Tu nowa wersja filmu o zerowaniu gniazdka wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji elektrycznej dwuprzewodowej starego typu TN-C. ruclips.net/video/y6GSSBvBP-M/видео.html
I guess Im randomly asking but does anybody know a tool to get back into an Instagram account..? I was stupid lost the login password. I appreciate any help you can give me!
@Dustin Jamal Thanks for your reply. I found the site through google and I'm waiting for the hacking stuff now. I see it takes quite some time so I will reply here later with my results.
I jak do takiego gniazdka podłączę wtyczkę np. ładowarki do telefonu, to w bolcu będzie płynął prąd ? Jak dotknę bolca, bo wtyczka go nie zasłoni, to mnie porazi ?
W dawniejszych czasach w Polsce (np. w budownictwie mieszkaniowym) ten bolec w gniazdku był łączony gołym grubym drutem pod tynkiem do stalowej instalacji wodociągowej lub gazowej (tzw. sieć z uziemieniem ochronnym), nie połączonym z wtykiem neutralnym. Było to klasyczne uziemienie do gruntu, bardzo dobre i niezawodne (grube rury i pewność braku przerwania obwodu uziemienia). Takie gniazdka montowano w kuchniach i łazienkach, gdzie były takie urządzenia jak pralka czy lodówka, na których powierzchniach, w wyniku jakiegoś zwarcia mogło pojawić się niebezpieczne napięcie. Gdy zaczęto montować instalacje wodociągowe z plastiku, siłą rzeczy zaczęto łączyć bolec uziemienia bezpośrednio do przewodu neutralnego (tzw. sieć z zerowaniem), co jest o wiele bardziej zawodne w przypadku ochrony przed porażeniem (mały przekrój i możliwość przerwania obwodu). Wg podręczników dla elektryków z lat 70-tych, na schematach (sieć z zerowaniem) jest pokazane, że najpierw przewód neutralny łączymy do wtyka w gniazdku a następnie mostkiem przewodem 2 razy grubszym do bolca. U mnie w mieszkaniu (z lat 60-tych), kupionym później, chyba pijany elektryk lub jego uczeń, jako fazowy jest przewód koloru niebieskiego a czarny jako neutralny.
a potem gdzieś ktoś, za parę lat, wymienił kawałek tej instalacji ( bo było coś potrzebne wstawić jakiś np. zawór) na rurkę plastikową, i wiadomo nieszczęście gotowe.
@@bombom8943 Chyba jakaś pierdoła a nie hydraulik z uprawnieniami mistrza. Wtedy należało w takiej instalacji zastosować obejściowy drut połączony z obu stron cybantami stalowymi do stalowej dalszej instalacji.
@@zino7945 Ten typ uziemienia (był bardzo pewny i solidny) nie potrzebował czasami zawodnych wyłączników, bo prąd ze zwarcia dokładnie leciał sobie do pewnej masy stalowej zakopanej w ziemi, gdzie ulegał "anihilacji".
@@jant.190 i nie wyłączał bezpieczników przy okazji zwarcia bo nie da się uzyskać niskiej rezystancji uziemienia - bez zawodnej różnicowki nie ma prawa bytu to się nazywa sieć TT dziś to kompletny przezytek bo zerowanie było dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze a obecnie dalej kroluje zerowanie ale już 3 żylowym przewodem
Dobra robota, tylko po upaleniu zera przed mieszkaniem będziesz miał napięcie na niebieskim przewodzie i odpowiednio przez mostek na wszystkich obudowach urządzeń w mieszkaniu.
Za krótki, bo nie wszĘędzie było ,,ę''. Gdzieniegdzie wybrzmiewało jak zwykłe ,,e'' a to brzmi krócej i dlatego tak wyszło - należy popracować nad prawidłowĄą wymowĄą samogłosek z ogonkami i bĘędzie git.
Panie Bogdanie proszę sobie teraz wyobrazić sytuację co się dzieje kiedy przewód neutralny się upali w rozdzielni. Jaki potencjał będzie na obudowach urządzeń? Nie bez powodu SEP zabroniło wykonywania zerowań.
Proszę o źródło, gdzie jest zabronione, by w instalacjach TN-C zabronione było wykonywania zerowania? Ile przypadków śmiertelnych lub chociaż porażeń z tego powodu, jaki Pan opisuje było przez ostanie 10 lat? Ja nie słyszałem o ani jednym, zatem przytoczona sytuacja jest tak statystycznie prawdopodobna, jak to, że dachówka spadnie komuś na głowę. Pozdrawiam
@@ForumWiedzyNie było takich przypadków z kilku powodów. Po 1 przekroje przewodów zwiększyły się w stosunku do tych co były kiedyś i już troche trudniej jest upalić przewód neutralny . Po 2. Na szczęście już coraz mniej jest zerowań w instalacjach. Generalnie nie podłącza się przewodów roboczych do elementów ochronnych. Kolejnym powodem takiego postępowania jest to że na przewodzie zerowym nawet w czasie normalnej pracy niekoniecznie jest 0V. Że już nie wspomne o pracy awaryjnej jaką jest choćby zwarcie.
@@ForumWiedzy A jakby tego było mało to w warunkach technicznych dot. instalacji elektrycznych do których każdy zobowiązany jest się stosować w paragrafie 183 pkt 2. jest zapis: "oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych"
Panie Leszku, w pełni rozumiem co Pan pisze, ale rzeczywistości Pan nie oszukasz. W praktyce tak czy siak ludzie zerują gniazda do pralek i urządzeń, które muszą być uziemione w gniazdku, a mają instalacje 2 żyłowe. Tego nie przeskoczymy. Wytyczne dotyczą nowych instalacji od iluś już lat, a nie starych. Pozdrawiam
Rozumując w starszych domach nie można by było stosować pralek, lodówek bojlerów itp, więc to jedyny sposób na zabezpieczenie a uszkodzenie neutralnego poza gniazdkiem jest mało prawdopodobne jednak możliwe teoretycznie
Po takiej operacji warto obejść całą instalację i sprawdzić czy przypadkiem gdzieś na innym bolcu nie ma fazy. Ktoś kiedyś mógł pomieszać przewody, zwłaszcza kiedy nie były oznaczone kolorami. A nawet gdy były zdarza się znaleźć fazę na niebieskim przewodzie.
u nas przyjęło się że faza powinna być z lewej strony. Na zachodzie jest przyjęte odwrotnie. W niektórych miernikach jest niedopuszczalne takie połączenie (jak w Polsce).... Mój wzmacniacz stereo również nie toleruje, mrowiło przy dotykaniu obudowy, aluminiowej płyty przedniej. Gdy fazę zamieniłem, problem ustąpił.
Ogólnie wszystko ładnie pięknie - ale czemu akurat fazowy po lewej?? Mam gniazdko, które - przy założeniu, że bolec jest na górze - przewód fazowy nakazuje mi skręcić z prawej strony. Takie są oznaczenia na obudowie gniazdka
Po wypaleniu styku "zerowego" obwód zamknie się po przez połączony uzerowany bolec, z Niby ochrony robi się drugie zero robocze. dotykając obudowy urządzenia i np. wilgotnej ściany czy kranu, mamy trupa, lub w najlepszym wypadku porażenie prądem ręka-ręka, najbardziej niebezpieczne dla organizmu człowieka. To jest niedopuszczalne !!!
Masz rację, ale czy wytłumaczysz się w sądzie jeżeli już dojdzie do śmiertelnego porażenia?? Nie sądzę, a jak nie wierzysz to są w sieci konkretne przykłady jak ludzie popłynęli finansowo. Są numery akt sprawy, można poczytać
kolego zrób sobie tak w domu instalacje wykorzystując 3 fazy na poszczególne gniazdka podłącz wszędzie urządzenia następnie w skrzynce bezpieczników odepnij ten "N" będziesz mógł opowiadać że piorun ci wszystko w domu spalił . NIE Wolno tak robić
Większość domów tak jest zrobiona a przepisy mówią gdzie wolno łączyć przewody ochronne z zerowymii. Można to robić przy sztywnych szynach o przekroju 10 i 16 mm2 właśnie po to aby zminimalizować odłączenie przewodu zerowego od strony elektrowni.
Punkt uziemienia ma każdy budynek który przeszedł kontrolę w trakcie jego budowy. W domu jednorodzinnym jest to prostsze, w bloku jest to utrudnione bo trzeba zezwolenia od administracji,i w najgorszej sytuacji jest ten co mieszka na ostatnim piętrze.
@@ekologwroclaw mam nadzieję, ze co napisałeś to tylko niefortunny błąd... Nie wolno łączyć przewodów PE i N ze sobą!!! Proszę pokaż mi w przepisach gdzie jest taki zapis?!
Czy wczesniej przewod neutralny ktory byl zmostkowany i wychodzi z jednego gniazdka z prawej dziurki w gniazdku moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany w kolejnym gniazdku jesli laczymy gniazdka rownolegle ?
Czy tak samo można "zerować" jeśli gniazdko jest podwójne z bolcami ku środkowi ? Część osób sugerowała, że przy odwrotnym podłączeniu wtyczki może to być niebezpieczne...
Dlatego robi się zerowanie w gniazdku a nie we wtyczce bądź samym urządzeniu!!! Przeanalizuj sobie co by było gdybyś zrobił zerowanie we wtyczce (urządzeniu) dla fazy w gniazdku raz z jednej strony raz z drugiej... Czysta logika! Jeśli zrobisz zerowanie na bolcu w gniazdku z przewodu oczywiście PEN, to niezależnie co podłączysz to niemożliwe jest pojawienie się napięcia fazowego na obudowie, chyba że w sytuacjach awaryjnych.
Zerowanie dotyczy tylko starych instalacji obecnie stosuje się zabezpieczenie za pomocą wyłączników roznicowo prądowych i stosowanie tego sposobu tzw zerowania będzie nie potrzebnie powodowało wylaczanie roznicowek obecnie stosuje się w instalacjach elektrycznych trzy przewody.fazowy-brazowy.czarny.neutralny niebieski.ochronny zoltozielony
U mnie wszyscy w rodzinie na własnym ciele doświadczyli jakie to groźne. Urządzenie i kran dotknięte w tym samym momencie. W instalacji PE na rurze wodociągowej i cała instalacja w domu w miedzi, jakby był gdzieś plastik, pewnie nie byłoby problemu. Ale jebniecie porządne.
Z zawodu, jestem elekryktrykiem. W zawodzie nie pracuję od ok. 18 lat. Ale jak widzę, jak obecnie jest robiona instalacja elektryczna, dla mnie to szok! Technika tak bardzo poszła do przodu! Ten filmik, jest dobry dla amatorów.Ale nie radzę amatorom, bawić się w elektryka!
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie małe resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego kabel trzy żyłowy fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć konwerter oczkowy, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i podłączyć go do jednej z tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy zapewnioną ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
Dobra! Mam pytanie. Kupiłem gniazdko w obi. I tam jest na odwrót zaznaczone? I co teraz? Tzn. Jeśli patrzymy na gniazdko z 1 gniazdem to u góry jest bolec z lewej strony N i z prawej L instalacja 2 żyłowa. I co teraz?
Według mnie zerowanie powinno być zakazane w tego typu sieciach, bo jeśli przed gniazdkiem rozwiercisz sobie tylko 0 to te zabezpieczenie można sobie wsadzić w d...... po 2 jeśli ktoś w instalacji przez pomyłkę zamieni ci w kostce, puszce, wago 0 z fazą no to super mamy na wystającym bolcu fazę.
Bogdanie - a jak podlaczy prawidlowo gniazdka rownolegle. Idą dwa przewody faza/pen do pierwszego gniazdka, wpinamy faze z lewej, pen do bolca, robimy mostek z bolca na wejscie z prawej neutralny. I teraz jak podlaczy z tego dalej do kolejnego gniazdka poprawnie ? Czy mozna z tak podlaczonego zmostklwanego gniazdka podczyc kolejne z zacisku neutralnego podlaczyc do bolca i tam ponownie zmostkowac ? Z gory dziekuje.
@@ForumWiedzy - dzieki no tak, ale z pierwszego gniazdka gdzie bedzie mostek, czy mam wyjsc do drugiego gniazdka neutralnym pozniej z ktorego zacisku ? Czy z bolca (2 wejscia beda juz zajete w gniazdku jeden neutralny z instalacji, drugi mostek) czy wyjsc z prawego zacisku tego od bolca ? Chodzi mi o to ze wczesniej neutralny przewod ktory byl zmostkowany moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany.
Ujmując krótko co napisałem wyżej to pytanie jest: Czy wczesniej przewod neutralny ktory byl zmostkowany i wychodzi z jednego gniazdka z prawej dziurki w gniazdku moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany w kolejnym gniazdku jesli laczymy gniazdka rownolegle ?
Przewód fazowy powinien być po tej samej stronie, co w pozostałych gniazdkach. No chyba, że akurat z tego gniazdka zasilasz urządzenie wymagające fazy po określonej stronie (ale być może są produkowane przejściówki, żeby nie trzeba było przekładać kabli w gniazdku).
Po co aż tyle pierdzielenia ? Minuta dwie to max . No niby tak powinno się robić, ale przy większym obciążeniu z mostkiem robi się problem ,dlatego powinno się zastosować odpowiedni przekrój przewodu i dobrze poskrecać . Tylko większość gniazd ma tak chujowo zaprojektowane przyłącza, że przewody ledwo się trzymają.
Wytłumaczone ok. Ale bardziej skomplikowanej instalacji typu wyłącznik schodowy, czy jeszcze krzyżowy do tego do już bym się nie zdecydował na oglądanie bo to chyba by trzeba z pół dnia na to.
Mam pytanie . bo mam do pokoju podciagnieta instalacje dwu przewodowa i mam dwa gniazdka już zrobione bez bolca A potrzebuje zrobić jeszcze jedno gniazdko i kupiłem ostanio gniazdko podwójne z bolcem i mam pytanie czy tez tak muszę zerowac gniazdko A jeśli podłącza normalnie ze po lewej będzie faza A po prawej neuttrany to jest to nie bezpieczne ? Skoro dwa gniazdka mam bez uzniemienia .
Czy są jakieś konkretne przepisy czy normy które mówią jak prawidłowo powinna być podłączona instalacja w układzie TNC czy TNS. Bo bywa tak, że jest dużo różnych opisów, filmików a później jak przychodzi co do czego to jest problem bo przepis lub norma mówią inaczej.
Jeśli tak zrobię zmostkuje i bedzie OK ale co się stanie gdyby zostały np zamienione kable w puszcze w scianie nad gniazdkiem , czy wtedy sytuacje stałaby się radziej niebezpieczna bo na bolcu mialbym fazę. Czy może juz bezpieczniej jest nie robić tego mostka ? nie jestem fachowcem stad takie pytanie
W sieci TN-C jest przewód PEN czyli ochronno-neutralny. Pełni więc dwie funkcje. Połączony do bolca pełni funkcję ochronną (PE), a we wtyku funkcję przewodu neutralnego (N). Normalną jest rzeczą połączanie przewodu PEN do bolca - by chronił i wtyku, by urządzenie działało. I oczywiście najpierw na bolec i z niego na wtyk. (poprawiłem podłączenie na połączenie)
@@ryszardgrzejdziak7433 Jak w gniazdku rozdzielić przewód PEN na PE i N (i po cholerę?!), skoro do gniazdka dochodzi przewód 2-żyłowy, jak to w sieci TN-C? Co da rozdzielenie PEN na PE i N na parterze w rozdzielnicy w 10-piętrowym bloku, skoro dalej i tak jest instalacja 2-żyłowa? Panie Grzejdziak, najpierw nauka samego siebie, potem pouczanie innych! KONIEC!
@@andrzejkurowski1575 Panie Kurowski. Wie Pan, co to jest system TN- C? Bo za chwile pisze Pan o sieci czy tez instalacji dwuprzewodowej. Czy jest Pan elektrykiem czy partaczem? Probuje mnie Pan obrazic. Tak wiec prosze przyjac do wiadomosci, ze jestem dlugoletnim elektrykiem. Co prawda nie mieszkam w Polsce. Temat byl System TN-C. A wiec po pierwsze chronic i rozdzielic przewod na PE i N. I to sa normy. A rozdzielic po to, zeby takiego madrego Pana nie zabilo. Kapujesz? A jak jest instalacja dwuprzewodowa. No to jedyne wyjscie. Wymienic instalacje. I zadnego ale. Ja nie pisalem o rozdziale PEN w gniazdku. To Wielce szanowny Pan napisal. A co do nauki, w przeciwienstwie do Pana studia konczylem wiele lat temu. Wlasnie w tym kierunku
Ale jesli podlaczamy takie gniazdo kablem trzyzylowym w ukladzie tnc to nie musimy mostkowac, prawda ? Kazdy przewod w swoj otwor i dalej po prostu zrobic mostek ochronnego z neutralnoochronnym ?
TN-C to dwa przewody, TN-S to 3 przewody, jak masz TN-C w mieszkaniu, czyli instalacja do domu wchodzi 2 żyłowa PEN i L, to jeśli w mieszkaniu nowe kable robisz, to zobacz film o rozdziale PEN na PE i N - czyli TN-C na TN-C-S. Jest na kanale, wszystko zrozumiesz.
Mam pytanie. W bloku mieszkalnym mam starą instalację i uziemienie na bolcach w gniazdku jest zerowane. Czy do takiego gniazdka mogę bezpiecznie uziemić matę ESD, używając specjalnej wtyczki uziemiającej ESD 230V?
Instalacja w bloku z lat 60. Skąd mogę się dowiedzieć, czy mogę to bezpiecznie wykonać? W mieszkaniu oczywiście dwie żyły alu. Dotknięcie zmywarki i zlewozmywaka już dawno przekroczyło poziom dyskomfortu. Kiedyś robiłem w tym samym bloku nową instalację w innym mieszkaniu i zrobiłem zerowanie, to zakłócenia na TV CRT były koszmarne, dopiero odcięcie PE z kabla ratowało sytuację.
Wezwij może lepiej elektryka ze spółdzielni lub innego, niech zrobi pomiary. W danych dotyczących mieszkania powinieneś mieć info, że to typ sieci TN-C, zatem zerowanie nie powinno być problemem, ale tak czy siak powinien zrobić to elektryk w ostateczności, chyba że masz uprawnienia i wiedze, to zrób na rozłączonym zabezpieczeniu, czyli bezpiecznikach i sprawdź :), faza po lewej, po prawej neutralny, bierzesz z prawego neutralnego kabel do bolca, a od bolca robisz krótki kabelek 2,5mm2 przekroju do dziurki po prawej czyli neutralnej - mostek. i sprawdzasz :)
Dzięki. Jak to zrobić to wiem, nawet miałem tak w innym mieszkaniu, tyle że audio buczało a tv miał pasy, dlatego poodcinałem PE tam gdzie był problem. Tylko trochę mnie ten komentarz zastanowił, że w pewnych układach zerowanie może być niebezpieczne.
Może być niebezpieczne w sieci TT i tam się zerowania nie stosuje. W sieci TN-C przewód PEN jest uziemiony w kilku miejscach od stacji trafo co minimalizuje ryzyko porażenia w przypadku jego przerwania i zmniejsza na nim napięcie w trakcie normalnej pracy. Należy jednak pamiętać że zerowanie nawet w sieci TN-C niesie ze sobą zagrożenie jeśli PEN zostanie gdzieś przerwany, bo wtedy zerowanie przenosi pełne napięcie sieciowe na obudowy urządzeń. Dlatego po wykonaniu mostka powinno się wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia, co pozwoli określić stan połączeń przewodów w puszkach. Bez pomiarów, lub przynajmniej oględzin instalacji wykonanie mostka wiąże się z pewnym ryzykiem zwłaszcza w aluminiowych instalacjach
Wykonując zerowanie nigdy nie należy sugerować się stroną gniazdka, bo tego nie określają żadne normy, ani kolorami, bo te z kolei mogą być zamienione. Co jest na danym przewodzie zawsze określa się za pomocą przyrządów np. neonówki
Mam pytanie (nie jestem fachowcem e tej dziedzinie) mam kilka gniazdek elek. podłączonych w domu " odwrotnie" czyli przewód fazowy (prąd) mam z prawej strony ? Czy to jest jakiś problem np. sprzęt Rtv itp. sprawy. Dzięki z góry za odpowiedz
Mam jeszcze taki problem (z gniazdkami w domu) jak nic nie jest podłaczone do gniazdka to na bolcu przy dotknięciu nie świeci probówka (w lewym otworze jest faza w prawym minus) po podłaczeniu przedłuzacza samego ( 4 już sprawdzałem ) świeci na bolcu ??? Co to może być instalacja 4 przewody dwa prądowe i dwa minusy (niebieskie) Prośba o pomoc
Jeśli widzisz problem zagradzający życiu nigdy nie staraj się go sam rozwiązać a poproś fachowca.Amator każdy problem może rozwiązać ale czasem przy pierwszej a czasem przy 5 -tej próbie podejścia.Przy prądzie zbyt często kończy się to tragiczne.Dlatego nikt ci nie będzie dawał rad aby nie zachęcić do eksperymentów. Neonówka nie jest narzędziem pomiarowym dlatego jej używanie może prowadzić do błędnych wniosków. Nieprawdopodobnie masz rozgięta blaszkę we wtyczce przedłużacza ale może być jakaś poważniejsza awaria.Może być tez źle lub wcale podłączone gniazdko i na to bym stawiał
Nie trzeba zmieniać, bo urządzenia w Polsce czy Niemczech są robione tak by działać w dowolnej konfiguracji. W Polsce panuje mit, ze faza powinna być po lewej, ale nie ma na to żadnych norm ani przymusu. Są na świecie kraje, które mają ustalone normy i we wszystkich tych krajach przyjęto zgodnie i oficjalnie, że faza musi być zawsze po prawej stronie. Jest to o tyle dobre, że faza zawsze przechodzi przez przełącznik i wewnętrzny bezpiecznik urządzenia. To istotne jak kupujesz sprzęt z Ameryki, Japonii, Korei, Wielkiej Brytanii... We Francji i Holandii które używają tych samych gniazd które są w Polsce też faza jest z prawej strony, choć tak jak u nas jest to jedynie umowne. Starają się stosować do tego co jest ogólnie przyjęte na świecie by importowany sprzęt był kompatybilny - nie stwarzał jakichś problemów ze zwiększonym zużyciem energii czy zakłóceniami.
W normalnym użyciu nie ma to znaczenia, nawet w przypadku zasilania komputera czy telewizora. Ma znaczenie jedynie wtedy, gdy elektryk przeprowadza okresowe pomiary rezystancji izolacji i skuteczności zerowania i uziemienia, gdyż (jeśli posługuje się takim specjalnym, dosyć dużym urządzeniem, podłączanym wtyczką do gniazdka) musi być zachowana polaryzacja (faza z lewej). Jeszcze inne sprawy. Mianowicie, tzw. mostek (jeśli się zeruje gniazdko) powinien być zawsze wykonany z przewodu o tym samym przekroju, jak przewody fazowy i neutralny. Gdyby się różniły średnice przewodów, to wtedy nie będzie dobrego styku (ponieważ mostek i neutralny podłącza się do jednego zacisku) - zawsze, gdy do jednego zacisku wkładamy dwa przewodu, to koniecznie muszą mieć ten sam przekrój. Inaczej nie ma dobrego styku i może się pojawić iskrzenie na zaciskach, przegrzewanie się zacisków (nadpalenie gniazdka) a także jeden z przewodów może wyskoczyć z zacisku (gdyby wyskoczył np. neutralny i dotknął odizolowanej końcówki przewodu fazowego, to powstanie wtedy ZWARCIE). Jeszcze jedno. przewód fazowy może być też w czerwonej izolacji (ta powinna być - przynajmniej moim zdaniem - obowiązująca, ponieważ kolor czerwony jest jaskrawy, kontrastuje materiałami budowlanymi i dzięki temu żyła fazowa -a w niej jest napięcie, więc dotknięcie odizolowanej końcówki jest niebezpieczne - jest dobrze widoczna). Nie do przyjęcia jest szara izolacja przewodu fazowego, ponieważ tynk jest popielaty (czyli nieco jaśniejszy szary), zaprawa murarska - stalowa (ciemniejszy szary) i taki szary (i istocie popielaty, czyli jasnoszary) przewód może być słabo widoczny wśród tynku.
Tu nowa wersja filmu o zerowaniu gniazdka wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji elektrycznej dwuprzewodowej starego typu TN-C. ruclips.net/video/y6GSSBvBP-M/видео.html
Mam problem, dotykając probówką pralkę właściwie każdy metalowy element, probówka świeci. Stosując patent z filmiku ten problem zniknie? Dodam że mam kabel dwużyłowy jak w filmiku. Czyli tu jest bolec podłączony z plusem?
Mam pytanie Mam w domu dwa rodzaje instalacji, w starej części dwu przewodową druga część domu została wyremontowana i instalacja jest trój przewodowa. W rozdzielnicy jest zamontowana różnicówka ale nie mam podziału PEN (brak uziemienia) czy różnicówka działa poprawnie? Kolejne pytanie to czy mogę w starej części domu zrobić „zerowanie” poprzez bolec w gniazdku? Czy wtedy różnicówka będzie działała poprawnie?
Właśnie odkręciłem stary przytopiony kontakt i mam 3 kable: 1 czarny fazowy i dwa niebieskie. Jakieś sugestie jak podłączyć to do nowego typu gniazdka żeby było bezpiecznie? Czy lepiej kupić gniazdko starego typu i wpiąć jak było tj. fazowy z lewej i te dwa niebieskie połączyć razem i wpiąć z prawej?
Witam mam nadzieję, że odpowiesz na mój komentarz. Czy w takiej sytuacji, tzw. zerowanie w Gniazdku umożliwi na założenie RCD w tej sieci. W internecie dużo jest, że to jest nie dozwolone. Czy RCD w sieci TN-C z takim zerowanie może mieć miejsce? Czy jakbym zrobił podział w swojej skrzynce rozdzielczej z PEN na PE i N a dalej w gniazdkach zrobił zerowanie jest nadal możliwość na założenie RCD? Musiałbym założyć osobno PE na wszystkich bolcach we wszystkich gniazdkach? Pozdrawiam.
No to wyobraźcie sobie, że był u mnie w mieszkaniu (blok z 1980 roku) elektryk w ramach okresowego sprawdzenia instalacji elektrycznej. Podłączał jakieś pudełko do gniazdek i stwierdził, że w kuchni bolec w gniazdku nieuziemiony (niezabezpieczony?) (akurat to gniazdko robiłem sam i bolec zostawiłem niepodłączony:) To się go pytam jak mam uziemić bolec, skoro instalacja w całym mieszkaniu dwużyłowa (miedziana)? A on, że trzeba zrobić tak - jak na tym filmie! Fachowiec przysłany przez spółdzielnię! Zaśmiałem się tylko, podpisałem mu kwit i poszedł w cholerę.
Miał rację. Używania gniazdka z niepodłączonym bolcem powiano być karane przez prokuraturę (po wypadku oczywiście). Norma na instalacje jednoprzewodowe była opublikowana chyba w 1977 roku czyli ponad 40 lat temu.W nomie było, że nie ma obowiązku się jej trzymać czyli to było zalecenie. niew iem kiedy weszła sztywna norma ale chyba w latach 90-tych i to późnych
Idź do psychiatry, niechaj cię zbada, niech cię wyleczy na stare lata. Albo załóż sobie różnicowoprądowy. który odetnie ci tlen, gdy będziesz płodził nowe głupoty. W swoim własnym mieszkaniu mogę sobie montować gniazdka, na jakie mam ochotę i żaden cymbał nie będzie mnie straszył prokuraturą. Elektryk dobrze powiedział Dekielowi, bo w REALNYM ŚWIECIE takie rozwiązanie ma największy sens (nie mylić ze światem przepisów i teoretyków).
Starasz sie o uprawnienia na wytrychy postaraj sie o uprawnienia SEP. Zapomniałeś pobielić przewodów, przewód typu linka rozejdzie ci się nawet przy dokręcaniu, jestes pewny, że przy zwarciu się nie przepali ostatni "włosek" który akurat kontaktował a ten od bolca będzie git i pójdzie faza(przez obciążenie urządzenia) na obudowe bo ją zmostkowałeś?!- nie odprlj fuszerki. Takie połączenie powinno być najlepszej jakości. Robi się to na jednym przewodzie typu DRUT bez przecinania! DWA Zapomniałes powiedzieć żeby nie robić tego w przedłużaczach! Nei tykaj się czegoś czego nie rozumiesz, a jak chcesz to zapisz sie na kurs.
szkoda ze na bolcu zaciski są zazwyczaj kiepskie i przy 2,5mm drucie to przy dokręcaniu wypycha drucik i większośc ludzi leci pen na zacisk N a z N mostek na PE (bo zaciski na N o niebo lepsze niz na PE)...
Super film! Aczkolwiek ze jestem totalny laik i czeka mnie wymiana gniazdka. Mam w scianie dwa kable wiec bede musial zastosowac mostek. I takie pytanie odnosnie tego przejscia. Czy jest roznica jaki kawalek przewodu sie zastosuje? Na co zwrocic uwage (parametry). Jak dobrac odpowiedni... Pozdrawiam
Co będzie jak podłącze przewód neutralny do prawego styku zamiast do bolca i zrobie mostek z prawego styku do bolca ?? Już się spotkałem z gniazdkiem tak podłączony I chyba tak podłącze czy z bolca do styku prawego ?
+ThePAFAL&ZZSD 123 kolejność ma znaczenie w myśl zasady, najpierw bezpieczeństwo, a właśnie o bolec ochrony chodzi, jeśli na odwrót, to będzie działać, ale jak mostek przestanie funkcjonować, ochrony nie będzie, a zasilanie będzie nadal...
Mylne podejście do tematu.Bzdurne zakładanie ze mostki się psują wobec wiedzy ze polskie wtyczki nie zapewniają żadnej ochrony zerowania bo mają kiepskie styki.Zatem gdy mostek wysiądzie raz na milion to nic się nie stanie bo od tego jest okresowe sprawdzenie skuteczności zerowana. W przemyśle na urządzeniach z giętkimi przewodami co 3 miesiące, ze sztywnymi co 6 miesięcy, w domu raz na rok do pięciu lat maksymalnie. Zatem gdy mostki się nie psują bo nie przewodzą prądu, to wtyczki nawet w 50% są uszkodzone.Zasadę najpierw chronimy a potem zasilamy stosuje se podczas konstrukcji wtyków tzn styk fazowy jest krótszy i najpierw jest rozłączany .Forsowana metoda łączenia przewodu N na bolec zerujący może zrobić więcej złego niż dobrego
Dziwne rzecz prawisz. Ochrona przewodem uziemiającym ma sens gdy zasilanie jest względem ziemi a nie po transformatorze separacyjnym.Dodatkowo mam wątpliwości czy takie uziemienie spełnia wymagania ochrony przeciwzakłóceniowej .Widzę że mam braki bo nie słyszałem o przewodzie żółto-niebieskim
Bogdanie jak najbardziej, w tym wypadku jest to "zerowanie" a nie PEN. A dlaczego nie PEN, to omawiasz w innych filmach. Jest to informacja dla osób które nie oglądały wszystkich Twoich filmów.
A to jest bezpieczne ?(Chodzi o starą instalacje) Bo czasami kiedyś u nas zrobił takie coś podobnego jak na filmie tylko , że w kablu od zasilacza PC takim drucikiem (Żyłkami z kabla po ściągnięciu warstw ochronnych) do otworu z uziemienia do kołka i było dobrze tylko jak źle zrobić nie do tego to potem możesz uwalić coś.Ponieważ u mnie przydałoby się uziemienie ;/ Chyba , że skrzynkę w końcu elektryk zrobi...
Jak masz urządzenia które wymagają bolca ochronnego to tak, jak podłączasz radyjko to już nie. Zauważ jak wygląda wtyczka urządzenia, które chcesz podłączyć.
Fajny patent tylko na Twoim miejscu bym się douczył co się stanie jak nastąpi przerwa w przewodzie N ( nie jestem pewny ale to rozwiązanie które jest tu zaprezentowane jest zakazane ) . Np. w przypadku zmiany typu układu TN - C na TN - S przewód PEN się uziemia w miejscu rozbicia go na N i PE
@@sawomirsiwek7558 to napiecie wystepuje ale minimalne np 5v co nikomu nie zrobi krzywdy dla porownania na urzadzeniu bez podlaczonego uziemienia jest ok 110v problem jest inny jak masz np kuchnie gazowa i bocznikujesz zerowanie do rury gazowej to plynie jakis prad wyrownawczy
Koleś ten 1 przewód nie jest odpowiedni do tego typu gniazd, 2 tego typu przewody muszą być zakończone w specjalne końcowki (podobnie jak w inst samochodowych). Nikt ci nie odbierze tego typu prac. NAGRAJ ten film z ODPOWIEDNIM PRZEWODEM możesz sie skupić co oznaczają oznacznie YDY.... nie musisz juz stosować koncowek przy odpowiednim przewodzie
Spadaj koleś ze swoimi bzdurami. Kto ma autorowi tą instalację odbierać - krasnoludki ? Linki w ogóle nie powinien stosować, ale wg ciebie musi ją zakończyć nakładką, a nie może np. pobielić cyną ? Bzdury waść piszesz.
Nie. Wina jest po stronie mikrofonu, lub zintegrowanej karcie dźwiękowej płyty głównej komputera. Problem rozwiążesz kupując inny mikrofon na USB, który ma w sobie wbudowaną własną kartę dźwiękową.
sprawdziłem w całym mieszkaniu i tak sie dzieje tylko w kuchni, myślę ze ta stara żyła zasilająca kuchnie jest gdzieś uszkodzona i chyba ją pominę i puszczę nową pewniejszą...
rommel foo Jesteś jedną z pierwszych ofiar "eksperta" - Wiesz że w razie delikatnie mówiąc "awarii" możesz pozwać ForumWiedzy za uczynione szkody. A jeśli "awaria" przeniesie kogoś w Wieczny Odpoczynek to prokurator jest z automatu - Zakład? PS. Nie chcę Cię trollować ale pojechałeś za bardzo z tematem podając informacje mogące skutkować utratą zdrowia lub życia. Zdrówka życzę i szczęścia.
Jeżeli neonówka pokazuje fazę na obydwu żyłach, tzn. że instalacja jest uszkodzona i rzeczywiście należy ją wymienić (przynajmniej w uszkodzonej części).
Ciekawy jestem ilu młodych podglądaczy oglądając ten filmik popełni ten sam błąd. Przewód typu linka zanim wkręcimy w zaciski należy powielić ocynować lub nałożyć tulejkę i zacisnąć. To nie takie tam ble ble lecz obowiązek !
Może się pojawić faza ale nie musi, jak jest budynek wielorodzinny to może się uzerować/uziemić przez sąsiada rury wodne. Bo jak sąsiad ma zero w porządku a bojler uzerowany to jakoś się uda przez rury. Ale to już się kończy, bo rury wodne się wymienia ze stalowych na PCV i odpada stary dobry sposób na zero:))) Widziałem jak wodociągi wymieniały rurę z metalowej na PCV na budynku 6 rodzinnym. W momencie odcinania głównej rury sypnęło iskrami, bo na budynku było upalone zero przy zabezpieczeniu głównym i cały budynek zerował się przez rurę wodną ( tak jakby z dupy strony). Nikt o tym nie wiedział dopiero wodociągi to wykryły.
Drobnostka,ktoś "zaświeci" a w najgorszym wypadku kogoś zabije.Jeżeli chcecie właściwie wykonać połączenie wyrównawcze to już sto razy mądrzejsze jest poprowadzenie trzeciej żyły do gniazdka i podłączenie jej do dostępnych UZIEMIONYCH elementów przewodzących np.rury z wodą.
Gdy się PEN przerwie urządzenia nie będą działać. Gdy instalacja będzie z przewodem PE to najprawdopodobniej będzie w instalacji różnicówka którą w przypadku np przewiercenia powinno "wywalić". Poza tym wszystkie instalacje powinny przechodzić okresowe pomiary które właśnie po to są aby diagnozować wszelkie nieprawidłowości.
no byl właśnie elektryk u mnie i gadalem z nim ale nie wyskoczył z tak propzycja mowil ze to stara eletryka i trzeba nową elektryke założyć mam miec zmieniana na nowa ale kiedy mi zmienią to nie wiem i chcialem zastosować to co na tym filmie tym czasowo pozdrawiam jeszcze raz
To chyba logiczne, że elektryk woli skasować cię za wymianę całej instalacji, niż za wymianę gniazdka. Zresztą opisane w tym filmie czynności są niezgodne z przepisami, choć w większości wypadków skuteczne.
Rozsądny elektryk takich rzeczy nie zrobi, bo jak koparka przerwie przewód N, to sytuacja staje się niebezpieczna, to stwarza zagrożenie dla życia. Jak kogoś porazi to elektryk poniesie konsekwencje.
Tu nowa wersja filmu o zerowaniu gniazdka wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji elektrycznej dwuprzewodowej starego typu TN-C.
ruclips.net/video/y6GSSBvBP-M/видео.html
I guess Im randomly asking but does anybody know a tool to get back into an Instagram account..?
I was stupid lost the login password. I appreciate any help you can give me!
@Harper Ira Instablaster ;)
@Dustin Jamal Thanks for your reply. I found the site through google and I'm waiting for the hacking stuff now.
I see it takes quite some time so I will reply here later with my results.
@Dustin Jamal it did the trick and I actually got access to my account again. I'm so happy:D
Thanks so much you saved my account :D
@Harper Ira You are welcome :)
Za długo taki odcinek w 5 min max a nie piętnaście ile razy można słuchać tego samego w jednym filmie . Polecam zwrócić na to uwagę
I jak do takiego gniazdka podłączę wtyczkę np. ładowarki do telefonu, to w bolcu będzie płynął prąd ? Jak dotknę bolca, bo wtyczka go nie zasłoni, to mnie porazi ?
W dawniejszych czasach w Polsce (np. w budownictwie mieszkaniowym) ten bolec w gniazdku był łączony gołym grubym drutem pod tynkiem do stalowej instalacji wodociągowej lub gazowej (tzw. sieć z uziemieniem ochronnym), nie połączonym z wtykiem neutralnym. Było to klasyczne uziemienie do gruntu, bardzo dobre i niezawodne (grube rury i pewność braku przerwania obwodu uziemienia). Takie gniazdka montowano w kuchniach i łazienkach, gdzie były takie urządzenia jak pralka czy lodówka, na których powierzchniach, w wyniku jakiegoś zwarcia mogło pojawić się niebezpieczne napięcie.
Gdy zaczęto montować instalacje wodociągowe z plastiku, siłą rzeczy zaczęto łączyć bolec uziemienia bezpośrednio do przewodu neutralnego (tzw. sieć z zerowaniem), co jest o wiele bardziej zawodne w przypadku ochrony przed porażeniem (mały przekrój i możliwość przerwania obwodu).
Wg podręczników dla elektryków z lat 70-tych, na schematach (sieć z zerowaniem) jest pokazane, że najpierw przewód neutralny łączymy do wtyka w gniazdku a następnie mostkiem przewodem 2 razy grubszym do bolca.
U mnie w mieszkaniu (z lat 60-tych), kupionym później, chyba pijany elektryk lub jego uczeń, jako fazowy jest przewód koloru niebieskiego a czarny jako neutralny.
To ze bylo oddzielne uziemienie to jeszcze nic bo uziemienie ma byc skuteczne i wylaczyc prad w czasie zwarcia
a potem gdzieś ktoś, za parę lat, wymienił kawałek tej instalacji ( bo było coś potrzebne wstawić jakiś np. zawór) na rurkę plastikową, i wiadomo nieszczęście gotowe.
@@bombom8943 Chyba jakaś pierdoła a nie hydraulik z uprawnieniami mistrza. Wtedy należało w takiej instalacji zastosować obejściowy drut połączony z obu stron cybantami stalowymi do stalowej dalszej instalacji.
@@zino7945 Ten typ uziemienia (był bardzo pewny i solidny) nie potrzebował czasami zawodnych wyłączników, bo prąd ze zwarcia dokładnie leciał sobie do pewnej masy stalowej zakopanej w ziemi, gdzie ulegał "anihilacji".
@@jant.190 i nie wyłączał bezpieczników przy okazji zwarcia bo nie da się uzyskać niskiej rezystancji uziemienia - bez zawodnej różnicowki nie ma prawa bytu to się nazywa sieć TT dziś to kompletny przezytek bo zerowanie było dużo bezpieczniejsze i skuteczniejsze a obecnie dalej kroluje zerowanie ale już 3 żylowym przewodem
Dobra robota, tylko po upaleniu zera przed mieszkaniem będziesz miał napięcie na niebieskim przewodzie i odpowiednio przez mostek na wszystkich obudowach urządzeń w mieszkaniu.
Zgadza się tylko jak to zrobić w instalacjach starych
Generalnie to filmik za krótki, przydałoby się jeszcze tak z 15 minut.
Za krótki, bo nie wszĘędzie było ,,ę''. Gdzieniegdzie wybrzmiewało jak zwykłe ,,e'' a to brzmi krócej i dlatego tak wyszło - należy popracować nad prawidłowĄą wymowĄą samogłosek z ogonkami i bĘędzie git.
On chyba na jakiejś fazie jest, po mariunanen pewnie.
Jak za krótki, łączysz zero z uziemieniem, czego nie rozumiesz
45minut.kto da więcej.
Po wyłączeniu bezpiecznika musimy sprawdzić obecność napięcia w miejscu pracy
Myślę o tych praktycznych poradnikach wszystko co najlepsze ;]
Panie Bogdanie proszę sobie teraz wyobrazić sytuację co się dzieje kiedy przewód neutralny się upali w rozdzielni. Jaki potencjał będzie na obudowach urządzeń? Nie bez powodu SEP zabroniło wykonywania zerowań.
Proszę o źródło, gdzie jest zabronione, by w instalacjach TN-C zabronione było wykonywania zerowania?
Ile przypadków śmiertelnych lub chociaż porażeń z tego powodu, jaki Pan opisuje było przez ostanie 10 lat?
Ja nie słyszałem o ani jednym, zatem przytoczona sytuacja jest tak statystycznie prawdopodobna, jak to, że dachówka spadnie komuś na głowę.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzyNie było takich przypadków z kilku powodów. Po 1 przekroje przewodów zwiększyły się w stosunku do tych co były kiedyś i już troche trudniej jest upalić przewód neutralny . Po 2. Na szczęście już coraz mniej jest zerowań w instalacjach.
Generalnie nie podłącza się przewodów roboczych do elementów ochronnych. Kolejnym powodem takiego postępowania jest to że na przewodzie zerowym nawet w czasie normalnej pracy niekoniecznie jest 0V. Że już nie wspomne o pracy awaryjnej jaką jest choćby zwarcie.
@@ForumWiedzy A jakby tego było mało to w warunkach technicznych dot. instalacji elektrycznych do których każdy zobowiązany jest się stosować w paragrafie 183 pkt 2. jest zapis:
"oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych"
Panie Leszku, w pełni rozumiem co Pan pisze, ale rzeczywistości Pan nie oszukasz. W praktyce tak czy siak ludzie zerują gniazda do pralek i urządzeń, które muszą być uziemione w gniazdku, a mają instalacje 2 żyłowe. Tego nie przeskoczymy.
Wytyczne dotyczą nowych instalacji od iluś już lat, a nie starych.
Pozdrawiam
Rozumując w starszych domach nie można by było stosować pralek, lodówek bojlerów itp, więc to jedyny sposób na zabezpieczenie a uszkodzenie neutralnego poza gniazdkiem jest mało prawdopodobne jednak możliwe teoretycznie
Po takiej operacji warto obejść całą instalację i sprawdzić czy przypadkiem gdzieś na innym bolcu nie ma fazy. Ktoś kiedyś mógł pomieszać przewody, zwłaszcza kiedy nie były oznaczone kolorami. A nawet gdy były zdarza się znaleźć fazę na niebieskim przewodzie.
u nas przyjęło się że faza powinna być z lewej strony. Na zachodzie jest przyjęte odwrotnie. W niektórych miernikach jest niedopuszczalne takie połączenie (jak w Polsce).... Mój wzmacniacz stereo również nie toleruje, mrowiło przy dotykaniu obudowy, aluminiowej płyty przedniej. Gdy fazę zamieniłem, problem ustąpił.
Co się stanie jak przewód zerujący zamiast do bolca jednak umocuję normalnie a mostke zrobię dopiero na bolec???🤔
Ogólnie wszystko ładnie pięknie - ale czemu akurat fazowy po lewej?? Mam gniazdko, które - przy założeniu, że bolec jest na górze - przewód fazowy nakazuje mi skręcić z prawej strony. Takie są oznaczenia na obudowie gniazdka
Po wypaleniu styku "zerowego" obwód zamknie się po przez połączony uzerowany bolec, z Niby ochrony robi się drugie zero robocze. dotykając obudowy urządzenia i np. wilgotnej ściany czy kranu, mamy trupa, lub w najlepszym wypadku porażenie prądem ręka-ręka, najbardziej niebezpieczne dla organizmu człowieka. To jest niedopuszczalne !!!
Poczytaj, przyda się.
maciejdolata.inelt.pl/ochrona-przeciwporazeniowa/jak-dobrze-zabezpieczyc-stara-instalacje-w-mieszkaniu/
Masz rację, ale czy wytłumaczysz się w sądzie jeżeli już dojdzie do śmiertelnego porażenia?? Nie sądzę, a jak nie wierzysz to są w sieci konkretne przykłady jak ludzie popłynęli finansowo. Są numery akt sprawy, można poczytać
kolego zrób sobie tak w domu instalacje wykorzystując 3 fazy na poszczególne gniazdka podłącz wszędzie urządzenia następnie w skrzynce bezpieczników odepnij ten "N" będziesz mógł opowiadać że piorun ci wszystko w domu spalił . NIE Wolno tak robić
Większość domów tak jest zrobiona a przepisy mówią gdzie wolno łączyć przewody ochronne z zerowymii. Można to robić przy sztywnych szynach o przekroju 10 i 16 mm2 właśnie po to aby zminimalizować odłączenie przewodu zerowego od strony elektrowni.
Punkt uziemienia ma każdy budynek który przeszedł kontrolę w trakcie jego budowy. W domu jednorodzinnym jest to prostsze, w bloku jest to utrudnione bo trzeba zezwolenia od administracji,i w najgorszej sytuacji jest ten co mieszka na ostatnim piętrze.
A jak się ma co popalić najwyżej na obudowie kompa, lodówki, i innych metalowych urządzeń będzie faza. Dlatego taki przewód PEN powinien mieć 10mm²
Podasz te ,,przepisy:
@@ekologwroclaw mam nadzieję, ze co napisałeś to tylko niefortunny błąd... Nie wolno łączyć przewodów PE i N ze sobą!!! Proszę pokaż mi w przepisach gdzie jest taki zapis?!
Czy wczesniej przewod neutralny ktory byl zmostkowany i wychodzi z jednego gniazdka z prawej dziurki w gniazdku moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany w kolejnym gniazdku jesli laczymy gniazdka rownolegle ?
wszystko dobrze, tylko czemu to takie rozwlekłe? Wystarczyłaby połowa czasu, jaki zużyłeś...
wojbed taki już mój urok, że gadam i gadam. wybacz.
Przestaw sobie prędkość odtwarzania w playerze na 1,5x :)
Swoje "uroki" można zmieniać. Na tym polega samodoskonalenie.
BO SĄ NA ŚWIECIE DEBILE, KTÓRYM TRZEBA WSZYSTKO TŁUMACZYĆ DRUKOWANYMI LITERAMI
Do debila ten bełkot z pewnością nie dotrze. Najwyżej zabije się, wyłączając niewłaściwy bezpiecznik i chwytając kabel fazowy.
Czy tak samo można "zerować" jeśli gniazdko jest podwójne z bolcami ku środkowi ? Część osób sugerowała, że przy odwrotnym podłączeniu wtyczki może to być niebezpieczne...
Należy pamiętać, że kwestia strony fazy jest tylko umowna. Tak czy siak niemal każde urządzenie będzie działać właściwie.
Pozdrawiam
Dlatego robi się zerowanie w gniazdku a nie we wtyczce bądź samym urządzeniu!!! Przeanalizuj sobie co by było gdybyś zrobił zerowanie we wtyczce (urządzeniu) dla fazy w gniazdku raz z jednej strony raz z drugiej... Czysta logika! Jeśli zrobisz zerowanie na bolcu w gniazdku z przewodu oczywiście PEN, to niezależnie co podłączysz to niemożliwe jest pojawienie się napięcia fazowego na obudowie, chyba że w sytuacjach awaryjnych.
Witam Panie Bogdanie czy można też mostkować zerować gniazda podwójne z uziemieniem proszę o odpowiedź.
Nie widzę przeciwwskazań, ponieważ mowa o prądzie przemiennym, a strona fazy to tylko zalecenie, a nie wymóg 😉
Zerowanie dotyczy tylko starych instalacji obecnie stosuje się zabezpieczenie za pomocą wyłączników roznicowo prądowych i stosowanie tego sposobu tzw zerowania będzie nie potrzebnie powodowało wylaczanie roznicowek obecnie stosuje się w instalacjach elektrycznych trzy przewody.fazowy-brazowy.czarny.neutralny niebieski.ochronny zoltozielony
Najbardziej niebezpieczne rozwiązanie przez które były wypadki śmiertelne dlatego wprowadzono trzeci przewód w 1991 roku.
U mnie wszyscy w rodzinie na własnym ciele doświadczyli jakie to groźne. Urządzenie i kran dotknięte w tym samym momencie. W instalacji PE na rurze wodociągowej i cała instalacja w domu w miedzi, jakby był gdzieś plastik, pewnie nie byłoby problemu. Ale jebniecie porządne.
Bardzo fajne tłumaczenie , podstawy wytłumaczone tak by nie popelniać elementarnych błędów. Z rozszerzeniem z TN C na TN S .👍
👍💪😉
Z zawodu, jestem elekryktrykiem. W zawodzie nie pracuję od ok. 18 lat. Ale jak widzę, jak obecnie jest robiona instalacja elektryczna, dla mnie to szok! Technika tak bardzo poszła do przodu! Ten filmik, jest dobry dla amatorów.Ale nie radzę amatorom, bawić się w elektryka!
Nie zesraj się the bj lu
Nie ma to jak elektryk z pierścieniem na palcu... Cały film o bezpieczeństwie przeciwporażeniowym, a tu taka wtopa ;)
A co przeszkadza obrączka, gdy zasilanie odłączone :) ?
@@ForumWiedzy Mniej więcej tyle co przeszkadza papieros na stacji benzynowej gdy nikt nie nalewa paliwa.
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie małe resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego kabel trzy żyłowy fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć konwerter oczkowy, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i podłączyć go do jednej z tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy zapewnioną ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
Dobra! Mam pytanie. Kupiłem gniazdko w obi. I tam jest na odwrót zaznaczone? I co teraz? Tzn. Jeśli patrzymy na gniazdko z 1 gniazdem to u góry jest bolec z lewej strony N i z prawej L instalacja 2 żyłowa. I co teraz?
Według mnie zerowanie powinno być zakazane w tego typu sieciach, bo jeśli przed gniazdkiem rozwiercisz sobie tylko 0 to te zabezpieczenie można sobie wsadzić w d...... po 2 jeśli ktoś w instalacji przez pomyłkę zamieni ci w kostce, puszce, wago 0 z fazą no to super mamy na wystającym bolcu fazę.
Ożesz Ty... Otwierałem właśnie lodówkę a tu... BOGDAN!!! :)
Bogdanie - a jak podlaczy prawidlowo gniazdka rownolegle. Idą dwa przewody faza/pen do pierwszego gniazdka, wpinamy faze z lewej, pen do bolca, robimy mostek z bolca na wejscie z prawej neutralny. I teraz jak podlaczy z tego dalej do kolejnego gniazdka poprawnie ? Czy mozna z tak podlaczonego zmostklwanego gniazdka podczyc kolejne z zacisku neutralnego podlaczyc do bolca i tam ponownie zmostkowac ? Z gory dziekuje.
W każdym gniazdku robisz to samo.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzy - dzieki no tak, ale z pierwszego gniazdka gdzie bedzie mostek, czy mam wyjsc do drugiego gniazdka neutralnym pozniej z ktorego zacisku ? Czy z bolca (2 wejscia beda juz zajete w gniazdku jeden neutralny z instalacji, drugi mostek) czy wyjsc z prawego zacisku tego od bolca ?
Chodzi mi o to ze wczesniej neutralny przewod ktory byl zmostkowany moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany.
Ujmując krótko co napisałem wyżej to pytanie jest: Czy wczesniej przewod neutralny ktory byl zmostkowany i wychodzi z jednego gniazdka z prawej dziurki w gniazdku moze byc z powrotem wpiety znowu do bolca i ponownie zmostkowany w kolejnym gniazdku jesli laczymy gniazdka rownolegle ?
Jak popłynie prad, kiedy dotkniemy obudowy i grzejnika?
czy nie powinienes zastosowac tutaj tulejek zaciskowych na koncach przewodów?
W takim przypadku po podłączeniu płaskiej wtyczki i podczas pracy urządzenia na "bolcu" powinno być jakieś napięcie i czy groźne?
A teraz ćwiczymy cierpliwośći i oglądamy z zwolnieniu 0.50 😅
😋
Czy przewód fazowy musi byc koniecznie po lewej stronie jak mówisz, czy jest to obojętne która strona byle był przewód tzw. zerowy z mostkowany
Przewód fazowy powinien być po tej samej stronie, co w pozostałych gniazdkach.
No chyba, że akurat z tego gniazdka zasilasz urządzenie wymagające fazy po określonej stronie (ale być może są produkowane przejściówki, żeby nie trzeba było przekładać kabli w gniazdku).
Po co aż tyle pierdzielenia ? Minuta dwie to max . No niby tak powinno się robić, ale przy większym obciążeniu z mostkiem robi się problem ,dlatego powinno się zastosować odpowiedni przekrój przewodu i dobrze poskrecać . Tylko większość gniazd ma tak chujowo zaprojektowane przyłącza, że przewody ledwo się trzymają.
Całość można przekazać w 15 sekund. Dla laika w 25 sekund. Mistrz 💰
Wytłumaczone ok. Ale bardziej skomplikowanej instalacji typu wyłącznik schodowy, czy jeszcze krzyżowy do tego do już bym się nie zdecydował na oglądanie bo to chyba by trzeba z pół dnia na to.
Mam pytanie . bo mam do pokoju podciagnieta instalacje dwu przewodowa i mam dwa gniazdka już zrobione bez bolca A potrzebuje zrobić jeszcze jedno gniazdko i kupiłem ostanio gniazdko podwójne z bolcem i mam pytanie czy tez tak muszę zerowac gniazdko A jeśli podłącza normalnie ze po lewej będzie faza A po prawej neuttrany to jest to nie bezpieczne ? Skoro dwa gniazdka mam bez uzniemienia .
Czy są jakieś konkretne przepisy czy normy które mówią jak prawidłowo powinna być podłączona instalacja w układzie TNC czy TNS. Bo bywa tak, że jest dużo różnych opisów, filmików a później jak przychodzi co do czego to jest problem bo przepis lub norma mówią inaczej.
Jeśli tak zrobię zmostkuje i bedzie OK ale co się stanie gdyby zostały np zamienione kable w puszcze w scianie nad gniazdkiem , czy wtedy sytuacje stałaby się radziej niebezpieczna bo na bolcu mialbym fazę. Czy może juz bezpieczniej jest nie robić tego mostka ? nie jestem fachowcem stad takie pytanie
W sieci TN-C jest przewód PEN czyli ochronno-neutralny. Pełni więc dwie funkcje. Połączony do bolca pełni funkcję ochronną (PE), a we wtyku funkcję przewodu neutralnego (N). Normalną jest rzeczą połączanie przewodu PEN do bolca - by chronił i wtyku, by urządzenie działało. I oczywiście najpierw na bolec i z niego na wtyk.
(poprawiłem podłączenie na połączenie)
dokładnie! 😉
Najpierw nalezy rozdzielic PEN na PE i N. A nie pisac bzdury. Najpierw rozdzial.
@@ryszardgrzejdziak7433 Jak w gniazdku rozdzielić przewód PEN na PE i N (i po cholerę?!), skoro do gniazdka dochodzi przewód 2-żyłowy, jak to w sieci TN-C? Co da rozdzielenie PEN na PE i N na parterze w rozdzielnicy w 10-piętrowym bloku, skoro dalej i tak jest instalacja 2-żyłowa? Panie Grzejdziak, najpierw nauka samego siebie, potem pouczanie innych! KONIEC!
@@andrzejkurowski1575 Panie Kurowski. Wie Pan, co to jest system TN- C? Bo za chwile pisze Pan o sieci czy tez instalacji dwuprzewodowej. Czy jest Pan elektrykiem czy partaczem? Probuje mnie Pan obrazic. Tak wiec prosze przyjac do wiadomosci, ze jestem dlugoletnim elektrykiem. Co prawda nie mieszkam w Polsce. Temat byl System TN-C. A wiec po pierwsze chronic i rozdzielic przewod na PE i N. I to sa normy. A rozdzielic po to, zeby takiego madrego Pana nie zabilo. Kapujesz? A jak jest instalacja dwuprzewodowa. No to jedyne wyjscie. Wymienic instalacje. I zadnego ale. Ja nie pisalem o rozdziale PEN w gniazdku. To Wielce szanowny Pan napisal. A co do nauki, w przeciwienstwie do Pana studia konczylem wiele lat temu. Wlasnie w tym kierunku
No to proponuje jutro wjechac bruzdownica skoro " ma problemy ty"
Czy mozna z przewodu zerowego zrobic 2 przewody , np przez kostke ijeden z tych dwoch przewodow podlaczyc do bolca a drugi do zerowego?
Ale jesli podlaczamy takie gniazdo kablem trzyzylowym w ukladzie tnc to nie musimy mostkowac, prawda ? Kazdy przewod w swoj otwor i dalej po prostu zrobic mostek ochronnego z neutralnoochronnym ?
TN-C to dwa przewody, TN-S to 3 przewody, jak masz TN-C w mieszkaniu, czyli instalacja do domu wchodzi 2 żyłowa PEN i L, to jeśli w mieszkaniu nowe kable robisz, to zobacz film o rozdziale PEN na PE i N - czyli TN-C na TN-C-S. Jest na kanale, wszystko zrozumiesz.
Zamiast czekać aż się neutralny upali można od razu podłączyć zasilanie na bolec
Dziękuję za pomoc i udzielenie informacji, pozdrawiam
Bardzo proszę i pozdrawiam serdecznie
Nie ma za co. Allah Akbar i Salam Malejkum.
Mam pytanie. W bloku mieszkalnym mam starą instalację i uziemienie na bolcach w gniazdku jest zerowane. Czy do takiego gniazdka mogę bezpiecznie uziemić matę ESD, używając specjalnej wtyczki uziemiającej ESD 230V?
Nie zakładałbym z góry że przewód neutralny to niebieski. Najlepiej to zmierzyć multimetrem i potwierdzić który to przewód jest neutralny.
Instalacja w bloku z lat 60. Skąd mogę się dowiedzieć, czy mogę to bezpiecznie wykonać? W mieszkaniu oczywiście dwie żyły alu. Dotknięcie zmywarki i zlewozmywaka już dawno przekroczyło poziom dyskomfortu.
Kiedyś robiłem w tym samym bloku nową instalację w innym mieszkaniu i zrobiłem zerowanie, to zakłócenia na TV CRT były koszmarne, dopiero odcięcie PE z kabla ratowało sytuację.
Wezwij może lepiej elektryka ze spółdzielni lub innego, niech zrobi pomiary. W danych dotyczących mieszkania powinieneś mieć info, że to typ sieci TN-C, zatem zerowanie nie powinno być problemem, ale tak czy siak powinien zrobić to elektryk w ostateczności, chyba że masz uprawnienia i wiedze, to zrób na rozłączonym zabezpieczeniu, czyli bezpiecznikach i sprawdź :), faza po lewej, po prawej neutralny, bierzesz z prawego neutralnego kabel do bolca, a od bolca robisz krótki kabelek 2,5mm2 przekroju do dziurki po prawej czyli neutralnej - mostek. i sprawdzasz :)
Dzięki. Jak to zrobić to wiem, nawet miałem tak w innym mieszkaniu, tyle że audio buczało a tv miał pasy, dlatego poodcinałem PE tam gdzie był problem. Tylko trochę mnie ten komentarz zastanowił, że w pewnych układach zerowanie może być niebezpieczne.
Może być niebezpieczne w sieci TT i tam się zerowania nie stosuje. W sieci TN-C przewód PEN jest uziemiony w kilku miejscach od stacji trafo co minimalizuje ryzyko porażenia w przypadku jego przerwania i zmniejsza na nim napięcie w trakcie normalnej pracy. Należy jednak pamiętać że zerowanie nawet w sieci TN-C niesie ze sobą zagrożenie jeśli PEN zostanie gdzieś przerwany, bo wtedy zerowanie przenosi pełne napięcie sieciowe na obudowy urządzeń. Dlatego po wykonaniu mostka powinno się wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia, co pozwoli określić stan połączeń przewodów w puszkach. Bez pomiarów, lub przynajmniej oględzin instalacji wykonanie mostka wiąże się z pewnym ryzykiem zwłaszcza w aluminiowych instalacjach
Wykonując zerowanie nigdy nie należy sugerować się stroną gniazdka, bo tego nie określają żadne normy, ani kolorami, bo te z kolei mogą być zamienione. Co jest na danym przewodzie zawsze określa się za pomocą przyrządów np. neonówki
To jakie kolory mają kable w podwójnym włączniku światła ?
Jak zmostkowac gniazdko poczfurne chodzi mi sa 3 gniazdka podwójne koło siebie ???
Mam pytanie (nie jestem fachowcem e tej dziedzinie) mam kilka gniazdek elek. podłączonych w domu " odwrotnie" czyli przewód fazowy (prąd) mam z prawej strony ? Czy to jest jakiś problem np. sprzęt Rtv itp. sprawy. Dzięki z góry za odpowiedz
Żaden problem, ale gdybyś chciał mieć, jak trzeba, to wyłączasz zasilanie w całym domu i zmieniasz stronami fazowy i neutralny.
Mam jeszcze taki problem (z gniazdkami w domu) jak nic nie jest podłaczone do gniazdka to na bolcu przy dotknięciu nie świeci probówka (w lewym otworze jest faza w prawym minus) po podłaczeniu przedłuzacza samego ( 4 już sprawdzałem ) świeci na bolcu ??? Co to może być instalacja 4 przewody dwa prądowe i dwa minusy (niebieskie) Prośba o pomoc
Jeśli widzisz problem zagradzający życiu nigdy nie staraj się go sam rozwiązać a poproś fachowca.Amator każdy problem może rozwiązać ale czasem przy pierwszej a czasem przy 5 -tej próbie podejścia.Przy prądzie zbyt często kończy się to tragiczne.Dlatego nikt ci nie będzie dawał rad aby nie zachęcić do eksperymentów. Neonówka nie jest narzędziem pomiarowym dlatego jej używanie może prowadzić do błędnych wniosków. Nieprawdopodobnie masz rozgięta blaszkę we wtyczce przedłużacza ale może być jakaś poważniejsza awaria.Może być tez źle lub wcale podłączone gniazdko i na to bym stawiał
Nie trzeba zmieniać, bo urządzenia w Polsce czy Niemczech są robione tak by działać w dowolnej konfiguracji. W Polsce panuje mit, ze faza powinna być po lewej, ale nie ma na to żadnych norm ani przymusu. Są na świecie kraje, które mają ustalone normy i we wszystkich tych krajach przyjęto zgodnie i oficjalnie, że faza musi być zawsze po prawej stronie. Jest to o tyle dobre, że faza zawsze przechodzi przez przełącznik i wewnętrzny bezpiecznik urządzenia. To istotne jak kupujesz sprzęt z Ameryki, Japonii, Korei, Wielkiej Brytanii... We Francji i Holandii które używają tych samych gniazd które są w Polsce też faza jest z prawej strony, choć tak jak u nas jest to jedynie umowne. Starają się stosować do tego co jest ogólnie przyjęte na świecie by importowany sprzęt był kompatybilny - nie stwarzał jakichś problemów ze zwiększonym zużyciem energii czy zakłóceniami.
W normalnym użyciu nie ma to znaczenia, nawet w przypadku zasilania komputera czy telewizora. Ma znaczenie jedynie wtedy, gdy elektryk przeprowadza okresowe pomiary rezystancji izolacji i skuteczności zerowania i uziemienia, gdyż (jeśli posługuje się takim specjalnym, dosyć dużym urządzeniem, podłączanym wtyczką do gniazdka) musi być zachowana polaryzacja (faza z lewej). Jeszcze inne sprawy. Mianowicie, tzw. mostek (jeśli się zeruje gniazdko) powinien być zawsze wykonany z przewodu o tym samym przekroju, jak przewody fazowy i neutralny. Gdyby się różniły średnice przewodów, to wtedy nie będzie dobrego styku (ponieważ mostek i neutralny podłącza się do jednego zacisku) - zawsze, gdy do jednego zacisku wkładamy dwa przewodu, to koniecznie muszą mieć ten sam przekrój. Inaczej nie ma dobrego styku i może się pojawić iskrzenie na zaciskach, przegrzewanie się zacisków (nadpalenie gniazdka) a także jeden z przewodów może wyskoczyć z zacisku (gdyby wyskoczył np. neutralny i dotknął odizolowanej końcówki przewodu fazowego, to powstanie wtedy ZWARCIE). Jeszcze jedno. przewód fazowy może być też w czerwonej izolacji (ta powinna być - przynajmniej moim zdaniem - obowiązująca, ponieważ kolor czerwony jest jaskrawy, kontrastuje materiałami budowlanymi i dzięki temu żyła fazowa -a w niej jest napięcie, więc dotknięcie odizolowanej końcówki jest niebezpieczne - jest dobrze widoczna). Nie do przyjęcia jest szara izolacja przewodu fazowego, ponieważ tynk jest popielaty (czyli nieco jaśniejszy szary), zaprawa murarska - stalowa (ciemniejszy szary) i taki szary (i istocie popielaty, czyli jasnoszary) przewód może być słabo widoczny wśród tynku.
A jak mam 4 przewody: 2 czarne (faza jest tylko na jednym) i 2 niebieskie, to je łączyć, czy dwa pozostałe przewody zignorować i robić jak na filmie ?
Ale to masz w gniazdku, czy gdzie? Jeśli w gniazdku, to pewnie druga para idzie do kolejnego gniazdka. Trzeba to zweryfikować.
@@ForumWiedzy w gniazdku tak.
W Vteka Pan Krzysztof tłumaczy zwięźle i na temat. :)
Tu nowa wersja filmu o zerowaniu gniazdka wtyczkowego ze stykiem ochronnym w instalacji elektrycznej dwuprzewodowej starego typu TN-C.
ruclips.net/video/y6GSSBvBP-M/видео.html
Bogdan stosuj polskie wkrętaki izolowane ładniej będzie wyglądać przy tej robocie
2:35 zabezpieczenia wkłada zwykle się odwrotnie. Podniesiony -> włączony , opuszczony -> wyłaczony.
A jak podłączyć z przewodu zasilającego dwu żyłowego poczwórne gniazdka elektryczne z bolcem ?
jak podłączyć przewód niebieski gdy jest to gniazdo przelotowe ?
W jaki sposób domowym sposobem (posiadam miernik) zweryfikować czy moja instalacja jest typu TN-C? Blok z płyty, lata 80"te.
Mistrz w gadaniu !!!
Świetnie wytłumaczone, pozdrawiam 👍
👍😉
Mam problem, dotykając probówką pralkę właściwie każdy metalowy element, probówka świeci. Stosując patent z filmiku ten problem zniknie? Dodam że mam kabel dwużyłowy jak w filmiku. Czyli tu jest bolec podłączony z plusem?
Po zastosowaniu mostka pralka przestanie świecić.Prawdopodobnie nie masz mostka w gniazdku lub we wtyczce rozgięty styk zerowy
Mam pytanie
Mam w domu dwa rodzaje instalacji, w starej części dwu przewodową druga część domu została wyremontowana i instalacja jest trój przewodowa. W rozdzielnicy jest zamontowana różnicówka ale nie mam podziału PEN (brak uziemienia) czy różnicówka działa poprawnie?
Kolejne pytanie to czy mogę w starej części domu zrobić „zerowanie” poprzez bolec w gniazdku? Czy wtedy różnicówka będzie działała poprawnie?
Właśnie odkręciłem stary przytopiony kontakt i mam 3 kable: 1 czarny fazowy i dwa niebieskie. Jakieś sugestie jak podłączyć to do nowego typu gniazdka żeby było bezpiecznie? Czy lepiej kupić gniazdko starego typu i wpiąć jak było tj. fazowy z lewej i te dwa niebieskie połączyć razem i wpiąć z prawej?
Najlepiej podłączyć jak było, jeśli nie ma się pewności, co i jak oraz nie ma potrzeby korzystania z "bolca" ochronnego
11:35 przecięta izolacja na niebieskim ...
Witam mam nadzieję, że odpowiesz na mój komentarz. Czy w takiej sytuacji, tzw. zerowanie w Gniazdku umożliwi na założenie RCD w tej sieci. W internecie dużo jest, że to jest nie dozwolone. Czy RCD w sieci TN-C z takim zerowanie może mieć miejsce?
Czy jakbym zrobił podział w swojej skrzynce rozdzielczej z PEN na PE i N a dalej w gniazdkach zrobił zerowanie jest nadal możliwość na założenie RCD? Musiałbym założyć osobno PE na wszystkich bolcach we wszystkich gniazdkach? Pozdrawiam.
W TN-C nie stosuje się RCD. Po podziale na PE i N za wyłącznikiem różnicowo-prądowym, tych dwóch żył nie wolno mostkować.
Do lokalu doprowadzić przewody PE, N, L1. Licznik, tablica rozdzielcza. Wyłącznik różnicowoprądowy, Wyłącznik nadpradowy.
No to wyobraźcie sobie, że był u mnie w mieszkaniu (blok z 1980 roku) elektryk w ramach okresowego sprawdzenia instalacji elektrycznej. Podłączał jakieś pudełko do gniazdek i stwierdził, że w kuchni bolec w gniazdku nieuziemiony (niezabezpieczony?) (akurat to gniazdko robiłem sam i bolec zostawiłem niepodłączony:) To się go pytam jak mam uziemić bolec, skoro instalacja w całym mieszkaniu dwużyłowa (miedziana)? A on, że trzeba zrobić tak - jak na tym filmie! Fachowiec przysłany przez spółdzielnię! Zaśmiałem się tylko, podpisałem mu kwit i poszedł w cholerę.
vjmn,
Miał rację. Używania gniazdka z niepodłączonym bolcem powiano być karane przez prokuraturę (po wypadku oczywiście). Norma na instalacje jednoprzewodowe była opublikowana chyba w 1977 roku czyli ponad 40 lat temu.W nomie było, że nie ma obowiązku się jej trzymać czyli to było zalecenie. niew iem kiedy weszła sztywna norma ale chyba w latach 90-tych i to późnych
Idź do psychiatry, niechaj cię zbada, niech cię wyleczy na stare lata.
Albo załóż sobie różnicowoprądowy. który odetnie ci tlen, gdy będziesz płodził nowe głupoty.
W swoim własnym mieszkaniu mogę sobie montować gniazdka, na jakie mam ochotę i żaden cymbał nie będzie mnie straszył prokuraturą.
Elektryk dobrze powiedział Dekielowi, bo w REALNYM ŚWIECIE takie rozwiązanie ma największy sens (nie mylić ze światem przepisów i teoretyków).
No cóż, jak widać nick trafnie sobie dobrałeś.
Jak mam tak zmostkowane gniazda to mogę rozdzielić pen na pe i n założyć ruznicowke i niepruc przewodow że scian
Starasz sie o uprawnienia na wytrychy postaraj sie o uprawnienia SEP. Zapomniałeś pobielić przewodów, przewód typu linka rozejdzie ci się nawet przy dokręcaniu, jestes pewny, że przy zwarciu się nie przepali ostatni "włosek" który akurat kontaktował a ten od bolca będzie git i pójdzie faza(przez obciążenie urządzenia) na obudowe bo ją zmostkowałeś?!- nie odprlj fuszerki. Takie połączenie powinno być najlepszej jakości. Robi się to na jednym przewodzie typu DRUT bez przecinania! DWA Zapomniałes powiedzieć żeby nie robić tego w przedłużaczach! Nei tykaj się czegoś czego nie rozumiesz, a jak chcesz to zapisz sie na kurs.
co jest lepsze różnicówka czy zerowanie? gdy nie posiada sie kabla z uziemieniem
przewód PEN w TN-C jest uziemiony. By użyć różnicówki, musisz mieć modyfikację sieci na TN-C-S, bez tego nie możesz używać różnicówki.
BZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MUSISZ ZAINTALOWAC ROZNICOWKE !!!!!!!!!!!
@@matys137 jak masz tnc to rcd mozesz zamontowac ale we wlasnej d..... a nie instalacji.
@@matys137 Na TN-C? Przestan pitolic
Musisz wybrac albo klasyczne zerowanie albo roznicowka ale bez podlaczonych kolkow uziemienia
A. Jeśli na tym bolcu w przedłużaczu świeci mi probówka?
Masz plus za to, że najpierw na bolec, a potem na wtyk. Linek nie podłącza się bez lutowania lub bez tulejek zaciskowych!
szkoda ze na bolcu zaciski są zazwyczaj kiepskie i przy 2,5mm drucie to przy dokręcaniu wypycha drucik i większośc ludzi leci pen na zacisk N a z N mostek na PE (bo zaciski na N o niebo lepsze niz na PE)...
Dzięki za dokladna instrukcję świetna robota pozdrawiam
Proszę
Rewelacja.Geniusz
Super film! Aczkolwiek ze jestem totalny laik i czeka mnie wymiana gniazdka. Mam w scianie dwa kable wiec bede musial zastosowac mostek. I takie pytanie odnosnie tego przejscia. Czy jest roznica jaki kawalek przewodu sie zastosuje? Na co zwrocic uwage (parametry). Jak dobrac odpowiedni... Pozdrawiam
Ile zylowy potrzeba przewód i Jak podłączyć włącznik światła potrójny, do lamp, żarówek
Co będzie jak podłącze przewód neutralny do prawego styku zamiast do bolca i zrobie mostek z prawego styku do bolca ??
Już się spotkałem z gniazdkiem tak podłączony
I chyba tak podłącze czy z bolca do styku prawego ?
+ThePAFAL&ZZSD 123 kolejność ma znaczenie w myśl zasady, najpierw bezpieczeństwo, a właśnie o bolec ochrony chodzi, jeśli na odwrót, to będzie działać, ale jak mostek przestanie funkcjonować, ochrony nie będzie, a zasilanie będzie nadal...
Niby w jaki sposób, dobrze wykonany mostek, ma przestać działać ?
Mylne podejście do tematu.Bzdurne zakładanie ze mostki się psują wobec wiedzy ze polskie wtyczki nie zapewniają żadnej ochrony zerowania bo mają kiepskie styki.Zatem gdy mostek wysiądzie raz na milion to nic się nie stanie bo od tego jest okresowe sprawdzenie skuteczności zerowana. W przemyśle na urządzeniach z giętkimi przewodami co 3 miesiące, ze sztywnymi co 6 miesięcy, w domu raz na rok do pięciu lat maksymalnie. Zatem gdy mostki się nie psują bo nie przewodzą prądu, to wtyczki nawet w 50% są uszkodzone.Zasadę najpierw chronimy a potem zasilamy stosuje se podczas konstrukcji wtyków tzn styk fazowy jest krótszy i najpierw jest rozłączany .Forsowana metoda łączenia przewodu N na bolec zerujący może zrobić więcej złego niż dobrego
@@ForumWiedzy ale w takim przypadku Niebezpiecznie będzie gdy bym tam podłączył jakieś urządzenie z wtyczką bez uziemienia 😟😟😟
Egzamin SEP do 1kV niezdany....Tu jest raczej pokazane jak tego NIGDY nie robić 11:43 ( nie stosuj małych przewodzików )
Witam. Czemu kabel zielony uziemienie święci i brązowy też?
Mostek w gniazdku źle zrobiony... zobacz film o zerowaniu gniazdka jeszcze raz i wszystko będzie jasne
Witam Panie Bogdanie ja wyzerowałem gniazda podwójne i pojedyncze w sieci TN-C .
+Łukasz Dziliński ;)
0:55 umnie w kamienicy występuje takie zjawisko
Gdy dotykam bębna pralki i zlewu albo innej rury
To mam bardzo nie miłe uczucie
Można zastosować transformator ochronny i tworzymy instalację z przewodem żółto-niebieskim ochronnym.
Dziwne rzecz prawisz. Ochrona przewodem uziemiającym ma sens gdy zasilanie jest względem ziemi a nie po transformatorze separacyjnym.Dodatkowo mam wątpliwości czy takie uziemienie spełnia wymagania ochrony przeciwzakłóceniowej .Widzę że mam braki bo nie słyszałem o przewodzie żółto-niebieskim
Bogdanie jak najbardziej, w tym wypadku jest to "zerowanie" a nie PEN. A dlaczego nie PEN, to omawiasz w innych filmach. Jest to informacja dla osób które nie oglądały wszystkich Twoich filmów.
:)
jest to pen i koniec
A to jest bezpieczne ?(Chodzi o starą instalacje) Bo czasami kiedyś u nas zrobił takie coś podobnego jak na filmie tylko , że w kablu od zasilacza PC takim drucikiem (Żyłkami z kabla po ściągnięciu warstw ochronnych) do otworu z uziemienia do kołka i było dobrze tylko jak źle zrobić nie do tego to potem możesz uwalić coś.Ponieważ u mnie przydałoby się uziemienie ;/ Chyba , że skrzynkę w końcu elektryk zrobi...
Czy mógłby Pan mi odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie dotyczące zerowania mostkowania gniazd podwójnych.
Podpisuje sie pod tematem kolegi jak pan zrobi zerowanie w podwójnym gnieździe ???
może mi ktoś wyjaśnić jak można mówić przez 20 minut o czymś tak prostym, co można zawrzeć w jednym zdaniu max 20 sec?
Racja, słowotok autora jest żenujący !!!!!!!!!!!!! leje wodę aż miło
Witam czy to jest koniecznością mając 2zylowe przewody w całym domu
Jak masz urządzenia które wymagają bolca ochronnego to tak, jak podłączasz radyjko to już nie. Zauważ jak wygląda wtyczka urządzenia, które chcesz podłączyć.
koniecznością jest wymiana całej instalacji na sieć TNS
Fajny patent tylko na Twoim miejscu bym się douczył co się stanie jak nastąpi przerwa w przewodzie N ( nie jestem pewny ale to rozwiązanie które jest tu zaprezentowane jest zakazane ) . Np. w przypadku zmiany typu układu TN - C na TN - S przewód PEN się uziemia w miejscu rozbicia go na N i PE
Czasami może pojawić się napięcie na N względem "ziemi" dlatego zerowanie to ostateczność.
@@sawomirsiwek7558 to napiecie wystepuje ale minimalne np 5v co nikomu nie zrobi krzywdy dla porownania na urzadzeniu bez podlaczonego uziemienia jest ok 110v problem jest inny jak masz np kuchnie gazowa i bocznikujesz zerowanie do rury gazowej to plynie jakis prad wyrownawczy
Jak się spali kabel w ścianie lub na rozdzielni wypnie to prąd będzie na obudowie urządzenia i nas porazi,
Bez uziemienia tez cie porazi w razie przebicia
Koleś ten
1 przewód nie jest odpowiedni do tego typu gniazd,
2 tego typu przewody muszą być zakończone w specjalne końcowki (podobnie jak w inst samochodowych).
Nikt ci nie odbierze tego typu prac.
NAGRAJ ten film z ODPOWIEDNIM PRZEWODEM możesz sie skupić co oznaczają oznacznie YDY.... nie musisz juz stosować koncowek przy odpowiednim przewodzie
Spadaj koleś ze swoimi bzdurami. Kto ma autorowi tą instalację odbierać - krasnoludki ?
Linki w ogóle nie powinien stosować, ale wg ciebie musi ją zakończyć nakładką, a nie może np. pobielić cyną ? Bzdury waść piszesz.
Czy w ten sposób wyzerowane gniazdo sprawi, że przestanie mi szumieć mikrofon w komputerze stacjonarnym podłączony do portu USB?
Nie. Wina jest po stronie mikrofonu, lub zintegrowanej karcie dźwiękowej płyty głównej komputera. Problem rozwiążesz kupując inny mikrofon na USB, który ma w sobie wbudowaną własną kartę dźwiękową.
tak sobie mysle że jakbym do takiego zerowanego gniazdka włożył taką ładowarkę od telefonu i jakimś cudem dotknął bolca to by mnie nie poraził prąd ?
Dziękuję za poradę.
zrobiłem tak jak tutaj pokazano i po sprawdzeniu neonówką mam na bolcu napięcie. O co chodzi ?
+rommel foo sprawdź izolację przewodów, coś nie tak zrobiłeś, odłącz wszystko i sprawdź neutralny, czy dalej świeci
+mrkrecha dokładnie
sprawdziłem w całym mieszkaniu i tak sie dzieje tylko w kuchni, myślę ze ta stara żyła zasilająca kuchnie jest gdzieś uszkodzona i chyba ją pominę i puszczę nową pewniejszą...
Zrobiłeś źle, tak jak jest na filmie nie wolno robić.
rommel foo Jesteś jedną z pierwszych ofiar "eksperta" - Wiesz że w razie delikatnie mówiąc "awarii" możesz pozwać ForumWiedzy za uczynione szkody. A jeśli "awaria" przeniesie kogoś w Wieczny Odpoczynek to prokurator jest z automatu - Zakład?
PS. Nie chcę Cię trollować ale pojechałeś za bardzo z tematem podając informacje mogące skutkować utratą zdrowia lub życia. Zdrówka życzę i szczęścia.
aha dzieki a czy moge zrobic tak jak na tym filmie czy odradza ponieważ jest z lewej i z prawej strony prąd i lepiej sie w to nie bawić pozdrawiam
Jeżeli neonówka pokazuje fazę na obydwu żyłach, tzn. że instalacja jest uszkodzona i rzeczywiście należy ją wymienić (przynajmniej w uszkodzonej części).
Ciekawy jestem ilu młodych podglądaczy oglądając ten filmik popełni ten sam błąd. Przewód typu linka zanim wkręcimy w zaciski należy powielić ocynować lub nałożyć tulejkę i zacisnąć. To nie takie tam ble ble lecz obowiązek !
Pytanie co się stanie jak PEN gdzieś w ścianie się przerwie? Na obudowie 230V będzie?
Może się pojawić faza ale nie musi, jak jest budynek wielorodzinny to może się uzerować/uziemić przez sąsiada rury wodne. Bo jak sąsiad ma zero w porządku a bojler uzerowany to jakoś się uda przez rury.
Ale to już się kończy, bo rury wodne się wymienia ze stalowych na PCV i odpada stary dobry sposób na zero:)))
Widziałem jak wodociągi wymieniały rurę z metalowej na PCV na budynku 6 rodzinnym. W momencie odcinania głównej rury sypnęło iskrami, bo na budynku było upalone zero przy zabezpieczeniu głównym i cały budynek zerował się przez rurę wodną ( tak jakby z dupy strony). Nikt o tym nie wiedział dopiero wodociągi to wykryły.
Drobnostka,ktoś "zaświeci" a w najgorszym wypadku kogoś zabije.Jeżeli chcecie właściwie wykonać połączenie wyrównawcze to już sto razy mądrzejsze jest poprowadzenie trzeciej żyły do gniazdka i podłączenie jej do dostępnych UZIEMIONYCH elementów przewodzących np.rury z wodą.
Brawo chłopie!!! Ten Twój pomysł jest godny polecenia, a jak jakiś mądry sąsiad rurę sobie do "zerowania" weżmie to...najwyżej kogoś zabije.
Gdy się PEN przerwie urządzenia nie będą działać. Gdy instalacja będzie z przewodem PE to najprawdopodobniej będzie w instalacji różnicówka którą w przypadku np przewiercenia powinno "wywalić". Poza tym wszystkie instalacje powinny przechodzić okresowe pomiary które właśnie po to są aby diagnozować wszelkie nieprawidłowości.
M zgadza się!
no byl właśnie elektryk u mnie i gadalem z nim ale nie wyskoczył z tak propzycja mowil ze to stara eletryka i trzeba nową elektryke założyć mam miec zmieniana na nowa ale kiedy mi zmienią to nie wiem i chcialem zastosować to co na tym filmie tym czasowo pozdrawiam jeszcze raz
To chyba logiczne, że elektryk woli skasować cię za wymianę całej instalacji, niż za wymianę gniazdka. Zresztą opisane w tym filmie czynności są niezgodne z przepisami, choć w większości wypadków skuteczne.
Rozsądny elektryk takich rzeczy nie zrobi, bo jak koparka przerwie przewód N, to sytuacja staje się niebezpieczna, to stwarza zagrożenie dla życia. Jak kogoś porazi to elektryk poniesie konsekwencje.
A jak w budynku jest instalacja zasilana 3 fazami i braknie "ZERA" to może nieźle "połaskotać". Zerowanie jest niedopuszczalne.
A masz jakis inny pomysl na polaczenie bolca uziemiajacego oczywiscie bez wymiany instalacji ?
Jak mamy instalację TT brak uziemionego N to takie rozwiązanie jest niebezpieczne !
+mariusz xcu tu nie ma mowy o TT
Można wiedzieć czym się sugerujesz, pisząc że tam nie ma TT?
Krzysztof Radys tytuł?
kto ma w domu TT?
polecam podczas oglądania ustawić szybkość X2
Witam 👋
Bardzo przydatna poradą w starych budownictwach 👍
Pozdrawiam serdecznie