkolwiek to dość oczywiste), "Mierząc ku gwiazdom" James Donovan i może jeszcze "Władca much" Wiliama Goldinga
Neil deGrasse Tyson, cudowny astrofizyk. Świetnie się czyta i świetnie się go słucha.
O znajomość mitologii słowiańskiej moich dzieci dbam od najmłodszych ich lat ja :), i sama przy okazji nadrabiam. Gieysztor to nie moja liga niestety, korzystam z przystępniejszych opracowań: "Dary bogów" Jabłońskiego, "Mitologia słowiańska" Bobrowski i Wrona, "Drzewo" Wierzbickiego. I przerabiamy całe mnóstwo książek dla dzieci, komiksów, choćby ze szczyptą słowiańskości.
Utopie, antyutopie, dystopie uwielbiam. Pokazane znam, czytałam. Dorzuciałabym kolejny klasyk gatunku "Opowieść podręcznej" Atwood.
To jeśli chodzi o historyczne książki to bardzo polecam książkę ,,Oskarżeni nie przyznają się do winy" i książki Petera Longericha. Ogromna ilość danych bardzo rzeczowo napisane.
Świetne tytuły, na pewno sięgnę po "Pakt" brzmi mega ciekawie. A z książek, które wpłynęły na moje życie? Hmm... "Hrabia Monte Christo", "Duma i uprzedzenie", "Wiedźmin" - dzięki niej pokochałam fantasy, książki Danikena i manga "One Piece" jeśli komiksy też zaliczamy :)
"Wielkie dni małej Floty" czytałem. W końcówce podstawówki przerzuciłem całą bibliotekę książek marynistycznych, włącznie z "Torpedą w celu", autorstwa dowódcy "Dzika" kmdr. Bolesława Romanowskiego. Do tego wszysko o Indianach, ze szczególnym uwzględnieniem "Winnetou", od którego zaczęło się nałogowe czytelnictwo. Książką, która ostatnio zrobiła na mnie oszałamiające wrażenie było "Na Południe od Brazos". Niby western, ale klękajcie narody... Do tego Lem, Sapkowski, "Mistrz i Małgorzata", "Zbrodnia i kara", "Shantaram", "Lot nad kukułczym gniazdem", "Egipcjanin Sinuhe", "Zły", "Król szczurów", "Imię róży", "Lolita", "Kochanek wielkiej niedźwiedzicy", "W drodze". O dziwo, jako, że nie czytam kryminałów, bardzo podobała mi się trylogia "Millenium" Stiega Larssona. Znakomita rzecz!
Wow. Dzieki Piotrek
Również zachęcam do zapoznania się z ,,Rok 1984". Książka którą powinien przeczytać każdy. Od siebie polecam również ,,Na zachodzie bez zmian" Ericha Remarquea oraz komiks ,,Strażnicy" (możliwa wydanie z angielską nazwą watchman) Alana Moorea. Pierwsza książka ukazuje wojenne realia oczami zwykłego, młodego chłopaka wysłanego na front. Przed lekturą nie byłem świadomy że wygląda to w taki sposób. Brak sensu życia pozostaje z nimi do końca, a psychika jest jednocześnie silna i zniszczona. Trzeba to po prostu przeczytać. ,,Strażnicy" są natomiast jezdnym z najlepszych komiksów. Podejmuje dialog czy istnieje zło konieczne i ile tak naprawdę jest warte ludzkie życie w perspektywie wszechświata
dziękujemy za materiał
Doczekałam się 🙂 super odcinek!
Dawno nie czytałam.. ciągle coś.. albo gry planszowe albo szydełkowanie do rozbudowy swojego instagrama albo poprostu życie i praca.. teraz chcę wrócić do literatury 😁
Dzięki za polecenie fajnych książek, dawno nikt mi nic nie podsunął do czytania.
"...ludzie to byli debile" A historia zatacza koło... czyż nie? :P Bardzo fajne pozycję, po mitologię Słowian napewno sięgnę to jest właśnie to to co mi czasem spać nie daje jak bardzo nic-nie-wiemy o nasze spuściźnie kulturowej analizując ja z perspektywy wierzeń/podań/rytów etc. jest aż niepokojące... Nie chcę tu być żle zrozumiany ale fakt jest taki, iż chrystianizacja wyrżnęła i z czasem zatarła nasze rodzimowierstwa. Co mnoży masę pytania praktycznie dziś bez odpowiedzi.
Brian Green "Piękno wszechświata" i "Kwantechizm" Andrzeja Dragana. Ale polecam zacząć od tej drugiej;) I oczywiście Joseph Murphy "Potęga podświadomości"!
Są dwa kwantechizmy - to pierwsza i druga część, czy wersja 2.0 jest swego rodzaju poprawioną wersją pierwowzoru?
@@ukaszGawryluk Tak, w zasadzie to zaktualizowana wersja, ponieważ od czasu wydania części pierwszej wiele badań poszło do przodu:) W tej chwili lepiej kupić 2.0!
@@MaksStaron dobrze wiedzieć, bo mam to na liście zakupowej, już od jakiegoś czasu ;)
Dzięki za ten odcinek.
Zawsze spoko :) U mnie w końcu zagościł władca pierścieni
+1 za Nowy Wspaniały Świat i 1984.
Poza tym dziękuję za propozycje, na pewno skorzystam. Pozdrawiam.
Polecam gorąco dwa świetne tytuły: 1. książka "Blackout" Marc Elsberg (Europa pogrąża się w ciemności. Zaczyna brakować podstawowych środków do życia: wody, jedzenia, ogrzewania. Wystarczy kilka dni, by zapanował chaos na niespotykaną skalę. Thriller naukowy „Blackout” (i powieść sensacyjna w jednym) realistycznie przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnione jest od elektroniki.); 2. oraz seria "Nekroskop" Brian Lumley (Od nieumarłego wampira spoczywającego w rumuńskim grobowcu Borys Dragosani próbuje wydobyć sekret diabelskiej potęgi, tak wielkiej, że przy jej pomocy będzie mógł zdominować ściśle tajną agencję sowieckiego wywiadu paranormalnego. Dragosani to nekromanta - człowiek, dla którego śmierć nie jest granicą. Przy pomocy wampira Tibora Ferenczyego, Dragosani posiadł zdolność wydzierania tajemnic dusz i umysłów umarłych. Borys ma jednak godnego siebie przeciwnika. To Harry Keogh - NEKROSKOP. Harry także potrafi siłą swego umysłu pokonać śmierć. Keogh zostaje zwerbowany przez brytyjskie służby specjalne, aby przeciwstawić się atakowi zza Żelaznej Kurtyny. Rozgrywka między Dragosanim, a Keoghiem staje się coraz bardziej przerażająca. Harry zyskuje jednak potężnych sojuszników: umarłych, którzy, aby go chronić, zrobią wszystko, powstaną nawet z grobów...) ... Pozdrawiam i smacznego ;)
Książki poważnych ludzi, którzy mają kompetencje w danym temacie a potrafią pisać dla "mas" z serduszka polecam "Samolubny Gen" Richarda Dawkinsa. Książka leciwa, ale wraz z nowymi wydaniami aktualizowana i uzupełniana o nowe zdobycze biologii. Niesamowicie wpływa na odbiór świata i praw nim rządzących. Pełna odniesień naukowych ale i porównań wpływających na wyobraźnię. Koncepcja człowieka jako "maszyny przetrwania" dla genów jako podstawowych replikatorów które "traktują" nas jako źródło zasobów i masa innych tematów okoloewolucyjnych wzbogaci każdego o porcję ciekawej wiedzy biologicznej w przystępnej formie :D
Orwell jest super :)
Fajny film. Plus za "Mitologię Słowian"
Ps. tych linków do innych filmików tego typu - brak w opisie
Na maturę wybrałem temat "Wizja przyszłości i losów człowieka w literaturze science-fiction". W ramach niego przeczytałem chyba 7 książek, 3 z nich to "Koniec dzieciństwa", "Nowy wspaniały świat" i "Rok 1984" :) Tak, że tego, 3 książki z materiału, czuję więź duchową :)
Tydzień temu natrafiłem na link na lubimy czytac o konwersacji Huxleya z Orwellem, ale nie mogę go załączyć bo youtube blokuje... ale może zguglacie ;)
Szanuje za zdrowe poglądy na gospodarkę i sprzeciwianie się kultowi martyrologii, którą Polacy przejęli przez życie blisko naszych starszych braci w wierze mających tego typu ciągoty.
Akurat te poglądy na gospodarkę są równie obrzydliwe jak martyrologia
@@kapsel-yg2sk obrzydliwy jest socjalizm, który wydobywa z ludzi to co w nich najgorsze. Niektórzy mówią" Może i Socjalizm nie jest wydajny, ale za to moralny" Nic bardziej mylnego. Znam wiele definicji socjalizmu, ale najkrótsza i najbardziej trafna to "śmierdzące g*wno"- obrzydliwość.
Pakt Ribbentrop-Beck - muszę przeczytać :)
Byłeś w Marynarce ?! Bracie! Mojej jednostki już nie ma. Ba! Całą Flotyllę zlikwidowali.
Szkoda słów...ale coś pomysłu na Marynarkę nie mają...
Piotr ! Lepiej zacznij nagrywać na Spotify nowe odcinki, bo się dowiem gdzie mieszkasz i tam przyjadę ..pomóc Ci w tym 😉
PS: robią świetną robotę na kanale 💪🏻
Wlasnie siadam do nowego odcinka Ja Nerd 😀
@@gametrolltv i ja to szanuje 🫡
Stanisław Lem "Powrót z gwiazd". To tak a propos antyutopii. Bardzo polecam.
To raczej taki lemowy "harlekin" ;)
Do powieści antyutopijnych dorzucił bym jeszcze Limes Inferior Zajdla.... Niestety w obecnych czasach to już nie są książki SF, tylko raczej instrukcje obsługi gatunku szumnie zwanego niegdyś homo sapiens.
Mnie Limes Inferior trochę zawiódł. Taki mało odkrywczy w 2022 roku, może przez ten upływ czasu zrobił mniejsze wrażenie.
🌷
Z fantasy polecam cykl " Koło czasu " Roberta Jordana
Nie ma linku w opisie do podobnych filmów :(
Ja najbardziej lubię Tolkiena, Andre Norton, Andrzeja Sapkowskiego i Tad'a Williams'a...
No wszystko mi się podobało
@GameTrollTV - jakie książki z szeroko rozumianej Historii jeszcze polecasz ?
a co konkretnie Cię interesuję? :)
@@gametrolltv Przepraszam, że dopiero teraz ale umknęła mi odpowiedź. Odp: głównie I i II WŚ.
Kiedy znowu odcinki z pojedynków karcianych?
na ten czas nie planujemy.
Świetny odcinek. Te książki powinni przeczytać wszyscy, a takiego myślenia i postrzegania świata powinni uczyć w szkołach. A ponieważ tego nie ma, to społeczeństwo mamy takie jakie widać.
Taa, całe skomplikowane procesy rodzenia się uprzedzeń, dyktatur i całej świadomości społecznej by nie zaszły gdyby wbijano do głowy książki których nikt nie rozumie (sądząc po przejęciu orwella przez skrajną prawicę)
@@kapsel-yg2sk Tu nie chodzi o wbijanie książek, ale uczenie myślenia i umiejętności wyciągania wniosków z przeszłości. Chociażby po to, żeby do rządów nie dostawali się głupcy, czy psychopaci. No, ale to też jest chyba utopia.
@@dorotapazowska2977 no i opinie o tych książkach doskonale pokazują że rzesze ludzi są totalnie odporni na umiejętności krytycznego myślenia, czemu nie zaradzi czytanie antyutopijnej literatury. A nawet wręcz stają się najgorliwszymi zwolennikami władzy silniejszego
@@dorotapazowska2977 Nic nie poradzisz na głupców i psychopatów, oni zawsze znajdą poparcie Hitler, Stalin Polpot. Ludzie pokroju kapsla zawsze dadzą się omotać tym głupiutkim, socjalistycznym hasłom. Masy takie są i takie pozostaną.
Dlaczego jako lewicowiec stawiasz was jako tych słabszych, z takim podejściem jesteś przegrany na wstępie.
@GameTrollTV Gry Planszowe Piotrze polecam Zajdla jeśli chodzi o antyutopię no i oczywiście Atlas Zbuntowany Ayn Rand. Zawsze wydawało mi się, że jesteś lewakiem a tu taka miła niespodzianka :)
Zychowicz? To nie jest kontr-historia, to Mac historia dla zwolenników myślenia życzeniowego bez żadnego poparcia w faktach.
Chociażby dr Piotr Napierała rozebrał tę grafomańską makulaturę na czynniki pierwsze, ponad dwugodzinny film na YT. Myślę, że dosyć rzeczowo z odniesieniem do konkretnych stron i akapitów.
1984 i Folwark zwierzęcy... jakże na czasie.
Niezbyt lotne teksty przejęte przez skrajną prawicę
Z zakresu kosmologii, filozofii, fizyki i matematyki polecam całą twórczość prof. Michała Hellera.
Czytam regularnie to moja pasja choć akurat lubię inne książki niż ty
Jak można pominąć jednym słowem Mechaniczną... ech. Ja ją dodaję. Do tego Hamlet - Władca Pierścieni. Młot na czarownice- straszna prawda... Gra o tron, Wampir Lestat, E.A.Poe, Asnyk, kurcze. Ciężko tak.
Polecam Quo vadis trzecie tysiąclecie
Yee Lovecraft 👽
Dobry.Gdzie "Chaos" z Chin?
nie doszedł, ale pokazywałem w jednym z materiałów zdjęcia z niego. jeden z widzów zamówił.
Na Zychowicza trzeba uważać. Kontrowersyjna postać, której zarzuca się mówiąc delikatnie nierzetelność nieuczciwość historyczną. No i próbuje zarobić na straszeniu ludzi III WŚ.
O straszeniu to można było mówić zanim Putin zaatakował Ukrainę i grozi wszystkim atomówką...
@@mpcarloss123 Dalej można. Ale to nie miejsce na takie dyskusje.
Zaraz? Jaką masz pewność, że właśnie nie żyjemy w czasie 3 wojny światowej?
Dokładnie. III wojna światowa mogła już się zacząć, ale jeszcze o tym nie wiemy. Przecież wybuch II wojny światowej dla różnych krajów miał inną datę. Np. dla Chin i Japonii wybuchła już w 1937r.
Piotrze a gdzie sobotni odcinek "co jest grane"?? 😒😒😒
Piotr urlopuje, uprzedził o tym fakcie w ostatnim Co jest grane.
Piotrze, lubisz historię?
To będziesz wiedział.
Kto najbardziej uciskał chłopa pańszczyźnianego?
...
MosznoWładca 😎
znam, dobre :D
@GameTrollTV Sapiens. Od zwierząt do bogów autor : Yuval Noah Harari, słyszałes może o tej pozycji ?
Nie, zainteresuje się.
Pierwszyyyyy!
Biblia to książka która kształtuje , polecam :)
Jedno z lepszych fantasy i prekursor wielu sag 🙂 i nie piszę tego ironicznie.
@@defolas Biblia to raczej "instrukcja obsługi do ludzkiej natury"