Kapitalizm polega też na tym, że producent prądu konkuruje z innymi producentami prądu. 20 lat temu kWh kosztowała ok . 0,14 zł. Dziś, CZYLI W DOBIE EUROSOCJALIZMU płacimy ponad 1 zł. Problemem nie jest wydajność i koszt wiatraków czy paneli TYLKO SOCJALISTYCZNA WŁADZA W UE i W POLSCE. To są zabawy w rozwiązania problemów , które samemu się wytworzyło. Jak mówił Kisielewski, socjalizm to system, który najlepiej rozwiązuje problemy…. KTÓRE SAM STWORZYŁ!!!!! Ludzie ! Nie zmieniajcie źródeł energii TYLKO ZMIEŃCIE WŁADZĘ!!!!!!
To co piszesz jest tak głupie, że szkoda komentować. To, że płacisz tylko 1zł to efekt właśnie socjalizmu. Tak cena by była około 1,5-2zł. Cena rynkowa. Właśnie dzięki temu paskudnemu eurosocjopatom masz możliwość zmiany sprzedawcy energii, masz możliwość samemu produkowania i sprzedawania do sieci energii. Żaden producent energii nastawiony na zysk nie dałby Ci możliwości posyłania do sieci, bo to godzi w jego interes. Prąd robisz z węgla, a węgiel masz od górnika, a górnik jest najlepiej zarabiającą osobą w Polsce/godzinę pracy/przez całe życie. To i inne sprawia, że masz w Polsce najdroższy węgiel na świecie od najmniej efektywnych kopalni. 20 lat. -> Dalej narzekaj jak stara pierdoła, pal w piecu diamentami. Koszta będą rosły.
@@marcinbielski9487 Dzień dobry. Jakieś 20 lat temu tona węgla kosztowała na giełdach jakieś 50-70 USD/tona. Dzisiaj ok 100 USD. Nie wzrosła 5 -8 razy!!! koszt wytwarzania energii z węgla spada bo wydajność elektrowni rośnie, powoli ale jednak. To nie koszt wytworzenia jest problemem a podatki, ETSy, itp. Socjalistyczna Europa ogranicza podaż prądu z jednej strony a zmusza do zwiększania zużycia (elektryki, pompy ciepła) z drugiej. To musi być drożej jak brakuje. W UE zamyka się elektrownie węglowe, w Indiach ostatnio otwarto o ile pamietam ponad 20 nowych bloków węglowych. Cała UE zużywa ok. 250 mln ton węgla rocznie, same Indie ponad miliard ton. U nas się walczy z ociepleniem, cały swiat zaciera ręce, z Europejczyków się śmieje i rozwija gospodarkę. W USA na dziś, cena prądu o polowe niższa niż średnia UE. A u nas debata ile mały wiatrak do domku kosztuje. PS. Komentarz o wyprowadzaniu się, przypomina mi lata 80te, gdy komusze dzieci sprowadzonych do Polski czerwonoarmistów, przemianowanych na Polaków z PRL, opozycjonistom próbującym walczyć o normalność w kraju, sugerowali dokladnie to samo, czyli paszport w rękę i bilet w jedną stronę. Pozwól zatem , że nie będę dalej tego argumentu komentował a jedynie napisze, że w normalnym świecie wolny człowiek sam decyduje o swoim domu, swojej własności, czy ją zostawi i wyjedzie czy nie.
Skoro jest inny prąd to się stosuje regulatory napięcia. lub falowniki. Można kupić takie małe prądnice niskonapięciowe o mocy 400 W już za niecałe sześćset złotych. Do paneli można zrobić stosując fotorezystory taką platformę która będzie się obracać do promieniowania słonecznego.
Poszukaj na YT tam jest sporo ludzi co się na temacie znają, to nie możliwe. Ja nie mówię, że od razu zaczniesz prądem handlować ale może pomogą by choć trochę inwestycję udało się zwrócić. No chyba, że nie produkuje bo leży w pudełku 😂
I dalej wciskanie ludziom wiatromierzy... Ta turbina w większości przypadków na terenie PŁ nic nie wyprodukuje, nad morzem może da w ciągu roku 100 kWh, ale to będzie sukces...
Zastanawia mnie w jaki sposób są realizowane pomiary wydajności samych tych desek , które są szumnie nazywane łopatami do tej zabawki. Przecież tak naprawdę sercem są odpowiednio wyliczone parametry pojedynczego blade'a (kąt alfa,profil LE i TE) Pusty śmiech ogarnia widząc tą okrutną wydajność 1kW. Piętnaście lat w produkcji najdłuższych łopatach na świecie, ( ostatnio 107 metrów jedna łopata). Obecnie projekt zestawu o średnicy 236 metrów.... Naprawdę warto przemyśleć to co jest oferowane z tym co tak naprawdę mamy, wydajność prawie żadna vs.wydane pieniądze. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 mylisz pojęcia.Płacisz jakąś tam kasę i chcesz mieć adekwatnie dobry wyrób.A to co tu jest to nie wiem jak nazwać.Szczerze.Jeszcze herezje o prędkości wiatru..... Dobra,szkoda dywagować. Wesołych.....
Panie Arku. Jak ma się sprawność układu zbudowanego z dwóch elektrowni 1 KW na jednym dachu w stosunku do jednej 2 KW np. od Jessicy. Czy przy dwóch sztukach, każda musi być podpięta pod osobny port Deye? . Pozdrawiam
A da się na przykład 5 takich elektrowni połączyć? W sensie żeby ładowały ten sam magazyn. Szukam aktualnie rozwiązań offgrid, bo w 25 roku będę realizował swoje marzenie i zamieszkam w domu całkowicie odciętym od sieci jakichkolwiek. Już wiem że potrzebuję fotowoltaikę i elektrownię wiatrową, oraz magazyn. Teraz kluczem dla mnie jest spięcie tego wszystkiego w kupę, żeby miało sens i nie było droższe od samego domu.
Gdzie moge zamowic taki maszt jak w 17 sekundzie. Lub slup chce przy domu postawic dom ok 8m wiec 3 metry nad ten dom zeby posrawic tam ok 2 metry stednicy wiatrak. Okolice bielsko biala slask
Tylko po co gdy mieszkając w dołku na mazowszu mam może 6dni wietrznych w ciągu roku. Wiatraki są dobre ale nad morzem na wydmach albo na samym morzu tam wieje
Powiem szczerze że chciałem cos kupić od "jimmiego" ale poszperałem w sieci po adresie i nazwie firmy, finalnie dość brzydkie oceny oraz komentarze wychodzą na temat tej firmy w tym jeden czy dwa że "domki" niekompletne i uszkodzone, a kontaktu brak, nie wiem może udało się to jakoś załatwić, nie wierzę tez że to konkurencja daje słabe komentarze, to raczej te dobre dziwnie wychodzą z datami w ten sam dzień.
Czy ta turbina będzie dobrym rozwiązaniem pod SUN-12K-SG04LP3-EU razem z PV? MPPT przyjmuje do 550v dc Czy te elektrownie nie powinno sie instalowac do deye wersji AM2?. Jaki do tego sterownik warto ? Kiedy chcecie realizować zamówienie ?, jest juz tyle osob aby sie oplacalo zamowic ?
@@4nrgy ja sobie zamontowałem stację pogodową pod wrocławiem, rok sobie dane zbierała, kilka dni co wiatr był 5m/s+, kilka dni co 3m/s, ogólnie nie wiem czy po 10 latach by mi się to zwróciło... w sensie elektrownia + maszt + montaż + kable + sterownik, ale może na pomorzu czy w górach będzie inny wiatr ;) ja empirycznie zbadałem w miejscu w którym stałby wiatrak (bo teraz stoi tam pusty słup telefoniczny - ok 9m wysokości)
@@sniper100a co to obchodzi sprzedawcę, najważniejsze jest wcisnąć towar, a potem to już Twoja broszka, jak nie działa to kup większy... I tak w koło Macieju.
@@sniper100 napisz proszę jaką masz stacje z możliwością zapisy, poszukuje anemometru z możliwością zapisu rejestracji danych np na karcie SD tak żebym mógł oszacować jak wieje u mnie w domu na kominie, Żebym wiedział czy jakakolwiek elektrownie wiatrowa na moim domu na sens. Czy ktoś może polecić jakiś produkt?
Zdrowych, Spokojnych, Radosnych Świąt Narodzenia Pana Jezusa Tobie Arkadiusz, Twoim Najbliższym I Widzom Kanału 4nrgy Technologie. Do tego kolęda ""Bóg się rodzi""autorstwa Tadeusza Karpińskiego.😀😀😀
Polska firma do prądnicy 3kW zakłada łopaty o długości 3,5m czyli średnica 7m (38,5m2) i maszty 12m i 25m. To na polskie warunki. Średnia roczna prędkość wiatru dla Polski to 3,5m/s, 4m/s. Elektrownia na Polskę to nominalny wiatr 7m/s a te 12m/s 15m/s to w piz.... na złom.
Nie ma znaczenie ile kosztuje, jeśli wiatrak w Polsce nie ma szansy robić żadnego prądu. A mówienie o 1kW elektrowni jest oszołomstwem kiedy w polskich warunkach daje ona średnio 64 Waty. To co jest w tym filmie jest niewyobrażalne. Co ma napięcie do mocy?! Mocy nie zwiększysz napięciem. Moc/energia jest taka jaką w sobie niesie wiatr. A ten nie ma w sobie żadnej energii poniżej 6 m/s. Polska jest wietrzną pustynią i to oficjalnie. Nie pomogą wszyscy święci - z gów..a bicza nie ukręci.
@ 7 m, rozumie średnicy śmigła. 7 m to już jest coś, ale musisz pytać konkretnie i mieć to na piśmie z możliwościà zwrotu wiatraka i wszystkich kosztów: czy przy średniej krajowej która jest poniżej 4 m/s, da ci średnio te 3 kW. Wątpię. Ale bez gwarancji na piśmie pokaż mu palca. Przestań wierzyć sprzedawcą maści na szczury. A tak naprawdę to 7 m da ci ogromne ilości prądu przez te kilka dni co wieje, a potem miesiące po kilkadziesiąt watów. Średnio 3 kW. Ale co ty zrobisz z tą gigantyczną nadwyżką kilkunastu dni w roku? Co? Pamiętaj - energia wiatru i wiatraka rośnie z trzecią potęgą prędkości wiatru. Tak samo szybko spada. Prędkość do trzeciej potęgi! Moc nominalną wiatraka podaje się dla wiatru 10m/s. W Polsce średnia na lądzie jest poniżej 4 m/s. 10 m/s to 10x10x10 = 1000 jednostek 4 m/s to 4 x4x4 = 64 jednostek Tyle razy mniej prądu daje w Polsce wiatrak o nominalnej mocy X kW. I jeszcze jedno - wiatrak o średnicy 7 czy 10 m to wielka, droga konstrukcja która musi wytrzymać również huragan. To się po prostu w Polsce nie spina. Uwierz mi. Takie firmy jak GE czy Ontario Hydro nie mogą stawiać wiatraków w celach komercyjnych tam gdzie średnioroczna prędkość jest poniżej 6,5 m/s. A w Polsce byle odleciany polityk potrafi zmieniać prawa fizyki. I jeszcze ciebie nazywa zaściankowym opornikiem.
@danandrewkarpat3228 Ona srednio to tylko 1kWh da radę przy takim wietrze, zużywam około 40kWh dziennie, w okresie zimowym nawet 3 krotnie więcej. Napisałem właśnie jaka proporcja jest między fi turbiny a prądnicą. Ta turbina ma nominalną moc przy 7m/s i chwała jej za to przy 10m/s to już raczej ozdoba podwórka. Mlyny wiatrowe dawały radę ale tam też były wielkie łopaty i tu jest cały pic wiatraków w Polsce. Znam dobrze siłę i opór powietrza wujek jest pilotem.
@@andrzejs.1276 Nie ma znaczenia dla jakiej prędkości wiatru producent podaje moc turbiny, zwanej nominalną. Dobrze że ten podaje ile ma mocy przy 7m/s, ale to jedynie ułatwienie dla ciebie żebyś sam nie musiał przeliczać. Przy 10m/s będzie ona oddawała zdecydowanie więcej. To że podaje moc dla 7 m/s nie dodaje jej nic mocy przy tych 7m/s. Sprawa jest jebucko prosta: wiatr ma w sobie 0 energii przy prędkości 0m/s. Ma x energii przy 4 m/s, Y przy 7 m/s itd. Nawet teoretycznie nie ma możliwości wydobyć z wiatru więcej niż ok. 50% tej energii dysponując cudowną turbiną o sprawności 100%. A taka turbina nie istnieje i istnieć nigdy nie będzie. Czemu nie wydobędziesz z wiatru więcej niż 50% energii jaką wiatr w sobie niesie? To też proste choć oszołomy o tym nie mówią. Otóż wydobył byś z wiatru 100% jego energii, gdyby przed wiatrakiem była ta prędkość wiatru powiedzmy 7m/s a tuż za wiatrakiem ZERO wiatru! Nic, nada, nothing! Absolutna cisza za wiatrakiem. Wyobrażasz sobie taką sytuację? Taki wiatrak? Żeby zabierał wiatrowi całą energię więc przed wiatrakiem sztorm. a za wiatrakiem cisza. No nie da się. Do tego dochodzi sprawność mechaniczna i elektryczna wiatraka i tracisz DODATKOWE 60% w najlepszych i największych wiatrakach. We wiatraczkach tracisz nawet 80%. Może być ze ten wiatrak o mocy "nominalnej" dla 7 m/s nie daje większej mocy przy mocniejszym wietrze, ale to tylko dlatego że może zmienia kąt łopat, może ustawia się bokiem do wiatru, a może włącza mechaniczne bądź elektryczne hamulce? Nie zmienia to faktu że wiatrak o osi poziomej, przy fi 7m i wietrze 7 m/s nie da mocy większej niż 2 kW, uwzględniając straty mechaniczne i elektryczne. 3 kW było by maksymalną mocą oddawaną przez wał śmigieł na generator. Ten wiatrak przy standartowej prędkości 10 m/s mógłby maksymalnie dawać 7 kW i tak byłby określany: wiatrak 7 kW. Przy wietrze 4 m/s może on z siebie wydusić maksymalnie 0,4 kW. Ponizej pół kilowata! I tak wygląda rzeczywistość wiatrakowa w Polsce w przeciwieństwie to nierealnych "teoretycznych" dyrdymałów podawanych przez producentów. Ponieważ energia wiatru nie spada proporcjonalnie do spadku prędkości wiatru, nie spada do kwadratu, a spada z trzecią potęgą prędkości, więc wiatr jaki wiejej na lądzie w Polsce przez większość roku nie niesie w sobie praktycznie żadnej energii. Z zera możesz wydusić tylko zero i tego powinno się uczyć dzieci w szkole a nie oszołomstwa. Wkładanie potężnych prądnic, czy inncyh bajerów niczego tu nie zmieni. Jak mawiał mój dziadek: nie pomogą wszyscy święci - z gów...a bicza nie ukręci. Są państwa które mają wspaniałe warunki dla elektrowni wiatrowych, ale Polska tym krajem nie jest. Nawet na Bałtyku średnioroczna prędkość wiatru niezbyt kwalifikuje się do stawiania tam turbin wiatrowych w celach komercyjnych przez takie firmy jak General Electric czy Ontario Hydro.
@ Coś RUclips nie lubi moich komentarzy bo kasuje je. Dlatego w skrócie: Chwali się że producent podaje moc przy 7m/s, ale to niczego nie zmienia. Ten wiatrak nia ma przez to więcej mocy. Przy 10m/s jego moc jest o niebo większa, jeśli nie ogranicza jej zmianą kąta łopat, obracaniem się od wiatru, albo hamulcami. Nie da się włożyć wielkiej prądnicy i uzyskać więcej prądu. Fizycznie nie możliwe. Musi być odpowiednia i tyle. We wietrze który ma 0m/s nie na żadnej energii. We wietrze 4 m/s jest X energii a przy 7 m/s Y energii. Fizycznie nie da się więc wyciągnąć z wiatru więcej energii niż jej jest w tym wietrze, a w polskim wietrze przez 4/5 czasu praktycznie nic tej energii nie ma. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że energia wiatru nie zmienia się proporcjonalnie do jego prędkości. Ani nawet z kwadratem prędkości. Zmienia się z trzecią potęgą prędkości wiatru. To oznacza że gdy prędkość wiatru spadnie o połowę, dwa razy, to jego energia spadnie ośmiokrotnie! 2 x 2 x 2 = 8 Stawianie bardzo drogiego wiatraka giganta, by dawał tyci tyci prądu jest jak dojeżdżanie do pracy własnym pociągiem i to samemu.
Witam, Posiadam instalację on-grid jednofazową ( skorzystałem z dotacji ). Czy mogę taki wiatrak podłączyć pod istniejącą instalację i czy ma to sens ekonomiczny ?
Ktory inverter najlepszy do offgrida hybrydowo PV i turbina? Moc do około 6kW. Np. Growatt SPF6000ES ma 2 stringi wejsciowe DC wiec mozna kabinować, ale niestety MPPT nie pozwoli na odbior calkowitej energii z tej czy innej turbiny.
@@4nrgy który model Deye ma tę funkcję bo w jednofazowych SG03LP1-EU tego nie widzę. Jakie napięcia ma oferowana przez Ciebie turbina 1KW? Jeżeli MPPT startuje w okolicy 120VDC to wszystko poniżej idzie na stratę. Więc tracker MPPT będzie załączał i wyłączał podczas słabszych wiatrów.
Proszę o informacje jaki inverter do tego potrzebuję żeby podłączyć do magazynu energii 48v lifepo4 do którego jest już podłączony inverter wraz z 6000 w paneli foto
można ale to spora komplikacja i cenowo też już nie wyjdzie atrakcyjnie to w takiej sytuacji to lepiej kupić turbinę 2-3 czy 5 kW łatwiejszy montaż łatwiejsze sterowanie
Czyli co wystarczy podłączyć taką elektrownię wiatrową przez mostek prostowniczy na mppt inwertera DEYE który ma funkcję obsługiwania generatorów wiatrowych i mamy gotowy system bez dodatkowych sterowników ?
Witam Skąd został wyprowdzony wzór który został użyty do tych uproszczonych obliczeń, pytam z ciekawości? Rozumiem że to jakieś przybliżenie, które bierze pod uwagę szczegóły pierwotnego wzoru i po podstawieniu liczb pozwala obliczyć teoretyczne maksimum przy "dobrych wiatrach"
Witam. Arku podpowdz proszę. Mam elektrownie od Jesiki (kupiona 3 lata temu , 1.5 kW- srednica okolo 2.2mb- 48v) mam easun 5kw i magazyn 15kwh LFP plus panele foto. Jak teraz do tego podpiąć moja elektrownie na 48v ?
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 dokladnie, a drzewo upierdzielone na dajmy na to 15 metrach to darmowy maszt + darmowy fundament + nieco opalu w korony akurat drzewa od strony wietrznej to to, czego mi nie brakuje, musze tylko obczaic czy te wiatraki rzeczywiscie sie oplacaja
wykres mocy od prędkości to teraz najczęstszy sposób oszukiwania ludzi. każda lachudra umieszcza. nawet te AliExpress ze smaarad mają wykres. to nic nie znaczy. excel i wpisanie formułki
Ok, dziękuję za info. Mam prośbę, ja jestem laikiem i niechce wszystkiego się uczyć, zrobić kompletny zestaw: turbina, stetownik, inwenter itp. Kupuje, montuje i cieszę się darmowym prądem 😊
Masakra, trzeba było szybko jechać, żeby coś widzieć. Sprawność dynamo (tego co dociskało do opony) może jakieś 20% razy sprawność żarówki. Wtedy nawet niebieskiej LED nie było, a pozostałe kolory słabe że jedynie do sygnalizacji się nadawały.
Polecam te Turbiny zwłaszcza jak wiatr nie wieje 🤣🤣🤣 O wiele lepiej zainwestowac w panel Fotowoltaiczne bo staniały drastycznie i słońce jakie by nie było ,zawsze jest ta energia 😆
Problem w tym, że nie zawsze. Od listopada do lutego jest słabo. W grudniu było kilka słonecznych dni, ale żeby "nałapać" słońca na zapas musiałbym mieć magazyn 30-40kWh. Np. 9 grudnia w mojej okolicy przez cały dzień na niebie była taka ścierka, że całkowita produkcja wyniosła poniżej 1kWh. Czyli falownik skonsumował więcej niż uzyskałem z paneli.
Witajcie mam problem chciałbym kupić panele jakieś dobrej jakości i zastanawiam się nad produktami chińskimi aczkolwiek czy jest między nimi jakaś różnica czy ktoś może doradzić z jakiej firmy wybierać panele i z jakim zapasem Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam Mariusz
Hurtownie są teraz pełne paneli w bardzo atrakcyjnych cenach. Najlepiej najpierw się zastanowić czego potrzebujesz i co Cię ogranicza (np. moc, napięcie w stringu, prąd, wymiary paneli, masa paneli, oczekiwania estetyczne). Producent/marka to w mojej ocenie sprawa wtórna. Jeśli nie potrzebujesz tych paneli zbyt wiele, to najlepiej brać to co masz dostępne w swojej okolicy w celu zminimalizowania kosztu dostawy.
Już na paliłem na ft 2000 i lipa a mieszkam na Pomorzu gdzie teoretycznie wieje dosyć często . Jak ktoś liczy że w Polsce centralnej będzie produkować energię z wiatru jest w głębokim błędzie jak kupowałem w Łebie swoją zabawkę byłem pełny optymizmu bo widziałem jak pracuje i jakie ma osiągi a 60 km dalej na 9 m maszcie szału nie ma. A jeśli chodzi o postawienie tak wysokiego słupa nie ma problemu się da 😊😅😉
Moge zamowic z Wami w razie czego prosze o kontakt. Pytanie mam czy mozna wiatrak podlaczyc do sieci na starych zasadach czy to wszytsko jest off grid? Bede wdzieczny za odpowiedź. Pozdrawiam
@rdcabal właśnie nie wiem jaki sterownik, myślałem że falownik jest potrzebny szukałem rozwiązań nie potrafię znaleźć a osobiście bardzo fajnie prezentują się wiatraki pionowe Dragon podobno polski producent.
@Skiper870 chyba jako ozdoba się prezentują. Pionowa oś to wydajność/5 dla tej samej średnicy. Arek to wyjaśniał. Ze sterownikami to kłopot bo podobno mało kto produkuje a jeszcze mniej ludzi wie jak to powinno działać.
Ja chciałem kupic juz mniej więcej rok temu ale do dziś nie znalazłem nikogo kto by się podioł montażu. Tu jest problem znaleźć kogoś kto potrafi to zamontować żeby działało. Mieszkam na wsi w polu na górce, wiatru mi nie brakuje
Chętnych do zamontowania pewnie znajdziesz. Ale czy uda Ci się uzyskać od kogokolwiek (na piśmie) gwarancję wydajności, to już bardzo wątpię. Tym bardziej w układzie, w którym ty powierzasz sprzęt. Taka mała turbina to fajna zabawka. Jeśli ktoś umie i lubi, to można zamontować dla samej frajdy pomajsterkowania. Przy montażu na dachu prądu z tego niewiele, a do tego już sam falownik będzie konsumował ze 100W. Na początek warto przemyśleć jakie ma się oczekiwania odnośnie potencjalnych uzysków, a potem przeanalizować swoje możliwości w zakresie miejsca montażu i zbadać siłę wiatrów. Pomijając sens ekonomiczny tego przedsięwzięcia, to cena 1300zł wydaje się być dość atrakcyjna na tle rynku turbin w Polsce.
4 tysiące za taką plastikową zabawkę? Koszmar. Samodzielnie wykonana elektrownia wiatrowa może być tańsza i równie wydajna, o ile użyje się właściwą konstrukcję i technologię. Rozwijając kilka dni później ten komentarz chciałbym zauważyć, że elektrownia wiatrowa mogłaby być bardziej atrakcyjna dla klienta, gdyby była sprzedawana razem z zestawem serwisowym zawierającym zestaw najbardziej zużywających się części, np. łożysk do wirnika oraz smar lub olej do ich smarowania, złącza elektryczne itp. Taki zestaw byłby namacalną gwarancją długotrwałej eksploatacji urządzenia, więcej wartą niż gwarancja tylko na papierze.
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Od jakiegoś czasu buduję małą 2,5 metrową łódkę, która ma być w moim zamyśle wyposażona między innymi w silnik wiatrowy jako napęd do prądnicy oraz pędnika (moc prądnicy będzie mała bo większość energii musi iść do pędnika). Jeśli wszystko pójdzie dobrze to owszem, udokumentuję to na filmie.
bez przesady, ten "krętacz" jednak napisał w opisie że realna moc to ok. 1 do 1,5kW. 5000W z tytułu to pewnie maksymalna moc prądnicy, powyżej tego się kabelki w środku topią. Jest też wzmianka o 5kWh, ale to produkcja energii na dobę, co chyba też nie jest zawyżone.
@@dramic6869 Mam taką turbinę SM6 niby 5 KW o napięciu roboczym 220 VDC, moc Max jaką zaobserwowałem to 3.2kw w piku ale turbina ma zmienione śmigło na większe bo to oryginalne nadaje się tylko do kosza
Taki specjalista a jak szybko sie sprzedał i zamieniał w marketingowca a może od poczatku to planował Reklamuje wsztstko i nie liczy się że jego subskrybenci będą tracić na niskiej jakości produktów z chin
To nie jest dobre takie małe elektrownie. Nigdy się nie zwróci jej koszt .i takie małe elektrownie to są zabawki . Jedynie duże elektrownie mają sens powyżej 100 kw. Dla tego że nie mamy stałe ciągłego mocnego wiatru . Te 100 kw zawsze dzieli się przez 10 .i mamy w miarę ciągła stała energię na dom .a nadwyżki prądu można zwyczajnie sprzedać aby inwestycja się zwróciła .dla tego żadne magazyny nie mają sensu . Te małe elektrownie można porównać do anegdoty dla czego ludzie wolą jeździć samochodami a nie rowerem 😅
ZAMOWIENIA 4nrgy.pl/produkt/zgloszenie-do-grupy-zakupowej-elektrownia-wiatrowa-1300zl
Pokażcie tow calosci
Kapitalizm polega też na tym, że producent prądu konkuruje z innymi producentami prądu. 20 lat temu kWh kosztowała ok . 0,14 zł. Dziś, CZYLI W DOBIE EUROSOCJALIZMU płacimy ponad 1 zł. Problemem nie jest wydajność i koszt wiatraków czy paneli TYLKO SOCJALISTYCZNA WŁADZA W UE i W POLSCE. To są zabawy w rozwiązania problemów , które samemu się wytworzyło. Jak mówił Kisielewski, socjalizm to system, który najlepiej rozwiązuje problemy…. KTÓRE SAM STWORZYŁ!!!!! Ludzie ! Nie zmieniajcie źródeł energii TYLKO ZMIEŃCIE WŁADZĘ!!!!!!
Zawsze możesz się wyprowadzić
To co piszesz jest tak głupie, że szkoda komentować. To, że płacisz tylko 1zł to efekt właśnie socjalizmu. Tak cena by była około 1,5-2zł. Cena rynkowa. Właśnie dzięki temu paskudnemu eurosocjopatom masz możliwość zmiany sprzedawcy energii, masz możliwość samemu produkowania i sprzedawania do sieci energii. Żaden producent energii nastawiony na zysk nie dałby Ci możliwości posyłania do sieci, bo to godzi w jego interes.
Prąd robisz z węgla, a węgiel masz od górnika, a górnik jest najlepiej zarabiającą osobą w Polsce/godzinę pracy/przez całe życie.
To i inne sprawia, że masz w Polsce najdroższy węgiel na świecie od najmniej efektywnych kopalni. 20 lat.
-> Dalej narzekaj jak stara pierdoła, pal w piecu diamentami. Koszta będą rosły.
@@marcinbielski9487 Nie jesteś zbyt mądry
@@marcinbielski9487 z własnego domu?
@@marcinbielski9487 Dzień dobry. Jakieś 20 lat temu tona węgla kosztowała na giełdach jakieś 50-70 USD/tona. Dzisiaj ok 100 USD. Nie wzrosła 5 -8 razy!!! koszt wytwarzania energii z węgla spada bo wydajność elektrowni rośnie, powoli ale jednak. To nie koszt wytworzenia jest problemem a podatki, ETSy, itp. Socjalistyczna Europa ogranicza podaż prądu z jednej strony a zmusza do zwiększania zużycia (elektryki, pompy ciepła) z drugiej. To musi być drożej jak brakuje. W UE zamyka się elektrownie węglowe, w Indiach ostatnio otwarto o ile pamietam ponad 20 nowych bloków węglowych. Cała UE zużywa ok. 250 mln ton węgla rocznie, same Indie ponad miliard ton. U nas się walczy z ociepleniem, cały swiat zaciera ręce, z Europejczyków się śmieje i rozwija gospodarkę. W USA na dziś, cena prądu o polowe niższa niż średnia UE. A u nas debata ile mały wiatrak do domku kosztuje. PS. Komentarz o wyprowadzaniu się, przypomina mi lata 80te, gdy komusze dzieci sprowadzonych do Polski czerwonoarmistów, przemianowanych na Polaków z PRL, opozycjonistom próbującym walczyć o normalność w kraju, sugerowali dokladnie to samo, czyli paszport w rękę i bilet w jedną stronę. Pozwól zatem , że nie będę dalej tego argumentu komentował a jedynie napisze, że w normalnym świecie wolny człowiek sam decyduje o swoim domu, swojej własności, czy ją zostawi i wyjedzie czy nie.
Skoro jest inny prąd to się stosuje regulatory napięcia. lub falowniki. Można kupić takie małe prądnice niskonapięciowe o mocy 400 W już za niecałe sześćset złotych. Do paneli można zrobić stosując fotorezystory taką platformę która będzie się obracać do promieniowania słonecznego.
popraw opis przy zamówieniu bo jest tam rama stalowa - do tego nie ma opcji zamówienia sterownika
Panowie dajcie spokój z tym tematem mam 2 kw już ponad rok i nie wyprodukowala ani jednego wata. Tak jest w okolicach Krynicy Zdroju 😢
jakiej srednicy jest to twoje 2kw?
Poszukaj na YT tam jest sporo ludzi co się na temacie znają, to nie możliwe. Ja nie mówię, że od razu zaczniesz prądem handlować ale może pomogą by choć trochę inwestycję udało się zwrócić. No chyba, że nie produkuje bo leży w pudełku 😂
Zamontowana jest ponad rok a łopata jedna będzie mieć koło 150cm.
no to coś bardzo nie tak masz prawdopodobnie ze sterownikiem. zapraszam na live w niedzielę spróbujemy rozwiązać wszystkie problemy. zupelnie od razu
Kupiłem ją grupowo a jessicy
I dalej wciskanie ludziom wiatromierzy... Ta turbina w większości przypadków na terenie PŁ nic nie wyprodukuje, nad morzem może da w ciągu roku 100 kWh, ale to będzie sukces...
Zastanawia mnie w jaki sposób są realizowane pomiary wydajności samych tych desek , które są szumnie nazywane łopatami do tej zabawki.
Przecież tak naprawdę sercem są odpowiednio wyliczone parametry pojedynczego blade'a (kąt alfa,profil LE i TE)
Pusty śmiech ogarnia widząc tą okrutną wydajność 1kW.
Piętnaście lat w produkcji najdłuższych łopatach na świecie, ( ostatnio 107 metrów jedna łopata).
Obecnie projekt zestawu o średnicy 236 metrów....
Naprawdę warto przemyśleć to co jest oferowane z tym co tak naprawdę mamy, wydajność prawie żadna vs.wydane pieniądze.
Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.
Nie każdy potrzebuje zestawu by jechac po kg cebuli.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 mylisz pojęcia.Płacisz jakąś tam kasę i chcesz mieć adekwatnie dobry wyrób.A to co tu jest to nie wiem jak nazwać.Szczerze.Jeszcze herezje o prędkości wiatru.....
Dobra,szkoda dywagować.
Wesołych.....
Tu 2m to łopata musi być minimum. Przy 1m to można leda podświetlić w falowniku.
Trochę mało. Gdzie znajdę informacje co jest w zestawie.
tez bymzamówił ale gdzie szczegóły?
Montaz ze wzgledu na przepisy tylko na dachu?...może na wiacie?
Panie Arku. Jak ma się sprawność układu zbudowanego z dwóch elektrowni 1 KW na jednym dachu w stosunku do jednej 2 KW np. od Jessicy. Czy przy dwóch sztukach, każda musi być podpięta pod osobny port Deye? . Pozdrawiam
Masz większe ryzko awarii. Po drugie jak masz mocny dach i wiesz, że nie pierdolnie Ci 2kW to lepiej dać 1x 2kW.
A da się na przykład 5 takich elektrowni połączyć? W sensie żeby ładowały ten sam magazyn. Szukam aktualnie rozwiązań offgrid, bo w 25 roku będę realizował swoje marzenie i zamieszkam w domu całkowicie odciętym od sieci jakichkolwiek. Już wiem że potrzebuję fotowoltaikę i elektrownię wiatrową, oraz magazyn. Teraz kluczem dla mnie jest spięcie tego wszystkiego w kupę, żeby miało sens i nie było droższe od samego domu.
Wesołych świąt ❤
A ja zrobiłem elektrownię wodną z silnika od wiertarki akumulatorowej i kręci te 120 watów 24 na dobę 7 dni w tygodniu do GC i ładuje bank 10 kilo 😉
no i bravo
@@szarywilkporucznikhusarski7118 widać masz rzekę
Zazdroszczę 😊
wody polskie o tym wiedzą? :)
@@viz12345😂😂😂😂😂😂
Gdzie moge zamowic taki maszt jak w 17 sekundzie. Lub slup chce przy domu postawic dom ok 8m wiec 3 metry nad ten dom zeby posrawic tam ok 2 metry stednicy wiatrak. Okolice bielsko biala slask
Tylko po co gdy mieszkając w dołku na mazowszu mam może 6dni wietrznych w ciągu roku. Wiatraki są dobre ale nad morzem na wydmach albo na samym morzu tam wieje
Mógłby Pan kiedyś zrobić odcinek jak wygląda system foto, turbina, magazyn gdy foto jest na mikroinwerterach?
Dobre!
I jak te domy dojechaly w końcu piszcie czy są warte swojej ceny???
Powiem szczerze że chciałem cos kupić od "jimmiego" ale poszperałem w sieci po adresie i nazwie firmy, finalnie dość brzydkie oceny oraz komentarze wychodzą na temat tej firmy w tym jeden czy dwa że "domki" niekompletne i uszkodzone, a kontaktu brak, nie wiem może udało się to jakoś załatwić, nie wierzę tez że to konkurencja daje słabe komentarze, to raczej te dobre dziwnie wychodzą z datami w ten sam dzień.
Jakiej mocy jest prądnica w tej turbinie?
Jesli ktos nie mieszka na otwartym terenie to bez calorocznego badania wiatrow na swojej posesji moim zdaniem nie warto.
a możesz polecić jakiś czujnik wiatru z zapisem, tak żeby można było taką analizę zrobić?
Czy ta turbina będzie dobrym rozwiązaniem pod SUN-12K-SG04LP3-EU razem z PV?
MPPT przyjmuje do 550v dc
Czy te elektrownie nie powinno sie instalowac do deye wersji AM2?.
Jaki do tego sterownik warto ?
Kiedy chcecie realizować zamówienie ?, jest juz tyle osob aby sie oplacalo zamowic ?
Gdzie moja elektrownia 4kw od listopada na nią czekam
skąd mogę wiedzieć? ja ci nic nie sprzedałem przecież 🤷 zupelnie nie rozumiem
@4nrgy miala byc w listopadzie pozniej przed świętami a teraz czekam az Jimi sie odezwie
no to chyba nie do mnie nie?
jak Jimi mówi że będzie w listopadzie, to będzie i nie trzeba mu co pół roku przypominać
@@4nrgyty za nim stoisz, ty go reklamujesz
Jaka minimalna predkosc wiatru zeby byla produkcja? 2.5m/s? W niektorych czesciach polski zadko taka wystepuje qlbo pare dni w roku
pokaż taką część Polski🤷 pomiary mówią co innego
@@4nrgy ja sobie zamontowałem stację pogodową pod wrocławiem, rok sobie dane zbierała, kilka dni co wiatr był 5m/s+, kilka dni co 3m/s, ogólnie nie wiem czy po 10 latach by mi się to zwróciło... w sensie elektrownia + maszt + montaż + kable + sterownik, ale może na pomorzu czy w górach będzie inny wiatr ;) ja empirycznie zbadałem w miejscu w którym stałby wiatrak (bo teraz stoi tam pusty słup telefoniczny - ok 9m wysokości)
@@sniper100a co to obchodzi sprzedawcę, najważniejsze jest wcisnąć towar, a potem to już Twoja broszka, jak nie działa to kup większy... I tak w koło Macieju.
Przy takiej prędkości to zaczyna się obracać a produkcji zero.
@@sniper100 napisz proszę jaką masz stacje z możliwością zapisy, poszukuje anemometru z możliwością zapisu rejestracji danych np na karcie SD tak żebym mógł oszacować jak wieje u mnie w domu na kominie, Żebym wiedział czy jakakolwiek elektrownie wiatrowa na moim domu na sens. Czy ktoś może polecić jakiś produkt?
Zdrowych, Spokojnych, Radosnych Świąt Narodzenia Pana Jezusa Tobie Arkadiusz, Twoim Najbliższym I Widzom Kanału 4nrgy Technologie.
Do tego kolęda ""Bóg się rodzi""autorstwa Tadeusza Karpińskiego.😀😀😀
A jaki koszt takiego sterownika żeby podpiąć bezpośrednio do inwertera?
Polska firma do prądnicy 3kW zakłada łopaty o długości 3,5m czyli średnica 7m (38,5m2) i maszty 12m i 25m. To na polskie warunki. Średnia roczna prędkość wiatru dla Polski to 3,5m/s, 4m/s.
Elektrownia na Polskę to nominalny wiatr 7m/s a te 12m/s 15m/s to w piz.... na złom.
Link gdzie kupie takie łopaty. Link do takiej turbiny
Nie ma znaczenie ile kosztuje, jeśli wiatrak w Polsce nie ma szansy robić żadnego prądu.
A mówienie o 1kW elektrowni jest oszołomstwem kiedy w polskich warunkach daje ona średnio 64 Waty.
To co jest w tym filmie jest niewyobrażalne.
Co ma napięcie do mocy?!
Mocy nie zwiększysz napięciem. Moc/energia jest taka jaką w sobie niesie wiatr. A ten nie ma w sobie żadnej energii poniżej 6 m/s.
Polska jest wietrzną pustynią i to oficjalnie.
Nie pomogą wszyscy święci - z gów..a bicza nie ukręci.
Sprawdzałem polskiego producenta i ten daje fi 7m na prądnicę 3kW jestem w stanie uwierzyć że to coś prądu zrobi. Te fi 2, 3m to na odpust.
@ 7 m, rozumie średnicy śmigła.
7 m to już jest coś, ale musisz pytać konkretnie i mieć to na piśmie z możliwościà zwrotu wiatraka i wszystkich kosztów:
czy przy średniej krajowej która jest poniżej 4 m/s, da ci średnio te 3 kW.
Wątpię. Ale bez gwarancji na piśmie pokaż mu palca. Przestań wierzyć sprzedawcą maści na szczury.
A tak naprawdę to 7 m da ci ogromne ilości prądu przez te kilka dni co wieje, a potem miesiące po kilkadziesiąt watów.
Średnio 3 kW.
Ale co ty zrobisz z tą gigantyczną nadwyżką kilkunastu dni w roku?
Co?
Pamiętaj - energia wiatru i wiatraka rośnie z trzecią potęgą prędkości wiatru. Tak samo szybko spada.
Prędkość do trzeciej potęgi!
Moc nominalną wiatraka podaje się dla wiatru 10m/s.
W Polsce średnia na lądzie jest poniżej 4 m/s.
10 m/s to 10x10x10 = 1000 jednostek
4 m/s to 4 x4x4 = 64 jednostek
Tyle razy mniej prądu daje w Polsce wiatrak o nominalnej mocy X kW.
I jeszcze jedno - wiatrak o średnicy 7 czy 10 m to wielka, droga konstrukcja która musi wytrzymać również huragan.
To się po prostu w Polsce nie spina. Uwierz mi.
Takie firmy jak GE czy Ontario Hydro nie mogą stawiać wiatraków w celach komercyjnych tam gdzie średnioroczna prędkość jest poniżej 6,5 m/s.
A w Polsce byle odleciany polityk potrafi zmieniać prawa fizyki. I jeszcze ciebie nazywa zaściankowym opornikiem.
@danandrewkarpat3228 Ona srednio to tylko 1kWh da radę przy takim wietrze, zużywam około 40kWh dziennie, w okresie zimowym nawet 3 krotnie więcej. Napisałem właśnie jaka proporcja jest między fi turbiny a prądnicą. Ta turbina ma nominalną moc przy 7m/s i chwała jej za to przy 10m/s to już raczej ozdoba podwórka. Mlyny wiatrowe dawały radę ale tam też były wielkie łopaty i tu jest cały pic wiatraków w Polsce. Znam dobrze siłę i opór powietrza wujek jest pilotem.
@@andrzejs.1276 Nie ma znaczenia dla jakiej prędkości wiatru producent podaje moc turbiny, zwanej nominalną.
Dobrze że ten podaje ile ma mocy przy 7m/s, ale to jedynie ułatwienie dla ciebie żebyś sam nie musiał przeliczać. Przy 10m/s będzie ona oddawała zdecydowanie więcej. To że podaje moc dla 7 m/s nie dodaje jej nic mocy przy tych 7m/s.
Sprawa jest jebucko prosta: wiatr ma w sobie 0 energii przy prędkości 0m/s. Ma x energii przy 4 m/s, Y przy 7 m/s itd.
Nawet teoretycznie nie ma możliwości wydobyć z wiatru więcej niż ok. 50% tej energii dysponując cudowną turbiną o sprawności 100%. A taka turbina nie istnieje i istnieć nigdy nie będzie.
Czemu nie wydobędziesz z wiatru więcej niż 50% energii jaką wiatr w sobie niesie? To też proste choć oszołomy o tym nie mówią. Otóż wydobył byś z wiatru 100% jego energii, gdyby przed wiatrakiem była ta prędkość wiatru powiedzmy 7m/s a tuż za wiatrakiem ZERO wiatru! Nic, nada, nothing! Absolutna cisza za wiatrakiem.
Wyobrażasz sobie taką sytuację? Taki wiatrak? Żeby zabierał wiatrowi całą energię więc przed wiatrakiem sztorm. a za wiatrakiem cisza.
No nie da się.
Do tego dochodzi sprawność mechaniczna i elektryczna wiatraka i tracisz DODATKOWE 60% w najlepszych i największych wiatrakach. We wiatraczkach tracisz nawet 80%.
Może być ze ten wiatrak o mocy "nominalnej" dla 7 m/s nie daje większej mocy przy mocniejszym wietrze, ale to tylko dlatego że może zmienia kąt łopat, może ustawia się bokiem do wiatru, a może włącza mechaniczne bądź elektryczne hamulce?
Nie zmienia to faktu że wiatrak o osi poziomej, przy fi 7m i wietrze 7 m/s nie da mocy większej niż 2 kW, uwzględniając straty mechaniczne i elektryczne.
3 kW było by maksymalną mocą oddawaną przez wał śmigieł na generator.
Ten wiatrak przy standartowej prędkości 10 m/s mógłby maksymalnie dawać 7 kW i tak byłby określany: wiatrak 7 kW.
Przy wietrze 4 m/s może on z siebie wydusić maksymalnie 0,4 kW. Ponizej pół kilowata!
I tak wygląda rzeczywistość wiatrakowa w Polsce w przeciwieństwie to nierealnych "teoretycznych" dyrdymałów podawanych przez producentów. Ponieważ energia wiatru nie spada proporcjonalnie do spadku prędkości wiatru, nie spada do kwadratu, a spada z trzecią potęgą prędkości, więc wiatr jaki wiejej na lądzie w Polsce przez większość roku nie niesie w sobie praktycznie żadnej energii. Z zera możesz wydusić tylko zero i tego powinno się uczyć dzieci w szkole a nie oszołomstwa.
Wkładanie potężnych prądnic, czy inncyh bajerów niczego tu nie zmieni. Jak mawiał mój dziadek: nie pomogą wszyscy święci - z gów...a bicza nie ukręci.
Są państwa które mają wspaniałe warunki dla elektrowni wiatrowych, ale Polska tym krajem nie jest. Nawet na Bałtyku średnioroczna prędkość wiatru niezbyt kwalifikuje się do stawiania tam turbin wiatrowych w celach komercyjnych przez takie firmy jak General Electric czy Ontario Hydro.
@ Coś RUclips nie lubi moich komentarzy bo kasuje je. Dlatego w skrócie:
Chwali się że producent podaje moc przy 7m/s, ale to niczego nie zmienia. Ten wiatrak nia ma przez to więcej mocy. Przy 10m/s jego moc jest o niebo większa, jeśli nie ogranicza jej zmianą kąta łopat, obracaniem się od wiatru, albo hamulcami.
Nie da się włożyć wielkiej prądnicy i uzyskać więcej prądu. Fizycznie nie możliwe. Musi być odpowiednia i tyle.
We wietrze który ma 0m/s nie na żadnej energii.
We wietrze 4 m/s jest X energii a przy 7 m/s Y energii.
Fizycznie nie da się więc wyciągnąć z wiatru więcej energii niż jej jest w tym wietrze, a w polskim wietrze przez 4/5 czasu praktycznie nic tej energii nie ma.
Najgorsze w tym wszystkim jest to , że energia wiatru nie zmienia się proporcjonalnie do jego prędkości.
Ani nawet z kwadratem prędkości.
Zmienia się z trzecią potęgą prędkości wiatru. To oznacza że gdy prędkość wiatru spadnie o połowę, dwa razy, to jego energia spadnie ośmiokrotnie!
2 x 2 x 2 = 8
Stawianie bardzo drogiego wiatraka giganta, by dawał tyci tyci prądu jest jak dojeżdżanie do pracy własnym pociągiem i to samemu.
Witam,
Posiadam instalację on-grid jednofazową ( skorzystałem z dotacji ). Czy mogę taki wiatrak podłączyć pod istniejącą instalację i czy ma to sens ekonomiczny ?
Ktory inverter najlepszy do offgrida hybrydowo PV i turbina? Moc do około 6kW. Np. Growatt SPF6000ES ma 2 stringi wejsciowe DC wiec mozna kabinować, ale niestety MPPT nie pozwoli na odbior calkowitej energii z tej czy innej turbiny.
bez sensu w tej cenie kupisz 6 kW hybrydowe deye
@@4nrgy jak masz na myśli jakiś konkretny to podaj symbol porównam sobię i może zapisze się tu po kilka turbin.
@@4nrgy który model Deye ma tę funkcję bo w jednofazowych SG03LP1-EU tego nie widzę. Jakie napięcia ma oferowana przez Ciebie turbina 1KW? Jeżeli MPPT startuje w okolicy 120VDC to wszystko poniżej idzie na stratę. Więc tracker MPPT będzie załączał i wyłączał podczas słabszych wiatrów.
Proszę o informacje jaki inverter do tego potrzebuję żeby podłączyć do magazynu energii 48v lifepo4 do którego jest już podłączony inverter wraz z 6000 w paneli foto
Liczby ok a w praktyce?
Ile waży ta elektrownia ?
Bardzo proszę o kontakt w sprawie elektrowni wiatrowej.pozdrawiam
Czy magazyny energi mozna kupic? Proszę o namiary
Witam. A ci Pan sądzi o turbinach firmy Dospel?
przekret, sciema i oszustwo. pójdą za to do więzienia. to się nie skończy na sprawach cywilnych
Czy można kilka takich turbin podłączyć do jednego inwertera aby zwiększyć moc?
można ale to spora komplikacja i cenowo też już nie wyjdzie atrakcyjnie to w takiej sytuacji to lepiej kupić turbinę 2-3 czy 5 kW łatwiejszy montaż łatwiejsze sterowanie
Możesz zaproponować jakiś przetwornik do ładowania akumulatorów LiFePO4 12.8V z tej wysokonapięciowej elektrowni ?
najprosciej to inwerter hybrydowy 12V z AliExpress. ale ta elektrownia nie jest pomyslana na 12V.
1kw 12v to 80A!!!!
bez sensu
Czyli co wystarczy podłączyć taką elektrownię wiatrową przez mostek prostowniczy na mppt inwertera DEYE który ma funkcję obsługiwania generatorów wiatrowych i mamy gotowy system bez dodatkowych sterowników ?
dokładnie tak
A hamowanie turbiny?
A daloby sie dorzucic do takiego zamowienia choc 2kw elektrownie? ;) chyba duzo mocniejszy masz nie bedzie musial byc ;)
nacisk w poziomie na maszt przy smiglach o srednicy 2,8m jes PONAD 2* większy
@@4nrgy A różnica w cenie masztu jaka?
A jak by można podpiąć tą elektrownię do victrona?
Witam
Skąd został wyprowdzony wzór który został użyty do tych uproszczonych obliczeń, pytam z ciekawości?
Rozumiem że to jakieś przybliżenie, które bierze pod uwagę szczegóły pierwotnego wzoru i po podstawieniu liczb pozwala obliczyć teoretyczne maksimum przy "dobrych wiatrach"
40% sprawność
wzor na moc to 1/2 s-1.22(gęstość)*v^3
s=pi*R^2
stad sie wsiela wartość
@4nrgy to by się zgadzało. Dzięki
Witam. Arku podpowdz proszę. Mam elektrownie od Jesiki (kupiona 3 lata temu , 1.5 kW- srednica okolo 2.2mb- 48v) mam easun 5kw i magazyn 15kwh LFP plus panele foto. Jak teraz do tego podpiąć moja elektrownie na 48v ?
tani sterownik pwm 48V i poszło
Po co stawiać maszt można zamontować wiatrak na drzewie po jednym na każdaj gałęzi 😂
aleś mnie właśnie zainspirował chłopie :D
Moze na galezi to nie, ale na drzewie bez galezi to juz zezwolenia nie potrzebujesz
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 dokladnie, a drzewo upierdzielone na dajmy na to 15 metrach to darmowy maszt + darmowy fundament + nieco opalu w korony
akurat drzewa od strony wietrznej to to, czego mi nie brakuje, musze tylko obczaic czy te wiatraki rzeczywiscie sie oplacaja
Można wykres mocy turbiny od prędkości wiatru. Jak rozumiem ona ma 500V i 2A na wyjściu?
@@erykjarosz6528 podobno 5A ale Arek nie chce rozczarowań jak komuś nie dmucha.
@rdcabal Dlatego przydał by się wykres mocy od prędkości wiatru ;) wtedy można by oszacować czy się nadaje w danym miejscu czy też nie
@@erykjarosz6528 podobno 5 łopat zaczyna produkcję wcześniej ale też jest słabsza przy silniejszych podmuchach
Te silniejsze podmuchy to będzie kilka dni w roku, myślę, że nie ma czym się martwić.
wykres mocy od prędkości to teraz najczęstszy sposób oszukiwania ludzi. każda lachudra umieszcza. nawet te AliExpress ze smaarad mają wykres. to nic nie znaczy. excel i wpisanie formułki
Czy można dostać więcej danych o elektrowni wiatrowej, ponieważ mam inwenter na 24V i czy będę mógł go podłączyć?
live w niedzielę. jezeli inwerter ma zakres do 450V PV to można przez sterownik podłączyć aleto sterownik wtedy inny
Mam Falownik EaSun 3KVA o parametrach 220VAC 2,4KW 24V, 50A, 20/30A 80VDC. A na reszcie się nie znam 😊
nie pójdzie. on ma wejscie do 80VDC max
Ok, dziękuję za info. Mam prośbę, ja jestem laikiem i niechce wszystkiego się uczyć, zrobić kompletny zestaw: turbina, stetownik, inwenter itp. Kupuje, montuje i cieszę się darmowym prądem 😊
@@rafajastrzebski5431do turbiny inwerter nie potrzebny
U mnie wieje ciągle . Wezme dwie z przetwornicami do grzania wody .
Najtańsza elektrownia to było dynamo w rowerze Wigry 3
nawet mi nie mów. żeby zajarzyc żaróweczkę to trzeba się było zarżnąć pod górkę zwlaszc
@4nrgy ha ha ha tak dawało radę ale się świat zmienił od tamtej pory. Teraz mamy baterie nuklearne z chin działające 50 lat.
@@4nrgy może zrobić pan odcinek o niklu63 izotopie w nowym typie baterii
Lepszy jest wirnik do wytwarzania iskry w piecach junkers ma mniejsze opory podłączasz to do sieci wodociągowej na rurke i masz free energy
Masakra, trzeba było szybko jechać, żeby coś widzieć. Sprawność dynamo (tego co dociskało do opony) może jakieś 20% razy sprawność żarówki. Wtedy nawet niebieskiej LED nie było, a pozostałe kolory słabe że jedynie do sygnalizacji się nadawały.
Czy ten wiatrak jest w stanie przez godzinę wyprodukować 1000wat przy prędkości około 5ms/h
nie
@hublanek a jaka siła wiatru to spełni ?
@PermanentnyZespolTourettea dzięki za info
@@janbak1486w turbinach piekne jest to, ze moga dawac prąd przez calą dobę, i nawet jak bedzie to 200 wat i i tak uzbierasz ponad 2 kwh.
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Jak będziesz zbierał do wiaderka na grzyby .
Polecam te Turbiny zwłaszcza jak wiatr nie wieje 🤣🤣🤣 O wiele lepiej zainwestowac w panel Fotowoltaiczne bo staniały drastycznie i słońce jakie by nie było ,zawsze jest ta energia 😆
Problem w tym, że nie zawsze. Od listopada do lutego jest słabo. W grudniu było kilka słonecznych dni, ale żeby "nałapać" słońca na zapas musiałbym mieć magazyn 30-40kWh.
Np. 9 grudnia w mojej okolicy przez cały dzień na niebie była taka ścierka, że całkowita produkcja wyniosła poniżej 1kWh. Czyli falownik skonsumował więcej niż uzyskałem z paneli.
Po co montować wiatraki, skoro wg autora z gazu prąd jest poniżej 1 grosza?
Bo masz dywersyfikację źródeł energii, a to zawsze plus
Nie kazdy ma miejsce na kogenerator
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 a na wiatrak to już ma ;)?
Bo najważniejsze abyś kupił, a to że to potem nie działa? A no fakt znowu trzeba coś dokupić...
Gdzie można składać zamówienie ?
link pod filmem
Witajcie mam problem chciałbym kupić panele jakieś dobrej jakości i zastanawiam się nad produktami chińskimi aczkolwiek czy jest między nimi jakaś różnica czy ktoś może doradzić z jakiej firmy wybierać panele i z jakim zapasem Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam Mariusz
Hurtownie są teraz pełne paneli w bardzo atrakcyjnych cenach. Najlepiej najpierw się zastanowić czego potrzebujesz i co Cię ogranicza (np. moc, napięcie w stringu, prąd, wymiary paneli, masa paneli, oczekiwania estetyczne).
Producent/marka to w mojej ocenie sprawa wtórna.
Jeśli nie potrzebujesz tych paneli zbyt wiele, to najlepiej brać to co masz dostępne w swojej okolicy w celu zminimalizowania kosztu dostawy.
Już na paliłem na ft 2000 i lipa a mieszkam na Pomorzu gdzie teoretycznie wieje dosyć często . Jak ktoś liczy że w Polsce centralnej będzie produkować energię z wiatru jest w głębokim błędzie jak kupowałem w Łebie swoją zabawkę byłem pełny optymizmu bo widziałem jak pracuje i jakie ma osiągi a 60 km dalej na 9 m maszcie szału nie ma.
A jeśli chodzi o postawienie tak wysokiego słupa nie ma problemu się da 😊😅😉
aha. mam kilometr do 1mw elektrowni na mazowszu.
nie wiesz o czym mowisz niestety
@@4nrgya maszt też ma 9m?
@@4nrgy lekko smieszne jest porownywanie 100metrowych elektrowni do tych 10metrowych
a turbiny z łamanym ogonem?
Moge zamowic z Wami w razie czego prosze o kontakt. Pytanie mam czy mozna wiatrak podlaczyc do sieci na starych zasadach czy to wszytsko jest off grid? Bede wdzieczny za odpowiedź. Pozdrawiam
@@Skiper870 możesz tylko sterownik potrzebujesz bo mppt się do turbiny nie nadaje.
@rdcabal właśnie nie wiem jaki sterownik, myślałem że falownik jest potrzebny szukałem rozwiązań nie potrafię znaleźć a osobiście bardzo fajnie prezentują się wiatraki pionowe Dragon podobno polski producent.
@Skiper870 chyba jako ozdoba się prezentują. Pionowa oś to wydajność/5 dla tej samej średnicy. Arek to wyjaśniał.
Ze sterownikami to kłopot bo podobno mało kto produkuje a jeszcze mniej ludzi wie jak to powinno działać.
@@Skiper870 Jest filmik na youtube pewnego gościa co to gówno kupił-tak mi go żal .Walczy o zwrotkę- ciekawe jak to się skończyło ?
Czy ten sterownik PWM za 300 zł dostępny jest od zaraz?.
tak. mozna zamówić z elektrownią
No to zamawiam razem z elektrownią.
Ja chciałem kupic juz mniej więcej rok temu ale do dziś nie znalazłem nikogo kto by się podioł montażu. Tu jest problem znaleźć kogoś kto potrafi to zamontować żeby działało. Mieszkam na wsi w polu na górce, wiatru mi nie brakuje
Chętnych do zamontowania pewnie znajdziesz. Ale czy uda Ci się uzyskać od kogokolwiek (na piśmie) gwarancję wydajności, to już bardzo wątpię.
Tym bardziej w układzie, w którym ty powierzasz sprzęt.
Taka mała turbina to fajna zabawka. Jeśli ktoś umie i lubi, to można zamontować dla samej frajdy pomajsterkowania.
Przy montażu na dachu prądu z tego niewiele, a do tego już sam falownik będzie konsumował ze 100W.
Na początek warto przemyśleć jakie ma się oczekiwania odnośnie potencjalnych uzysków, a potem przeanalizować swoje możliwości w zakresie miejsca montażu i zbadać siłę wiatrów.
Pomijając sens ekonomiczny tego przedsięwzięcia, to cena 1300zł wydaje się być dość atrakcyjna na tle rynku turbin w Polsce.
4 tysiące za taką plastikową zabawkę? Koszmar. Samodzielnie wykonana elektrownia wiatrowa może być tańsza i równie wydajna, o ile użyje się właściwą konstrukcję i technologię.
Rozwijając kilka dni później ten komentarz chciałbym zauważyć, że elektrownia wiatrowa mogłaby być bardziej atrakcyjna dla klienta, gdyby była sprzedawana razem z zestawem serwisowym zawierającym zestaw najbardziej zużywających się części, np. łożysk do wirnika oraz smar lub olej do ich smarowania, złącza elektryczne itp. Taki zestaw byłby namacalną gwarancją długotrwałej eksploatacji urządzenia, więcej wartą niż gwarancja tylko na papierze.
Czekamy na film w ktorym to robisz...
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Od jakiegoś czasu buduję małą 2,5 metrową łódkę, która ma być w moim zamyśle wyposażona między innymi w silnik wiatrowy jako napęd do prądnicy oraz pędnika (moc prądnicy będzie mała bo większość energii musi iść do pędnika). Jeśli wszystko pójdzie dobrze to owszem, udokumentuję to na filmie.
No i ok ;] pozdrawiam.
Czyli ile wyjdzie falownik plus elektrownia i czy będzie działało on gird
z deye od razu
@4nrgy z deye sun 2k g1f też bedzie
13 - 15 ms/h ile to km 25km??
zawsze *3,6
A jaka to jednostka ms/h ?
@@bogdankiluk5490 metrów na sekundę ?
Jestem zainteresowany taką elektrownią wiatrową dla gospodarstwa domowego
Tą 3.2m 220v to bym brał w ciemno przy grupowym 😊
Arku niestety ja kupiłem od p. Zbyszka ozdobę do elektrowni a nie sterownik.
Ta turbina tytułowa przy 4m/s zrobi 50Wh a parzy 5m/s 100Wh. (11m/s=1kWh)
A falownik ze 100W ciągnie na pusto. Prundu nie będzie.
Falownik deye na 3 fazy?
każdy
@4nrgy ok zgłosiłem się na listę
Odradzam elektrownie na wiatr - niedlugo zostanie wprowadzony podatek od wiatru.
Na offgridzie nikt Tobie podatku nie naliczy, bo skąd ma wiedzieć, że masz wiatrak. A z drugiej strony znając rządzących to zapłaci go każdy.
A kto Ci sprawdzi, czy wieje na działce 😅
Wiekszych glupot nie slyszalem.
Może napisz chociaż jeden konkret. Taki, który najbardziej Ci się rzuca w oczy to wtedy od razu Twój komentarz będzie bardziej wiarygodny. Dziękuję.
Don Kichot walczy o wiatraki? Ekonomia jest bezlitosna. Tylko PV.
Fajnie trochę zdemaskowałeś krętaczy i podszkoliłeś ludzi. A kiedy będą elektrownie 5Kw . Pozdrawiam.
pracujemy. trzeba cenę i sterownik dograć
bez przesady, ten "krętacz" jednak napisał w opisie że realna moc to ok. 1 do 1,5kW. 5000W z tytułu to pewnie maksymalna moc prądnicy, powyżej tego się kabelki w środku topią. Jest też wzmianka o 5kWh, ale to produkcja energii na dobę, co chyba też nie jest zawyżone.
@@dramic6869 Mam taką turbinę SM6 niby 5 KW o napięciu roboczym 220 VDC, moc Max jaką zaobserwowałem to 3.2kw w piku ale turbina ma zmienione śmigło na większe bo to oryginalne nadaje się tylko do kosza
@@krzysztof8537 jakie masz zamontowane śmigła?
Ale ogłupianie ludzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wszedlem tylko dla komentarzy. Nie zawiodlem sie ;]
Taki specjalista a jak szybko sie sprzedał i zamieniał w marketingowca a może od poczatku to planował Reklamuje wsztstko i nie liczy się że jego subskrybenci będą tracić na niskiej jakości produktów z chin
Wiatraczki dla Polaków przymocujcie sobie przy dupie ❤i zobaczycie ze działają ❤ najlepsze niemiecki ❤kupujcie wszyscy ❤
Czy ktoś testował w warunkach polskich wydajność?
Wielu.
Świetny kanał do naganiania ludzi do zamówień z alibaby. Przestrzegam - sami kupicie taniej.
Co za kity
Wyjątkowo bezkarny sposób wymuszania haraczy.
To nie jest dobre takie małe elektrownie. Nigdy się nie zwróci jej koszt .i takie małe elektrownie to są zabawki . Jedynie duże elektrownie mają sens powyżej 100 kw. Dla tego że nie mamy stałe ciągłego mocnego wiatru . Te 100 kw zawsze dzieli się przez 10 .i mamy w miarę ciągła stała energię na dom .a nadwyżki prądu można zwyczajnie sprzedać aby inwestycja się zwróciła .dla tego żadne magazyny nie mają sensu . Te małe elektrownie można porównać do anegdoty dla czego ludzie wolą jeździć samochodami a nie rowerem 😅
Skąd Ty bierzesz to "dla czego"?
Sprzedać? Komu
Nie liczy się czy to coś się zwróci, najważniejsze że ktoś na tym zarobi, na marginesie dodam że na pewno nie kupujący...
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 trzeba poczytac jakie sa zasady od sprzedazy zielonej energi do 1 MW .BEZ KONCESJI
Tego śledzenia twarzy to się nie da oglądać !🤮Ale materiał spoko.
Jak chińczyk zrobi.. To skorzystasz