Spotkanie 006. Membrana czy papa na dachu? | Membrana czy papa | Membrana | Papa

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 янв 2025

Комментарии • 145

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br Год назад +29

    U siebie zrobiłem deskowanie dachu + papa bitumiczna 5 mm (gwarancja producenta na 30 lat. Pod dachówką z pewnością drugie tyle). Dom stał 2 lata bez okien . W tym czasie deski na dachu wyschły i skurczyły się tak że powstały między nimi 5 mm szpary . Od środka domu dałem 3 cm szczelinę . Aby wełna nie dotykała do desek dałem siatkę ocynkowaną z małymi oczkami. Wełna szklana Isover 15 cm + wełna Isover 5 cm z folią aluminiową skierowaną do wewnątrz + folia paroizolacyjna . Krokwie mam 18x9 cm + 5 cm łaty przykręcone na krokwie od wewnątrz + płyty gipsowe . W szczytach budynku kratki wentylacyjne . Na dachu dachówka ceramiczna . Mieszkam 23 lata i nic się nie dzieje a w domu jest ciepło w zimie i chłodno na poddaszu w upały . Sąsiad pobudował się 5 lat temu i dał membranę . Wprowadziła się mu kuna wraz z rodziną i właśnie remontuje dach . Zdjął dachówkę i zrobił deskowanie + papa . Wełnę musiał dać nową . Zniszczenia totalne . Takiej rozpierduchy to jeszcze nie widziałem. Mieszkam w 35 tyś. mieście i tutaj też są kuny 😉

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za zainteresowanie i podzielenie się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Rozwiązanie zmierzające do doskonałości.

    • @joannapinkus7005
      @joannapinkus7005 Год назад

      Ja będę mieć podobnie jak u ciebie. Jestem w trakcie. Wykonaliśmy deskowanie, ale zamiast papy membrana Delta plus i ceramika. Teraz odczekamy, bo deski nie były z pewnością suche. Na drugi rok robimy sznurkowanie 3 cm od desek, potem 15 cm wełny szklanej i na to 5 cm. Przykryć folią i płyta OSB 1 cm.

    • @NozemGO
      @NozemGO Год назад +2

      Zamiast desek dałem OSB 18 mm na pióro-wpust co eliminuje większość odpadów. Cena podobna ale mniej robocizny. Poza tym OSB się nie rozsycha oraz nie trzeba go impregnować i to jest jego przewaga. Poza tym dałem cieńszą papę bitumiczną specjalną pod deskowanie jest taka w grubości bodajże 2,4 i bez możliwości grzania palnikiem czyli na papiaki ją się montuje. Polecam super sprawa.

    • @KusiuStunt
      @KusiuStunt 11 месяцев назад

      czy taki montaz papy do desek papiakami jest w miare szczelny ? chce dach budynku gospodarczego, nieocieplonego wlasnie obic osb na to pape i stara dachowke z odzysku ze stodoly, zastanawiam sie czy tak bedzie odpowiednio@@NozemGO

    • @tomaszciupka4144
      @tomaszciupka4144 11 месяцев назад +3

      @@KusiuStunt
      Oczywiście, że taki montaż będzie szczelny, tak była budowana cała Skandynawia, nadal stoi :), pod pewnymi warunkami, a takie są najbezpieczniejsze: papa poziomo, liniami od dołu do góry, papiaki od górnej krawędzi w pasie ok 8 cm, zygzakiem. co ok 15 cm odstępu, długość dobrana by nie przebijała deskowania/osb na wylot, kolejna warstwa papy przykrywa papiaki i poprzednią papę na zakład ok 10-12 cm. Na krawędziach bocznych dachu - tych wnoszących się, przy ścianach szczytowych, o ile to dach dwuspadowy, należy wywinąć papę do góry - np. podkładając listwy o przekroju trójkątnym,. Jeśli to kopertowy to wywinąć papę na zakład na sąsiednie połaci (podwójne pokrycie na każdej połaci) i podkleić dla pewności pionowo-skośne końce papy. Dla pewności pod kontrłaty taśma uszczelniająca butylowa (kauczukowa). Jeśli osb z piórowpustem - piórem zawsze do góry :)

  • @tadeuszsuss1616
    @tadeuszsuss1616 Год назад +4

    Świetny materiał modrego dobrze posłuchać

  • @marcinszmatowicz989
    @marcinszmatowicz989 Год назад +3

    Witam serdecznie. Ciekawy i pouczający materiał. Oby więcej tego typu filmów plus trochę kwestii technicznych. A może coś na temat łączeń i łączników (np.gwozdzie, wkręty, długości i srednice) co Pan na to?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za oglądanie. Myślę, że dojdę i do tych elementów. A na ten moment polecam wyszperać w internecie na stronie miesięcznika "Dachy" dwa teksty. Pierwszy to "Anatomia okapu", drugi to "Anatomia kalenicy". Tam o ile pamiętam rozłożyłem temat "do gwoździa". Myślę, że teksty jeszcze funkcjąnują w archiwach "www" miesięcznika. Pozdrawiam.

    • @marcinszmatowicz989
      @marcinszmatowicz989 Год назад

      Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź. Oczywiście nie omieszkam zajrzeć na te strony. Pozdrawiam serdecznie. Czekam na dalsze felietony.

  • @DonBartollomeo
    @DonBartollomeo 4 месяца назад +1

    Dzień dobry,
    Odnośnie dachu wielospadowego, gdzie bezpośrednio na krokwiach są przybite deski, jak wykonać poprawnie wentylację? Szczelina min. 3 cm pozwala na wlot powietrza od murłaty wzdłuż krokwi po samą kalenicę, gdzie ma ujście na zewnątrz. Przy dachu wielospadowym jak krokwie łączą się ze sobą pod kątem, powietrze jedynie dotrze od strony murłaty ale zakończy się na krokwi bo nie ma szans dolecieć do kalenicy... Przy deskowaniu na krokwiach nie zrobiono dystansów dla zapewnienia przepływu powietrza. Jak poprawnie wykonać wentyalcję takiego dachu?

  • @GrzegorzCzyz-gb1li
    @GrzegorzCzyz-gb1li Год назад +6

    Łopatologicznie, zwięźle i treściwie bez elaboratów. Membrana, cóż otwarta dyfuzyjnie, a co po np 5 latach gdzie jest mocno zakurzona? Osobiście uważam że tylko pelne deskowanie i papa. Powodzenia.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję.

    • @Tomasz-k3n
      @Tomasz-k3n Год назад +1

      Ale tylko przy poddaszu mieszkalnym. Poddasze nieużytkowe pełne deskowanie jest zbędne.

    • @NozemGO
      @NozemGO Год назад

      @@Tomasz-k3n Ja mam nieużytkowe i uważam że nie jest zbędne. Kuny tak samo potrafią zagnieździć się w takim poddaszu chociaż łatwiej je się pozbyć.

  • @PiotrŚlusarek-s8d
    @PiotrŚlusarek-s8d 11 месяцев назад +2

    Witam
    Zdecydowałem się na pełne deskowanie dachu i teraz nie mogę zdecydować się co wybrać membranę dachową z przeznaczeniem na deskowanie czy jednak droższą, cięższą ale za to trwalszą papę?;/ Dach dwuspadowy 40st. Oczywiście dochodzi również temat szczeliny wentylacyjnej z tego co się dowiedziałem z Pańskich komentarzy to zaleca się zrobić zarówno przy membranie jak i papie? Membrana wychodzi sporo taniej ale papa trwalsza? Dodam że dachówka płaska. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 месяцев назад +3

      Dzień dobry. Trochę humorystycznie odpowiem. A czy ktoś nam obiecywał, że podejmowanie decyzji będzie w dorosłym życiu łatwe? Tak. To spory dylemat i wiem, że sporo do ewentualnego zaoszczędzenia. Co bym zrobił? No cóż, nie wstawiłbym do pomieszczeń wewnętrznych drzwi przez jakiś czas (no dobra do kibelka bym wstawił), ale dach jest w zasadzie niepoprawialny. No dobra oczywiście jest poprawialny i naprawialny i wymienialny tylko jaki to koszt?
      Pomogłem?
      Pozdrawiam.

    • @PiotrŚlusarek-s8d
      @PiotrŚlusarek-s8d 11 месяцев назад +1

      Tak pomógł Pan;D decyzja zapadła będzie pełne deskowanie na to papa i oczywiście szczeliny wentylacyjne ;p Pozdrawiam

  • @DarekNowicki-f7s
    @DarekNowicki-f7s Год назад +2

    oj Przemku temat BARDZO kontrowersyjny, zastanawiający, i ... no właśnie, a może odpowiednie ubezpieczenie ( do rozmowy wiatrowej o bunkrach zagłębionych w gruncie ) teoretycznie "wszystko" można przewidzieć, zabezpieczyć się ... ALE nigdy nie mów nigdy .... może kunom domowym udostępnić łatwiejszą alternatywę, a na dachu je zniechęcić, ;)
    a sorki dach płaski ;)

  • @Yamol_87
    @Yamol_87 11 дней назад

    Dzien dobry, mam dach gdzie dlugosc krokwi liczonej od murlaty do saczytu wynosi 6m kat 38 stopni dach 2 spadowy. Krokwie 17/18. Dach pokryty jest blachodachiwna pod spodem jest na calej powierzchni membrana a pod nia wiezba dachowa. Czy zatem poprawnie beezie jak uzyje welny 18cm zeby wypelnic przestrzen miedzy krokwiami lekko dopycjajac po 1cm gdzie wezna krokiew 17cm. Nastepnie sznureje i w poziomie ukladam welne 10cm? Pytsnie jakie mi sie nasuwaja to czy robic szczeline miedzy membrana 3cm i dawac weljne np 15 ? Czy moge ukladac 18do samej membrany ? I jak skrecic plyty gk zeby nie pekaly dawax osb + plyta czy moze 2x plyta na kezyz gk ? Za rade bede wdzieczny

  • @karolboguta7690
    @karolboguta7690 Год назад +2

    Witam, na początku chciałbym podziękować za świetne materiały, i chciałbym zapytać czy ma Pan zdanie na temat membrany bitumicznej (np. Nexler optimax pv), na pełnym deskowaniu zamiast papy 5mm termozgrzewalnej. Rozważam użycie tego materiału że względu na niską wagę, z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dzień dobry i dziękuję za oglądanie mojego kanału.
      No tak. Dylematy typu "jaka gruba papa, albo co w zamian znam z osobistego dośwaiadczenia. Rozumiem. Po pierwsze nie sposób znać wszystkich produktów na rynku, ale podobne materiały znam i mam o nich dobre zdanie. Osobiście mam na swoim dachu "papę", którą producent z jakiegoś powodu nazwał membraną i ma grubość około 3 mm. Ważne jest aby nie sugerować się nazwą "membrana", gdyż dla branży dachów skośnych to coś "oddychającego" czy tez "otwartego dyfuzyjnie" a dla branży "papowej" to "coś innego niż tradycyjna papa". Proszę tylko pamiętać, że tego typu materiały układane na deskowaniu wymagają pod deskami szczeliny wentylacyjnej. Oczywiście nie będzie to rozwiązanie "tak wytrzymałe, trwałe, odporne" jak papa 5mm. Dam przykłąd. Wichura i zerwany gąsior czy dachówka i ostry fragment wpada w tę dziurę po dachówce. Wiem, że może wydumane, ale w sumie zależy jakie przyjmiemy kryteria i w jakiej lokalizacji jest budynek. Ja mieszkam na Podhalu, a dom mam w bardzo wietrznym miejscu. Brałem to kryterium pod uwagę z opcją awarii w listopadzie i możliwości naprawy dopiero w kwietniu. Nie wiem co u pana na dachu będzie, ale jeśli ciemny kolor (grafit, antracyt) to proszę jeszcze sprawdzić materiał, który się nazywa Sun'X. Ma ekran aluminiowy. Pozdrawiam.

    • @karolboguta7690
      @karolboguta7690 Год назад

      Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź,
      Bardzo cieżko dzisiaj znależć obiektywną opinie o jakimkolwiek produkcie ponieważ każdy chce sprzedać swoj a fachowcy czesto czerpią korzyści z polecania produktów niekoniecznie najlepszych w danej sytuacji . Sun x wydaje się być bardzo ciekawym materiałem szczególnie ze względu że w naszym domu jest salon z antresolą co mogło by ograniczyć jego nagrzewanie latem, a czy jeśli to nie problem mogłby Pan napisać jaką dokładnie papę użył pan do pokrycia swojego dachu,
      dziekuje z góry za odpowiedź i pozdrawiam

    • @TransportowyZgred
      @TransportowyZgred 3 месяца назад

      Kładę właśnie membranę papową nexlera na nowe pełne deskowanie a później samoprzylepna sp42. Chcę zrobić i zapomnieć... Jestem pod ogromnym wrażeniem wytrzymałości mechanicznej tych materiałów.

  • @nICkkkkkos
    @nICkkkkkos Год назад +1

    Co do kun to czy problem jest tylko przy dachówkach? Czy przy zastosowaniu blachy na rąbek, która nie ma dużych szczelin przy membranie nie będzie problemu? Oczywiście szczeliny wentylacyjne przy podbitce zabezpieczone metalową kratownicą/siatką.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +2

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Generalnie przy kunie chodzi o to aby jej nie pozwolić wejść pod pokrycie dachowe z jednej strony i nad podbitkę z drugiej. Takie "ulubione" przez kuny wejścia to na przykład okap, szczeliny pod gąsiorami, szczeliny przy bokach lukarn itp. "Rąbek" ma mniejsze "szczeliny" niż na przkład dachówka czy blachodachówka więc wydaje się bezpieczniejszy. Trzeba zadbać mimo wszystko o pewne detale. Tak siatka metalowa o małych oczkach jest w miejscach "potencjalnie zachęcających" trafnym rozwiązaniem.

  • @makromikro273
    @makromikro273 3 месяца назад

    Dach: dachówka, sun'x z vent'X przy kalenicy, osb 18, krokwie 8x20, 3 cm szczelina ze sznurkami, wełna między krokwiami, wełna na krokwiach mocowana ze stelażem (razem wełny 32cm), folia paroizolacyjna, gk, szpachla. W zimie ciepło, w lecie bez klimy szału nie ma ale i 50 stopni na poddaszu też nie ma. Jedyny problem to kuny bo pomimo siatki na szczelinie i tak szukają wejścia. Kiedyś pewnie znajdą.

  • @stronger163
    @stronger163 Год назад +2

    A na wiązary? Poddasze nieużytkowe, chodzi o szczelność na przeciekanie na izolację stropu np. z celulozy,. Membrana czy deski z papą?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za oglądanie i zainteresowanie. Warstwa wstępnego krycia - jej rodzaj - jest dobierana do rodzaju pokrycia dachowego w zależności od pewnych uwarunkowań architektoniczno-lokalizacyjnych budynku. Brane są pod uwage różne czynniki, na przykład pochylenie dachu i długości krokwi. Na rodzaj warstwy wstępnego krycia, a więc czy papa na deskach, czy membrana w taki czy inny sposób zastosowana nie ma wpływu rodzaj konstrukcji nośnej.

    • @MrJatzeq
      @MrJatzeq Месяц назад

      Nieuzytkowe membrana

  • @krisum6292
    @krisum6292 20 дней назад

    A co Pan myśli o pelnym deskowaniu + membrana, na to łata i kontrłata, ale przed położeniem dachówki do kontrłaty i deski okapowej dać siatkę metalową z drobnym oczkiem, tak, żeby żadna zwierzyna nie weszła pod finalne pokrycie dachowe?

  • @arturkasprzak329
    @arturkasprzak329 10 месяцев назад +1

    Witam , na tym filmiku otarł się Pan o temat szczeliny wentylacyjnej dachu kopertowego i na tym otwarćiu się tylko skończyło, więc stąd moje pytanie, Jak tą szczeline wykonać na całej powierzchni dachu skoro to dach kopertowy.?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  10 месяцев назад

      Dzień dobry. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku okna dachowego wstawionego "w kanałe wentylacyjny pod deskami". Odpowiedź jest w Q&A nr 1. Pozdrawiam.

  • @johnkowalski2880
    @johnkowalski2880 11 месяцев назад +1

    Czy warto deskować dach bezokapowy? Dwuspadowy, nowoczesna stodoła.
    Łaty i kontrłaty strugane i suszone komorowo czy impregnowane?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 месяцев назад +2

      Dzień dobry. Według mnie warto. W ten sposób (pomijając ekonomiczną stronę) mamy pewne plusy - np. szansa na kunoodporność, czy dodatkowa warstwa oddzielająca dom od wysokiej temperatury. Oczywiście nakładamy na to rodzaj pokkrycia dachowego, które też ma swoje cechy. Ale tutaj sytuacja może być mocno uzależniona od konkretnego pokrycia, czy wręcz od konkretnego producenta - np. "Dachrynna" wymusza pewne rozwiązania.
      Znam dekarzy, którzy wykonują dachy tylko na łatach struganych i do tego z klejonki, a więc jakby jeszcze krok wyzej na drabince jakości (ale też i ceny). Możemy założyć, że drewno suszone i strugane umożliwi precyzyjniejsze przgotowanie połaci pod pokrycie dachowe. A drugą kwestią jest to, że drewno lepiej przygotowane nie będzie miało tendencji do skręcania się - i np. pół roku po położeniu dachówki jakaś łata "skręci się" i uwidoczni się ten fakt na tu i ówdzie odstającej dachówce. A jeśli to będą modne dachówki płaskie (Turmalin, Piano, Tegalit, itd) to będzie to bardzo widoczne. Oczywiście "klejonka" bedzie tu stała na pierwszym miejscu jakości i odporności. Impregnacja. Hmmm. Ja mam dach deskowany (a więc dużo drewna) i NIC nie impregnowalem. Nie chciałem "programowo" nasączać drewna toksyczną chemią, a w zamaczanie łat w zielonkawej słonej wodzie na 5 minut... "nie wierzę". Jednak odkryłem (dla mnie "po czasie") pewien produkt, którym zabezpieczyłbym drewno. Myślę, że będzie o nim film w przyszłości.
      Pozdrawiam.

    • @johnkowalski2880
      @johnkowalski2880 11 месяцев назад +1

      @@anatomiadachu1966 Bardzo dziękuję. Niesamowity kanał i prowadzący :)
      Pokrycie ma być albo blacha na rąbek, albo dachówka płaska. Skłaniam się ku wersji pośredniej, czyli dachówce płaskiej, betonowej (wybrane po obejrzeniu Pana filmów). Wykonawca ostrzegał mnie, że musi być precyzyjnie wykonana podkonstrukcja, żeby efekt wizualny był zadowalający w przypadku dachówki płaskiej. Dlatego rozważam wybór drewna suszonego komorowo na łaty i kontrłaty, ale zrezygnowanie z deskowania. Poddasze będzie nieużytkowe, parterowa stodoła, więc zostaje głównie kwestie kunoodporności.
      Co Pan sądzi?
      A rynna niewidoczna? Efekt wizualny świetny, zwłaszcza na stodole bez okapu, ale nie ma się czego obawiać? Trochę obawiam się rury spustowej w elewacji.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 месяцев назад +1

      @@johnkowalski2880
      Szanowny Panie. No tak. Modna stała się ostatnimi laty architektura dość surowa w formie i rzeczywiście doskonale do niej pasują dachówki płaski i rąbek też. Wręcz niektóre dachówki stworzone były do tego typu brył. Na przykład Tegalit, który nie ma w swoich akcesoriach na przykład trójnika gasiora. Rzeczywiście dachówka płaska wymaga dużo pracy i dobrego przygotowania na etapie prac wstępnych. Jakąkolwiek nierówność dachu widać. Dlatego (przy tej decyzji) jak najbardziej prosze iść w stronę łat i kontrłat wysokiej jakości, ale też i więźba musi być wykonana na wysokim poziomie. Rynek oferuje także elementy do "płaszczyznowania" dachu. Są to elementy plastikowe w kilku formach i róznych grubościach. Skoro poddasze nieużytkowe i bez deskowania to zasugeruję membranę poliuretanową z "flisem" pod spodem. Dachówka płaska będzie bardziej kunoodporna niż profilowana. Chodzi o miejsca, gdzie to miłe zwierzę i bystre wyjątkowo przy okazji może się wcisnąć pod pokrycie. Blacha na rąbek będzie tu chyba jeszcze bardziej odporna.
      No i teraz rynna "kryta", niewidoczna. Widuje się rozwiązania rzemieślnicze. Wymagają dużej odpowiedzialności ze strony wykonawcy. Pana obawy - podzielam. Jest to element zamknięty w konstrukcji i naprawa czy nawet jakiś serwis jest delikatnie mówiąc uciążliwe chyba. Ale. Jeśli poważnie rozważa Pan rozwiązanie blaszane i rynnę schowaną to proszę odezwać się do mnie na mail i przypomnieć w kilku zdaniach temat. Skieruję Pana do osoby, która wdraża taki projekt u znanego producenta. Mail. p.spych@gmail.com
      Pozdrawiam

  • @MrMarcinPi
    @MrMarcinPi Год назад +2

    @anatomiadachu1966
    A co Pan powie o nastepujacym przekroju: pelne deskowanie na krokwiach, pod deskami wata/piana PUR bez zadnej szczeliny, na deskach kontrlaty, membrana, drugie kontrlaty, laty, dachowka?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Nie mam doświadczeń bezpośrednich z pianą natryskiwaną. Dobrym pomysłem natomiast wydaje mi się przedstawiona budowa przegrody - deski - kontrłaty - membrana - kontrłaty. I dziękuję za komentarz.

  • @wkzarci
    @wkzarci 9 месяцев назад +4

    na deskowanie mozna dac bezposrednio membrane paropszepuszczalna?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 месяцев назад

      Można.

    • @slavekr5134
      @slavekr5134 7 месяцев назад

      można ale można zrobić to lepiej. Na deskowanie papa.

    • @wkzarci
      @wkzarci 7 месяцев назад +1

      @@slavekr5134 Lepiej ? ze Papa ? Kompletnie nie wiesz co napisałeś. Papa to budzetowy syf, papa nie przepuszcza powietrza co w konsekwencji zatrzymuje wilgoć pomiędzy papą, a deskami i to powoduje tworzenie się wilgoci, grzybów, gnicie desek. Z umiejetosciami i fachowoscia wiekszosci tych ludzi co robia "dachy" to jest zagwaranotwane.

  • @andrzejz4004
    @andrzejz4004 Год назад +2

    Prosiłbym o nurtujące mnie dwa pytnia. Czy jeśli mam wykonany dach z pełnym deskowaniem i papa. I niestety nie dałem membrany i Łaty to czy można zmatowac ta membranę między krokwiowo? Jak daleko powinna być wysunięta membrana w takim przypadku z ścianę i mocowana? Drugie pytanie czy styropian (20cm) od ściany szczytowej może dotykać desek dachu. Czy powierzchnia styku jest na tyle mal że wilgoć da radę się uwolnić?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za zainteresowanie. Pytanie pierwsze. Tak. pod deskami zostawia się szczelinę 3cm i między krokwiami dajemy "sznurowanie" i toż pod nim membranę. Przykłąd wymiarów. Powiedzmy, że między krokwiami jest 80 cm. To membranę docinamy na 90 cm i wtedy "te piatki" (90-80=10 i 10/2 =5) służą do zamocowania membrany do boków krokwi. Jeśli chcemy dać ocieplenia więcej niż zostało nam z grubości krokwi to wchodzimy z ociepleniem "pod krokwie". Tej membrany pod deskowaniem nie wypuszczamy poza obrys murów. Ona spełnia funkcję wiatroizolacji chroniącej ocieplenie. Zrobię o tym w przyszłości materiał.
      Pytanie drugie. Jeśli w szczycie styropian dotyka desek to zadam pytanie takie - a co z murem? Czy mur też dotyka desek? Wtedy jest raczej (tak sobie to wyobrażam) mostek termiczny. Jeśli jest jednak niżej z 15-20 cm to teraz kolejne pytanie - jak wełnę (i membranę jako wiatroizolację) połączyć z tym styropianem? Nie twierdzę, że ma Pan źle ale nie umiem do końca wyrobić sobie zdania. Jeśli styropian dotyka do desek to nie jest to rozwiązanie chyba najszczęśliwsze, ale to rzeczywiście tylko 20 cm no i mamy przerwy między deskami. Powinno być ok.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Jeszcze raz się odzywam. Proszę zerknąć do pierwszych materiałów jakie pojawiły się na moim kanale. Tam jest pokazany podobny przykład jaki wyobrażam sobie u Pana w związku z pytaniem nr 2. Pozdrawiam.

    • @andrzejz4004
      @andrzejz4004 Год назад

      Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mur jest z skończony wcześniej więc spokojnie wejdzie tam wełna. Styk jest jedynie na styropianie. Są lekkie szczeliny między deskami z racji skurczu desek. Tak jak Pan mówi nie wiem jak zamontować tam witroizolcje. aktualnie myślę aby przykleić do boku styropianu i uszczelnić taśma. W tym miejscu zrobić trochę większe szczelina by spodek był do wewnętrznej krokwi.

  • @stolpin83
    @stolpin83 Год назад +3

    Witam, ja mam zrobione pełne deskowanie na tobmembrana i blachodachówka. Prosze o opinie takiego rozwiązania. Dobrze, źle i czemy. Pozdrawiam.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za zainteresowanie i zaufanie. Za mało danych aby coś powiedzieć.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Год назад

      A to jakie dane jeszcze chcesz ? Deskowanie o tyle lepsze że gryzoń ma większy problem się przedostać do izolacji ale zapomnij że jest to dla niego Bariera której nie pokona.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +2

      Szanowny Panie. Ja danych nie chcę, ale z Pańskiego komentarza wynika na przykład, że na deski z membraną położona jest blachodachówka. Zatem powstaje na przykład pytanie, czy są kontrłaty i łaty? Znam obiekty, gdzie położona została blachodachówka bez tych elementów, albo nawet do góry nogami, czyli napisami do góry. Dość zdawkowo opisał Pan swoją przegrodę dachową. A ja jestem powściągliwy w wydawaniu jakichkolwiek opinii (oficjalnych lub nie) bez pełnych informacji. Aby zabezpieczyć się przeciwko kunie obok pełnego deskowania potrzebne są jeszcze pewne inne dodatkowe zabezpieczenia szczelin, którymi może ona dostać się do ocieplenia, do wełny. No i nadmieniam, że kuna nie jest gryzoniem. Serdecznie pozdrawiam.

    • @siwy7551
      @siwy7551 Год назад

      @@anatomiadachu1966 mam doświadczenie z gryzoniami na poddasz (myszy) i dlatego obecnie buduję tzn kończę budować dom parterowy bez poddasza. Niestety moda poddaszowa przyniosła chore trendy w budownictwie... oczywiście parter jest zastropiony terivą gdyż lekki strop to to samo co poddasze. W dodatku można zostać pod chmurką jak spadnie dach.
      Nie polecam nikomu poddasza do użytku gdyż jest problematyczne mało ustawne mimo że klimatyczne to nie chce go więcej.

    • @andrzejpawowski7563
      @andrzejpawowski7563 2 месяца назад

      A jakie jest pana zdanie na pelne deskowanie i membrana poddasze nie uzytkowe ocieplony strop bez ocieplenia dachu ​@@anatomiadachu1966

  • @Krzysztof_Ka
    @Krzysztof_Ka 3 месяца назад

    Jestem przed etapem krycia wiaty. Dach mam deskowany deską podbitkową tak by od wewnątrz ładnie wyglądało. Na deskowanie chcę dać membranę i tu jest dylemat. Jeden dekarz mówi, że położenie membrany na deskach, drugi mówi, że powinna być przestrzeń wolna między membraną a deską i tu należy membranę rozłożyć na kontr łatach, później drugie kontr łaty i dalej łaty i krycie dachówką. Wiem to tylko wiata ale, która wersja będzie najlepszym rozwiązaniem?

  • @hodowcazbombowca
    @hodowcazbombowca 2 месяца назад

    A połączenie .. krokwie , deskowanie OSB 3 22 mm i membrana ? Może tak być czy koniecznie papa wobec kun ? Mieszkam między lasami i kuny widuje

  • @sew9047
    @sew9047 4 месяца назад

    Witam. prosilbym o porade co w przypadku gdy mam pod dachowka tylko pape bez deskowania zamiast membrany , czy wełna może dotykać papy czy powinienem zrobić szczeline wentylacyjną?

  • @chesterman18g
    @chesterman18g 4 месяца назад

    Dzień dobry. W moim przypadku kąt dachu 22 stopnie i 18 stopni. dwuspadowy. Chciałbym dachówkę ceramiczną płaską. Pełne deskowanie czy membrana na zakład? Co Pan sądzi?

  • @transmisjenazywo6646
    @transmisjenazywo6646 Год назад +1

    Dzien dobry.W naszych domach szeregowcach tylkko ja jeszcze nie mam zrobionego poddasza .Sasiedzi przy krokwiach 19 cm i jak sadze wacie 15 cm dolozyli jeszcze 10 cm w poziomie waty.Wg nich w gorace lato jest niestety cieplo.Ja chcialbym zlozyc 5 cm plyty PIR z 2 stronna folia aluminiowa.I tu mam pytanie czy zlozenie Pira od strony ( obecny stan to:deska i papa bez dystansow i snurowania od strony deski tak zrobione przez dewelopera) deski z 2 cm dylatacja ( pod gąsiorami jest pas membrany i pas tasmy olowiannej z perforacja)i nastepnie ponowne ulozenie waty tej 15cm .Lub nie demontuje waty ( brak dylatacji wata deski) a plyty Pir montuje na krokwie praca zdecydowanie latwiejsza do wykonania.Czy ta 2 metoda jest akceptowalna czy raczej nie do przyjęcia.Bede wdzieczny za odpowiedz.Pzdr Mirek

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za oglądanie i komentarz. Sprawa ocieplenia dachów jest czasem nieintuicyjna, i czasem nie chodzi o ilość, a kolejność warstw ma znaczenie. PIR z wełną jest do połaczenia, ale w sposób odpowiedni, tu łatwo zrobić błąd. Błąd przedobrzenia bym powiedział. Ponieważ temat jest gruby, duży, obszerny, a prace zwłaszcza z PIRem wymagają (według mnie) dużej kultury technicznej, staranności i dbałości to w zasadzie powstałby dość obszerny materiał (merytoryczny - filmowy), który należałoby podzielić na części. PIR materiał i technologia zmierzająca do "doskonałości" ale nie pozbawiona pewnych mankamentów. Panie Mirku. Poproszę o mail w tej sprawie - postaram się wyjaśnić Panu jak do tematu podejść, na co zwrócić uwagę, o co zadbać, czego nie robić. Pozostałych zainteresowanych tematem i czytających komentarze, przepraszam za odłożenie tematu "na później". mail p.spych@gmail.com

    • @MrJatzeq
      @MrJatzeq Месяц назад

      PiR na aluminium jest najlepszy na poddasza o ile b ciasno to spasujesz. Nie mieszał bym systemów

  • @mrpresident2308
    @mrpresident2308 Год назад +1

    Mam pytanko mam garaż betonowy dach i chciałbym położyć pape wiadomo jak najtańszym kosztem i pytanie czy papa wystarczy czy pod pape jakiś grunt czy coś innego? A co z obróbkami jak je zamocować na kołki? Jakis specjalne? Czy jakiś klej? Dziekuje za pomoc

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za zainteresowanie kanłem. Poporosze o mail. p.spych@gmail.com

  • @ukaszzbieranowski4354
    @ukaszzbieranowski4354 Год назад +1

    Panie Przemku. Trafiłem na pański kanał i staram się zrozumieć dach :). Wszystko dlatego, że kupiłem stary dom. Może pan poradziłby mi czy nie popełniam błędu jakiegoś. Mam dach kopertowy w bliźniaku, otoczony wieńcem ściany. Wcześniej było to poddasze nieużytkowe. Spadek ok 13 stopni (2,20 w kalenicy - 1,35 przy murze, odległość 5m). krycie to deskowanie i papa (niejedna) Chciałem na to dać styropapę, by nie rozbierać nic a docieplić. Od środka nie chcę dawać żadnego wykończenia, więc deski będą odsłonięte. Czy nie będzie w takim rozwiązaniu, żadnych problemów wilgotnościowych? Będę zobowiązany za poradę w takiej sprawie. Powodzenia w rozwijaniu kanału. Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dzięki za zainteresowanie i zaufanie. Prosze o mail w tej sprawie. p.spych@gmail.com

  • @radekes6556
    @radekes6556 11 месяцев назад +1

    Cześć, powedz czy szczelinę lepiej robić miedzy krokwiami, czy nad ? (mowa o pelnym deskowaniu)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  11 месяцев назад

      Dzięki za pytanie. Odpowiedź będzie na najbliżym filmie Q&A to będzie.

  • @MarlenaRóżycka
    @MarlenaRóżycka Год назад +1

    Ciekawy filmik. A co Pan poleca , jakie kolejne warstwy na krokwiach, jeśli na końcu, jako warstwa zewnętrzna chcemy położyć gont?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję Pani za zainteresowanie i zaufanie.
      Jako "gont" to ja tutaj rozumiem gont bitumiczny. Jeśli tak, to pewnym "kompletem" jest ów gont z pełnym szalunkiem. Skoro tak, to pod szalunkim musi być szczelina wentylacyjna - kontrłata. No i zasugerowałbym taką kolejność warstw: krokwie, membrana, kontrłaty i szalunek z gontem. Pod gontem należy zadbać o wlot powietrza w okapie (przy rynnie) i wylot w rejonie kalenicy.
      Pozdrawiam.

    • @dawidk815
      @dawidk815 Год назад

      Ja jak widzę dachy z gontem po latach to jednak albo tam było źle zrobione ale bo ten gont jest kiepski. Widzę też że zostaję na połaci sporo śmieci z deszczu.

    • @tomaszciupka4144
      @tomaszciupka4144 11 месяцев назад

      Pomiędzy szalunek a gont można dodatkowo zamontować papę. To nieco wydłuży czas użytkowania gontu bitumicznego. Co jeszcze wydłuży czas użytkowania? - ściągnięcie ze spodniej warstwy gontu folię - trudno-demontowalna, można ją ściągać nożykiem, opalać - zależy od produktu, temperatury otoczenia w trakcie montażu etc.
      Ona jest teoretycznie degradowalna pod wpływem temperatury, na połaciach eksponowanych na operację słoneczną zwulkanizuje się, ale nie zawsze to się stanie. I to jest głównym źródłem problemów z gontami, prócz złego dobrania tej technologii do kąta nachylenia dachu.
      6 miesięcy, ale może się komuś przyda garstka informacji. Pozdrawiam :)

  • @mateuszkuziuta8990
    @mateuszkuziuta8990 Год назад +1

    Jeśli mam dach odeskowany i na to położona membrana czy muszę robić szczelinę wentylacyjną między deskami a wełną?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dzień dobry i dziękuję za oglądanie. Według mnie TAK. Mimo, że niektórzy producenci mówią, że "przy ich membranie" można ocieplić do desek w takiej sytuacji.

  • @indykrs6315
    @indykrs6315 Год назад +2

    Myślę czy dać na dach deski i gruba membrana, na okres zimowy, wytrzyma? Deski nie będą gniły?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +2

      Dziękuję za zainteresowanie. Zacznę wymijająco i od tyłu. Deski nie będą gniły. Czy membrana wytrzyma? A to zależy o czym Pan myśli. Mechanicznie raczej wytrzyma. Jak założy się na nie kontrłaty to będzie ok. Ale jest inny kłopot, czyli promieniowanie UV, którego membrany bardzo nie lubią. Zazwyczaj membrany mają odporność na UV 3 miesiące. Są takie, które mają ( o ile pamiętam) 6 miesięcy. Membrane należy "zakryć" przed słońcem w tymże czasie. Ważny dodatek jest taki, że "zakryć z obu stron". Jeśli kieruje Pan myśl, pomysł, przewidywania organizacyjne w stronę desek plus "coś" na zimę, czyli "na dłużej", to ja bym zasugerował zastanowienie się nad rozwiązaniem deski plus papa. Dobra jakaś papa - najlepiej przeznaczona na dachy skośne. Proszę to przekalkulować - ma Pan na decyzję zdaje się kilka miesięcy. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za oglądanie mojego kanału. A ten temat chyba rozszerzę w przyszłości.

    • @indykrs6315
      @indykrs6315 Год назад +2

      @@anatomiadachu1966 myślę czy dać membranę i potem ocieplenie sztywną wełna skalną do desek, czy dać papę i robić mostek termiczny o tym myślę właśnie

  • @andruaka677
    @andruaka677 Год назад +1

    A jak zrobić tą wentylację pomiędzy wełną a deskowaniem

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za pytanie i zainteresowanie. Na YT jest sporo filmów na ten temat, czyli "jak ją wykonać". Generalnie jest tak, że pod deskami należy zostawić powiedzmy "minimum" 3 cm przerwy. Według mnie najsensowniej jest wykonać "sznurowanie" między krowiami jako "ogranicznik" dla ocieplenia, a następnie pod te sznurki ułożyć membranę dachową (nie musi byc jakaś super mocna i bardzo droga) jako warstwę otwartą dyfuzyjnie ale też jako WIATROIZOLACJĘ. I do tak przygotowanych przestrzeni między krokwiowych można wkładać ocieplenie, wełnę. Mam w planie - i to całkiem niedługo - zrobić o tym materiał.

  • @krzysztofp7846
    @krzysztofp7846 Год назад +1

    witam mam papę na deskach, pytanie czy od wewnętrznej strony powinienem stosować warstwę wiatroszczelną?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za zainteresowanie i zaufanie. W materiale o membranach (część 2) takie rozwiązanie przedstawiłem. Jeśli ma Pan deski i papę to pod deskami zostawiłbym szczelinę wentylacyjną około 3 cm. Teraz wykonałbym "sznurkowanie" i pod sznurkiem przestrzenie międzykrokwiowe wypełnił membraną (spełniającą funkcję wiatroizolacji). Teraz wypełniłbym wełną. Jeśli wełny za mało (patrz grubość krokwi minus 3 cm) to dodatkowo wełną ociepliłbym "pod krokwiami". Ważna uwaga - ta szczelina pod deskami musi mieś wlot przy murłacie i wylot "gdzieś na górze. Jesli ją "zamkniemy" to robota bez sensu a i kłopotów z wilgocią możnaby się spodziewać. Zapraszam do materiałów o membranach.

    • @marcin84m2
      @marcin84m2 Год назад

      ​@@anatomiadachu1966No właśnie szczelina musi mieć wlot i wylot a ciągle widuję że termoizolacja w okapie jest do samego deskowania, a czym najlepiej zabezpieczyć wlot szczeliny w okapie. Pozdrawiam

  • @wluczykijpasym2676
    @wluczykijpasym2676 Год назад +1

    Witam. U siebie zdrobilem pelne deskowanie pokryte papą.... od sapodu zrobilem szczelinę pod deskami 5 centymetry...miedzy krokwiam przykrecilem slepy dach i na to natrysk piany.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za podzielenie się swoim pomysłem. 5 cm szczeliny dobry pomysł. O tej wentylacji będę jeszcze mówił i dzielił się swoimi doświadczeniami więc zachęcam do śledzenia kanału. Co Włuczykiju rozumiesz przez "ślepy dach". Napisz kilka słów dokładniej. Pozdrawiam.

    • @wluczykijpasym2676
      @wluczykijpasym2676 Год назад

      Hejka.... krokwie a na nich odeskowanie z papą... pod deskami a między krokwiami przykręcę płytę sklejkę i uzyskam szczelinę przewiewną między deską a płytą. W ten sposób wydumałem że konstrukcja będzie oddychała.... slepy dach nazwałem tą płytę między krokwiami na którą zrobię natrysk piany. Na elewacji stetopian szczelnie na maks do dachu i krokwi i mirlaty a 5cm pod deskami na środku między krokwiami zamontowałem okrągłe wywietrzniki takie jak są w drzwiach wewnętrznych.... rozwiałem wątpliwości? Pozdro z Warmii... ślepy w sensie plaszczyzna niby ale bez funkcji dachu jako przed opadami...tylko warstwa pokrycia która tworzy szczelinę od desek a na którą można trysnąć szczelne ocieplenie w postaci pianki.

  • @konfederat87
    @konfederat87 Год назад +1

    Pytanie odnośnie szczeliny wentylacyjnej przy dachu kopertowym, w pełni odeskowanym i szczelnienie 'opapowanym'. Załóżmy, że zrobię 3-4 cm tej szczeliny to którędy wilgoć ma uciekać

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +3

      Dziękuję za oglądanie. No tak, przy murłacie wprowadzamy pod deski a jak mamy wyprowadzić w grzbietach i w kalenicy? Zakładam tu, że pokrycie dachowe będzie takie, które wymaga kontrłat i łat (dachówka, blachodachówka). Produkt się nazywa Vent'X. To taka szczelna dziura. Wyprowadzamy wentylację spod "desekzpapą" nad "deskizpapą". Wstawić to trzeba jako "wylot" w każdą przestrzeń między krokwiami. Pozdrawiam.

  • @kondzik8624
    @kondzik8624 Год назад +2

    Prośba o informację jaką membranę paroprzepuszczalna do szczeliny wentylacyjnej i jaką papę na deski wybrałby Pan, gdyby chodziło o wybór dla siebie. Stoję przed prospektami firm, ale różnice wyczuje tylko ktoś kto miał to wszystko w rękach. Jeśli nie chce Pan tu promować konkretnych rozwiązań możemy się zgadać na priv. Dziękuję

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Wybierałbym wśród renomowanych producentów. Nie szukałbym marek "hipermarketowych". Mam nadzieję, że kolejne filmy pomogą.

    • @kondzik8624
      @kondzik8624 Год назад

      @@anatomiadachu1966 a jacy to są renomowane producenci, proszę pamiętać, że Pan się na tym zna i dużo ma w głowie, a amator to nie wie nawet na co bardzo patrzeć. Wydawało mi się, że jasno postawiłem pytanie

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Proszę do mnie napisać mail. p.spych@gmail.com

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL Год назад

      Jak membrana to np Delta Alpina , papa icopal w-pet sbs

  • @piovier5375
    @piovier5375 Год назад +1

    Czy można prosić o jakiś odcinek podpowiadający rodzaje zabezpieczeń przeciwko kunom? Jak to zrobić , jakie są rozwiązania na rynku itd

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Tak, zrobię taki. Jakby "zebrane wszystko do kupy". Dzięki za uczestnictwo w spotkaniach.

  • @angelikawiatr4217
    @angelikawiatr4217 10 месяцев назад +1

    Wspaniały filmik! Mam pytanie, ponieważ jestem przed montażem.. Dach wiązary, o deskowanie osb na to papa, czy membrana papowa sun'x? Na to idą panele na rąbek bez lat. Czy coś pokręciłam? :)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  10 месяцев назад +2

      Dziękuję za komentarz. O ile dobrze sobie to wyobraziłem... Sun'X jest bardzo ciekawym materiałem. Jest pokrytu warstwą aluminium od wierzchu, więc ma też funkcję ekranu odbijającego ciepło. Ewentualna nazwa "membrana papowa" jest nazwą czysto marketingową, bo Sun'X nie ma nic wspólnego z membraną "oddychającą". Sun'X jest raczej papą w wersji "light" z dodatkowym ekranem. Układa się Sun'X na pełnym szalunku tak jak papę. O ile pamiętam Sun'X ma bardzo długą gwarancję. Czy na to bezpośrednio "klik"? Nie. Na to kontrlaty, deski ażurowo położone i "klik". Ale o detale układania blachy prosze pytać producenta tej konkretnej blachy.

    • @angelikawiatr4217
      @angelikawiatr4217 10 месяцев назад

      ​@@anatomiadachu1966 dziękuję za odpowiedź! Wykonawca i producent zalecają kłaść panel na rąbek bezpośrednio na deskowanie pokryte Papa, stąd pytanie, co jest lepsze.. Bo już się gubię 😔 wełna, szczelina, osb, papa (?), panel na rąbek? Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

    • @angelikawiatr4217
      @angelikawiatr4217 10 месяцев назад

      ​@@anatomiadachu1966 osoby, które robią panel na rąbek na co dzień polecają - wełną, osb, membrana delta vent i od razu panel na rąbek, czy to jest poprawna opcja?

  • @przemysawtetela5975
    @przemysawtetela5975 9 месяцев назад +4

    Ja mam pełne deskowanie i kuna i tak weszła. Kuna nie wchodzi miedzy blache a deskowanie tylko miedzy murlate a deske

    • @bradpittbutcoooler
      @bradpittbutcoooler 8 месяцев назад +1

      No wlasnie. O czym on opowiada. Potem takie pisza “ ja dalem 25cm papy i ceramike”

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 месяцев назад

      Dzień dobry. Kuna ma nie jedną drogę dostania sie do wełny. Jednak wejście po pokryciu dachowym i dostanie się pod nie i dalej przez "membranę" jest chyba główną drogą statystycznie najczęstrzą.

  • @Krzysztof.P.
    @Krzysztof.P. Год назад +2

    Witam serdecznie. A co Pan myśli na temat membrany na pełne deskowanie?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +5

      Dzięki za pytanie. No cóż... to zależy co chcemy osiągnąć. Temat jest do nieco szerszego omówienia i pewnie pojawi się na kanale. Ale tak w kilkunastu słowach to sprawa wygląda tak. Po pierwsze nie każda membrana jest do zastosowania na pełne deskowanie. Te na pełne deskowanie są "solidniejsze" czy mocniejsze. Warto zerknąć na karty techniczne produktów od konkretnych producentów. Te informacje być powinny. Na deskowaniu "gruba" bo w takiej sytuacji wykonawca wiedząc, że ma pod nogami deski to na nich staje - więc tutaj delikatna membrana może ulec jakimś uszkodzeniom. Po drugie zwracam uwagę, że w takim układzie "membrana na deskowaniu" zastosowałbym szczelinę wentylacyjną pod deskami. Ja wiem, że deski wyschną i się pojawią szczeliny między nimi, ja wiem, że tu i ówdzie pojawiają się opinie, że można w takiej sytuacji dotknąć wełną do desek. Ja bym tego nie robił. Temat może uda się głębiej omówić na filmie jakimś. Jest natomiast rozwiązanie, które jest pochodną tego o co Pan zapytał. Myślę o membranie na płycie OSB. No tutaj nie widzę sensu takiego działania. Płyta OSB stanowi zaporę dla pary wodnej, jest raczej dużego formatu (nawiązuję do argumentu, że deski się rozeschną i powstaną szczeliny...) i trudno mówić, że milimetrowe przerwy między nimi coś załatwiają w remacie "oddychania". Pod płytą OSB oczywiście też musi być szczelina wentylacyjna. Jeśli płyta OSB to aż się prosi dać papę. Na deski...no to zależy co chcemy osiągnąć. Ale też pokusiłbym się o pomyślenie nad papą. Prosze pamiętać, że warstwa wstępnego krycia jest w zasadzie elementem niewymienialnym. Pozdrawiam.

    • @Krzysztof.P.
      @Krzysztof.P. Год назад +2

      @@anatomiadachu1966 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +3

      @@Krzysztof.P. Mam nadzieję, że kolejne materiały na kanale będą cieszyły się zainteresowaniem. :-)

    • @jupii83
      @jupii83 Год назад +1

      ​@@anatomiadachu1966świetna wypowiedź, ale pytanie co zastosowałby Pan w przypadku ocieplenia piana PUR? Obecnie stoję przed taką decyzją. Opcja pierwsza: tania membrana jako nośnik pod pianę, później kontrlata która stworzy szczelinę wentylacyjna. Dalej deskowanie, papa i konstrukcja pod dachówkę. Druga opcja znacznie prostsza. Deskowania + membrana. Piana natrysnieta na deski. Która opcja wg Pana będzie lepsza?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za zainteresowanie tematem i zaufanie. Z tych dwóch mozliwości to zdecydowanie 1. Dałbym kontrłaty takie jak łaty - 4x6 a nie 2,5x5. Powodów jest kilka, ale w tym kontekście unikamy zamykania, przysłaniania szczeliny wentylacyjnej przez ewentualne podnoszenie membrany przez rozprężającą się pianę. Aby tej ewentualności dodatkowo zapobiec to może membrana nie njtańsza a jednak "mocniejsza", grubsza. Pozdrawiam.

  • @jaroslawkupinski6751
    @jaroslawkupinski6751 8 месяцев назад +1

    Może ktoś już pytał albo odgrzewane kotlety. Plyta osb 3 pióro wpust i papa , ale na te płyty później laty i kontr laty i dachowka . Czy to jest poprawne czy raczej deski deski mówiąc krótko normalne?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  8 месяцев назад +1

      Dzień dobry
      Jeśli dobrze rozumiem to "od góry":
      Dachówka, łaty, kontrłaty, papa, Płyta OSB na krokwiach.
      Jest OK, trzeba tylko pamiętać o szczelinie wentylacyjnej pod płytą OSB.

    • @jaroslawkupinski6751
      @jaroslawkupinski6751 8 месяцев назад

      @@anatomiadachu1966 . Super. Dziękuję za odpowiedź. Miło się ogląda. Super materiały , świetna robota prawdziwego fachowca. Pozdrawiam serdecznie.

  • @nitol666
    @nitol666 Год назад +1

    Ja mam pape deski 4cm luzu membrana i welna dach do okola zacklowicie zamkniety podbitka z siatka przeciw owada i szczelibowaniem na 1cm niewiem jak by miala tam wejsc kuna. Mieszkam w parkua dach na wysokosci 3m plaski

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za podzielenie się się swoim rozwiązaniem. Wydaje się przemyslane i skuteczne co najważniejsze.

  • @WB_337
    @WB_337 Год назад +3

    Rewelka😊

  • @rogacz962
    @rogacz962 Год назад

    Ludzie robią instalują listwy startowe do styropianu, szczelnie masami wypełniają przestrzenie dookoła rur w przebiciach, wróblówki, druty i moskitiery. Dlaczego? Bo cały dom ma mieć szczelną, odporną na uszkodzenia mechaniczne warstwę. A tu ciach, membrana, bo łatwiej. Logika...

  • @bxumm
    @bxumm Год назад +1

    A membrana na deskowanie?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Odpowiem tkimi "duzymi klockami" nie zagłębiając się w temat.
      TAK. Membrana na deskach może być układana. ALE nie każda. Na deski stosuje się "te mocne" membrany. Decydując się na producenta warto sprawdzić (spytać u dostawcy) w karcie technicznej czy dana membrana nadaje się na deski. ALE (w kontekście treści z tego filmu) dach w takim przypadku może być zbudowany jako kunoodporny, ale jednak kuna może zniszczyć membranę "próbując" dostać się głebiej. Czyli może (nie musi to zaistnieć oczywiście) się okazać, że mamy uszkodzoną warstwę wstępnego krycia. ALE - co jeszcze ważne - ocieplenie według mnie nie powinno dotykać deskowania.

  • @rafas.476
    @rafas.476 Год назад +2

    No to najlepiej papa na deski a od spodu 3cm luzu i membranę a potem wełna. No i gitarka :)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dzień dobry. :-)

    • @remigiusz2322
      @remigiusz2322 Месяц назад

      ​@@anatomiadachu1966Co Pan myśli o takim rozwiązaniu. Na krokwie membrana na nią kontrlaty tak jak koronie i na nie bite deski z papa. Powstaje szczelina i wełna dochodzimy do membrany która ustala na dystans.

  • @miki001
    @miki001 Год назад +1

    Skąd Pan jest :D

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dziękuję za zainteresowanie.Odpowiedż nie jest prosta, bo jak mnie kiedyś urząd pewien pytał o to samo bo chciał mi wysłać pismo urzędowe to zaproponowałem śledzenie mojego samochodu przez gps i spróbowanie złapania mnie "w trasie". Ale to oczywiście żart. Mieszkam na Podhalu, ale pewne tematy wykonuję także na terenie kraju. Jeśli sprawa wymaga indywidualnego kntaktu to możemy przejść na priv.

  • @ChagosIslandCrimeOfUSAUK
    @ChagosIslandCrimeOfUSAUK 6 месяцев назад

    hahhah super film

  • @n0x537
    @n0x537 Год назад +1

    czyli papa?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +2

      Dziękuję za komentarz. No cóż... na pewno drożej, na pewno trwalej, na pewno bezpieczniej. Warunek dodatkowy jest taki, aby konstrukcja była przemyślana i wykonana z kulturą techniczną. No i jeszcze dodam, że każdy ma inne priorytety,
      Pozdrawiam.

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh 3 месяца назад

    Mialem/Mam membranę i miałem kunę i od 10lat mieszkam z nie ocieplonym poddaszem tak więc tylko deskowanie !.

  • @krzysztofwojciechowski8481
    @krzysztofwojciechowski8481 Год назад +1

    Ja tam mam dach kuloodporny.

  • @Miro-rn7qe
    @Miro-rn7qe 4 месяца назад

    Halo jedna rzecz deskowanie nie chroni przed kuna totalna bzdura. Jeżeli kuna jest zainteresowana dachem to będzie szukać wejścia zrobi dziurę w styropianie dwa do niedawna mówili że ocieplenie piana nie wyjdzie bo nie lubi i tu szok wejdzie i zrobi ser szwajcarski. Co do kuny jeżeli zauważymy ślady kuny odchody taras obejście to kuna jest i trzeba szukać gdzie wchodzi robić wszystko żeby odstraszyć pryskać czy się da potencjalne wejście. jest wielki problem bo pod ochrona i tu jaja bo mam złapać i wywieżdz ale ona jest tak nauczona że pójdzie do innego domu . zaufani Weterynarze maga coś dać. Ale mówienie o deskowaniu bo kuna nie wejdzie to nie wie Pan o czym mówi widziałem wejścia z odsuniętą dachówka gonty odginanie aluminiowych taśm opierzeni owych to pestka jeżeli znajdzie szczelinę w deskach to wygryzie 4cm otwór i wejdzie tylko żeby zmieściła się głowa taka jest jej natura

  • @marcinworonko6013
    @marcinworonko6013 Год назад +1

    1.Jeśli posiadasz ocieplenie na zewnątrz dachu (tak jak to powinno być) izolacja nigdy nie powinna być wewnątrz domu.(patrz sciany). to jaki materiał należy zastosować na deski bądź krokwie?
    2. i co na to kuna🤔?
    pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów 😁
    Marcin Woronko

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za oglądanie, zainteresowanie i interakcję. :-)
      Sprawa pierwsza: ocieplenie nakrokwiowe to rozwiązanie dążące do ideału. Pewnie też kiedyś się o tym wypowiem.
      Sprawa druga: nie wiem, ale chyba łatwo by nie miała.
      Też pozdrawiam.

  • @adrianbanaskiewicz6481
    @adrianbanaskiewicz6481 Год назад +2

    Membrana papowa XS.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dziękuję za oglądanie i wpis. Odsyłam do materiału 007 - sekunda 25.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL Год назад

    Większość tych membran to syf który po 15latach jest sitem

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад +1

      Dzień dobry. Tak i nie. Spotkałem dachy na których znacznie szybciej nastąpiła destrukcja, ale znam i takie przypadki, gdzie po około 20 latach do materiału nie można było mieć zastrzeżeń.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL Год назад +3

      @@anatomiadachu1966 zależy od gramatury i jakości bo rolke membrany można kupić za 390zl jak i 1700zl, ja wolę dobra papę sbs wytrzyma więcej od najlepszej membrany

  • @matiszpaner7340
    @matiszpaner7340 9 месяцев назад +1

    Tylko papa tylko i pełne deskowanie

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  9 месяцев назад +1

      Dziękuję za komentarz. No cóż ja moge dodać? Taki jest "wzorzec" więc... tak też zrobilem u siebie. Jeśli ten komentarz będzie czytany szerzej to dodam, że wolałem to (mimo, że tego detalu nie widać) niż pewne inne w domu "droższe" wykończenia, czy materiały, a na myśli mam na przykład "złote klamki". Pozdrawiam bardzo.

  • @Ewelina-r9w
    @Ewelina-r9w Год назад +1

    Deska

  • @mbomam89
    @mbomam89 Год назад +1

    Jeden czort.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  Год назад

      Dzieki za zainteresowanie. No może i tak. Albo: "to zależy". Pozdrawiam.

  • @kolo1509
    @kolo1509 3 месяца назад

    Czy membranę kładziemy bezpośrednio na pełnym deskowaniu?