W latach 90/200 mój wujek zakładał z kolegą wiatraki. Tyle ile mieli problemów z tym związanych i ile zakład energetyczny rzucał im kłód to historia na dobry film. Nie odpuścili. Mają je do dzisiaj. Sam osobiście nie chce fotowoltiki ale wiatrak jak najbardziej
Ten maszt oczywiście uziemiony bo w czasie burzy może dać kilka gigawatów gratis . Wiatrak z reguły przegania wiatr jak nie miałem to wiało że gałęzie się łamały. Jak zamontowałem to przestało i ledwo się kręcił taka złośliwość. pozdrawiam
To jeszcze nie koniec. Trzeba trochę zaczekać na więcej danych które zbieram. Między innymi o ilości łopat w wiatraku, napięciu roboczym, sposobach konwersji. Zapraszam innych też do subskrypcji bo pewnie już za miesiąc będą konkrety.
Hej Waldku. I wyprostowało mi się z wiatrakiem. Jest totalna porażka. Oglądałem podziwiałem wreszcie sam zamontowałem i … Pozostała zabawka. To wiatrak 12v. Maksymalnie co zauważyłem dał mi… 1980 Wat w 10 dni. A to Islandia wiatry sa tu powszechne. Muszę coś pokombinować. Myślałem o tym jak wspominałeś ładować mniejszy aku. Tak wiec zastanawiam się by pozostawić ten 12v kontroler i podłączyć pod 6v aku i poprzez przetwornice 6/18v wpiąć to jak panel solarny pod kontroler… wiatr poniżej 8-9m/s w zasadzie nie wzbudza napięcia powyżej 6-7V. Wiem ze to latanie dziury plasteliną, ale teraz już nic innego nie zrobie. Pozdrawiam. PS. Zapomniałem dodać ze u mnie koszt KW to ok. 0.9pln wiec nie liczę na jakikolwiek zwrot inwestycji.😂
No właśnie mi ta zabawka pozostała też i kręci średnio 1kWh/dobę. Czyli po 10 latach się spłaci. Ale nie ma szans, aby było to awaryjne źródło prądu w domu.
Zakupiłem takie: allegro.pl/oferta/woltomierz-amperomierz-miernik-mocy-dc-11869431151?# A są jeszcze takie: allegro.pl/oferta/licznik-mocy-miernik-napiecia-pradu-watomierz-dc-12622995936?#
A dlaczego? Dach specjalnie przygotowałem. Panele są na konstrukcji z aluminium 4mm grubości przykręcone do stalowych konstrukcji dachu. Kotwy 14mm średnicy są przyspawane do zbrojenia wieńca. Linka 6mm średnicy. Cokół na środku dachu (tam gdzie stoi stopa masztu) ma rozmiary 60x120 cm i przenoszony jest nacisk na fundament 1m³. Przygotowane to jest do wiatraka min 9kW (bo taki miał tam stać). No i tak przy okazji stawiam maszty 70m od 2003 roku, wiatraki 105m więc jakieś tam doświadczenie chyba mam.
Na razie przez pewną wpadkę (przy przykręcaniu wiatraka pod flanszę dostały się dwa kable z trzech które się zwarły) wiatrak wyprodukował przez dwa tygodnie "tylko" 0,2kWh ale trzeba pamiętać, że zrobił to "na hamulcu"! Po usunięciu tej wpadki wiatrak produkuje około 2Ah/dobę, ale sekretem jest ładowanie akumulatora 24V z 48V wiatraka, bo przy 48V wiatrak nakręcił 10x mniej tj 0,2Ah, jednak ten konkretny egzemplarz jest podatny na wibrację i okazało się, że trzeba wymienić kilka śmigieł (producent ma podesłać nowe, ale nie wiem kiedy). Jak myślisz o wiatraku to się wstrzymaj i po moich testach coś da się znaleźć, chyba, że masz kasę na takiego 640kW np ENERCON to kupuj z zamkniętymi oczami :) Próbuję również sprawdzić jak liczba śmigieł wpływa na wydajność wiatraka, bo opinii w internecie jest tyle ilu ludzi o tym mówiących :) Ja kupiłem 8 łopatowy i potestuję na 4 łopatach i 8. Trochę testy potrwają, chcę dawać wiatrakowi minimum tydzień pracy w każdej konfiguracji.
Hałas raczej nie jest problemem. Przy porywistych wiatrach wydaje świsty, które są słyszalne. Jednak wydajność jest na poziomie zabawki. Będzie coś około 400kWh/rok przy odbiorach 24V (pamiętajmy, że to wersja 48V). Jeśli odbiory miały 48V to niestety wydajność była jeszcze niższa. Czyli zamiast z 1kW uzyskiwać 3000kWh/rok jak duże (tj 600kW i większe wiatraki) niestety uzyskuje 400kWh. No może gdyby to nie było centrum miasta to 500 by się udało. Czyli jeśli kupimy za 1500 zł taki wiatrak to jeszcze znośnie.
@@ZeptoBoxpl Ja planuję zastosowanie wiatraka jako dodatkowe źródło ładowania akumulatorów w przypadku braku słońca (akumulatory 24 V najprawdopodobniej AGM). Dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam:-)
@@bogdan3560 To szukaj wiatraka 60V nawet, bo wtedy przy małym wietrze naładuje bez problemu 24V. Jak kupisz na niższe napięcie to wtedy bez drogiego regulatora ładowania nic nie naprodukuje.
Przecież widać odrazu po turbinie ze nic z niej sensownego nie wyprodukujesz. Turbiny m5 i 48v minimum lepsze są 500V ale koszt spory! 8 śmigieł hamuje obroty śmigła. 3 śmigła są najbardziej efektywne! Rozejrzyjcie się na wiatraki do około nigdzie 8 nie ma 😂. Narobiłeś się spoko zawsze to fajnie ale robota na nic chociaż może ktoś „trudno myślący” obejrzy filmik i obejdzie szerokim łukiem pomysł instalacji turbiny zabawkowej
Jeśli 3 śmigła byłyby lepsze niż 8 śmigieł to dlaczego w testach 8 śmigieł działało najlepiej, a dwa najgorzej? W tej wersji nie można zastosować 3 śmigieł, ale napisz mi skąd masz takie wnioski o tych 3 śmigłach (pomijając duże wiatraki, bo tam wiadomo, że chodzi o ogromne koszty produkcji śmigieł, więc nikt nie będzie bawił się w 8 śmigieł)
@@ZeptoBoxpl Im mniej śmigieł tym większa prędkość obrotowa. Tak wiem, dziwne ale prawdziwe. Jeżeli chinczyki zrobili 8 śmigieł to chyba na tyle obliczona prądnica. Zawsze trzeba lokalnie sprawdzić bo różnie to bywa. U jednych na tej samej prądnicy lepiej pracują trzy śmigła u innych pięć. Ale 8 jeszcze nie widziałem i może to jest odkrycie ukrytych mocy turbin. Teraz to wszystko z Ali to tragedia. Nie ma sensu kupować bo te małe nic nie produkują
@@Marcin-offgrid Ale przecież nie zawsze jest potrzebna duża prędkość obrotowa tylko duży moment obrotowy. Więc ja wolę mieć 250 W przy 10 m na sekundę A nie 0 W.
@@ZeptoBoxpl No też napisałem, że projektanci jakoś to obliczają ale czasami trzeba po zamontowaniu sprawdzić bo różnie to bywa. Dla mnie też mniejsze obroty lepsze bo wszystko się mniej zużywa
W latach 90/200 mój wujek zakładał z kolegą wiatraki. Tyle ile mieli problemów z tym związanych i ile zakład energetyczny rzucał im kłód to historia na dobry film. Nie odpuścili. Mają je do dzisiaj. Sam osobiście nie chce fotowoltiki ale wiatrak jak najbardziej
Waldek, super test ! ja właśnie kręcę swoją turbinę 48V 1000W Model M3, faktycznie najlepiej działa z 12v i 24v, pozdrawiam !!!
Masz kolego rację, niech to będzie 1kwh dziennie ale zawsze coś. Dobra robota 👌👍👏
Ta turbina to max 100wat dziennie przy mocnych wiatrach szkoda kasy na te turbiny
Ten maszt oczywiście uziemiony bo w czasie burzy może dać kilka gigawatów gratis . Wiatrak z reguły przegania wiatr jak nie miałem to wiało że gałęzie się łamały. Jak zamontowałem to przestało i ledwo się kręcił taka złośliwość. pozdrawiam
Na szczęście obok wieża ciśnień która służy za piorunochron.
Ciekawy Test!Czekałem na taki Test.Dziękuje Bardzo!!,
To jeszcze nie koniec. Trzeba trochę zaczekać na więcej danych które zbieram. Między innymi o ilości łopat w wiatraku, napięciu roboczym, sposobach konwersji. Zapraszam innych też do subskrypcji bo pewnie już za miesiąc będą konkrety.
Panie Zepto. Dobry test.
Przy takiej predkosci to ci się zwróci za 15 lat :)
Bardzo fajny test.
….ooo panie aż mi się gorąco zrobiło od tej sznurówki dyndającej przy rozkręconej tarczy.
Mikrofon przypięty mi padł i nie było słychać co mówię.
To są takie buty że ich nie przetnie tarcza. Ale nie chciałbym tego sprawdzać.
Siemandero mam pytanko gdzie pan zakupił turbinę wiatrową?
Na Ali, ale to nie turbina tylko zabawka. To jest tylko hałaśnik i wątpliwa ozdoba.
@@ZeptoBoxpl czyli nie jestes zadowolony? Moze to jest słaba zabawka lub jakas podrobiona
Czy balancer do akumulatorów 24 v został już naprawiony.
Na razie jest cisza
Witam, kupilem podobny wiatrak 24 v ,500 w. Czy pod taki wiatrak mozna podlaczyc grzalke? Sa takie na olx , i jaka moc maxymalna takiej grzalki?
Hej Waldku. I wyprostowało mi się z wiatrakiem. Jest totalna porażka. Oglądałem podziwiałem wreszcie sam zamontowałem i …
Pozostała zabawka. To wiatrak 12v. Maksymalnie co zauważyłem dał mi… 1980 Wat w 10 dni. A to Islandia wiatry sa tu powszechne. Muszę coś pokombinować. Myślałem o tym jak wspominałeś ładować mniejszy aku. Tak wiec zastanawiam się by pozostawić ten 12v kontroler i podłączyć pod 6v aku i poprzez przetwornice 6/18v wpiąć to jak panel solarny pod kontroler… wiatr poniżej 8-9m/s w zasadzie nie wzbudza napięcia powyżej 6-7V. Wiem ze to latanie dziury plasteliną, ale teraz już nic innego nie zrobie.
Pozdrawiam.
PS. Zapomniałem dodać ze u mnie koszt KW to ok. 0.9pln wiec nie liczę na jakikolwiek zwrot inwestycji.😂
No właśnie mi ta zabawka pozostała też i kręci średnio 1kWh/dobę. Czyli po 10 latach się spłaci. Ale nie ma szans, aby było to awaryjne źródło prądu w domu.
Maszt ponad 3 metry nad dach budynku jakieś dodatkowe zgody są potrzebne ?
I tak i nie, bo jak zwykle polskie przepisy są niejasne. W związku z tym lepiej jest zrobić zgłoszenie konstrukcji wsporczej.
możesz podlinkować urządzenie na końcu filmu na które czekasz ??
Zakupiłem takie:
allegro.pl/oferta/woltomierz-amperomierz-miernik-mocy-dc-11869431151?#
A są jeszcze takie:
allegro.pl/oferta/licznik-mocy-miernik-napiecia-pradu-watomierz-dc-12622995936?#
Mam pytanie jaki kabel był pociągnięty pomiędzy elektrownia a kontrolerem MPPT? chodzi o kabel idący w maszcie
Akurat miałem kabel solarny 4mm2 więc taki podłączyłem. Tam max 8 amper płynie w tym moim wiatraku.
Tym panelom źle wróżyłem, stoją👀 ale ten wiatrak to max do końca roku i go nie ma i kupa kłopotów 🤔
A dlaczego? Dach specjalnie przygotowałem. Panele są na konstrukcji z aluminium 4mm grubości przykręcone do stalowych konstrukcji dachu. Kotwy 14mm średnicy są przyspawane do zbrojenia wieńca. Linka 6mm średnicy. Cokół na środku dachu (tam gdzie stoi stopa masztu) ma rozmiary 60x120 cm i przenoszony jest nacisk na fundament 1m³.
Przygotowane to jest do wiatraka min 9kW (bo taki miał tam stać).
No i tak przy okazji stawiam maszty 70m od 2003 roku, wiatraki 105m więc jakieś tam doświadczenie chyba mam.
linka byś załączył do tego urzadaenia
Linki bardzo szybko się dezaktualizują.
W google trzeba wpisać
SS1000 with MPPT
Kupowałem razem z wiatrakiem i nawet to nie ma nazwy jakiejś.
Waldku - jak wrażenia po tych kilku dniach użytkowania? Jakie uzyski udało Ci się maksymalnie z niego wycisnąć?
Na razie przez pewną wpadkę (przy przykręcaniu wiatraka pod flanszę dostały się dwa kable z trzech które się zwarły) wiatrak wyprodukował przez dwa tygodnie "tylko" 0,2kWh ale trzeba pamiętać, że zrobił to "na hamulcu"! Po usunięciu tej wpadki wiatrak produkuje około 2Ah/dobę, ale sekretem jest ładowanie akumulatora 24V z 48V wiatraka, bo przy 48V wiatrak nakręcił 10x mniej tj 0,2Ah, jednak ten konkretny egzemplarz jest podatny na wibrację i okazało się, że trzeba wymienić kilka śmigieł (producent ma podesłać nowe, ale nie wiem kiedy). Jak myślisz o wiatraku to się wstrzymaj i po moich testach coś da się znaleźć, chyba, że masz kasę na takiego 640kW np ENERCON to kupuj z zamkniętymi oczami :)
Próbuję również sprawdzić jak liczba śmigieł wpływa na wydajność wiatraka, bo opinii w internecie jest tyle ilu ludzi o tym mówiących :) Ja kupiłem 8 łopatowy i potestuję na 4 łopatach i 8.
Trochę testy potrwają, chcę dawać wiatrakowi minimum tydzień pracy w każdej konfiguracji.
Mam pytanie odnośnie tego wiatraka , jak się spisuje przez ten czas w którym go użytkujesz i jak wygląda sytuacja z hałasem? Pozdrawiam.
Hałas raczej nie jest problemem. Przy porywistych wiatrach wydaje świsty, które są słyszalne. Jednak wydajność jest na poziomie zabawki. Będzie coś około 400kWh/rok przy odbiorach 24V (pamiętajmy, że to wersja 48V). Jeśli odbiory miały 48V to niestety wydajność była jeszcze niższa.
Czyli zamiast z 1kW uzyskiwać 3000kWh/rok jak duże (tj 600kW i większe wiatraki) niestety uzyskuje 400kWh. No może gdyby to nie było centrum miasta to 500 by się udało.
Czyli jeśli kupimy za 1500 zł taki wiatrak to jeszcze znośnie.
@@ZeptoBoxpl Ja planuję zastosowanie wiatraka jako dodatkowe źródło ładowania akumulatorów w przypadku braku słońca (akumulatory 24 V najprawdopodobniej AGM). Dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam:-)
@@bogdan3560 To szukaj wiatraka 60V nawet, bo wtedy przy małym wietrze naładuje bez problemu 24V. Jak kupisz na niższe napięcie to wtedy bez drogiego regulatora ładowania nic nie naprodukuje.
Zobaczymy co mi z tego wyjdzie, zawsze coś podładuje tym bardziej że mam takie miejsce że często lubi wiać 🙂
Witam. Mam pytanko maszt z jakiej rury jest zrobiony, chodzi mi o średnicę.
Ja zrobiłem z rury konstrukcyjnej ze szwem (sztywniejsza) 1 i 1/4 cala.
Strach się bać 🤔
Opisz zatem jaki strach zajrzał Ci w oczy.
Waldek gdzie ty się kuzwa ukrywałeś do tej pory no chyba kapcia wszamie wybawco!!!
Cieszę się że mogę pomagać i inspirować innych do działań !
Ten regulator głównie hamuje wiatrak zeby turbina sie nie rozpędziła do zawysokich obrotów zeby śmigło nie odleciało
pozdrawiam
Ale hamuje tylko wtedy, gdy akumulator naładowany lub niepodłączony.
Przecież widać odrazu po turbinie ze nic z niej sensownego nie wyprodukujesz. Turbiny m5 i 48v minimum lepsze są 500V ale koszt spory! 8 śmigieł hamuje obroty śmigła. 3 śmigła są najbardziej efektywne! Rozejrzyjcie się na wiatraki do około nigdzie 8 nie ma 😂. Narobiłeś się spoko zawsze to fajnie ale robota na nic chociaż może ktoś „trudno myślący” obejrzy filmik i obejdzie szerokim łukiem pomysł instalacji turbiny zabawkowej
Jeśli 3 śmigła byłyby lepsze niż 8 śmigieł to dlaczego w testach 8 śmigieł działało najlepiej, a dwa najgorzej? W tej wersji nie można zastosować 3 śmigieł, ale napisz mi skąd masz takie wnioski o tych 3 śmigłach (pomijając duże wiatraki, bo tam wiadomo, że chodzi o ogromne koszty produkcji śmigieł, więc nikt nie będzie bawił się w 8 śmigieł)
@@ZeptoBoxpl Im mniej śmigieł tym większa prędkość obrotowa. Tak wiem, dziwne ale prawdziwe. Jeżeli chinczyki zrobili 8 śmigieł to chyba na tyle obliczona prądnica. Zawsze trzeba lokalnie sprawdzić bo różnie to bywa. U jednych na tej samej prądnicy lepiej pracują trzy śmigła u innych pięć. Ale 8 jeszcze nie widziałem i może to jest odkrycie ukrytych mocy turbin. Teraz to wszystko z Ali to tragedia. Nie ma sensu kupować bo te małe nic nie produkują
@@Marcin-offgrid Ale przecież nie zawsze jest potrzebna duża prędkość obrotowa tylko duży moment obrotowy. Więc ja wolę mieć 250 W przy 10 m na sekundę A nie 0 W.
@@ZeptoBoxpl No też napisałem, że projektanci jakoś to obliczają ale czasami trzeba po zamontowaniu sprawdzić bo różnie to bywa. Dla mnie też mniejsze obroty lepsze bo wszystko się mniej zużywa