Jak zabezpieczyć dach przed kunami?
HTML-код
- Опубликовано: 5 фев 2025
- W krótkim filmie staram się wyjaśnić jak wygląda zabezpieczenie dachu przed kunami od środka.
Film o montażu membrany dachowej metodą odwróconą możecie znaleźć na kanale @GipsKartonITD, np. w tym filmie: • Dach pokryty tylko dac... .
Witam
Jedyne skuteczne rozwiązanie nie licząc pastucha elektrycznego to zabezpieczenie wszystkich miejsc którędy kuny dostają się na dach.
W moim przypadku były to rynny i przejścia między balkonami.
Zabezpieczyłem wszystko plexą.
Umieściłem kilka kamer dookoła domu,aby przekonać się którędy wchodzą.
Mam spokój od roku,a walczyłem ròżnymi metodami kilka lat.
Dodam, że druty 1-2 mm spokojnie jest w stanie przegryźć.
Zależy jak zdesperowany jest dany osobnik.
Dlatego tam, gdzie są newralgiczne miejsca stosuję OSB/drewno, jako główną przegrodę. Kuny "wypędzałem" od ostatniego pomieszczenia, do którego mogły dojść, do pierwszego, w którym mogły się pojawić - być może spowodowało to też coraz mniejsze zainteresowanie moim domem. Fakt, pewnie z grubszą blachą/drutem spałbym spokojniej, ale po kilku latach takie rozwiązanie się sprawdziło.
Najważniejsze, że zabezpieczenie jest skuteczne.
Wiele osób nawet nie wie , że ma kuny lub bagatelizuje problem.
To bardzo inteligentne drapieżniki.
Zwinność wiewiórki i morderczy instynkt.
Jest pomysl na biznes produkowac folie paroprzepuszczalna z siatka metalowa.
Witam jakiej pan użył membrany
Ja 3 lata temu dawałem taką siatkę tylko z mniejszym oczkiem bo dodatkowo na myszy też miała no i kuny oczywiście, oczko 13na 13mm w ocynku a zszywek na 10mm długie to coś koło 20 tyś zużyłem, dłoni to przez miesiąc nie mogłem wyprostować. Tylko siatkę trzeba dobrze naciągać.
Tak, dłoń odczuła te zszywki.
Czy oczka tej siatki nie są za duże na kuny? Kiedyś dekarz mi pokazywał na dachu miejsce którymi wchodziły kuny, to dziura była mniejsza niz te oczka. Czeka mnie na wiosnę izolacja dachu i zabezpieczenie przed kunami
Dach zabezpieczony taką siatką od kilku lat nie ma oznak ponownego nawiedzenia przez kuny. Oczko 2 cm jest znacznie mniejsza niż średnica głowy dorosłej kuny. W miejscach bardziej podatnych na kuny zawsze można zastosować siatkę o mniejszych oczkach lub założyć ją podwójnie, ale ja preferowałem wówczas zamontować deskę lub OSB. Siatki montowałem profilaktycznie na całej połaci dachu, ale tam prawdopodobieństwo pojawienia się kuny jest raczej dość znikome, bo kuna dachówki nie podniesie na tyle, żeby pod nią wejść.
@@tomasz.kunonator Dziękuję za odpowiedź, te oczka siatki wyglądają na dużo wieksze na filmie. Podobno głowa kuny ma min 3-4cm, a jak już przełoży głowę to ponoć resztę ciała juz przeciśnie. Tz 2cm oczka sa wystarczające.
Ja słyszałem że 2na2 oczko to już kuna przejdzie
A tak na poważnie bede zaczynal ocieplanie poddasza welna i zastanawiam sie czy pod folie czyli pomiedzy welna a folia paroprzepuszczalną zastosować taką siatkę metalową tylko zastanawiam się nad jednym tematem czy ze względu na różnicę temperatur nie będzie się skrapla woda i zamoczyć welny
Zawsze stosuje się dwa rodzaje membrany - tzw. dachową, wysoko paroprzepuszczalną, która zabezpieczy wełnę od wilgoci z zewnątrz, oraz folię lub membranę paroizolacyjną, która zabezpiecza izolację przed wykroplaniem się na niej wody z pomieszczenia.
@@tomasz.kunonator Hej, tak wiem o tym doskonale ja się zastanawiam nad zastosowaniem siatki przeciw kunie
I co zrobiłeś ostatecznie?
@adriannawoj nie dałem nic mam dach dwu spadowy i nie ma którędy wejść franca
@@sashens też mam dwuspadowy i dachówkę płaską, pytanie czy nie podniesie dachówki albo gdzieś pod gąsiorem
a jak teraz membrane założyć ?
Tomaszu, co to za siatka ? możesz coś zalinkować ?
Zazwyczaj używałem takiej heksagonalnej, plecionej, ocynkowanej www.castorama.pl/siatka-ogrodzeniowa-heksagonalna-blooma-0-5-x-10-m-stal-powlekana/3663602731085_CAPL.prd ale w szerokości 1 metra - teraz nie mogłem jej znaleźć na stronie Castoramy. Czasami, zamiennie lub w zależności od przypadku używałem zgrzewanej, jest sztywniejsza: www.castorama.pl/siatka-ogrodzeniowa-zgrzewana-blooma-25-mm-0-5-x-5-m-ocynk/3663602731269_CAPL.prd, ale też nie mogę już znaleźć o szerokości metrowej. 🤔
Było zrobić deskowanie
Niektórzy robią deskowanie, a kuny i tak wchodzą, np. okapem.
deskowanie nie jest zabezpieczeniem przed kunami, tak samo jak te piany PUR, kuna jak bedzie chciala wejsc to znajdzie zawsze jakas dziure o ktorej ty nie wiesz ;)
Co to za dachowka ?
Röben Piemont
@@tomasz.kunonator Mam taką samą niestety ale poddasze u mnie jest nie użytkowe dach bez deskowania tylko membrana. Ociepleniem stropu na wiązarach będzie piana pur. Ciekawe czy na takim poddaszu też kuny harcują.
@@radeks2678 jeśli się uprą, to wejdą. U znajomego w pianę wgryzły się myszy. 🤦🏼
Zabezpieczające jak się tylko da mi się zagnieździły w nowym domu starty na 70 koła lekko a jeszcze walka trwa złapałem jak narazie 2 i myśle ze jeszcze są 2
nie ma czegoś takiego jak dach zabezpieczony i ok. po paru latach przebije się w najsłabszym punkcie który zaistnieje
mi potrafiła porwać poszarpać takie druciki a te pianowanie ...ha ha ha nic nie da