W sumie brakuje trochę takiego materiału o puszkach instalacyjnych, czyli: jakie są rodzaje, lepsze modułowe czy podwójne, czy są płytkie podwójne/modułowe, jaki kolor do czego, czy rodzaj puszki jest ważny, czy "aby najtańsza", ewentualnie protipy przy mocowaniu zwykłych pojedynczych puszek obok siebie jak jednak ktoś zmieni zdanie, że do istniejącej trzeba dołożyć drugą.
Polecam zdecydowanie simet multiwall. Puszki podwójne, potrójne itd.... nie są łączone jak tradycyjne tylko wąskim łącznikiem ale całym bokiem dzięki temu przewody dużo łatwiej ułożyć oraz można zamienić bez problemu strony jeśli zajdzie taka potrzeba
Mega materiał szkoleniowy,nie jestem zawodowym elektrykiem aczkolwiek zdarza mi się od czasu do czasu popracować w tym fachu, kilka fajnych trików poznałem dzięki Tobie więc leci kawka👍🔥😉
Mistrzu. Zasługuje Pan na większe roboty elektroinstalacyjne a nawet roboty dla energetyki zawodowej. Życzę Panu wiele , dużych robót energetycznych. Powodzenia.
WITAM! Czekam aż Pan poleci z projektem i zacznie na rys. budowlanym narysować całą instalacje elektryczną. To takie proste , człowiek by zrozumiał i ja też bym się czegoś nauczył. To jest najlepsza metoda. Na rys. też nożna podać dokładną lokalizację puszek , i.t.d. Powodzenia!
No tak, elektryk poradzi sobie skroberem jak puszka wystaje. Ale już widzę przekleństwa tynkarza który przy zaciąganiu tynku łatą, zaczepia o wystające puszki, a później gąbka zagładzając tynk by wydobyć mleczko ciągle zaczepia o nie 😂 Chociaż faktem jest, że tynk powinien mieć przynajmniej 10 mm grubości (co nie znaczy że nie kładzie się grubiej) więc tutaj powinno być ok. A tak ogólnie fajnie wszystko pokazane.
W starszych budynkach, albo po prostu jak ściany są nierówne. Można zrobić same otwory i schować tam przewody. Jak tynkarze zrobią swoje, to lekko się obstukuje otwór z resztek tynku i wkleja puszke już idealnie do płąszczyzny ściany.
Z tego co kojarzę to wg przepisów tynk powinien pokrywać przewody na grubość przynajmniej 5mm. Więc trzeba liczyć grubość przewodu + 5. Z doświadczenia wiem że przy osadzaniu gniazd/łączników lepiej jest mieć puszkę ciut głębiej niż żeby wystawała. Jeżeli jest mniej tynku to może też być problem z przebijaniem takich przewodów przez farbę (wiem z doświadczenia, mam tak w kuchni niestety w domu od dewelopera).
Szczęściarz! Robi według projektu. W domkach najczęściej jest tak, że projekt projektem, ale inwestor już zdążył zmienić plan zagospodarowania wewnętrznego i wie, gdzie mają być gniazdka, wyłączniki, itd... Więc projektem można się podetrzeć. Ja kiedyś trafiłem na plany, gdzie wszystkie gniazdka były rozmieszczone za grzejnikami. Co do sztuki. Elektryk zrobił swój projekt, hydraulik swój, wpięli do dokumentacji, a osoba odpowiedzialna nie sprawdziła. I wtedy pada zazwyczaj sakramentalne - rób tak, żeby było dobrze. Nie cierpię tego stwierdzenia. Ale dobra. Ustalam z klientem/inwestorem zakres prac i rozmieszczenie wszelkich punktów, po czym daję mu 24 - 48 godzin na ostateczne ustalenia. Po tym czasie wszelkie zmiany płatne ekstra. W bloczkach komórkowych to nawet nie wiercę otworów, tylko otwory robię "dziobakiem" - ostro zakończonym szpikulcem. Szybciej i lepiej mocowania przewodów trzymają. Puszki oczywiście wycinam otwornicą.
4:41 Absolutne minimum każdej budowy, z tym można pracować : D Dało by radę kiedyś nakręcić odcinek typowo o omawianiu i zastosowaniu w praktyce urządzeń elektrycznych i elektronicznych na takich budowach stosowanych przez elektryków, w sensie te wszystkie bruzdownice, wiertaki, młoty udarowe (sprzęt NIE typowo elektryczny), szlifierki, piły, wyrzynarki, przecinarki, lutownice, wkrętarki, detektory przewodów, lasery, mierniki, oscyloskopy, wciągarki do przewodów, nagrzewnice przewodów, spawarki, oświetlenie, dalmierze, poziomice laserowe, zaciskarki, obcinaki i inne typowe dla budowy sprzętów które według mnie znajomość jest podstawą, sory za długi tekst ale wypisałem chyba wszystko co pamiętam, dopiero się uczę i temat uważam za bardzo ciekawy Pozdrawiam
Bardzo dobra robota. Ciekawe kiedy odezwie się jakiś znawca który zna się lepiej. Tynk 1cm do 2cm. Jak będzie wystawać to skrober lub kątówka (da sie😊) a jak za płytko to dystans. Tak czy siak zawsze będzie dobrze
@@piotrszlapek2003 Daje tyle zaprawy, żeby przykleiła się puszka od tyłu, a po bokach trochę upycham. Ale jak już wyciśnie do środka to, zostawiam do wyschnięcia i śrubokrętem wywalam zaprawę. Ostatnio coraz częściej osadzam puszki na piano kleju.
Uzywam poziomnicy 40cm na końcach której mam przyklejone dwa kawałki po 10mm, i tak robie dystans. Co do puszek to nie wydłubuje kleju co wszedł do środka. Następnego dnia śrubokrętem odpada latwo, przez co puszka jest czysta w środku.
Od lat robie tak samo jak Ty zawsze sprawdzam ptk 0 i wyznaczam swoje 30, 120, 130. Chociaż peszle wyprowadzam ponad wylewkę oczywiście wkute w ścianę do tej wysokości. 1,2 mm wystawiane ale w kuchniach czy łazienkach zakładam 20 mm ze względu na szkło lub płytki. Pozdrawiam serdecznie wszystkich:))))
Blaszki możesz kupić docięte. Masz różne długości. O ile przy układaniu jednego przewodu może schodzi czasu trochę więcej to przy montażu większej ilości przewodów wiercisz jedna trasę i możesz zamontować na przykład 4 przewody.
US są wygodne ale montując na blaszki lepiej przewód dolega do ściany a przy dzisiejszych prostych ścianach to istotne podoba mi się twój patent na puszki a jeżeli chodzi o głębokości puszki to jeżeli wystaje to ja tego nie lubię bo zdarza się że tynkarz o tynkuje z górką i potem problem z osprzętem a na marginesie ciekawi mnie z kąt pochodzisz bo pracujesz w Trójmieście a nie mówisz na dworze tylko na polu pozdrawiam i dziękuję za ciekawe filmy
Fajne podejście do nowych pracowników :) czesto niestety sie zdarza, że jak ktos ma juz jakąś wiedzę i umiejętności to nie dzieli sie tym z mlodszym pracownikiem z obawy o konkurencję. A tutaj jest szansa, że dobre praktyki pójdą dalej ❤
Normalnie między schodowym 5x 1,5 a jak dasz zasilanie z rozdzielni 5x 1,5 to przy dwóch punktach oświetleniowy j możesz zrobić tasterniemusisz ciągnąć lamp w jeden punkt, poza tym z każdego tastera czy schodowe go krzyżowego spokojnie ciągniesz gniazda, ale komu się chce ja to proszę o? Poza tym już kilka lat robię dla Niemca a tu wszystko bruzdujesz i wiercisz niema na to wierzchu i jedno zasilanie na pokój do rozdzielni oczywiście piekarniki pralki suszarki na osobnych obwodach 3x 2,5 lub kuchenka 5x 2,5 i też to fajnie funkcjlonuje bo nikt w sypialni raczej spawarki nie używa no chyba że nasz "Janusz" 😊
Ciutke droższ interes od pozostałych metod scchodówek ale 2×5 zastosowanie takiego daje nam po pierwsze możliwość przedłużania punktów włączników na kolejne nie przewidziane pomieszczenia a przewód 3 razy dla nie to stara szkoła przy czym przewód żółto zielony przy takim zastosowaniu należy oznaczyć taśmą np czarną żeby dało do myślenia Januszowi że to nie uziemienie 😅Pozdrawiam.
Witam ponownie ja jestem rocznik 80 z zawodu elktromechanik pojazdów samochodowych ,zawód wykonywany to zupełnie inna sprawa co do tej pory robie i nie ma nic wspólnego z elektryką.Dlaczeg to pisze ponieważ liznołem praktyki tej starej i to czego się nauczyłem to jest z własnej nie przymuszonej woli.Sedno sprawy.Szwagier kupuje dom w stanie deweloperskim plus i zostaje jeżeli chodzi o elektryke do wykonania tak naprawde to tylko biały montarz czyli bułka z masłem, jako rodzina mówię co będziesz płacił od każdego punktu piniądze damy se rade zrobimoy to..Rok oddania chałupy to 2022 rok no i się zdziwiłem bo na schodówke ktoś kładzie 3×1,5 to że przekrój to jeszcze bym sie zgodził,ale żeby nie zastosować bynajmniej 4×1,5. Morał taki dla młodych,, uczcie się od mistrza bo to czego się Jasiu w młodości nauczy to kwitnie przez lata. ...Proponuje Panu jako firmie brać młodych ambitnych praktykantów i uczyć a owoce napewno kiedyś z tego bendą Pozdrawiam.
Sztos. Jedno co jeszcze osobiście bardzo bym docenił, to jakbyś zrobił kiedyś odcinek na temat "ile obwodów to za dużo", czyli ile to absolutne minimum a ile to już przesada przy typowym użytkowaniu. Jeżeli ma to sens?
Absolutne minimum to minimum według planowanego obciążenia i zasad. Wiadomo - oddzielnie indukcja, piekarnik, pralka, zmywarka, pompa ciepła, etc. Osobno gniazda w łazience, gniazda robocze w kuchni (jak duża kuchnia to może warto zrobić nawet dwa obwody). Ile obwodów w pokojach zależy od ich przeznaczenia, wielkości i ilości gniazdek, można robić według zasady 10 gniazdek na obwód. "za dużo" to pojęcie względne, bo to wszystko właśnie uzależnione jest od tego jak eksploatowana będzie instalacja, jakie jest planowane obciążenie. Dla jednego inwestora za dużo będzie zrobienie każdego pokoju po 15m2/6 gniazd na osobym obwodzie, a dla drugiego wystarczająco, bo ma dużo sprzętów.
Rozczarowany jestem, że "pan żelbetu" unika puszkowania w betonie ;-) A co do grubości tynku, to ponoć dopuszczalne jest już nawet 8 mm. Dla tego zawsze ustalam to z inwestorem, bo za często odstępowali od wartości z projektów.
U Nas by to nie przeszło. 12mm często za dużo. Tynkarz coraz mniej materiału nakłada. I wszystko w bruzdach idzie. To też mniej tynku idzie. Pozdrawiam z małopolski.
Ja tylko jako obrońca blaszek napisze od siebie, ze blaszki są różnej długości juz pocięte i powiercone. A akurat w belicie nie trzeba wiercić, wystarczą gwoździe ocynkowane takie kręcone i nie idzie wyrwać tego. W silikacie i ceramice faktycznie trzeba wiercić i dyble szóstki.
Ciekawy patent w wygiętą szpachelką :D oraz z tym dystansem do osadzania puszek choć ja zawsze stosuje szpachelki z takim ala pierścieniem na końcu rękojeści i to jest około 1 cm wiec przykładam i już wiem czy się schowa a nie musze do tego zmieniać narzędzia. (szpachelki z gumowaną rekojeścią najcześciej mają taki dystans
hmmm tak się zastanawiam z tym uziemieniem w schodówce.. jak się przewiercisz i nie zahaczysz tego uziemienia tym przewiertem to to i tak nic nie da.. Jak by konstrukcja przewodu była taka, że jest oplot z uziemienia, to było by to niemal pewne że wyrzuci różnicówkę. Także ja nie jestem przekonany.. Ale jest inna zaleta, jak użyjesz 5x1,5 To możesz od razu z tamtej puszki iść gdzieś dalej z zasilaniem, np. do kinkietu obok łóżka ;)
Do schodowych czy krzyżowych oczywiście minimum 4 żyły :p Co do samego układania przewodów - układanie bez bruzd konsultowane było z klientem/kierownikiem budowy? Przy takim wykonaniu istnieje ryzyko widoczności przewodów pod tynkiem na mocno oświetlonych fragmentach ścian.
@@papyk3658 A czy ja gdzieś napisałem o jakimś nakazie? Norma PN-B-10110:2005 określa grubość tynku gipsowego między 2,a 15mm. Natomiast rozporządzeni Ministra Infrastruktury w sprawie „Warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie” określa min. grubość tynku na 5mm. To teraz sytuacja: przewody puszczone jak na filmie, grubość tynku na przewodzie 6mm, ale przewody odznaczają się na ścianie - kto poprawia?
@paweszczyglinski3487 hmm, czyli chcesz powiedzieć, że dobre przewody potrafią dostosować pochłanianie/odbijanie światła do tynku jaki zostanie na nie narzucony? Ciekawe, ciekawe ;p
@@Rykacz przewody się przegrzewają, przez to izolacja zmienia swoje właściwości. Nie zdarzyło mi się robiąc na przewodach nkt żeby coś było później nie tak
Podoba mi się metodyka Twej pracy. Spoko. A jaki masz sposób na sytuację, gdy puszka jest osadzona zbyt głęboko? Jak wtedy można się poratować żeby zamontować gniazda itepe ?
Nie żebym się czepiał, pytam bo lubię znać motywację działania innych. Dlaczego bez dodawania grubości tynku te wymiary? W tym momencie żaden punkt nie jest w/g projektu bo dojdzie tynk czy sucha zabudowa na ściance kolankowej. Ja wiem, że większość z tych punktów na projekcie ustalona jest mniej więcej ale niektóre może są już dokładnie planowane pod zabudowę meblową i wtedy sypie się końcowy efekt. Edit - otwornica z pilotem. Przyspiesza pracę :)
Ja oglądam aby zobaczyć jak to robi ktoś inny. Na dodatek w zasadzie sam. Czy coś wyniosłem? Tak, ten "przyrząd" do osadzania puszek. Też mam różne "przyrządy" nade in ja do różnych czynności, ale tego jeszcze nie widziałem przez całą moją karierę. Ten skrober to przydatne narzędzie. A dlaczego 12mm wystawiamy puszki? Raz z ilości tynku jaki się kładzie ( min 6mm). Ale, ale ktoś zakrzyknie, puszka wystaje nie 6 a 12mm. Tak, bo tynku musi być min 6mm nad przewodami. Już chyba jasne dlaczego 12mm. Gdyby przewody były wkute w ścianę , to puszkę wystawiamy wtedy 6mm. Jeżeli położymy grubsze przewody, to odpowiednio więcej wystawiamy ( przyjdzie wtedy więcej tynku). Dawno , dawno temu wystawiało się 2cm, albo zostawiało luźne na przewodach i to tynkarz osadzał. Jednak przy wielokrotnych nie dał bym osadzać tynkarzowi. Ramki mogą się nie zgrać. I nigdy nie zapomnę jak mnie majster uczył osadzać puszki. Wtedy tylko na gips budowlany się to robiło. A dzieciom piłki często ginęły, gdyż gipsówka to było pół piłki gumowej mniej więcej wielkości piłki do piłki ręcznej. No i majster wziął sobie gipsówkę, rozrobił gipsu, osadził puszkę, następnie rozrobił na kolejną. Dał mi to w ręce i mówi: - widziałeś? to tu masz gips, tu wodę, tu puszki, wklejaj. Poszedł , a ja sobie myślę, co się będę bawił i rozrabiał na każdą puszkę osobno. No i cyk wiaderko sobie wziąłem, rozrobiłem tak z pół. Klekram, klekram przy pierwszej, a we wiadrze coraz twardziej, a wiadro ciepłe się robi. Majster przychodzi , patrzy i mówi: - no to teraz wiesz, że rozrabia się zawsze na jedną puszkę.
Bardzo przydatny materiał :) I przy okazji mam pytanie do Pana - jestem studentem fizyki (pierwszy rok, wcześniej 2 lata innego kierunku) na PG, byłem (ale nie ukończyłem ze względu na uczelnię) na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym jako elektryk (ele.02) - od jesieni wracam na 2-gie podejście, próbowałem praktyk (ale była to bardziej produkcja i ciągnięcie kabli w ciasnych miejscach niż praktyka zawodowa), interesuję się elektryką i elektroniką i dużo czasu poświęcam od jakiegoś czasu na (w sumie po części samodzielną) naukę elektryki, choćby dzięki Pana filmom... Myśli Pan, że dla 22-latka, bez żadnego papieru (przynajmniej na razie) jest szansa na zostanie elektrykiem (np. tak jak Pan zajmującym się głównie naprawami) biorąc pod uwagę opisaną sytuację? Byłbym na prawdę wdzięczny za odpowiedź Pana, a i rady od innych przygarnę :)
@@twojelektryktrojmiastoa jest jakaś szansa, by trafić do Pana na praktyki/do pracy? Albo miałby Pan może jeszcze jakąś radę gdzie by zacząć taką bardziej praktyczną przygodę z elektryką (choćby od wstawiania puszek, trasowania i kładzenia przewodów, etc.)? Miłego dnia i smacznej kawy!
Latanie z projektem co do centymetra tu puszeczka tam kabelek potem okaże się ze szafa biurko czy łozko inne bedzie inne i jak zwykle przeróbeczka bedzie.
Liczone było np 140 od ściany, przyjdzie tynk juz będzie mniej więc z tym liczeniem co do cm bym sobie darował, ważne żeby w miarę wszystko było na jednakowej wysokości bo to już bedzie widać 😂
Ale tu np nie było jeszcze kopary, nie ma przyłącz wod kan, grunt nie był niwelowany. Jak ułożę WLZ teraz to po pracach zewnętrznych okaże się że moje 80cm głęboko jest jednak na powierzchni i trzeba kopać jeszcze raz albo koparka uszkodzi mi kable
nalezy stosowac przewod 4x1,5 na komunikacje poniewaz musi byc uziemiony, we wypadku gdyby ktos kiedys przewiercil sie przez ten przewod PE by zadzialalo, RCD spada. Masz jakies wolne miejsca w busie?
Dopuszcza się puszkę lekko schowaną w tynk / płytę GK ? U siebie osadzałem na +/- 10mm od ściany. Potem na to w całym domu poszły płyty GK 12mm i jakieś pod nią 3-5mm pianokleju. Puszki mam lekko cofnięte - dla mnie lepiej bo prawie w każdej będzie jakiś moduł Shelly / Tuya. Gniazdka przykręcane śrubkami do puszki. Czy takie wykonanie jest OK ? Wyprzedzając pytanie - w łazience dokładałem dystanse przedłużające by uszczelnić.
Podstawowa sprawa każde pomieszczenie osobne obwody, lodowka, bramy, domofony, internet tym bardziej osobne obwody. Po co tyle? A po to że coraz wiecej osób decyduje sie po jakims czasie na magazyny czy agregat i mozna pięknie wyseparować najważniejsze obwody na beckup co w przypadku instalcjo typu " do okoła domu jednym obwodem" nie jest możliwe
Ale to że coś ma 40 lat nie zmienia stopnia trudności wykonania instalacji . Ja nie rozumiem skąd to przerażenie w elektrykach żeby robić instalacje w starych chatach 😉
Na korespondenty ( komunikację) stosuję zawsze 5x1,5 ponieważ mając np. dwie lampki nad łóżkiem w sypialni mogę każdą sprowadzić do innego włącznika ( schodowego) co ułatwia montaż oprawy ośw. ( wygodniej podłączyć jeden przewód w oprawie niż dwa). Również do wł. krzyżowego też używam 5x1,5 dzięki temu lampkę mogę sprowadzić do tegoż włącznika. Poza tym nigdy nie używam drutu L lub PE w przewodzie jako prądowego. Te kolory mają swoje przeznaczenie jak amen w pacierzu.
Przewód 5 żyłowy do komunikacji - przewiercasz fazową żyłę a nie cały kabel i co da ci uziemienie człowieku. Gdzie w łącznikach podłączysz uziemienie. Kolejna kwestia to przewierty pionowe w stropach - ja bym tam dał peszle w otwory - z kilku powodów, ale tu głównie dlatego, że będzie przeciągane po kilka kabli. Swoja drogą to nie dziwię się, że gościu nie robi domków - oglądając inne filmy z jego udziałem, nie wziąłbym takiego elektryka na robotę. Pomysły ma ale nie wszystko robi tak jak powinien. A co do tynku 10 mm - czyli założenie, a praktyka do 30 mm i będzie dokładka. Inna kwestia - regulacje puszek, zależy jaką puszkę się stosuje (w grę wchodzą mocowania gniazd). Nie wszystkie puszki można przerobić bez konsekwencji.
Ja stosuje 5x1.5mm² dlaczego bo zawsze moge odejsc dalej z obwodem oswietleniowym w takim domku zrobil bym minimum 3 . Ale wiadomo wszystko zalezy od $$$ 😂😂😂 Co do puszek stosuje wieksza otwornice chyba 80 i automatycznie odpada mi wiercenie , puszki gipsuje na gips szybkoschnacy. I nastepnym razem daj nowemu majstrowi wieksza poziomice do tego znaczenia 😂😂 Wiadomo ze szkol jest wiele , a liczy sie efekt koncowy, to ma działac i byc zrobione zgodnie ze sztuka.
Aż dziwne, że kto jak kto, ale Ty nie masz poziomicy Wihy do wyznaczania puszek 😬 dużo bardziej precyzyjnie działa się na niej, niż kreska i wyznaczanie środka puszek ;)
@@twojelektryktrojmiasto Mnie się podobało, fajnie tłumaczysz. Jak zaczynałem 10 lat temu jako pomocnik to musiałem większość rzeczy sam rozkminić i nie raz się na mnie krzywo patrzyli jak zadawałem pytania o coś co dla starych wyjadaczy były oczywiste.
Zawsze daję 5x - zawsze - powód bardzo prosty : Neutralny i PE, do tego 2 przewody na komunikację. ALE !!!! 5 przewód służy do "przeniesienia" fazy na drugi koniec. W przypadku 4 x - fazę mamy na jednym końcu a na drugim NIE, Mając 5 x fazę mamy też na drugim końcu. Co bardzo, ale to bardzo się przydaje, jak ktoś sobie będzie chciał zamontować dodatkowe oświetlenie, mamy Fazę, N i PE - nie musimy kombinować. 3 x NIE WOLNO dawać - powód prosty : musisz mieć PE, dodasz N i zostaje tylko jeden przewód i brakuje drugiego przewodu na komunikację. A dlaczego musimy mieć PE ?? Bo lampa może mieć obudowę z metalu którą trzeba "uziemić" - jak będzie przebicie na obudowę lampy to ktoś może nawet umrzeć.
Ja daję do pierwszej puszki zasilanie 3x1.5, lampę 3x1.5 i odejście na drugi zmienny bądź krzyżowy 3x1.5 łącze to w taki sposób że mam PE na lampie. Więcej żył nie potrzeba bez sensu puszczać fazę na drugi koniec skoro przy ustaleniach z inwestorem nic nie było mówione że trzeba mieć fazę na drugim końcu a przewód 5x1.5 droższy od 3x1.5 o 70%
Co ty za brednie piszesz? Kabel z lampy najlepiej dawać w miejscu gdzie masz doprowadzone zasilanie 230v. Wtedy masz z automatu PE i N . Po co ci drugi koniec fazy w puszce schodowej jak będziesz miał kabel 3x1,5 do lampy?
@@ukaszpapuga3405 robota wymaga skupienia, a radio tylko przeszkadza - a później czemu się dziwić, że jakość wykonanej roboty jest taka a nie inna. Sam to przeszedłem z ludźmi na budowach - jak wybiłem im z głowy radio to, w wykonanej pracy nie trzeba było nic poprawiać. Sory ale w przypadku elektryki, elektroniki, czy automatyki wymagane jest całkowite skupienie, radio tylko rozprasza.
@@ukaszpapuga3405 wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy - wyobrażasz sobie np muzę na sali operacyjnej, bo ja nie. Dajesz samochód do warsztatu, mechanik, z wieloletnim stażem, słucha radia przy robocie. Odbierasz skończony samochód, wyjeżdżasz z salonu, a na skrzyżowaniu wyprzedza cię twoje własne koło, bo gościu w ferworze rytmów zapomniał dokręcić śruby. I zauważ, że tam gdzie jest większa odpowiedzialność za robotę, nie będzie działającego w tle radia. Bo wymagane jest skupienie. To samo powinno się tyczyć prowadzenia samochodu. Jak słuchasz radia, to możesz zawczasu nie usłyszeć poruszającego się na sygnale pojazdu uprzywilejowanego - co dość często się zdarza na drogach.
Nie rozumiem czemu w pustaku z gazobetonu wierci się z udarem przecież to nie trzyma a to jest taki miękki materiał że udar nie potrzebny na każdej budowie zauważyłem że te spinki po udarze nie trzymają
Jezu, proszę Cię. Nie mów kabel na przewody i odwrotnie. Palpitacji dostaję. Mnie uczono i yebano nawet, gdy na otwór mówiłem dziura, na arota mówiłem Peszel itd.
Komentarz dla zasięgu i w podziękowaniu że dzielisz się wiedzą którą ja będę potrzebował wykorzystać ❤
W sumie brakuje trochę takiego materiału o puszkach instalacyjnych, czyli: jakie są rodzaje, lepsze modułowe czy podwójne, czy są płytkie podwójne/modułowe, jaki kolor do czego, czy rodzaj puszki jest ważny, czy "aby najtańsza", ewentualnie protipy przy mocowaniu zwykłych pojedynczych puszek obok siebie jak jednak ktoś zmieni zdanie, że do istniejącej trzeba dołożyć drugą.
Porównanie puszek do szkieletówek i zwykłych, bo niby "atesty" przeciwpożarowe 😅
Jak puszki to Kaiser, z Astatu 😉
Aby najtańsza. To tylko puszka 😅
Pomyślę ;-)
Polecam zdecydowanie simet multiwall. Puszki podwójne, potrójne itd.... nie są łączone jak tradycyjne tylko wąskim łącznikiem ale całym bokiem dzięki temu przewody dużo łatwiej ułożyć oraz można zamienić bez problemu strony jeśli zajdzie taka potrzeba
Super odcinek. Wyczekuję kolejnego jak ulubionego serialu. Stawiam wirtualną kawkę.
Cieszę się ☺️
Mega materiał szkoleniowy,nie jestem zawodowym elektrykiem aczkolwiek zdarza mi się od czasu do czasu popracować w tym fachu, kilka fajnych trików poznałem dzięki Tobie więc leci kawka👍🔥😉
Dziękuje - czekaj na następny materiał ;-)
Kolejny świetny film. Pozdrawiam Panie Pawle.
Dziękuję 🤩
Mistrzu. Zasługuje Pan na większe roboty elektroinstalacyjne a nawet roboty dla energetyki zawodowej. Życzę Panu wiele , dużych robót energetycznych. Powodzenia.
ten gościu mistrzem w czym - na pewno nie w elektryce.
WITAM! Czekam aż Pan poleci z projektem i zacznie na rys. budowlanym narysować całą instalacje elektryczną. To takie proste , człowiek by zrozumiał i ja też bym się czegoś nauczył. To jest najlepsza metoda. Na rys. też nożna podać dokładną lokalizację puszek , i.t.d. Powodzenia!
Ale o co konkretnie Ci chodzi bo nie bardzo rozumiem ? Z rysunkiem po tej budowie czy mówisz o temacie na kolejny film ?
No tak, elektryk poradzi sobie skroberem jak puszka wystaje. Ale już widzę przekleństwa tynkarza który przy zaciąganiu tynku łatą, zaczepia o wystające puszki, a później gąbka zagładzając tynk by wydobyć mleczko ciągle zaczepia o nie 😂 Chociaż faktem jest, że tynk powinien mieć przynajmniej 10 mm grubości (co nie znaczy że nie kładzie się grubiej) więc tutaj powinno być ok. A tak ogólnie fajnie wszystko pokazane.
Dziękuję 🙏
W starszych budynkach, albo po prostu jak ściany są nierówne. Można zrobić same otwory i schować tam przewody. Jak tynkarze zrobią swoje, to lekko się obstukuje otwór z resztek tynku i wkleja puszke już idealnie do płąszczyzny ściany.
Z tego co kojarzę to wg przepisów tynk powinien pokrywać przewody na grubość przynajmniej 5mm. Więc trzeba liczyć grubość przewodu + 5. Z doświadczenia wiem że przy osadzaniu gniazd/łączników lepiej jest mieć puszkę ciut głębiej niż żeby wystawała. Jeżeli jest mniej tynku to może też być problem z przebijaniem takich przewodów przez farbę (wiem z doświadczenia, mam tak w kuchni niestety w domu od dewelopera).
Siema oby więcej takich filmów edukacyjnych
Będzie kolejna część 👍
Witam serdecznie Pawełku bardzo ładne podejście do pracy super wytłumaczone oraz bardzo czytelny projekt chętnie bym ci pomógł
Jest Pan Mistrzem!!!!
🤩
Szczęściarz! Robi według projektu. W domkach najczęściej jest tak, że projekt projektem, ale inwestor już zdążył zmienić plan zagospodarowania wewnętrznego i wie, gdzie mają być gniazdka, wyłączniki, itd... Więc projektem można się podetrzeć. Ja kiedyś trafiłem na plany, gdzie wszystkie gniazdka były rozmieszczone za grzejnikami. Co do sztuki. Elektryk zrobił swój projekt, hydraulik swój, wpięli do dokumentacji, a osoba odpowiedzialna nie sprawdziła. I wtedy pada zazwyczaj sakramentalne - rób tak, żeby było dobrze. Nie cierpię tego stwierdzenia. Ale dobra. Ustalam z klientem/inwestorem zakres prac i rozmieszczenie wszelkich punktów, po czym daję mu 24 - 48 godzin na ostateczne ustalenia. Po tym czasie wszelkie zmiany płatne ekstra.
W bloczkach komórkowych to nawet nie wiercę otworów, tylko otwory robię "dziobakiem" - ostro zakończonym szpikulcem. Szybciej i lepiej mocowania przewodów trzymają. Puszki oczywiście wycinam otwornicą.
Dokładnie muzyka na budowie musi być ja używam głośniczka bezprzewodowego z telefonem słyszę jak ktoś dzwoni no i jak jest muzyka to i robota idzie :)
Czekam! :)
👍
4:41 Absolutne minimum każdej budowy, z tym można pracować : D
Dało by radę kiedyś nakręcić odcinek typowo o omawianiu i zastosowaniu w praktyce urządzeń elektrycznych i elektronicznych na takich budowach stosowanych przez elektryków, w sensie te wszystkie bruzdownice, wiertaki, młoty udarowe (sprzęt NIE typowo elektryczny), szlifierki, piły, wyrzynarki, przecinarki, lutownice, wkrętarki, detektory przewodów, lasery, mierniki, oscyloskopy, wciągarki do przewodów, nagrzewnice przewodów, spawarki, oświetlenie, dalmierze, poziomice laserowe, zaciskarki, obcinaki i inne typowe dla budowy sprzętów które według mnie znajomość jest podstawą, sory za długi tekst ale wypisałem chyba wszystko co pamiętam, dopiero się uczę i temat uważam za bardzo ciekawy
Pozdrawiam
Będę się starał w miarę wolnego czasu - muszę kiedyś pracować 😉
Super film ⚡️
Dzięki
bardzo pomocny film😄
Notatki zrobione - będziesz się teraz budował 😜
Super materiał ❤
Bardzo dobra robota. Ciekawe kiedy odezwie się jakiś znawca który zna się lepiej. Tynk 1cm do 2cm. Jak będzie wystawać to skrober lub kątówka (da sie😊) a jak za płytko to dystans. Tak czy siak zawsze będzie dobrze
Zgadza się :)
Wszystko super wykonanie poza tymi brudnymi puszkami w środku. Sam osadzam puszki tak, że trzymają się mocno i są czyste w środku.
@@Pawe-ew3tv a jaki masz patent ze ci nie wyciska do srodka?
@@piotrszlapek2003 Daje tyle zaprawy, żeby przykleiła się puszka od tyłu, a po bokach trochę upycham. Ale jak już wyciśnie do środka to, zostawiam do wyschnięcia i śrubokrętem wywalam zaprawę. Ostatnio coraz częściej osadzam puszki na piano kleju.
Uzywam poziomnicy 40cm na końcach której mam przyklejone dwa kawałki po 10mm, i tak robie dystans. Co do puszek to nie wydłubuje kleju co wszedł do środka. Następnego dnia śrubokrętem odpada latwo, przez co puszka jest czysta w środku.
Tak, też można poczekać aż wyschnie. Mogłem to dopowiedzieć.
Świetne masz te filmiki. Bardzo dobra robota!
Dziękuję ☺️
Od lat robie tak samo jak Ty zawsze sprawdzam ptk 0 i wyznaczam swoje 30, 120, 130. Chociaż peszle wyprowadzam ponad wylewkę oczywiście wkute w ścianę do tej wysokości. 1,2 mm wystawiane ale w kuchniach czy łazienkach zakładam 20 mm ze względu na szkło lub płytki. Pozdrawiam serdecznie wszystkich:))))
Puszki w łazience to akurat - moim zdaniem - powinien obsadzać glazurnik - tak jak wyjdą mu płytki.
Świetny film, pozdrowienia z miasta krzyżaków 😉
Dzięki 👍
Piękny film kolego zainwestuj w młota sds max przyspieszy ci pracę
Jakie prace konkretnie ? Ja tu niczego nie burzę
Chociażby przewierty przez strop@@twojelektryktrojmiasto
Dalej nie widzę sensu dla 4 dziur 😉
Blaszki możesz kupić docięte. Masz różne długości. O ile przy układaniu jednego przewodu może schodzi czasu trochę więcej to przy montażu większej ilości przewodów wiercisz jedna trasę i możesz zamontować na przykład 4 przewody.
Wiem że można i korzystałem z takich ale nadal mnie blacha nie przekonuję :P Usmpkiem wiercą jedną trasę mogę złapać dwa przewody :P
US są wygodne ale montując na blaszki lepiej przewód dolega do ściany a przy dzisiejszych prostych ścianach to istotne podoba mi się twój patent na puszki a jeżeli chodzi o głębokości puszki to jeżeli wystaje to ja tego nie lubię bo zdarza się że tynkarz o tynkuje z górką i potem problem z osprzętem a na marginesie ciekawi mnie z kąt pochodzisz bo pracujesz w Trójmieście a nie mówisz na dworze tylko na polu pozdrawiam i dziękuję za ciekawe filmy
Tak, mam powiązania z Podkarpaciem i Bieszczadami 😉
Fajne podejście do nowych pracowników :) czesto niestety sie zdarza, że jak ktos ma juz jakąś wiedzę i umiejętności to nie dzieli sie tym z mlodszym pracownikiem z obawy o konkurencję. A tutaj jest szansa, że dobre praktyki pójdą dalej ❤
Dziekujeje 😉 taki był zamiar aby chłop coś wyniósł z budowy oprócz miedzi 😉
szefowi raczej zależy aby pracownik wiedział co robi, współpracowmikowi niekoniecznie
@@meg_A_wat no nie koniecznie, stary nauczy młodego i go pogonią bo za drogi w utrzymaniu - wujka tak zwolnili
Normalnie między schodowym 5x 1,5 a jak dasz zasilanie z rozdzielni 5x 1,5 to przy dwóch punktach oświetleniowy j możesz zrobić tasterniemusisz ciągnąć lamp w jeden punkt, poza tym z każdego tastera czy schodowe go krzyżowego spokojnie ciągniesz gniazda, ale komu się chce ja to proszę o? Poza tym już kilka lat robię dla Niemca a tu wszystko bruzdujesz i wiercisz niema na to wierzchu i jedno zasilanie na pokój do rozdzielni oczywiście piekarniki pralki suszarki na osobnych obwodach 3x 2,5 lub kuchenka 5x 2,5 i też to fajnie funkcjlonuje bo nikt w sypialni raczej spawarki nie używa no chyba że nasz "Janusz" 😊
Dzięki
Super film pozdrawiam
Dziękuję
Super film... zbliżasz się do formatu "live z budowy"... coś czego jeszcze polscy elektrycy na yt nie robili...
Trochę szkoda mi czasu na Livy z budowy
Dobra seria 😎
dziękuję
Ciutke droższ interes od pozostałych metod scchodówek ale 2×5 zastosowanie takiego daje nam po pierwsze możliwość przedłużania punktów włączników na kolejne nie przewidziane pomieszczenia a przewód 3 razy dla nie to stara szkoła przy czym przewód żółto zielony przy takim zastosowaniu należy oznaczyć taśmą np czarną żeby dało do myślenia Januszowi że to nie uziemienie 😅Pozdrawiam.
Zgadza się
Witam ponownie ja jestem rocznik 80 z zawodu elktromechanik pojazdów samochodowych
,zawód wykonywany to zupełnie inna sprawa co do tej pory robie i nie ma nic wspólnego z elektryką.Dlaczeg to pisze ponieważ liznołem praktyki tej starej i to czego się nauczyłem to jest z własnej nie przymuszonej woli.Sedno sprawy.Szwagier kupuje dom w stanie deweloperskim plus i zostaje jeżeli chodzi o elektryke do wykonania tak naprawde to tylko biały montarz czyli bułka z masłem, jako rodzina mówię co będziesz płacił od każdego punktu piniądze damy se rade zrobimoy to..Rok oddania chałupy to 2022 rok no i się zdziwiłem bo na schodówke ktoś kładzie 3×1,5 to że przekrój to jeszcze bym sie zgodził,ale żeby nie zastosować bynajmniej 4×1,5. Morał taki dla młodych,, uczcie się od mistrza bo to czego się Jasiu w młodości nauczy to kwitnie przez lata. ...Proponuje Panu jako firmie brać młodych ambitnych praktykantów i uczyć a owoce napewno kiedyś z tego bendą Pozdrawiam.
Łapa w górę poszła bo jesteś kreatywna osoba zansz się na robocie ale widzę że mało instalacji robisz ale pozdrowionka sile
Sztos. Jedno co jeszcze osobiście bardzo bym docenił, to jakbyś zrobił kiedyś odcinek na temat "ile obwodów to za dużo", czyli ile to absolutne minimum a ile to już przesada przy typowym użytkowaniu. Jeżeli ma to sens?
Absolutne minimum to minimum według planowanego obciążenia i zasad. Wiadomo - oddzielnie indukcja, piekarnik, pralka, zmywarka, pompa ciepła, etc. Osobno gniazda w łazience, gniazda robocze w kuchni (jak duża kuchnia to może warto zrobić nawet dwa obwody). Ile obwodów w pokojach zależy od ich przeznaczenia, wielkości i ilości gniazdek, można robić według zasady 10 gniazdek na obwód. "za dużo" to pojęcie względne, bo to wszystko właśnie uzależnione jest od tego jak eksploatowana będzie instalacja, jakie jest planowane obciążenie. Dla jednego inwestora za dużo będzie zrobienie każdego pokoju po 15m2/6 gniazd na osobym obwodzie, a dla drugiego wystarczająco, bo ma dużo sprzętów.
Rozczarowany jestem, że "pan żelbetu" unika puszkowania w betonie ;-) A co do grubości tynku, to ponoć dopuszczalne jest już nawet 8 mm. Dla tego zawsze ustalam to z inwestorem, bo za często odstępowali od wartości z projektów.
Hej zrobisz może film z jakich materiałów korzystasz najczęściej? Chodzi mi o przewody, złączki, puszki itp. Co polecasz a czego nie.
Jest to pomysł 👍
Zasilanie klimy idzie do jednostki zewnętrznej, a między zewnętrzną a wewnętrzną kładziemy jakieś 4x1
U Nas by to nie przeszło. 12mm często za dużo. Tynkarz coraz mniej materiału nakłada.
I wszystko w bruzdach idzie. To też mniej tynku idzie. Pozdrawiam z małopolski.
No, zobaczymy co będzie 😀
Ja tylko jako obrońca blaszek napisze od siebie, ze blaszki są różnej długości juz pocięte i powiercone. A akurat w belicie nie trzeba wiercić, wystarczą gwoździe ocynkowane takie kręcone i nie idzie wyrwać tego. W silikacie i ceramice faktycznie trzeba wiercić i dyble szóstki.
uzīwałem różnych blaszek - tych pociętych również.
adal mnie nie przekonują :P
Gdybyś osadził na 8mm tynkarze byliby wdzięczni 😊 Pamiętaj że jeszcze przychodzi dekielek 😉
To zależy od tynkarza i od ścian. Jak mam okazję to się pytam „ile chcą” zeby wystawalo a powiem Ci ze z reguły mówią 12. Co tynkarz inna praktyka
Dawaj kolejne 😅
👍🏻
Super film, aż mi się przypomina jak sam robiłem takie prace jako elektryk. Pozdrawiam i czekam na drugą część materiału.
Ciekawy patent w wygiętą szpachelką :D oraz z tym dystansem do osadzania puszek choć ja zawsze stosuje szpachelki z takim ala pierścieniem na końcu rękojeści i to jest około 1 cm wiec przykładam i już wiem czy się schowa a nie musze do tego zmieniać narzędzia. (szpachelki z gumowaną rekojeścią najcześciej mają taki dystans
Wygiętą szpachelką łatwiej się "wkłada" towar. Trzeba się przyzwyczaić ale teraz już po latach nie potrafię pracować szpachelka prostą. ;-)
@@twojelektryktrojmiasto właśnie to zauważyłem że u przyjemnia prace wiec chyba biore zaraz imadło i wyginam wszystkie które mam
Fajna żona ;)
Wiem :)
na USMP 3 bis podwójnych najlepiej się robi. 5x2,5 i 4x1,5 da się upchnąć
Właśnie na takich pracuje :)
hmmm tak się zastanawiam z tym uziemieniem w schodówce.. jak się przewiercisz i nie zahaczysz tego uziemienia tym przewiertem to to i tak nic nie da.. Jak by konstrukcja przewodu była taka, że jest oplot z uziemienia, to było by to niemal pewne że wyrzuci różnicówkę. Także ja nie jestem przekonany.. Ale jest inna zaleta, jak użyjesz 5x1,5 To możesz od razu z tamtej puszki iść gdzieś dalej z zasilaniem, np. do kinkietu obok łóżka ;)
I do tego to wykorzystuje - 5 żył możecie przerzucić zasilanie na drugą stronę 👍
Mieszadlo na wiertarke - wrozy szybkim zarznieciem ;)
To wiertarka do zarżnięcia - rżnę ją już 5 lat 😉
Czy instalacja sieci lokalnej LAN też wykonujecie?
Zasięg
Dzięki 😉
Do schodowych czy krzyżowych oczywiście minimum 4 żyły :p
Co do samego układania przewodów - układanie bez bruzd konsultowane było z klientem/kierownikiem budowy? Przy takim wykonaniu istnieje ryzyko widoczności przewodów pod tynkiem na mocno oświetlonych fragmentach ścian.
Nie ma nakazu bruzdowania. Za to jest norma mówiąca o minimalnej ilości tynku na przewodzie.
@@papyk3658 A czy ja gdzieś napisałem o jakimś nakazie?
Norma PN-B-10110:2005 określa grubość tynku gipsowego między 2,a 15mm.
Natomiast rozporządzeni Ministra Infrastruktury w sprawie „Warunków technicznych jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie” określa min. grubość tynku na 5mm.
To teraz sytuacja: przewody puszczone jak na filmie, grubość tynku na przewodzie 6mm, ale przewody odznaczają się na ścianie - kto poprawia?
Jeżeli przewody są dobrej firmy a nie jakieś chinole to wtedy nic nie widać
@paweszczyglinski3487 hmm, czyli chcesz powiedzieć, że dobre przewody potrafią dostosować pochłanianie/odbijanie światła do tynku jaki zostanie na nie narzucony? Ciekawe, ciekawe ;p
@@Rykacz przewody się przegrzewają, przez to izolacja zmienia swoje właściwości. Nie zdarzyło mi się robiąc na przewodach nkt żeby coś było później nie tak
Prosze o info co to za puszki + srednica i jaka srednica otwornicy ?
Podoba mi się metodyka Twej pracy. Spoko. A jaki masz sposób na sytuację, gdy puszka jest osadzona zbyt głęboko? Jak wtedy można się poratować żeby zamontować gniazda itepe ?
ratujesz sie albo pierścieniem dystansowym, albo dłuższymi wkrętami niż śrubki które są dołączane fabrycznie
Dokładnie
Przewód komunikacyjny schodowy też bym wolał 4* niż trzy
bo tak jest prawidłowo
Jaka jest historia tych istniejących puszek? Ktoś coś próbował robić i porzucił robotę?
Dokładnie - był sobie elektryk 😉
Nie żebym się czepiał, pytam bo lubię znać motywację działania innych. Dlaczego bez dodawania grubości tynku te wymiary? W tym momencie żaden punkt nie jest w/g projektu bo dojdzie tynk czy sucha zabudowa na ściance kolankowej. Ja wiem, że większość z tych punktów na projekcie ustalona jest mniej więcej ale niektóre może są już dokładnie planowane pod zabudowę meblową i wtedy sypie się końcowy efekt.
Edit - otwornica z pilotem. Przyspiesza pracę :)
👍
😉
@@twojelektryktrojmiasto Naprawdę, mega ciekawie się słucha :) kupę wiedzy
CZekaj na kolejny odcinek ;_)
Mierząc od ściany uwzględniasz grubość tynku?
Ja oglądam aby zobaczyć jak to robi ktoś inny. Na dodatek w zasadzie sam.
Czy coś wyniosłem? Tak, ten "przyrząd" do osadzania puszek. Też mam różne "przyrządy" nade in ja do różnych czynności, ale tego jeszcze nie widziałem przez całą moją karierę.
Ten skrober to przydatne narzędzie. A dlaczego 12mm wystawiamy puszki? Raz z ilości tynku jaki się kładzie ( min 6mm). Ale, ale ktoś zakrzyknie, puszka wystaje nie 6 a 12mm. Tak, bo tynku musi być min 6mm nad przewodami. Już chyba jasne dlaczego 12mm. Gdyby przewody były wkute w ścianę , to puszkę wystawiamy wtedy 6mm. Jeżeli położymy grubsze przewody, to odpowiednio więcej wystawiamy ( przyjdzie wtedy więcej tynku). Dawno , dawno temu wystawiało się 2cm, albo zostawiało luźne na przewodach i to tynkarz osadzał. Jednak przy wielokrotnych nie dał bym osadzać tynkarzowi. Ramki mogą się nie zgrać.
I nigdy nie zapomnę jak mnie majster uczył osadzać puszki. Wtedy tylko na gips budowlany się to robiło. A dzieciom piłki często ginęły, gdyż gipsówka to było pół piłki gumowej mniej więcej wielkości piłki do piłki ręcznej. No i majster wziął sobie gipsówkę, rozrobił gipsu, osadził puszkę, następnie rozrobił na kolejną. Dał mi to w ręce i mówi:
- widziałeś? to tu masz gips, tu wodę, tu puszki, wklejaj.
Poszedł , a ja sobie myślę, co się będę bawił i rozrabiał na każdą puszkę osobno. No i cyk wiaderko sobie wziąłem, rozrobiłem tak z pół. Klekram, klekram przy pierwszej, a we wiadrze coraz twardziej, a wiadro ciepłe się robi.
Majster przychodzi , patrzy i mówi:
- no to teraz wiesz, że rozrabia się zawsze na jedną puszkę.
Bardzo przydatny materiał :) I przy okazji mam pytanie do Pana - jestem studentem fizyki (pierwszy rok, wcześniej 2 lata innego kierunku) na PG, byłem (ale nie ukończyłem ze względu na uczelnię) na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym jako elektryk (ele.02) - od jesieni wracam na 2-gie podejście, próbowałem praktyk (ale była to bardziej produkcja i ciągnięcie kabli w ciasnych miejscach niż praktyka zawodowa), interesuję się elektryką i elektroniką i dużo czasu poświęcam od jakiegoś czasu na (w sumie po części samodzielną) naukę elektryki, choćby dzięki Pana filmom... Myśli Pan, że dla 22-latka, bez żadnego papieru (przynajmniej na razie) jest szansa na zostanie elektrykiem (np. tak jak Pan zajmującym się głównie naprawami) biorąc pod uwagę opisaną sytuację? Byłbym na prawdę wdzięczny za odpowiedź Pana, a i rady od innych przygarnę :)
Dla każdego jest szansa - dla mnie też była tylko trzeba chcieć i dobrze ja wykorzystać 😉
@@twojelektryktrojmiastoa jest jakaś szansa, by trafić do Pana na praktyki/do pracy? Albo miałby Pan może jeszcze jakąś radę gdzie by zacząć taką bardziej praktyczną przygodę z elektryką (choćby od wstawiania puszek, trasowania i kładzenia przewodów, etc.)?
Miłego dnia i smacznej kawy!
Wszystko kwestia dogadania 😉
Latanie z projektem co do centymetra tu puszeczka tam kabelek potem okaże się ze szafa biurko czy łozko inne bedzie inne i jak zwykle przeróbeczka bedzie.
No to akurat prawda projekt na domku jednorodzinnym słabe
Liczone było np 140 od ściany, przyjdzie tynk juz będzie mniej więc z tym liczeniem co do cm bym sobie darował, ważne żeby w miarę wszystko było na jednakowej wysokości bo to już bedzie widać 😂
Pamiętaj ze projekt tez było liczony bez tynków czyli projektant powinien uwzględnić grubość tynków
Instalacje elektryczną w domkupolecam zacząć od wlz wówczas rb idzie do środka i nie trzeba bawić się z przedłużaczami po podworku
Ale tu np nie było jeszcze kopary, nie ma przyłącz wod kan, grunt nie był niwelowany. Jak ułożę WLZ teraz to po pracach zewnętrznych okaże się że moje 80cm głęboko jest jednak na powierzchni i trzeba kopać jeszcze raz albo koparka uszkodzi mi kable
Fajna szpachelka, gdzie mozna taka kupic, lub jest to domowej roboty, dlatego ze w necie ja niemoge znalesc.
Ten pomocnik to taki średnio ogarnięty :D
Każdy musi się gdzieś nauczyć 😉
Witam , chciałem się zapytać czy do obsadzenia rozdzielnicy też można urzyć KNAUF PERLFIX T, czy lepiej coś mocniejszego.
Pianka 😁
Szkoda, że nie pokazałeś jak osadzasz 2 puszki, trzy puszki obok siebie, jaki masz sposób wykonywania otworów żeby było równo :)
4:43 Jak się sprawuje to radio? Szukam właśnie na budowę, koniecznie z FM
Dla mnie git. Mam ze dwa lata i pracuje w każdych warunkach. Ale pamiętaj że to nie tuba basowa bo się rozczarujesz 😉
Czyli do Weekend FM wystarczy ;) pozdrawiam
@@twojelektryktrojmiasto Radio to ostatnia rzecz na budowie. Wolę ciszę lub dźwięk narzędzi niż radia.
A jak już muzyka to z własnej playlisty.
nalezy stosowac przewod 4x1,5 na komunikacje poniewaz musi byc uziemiony, we wypadku gdyby ktos kiedys przewiercil sie przez ten przewod PE by zadzialalo, RCD spada. Masz jakies wolne miejsca w busie?
Zgadza się, minimum 4x1.5.
W Daci już komplet a co sugerujesz ? 😉
@@twojelektryktrojmiasto haha tak swiruje , mam z kim jeździć. nie cale 100km od 3city
Te dyndające przewody to rozumiem dostają od razu jakiś opis i oznaczenie, żeby potem łatwiej je było pospinać w układ?
No bo to ma trzymac blaszkach jest moc ja wiem a bo łatwiej wyrwać mniej roboty
Dopuszcza się puszkę lekko schowaną w tynk / płytę GK ? U siebie osadzałem na +/- 10mm od ściany. Potem na to w całym domu poszły płyty GK 12mm i jakieś pod nią 3-5mm pianokleju. Puszki mam lekko cofnięte - dla mnie lepiej bo prawie w każdej będzie jakiś moduł Shelly / Tuya. Gniazdka przykręcane śrubkami do puszki. Czy takie wykonanie jest OK ? Wyprzedzając pytanie - w łazience dokładałem dystanse przedłużające by uszczelnić.
Podstawowa sprawa każde pomieszczenie osobne obwody, lodowka, bramy, domofony, internet tym bardziej osobne obwody. Po co tyle? A po to że coraz wiecej osób decyduje sie po jakims czasie na magazyny czy agregat i mozna pięknie wyseparować najważniejsze obwody na beckup co w przypadku instalcjo typu " do okoła domu jednym obwodem" nie jest możliwe
Tak właśnie robię
Jakim rozmiarem otwornicy robisz otwory na puszki ?
68
proszę powiedzieć co to za modę szpachelki skośnej do kleju ?
co to co ?
@@twojelektryktrojmiasto jaki to model szpachelki którą Pan używał do klejenia puszek ?
jaka szerokość ?
Skrobak Schmith 40 mm
Ja nie kumam, Masz czysta kartę może i z bajzlem, to chyba lepiej niż remont syfu po 40 latach palenia się w ścianach? Wyjaśnisz skąd ta niechęć?
Ale to że coś ma 40 lat nie zmienia stopnia trudności wykonania instalacji . Ja nie rozumiem skąd to przerażenie w elektrykach żeby robić instalacje w starych chatach 😉
BHP - Bezpieczeństwo Hamuje Pracę.
Orientujesz się może czy do instalacji i ustawiania anten potrzebne są jakieś konkretne uprawnienia?
Anten TV SAT? żadnych uprawnień tylko wiedza i doświadczenie a jak zaczynasz to więcej czasu
@@marek_b7dzięki za info 😁
Syfiarzem jest każdy który nie sprząta po swej pracy 😂
tak
Na korespondenty ( komunikację) stosuję zawsze 5x1,5 ponieważ mając np. dwie lampki nad łóżkiem w sypialni mogę każdą sprowadzić do innego włącznika ( schodowego) co ułatwia montaż oprawy ośw. ( wygodniej podłączyć jeden przewód w oprawie niż dwa). Również do wł. krzyżowego też używam 5x1,5 dzięki temu lampkę mogę sprowadzić do tegoż włącznika. Poza tym nigdy nie używam drutu L lub PE w przewodzie jako prądowego. Te kolory mają swoje przeznaczenie jak amen w pacierzu.
Przewód 5 żyłowy do komunikacji - przewiercasz fazową żyłę a nie cały kabel i co da ci uziemienie człowieku. Gdzie w łącznikach podłączysz uziemienie. Kolejna kwestia to przewierty pionowe w stropach - ja bym tam dał peszle w otwory - z kilku powodów, ale tu głównie dlatego, że będzie przeciągane po kilka kabli. Swoja drogą to nie dziwię się, że gościu nie robi domków - oglądając inne filmy z jego udziałem, nie wziąłbym takiego elektryka na robotę. Pomysły ma ale nie wszystko robi tak jak powinien.
A co do tynku 10 mm - czyli założenie, a praktyka do 30 mm i będzie dokładka. Inna kwestia - regulacje puszek, zależy jaką puszkę się stosuje (w grę wchodzą mocowania gniazd). Nie wszystkie puszki można przerobić bez konsekwencji.
Ty lepiej zainwestuj w dłuższe śrubki montażowe pozdrawiam powodzenia
Ja stosuje 5x1.5mm² dlaczego bo zawsze moge odejsc dalej z obwodem oswietleniowym w takim domku zrobil bym minimum 3 . Ale wiadomo wszystko zalezy od $$$ 😂😂😂
Co do puszek stosuje wieksza otwornice chyba 80 i automatycznie odpada mi wiercenie , puszki gipsuje na gips szybkoschnacy. I nastepnym razem daj nowemu majstrowi wieksza poziomice do tego znaczenia 😂😂
Wiadomo ze szkol jest wiele , a liczy sie efekt koncowy, to ma działac i byc zrobione zgodnie ze sztuka.
A podejrzewam że efekt będzie podobny 😉 pozdrawiam 👋
@@twojelektryktrojmiasto tak z czystej ciekawosci ile teraz elektryk w trojmiescie moze zarobic na umowie ? taki z 10 letnim doswiadczeniem ?
Nie wiem, nie pracuje na umowie
A z kąd wisz czy ściana ma linie i pion
O okularach ochronnych nic nie było . Jak to u okularników :)
Jakich okularach ? 🤓
Potem przychodzi tynkarz i ma trochę źle pod łate
Ja do kom uzywam zawsze 5x1.5 wole miec zapas zyly
Zapas na co ? chyba ewentualnie zeby stale L podać na druga stronę
a co Ty z Krakowa, że na pole wychodzisz? Cywilizowani ludzie wychodzą na dwór :P
Mam pewne powiązania z Podkarpaciem 😉
12mm to panie jest minimalny wymiar tynku ja zawsze robię 1.5mm i większość elektryków tak robi ale co województwo to województwo
Nie miałem nigdy problemów osadzając w ten sposób ;-)
Serio latasz z suwmiarką, żeby odmierzyć 1,5mm? Przecież to prawie tyle co na równo ze ścianą.
Aż dziwne, że kto jak kto, ale Ty nie masz poziomicy Wihy do wyznaczania puszek 😬 dużo bardziej precyzyjnie działa się na niej, niż kreska i wyznaczanie środka puszek ;)
Mam - ale młody ma się uczyć od podstaw 😉
@@twojelektryktrojmiasto jak od podstaw to najpierw po malpke do zabki :D
2 cm w tą czy w tą to norma 😊 bez przesady
Lepiej się ogląda jak sam robisz i opowiadasz niż jak chlopowi tłumaczysz
Ok, dzięki za sugestie. Czyli ten pomysł jest zły 👍
@@twojelektryktrojmiastoa mię się podobało 🎉
Mnie też sie podobało ;)
@@twojelektryktrojmiasto Niee, no właśnie świetny jest!! :)
@@twojelektryktrojmiasto Mnie się podobało, fajnie tłumaczysz. Jak zaczynałem 10 lat temu jako pomocnik to musiałem większość rzeczy sam rozkminić i nie raz się na mnie krzywo patrzyli jak zadawałem pytania o coś co dla starych wyjadaczy były oczywiste.
Zawsze daję 5x - zawsze - powód bardzo prosty : Neutralny i PE, do tego 2 przewody na komunikację.
ALE !!!! 5 przewód służy do "przeniesienia" fazy na drugi koniec.
W przypadku 4 x - fazę mamy na jednym końcu a na drugim NIE, Mając 5 x fazę mamy też na drugim końcu.
Co bardzo, ale to bardzo się przydaje, jak ktoś sobie będzie chciał zamontować dodatkowe oświetlenie, mamy Fazę, N i PE - nie musimy kombinować.
3 x NIE WOLNO dawać - powód prosty : musisz mieć PE, dodasz N i zostaje tylko jeden przewód i brakuje drugiego przewodu na komunikację. A dlaczego musimy mieć PE ?? Bo lampa może mieć obudowę z metalu którą trzeba "uziemić" - jak będzie przebicie na obudowę lampy to ktoś może nawet umrzeć.
Ja daję do pierwszej puszki zasilanie 3x1.5, lampę 3x1.5 i odejście na drugi zmienny bądź krzyżowy 3x1.5 łącze to w taki sposób że mam PE na lampie. Więcej żył nie potrzeba bez sensu puszczać fazę na drugi koniec skoro przy ustaleniach z inwestorem nic nie było mówione że trzeba mieć fazę na drugim końcu a przewód 5x1.5 droższy od 3x1.5 o 70%
Przewód komunikacyjny jest również elementem instalacji i równiez powinien być uziemiony. To co robisz wykonujesz zatem niepoprawnie.
Co ty za brednie piszesz? Kabel z lampy najlepiej dawać w miejscu gdzie masz doprowadzone zasilanie 230v. Wtedy masz z automatu PE i N .
Po co ci drugi koniec fazy w puszce schodowej jak będziesz miał kabel 3x1,5 do lampy?
@@twojelektryktrojmiasto mogę się z tym zgodzić i przyznaję racje. 😉
@@marcinmarcinkiewicz6211 brawo. 👏
12mm normy mówią o tynku
Co ucznia wyszkolę, on leci od razu za granicę...
To stawki zmień 😉
Najważniejsza rzecz na budowie to wiertarka, radio tylko przeszkadza w pracy, to nie klub tylko robota.
Dla mnie i mojego kumpla też radio jest najważniejsze i zawsze tak mówimy . . .
@@ukaszpapuga3405 robota wymaga skupienia, a radio tylko przeszkadza - a później czemu się dziwić, że jakość wykonanej roboty jest taka a nie inna.
Sam to przeszedłem z ludźmi na budowach - jak wybiłem im z głowy radio to, w wykonanej pracy nie trzeba było nic poprawiać. Sory ale w przypadku elektryki, elektroniki, czy automatyki wymagane jest całkowite skupienie, radio tylko rozprasza.
@@robi2757 może jak ktoś robi pierwszy raz . . . No w sumie to też zależy jak kto słucha tej muzyki .
@@ukaszpapuga3405 wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy - wyobrażasz sobie np muzę na sali operacyjnej, bo ja nie. Dajesz samochód do warsztatu, mechanik, z wieloletnim stażem, słucha radia przy robocie. Odbierasz skończony samochód, wyjeżdżasz z salonu, a na skrzyżowaniu wyprzedza cię twoje własne koło, bo gościu w ferworze rytmów zapomniał dokręcić śruby. I zauważ, że tam gdzie jest większa odpowiedzialność za robotę, nie będzie działającego w tle radia. Bo wymagane jest skupienie. To samo powinno się tyczyć prowadzenia samochodu. Jak słuchasz radia, to możesz zawczasu nie usłyszeć poruszającego się na sygnale pojazdu uprzywilejowanego - co dość często się zdarza na drogach.
@@robi2757 no no
brak estetyki w tej instalacji, widać, że brakuje doświadczenie w układaniu przewodów w nowych budynkach
Zgadzam się , pierwsze montuje sie puszki a do puszki wprowadzasz odizolowane przewody,
Można tak lub tak. Inna sprawa, że nie mam obierać przewodów tylko zostawić w całości - tak ustalone dlatego tego nie robie.
Nie rozumiem czemu w pustaku z gazobetonu wierci się z udarem przecież to nie trzyma a to jest taki miękki materiał że udar nie potrzebny na każdej budowie zauważyłem że te spinki po udarze nie trzymają
Jak widzę, że inwestor nawet nie łaska kupić najtańszej kosy spalinowej i zrobić porządek z zielskiem dookoła budowy, to cofam się od razu 😅
Jesteś wymagający 😉
Jezu, proszę Cię. Nie mów kabel na przewody i odwrotnie. Palpitacji dostaję.
Mnie uczono i yebano nawet, gdy na otwór mówiłem dziura, na arota mówiłem Peszel itd.