Fejben dől el? Az olimpiai siker lélektana. Kárpáti Róbert, Inforádió, Aréna

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • A műsor támogatója a HOLD - Nem csak vagyont, kockázatot is kezelünk, 1994 óta. hold.hu/
    Fejben dől el? Milyen feladatai vannak egy sportpichiáternek egy egyéni sportoló, illetve egy csapat mellett? Siker vagy kudarc, sőt, nagyon könnyen mindkettő érhet egy-egy sportolót az olimpián. Általánosságban melyiket nehezebb kezelni?
    Mi minden motiválhat egy versenyzőt? A mentális teljesítményfokozásnak milyen szintjei vannak? Milyen modern eszközök segítik a versenyzőket a sportpszichológusokon, mentálhigiénés szakembereken túl? Mekkora most a mesterséges intelligencia szerepe?
    Minek tudható be egy-egy sikeres, felkészült sportember korai búcsúja, leblokkolása?
    Mitől függ, hogy hosszabb távon egy-egy kudarc segíti vagy gátolja a sportoló következő versenyeit?
    Hogyan érdemes egy szakmai stábnak a motiváció és az élesség szintjét jól meghatározni egy selejtezős vagy csoportkörös megmérettetésre (amikor akár még van esély javítani), illetve egy kieséses eseményre? Miként alakítható a mentális formaidőzítés egy nagy tornán?
    Olyan sportágakban, mint a vívás, mit lehet tenni azért, hogy egy egyéni kudarcot egy csapatbeli siker kövessen?
    Mit érdemes tenni a sportolónak és a közvetlen környezetének ahhoz, hogy az egészséges önbizalom ne csapjon át túlzott magabiztosságba?
    Mennyire érdemes beleszólni egy egyéni sportágban sikeres versenyző munkájába, életébe?
    Példaképet mindenki maga választ, de mitől lesz valaki alkalmas arra, hogy azzá váljon?
    Mit ad a sportsiker, esetleg a -kudarc kezelése a társadalmi viselkedésformák alakításában?
    A közösségi média által dominált világban miként lehet a valós teljesítményt népszerűsíteni? Miként érdemes kezelni a média és a szurkolótábor nyomását?
    Kárpáti Róbert pszichiáter, neurológus, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház osztályvezető főorvosa az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.08.01-én. Podcast.
    Iratkozzon fel az InfoRádió RUclips-csatornájára és első kézből értesül a legfrissebb feltöltésekről!
    Kövessen minket az interneten is: infostart.hu/
    Kövessen minket a Facebookon: / infor%c3%a1di%c3%b3-11...
    Inforádió. Magyarország hírrádiója. A hírrádió.

Комментарии • 6

  • @fredpiszkos5197
    @fredpiszkos5197 23 дня назад

    Az élsportolókat fotelből kritizálók felhomályosítására.
    A vietnami háború idelyén vetítettek egy filmet az amerikai zöldsapkások kegyetlenül kemény kiképzéséről.
    Sporttársaimmal jókat kacarásztunk rajta.
    Egyrészt mert az orosz laktanya mellett lakva láttuk a ruszki katonák kiképzését (az igazán kegyetlen volt), másrészt a mi edzéseinkhez képest ez kisdedóvó számba ment.
    Úgy 50 éve, IFI válogatott kenusként, napi 3 edzésünk volt (hétfő pihenőnap):
    Mikor nem voltunk vizen (télen - a nyári edzések még keményebbek voltak):
    Reggel, iskola előtt, 8-24 km futás majd nekem 20-as szériákban 1000 húzodszkodás, 1000 fekvőtámasz. Más napokon a futást úszás helyettesítette.
    Délután futás, vagy úszás résztávokkal. A legszörnyűbb a 60x100m 10mp pihenőkkel, nekem 12mp alá kellett mindet behoznom. (Valaha futott legjobb időm 100-on 11mp volt.)
    Este köredzés tornateremben, 12-14 kör.
    (A köredzés lényege, hogy minden gyakorlatot legalább 12-14-szer kell egymás után megismételni ahhoz, hogy a kívánt hatást elérje.)
    Ilyesfajta gyakorlatok (nem ebben a sorrendben)
    1. nagy medicinlabda feldobása minél magasabbra 15-ször
    2. fekvőtámasz 10-eséval 15-ször
    3. Húzodzkodás nekem 20-asával 15-ször
    4. Fekvenyomás 40kg-mal nekem 10-esével 10-szer
    5. súly melhezhúzása 40kg-mal nekem 10-esével 10-szer
    6. függeszkedve kötélmászás 12-szer, úgy, hogy nem érhet le a lábad a talajra míg nem vagy kész! (nekem 5kg súllyal a derekamra kötve)
    7. fekvenyomás nekem 120kg-mal 10-szer
    8. súly melhezhúzása nekem 120kg-mal 10-szer
    9. valamilyen hasizomgyakorlat (súllyal vagy medicinlabdával) 15-ször
    10. valamilyen háizomgyakorlat (saját testsúly ellen, erősebbeknek súllyal vagy medicinlabdával) 15-ször
    11. bordásfalon lógva a törzs izomzatát erősítő gyakorlat (15-ször) - pl. felhúzott lábbal megérinteni fej felett a falat.
    12. bordásfalon lógva a törzs izomzatát erősítő gyakorlat (15-ször) - pl. felhúzott lábbal a törzset forgatva jobb és baloldalon megérinteni lehetőleg nyújtott lábbal, minél magasabban a bordásfalat.
    13. megkísérelni a zászlót a bordásfalon (akinek és ahányszor megy)
    14. megkísérelni a krisztust a gyűrűn (csak egy-két fiúnak ment...)
    Alternatíve tornatermi edzés (a kedvemcem :)
    Másfél-két óra NON-STOP gimnasztika hard-rock zenére (haladóknak 2kg-os súlyokkal a csuklókon és bokákon) - a maraton kutya füle hozzá, de persze nem is olyan élvezetes ;)
    Emellett ÉLTÜNK (hétvégi bulizások) is!
    Biztos, hogy ilyen alapok nélkül nem tudtam volna napokat megállás nélkül dolgozni.
    A csúcsom egyszer 23 és később már 44 évesen 3-nap 50Cfok körüli melegben (mindkétsze kb. 1,5órát aludtam közben)
    Tehát csak az kritizálja olimpikonjainkat aki valaha is legalább pár hónapon át végigcsinált hasonló szintű munkát.

    • @balazsszucs516
      @balazsszucs516 22 дня назад

      Igen, csak ez már a másik véglet. Amit leírtál, azt úgy hívják, hogy TÚLEDZÉS. Aki úgy edz, mint egy idegbeteg, az nem olimpiai bajnok lesz, hanem egy fizikailag és mentálisan is kiégett, sérült, szerencsétlen ember, aki sajnos olimpia közelébe se fog tudni kerülni soha. A német olimpiai bajnok kajakosok, kenusok, vagy holland olimpiai érmes evezősök kevesebbet edzenek, mint amit itt leírtál és többet regenerálódnak. Majd olimpiai válogatón, illetve Olimpián okosan csúcsformába jönnek. A profi sport nem arról szól, hogy minden nap sz@rásig terheled és szakítod szét az izomzatodat és ízületeidet, majd 20 évesen abbahagyod gerincsérv miatt, vagy azért mert pszichésen megnyomorítottak. A magyar kajak kenuban főleg vidéken sajnos nagy számban fordulnak elő buta, primitív, alkalmatlan edzők, akik hasonló edzésterveket írnak, mint amit Te is. Fiatalon magyar bajnokságon jönnek az érmek, de amikor kicsit később oda kell állni egy olimpiai válogatóra, akkor meg jön a hatalmas leszereplés, a kudarc és a karrier vége.

    • @balazsszucs516
      @balazsszucs516 22 дня назад

      Igen, csak ez már a másik véglet. Amit leírtál, azt úgy hívják, hogy TÚLEDZÉS. Aki úgy edz, mint egy idegbeteg, az nem olimpiai bajnok lesz, hanem egy fizikailag és mentálisan is kiégett, sérült, szerencsétlen ember, aki sajnos olimpia közelébe se fog tudni kerülni soha. A német olimpiai bajnok kajakosok, kenusok, vagy holland olimpiai érmes evezősök kevesebbet edzenek, mint amit itt leírtál és többet regenerálódnak. Majd olimpiai válogatón, illetve Olimpián csúcsformába jönnek. A profi sport nem arról szól, hogy minden nap sz*ásig terheled és szakítod szét az izomzatodat és ízületeidet, majd 20 évesen abbahagyod gerincsérv miatt, vagy azért mert pszichésen megnyomorítottak. A magyar kajak kenuban nagy számban fordulnak meg főleg vidéken buta, primitív, alkalmatlan edzők, akik hasonló edzésterveket írnak, mint amit Te is. Fiatalon magyar bajnokságon jönnek az érmek, de amikor kicsit később oda kell állni egy olimpiai válogatóra, akkor meg jön a hatalmas leszereplés, a kudarc és a karrier vége.

    • @balazsszucs516
      @balazsszucs516 21 день назад

      Igen, csak ez már a másik véglet. Amit leírtál, azt úgy hívják, hogy TÚLEDZÉS. Aki abnormálisan túledzi magát, az nem olimpiai bajnok lesz, hanem egy fizikailag és mentálisan is kiégett, sérült, sajnálatra méltó ember, aki sajnos Olimpia közelébe se fog tudni kerülni soha. A német olimpiai bajnok kajakosok, kenusok, vagy holland olimpiai érmes evezősök kevesebbet edzenek, mint amit itt leírtál és többet regenerálódnak. Majd olimpiai válogatón, illetve Olimpián csúcsformába jönnek. A profi sport nem arról szól, hogy minden nap rommá terheled és szakítod szét az izomzatodat + ízületeidet, majd 20 évesen abbahagyod gerincsérv miatt, vagy azért mert pszichésen megnyomorítottak. A magyar kajak kenuban nagy számban fordulnak meg főleg vidéken buta, primitív, alkalmatlan edzők, akik hasonló edzésterveket írnak, mint amit Te is itt fentebb. Ilyen edzéstervnek az a következménye, hogy fiatalon magyar bajnokságon jönnek az érmek, esetleg korosztályos eb-n 1-1 érem vagy döntős eredmény, de amikor kicsit később oda kell állni egy olimpiai válogatóra, akkor meg jön a hatalmas leszereplés, a kudarc és a karrier vége.

    • @balazsszucs516
      @balazsszucs516 21 день назад +3

      Igen, csak ez már a másik véglet. Amit leírtál, azt úgy hívják, hogy TÚLEDZÉS. Aki abnormálisan túledzi magát, az nem olimpiai bajnok lesz, hanem egy fizikailag és mentálisan is kiégett, sérült, sajnálatra méltó ember, aki sajnos Olimpia közelébe se fog tudni kerülni soha. A német olimpiai bajnok kajakosok, kenusok, vagy holland olimpiai érmes evezősök kevesebbet edzenek, mint amit itt leírtál és többet regenerálódnak. Majd olimpiai válogatón, illetve Olimpián csúcsformába jönnek. A profi sport nem arról szól, hogy minden nap rommá terheled és szakítod szét az izomzatodat + ízületeidet, majd 20 évesen abbahagyod gerincsérv miatt, vagy azért mert pszichésen megnyomorítottak. A magyar kajak kenuban nagy számban fordulnak meg főleg vidéken buta, primitív, alkalmatlan edzők, akik hasonló edzésterveket írnak, mint amit Te is itt fentebb. Fiatalon magyar bajnokságon jönnek az érmek, esetleg korosztályos eb-n 1-1 érem és döntős helyezések, de amikor kicsit később oda kell állni egy olimpiai válogatóra, akkor meg jön a hatalmas leszereplés, a kudarc és a karrier vége.