Wymyśliłem to już dawno do mojego mikro kampera, który stał się dla mnie bardziej poligonem technologicznym, niż środkiem transportu. :) W systemie mam: - agregat 800W (silnik 1,2KW) - bateria 1200Wh - wymiennik ciepła do spalin Gdy robi się zbyt chłodno to uruchamia się agregat i dogrzewa kampera jednocześnie doładowując akumulator LIFePO4. Uruchamia się również gdy brakuje energii w akumulatorze.
(mój kamper ma całkowicie nową zabudowę) Niestety boję się spać przy działaniu tego urządzenia, więc używam go tylko w dzień. Boję się jakichś nieszczelności w samym silniku i w wymienniku, chociaż wykonałem go starannie. Po za tym jest BARDZO głośne i tak nie da się spać. ;)
@@ansuz3653na noc zrób żeby webasto (mokre) grzało system ogrzewania. W jednego ruskiego jutubera w kamperku był kocioł gazowy który grzał wodę dla użytku i grzejnik taki jak normalnie w domu mamy)))
@ansuz3653 no kurcze calkiem dobry pomysł . rzeczywiście generator nagrzewa pomieszczenie ale problem szczelności wydechu to chyba wyciąg na koncu by rozwiązał nie?
@@wenus525 super że stawiamy siebie w politykę konfliktu, zamiast umieć tego uniknąć, ale nie chcę tematu politycznego rozpędzać. Po prostu jakby rządził ktoś komu zależy na tym kraju sytuację mielibyśmy zupełnie inna. Tu da się mieć tani prąd i wojsko na wysokim poziomie a jest zupełnie odwrotnie. A przerzucanie odpowiedzialności na obywatelach nie było by złe pod jednym warunkiem. Jakby podatki zostały zlikwidowane. Bo po to one są płacone by nam żyło się bezpiecznie i w dostatku a nie że mamy się o wszystko martwić i jeszcze dumać na nierobów.
@@90xer kombinowano było w każde czasy w każdym kraju , resursy to jest biznes , elektrownie i różnie sprzedawcy prądu (w Ukrainie przykładowo niema takiego płacono jednemu dostawce w całym kraju) zarabiają na na obywatelu czy firmie która pobiera prąd/gaz/cieplo. Dla tego jak niektórzy zaczęli robić offgrid czy sprzedawać prąd do sieci to cena wzrosła bo cały koszt utrzymania elektrowni i koszt prądu jest rozdzielany na mniejszą ilość użytkowników i ilość pobieranego prądu. Jak by to było jak w Ukrainie chociaż gdzie są elektrownie atomowe i spokojnie produkują prądu z stałą ceną bo jeden załadunek w reaktor wystarczy na 25 lat, dla tego można utrzymać stałą na długi czas, ale i tak to nie działa dla obywateli, bo oligarcha który to ma sprzedaje co raz droższe, w dodatek są przerwy w dostawie po grafiku a ten cały prąd leci do Polski i innych krajów unii i sprzedawany jeszcze drożej .
Takie turbiny (gazowe, parowe, atomowe) były produkowane od podstaw w Elblągu. Były produkowane na cały świat. Były produkowane bo w tym roku zamknięto tą fabrykę!!!
Ten pan jutiuber ma bardzo swobodne podejście do rzeczywistej rzeczywistości i prawdy jako takiej, więc jeśli już ktoś chce tracić czas na oglądanie, to wszystko co podaje powinien sprawdzić/potwierdzić jak zielone kupione u cinkciarza.
Ten świat zmierza w złą stronę. Zamiast elektrownia produkować prąd z węgla, do tego mogą mieć super filtry i zero emisji CO2 i sprzedawać za grosze dla czystej europy i otoczenia to my musimy teraz kombinować jak tu przetrwać. To są już nawet nie żarty. To jest jakaś tragedia. Zaraz dom będzie drugą fabryką.
Elektrownie uzywają filtrów ale myślę, że można bardziej ograniczyć CO2 bardziej. Polska ma węgla na 100 lat. To jest stabilne źródło energii. Np. Niemcy konserwują swoje kopalnie, nie niszczą, zalewają, zasypują pokładów i maszyn jak to ma miejsce u Nas :(
@@sevjij zło potrafi rozgościć się tak samo w kobiecie jak i w mężczyźnie ! Nie ma na to reguły ! A jak baba zwariuje to nie ma zmiłuj się !!! Niestety......
@@sevjij Nie ma reguły na to, ile głupoty i podłości w jakim człowieku zagości, czy to w kobiecie, czy w mężczyźnie, jak w główkę piznie.... Choć jak ogólnie wiadomo piznięta baba to jak armagedon......
Myślałem nad czymś takim już dawno dawno temu, obecnie mam 10kw ongrid i 4kw offgrid z magazynem wszystko sam robiłem i teraz mój przyszły projekt to będzie właśnie coś takiego. Agregat na LPG z którego ciepło poprzez wymiennik ciepła oddam na podłogówkę w domu a energią elektryczna naładuje akumulatory :) Bardziej hobbystycznie się bawie i jeśli z czegoś mam zyski to ciesze się bardzo :)) Moja wizja to maksymalna oszczędność energetyczna oraz niezależność energetyczna :D Z tym, że nie oszczedzam energii elektrycznej w ogóle :D A wręc przeciwnie :D staram się zużywać wszystko :DDDD Moj dom przez cały rok swieci się jak choinka na swięta a temperatura w domu mam 25 stopni oC :D Bo moja tak lubi
Już szukają agregatów. Już pisza do chińczyka. A nawet policzyć ilości kWh w LPG nie potrafia. Ciekawe czy Jimmy też taki geniusz matematyk. Tak z ciekawości na tym kanale coś udało się dowieść do końca ? bo co rusz coś nowego. Naiwne pelikany podniecone i klops i cisza.
Na taki blok czy całe osiedle domków jak u moich rodziców to taki generator super sprawa. Tym bardziej że mamy elektronika magika i złota rączkę i gośc na wszystkim się zna. Pozdrawiam.
No i rozumiesz... Weź se kalkulator, odpal Wiki (ze zrozumieniem przeczytaj bo pierniczą ci się litry z kilogramami, kalorie z megadżulami). Nakręć sprostowanie. Na ten moment wartość przekazu zerowa
Cześć. Bardzo lubię twoje filmy, subskrybuję twój kanał, jednak w mojej ocenie w powyższym materiale popełniłeś dużo "błędów". A więc: w 6 minucie filmu podałeś że 1 litr LPG=27kWh - NIE! 1 litr LPG to 25,02MJ energii czyli 6,95kWh!!! Przy cenie 2,9zł za litr (orlen) wychodzi 41 groszy za 1kWh Z kolei jeśli chodzi o gaz ziemny to: 1m3 = 32,26MJ czyli 8,96kWh, przy cenie 2,63zł za m3 wychodzi 29 groszy za 1kWh energii Jeśli chodzi o "prąd z gazu" to zakładając sprawność silnika to 30% a prądnicy 100% to : 1kWh z 1l LPG będzie kosztować ok. 1,2zł/kWh 1kWh z 1m3 gazu ziemnego będzie kosztować ok. 0,87zł/kWh Szkoda że tak to wychodzi.
Trzeba jeszcze doliczyć koszty agregatu i jego żywotność + koszty napraw. Wtedy może to już wyjść kiepsko. Jeszcze awaryjnie na kilkanaście dni w roku to rozumiem, ale korzystać z tego i hałasować tym co kilka dni to już bym wolał ładować sobie magazyn energii z sieci energetycznej.
@@mariusz07 Filtry, oleje (+utylizacja) oraz rewizje i resurs zbiorników gazowych. Jak było powiedziane, dla warsztatów to świetna koncepcja (choć na razie prototyp).
Czy można prosić o wyjaśnienie? Skoro 1m3 gazu ziemnego = 8.96 kWh dlaczego PGNIG rozlicza 1 m3 gazu = 11,568 kWh? Czy dlatego, że może? czy stosuje wymyślny algorytm?
A ja tam powiem jak ferdek którego kigdy nie lubiłem, po 1 moc z paliwa podana np. w J to nie jest moc po pracy rozumicie nigdy bo każdy silnik piec ma inne parametry, pracy spalania w każdym bądź razie nie jest to przekładne na tą energię efektywną, czyli taką już po pracy urządzenia po 2 każdy wie że np. LPG to mieszanka gazów i nigdy nie jest taka sama, wie ten kto reguluje gaz 12 razy w miesiącu bo tankuje tam gdzie taniej po 3 to nikt jeszcze nic nie zrobił a po 4 to Pan z filmika na końcu to żenada bo honda plus chłodzenie spalin z tak małego silnika z nie ma co gadać kosiarki nie no sorry takie efektywności cieplne to.... ehhh
NIE MAM POJĘCIA SKĄD TAK WYSOKIE WARTOŚCI W kWh??? I po drugie propan i butan sprzedaje sie w litrach a nie w kg. Waga dla propan- butan w zależności od składu procentowego to 0.51- 0.58 kg/litr. 1 kWh/kg = 3,6 MJ/kg. Podzielcie sobie i sprawdźcie ile kWh maja poszczególne paliwa. Współczynniki przeliczeniowe - wartości opałowe Nośnik energii Zawartość energii [MJ] 1 kg węgla 29,33[MJ] 1 kg węgla brunatnego 7,96[MJ] 1 kg oleju opałowego 42,00[MJ] 1 l oleju opałowego 37,80[MJ] 1 m3 gazu ziemnego 32,26[MJ] 1 kg mieszanki LPG (50/50%) 43,03[MJ] 1 l mieszanki LPG (50/50%) 25,02[MJ] Kaloryczność LPG 1 l mieszanki propan-butan jest równoważny: 0,85 kg węgla 3,14 kg węgla brunatnego 0,66 l oleju opałowego 0,775 m3 gazu ziemnego albo 1 kg węgla 1,18 l LPG 1 kg węgla brunatnego 0,31 l LPG 1 l oleju opałowego 1,52 l LPG 1 m3 gazu ziemnego 1,29 l LPG +48 509 062 346 Porównanie wartości opałowej nośników energii Rodzaj paliwa Jednostka sprzedaży Wartość opałowa Jednostka energia elektryczna 1 kWh 3,6 MJ/kWh węgiel kamienny 1 kg 24 MJ/kg koks 1 kg 27 MJ/kg olej opałowy 1 l 39 MJ/l specjalny olej opałowy typu ECOTERM 1 kg 43 MJ/kg benzyna 1 l 38 MJ/l gaz płynny luzem 1 l 24 MJ/l gaz płynny butle (propan) 30 kg 47 MJ/kg gaz płynny butle (propan) 11 kg 46 MJ/kg gaz ziemny GZ-50 1 Nm3 34 MJ/Nm3 Porównanie właściwości propanu i oleju opałowego Rodzaj paliwa Jednostka sprzedaży Wartość opałowa Jednostka energia elektryczna 1 kWh 3,6 MJ/kWh węgiel kamienny 1 kg 24 MJ/kg koks 1 kg 27 MJ/kg olej opałowy 1 l 39 MJ/l specjalny olej opałowy typu ECOTERM 1 kg 43 MJ/kg benzyna 1 l 38 MJ/l gaz płynny luzem 1 l 24 MJ/l gaz płynny butle (propan) 30 kg 47 MJ/kg gaz płynny butle (propan) 11 kg 46 MJ/kg gaz ziemny GZ-50 1 Nm3 34 MJ/Nm3
@@okoproroka1561 Propan butan sprzedaje się i w kg i w litrach. Paliwo na stacji sprzedaje się w litrach a gaz ziemny dostarczany w m3 sprzedaje się Tobie w kWh i co to mam za znaczenie. Tu mi chodziło tylko i wyłącznie o kWh otrzymywane podczas spalania
proponuję jako generatora użycie alternatora samochodowego, typowy ma 14V140A, czyli moc 1,96kW. Pokombinować z napięciem regulatorem i obrotami to przy tym samym prądzie 140A to i 5kW wyciągnie, ewentualnie dołożyć 2 lub 3, ... i już! :-) Na ale...ro można kupić za 150-300PLN, ale chyba po tym materiale ceny pójdą w górę. Niestety z 1l LPG to tylko około 7kWh energii wyjdzie, czyli 0,54PLN za 1kWh.
jako inż. mechaniki technicznej widze w tym możliwy do czasu potencjał na spory zrzut kosztów, na nasze gospodarstwa i tak są skarbonkami dla gmin aby kosić nas jak sie da podatkami itp także długo to nie potrwa zanim zaporowego podatku nie uchwalą lub pseudo ekologicznego zakazu że niby CO2 i inne niczym nie podparte wyssane z rowka blokujące treści. W przypadku silnika Diesel-a jest możliwość amortyzacji drgań mechanicznych aby nie był dokuczliwe nawet wicej mozna wykonać przeliczenie charakterystyki trakcyjnej pod nowe potrzeby docelowe podać nową wersję mapy dawki wtrysku wówczas silnik nie będzie taki roztrzęsiony. W autach bardziej przyrost mocy i dynamika jest potrzebna dla agregatu stabilna praca obrotowa, co daje szereg możliwości re-kalibracji pracy ciągłej. kalibracja nowej całej mapy pracy silnika aby nie generował drgań z pracy jak przy dynamice która jest potrzebna a dławi sie innymi zabiegami. Sam posiadam agregat 8,5kWh 3-Fazowy na jednostce na olej napędowy i bardzo ładnie cicho pracuje a wcale nikt tam do tego nie przykładał uwagi większej także pole manewru poprawy warunków pracy silnika jest duże no nowe potrzeby i taka jednostka mało zużywa ON na godzinę pracy z pełnym obciążeniem nawet. Do tego mamy gdzie ś w archiwach kolegi pracę dyplomową z okresu studiowania na zasilanie takiego takiego silnika zwykłym olejem roślinnym rzepakowym po małym zabiegu poprawiającego jego zdolności by był bardziej dostoswany do spalania i bez kłopotu spokojnie można go używać jak oleju napędowego naftowego w takiej jednostce i nie traci na żywotności mocy czy też mit że ulega awariom i się zniszczy - udokumentowane badania wraz pomiarami i wszelkich komponentów po dłuższym okresie stosowania - tu nie ma czarów tylko proste wyliczenie do czego dostęp taniej wyjdzie i to z planem co najmniej na 5-lat do przodu bo nikt po pół roku nie będzie tego zamieniał znowu na kolejne tańsze źródło oczywiste a to sie dzieje jak nie przewidzimy co rynek nam wywali w kolejne lata aby podkręcić poprzeczkę bo zawsze znajdziemy wyjście z takiej opresji i to robimy coraz lepej i coraz szybciej - tylko żeby ktoś te inteligentne inaczej pijawy co uchwalają bzdurne przepisy argumentując teoriami rodem z komiksu pana Papcia chmiela to by było jako tako łykają co EU podsyła jak pelikany zamiast bronić interesu kraju i Polaków . Możemy temat rozszerzyć moge wesprzeć dydaktyczką doświadczeniem gdyby coś potrzebował służę jednak nie mam ze statusu zatrudnienia czasu na okrągło w tym siedzieć więc czas to moja waluta i mam go nie za wiele w tyg. także cierpliwość to podstawa w kontaktach a odpisze dam co tam mam i nie mam w tym żadnej chęci interesu dorabiać wystarcza mi z tego czym żyje codziennie ;) pracując. Pozdr. LWG Bartosz.
Cóż.. od paru już lat montujemy w Niemczech Brennstoffzelleheizung. Bardzo z grubsza polega to na chemicznej reakcji wodoru z tlenem. Wodór Brennstoffzelle pozyskuje sobie z gazu ziemnego. Efektem "ubocznym" jest ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu i wody użytkowej. Innym ubocznym efektem jest woda. Urządzenie jest tak skonstruowane, że każdej godziny wytwarzania "ubocznego efektu" czyli ciepła dostarcza również 600 - 750 W energii elektrycznej. Oczywiście największy sens ma to w połączeniu z małym magazynem energii elektrycznej. Dodatkową zaletą tej technologii jest całkowicie cicha praca urządzenia. Montujemy urządzenia amerykańskiej firmy Viessmann ( sic !! ), ale ok.. by nie kłamać urządzenie Vitovalor produkowane było jeszcze gdy Viessmann był firmą niemiecką. Swoją drogą o ile pamiętam to technologia liczy sobie ze 180 lat - czyli niczego nowego nie wymyśliliśmy.
Aaa i bym zapomniał.. Viessmann wykorzystuje w swym urządzeniu ( urządzeniach bo są teraz dwa ) Brenstoffzelle firmy Panasonic, która robi to chyba od 2009 roku.
W niemczech znany temat , vw budowal takie bloki ktore odrazu dolaczasz do sieci zamiast pieca gazowego . Poza tym firma Dachs buduje do dzis na silniku sachs z pelna elektroniką . Moc 5,5 kw jeden zylinder . Kolega ma juz 10 sezon . Agregat chodzi od listopada do marca . Zpiety z akumulatorami od widlaka i pompą ciepla . Obsluguje dwie rodziny ogrzewanie ,prąd - suma obliczen: koszta spadły o 68 procent . Agregat kupil uzywany . Nie jest dokonca tak zalozenia mowią .pozdrawiam
Te wikipedia meny, wy się weźcie za naukę z podstawówki a pozatym czy wy czytaliście z jakich warunków testów są wyniki na tej waszej gównopedii? I że gównopedia to nie są fakty?
Dzis mikroturbina o mocy cieplnej 60kW czyli duży dom lub 2 mieszania (na partrze) plus 40kW prądu to 4 mieszkania z magazynem 20-30kWh i mamy kamienice z 6 mieszkaniami obsłużoną a latem PV pod klimę. Mam to już opanowane a są i malutkie mikroturbiny znam 2 producentów.
..już jestem w temacie i mam generator na dieslu Onan Marine 5kW. Oczywiście daję benzynowy silnik na LPG. Tam zamiast chłodnicy powietrznej będzie podłączona wężownica do bojlera ss 300l i dwutorowo będzie grzanie i prąd - ten również dwutorowo na akumulatory i do gospodarstwa. Potem przełącznik na tablicy i jestem na tauronie !!!. Ale mam jeszcze wykonany GWC...ale to inna bajka
bo kogenerator to nic nie znaczy. to są mikroturbiny gazowe które tak się nazywają i wielkie silniki stacjonarne też się tak nazywają. każda elektrociepłownia to jest kogeneracja
Ta kogeneracja jest dobra ale ma więcej problemów jak oprzemy swój pomysł i zaczniemy liczyć ile nas wyniesie remont silnika , remont oprzyrządowania , remont na podstawie motogodzin, wymiany olejów i na końcu marnujemy ciepło w lecie , wiec tylko panele lub inne rzeczy. Wiem że możemy grzać wodę w domu do mycia , koapieli , basenu. Ale .. to nie do końca , wiec zimą super , latem trzeba myśleć .
Witam widziałem filmik z LIVE o tym samym tytule czyli jak to jest wartości uzyskanej energi z gasi są mniejsze co oznacza że nie opłaca się budować takiej hybrydy silnika z prądnica do wytworzenia energi elektrycznej a ze straty pod postacią ciepła odzyskać jej do ogrzewania domu ? Nie ukrywam zaciekawił mnie temat ponieważ pomyślałem że uzyskaną energię elektryczną można sprzedać sąsiadom zupełnie jak w temacie wcześniejszych silników gdzie my jako producenci sprzedajemy im ją taniej i tworzymy mikro sieć. Prosze o odpowiedz i wyjaśnienie
@ tak wiem nie szkodzi :) pomyłki się zdarzają i to rzecz ludzka, tylko chodzi mi czy dało by się jakoś obniżyć koszty za paliwo w tym przypadku gaz zwiększając efektywność. W dieslach stosuje się instalacje gazowe (LPG) który jest zmieszany z dieslem co obniża koszty może i w tym przypadki można było by coś zrobić ? Ogniwo paliwowe ? Mieszanie wodoru z LPG albo dotrysk mgiełki wodnej ? Która powoduje zwiększenie gazów w komorze spalania ? Ostatnio bardzo się zakręciłem jeśli chodzi o fotowoltaiki z własnym magazynem energii w postaci ciepła i ten pomysł mnie jeszcze bardziej zaintrygował zwłaszcza że mógł bym to np sprzedawać sąsiadom. Dzięki za odpowiedź.
sprzedaż energii (nawet sąsiadom) to kierunek zakazany. Państwo ma ustawowy monopol na sprzedaż kilkunastu dóbr a w tym - prądu, wody, energii cieplnej, broni, materiałów wybuchowych (z pamieci cytuję). Dla siebie - można.
Zeptobox zrobił kogenerator gazowy z silnika od matiza i mu się zatrał, bo silnik samochodowy mimo,że chłodzony cieczą to jednak w czasie jazdy jest chłodzony też powietrzem. Wyjaśnia to w filmie, dlaczego tak się stało. Najlepszy jednak byłby gotowiec.
nie wiem jak to powiedzieć ja po pierwszym kontakcie z tym kolegą jakby nie wróżę z fusów ale jednak poziom jego wiedzy technicznej oraz umiejętności myślenia to nie jest coś co ja akceptuję u współpracowników. czy otoczenia. chwała mu za to że zrobił. ja silnika od Matiza akurat bym nie użył dlatego że w porównaniu z Seicento to... po prostu nie ma porównania. rozbierzi obejrzyj korbowody, wał czy cokolwiek. bzdury o tym że silnik jest chłodzony powietrzem dodatkowo nic nie zmienią po prostu trzeba usiąść i wiedzieć co chce się zrobić zanim zacznie się to robić. pamiętam wypowiedzi tego człowieka na temat sterowników do elektrowni wiatrowych i mi to wystarczyło 🤷
a może wystarczy zrobić najpierw remont takiego silnika i złożyć go na ciut większych luzach na pierścieniach, bo faktycznie może pracować na nieco wyższej temperaturze, oraz dołożyć wydajniejszą pompę wody dla lepszego odbioru ciepło
wg terminologii uzywanej w samochodach i maszynach roboczych silnik matiz jest chlodzony wodą. to że woda oddaje ciepło do powietrza to nie określa konstrukcji i budowy silnika. silnik chłodzony powietrzem to silnik bez plaszcza wodnego.
Kogeneracja z gazu powinna być dotowana. Super pracowała by zimą w systemie z pompami ciepła i zapewniała by ciągłość generacji rozproszone gdy fotowoltaika nie produkuje
Gaz kosztuje 4,35 zł/m3 a to 10,6 kWh choć pewnie oszukują bo bywa, że trudno na tym gazie ugotować obiad Zatem Arku gaz już nie kosztuje 25 gr/kWh ok 45gr i już wiemy kiedy będą następne podwyżki.Pierwsza w styczniu a druga po wyborach w sierpniu. Do tego do rachunków dodawać będą opłaty stałe na które URE nie będzie miało wpływu, bo np wczoraj czytałem, że Tauron dolicza sobie do opłaty zmiennej koszty transformacji energii oraz te energię, którą im skradziono
Generator na prąd na benzynę można podpiąć pod gaz i masz wtedy mniejsza ilość kw. Tylko trzeba by było zrobić jakiś open source odprowadzanie ciepła do róznych modeli. Ewentualnie silnik np rowerowy spalinowy podłączony pod alternator który produkuje prąd. Obudowa 1. Giętkie rurki miedziane użyć które się wyginają a nimi przepuszczać wodę używając silikonu czy pasty termo przewodzącej by ułatwić transport ciepła do rury. Następnie zewnętrzne zaizolować by ograniczyć utratę ciepła z jakimś zabezpieczeniem od przegrzania. W tej wersji troszkę mniej miejsca trzeba 2. Rurki nie przylegają bezpośrednio do silnika dlatego można użyć taniej miedzi po prostu energia cieplna przenosi się w zaizolowanym pudełku. Przez to musi być odpowiedniej wielkości by ogrzać rury. Do tego jakiś sterownik plus odprowadzanie spalin co też można by było rurka spiralna np wypuszczać by ograniczyć straty cieplne. Np łącząc odrazu produkt z boilerem na wodę. P.s. Do szklarni ogrzewanie, prąd do zasilenia automatyzacji i lamp pędowych. Przy okazji CO2 by roślinki miały co jeść heh :) Tylko to raczej trzeba o takim rozwiązaniu myśleć jako używanie biogazu. Bo nastawiając się na sam gaz może się okazać że za parę lat ten system będzie bez sensu bo gaz będzie ciężej dostępny.
W lecie produkowac z fotowoltaiki i odpadow bio bimber a w zimie ten bimber spalac Pradu nie da sie dlugoterminowo przetrzymac ale bimber juz sie da, a do tego latwiej go przechowywac niz gaz. Na bimber silnik spalinowy da sie uruchomic. Zeby jeszcze dalo sie drewno, makulature i inne odpady zawierajace celuloze na bimber przetworzyc. Np liscie z drzew, odpady galezi, i inne bioodpady.
Czy jest szansa aby te automatycznie wygenerowane napisy usunąć albo chociaż przenieść do tych z YT (tak aby można je było wyłączyć)? Nie ukrywam, że bardzo mi one przeszkadzają
@@danieljaisnski5207 to ja doprecyzuję, bo chyba niejasno to opisałem. Chodzi mi o napisy wtopione w obraz video. Proszę o zamianę na takie, które można wyłączyć w opisany przez pana sposób.
silnik Matiza jest lepszy od seicento,3 cylindry F8CV,posiada wielopunktowy wtrysk,można je zastompić wtryskiwaczami gazowymi,a jedynie w fazie rozruchu dotrysk benzyny,chodz z mojego doświadczenia wiem że dobry silnik odpali na gazie,tym bardziej że nie wychłodzimy silnika do temperatury pokojowej,a pracując w cyklu,da radę pracować tylko na gazie,do tego na koło zamachowe dać pompę kawitacyjną,która momentalnie podgrzeje wodę do 90stopni,która będzie rozłączalna sprzęgłem elektromagnetycznym,a generator od przodu na stałę spięty z wałem sprzęgłem elastycznym.
co za różnica że posiada wielopunktowy wtrysk??? skoro my i tak zasilamy go gazem mało tego nie ma potrzeby wielopunktowego wtrysku bo to podraża koszt instalacji a zyski przy stałym obciążeniu i stałej prędkości obrotowej są prawie żadne
Jest problem z żywotnością agregatów. 3 tysiące godzin i remont. Ja bym się zastanowił nad używanym silnikiem z samochodu zasilanego gazem. Zamiast chłodnicy podłączamy bufor, zamiast prądnicy 12 v można wykombinować prądnice 48V i jakiś tani inwerter 240v.
@@okoproroka1561 🙂 No nie bardzo, stawiam tezę, że średnia prędkość takich samochodów codziennego użytku to 20/40 km/h (korki w miastach). Do tego dochodzi element pracy na obrotach do 2000/min, a nie 3000/3500, co znacząco wydłuża żywotność. Sądzę, że taki silnik w dobrym stanie można kupić w rozsądnej cenie. Pomijam fakt, że za agregat z silnikiem hondy, chłodzony wodą, o mocy 10kw, trzeba swoje zapłacić.
@@robertkalinowski9413 To kup taki silnik w rozsądnej cenie, a szybko rozwiejesz swój optymizm po kupnie szrotu wypolerowanego papierem ściernym z tym materiałem ściernym i rdzą w misce olejowej.
@@okoproroka1561 Propozycja z zawartą tezą, że wszystkie silniki używane na rynku wtórnym, to szroty. Uczulam, że nie wszyscy mają poziom intelektualny lewicowych działaczy rodem od Trzaskowskiego i coś tam się na silnikach znają.
Oczy wyszły na wieszch,uszy postawiłem,chwyciłem za kalkulator....1 litr lpg=0,51 kg czyli gdyby mieć taki system z magazynem energii na 5 kWh to jedna butla 11kilowa przed takim systemem. robi mi 194 kiloatogodziny a ja sterując systemem dozuję ładowanie magazynu energii w okresie zimowym !!!!Wooooooow!!!!!No i mamy kogenerator!!!😀👍👍👍👍👍👍👍 Zamykam plapuna,zamieniam się w słuch i odsłuchuję tyle razy ile trzeba aby pojąć istotę treści. Pozdrawiam!
Jest mi znany producent z naprawdę małymi turbinami 3,6kW prądu i 15kW ciepła do zastosowan domowych i rozmiar szafki kuchennej . Taka turbina pracuje ok. 6-7 godzin dziennie czyli załaduje magazyn 20kWh. Koszt 16 tys euro, żywotność 50.000 godzin z przeglądami co rok. Czekam aż zleca produkcję do Chin a wtedy cena pęknie. Drugi Izraelski na wzór Capstone szuka producenta dla swojej większej bo 35/60kW. Czekam też na ich bląd z produkcją. Wrzucicie do YT hasło Capstone 30 produkt wycofany ale to jest to.
widziałem małe niemieckie BHKW zbudowane chyba na silniczkach do napędu jachtów mają zawsze chłodzenie wodne i moce takich silniczków jachtowych są nawet od 2 KM, Myślę że zwykły przyczepny silniczek z żaglówki 4 takt dał by radę. Jest tylko problem że te maluchy standardowo nie mają filtra oleju. Trzeba by zobaczyć czy są troszkę większe stacjonarne benzyniaki jachtowe które z pewnością mają wszystko co nam trzeba. Niestety dawno takich nie widziałem. Dzisiaj do wnętrza jachtów żaglowych pakują tylko diesle a benzyna to w motorówkach dużej mocy.
Wszystko rozbija się o koszt i trwałość silnika/generatora. ALE: Silnik 4kw na ali kosztuje 400zł. Niestety chłodzony powietrzem i bez startera. Trzeba by stworzyć obudowę z chłodzeniem i odzyskiem ciepła i zastosować prądnice, alternator pi razy oko 2-3kw, jakiś akumulator buforowy i można działać. trzeba by policzyć czy opłaca się, co rok wymieniać silnik. Firma w której pracuję, płaci za 1kwh ze wszystkimi dodatkami płaci 3.41zł! Albo użyć gotowego generatora prądotwórzczego, ale taki model do którego można tanio kupić nowy silnik.
Ostatnio Skody Felicje ludzie po 1000zł sprzedają, jak trafisz taką 1.3 z gazem to od razu masz graty wszystkie :) Aż mnie kusi żeby spróbować, bo mi nawet taki silnik leży luzem jeden ;)
@ijonus sprawdź jak najbardziej. Ale musisz umieć ogarnąć komputer sterujący silnikiem, wszystkie wiązki elektryczne, wszystkie czujniki. Będziesz miał silnik który ma zgaduje 70 kw i alternator który ma pół kilowata. Także ten..... Ty być może za rok skombinujesz sobie nową Skodę. Na pewno masz gdzie wymontować silnik i razem z lokalnym Pudzianem zaniesiesz go do piwnicy. Ale takiego projektu na pewno nie można uznać za powtarzalny. Mimo wszystko życzę powodzenia
Witam serdecznie teoria jest dość całkiem interesująca takiego generatora energii jest tylko jeden jedyny minus mianowicie wydajność układu chłodzenia przy silnikach spalinowych przy małych pojemnościach silników mianowicie mam na myśli tu silnik 1000 cm3 jest na tyle mała chłodnica i układ chłodzenia że może nie wydać odpowiedniej ilości ciepła do ogrzania domu jedno rodzinnego bądź do ogrzania wody jeśli mieli byśmy zbiornik do wody o pojemności 550L . Pozdrawiam serdecznie
No po dużych wzrostach, w końcu ceny gazu w UK zaczęły spadać, osiągając poziomy z początku '22 r. , choć nie wiem czy to tak bardzo przekłada się na rachunki gospodarstw domowych. Tam znakomita większość domków ma taki ekonomiczny piecyk gazowy, pykający sobie białym, ledwo widocznym dymkiem. Ale że taki zysk na elektrowniach gazowych, to się nie spodziewałem. Jednak Anglicy mają w planie eksploatować złoża na Morzu Północnym, nam zostaje liczyć na zakończenie wojny i tani gaz od Ruskich. Ogólnie pomysł ciekawy ale nie przekonuje mnie silnik spalinowy, który w porównaniu z turbiną wykorzystywaną w elektrowni, ma nieporównywalnie więcej elementów które trą o siebie, zużywają się i w konsekwencji zwiększają awaryjność i koszty eksploatacji. Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić.
Są dwa podejścia do tego tematu: 1. Whispergen czyli generator oparty o silnik Sterlinga 2. Można zwiększyć efektywność ekonomiczną i zamiast akumulatora, nadmiar energii elektrycznej gromadzić w wodorze, który byłby dodawany do LPG jako paliwo do generatora.
silnik sterlinga to sciema i pseudonauka. nienawiść moja do tego potworka nie zna granic. nie wierzę żeby jakikolwiek inżynier był w stanie powstrzymać wymioty patrząc na tą konstrukcję 🥴 to jest jedno wielkie oszustwo. przecież dla pięciolatka to jest jasne że to nie moze działać i nigdy nie działało jedyne użycie silnika Sterlinga to wiatraczki stawiane na kominkach.
Kolega z ZeptoBox zrobił sobie kogenerator z jakiegoś chyba Matiza na gaz ziemny i to działa. Minusy to to, że jest głośne, ma za dużo ciepła w stosunku do prądu który by potrzebował. Wyszło tanio ale sam robił i sam serwisuje bo czasem się coś w Matizie zepsuje...
Tak naprawdę to wystarczy mieć dom pasywny (najlepsza inwestycja to dobre ocieplenie) 😊, niezbyt duży tzn. 100-120 m2, zwarta bryła. Kable grzejne jako ogrzewanie i wtedy żadne rachunki nie będą straszne. Koszt inwestycji w ogrzewanie też niewielki. Pozdrawiam.
Jak ponić nasze firmy chcą wdrożyć otrzymywania prądu nie przez spalanie gazu metanu w tym przypadku a przez jego wykorzystanie jako ogniwa na większą skalę bo teoretycznie wydajność tego rozwiązania może być duża.
witam bardzo zainteresował mnie ten projekt jednak interesuje mnie prąd około 50 kw bez przerwy 24 godziny na dobę cały rok jaki generator i ile wyniesie mnie jeden kilowat no i oczywiście koszt takiego generatora na gotowo
... a te akumulatory w banku energii nic nie kosztują? na ile lat starczą? a gdyby tak ładować wiosną przy ujemnych cenach energii i trzymać na zimę? :-)
dobra to teraz podpowiedź jaką prądnicę 5 lub 10 kw ?? bo wpisując na alegro w sumie to nic nie... najlepiej gotowe urządzenie aby to paskiem połączyć z silnikiem...
@@Krzysiekrecykling rozumiem, że mówisz o poskładaniu takiego kogeneratora, mnie interesuje gotowe komercyjnie sprzedawane urządzenie, nie mam czasu się doktoryzować i składać tego sam.
@@zlyzet stara zasada światowa - masz smykałkę robisz za grosze a resztę możesz wydać na Dominikanę , nie masz smykałki kupujesz ale zarabiają na tobie 20 razy a jak się zepsuje to jesteś w dupe a taki koleś jedzie na następny złom i kupuje silnik za parę stówek albo po prostu wymienia wadliwa część z allegro na nową . Czasem warto się doktoryzować bo to ci zostaje do końca życia . Ja o fotowoltaice nie wiedziałem nic . Wystarczyło dwa miesiące i sam postawiłem instalacje bez żadnej pomocy osób trzecich. Internet daje teraz możliwości miliona fakultetów bez nudzenia się na uczelni i wydawania kasy na bufonów z teczkami
A co jak by do zwyklego geregatu pradu zrobic przystawke ktora by odbierala cieplo z niego i przez wezownice mozna wode w budynku podgrzewac to juz nienjest duzy koszt 2 tys agregat i przeróbka jakiejs chlodnicy np z silnika od motoru. A jak by sie udalo LPG podlaczc to kosz spadnie o polowe. Podrawiam
Jakim cudem chcesz utrzymac temperature w silniku czterosuwowym ? Zatrzesz go w pierwszą godzine . Silnik jak ma juz pare stopni nizej od normy niepdwracalnie uszkadza sie uklad tlokowo pierscieniowy . Trzebabybylo zeobic jakis termostat , ale wtedy odbieralbys malo cieplo bo cyklicznie co chwila by sie zamykal gdyby puscil wiecej , trzecia sprawa jak chcesz zrobic kanaly w takimagregacie w cylindrze ? To nie silnik czterosuwowy chlodzony ciecza tylko powietrzem . Mowic zawsze latwo .
Bardziej proponowal byl odbierac cieplo przez wylot spalin zrobic z rury spalin wezownicy i wpierniczyc do bojlera z wbudowana wezownica a potem z bojlera na uklad centtalnego
to nie jest taki głupi pomysł a propos czterosuwowych agregatów natomiast jak to ma być system na cały dom to nie wiem jak jest z żywotnością tych tanich agregatów jakby to było gdyby one rzeczywiście miały pracować 1500 godzin w każdym roku
@@4nrgy pozatym druga sprawa jak dadzą sobie radę z ogrzaniem 200 l wody z całej chalpy z jakim skutkiem szybkością itp ja np mam dom 200 m i tyle w układzie , plus dogrzanie bojlera 100 l. Najpewniej podniosły by o parę stopni i nic więcej . Według mnie . Fizyki nie oszukasz to nie taka prosta sprawa .
@@4nrgy posiadam agregat waliskowy 1800 W jest cichy ma dwa tryby pracy, ale kratka wydechy naprawdę sporo się grzeje, myślę że częściej olej wymieniać i dołożyć okładziny wygłuszające będzie łatać plus jakiś odbionik ciepła na obudowę przy wychechu
Choćby nawet grosz był za 1 grosz za MwH, to będzie sprzedawana drogo tak jak prąd obecnie - w ten sposób padający system broni się przed upadkiem, oczywiście z naszych kieszeni. Zapomnijcie o taniej energii, póki na świecie jest SOCJALIZM i dawanie pieniędzy za nic niepracującym. Pozdrawiam.
Obudowac ? W aucie masz kanalu w cylindrach , to jedyne rozsadne rozwiazanie , dorobka do agregatu miala by taka mala sprawnosc i straty w powietrzu ze szkoda sie nawet zachodzic .
tak tylko kłopot jest w jakości tych agregatów. Po pierwsze będzie kłopot żeby się to całe towarzystwo w obudowie nie przegrzewało. po drugie nie mam pojęcia czy one są policzone na kilka tysięcy godzin pracy. po trzecie one są dosyć mało ekonomiczne jeśli chodzi o wykorzystanie energii paliwa.
a nie lepiej w tej samej piwnicy w ktorej stoi ów agregat na gaz produkujacy uboczne cieplo postawic pompe ciepla i chlodzic nią powietrze, ktore podgrzewa agregat i rozprowadzac taka pobrana z piwnicy energie do C.O. i C.W.U.?
Problem w tym że silnik hondy chłodzony powietrzem jest nie ekonomiczny najlepszy był by chłodzony wodą włączony w układ ogrzewania zasilany gazem z sieci
W lecie masz fotowolt. Oczywiście problemem jest zbilansowanie zużycia ciepła i en. elektrycznej. Jeżeli produkcji prądu jest więcej to nie ma problemu - nadwyżkę można zużyć na grzałce.
kilogram gazu propan to nie jest litr tylko prawie 2 litry i z tego powodu 1litr propanu to około 7 kWh. Licząc po 2,50pln za litr gazu i dzieląc przez 7 to przy stuprocentowej sprawności daje to 0.36pln/kWh ale to jest oczywiście nierealne. Przyjmując sprawność 40% da to wynik 0,9pln za 1kWh.
5:20 - no właśnie nie. Bo ja nie chcę dmuchnąć w dom takiej energii. Ja chcę stały dopływ małej porcji energii do podtrzymania strat. I po to jest bufor... Aktualnie mój dom potrzebuje 30 kWh energii na dobę. Niech to nawet będzie 1 kWh na godzinę... Mały dopływ, ale ciągły. Wtedy jest komfort cieplny...
Państwo gdy spostrzeże,że obywatel nie chce energii z elektrowni,tak obciąży cenami i podatkami urządzenia i komponenty przydomowej elektrowni, że znów polubi elektrownie,a zakupione urządzenia, będą sprzedawane na złom.
To jest ten brakujący element systemu OZE na zimę. Tylko nie zapomnijcie, jak będziecie kombinować, o biogazie, gazie z plastiku, gazie drzewnym i innych paliwach niefiskalnych, bo to jest klucz do wolności, a nie uzależnianie się od amerykańskiego propanu.
A koszt amortyzacji i obsługi generatora zmieści się w 1zł/kWh? Jest już na YT podobny polski projekt oparty na silniku Matiza i drugi oparty na agregacie chłodniczym kontenera morskiego - to dopiero spalinowa pompa ciepła :)
Witam komentarze widzę są wielowątkowe . Chętnie bym taki kogenerator zamontował do swojego systemu, bo mam teraz zbudowany system fotowoltaiczny 5,5 Kwp z falownikiem Off grid 6,5 kw plus magazyn energii 15 KWh .Wykorzystanie kogeneratora było by tylko w okresie ogrzewania domu, gdy już nie wystarcza "słońca" na pokrycie zapotrzebowania na elektryczność. Zamiast używać kotła gazowego uruchamiać na potrzeby grzewcze kogenerator i poprzez mały bufor ok 500 l ładować magazyn energii elektrycznej. Bufor spowoduje dłuższą pracę kogeneratora na potrzeby ogrzewania, a automatyka budynkowa nie blokowałaby przepływów wody. Przerwy w pracy też były by większe. Przy większym mrozie kogenerator pracuje dłużej, nadmiar energii można spożytkować dogrzewaniem klimatyzacją. Moc takiego urządzenie powinna być około 3 do 5 kw mocy elektrycznej. Szukałem takich gotowych rozwiązań, ale nie znalazłem, najlepiej znaleźć w Chinach gotowe rozwiązanie lub zamówić z ewentualnie z modyfikacjami.Chętnie dołączę do poszukiwania i zakupu takiego Kogeneratora
A jakby silnik od wózka widłowego zasilany gazem LPG połączyć z prądnica i zestawem akumulatorów lub akumulatorem z wózka widłowego zestaw prawie gotowy Do chłodnicy podłączyć ogrzewanie domu jak pompa ciepła i gptowe
Silnik od seicento czy innego matiza. Załóżmy, że odbiorę 80% ciepła i max prądu ile się uda wyciągnąć. Czym to się będzie różnić od drogiego generatora? Nie było pytania 😅 Jak to pisałem to byłem w połowie filmu. Arku ogromne dzięki za to co robisz.
ilością pracy. na takim silniku jeżeli chcemy utrzymać dużą ekonomikę to maksimum co się da zrobić to 10 kW. weź przebieg krzywej mocy i momentu obrotowego to zobaczysz że poniżej 2000obr nie da się odebrać więcej
@@4nrgy Ja nie będę zasilał całej wsi, chce to tylko dla siebie i tylko na zimę. Moje zapotrzebowanie jest masakrycznie małe. Domek ok 30m2, zużycie prądu zerowe praktycznie. Oczywistym jest, że jak bym to miał, to siłą rzeczy wzrośnie zużycie prądu - wtedy przechodzę na kuchenkę elektryczną żeby ten nadmiar prądu nie szedł w kosmos. Na jesieni 25r chyba zrobię sobie coś takiego. Oczywiście pochwalę się eksperymentem.
@@4nrgyjesli np bdb ocieplisz dom taki sredni do 200 m 2 plus okna 3 szyby jestes w stanie sie wyeobic do 14 kw takze jakby ponyslal nad dokladka styropianu do wartosci 30 cm to mysle ze 10 kw daloby rade ewentualnie cos z wieksza pojemnoscia moze 1.1 seicento fire
zadowolę się małym generatorem gazowym z turbiną generującą 36V i 20A prądu czyli jakieś 700W do montażu w mieszkaniu ...... [ obok kuchenki gazowej ] 🙂
no weź. jezdziłem na gazie transporterem t3 zsilnikiem z passata i z zupełnie uczciwymi prędkościami 120kmh i miałem zuzycie 10l lpg. dla małego auta seicento przy 2000obr gwarantuję
Taki mały silnik który wygeneruje te pare koni dla pradnicy, ktory przy okazji nie ma duzo elektroniki, prostą konstrukcję i w ogole jest kompaktowy to na przykład z traktorka kosiarki, np. briggs 2 cylindry 12 czy 14KM, bez problemu może pracować na gazie, do tego łatwo dostępne koła pasowe, dość łatwo mozna go odpalać byle przekaznikiem zdalnie, co o tym myślisz?? Jedyne co tu nie pasuje to że jest chłodzony powietrzem, nie cieczą
nie. to nie jest niebezpieczny gaz. to najwydajniejszy sposób spalania biomasy . w naszej części Europy znany jako holzgas Niemcy na tym jeździli samochodami w czasie II wojny światowej
no ale jaka jest zaleta my nie potrzebujemy bardzo dużej mocy. a to jest jedyna zaleta kondensatorów że bardzo szybko mogą się rozładować natomiast gęstość energetyczna jest prawie żadna. no i koszt jak policzysz ile kondensatorów potrzebujesz żeby zgromadzić jedną kilowatogodzinę energii. takie wielkie baterie kondensatoryow to można stosować dla zapewnienia ciągłości dostaw czyli zanim ruszy inwerter ale nawet tutaj coraz częściej stosuje się po prostu koła zamachowe bo to jest taniej
Wymyśliłem to już dawno do mojego mikro kampera, który stał się dla mnie bardziej poligonem technologicznym, niż środkiem transportu. :)
W systemie mam:
- agregat 800W (silnik 1,2KW)
- bateria 1200Wh
- wymiennik ciepła do spalin
Gdy robi się zbyt chłodno to uruchamia się agregat i dogrzewa kampera jednocześnie doładowując akumulator LIFePO4. Uruchamia się również gdy brakuje energii w akumulatorze.
(mój kamper ma całkowicie nową zabudowę)
Niestety boję się spać przy działaniu tego urządzenia, więc używam go tylko w dzień. Boję się jakichś nieszczelności w samym silniku i w wymienniku, chociaż wykonałem go starannie. Po za tym jest BARDZO głośne i tak nie da się spać. ;)
@@ansuz3653na noc zrób żeby webasto (mokre) grzało system ogrzewania. W jednego ruskiego jutubera w kamperku był kocioł gazowy który grzał wodę dla użytku i grzejnik taki jak normalnie w domu mamy)))
Masz jakiś kontakt z ciekawości zobaczyć co tam masz) bo robię małego kampera z osobówki i rozglądam za tym kto jak na to zrealizowane
@bartekostrowski5096 gaz zostawia mnóstwo wilgoci w kamperze. pleśń te rzeczy.
@ansuz3653 no kurcze calkiem dobry pomysł . rzeczywiście generator nagrzewa pomieszczenie ale problem szczelności wydechu to chyba wyciąg na koncu by rozwiązał nie?
Chore czasy kiedy taniej kombinować niż masowo produkować tanią energię wszystko dzięki wyciskaniu z nas eko-podatkow
Tp jest dobre. W razie wojny każdy robi prąd.
@@wenus525 super że stawiamy siebie w politykę konfliktu, zamiast umieć tego uniknąć, ale nie chcę tematu politycznego rozpędzać. Po prostu jakby rządził ktoś komu zależy na tym kraju sytuację mielibyśmy zupełnie inna. Tu da się mieć tani prąd i wojsko na wysokim poziomie a jest zupełnie odwrotnie.
A przerzucanie odpowiedzialności na obywatelach nie było by złe pod jednym warunkiem. Jakby podatki zostały zlikwidowane. Bo po to one są płacone by nam żyło się bezpiecznie i w dostatku a nie że mamy się o wszystko martwić i jeszcze dumać na nierobów.
@@90xer kombinowano było w każde czasy w każdym kraju , resursy to jest biznes , elektrownie i różnie sprzedawcy prądu (w Ukrainie przykładowo niema takiego płacono jednemu dostawce w całym kraju) zarabiają na na obywatelu czy firmie która pobiera prąd/gaz/cieplo. Dla tego jak niektórzy zaczęli robić offgrid czy sprzedawać prąd do sieci to cena wzrosła bo cały koszt utrzymania elektrowni i koszt prądu jest rozdzielany na mniejszą ilość użytkowników i ilość pobieranego prądu. Jak by to było jak w Ukrainie chociaż gdzie są elektrownie atomowe i spokojnie produkują prądu z stałą ceną bo jeden załadunek w reaktor wystarczy na 25 lat, dla tego można utrzymać stałą na długi czas, ale i tak to nie działa dla obywateli, bo oligarcha który to ma sprzedaje co raz droższe, w dodatek są przerwy w dostawie po grafiku a ten cały prąd leci do Polski i innych krajów unii i sprzedawany jeszcze drożej .
Taniej kombinować niż być ogarniętym i nie wybierać bandytów.
@@wenus525 w razie wojny idziesz na front.
Takie turbiny (gazowe, parowe, atomowe) były produkowane od podstaw w Elblągu. Były produkowane na cały świat. Były produkowane bo w tym roku zamknięto tą fabrykę!!!
ale będą za to montownie palet dla Niemców 😁
Sankcje działają!
@@rkdi7402 I co te dranie zrobili z ZAMECHu....Pozdrawiam.
Kupimy prad z Ukrainy. Na luzie 😉
Wszysko jest tak robione by wukraina produkowała.
Turbiny to ich specjalność
W poliniaki niech spiewaja ich hymn upa " czerwoną klinę" jak tak wolą
1 L LPG ma w sobie 6.9 kWh. Wartość podana w filmie to prawdopodobnie liczba MJ energii w litrze.
Ten pan jutiuber ma bardzo swobodne podejście do rzeczywistej rzeczywistości i prawdy jako takiej, więc jeśli już ktoś chce tracić czas na oglądanie, to wszystko co podaje powinien sprawdzić/potwierdzić jak zielone kupione u cinkciarza.
No i od razu zrobiło się 1,66zł za 1kwh
@error203yt9 wystrczy ladowac magazyn w taryfie dynamicznej jak 1kwh jest za 40gr - bez cudowania
Tylko że prąd jest po 40gr a przesył po 70gr @@dpeees
Czy ktoś znalazł agregat LPG z odzyskiem ciepła 5-10 KW (mikro kogenerator)??
To co mówisz jest w Holandii od dawna na osiedlach w małych miejscowościach stoją budki 4x4 metry w nich agregaty napędzane gazem,pozdrawiam.
Ten świat zmierza w złą stronę. Zamiast elektrownia produkować prąd z węgla, do tego mogą mieć super filtry i zero emisji CO2 i sprzedawać za grosze dla czystej europy i otoczenia to my musimy teraz kombinować jak tu przetrwać. To są już nawet nie żarty. To jest jakaś tragedia. Zaraz dom będzie drugą fabryką.
elektrownia nie może produkować CO2.
Elektrownie uzywają filtrów ale myślę, że można bardziej ograniczyć CO2 bardziej. Polska ma węgla na 100 lat. To jest stabilne źródło energii. Np. Niemcy konserwują swoje kopalnie, nie niszczą, zalewają, zasypują pokładów i maszyn jak to ma miejsce u Nas :(
Budka Suflera - Za Ostatni Grosz (1982)
Budka śpiewała o tym co dziś mamy każdego dnia !!!
Romuald Czystaw także śpiewał nie wierz nigdy kobiecie.
Mądry chłop.
@@sevjij zło potrafi rozgościć się tak samo w kobiecie jak i w mężczyźnie ! Nie ma na to reguły ! A jak baba zwariuje to nie ma zmiłuj się !!! Niestety......
@@sevjij Nie ma reguły na to, ile głupoty i podłości w jakim człowieku zagości, czy to w kobiecie, czy w mężczyźnie, jak w główkę piznie.... Choć jak ogólnie wiadomo piznięta baba to jak armagedon......
Myślałem nad czymś takim już dawno dawno temu, obecnie mam 10kw ongrid i 4kw offgrid z magazynem wszystko sam robiłem i teraz mój przyszły projekt to będzie właśnie coś takiego. Agregat na LPG z którego ciepło poprzez wymiennik ciepła oddam na podłogówkę w domu a energią elektryczna naładuje akumulatory :) Bardziej hobbystycznie się bawie i jeśli z czegoś mam zyski to ciesze się bardzo :)) Moja wizja to maksymalna oszczędność energetyczna oraz niezależność energetyczna :D Z tym, że nie oszczedzam energii elektrycznej w ogóle :D A wręc przeciwnie :D staram się zużywać wszystko :DDDD Moj dom przez cały rok swieci się jak choinka na swięta a temperatura w domu mam 25 stopni oC :D Bo moja tak lubi
Już szukają agregatów. Już pisza do chińczyka. A nawet policzyć ilości kWh w LPG nie potrafia. Ciekawe czy Jimmy też taki geniusz matematyk. Tak z ciekawości na tym kanale coś udało się dowieść do końca ? bo co rusz coś nowego. Naiwne pelikany podniecone i klops i cisza.
Na taki blok czy całe osiedle domków jak u moich rodziców to taki generator super sprawa.
Tym bardziej że mamy elektronika magika i złota rączkę i gośc na wszystkim się zna.
Pozdrawiam.
No i rozumiesz... Weź se kalkulator, odpal Wiki (ze zrozumieniem przeczytaj bo pierniczą ci się litry z kilogramami, kalorie z megadżulami). Nakręć sprostowanie. Na ten moment wartość przekazu zerowa
Do 4nrgy - policz proszę jeszcze raz te korzyści ponieważ nieprawidłowo założyłeś ilość energii w gazie LPG. Prawidłowa ilość to 6,4 kWh/litr LPG
Ale on przyjął Propan.
Cześć. Bardzo lubię twoje filmy, subskrybuję twój kanał, jednak w mojej ocenie w powyższym materiale popełniłeś dużo "błędów".
A więc:
w 6 minucie filmu podałeś że 1 litr LPG=27kWh - NIE!
1 litr LPG to 25,02MJ energii czyli 6,95kWh!!!
Przy cenie 2,9zł za litr (orlen) wychodzi 41 groszy za 1kWh
Z kolei jeśli chodzi o gaz ziemny to:
1m3 = 32,26MJ czyli 8,96kWh, przy cenie 2,63zł za m3 wychodzi 29 groszy za 1kWh energii
Jeśli chodzi o "prąd z gazu" to zakładając sprawność silnika to 30% a prądnicy 100% to :
1kWh z 1l LPG będzie kosztować ok. 1,2zł/kWh
1kWh z 1m3 gazu ziemnego będzie kosztować ok. 0,87zł/kWh
Szkoda że tak to wychodzi.
Trzeba jeszcze doliczyć koszty agregatu i jego żywotność + koszty napraw. Wtedy może to już wyjść kiepsko. Jeszcze awaryjnie na kilkanaście dni w roku to rozumiem, ale korzystać z tego i hałasować tym co kilka dni to już bym wolał ładować sobie magazyn energii z sieci energetycznej.
@@mariusz07 Filtry, oleje (+utylizacja) oraz rewizje i resurs zbiorników gazowych. Jak było powiedziane, dla warsztatów to świetna koncepcja (choć na razie prototyp).
Czy można prosić o wyjaśnienie? Skoro 1m3 gazu ziemnego = 8.96 kWh dlaczego PGNIG rozlicza 1 m3 gazu = 11,568 kWh? Czy dlatego, że może? czy stosuje wymyślny algorytm?
A ja tam powiem jak ferdek którego kigdy nie lubiłem, po 1 moc z paliwa podana np. w J to nie jest moc po pracy rozumicie nigdy bo każdy silnik piec ma inne parametry, pracy spalania w każdym bądź razie nie jest to przekładne na tą energię efektywną, czyli taką już po pracy urządzenia po 2 każdy wie że np. LPG to mieszanka gazów i nigdy nie jest taka sama, wie ten kto reguluje gaz 12 razy w miesiącu bo tankuje tam gdzie taniej po 3 to nikt jeszcze nic nie zrobił a po 4 to Pan z filmika na końcu to żenada bo honda plus chłodzenie spalin z tak małego silnika z nie ma co gadać kosiarki nie no sorry takie efektywności cieplne to.... ehhh
NIE MAM POJĘCIA SKĄD TAK WYSOKIE WARTOŚCI W kWh??? I po drugie propan i butan sprzedaje sie w litrach a nie w kg. Waga dla propan- butan w zależności od składu procentowego to 0.51- 0.58 kg/litr.
1 kWh/kg = 3,6 MJ/kg. Podzielcie sobie i sprawdźcie ile kWh maja poszczególne paliwa.
Współczynniki przeliczeniowe - wartości opałowe
Nośnik energii Zawartość energii
[MJ]
1 kg węgla 29,33[MJ]
1 kg węgla brunatnego 7,96[MJ]
1 kg oleju opałowego 42,00[MJ]
1 l oleju opałowego 37,80[MJ]
1 m3 gazu ziemnego 32,26[MJ]
1 kg mieszanki LPG (50/50%) 43,03[MJ]
1 l mieszanki LPG (50/50%) 25,02[MJ]
Kaloryczność LPG
1 l mieszanki propan-butan jest równoważny:
0,85 kg węgla
3,14 kg węgla brunatnego
0,66 l oleju opałowego
0,775 m3 gazu ziemnego
albo
1 kg węgla 1,18 l LPG
1 kg węgla brunatnego 0,31 l LPG
1 l oleju opałowego 1,52 l LPG
1 m3 gazu ziemnego 1,29 l LPG
+48 509 062 346
Porównanie wartości opałowej nośników energii
Rodzaj paliwa Jednostka sprzedaży Wartość opałowa Jednostka
energia elektryczna 1 kWh 3,6 MJ/kWh
węgiel kamienny 1 kg 24 MJ/kg
koks 1 kg 27 MJ/kg
olej opałowy 1 l 39 MJ/l
specjalny olej opałowy
typu ECOTERM 1 kg 43 MJ/kg
benzyna 1 l 38 MJ/l
gaz płynny luzem 1 l 24 MJ/l
gaz płynny butle (propan) 30 kg 47 MJ/kg
gaz płynny butle (propan) 11 kg 46 MJ/kg
gaz ziemny GZ-50 1 Nm3 34 MJ/Nm3
Porównanie właściwości propanu i oleju opałowego
Rodzaj paliwa Jednostka sprzedaży Wartość opałowa Jednostka
energia elektryczna 1 kWh 3,6 MJ/kWh
węgiel kamienny 1 kg 24 MJ/kg
koks 1 kg 27 MJ/kg
olej opałowy 1 l 39 MJ/l
specjalny olej opałowy
typu ECOTERM 1 kg 43 MJ/kg
benzyna 1 l 38 MJ/l
gaz płynny luzem 1 l 24 MJ/l
gaz płynny butle (propan) 30 kg 47 MJ/kg
gaz płynny butle (propan) 11 kg 46 MJ/kg
gaz ziemny GZ-50 1 Nm3 34 MJ/Nm3
Propan, propan-butan sprzedaje się w butlach 11kg albo 33kg
fck przeliczalem z BTU i się pomylilem z formułą w arkuszu. ale jak się okazuje to cenę też ptzeliczylem z euro i gaz w pl tańszy jest
@@4nrgy spox
@@okoproroka1561 Propan butan sprzedaje się i w kg i w litrach. Paliwo na stacji sprzedaje się w litrach a gaz ziemny dostarczany w m3 sprzedaje się Tobie w kWh i co to mam za znaczenie. Tu mi chodziło tylko i wyłącznie o kWh otrzymywane podczas spalania
@@arturpodkowinski8622 A piloci kupują paliwo lotnicze w tonach (tysiącach kilogramów) "i co to mam za znaczenie."
proponuję jako generatora użycie alternatora samochodowego, typowy ma 14V140A, czyli moc 1,96kW. Pokombinować z napięciem regulatorem i obrotami to przy tym samym prądzie 140A to i 5kW wyciągnie, ewentualnie dołożyć 2 lub 3, ... i już! :-) Na ale...ro można kupić za 150-300PLN, ale chyba po tym materiale ceny pójdą w górę. Niestety z 1l LPG to tylko około 7kWh energii wyjdzie, czyli 0,54PLN za 1kWh.
Chłopak do podstawówki i ucz się od nowa
jako inż. mechaniki technicznej widze w tym możliwy do czasu potencjał na spory zrzut kosztów, na nasze gospodarstwa i tak są skarbonkami dla gmin aby kosić nas jak sie da podatkami itp także długo to nie potrwa zanim zaporowego podatku nie uchwalą lub pseudo ekologicznego zakazu że niby CO2 i inne niczym nie podparte wyssane z rowka blokujące treści. W przypadku silnika Diesel-a jest możliwość amortyzacji drgań mechanicznych aby nie był dokuczliwe nawet wicej mozna wykonać przeliczenie charakterystyki trakcyjnej pod nowe potrzeby docelowe podać nową wersję mapy dawki wtrysku wówczas silnik nie będzie taki roztrzęsiony. W autach bardziej przyrost mocy i dynamika jest potrzebna dla agregatu stabilna praca obrotowa, co daje szereg możliwości re-kalibracji pracy ciągłej. kalibracja nowej całej mapy pracy silnika aby nie generował drgań z pracy jak przy dynamice która jest potrzebna a dławi sie innymi zabiegami. Sam posiadam agregat 8,5kWh 3-Fazowy na jednostce na olej napędowy i bardzo ładnie cicho pracuje a wcale nikt tam do tego nie przykładał uwagi większej także pole manewru poprawy warunków pracy silnika jest duże no nowe potrzeby i taka jednostka mało zużywa ON na godzinę pracy z pełnym obciążeniem nawet. Do tego mamy gdzie ś w archiwach kolegi pracę dyplomową z okresu studiowania na zasilanie takiego takiego silnika zwykłym olejem roślinnym rzepakowym po małym zabiegu poprawiającego jego zdolności by był bardziej dostoswany do spalania i bez kłopotu spokojnie można go używać jak oleju napędowego naftowego w takiej jednostce i nie traci na żywotności mocy czy też mit że ulega awariom i się zniszczy - udokumentowane badania wraz pomiarami i wszelkich komponentów po dłuższym okresie stosowania - tu nie ma czarów tylko proste wyliczenie do czego dostęp taniej wyjdzie i to z planem co najmniej na 5-lat do przodu bo nikt po pół roku nie będzie tego zamieniał znowu na kolejne tańsze źródło oczywiste a to sie dzieje jak nie przewidzimy co rynek nam wywali w kolejne lata aby podkręcić poprzeczkę bo zawsze znajdziemy wyjście z takiej opresji i to robimy coraz lepej i coraz szybciej - tylko żeby ktoś te inteligentne inaczej pijawy co uchwalają bzdurne przepisy argumentując teoriami rodem z komiksu pana Papcia chmiela to by było jako tako łykają co EU podsyła jak pelikany zamiast bronić interesu kraju i Polaków . Możemy temat rozszerzyć moge wesprzeć dydaktyczką doświadczeniem gdyby coś potrzebował służę jednak nie mam ze statusu zatrudnienia czasu na okrągło w tym siedzieć więc czas to moja waluta i mam go nie za wiele w tyg. także cierpliwość to podstawa w kontaktach a odpisze dam co tam mam i nie mam w tym żadnej chęci interesu dorabiać wystarcza mi z tego czym żyje codziennie ;) pracując. Pozdr. LWG Bartosz.
Cóż.. od paru już lat montujemy w Niemczech Brennstoffzelleheizung. Bardzo z grubsza polega to na chemicznej reakcji wodoru z tlenem. Wodór Brennstoffzelle pozyskuje sobie z gazu ziemnego. Efektem "ubocznym" jest ciepło wykorzystywane do ogrzewania domu i wody użytkowej. Innym ubocznym efektem jest woda. Urządzenie jest tak skonstruowane, że każdej godziny wytwarzania "ubocznego efektu" czyli ciepła dostarcza również 600 - 750 W energii elektrycznej. Oczywiście największy sens ma to w połączeniu z małym magazynem energii elektrycznej. Dodatkową zaletą tej technologii jest całkowicie cicha praca urządzenia. Montujemy urządzenia amerykańskiej firmy Viessmann ( sic !! ), ale ok.. by nie kłamać urządzenie Vitovalor produkowane było jeszcze gdy Viessmann był firmą niemiecką. Swoją drogą o ile pamiętam to technologia liczy sobie ze 180 lat - czyli niczego nowego nie wymyśliliśmy.
Aaa i bym zapomniał.. Viessmann wykorzystuje w swym urządzeniu ( urządzeniach bo są teraz dwa ) Brenstoffzelle firmy Panasonic, która robi to chyba od 2009 roku.
Dzięki za informacje 👍
W niemczech znany temat , vw budowal takie bloki ktore odrazu dolaczasz do sieci zamiast pieca gazowego . Poza tym firma Dachs buduje do dzis na silniku sachs z pelna elektroniką . Moc 5,5 kw jeden zylinder . Kolega ma juz 10 sezon . Agregat chodzi od listopada do marca . Zpiety z akumulatorami od widlaka i pompą ciepla . Obsluguje dwie rodziny ogrzewanie ,prąd - suma obliczen: koszta spadły o 68 procent . Agregat kupil uzywany . Nie jest dokonca tak zalozenia mowią .pozdrawiam
cos tu nie pasuje z ta energia... wg wikipedii - LPG 12,9 kWh/kg czyli 7,2 kWh/l. W filmie podano wartosc okolo 30kWh/l. Z kad te wartosci?
Zgadza się pomylił MJ z kWh podstawy fizyki się kłaniają.
Wartości stąd że autor jest blondynką
@@arkadiuszmiskiewicz2915 Bo po wypowiedziach widać że szkołę to miał z czerwonym paskiem ale wiadomo gdzie..
Te wikipedia meny, wy się weźcie za naukę z podstawówki a pozatym czy wy czytaliście z jakich warunków testów są wyniki na tej waszej gównopedii? I że gównopedia to nie są fakty?
Wszystko ladnie pieknie tylko ze 1l LPG ma wartość opałową ok 7kwh i od tego 33% daje nam 2,3 kwh
Pomysł doskonały , właśnie brakowało mi taniego generatora. silników full na szrotach , arduino i serwomechanizmy są tanie .
Dzis mikroturbina o mocy cieplnej 60kW czyli duży dom lub 2 mieszania (na partrze) plus 40kW prądu to 4 mieszkania z magazynem 20-30kWh i mamy kamienice z 6 mieszkaniami obsłużoną a latem PV pod klimę. Mam to już opanowane a są i malutkie mikroturbiny znam 2 producentów.
Napiszesz coś wiecej
@@mareksemeniuk283 Nie ma szans, aby było tak tanio jak oblicza autor, bo 1m3=11kW=3,50zł i to jest maksimum należy obliczyć ze sprawnoscią.
..już jestem w temacie i mam generator na dieslu Onan Marine 5kW. Oczywiście daję benzynowy silnik na LPG. Tam zamiast chłodnicy powietrznej będzie podłączona wężownica do bojlera ss 300l i dwutorowo będzie grzanie i prąd - ten również dwutorowo na akumulatory i do gospodarstwa. Potem przełącznik na tablicy i jestem na tauronie !!!. Ale mam jeszcze wykonany GWC...ale to inna bajka
Pozdrawiam i🌞✨👍
Jaka jest róznica miedzy tym co prezentowane jest w tym materiale, a urządzeniami zwanymi kogeneratory. Słowa które ani razu nie pada w tym filmie.
bo kogenerator to nic nie znaczy. to są mikroturbiny gazowe które tak się nazywają i wielkie silniki stacjonarne też się tak nazywają. każda elektrociepłownia to jest kogeneracja
Ta kogeneracja jest dobra ale ma więcej problemów jak oprzemy swój pomysł i zaczniemy liczyć ile nas wyniesie remont silnika , remont oprzyrządowania , remont na podstawie motogodzin, wymiany olejów i na końcu marnujemy ciepło w lecie , wiec tylko panele lub inne rzeczy. Wiem że możemy grzać wodę w domu do mycia , koapieli , basenu. Ale .. to nie do końca , wiec zimą super , latem trzeba myśleć .
Witam widziałem filmik z LIVE o tym samym tytule czyli jak to jest wartości uzyskanej energi z gasi są mniejsze co oznacza że nie opłaca się budować takiej hybrydy silnika z prądnica do wytworzenia energi elektrycznej a ze straty pod postacią ciepła odzyskać jej do ogrzewania domu ? Nie ukrywam zaciekawił mnie temat ponieważ pomyślałem że uzyskaną energię elektryczną można sprzedać sąsiadom zupełnie jak w temacie wcześniejszych silników gdzie my jako producenci sprzedajemy im ją taniej i tworzymy mikro sieć. Prosze o odpowiedz i wyjaśnienie
pomylilem się przy przeliczaniu z btu. litr lpg to 7kwh
@ tak wiem nie szkodzi :) pomyłki się zdarzają i to rzecz ludzka, tylko chodzi mi czy dało by się jakoś obniżyć koszty za paliwo w tym przypadku gaz zwiększając efektywność. W dieslach stosuje się instalacje gazowe (LPG) który jest zmieszany z dieslem co obniża koszty może i w tym przypadki można było by coś zrobić ? Ogniwo paliwowe ? Mieszanie wodoru z LPG albo dotrysk mgiełki wodnej ? Która powoduje zwiększenie gazów w komorze spalania ? Ostatnio bardzo się zakręciłem jeśli chodzi o fotowoltaiki z własnym magazynem energii w postaci ciepła i ten pomysł mnie jeszcze bardziej zaintrygował zwłaszcza że mógł bym to np sprzedawać sąsiadom. Dzięki za odpowiedź.
sprzedaż energii (nawet sąsiadom) to kierunek zakazany. Państwo ma ustawowy monopol na sprzedaż kilkunastu dóbr a w tym - prądu, wody, energii cieplnej, broni, materiałów wybuchowych (z pamieci cytuję). Dla siebie - można.
Zeptobox zrobił kogenerator gazowy z silnika od matiza i mu się zatrał, bo silnik samochodowy mimo,że chłodzony cieczą to jednak w czasie jazdy jest chłodzony też powietrzem. Wyjaśnia to w filmie, dlaczego tak się stało. Najlepszy jednak byłby gotowiec.
nie wiem jak to powiedzieć ja po pierwszym kontakcie z tym kolegą jakby nie wróżę z fusów ale jednak poziom jego wiedzy technicznej oraz umiejętności myślenia to nie jest coś co ja akceptuję u współpracowników. czy otoczenia.
chwała mu za to że zrobił. ja silnika od Matiza akurat bym nie użył dlatego że w porównaniu z Seicento to... po prostu nie ma porównania. rozbierzi obejrzyj korbowody, wał czy cokolwiek. bzdury o tym że silnik jest chłodzony powietrzem dodatkowo nic nie zmienią po prostu trzeba usiąść i wiedzieć co chce się zrobić zanim zacznie się to robić.
pamiętam wypowiedzi tego człowieka na temat sterowników do elektrowni wiatrowych i mi to wystarczyło 🤷
a może wystarczy zrobić najpierw remont takiego silnika i złożyć go na ciut większych luzach na pierścieniach, bo faktycznie może pracować na nieco wyższej temperaturze, oraz dołożyć wydajniejszą pompę wody dla lepszego odbioru ciepło
@@4nrgy ej silnika Matiza jest chłodzony powietrzem które przepływa przez chłodnicę. Co ty odwalasz?
@@VEKYR900 jeśli wykorzysta się ciepło płynu chłodniczego do jakiegoś bufora to nie będzie problemu z chłodzeniem silnika.
wg terminologii uzywanej w samochodach i maszynach roboczych silnik matiz jest chlodzony wodą. to że woda oddaje ciepło do powietrza to nie określa konstrukcji i budowy silnika. silnik chłodzony powietrzem to silnik bez plaszcza wodnego.
Kogeneracja z gazu powinna być dotowana. Super pracowała by zimą w systemie z pompami ciepła i zapewniała by ciągłość generacji rozproszone gdy fotowoltaika nie produkuje
Intercooler podłączmy do wydechu agregatu prądotwórczego a obieg wodny do bufora co lub cwu.
Gaz kosztuje 4,35 zł/m3 a to 10,6 kWh choć pewnie oszukują bo bywa, że trudno na tym gazie ugotować obiad
Zatem Arku gaz już nie kosztuje 25 gr/kWh ok 45gr i już wiemy kiedy będą następne podwyżki.Pierwsza w styczniu a druga po wyborach w sierpniu.
Do tego do rachunków dodawać będą opłaty stałe na które URE nie będzie miało wpływu, bo np wczoraj czytałem, że Tauron dolicza sobie do opłaty zmiennej koszty transformacji energii oraz te energię, którą im skradziono
Super sprawa
Tu Byłem Tony Halik 2O24 .
Pozdrawiam wszystkich serdecznie .
moze i dobre ale za niedlugo odetną gaz bo zielny wkurwład zadziała i bedziemy w żopie?
Generator na prąd na benzynę można podpiąć pod gaz i masz wtedy mniejsza ilość kw.
Tylko trzeba by było zrobić jakiś open source odprowadzanie ciepła do róznych modeli.
Ewentualnie silnik np rowerowy spalinowy podłączony pod alternator który produkuje prąd.
Obudowa
1. Giętkie rurki miedziane użyć które się wyginają a nimi przepuszczać wodę używając silikonu czy pasty termo przewodzącej by ułatwić transport ciepła do rury. Następnie zewnętrzne zaizolować by ograniczyć utratę ciepła z jakimś zabezpieczeniem od przegrzania.
W tej wersji troszkę mniej miejsca trzeba
2.
Rurki nie przylegają bezpośrednio do silnika dlatego można użyć taniej miedzi po prostu energia cieplna przenosi się w zaizolowanym pudełku. Przez to musi być odpowiedniej wielkości by ogrzać rury.
Do tego jakiś sterownik plus odprowadzanie spalin co też można by było rurka spiralna np wypuszczać by ograniczyć straty cieplne. Np łącząc odrazu produkt z boilerem na wodę.
P.s.
Do szklarni ogrzewanie, prąd do zasilenia automatyzacji i lamp pędowych. Przy okazji CO2 by roślinki miały co jeść heh :)
Tylko to raczej trzeba o takim rozwiązaniu myśleć jako używanie biogazu. Bo nastawiając się na sam gaz może się okazać że za parę lat ten system będzie bez sensu bo gaz będzie ciężej dostępny.
Nie noooo proszę pana długa droga przed Panem do jakiej kolwieg czegokolwiek technologii odprowadzania czegokolwiek
@kamillevy niewiem w czym ma pan problem.
DIY jest znakomite :)
Np. jak zbudować reaktor domowy na tor wielkości lodówki xd
Witam
Nie jestem expertem ale moze bilans bylby jeszcze lepszy gdyby zasilac turbiny cng?
Czekam na info gdzie i za ile mozna kupic takie 10kw
W lecie produkowac z fotowoltaiki i odpadow bio bimber a w zimie ten bimber spalac
Pradu nie da sie dlugoterminowo przetrzymac ale bimber juz sie da, a do tego latwiej go przechowywac niz gaz.
Na bimber silnik spalinowy da sie uruchomic.
Zeby jeszcze dalo sie drewno, makulature i inne odpady zawierajace celuloze na bimber przetworzyc.
Np liscie z drzew, odpady galezi, i inne bioodpady.
I do tego zawsze można to wypić.😁
I to jest waluta a nie papier...ale eurocwele obserwują ...
Było już liczone po cenie 3.5 za kilo cukru, darmowym prądzie w lecie 1Kwh wychodzi w granicach 6 PLN
@@claudiabaran-konarska8409 Z cukru nie ma sensu, to musialo by byc z odpadow
Za duże ryzyko wystąpienia alkoholizmu w międzyczasie.😂
Wartosc opalowa tego lpg wynosi ok 1 kg/h = 13 kW czyli ok 7kw/l, wiec jak to sie ma do 25kw/h w silniku spalinowym?
Czy jest szansa aby te automatycznie wygenerowane napisy usunąć albo chociaż przenieść do tych z YT (tak aby można je było wyłączyć)? Nie ukrywam, że bardzo mi one przeszkadzają
Przy znaczku ustawienia góra ekranu (koło zębate) jest znaczek cc proszę go wyłączyć.
@@danieljaisnski5207 to ja doprecyzuję, bo chyba niejasno to opisałem. Chodzi mi o napisy wtopione w obraz video. Proszę o zamianę na takie, które można wyłączyć w opisany przez pana sposób.
@@danieljaisnski5207 chodzi mi o napisy wtopione w obraz video
Ja też kminie ten temat chcę zgazowywac trociny i drewno.
silnik Matiza jest lepszy od seicento,3 cylindry F8CV,posiada wielopunktowy wtrysk,można je zastompić wtryskiwaczami gazowymi,a jedynie w fazie rozruchu dotrysk benzyny,chodz z mojego doświadczenia wiem że dobry silnik odpali na gazie,tym bardziej że nie wychłodzimy silnika do temperatury pokojowej,a pracując w cyklu,da radę pracować tylko na gazie,do tego na koło zamachowe dać pompę kawitacyjną,która momentalnie podgrzeje wodę do 90stopni,która będzie rozłączalna sprzęgłem elektromagnetycznym,a generator od przodu na stałę spięty z wałem sprzęgłem elastycznym.
co za różnica że posiada wielopunktowy wtrysk??? skoro my i tak zasilamy go gazem mało tego nie ma potrzeby wielopunktowego wtrysku bo to podraża koszt instalacji a zyski przy stałym obciążeniu i stałej prędkości obrotowej są prawie żadne
Witam kolego , mógłbyś mi polecić jakiś magazyn energii do instalacji 10kw na mikrofalownikach ?
Jest problem z żywotnością agregatów. 3 tysiące godzin i remont. Ja bym się zastanowił nad używanym silnikiem z samochodu zasilanego gazem. Zamiast chłodnicy podłączamy bufor, zamiast prądnicy 12 v można wykombinować prądnice 48V i jakiś tani inwerter 240v.
3000 godzin * 100km/h = 300000 km
To i tak trzeba będzie zrobić generalny remont silnika z samochodu zasilanego gazem.
@@okoproroka1561 🙂 No nie bardzo, stawiam tezę, że średnia prędkość takich samochodów codziennego użytku to 20/40 km/h (korki w miastach). Do tego dochodzi element pracy na obrotach do 2000/min, a nie 3000/3500, co znacząco wydłuża żywotność. Sądzę, że taki silnik w dobrym stanie można kupić w rozsądnej cenie. Pomijam fakt, że za agregat z silnikiem hondy, chłodzony wodą, o mocy 10kw, trzeba swoje zapłacić.
@@robertkalinowski9413 To kup taki silnik w rozsądnej cenie, a szybko rozwiejesz swój optymizm po kupnie szrotu wypolerowanego papierem ściernym z tym materiałem ściernym i rdzą w misce olejowej.
@@okoproroka1561 Propozycja z zawartą tezą, że wszystkie silniki używane na rynku wtórnym, to szroty. Uczulam, że nie wszyscy mają poziom intelektualny lewicowych działaczy rodem od Trzaskowskiego i coś tam się na silnikach znają.
@@robertkalinowski9413 Kupujesz silnik na szrocie, a potem będziesz mieć pretensje do wszystkich że kupiłeś trupa z 500tyś km przebiegu.
Oczy wyszły na wieszch,uszy postawiłem,chwyciłem za kalkulator....1 litr lpg=0,51 kg czyli gdyby mieć taki system z magazynem energii na 5 kWh to jedna butla 11kilowa przed takim systemem. robi mi 194 kiloatogodziny a ja sterując systemem dozuję ładowanie magazynu energii w okresie zimowym !!!!Wooooooow!!!!!No i mamy kogenerator!!!😀👍👍👍👍👍👍👍
Zamykam plapuna,zamieniam się w słuch i odsłuchuję tyle razy ile trzeba aby pojąć istotę treści.
Pozdrawiam!
Coś nie chce mi się wierzyć że z jednej butli wyjdzie tyle kWh.
@@mariusz07 Nie ma co wierzyć, wystarczy policzyć. Ale ja akurat nie mam motywacji :)
12,9 kWh/L jest energia LPG
Pan Mariusz07:Butla 11kilowa podzielić przez 0,51 kg co daje litr =21,56 litra LPG w butli X 9kWh z litra=194.11 kilowatogodziny
@@adammarekgreczycho7778 , dziękuję. Przekonał mnie pan :)
Jest mi znany producent z naprawdę małymi turbinami 3,6kW prądu i 15kW ciepła do zastosowan domowych i rozmiar szafki kuchennej . Taka turbina pracuje ok. 6-7 godzin dziennie czyli załaduje magazyn 20kWh. Koszt 16 tys euro, żywotność 50.000 godzin z przeglądami co rok. Czekam aż zleca produkcję do Chin a wtedy cena pęknie. Drugi Izraelski na wzór Capstone szuka producenta dla swojej większej bo 35/60kW. Czekam też na ich bląd z produkcją. Wrzucicie do YT hasło Capstone 30 produkt wycofany ale to jest to.
Czyli 50k zł za turbinę, a reszta instalacji? Za 100k kupiłem mieszkanie z garażem dwa lata temu.
@hvnterblack No drogo dlatego czekam aż chiny to zrobią.
widziałem małe niemieckie BHKW zbudowane chyba na silniczkach do napędu jachtów mają zawsze chłodzenie wodne i moce takich silniczków jachtowych są nawet od 2 KM, Myślę że zwykły przyczepny silniczek z żaglówki 4 takt dał by radę. Jest tylko problem że te maluchy standardowo nie mają filtra oleju. Trzeba by zobaczyć czy są troszkę większe stacjonarne benzyniaki jachtowe które z pewnością mają wszystko co nam trzeba. Niestety dawno takich nie widziałem. Dzisiaj do wnętrza jachtów żaglowych pakują tylko diesle a benzyna to w motorówkach dużej mocy.
Wszystko rozbija się o koszt i trwałość silnika/generatora. ALE: Silnik 4kw na ali kosztuje 400zł. Niestety chłodzony powietrzem i bez startera. Trzeba by stworzyć obudowę z chłodzeniem i odzyskiem ciepła i zastosować prądnice, alternator pi razy oko 2-3kw, jakiś akumulator buforowy i można działać. trzeba by policzyć czy opłaca się, co rok wymieniać silnik. Firma w której pracuję, płaci za 1kwh ze wszystkimi dodatkami płaci 3.41zł! Albo użyć gotowego generatora prądotwórzczego, ale taki model do którego można tanio kupić nowy silnik.
Ostatnio Skody Felicje ludzie po 1000zł sprzedają, jak trafisz taką 1.3 z gazem to od razu masz graty wszystkie :) Aż mnie kusi żeby spróbować, bo mi nawet taki silnik leży luzem jeden ;)
@ijonus sprawdź jak najbardziej. Ale musisz umieć ogarnąć komputer sterujący silnikiem, wszystkie wiązki elektryczne, wszystkie czujniki. Będziesz miał silnik który ma zgaduje 70 kw i alternator który ma pół kilowata. Także ten..... Ty być może za rok skombinujesz sobie nową Skodę. Na pewno masz gdzie wymontować silnik i razem z lokalnym Pudzianem zaniesiesz go do piwnicy. Ale takiego projektu na pewno nie można uznać za powtarzalny. Mimo wszystko życzę powodzenia
Witam serdecznie teoria jest dość całkiem interesująca takiego generatora energii jest tylko jeden jedyny minus mianowicie wydajność układu chłodzenia przy silnikach spalinowych przy małych pojemnościach silników mianowicie mam na myśli tu silnik 1000 cm3 jest na tyle mała chłodnica i układ chłodzenia że może nie wydać odpowiedniej ilości ciepła do ogrzania domu jedno rodzinnego bądź do ogrzania wody jeśli mieli byśmy zbiornik do wody o pojemności 550L . Pozdrawiam serdecznie
Najlepiej przestac płacić na chora ideologię klimatyczna i sprawa załatwiona!!!brakuje nam takiego Trumpa w Polsce !!
No po dużych wzrostach, w końcu ceny gazu w UK zaczęły spadać, osiągając poziomy z początku '22 r. , choć nie wiem czy to tak bardzo przekłada się na rachunki gospodarstw domowych. Tam znakomita większość domków ma taki ekonomiczny piecyk gazowy, pykający sobie białym, ledwo widocznym dymkiem. Ale że taki zysk na elektrowniach gazowych, to się nie spodziewałem. Jednak Anglicy mają w planie eksploatować złoża na Morzu Północnym, nam zostaje liczyć na zakończenie wojny i tani gaz od Ruskich. Ogólnie pomysł ciekawy ale nie przekonuje mnie silnik spalinowy, który w porównaniu z turbiną wykorzystywaną w elektrowni, ma nieporównywalnie więcej elementów które trą o siebie, zużywają się i w konsekwencji zwiększają awaryjność i koszty eksploatacji. Chyba, że się mylę to proszę mnie poprawić.
Są dwa podejścia do tego tematu:
1. Whispergen czyli generator oparty o silnik Sterlinga
2. Można zwiększyć efektywność ekonomiczną i zamiast akumulatora, nadmiar energii elektrycznej gromadzić w wodorze, który byłby dodawany do LPG jako paliwo do generatora.
silnik sterlinga to sciema i pseudonauka. nienawiść moja do tego potworka nie zna granic.
nie wierzę żeby jakikolwiek inżynier był w stanie powstrzymać wymioty patrząc na tą konstrukcję 🥴
to jest jedno wielkie oszustwo. przecież dla pięciolatka to jest jasne że to nie moze działać i nigdy nie działało jedyne użycie silnika Sterlinga to wiatraczki stawiane na kominkach.
Kolega z ZeptoBox zrobił sobie kogenerator z jakiegoś chyba Matiza na gaz ziemny i to działa. Minusy to to, że jest głośne, ma za dużo ciepła w stosunku do prądu który by potrzebował. Wyszło tanio ale sam robił i sam serwisuje bo czasem się coś w Matizie zepsuje...
uważam że bardzo dobry pomysł
Litr lpg 26Kwh???
walnąłem się przy przeliczaniu
Teraz biorokraci to wylapia i opodatkuja i z grosza zrobi sie zlotowka.
Tej walnąłeś się: propan nie ma tyle energii w sobie, 1litr propanu ma tylko 6,4kwh, 4 złote za 6 kwh przy 100% sprawności
mi wychodzi 13 jak poprawilem wzór
@@4nrgy kg ma tyle, 2 litry na 1kg
A nie można z posiadanego już samochodu zasilanego LPG, z alternatora w owym samochodzie ładować sobie co jakiś czas magazyn energii ?
Można ale nie ma prostego sposobu na transport ciepłą a przez to się traci
A jak ma się do tego ets2? Dodatkowo brak obliczeń dotyczących inwestycji kosztów serwisowych i kiedy inwestycja ma szanse się zwrócić.
Tak naprawdę to wystarczy mieć dom pasywny (najlepsza inwestycja to dobre ocieplenie) 😊, niezbyt duży tzn. 100-120 m2, zwarta bryła. Kable grzejne jako ogrzewanie i wtedy żadne rachunki nie będą straszne. Koszt inwestycji w ogrzewanie też niewielki. Pozdrawiam.
Jak ponić nasze firmy chcą wdrożyć otrzymywania prądu nie przez spalanie gazu metanu w tym przypadku a przez jego wykorzystanie jako ogniwa na większą skalę bo teoretycznie wydajność tego rozwiązania może być duża.
Ciekawy temat 😊
Pytanie czy UE pozwoli czy coś wymysli by sie nie opłacało 😊
witam bardzo zainteresował mnie ten projekt jednak interesuje mnie prąd około 50 kw bez przerwy 24 godziny na dobę cały rok jaki generator i ile wyniesie mnie jeden kilowat no i oczywiście koszt takiego generatora na gotowo
zrobię film jak już się wykłócę z wszystkimi chińczykami
@@4nrgy ok
... a te akumulatory w banku energii nic nie kosztują? na ile lat starczą? a gdyby tak ładować wiosną przy ujemnych cenach energii i trzymać na zimę? :-)
10kwh teraz to 8tys zł wytrzymują 10lat minimum
dobra to teraz podpowiedź jaką prądnicę 5 lub 10 kw ?? bo wpisując na alegro w sumie to nic nie... najlepiej gotowe urządzenie aby to paskiem połączyć z silnikiem...
Ty dobre to jest
Jak znajdziecie takie urządzenie 10kW w rozsądnych pieniądzach jestem zainteresowany zakupem.
@@zlyzet zwykły Seicento 1.1 fire ci tyle wygeneruje
@@zlyzet poszukaj na złomach
@@Krzysiekrecykling rozumiem, że mówisz o poskładaniu takiego kogeneratora, mnie interesuje gotowe komercyjnie sprzedawane urządzenie, nie mam czasu się doktoryzować i składać tego sam.
@@zlyzet stara zasada światowa - masz smykałkę robisz za grosze a resztę możesz wydać na Dominikanę , nie masz smykałki kupujesz ale zarabiają na tobie 20 razy a jak się zepsuje to jesteś w dupe a taki koleś jedzie na następny złom i kupuje silnik za parę stówek albo po prostu wymienia wadliwa część z allegro na nową . Czasem warto się doktoryzować bo to ci zostaje do końca życia . Ja o fotowoltaice nie wiedziałem nic . Wystarczyło dwa miesiące i sam postawiłem instalacje bez żadnej pomocy osób trzecich. Internet daje teraz możliwości miliona fakultetów bez nudzenia się na uczelni i wydawania kasy na bufonów z teczkami
seicento 1,1 ma przy 2000obr poniżej 20kw na lpg. czyli do pradnicy 10kw się nadaje jak najbardziej
Takie coś tylko na gaz sieci to byłby sztos
Skąd te 27 kW z litra LPG?
pomyłka przy przeliczaniu z BTU
A co jak by do zwyklego geregatu pradu zrobic przystawke ktora by odbierala cieplo z niego i przez wezownice mozna wode w budynku podgrzewac to juz nienjest duzy koszt 2 tys agregat i przeróbka jakiejs chlodnicy np z silnika od motoru. A jak by sie udalo LPG podlaczc to kosz spadnie o polowe. Podrawiam
Jakim cudem chcesz utrzymac temperature w silniku czterosuwowym ? Zatrzesz go w pierwszą godzine . Silnik jak ma juz pare stopni nizej od normy niepdwracalnie uszkadza sie uklad tlokowo pierscieniowy . Trzebabybylo zeobic jakis termostat , ale wtedy odbieralbys malo cieplo bo cyklicznie co chwila by sie zamykal gdyby puscil wiecej , trzecia sprawa jak chcesz zrobic kanaly w takimagregacie w cylindrze ? To nie silnik czterosuwowy chlodzony ciecza tylko powietrzem . Mowic zawsze latwo .
Bardziej proponowal byl odbierac cieplo przez wylot spalin zrobic z rury spalin wezownicy i wpierniczyc do bojlera z wbudowana wezownica a potem z bojlera na uklad centtalnego
to nie jest taki głupi pomysł a propos czterosuwowych agregatów natomiast jak to ma być system na cały dom to nie wiem jak jest z żywotnością tych tanich agregatów jakby to było gdyby one rzeczywiście miały pracować 1500 godzin w każdym roku
@@4nrgy pozatym druga sprawa jak dadzą sobie radę z ogrzaniem 200 l wody z całej chalpy z jakim skutkiem szybkością itp ja np mam dom 200 m i tyle w układzie , plus dogrzanie bojlera 100 l. Najpewniej podniosły by o parę stopni i nic więcej . Według mnie . Fizyki nie oszukasz to nie taka prosta sprawa .
@@4nrgy posiadam agregat waliskowy 1800 W jest cichy ma dwa tryby pracy, ale kratka wydechy naprawdę sporo się grzeje, myślę że częściej olej wymieniać i dołożyć okładziny wygłuszające będzie łatać plus jakiś odbionik ciepła na obudowę przy wychechu
Yes yes yes wchodzę w to czekałem na to ;] pozdrawiam.
Choćby nawet grosz był za 1 grosz za MwH, to będzie sprzedawana drogo tak jak prąd obecnie - w ten sposób padający system broni się przed upadkiem, oczywiście z naszych kieszeni. Zapomnijcie o taniej energii, póki na świecie jest SOCJALIZM i dawanie pieniędzy za nic niepracującym. Pozdrawiam.
A gdyby po prostu obudować agregat na gaz "wymiennikiem ciepła"? Czymś, co będzie odbierało ciepło z agregatu, coś w formie rekuperacji XXL?
Obudowac ? W aucie masz kanalu w cylindrach , to jedyne rozsadne rozwiazanie , dorobka do agregatu miala by taka mala sprawnosc i straty w powietrzu ze szkoda sie nawet zachodzic .
tak tylko kłopot jest w jakości tych agregatów. Po pierwsze będzie kłopot żeby się to całe towarzystwo w obudowie nie przegrzewało. po drugie nie mam pojęcia czy one są policzone na kilka tysięcy godzin pracy. po trzecie one są dosyć mało ekonomiczne jeśli chodzi o wykorzystanie energii paliwa.
a nie lepiej w tej samej piwnicy w ktorej stoi ów agregat na gaz produkujacy uboczne cieplo postawic pompe ciepla i chlodzic nią powietrze, ktore podgrzewa agregat i rozprowadzac taka pobrana z piwnicy energie do C.O. i C.W.U.?
@@przemysawnowak2673 zamiast silnika agregatu zastosować silnik z samochodu, zamiast chłodnicy dać grzejniki
Sprawdz strone genbox kropka eu
Problem w tym że silnik hondy chłodzony powietrzem jest nie ekonomiczny najlepszy był by chłodzony wodą włączony w układ ogrzewania zasilany gazem z sieci
To moje marzenie taki generator,ale musiałby się zalanczc jak kończy się prad w magazynie pradu i przy okazji ogrzewa dom
ciekawe rozwiązanie tylko co zrobić z tą energią cieplną w lato kiedy nie ogrzewamy domów
W lecie masz fotowolt. Oczywiście problemem jest zbilansowanie zużycia ciepła i en. elektrycznej. Jeżeli produkcji prądu jest więcej to nie ma problemu - nadwyżkę można zużyć na grzałce.
😃👍
kilogram gazu propan to nie jest litr tylko prawie 2 litry i z tego powodu 1litr propanu to około 7 kWh. Licząc po 2,50pln za litr gazu i dzieląc przez 7 to przy stuprocentowej sprawności daje to 0.36pln/kWh ale to jest oczywiście nierealne. Przyjmując sprawność 40% da to wynik 0,9pln za 1kWh.
5:20 - no właśnie nie. Bo ja nie chcę dmuchnąć w dom takiej energii. Ja chcę stały dopływ małej porcji energii do podtrzymania strat. I po to jest bufor... Aktualnie mój dom potrzebuje 30 kWh energii na dobę. Niech to nawet będzie 1 kWh na godzinę... Mały dopływ, ale ciągły. Wtedy jest komfort cieplny...
Państwo gdy spostrzeże,że obywatel nie chce energii z elektrowni,tak obciąży cenami i podatkami urządzenia i komponenty przydomowej elektrowni, że znów polubi elektrownie,a zakupione urządzenia, będą sprzedawane na złom.
Żaden rząd tego nie zrobi zwłaszcza jeśli miałoby to wpłynąć na gospodarstwa domowe
A ile jest domów a ile klatek w blokach?
Zeptobox lubi to
No już zrobił przetestował na praktyce 👍
1kWh teraz kosztuje 1,48 zł. Prosty generator na LPG to koszt 1-2 tys. i wtedy się opłaca.
Na zachodzie kogeneratory są znane od lat ,zaczynają do nas zwozić używki(prawdopodobnie silniki do remontu)
To jest ten brakujący element systemu OZE na zimę. Tylko nie zapomnijcie, jak będziecie kombinować, o biogazie, gazie z plastiku, gazie drzewnym i innych paliwach niefiskalnych, bo to jest klucz do wolności, a nie uzależnianie się od amerykańskiego propanu.
A koszt amortyzacji i obsługi generatora zmieści się w 1zł/kWh? Jest już na YT podobny polski projekt oparty na silniku Matiza i drugi oparty na agregacie chłodniczym kontenera morskiego - to dopiero spalinowa pompa ciepła :)
Witam komentarze widzę są wielowątkowe . Chętnie bym taki kogenerator zamontował do swojego systemu, bo mam teraz zbudowany system fotowoltaiczny 5,5 Kwp z falownikiem Off grid 6,5 kw plus magazyn energii 15 KWh .Wykorzystanie kogeneratora było by tylko w okresie ogrzewania domu, gdy już nie wystarcza "słońca" na pokrycie zapotrzebowania na elektryczność. Zamiast używać kotła gazowego uruchamiać na potrzeby grzewcze kogenerator i poprzez mały bufor ok 500 l ładować magazyn energii elektrycznej. Bufor spowoduje dłuższą pracę kogeneratora na potrzeby ogrzewania, a automatyka budynkowa nie blokowałaby przepływów wody. Przerwy w pracy też były by większe. Przy większym mrozie kogenerator pracuje dłużej, nadmiar energii można spożytkować dogrzewaniem klimatyzacją. Moc takiego urządzenie powinna być około 3 do 5 kw mocy elektrycznej. Szukałem takich gotowych rozwiązań, ale nie znalazłem, najlepiej znaleźć w Chinach gotowe rozwiązanie lub zamówić z ewentualnie z modyfikacjami.Chętnie dołączę do poszukiwania i zakupu takiego Kogeneratora
POZDRAWIAM
Ile urządzeń zbudowałeś? Może pokaż coś co zbudowałeś własnymi łapkami. Chętnie to zobacze. Ps. Bez urazy
A jakby silnik od wózka widłowego zasilany gazem LPG połączyć z prądnica i zestawem akumulatorów lub akumulatorem z wózka widłowego zestaw prawie gotowy
Do chłodnicy podłączyć ogrzewanie domu jak pompa ciepła i gptowe
tak. nie mam charakterystyk silnika. trzeba by zobaczyć ile jest mocy przy jakich obrotach żeby dobrać prądnice
Największym problemem jest żywotność i konieczność regularnego serwisu silników tłokowych. Poza tym LPG jest dużo droższe niż gaz ziemny
Cały czas czekam na pożądny zgazowywacz
Silnik od seicento czy innego matiza. Załóżmy, że odbiorę 80% ciepła i max prądu ile się uda wyciągnąć. Czym to się będzie różnić od drogiego generatora?
Nie było pytania 😅 Jak to pisałem to byłem w połowie filmu. Arku ogromne dzięki za to co robisz.
ilością pracy. na takim silniku jeżeli chcemy utrzymać dużą ekonomikę to maksimum co się da zrobić to 10 kW. weź przebieg krzywej mocy i momentu obrotowego to zobaczysz że poniżej 2000obr nie da się odebrać więcej
@@4nrgy Ja nie będę zasilał całej wsi, chce to tylko dla siebie i tylko na zimę. Moje zapotrzebowanie jest masakrycznie małe. Domek ok 30m2, zużycie prądu zerowe praktycznie. Oczywistym jest, że jak bym to miał, to siłą rzeczy wzrośnie zużycie prądu - wtedy przechodzę na kuchenkę elektryczną żeby ten nadmiar prądu nie szedł w kosmos. Na jesieni 25r chyba zrobię sobie coś takiego. Oczywiście pochwalę się eksperymentem.
@@4nrgyjesli np bdb ocieplisz dom taki sredni do 200 m 2 plus okna 3 szyby jestes w stanie sie wyeobic do 14 kw takze jakby ponyslal nad dokladka styropianu do wartosci 30 cm to mysle ze 10 kw daloby rade ewentualnie cos z wieksza pojemnoscia moze 1.1 seicento fire
a jak to się ma do zwykłych kotłów kondensacyjnych o sprawności 109% ?
109% to jest sprawność w stosunku do starych kotłów a nie do ilości energii w gazie
@@4nrgy zwykłe kotły mają 94% to względem czego?
W Polsce też jest już kilka takich elektrowni,.
zadowolę się małym generatorem gazowym z turbiną generującą 36V i 20A prądu czyli jakieś 700W do montażu w mieszkaniu ...... [ obok kuchenki gazowej ] 🙂
Licząc że z litra LPG uzyskamy 9kwh to i tak warto bo lepiej mieć kilowatogodzine za 40gr niż za 1,1zł jak obecnie w enerdze.
Ładuj magazyn jak cena dynamiczna jest 40gr, bez zachodu proste i efektywne, po cholere się babrać w prądnice.
Godzina pracy silnika który ma około 35 koni mechanicznych to dajmy na to 10 l gazu LPG i teraz wszystko trzeba na nowo policzyć
no weź. jezdziłem na gazie transporterem t3 zsilnikiem z passata i z zupełnie uczciwymi prędkościami 120kmh i miałem zuzycie 10l lpg. dla małego auta seicento przy 2000obr gwarantuję
Taki mały silnik który wygeneruje te pare koni dla pradnicy, ktory przy okazji nie ma duzo elektroniki, prostą konstrukcję i w ogole jest kompaktowy to na przykład z traktorka kosiarki, np. briggs 2 cylindry 12 czy 14KM, bez problemu może pracować na gazie, do tego łatwo dostępne koła pasowe, dość łatwo mozna go odpalać byle przekaznikiem zdalnie, co o tym myślisz?? Jedyne co tu nie pasuje to że jest chłodzony powietrzem, nie cieczą
on ma 14km mocy maks dla ekonomicznej pracy to 5KM max. riggs and straton robi też dobre generatory
Jest coś co sinę nazywa wood gas, kaiś kociuł gdzie wrzucasz drewno i spaliny są używane w samochodzie - ale to jest jakiś gaz co jest niebezpieczny
nie. to nie jest niebezpieczny gaz. to najwydajniejszy sposób spalania biomasy
. w naszej części Europy znany jako holzgas Niemcy na tym jeździli samochodami w czasie II wojny światowej
@@4nrgy ruscy także jeździli na holzgas.
Arku zastanawiałeś się nad kondensatorami zamiast akumulatorów?
no ale jaka jest zaleta my nie potrzebujemy bardzo dużej mocy. a to jest jedyna zaleta kondensatorów że bardzo szybko mogą się rozładować natomiast gęstość energetyczna jest prawie żadna. no i koszt jak policzysz ile kondensatorów potrzebujesz żeby zgromadzić jedną kilowatogodzinę energii.
takie wielkie baterie kondensatoryow to można stosować dla zapewnienia ciągłości dostaw czyli zanim ruszy inwerter ale nawet tutaj coraz częściej stosuje się po prostu koła zamachowe bo to jest taniej
Serwus kolego chcielibyśmy z kolegą montować te balkony gdsie można sie zgłosić?
na forum jest zakładka