Człowiek sobie mówi "Usiądę na chwilę, wypiję kawkę i obejrzę kawałek POP Science" mijają dwie godziny i dalej oglądam :). Pozdrawiam Prowadzących i życzę wielu nowych odcinków.
Ja to ogladam po pare razy. Czesto zasypiam , potem zapominam, znowu slucham przy okazji robienie czego i znowu zapominam. Tak zeby spamietam to mam 5-6 prob.
Pop Science to strzał w dziesiątkę! Długie odcinki, ale tak ciekawe, że nie czuć upływu czasu... ponad dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy. W dodatku brak reklam w trakcie filmu pozwala skupić się na temacie, to ogromny plus.
Tylko słuchając tych podcasów, tracimy tą cudowną destykulacje :)) Fizyka kwantowa na palcach jest dużo bardziej zjadliwa:) Ale tak na serio, Pan Leszek jest świetny, proszę częściej
Wszystko działa tak jak działa, a tyko do chwili gdy piękno uproszczeń nie natknie się na zmianę środowiska oceny swojej doskonale matematycznej urody.. Paradoksów nie zdefiniowanych jako takowe, a wręcz przeciwnie, jest więcej niż tzw. praw paradoksalnych. Matematyka się zgada jak po jednej i drugiej stronie stoi to samo - upiorne oddziaływanie.. :) Niestety dwa jabłuszka dodać dwa ja puszka po roku, niema już w sobie tej upiornej właściwość, bo jeśli nie posprzątamy pozostałości po dwojgu przednich, to okres połowiczność rozpadu ulega skręceniu prawdopodobnie o połowę co najmniej..
Nieraz połowy z tego co mówi Pan Leszek nie rozumię , ale i tak mogę go słuchać godzinami. Super , że są tacy mądrzy ludzie, którzy chcą przekazać swoją wiedzę zwykłym laikom.
Świetny odcinek. Brakuje więcej takich ludzi jak Pan Leszek, którzy potrafią nawet niezwykle trudne zagadnienie wytłumaczyć tak, że każdy zrozumie! Ze wszystkich moich wykładowców trafiłem tylko garstkę czujących taką zajawkę do nauki
Oni zajawkę czują, tylko widzą, że gnoje w klasie już nie bardzo. Jak widzisz 1000 uczniów, i prawie każdemu chodzi tylko o zdanie klasy albo o dobrą średnią, to też zaczynają mieć wyjebane. Spodziewasz się, że będą wokół was biegać?
Tekst " Nie detonujcie bomby atomowej w woim pokoju bez powodu" rozwalił system. Za takie wtrącenia w poważnej dyskusji uwielbiam ten kanał. Ale uśmialem się. Musiałem przerwać pracę na 5 minut, aby uspokoić się. Dalej śmieję się pisząc komentarz :)
Trudno uwierzyć w fizykę kwantową ale jeszcze trudniej uwierzyć w istnienie pana dr Leszka Błaszkiewicza. Ja zwyczajne dziękuję za kanał, za wywiad i za serię. I za wszystko. Niesamowita propagacja wiedzy ale także wyniesienie rangi internetu spoza wszechobecnego młodocianego patostreamu. Wielkie dzięki.
Naprawdę świetne się tego słucha jako podcast, myślałem, że taka forma rozrywki przed snem przyspieszy jego nadejście, no cóż zawiodłem się i zaciekawiłem niesamowicie 😎
"Szanse są niezerowe". Jak słyszę to określenie to przypomina mi się jakiś program popularnonaukowy, w którym padło stwierdzenie, że: "Istnieje niezerowa szansa, że po przejściu serii tornad przez złomowisko lotnicze, znajdziemy tam w pełni sprawny, zatankowany i gotowy do lotu samolot" (cytuję z pamięci). :)
Program trafia w sedno. Wreszcie ktoś wprost przyznał, że obserwacja w fizyce kwantowej nie jest jak patrzenie tylko jak dotykanie. Wtedy wytrącanie ze stanu superpozycji poprzez obserwację zaczyna wreszcie brzmieć sensownie. Zagadką dla mnie jest dlaczego wszyscy sugerują, że nie istnieje interakcja, czyli tylko podglądanie a nie pomacanie.
Dzień dobry. Bardzo miło się Pana słucha. Czuję się jakbym powróciła na studia, ta wiedza ogólna, którą w małej cząstce posiadłam wtedy, została fantastycznie uporządkowana i poszerzona. Można słuchać godzinami.
Dr. Lech pięknie o wszystkim opowiada. od dzieciaka interesuje mnie to z czego tak na prawdę się składa ten wszechświat. czym jest ta najmniejsza cząsteczka która buduje to wszystko. myslę że to jest boska cząstka mniejsza od fotonu, której nigdy nie ujrzymy... pozdro dla łysego
Genialna jest ta seria, najbardziej wartościowa rzecz na polskim YT, moim zdaniem ;-) Oby nie zabrakło Wam pomysłów na odcinki, ogromne pozdrowienia :D
Pierwszy odcinek z którego niewiele zrozumiałem ale mimo wszystko miło się oglądało :) Może dla tego że wiele rzeczy da się wytłumaczyć komuś na "chłopski rozum" nawet jak nie zna podstaw tematu a tutaj już tak różowo nie jest. Fizyka nigdy nie była moją mocną stroną a już ta kwantowa to kosmos. To bardziej nauka o myśleniu totalnie abstrakcyjnym. Mikro-wszechświat który rządzi się totalnie innymi prawami które ciężko nam sobie wyobrazić a co dopiero zrozumieć.
Parę dni temu mój partner wszedł do pokoju gdy słuchałam rozmowy o energii i mówi o, Tomasz Raczek mówi o energii? I ja się trochę zdziwiłam, bo myślałam, że tylko ja słyszę Tomasza Raczka w tym jak mówi pan doktor. Czy tylko my słyszymy w panu doktorze Tomasza Raczka? ❤️
Świetny odcinek który naukowo wyjaśnia jak może wyglądać życie na innych planetach. Jak to możliwe to poprosiłbym odcinek o kandydacie na pierwsza pozagalaktyczna planetę odkryta w Galaktyce Wir podobna do Saturna.
W 1:06:00 jest niestety błąd w definicji superpozycji. Superpozycja jest wtedy jak leżysz już w łóżku, super wygodnie i przypomni ci się, że musisz po coś wstać. Wstajesz, kładziesz się i nie możesz się już w takiej superpozycji jak przedtem położyć, tylko w jakiejś tam zwykłej mniej wygodnej leżysz (•‿•)
2:02:30 zakładając że na początku pierwiastków ulegających rozpadowi jest nieparzysta liczba. Bo jeśli była by parzysta to jest bardziej martwy niż żywy. Oczywiście waga tego efektu zmniejsza się wraz ze zwiedzaniem liczby atomów i najlepiej widać to na 2 atomach gdzie kot po polowicznym czasie rozpadu jest w 75% martwy i w 25% żywy.
Jak miło , że Pan Leszek jest fanem Mandarynkowego Snu :) .... Edgar Froese na temat śmierci kiedyś mówił....że on tylko ....zmieni ...kosmiczny adres :( ...coś w tym jest . Więcej takich mandarynkowych wtrąceń poprosze ;)
Obejrzałem 8 minut i muszę to napisać. Fizyka kwantowa to nie magia, wydaje sie że łamie ona podstawy działania naszej rzeczywistości, bo to postrzeganie mamy błędne. Tak naprawdę rzeczywistość to symulacja, iluzja kreowana dla Obserwatora/ Świadomości/ Boga/Ciebie...(nazwij jak chcesz) poprzez emocje kolektywnej świadomości. To co robimy, jakimi emocjami emanujemy tworzy tą symulację. Tak myślę ja więc taka musi być prawda😆 dobra wyrzuciłem to z siebie, oglądam dalej...
Naszła mnie myśl, że ciągłość jest jedynie konceptem stworzonym przez nas dlatego, że żyjemy w odpowiednio dużej skali. Jest po prostu iluzją, taką samą jak wydma, która jednak jest jedynie kupą ziarenek piasku.
Tak słuchając o tej zasadzie nieoznaczoności oraz o fakcie ze wszystko jest "skwantowane" stałą Plancka. Bardzo kojarzy się teoria symulacji. Superkomputer, w którym istniejemy - musi kwantować informacjie bo nie ma nieskonczonej mocy obliczeniowej. A zasada nieoznaczoności jest sposobem optymalizacji symulacji. Nie trzeba symulować rzeczywistego obiektu (atomu) w każdym momencie - tylko wtedy gdy wywołuje to jakiś skutek. Tak jak się nie symuluje pocisków w niektórych gtach. Tylko oblicza miejsce gdzie trafia i tam go umieszcza (lub tylko jego skutek). A w świecie gry on po prostu nie istnieje. Naprawdę świetny program pobudzający szare komórki. Dobra robota Panowie! (tylko moglibyście dodac te grafiki o których mówicie)
Napiszę jeszcze raz to samo , co w komentarzu pod którymś odcinkiem Pop Science : Przyznaję żem grafoman , opoj i latawiec bez sznurka . Pozdrawiam twórców i fanów pop Science . Dzięki Wam Panowie za kawał dobrej roboty , ogrom rzetelnej i jakże mistrzowsko podanej wiedzy , co znajduję szczególnie ważnym we wszechobecnej zalewie chłamu oraz dezinformacji. A czasem kiedy słucham Pana Leszka i Pana Piotra , przypomina się duet sprzed lat - stara dobra Sonda . Nie bójcie się takich porównań , bo sami na nie zapracowaliście . Ps jak ja bym chciał zaprosić was na piwko i grilla na moją działkę i móc sobie porozmawiać o fizyce tak swobodnie jak o np repertuarze kin lub TV ...
1:15:47 a może detektory nie przez obserwację, ale przez swoją specyfikę działania zmieniają środowisko badana przez co oddziałują na elektrony. Chodzi mi o to czy na pewno detektory fizycznie są obojętne na obiekt badania.
Jak zwykle świetny odcinek - czekałem na taki materiał, a tu ogromne zaskoczenie, że nagle się pojawia. Rzadko komentuję filmy - a tu zostawię ten komentarz, żeby zachęcić Was to rozwijania i nie zaprzestania serii. Pozdrawiam.
Dlaczego wprowadzenie minimalnej porcji energii rozwiązuje katastrofę w nadfiolecie (nadfiołkową)? Tak tłumacząc to, Piotrze, w bardzo prosty sposób. Jeśli nie zakładamy skończonej, jakiejś bardzo małej wartości to nasz mianownik dąży do zera, a cały ułamek z nieskończenie małym mianownikiem leci do nieskończoności. Natomiast zakładając jakiś bardzo mały mianownik, wynikający z tej najmniejszej porcji - to nasz ułamek to będzie spora liczba, ale skończona i policzalna, a nie dążąca do nieskończoności. Tak w wielkim skrócie.
Wkurzające jest to że łysy niejednokrotnie ścina napoczęte przez Pana Doktora kwestie które prowadzą na nowe tory;tak było np.gdy chciał pójść ścieżką myślenia Penrosa,a ten go usadza i mówi że Penrose był świetnym fizykiem ,ale w tym temacie to nie I finalnie koniec,a Pan Doktor jest taki że nie brnie wtedy z grzeczności w rozważania które chciał przedstawiać
@@patrykkingzmotorsport3310 Oho, wyskoczył dupoliz. Prowadzący leci na hajs, aż mu się łapy telepią. Ego mu wyjebało w górę, wpierdala się w słowo i nie ma pojęcią o czym tak naprawdę toczy się rozmowa. Jedynie Leszek tak naprawdę opowiada.
Kiedyś robiłeś serię p.t. Układ Słoneczny. Nie dokończyłeś jej. Czy mogłabym cię prosić o dokończenie jej. Następny odcinek (14) miał być o księżycu a ostatni o ziemi. PS: Czekam od 3 lat.
Nikt nie chce wyważac drzwi które zostały już 1000 razy wyważone. Innymi słowy, informacje na temat układu słonecznego można znaleźć wszędzie, więc po co to powtarzać?! Ta seria jest milion razy ciekawsza i w dodatku jest oryginalna, w sensie: jedyna w swoim rodzaju. Pozrdawiam.
Pytanie: Czy wiadomo o ewentualnych badaniach nad tzw. powrotem do ciemnych wieków. Gdyby słońce wyrzuciło w czasie burzy na tyle energii, żeby pozbawić ludzkość energii całkowicie. Wiadomo cofamy się do 19 wieku i jesteśmy w miejscu z przed rewolucji przemysłowej. Czy są jakieś plany, żeby do tego nie dopuścić, czy jesteśmy zabezpieczeni przed takową katastrofą, która już była, aczkolwiek w momencie gdy ludzkość nie korzystała z elektryczności. na taką skale. Nastąpiło to właśnie w 19 wieku
2:12:54 - Hannu Rajaniemi to oczywiście (jak na to wskazuje nazwisko) Fin. ;-) 2:13:21 - Winyl i do tego w folii.😉 "Tangerine Dream" zawsze mieli ciekawe tytuły, niestety tak jak w tym przypadku, ciekawsze nawet od samej muzyki. 😟 Pozdrawiam fana muzyki spod znaku "Mandarynek" Również wierny od z górą 30 lat sympatyk T.D. , który nawet w czasie pandemii nie odpuszcza koncertów (Warszawa - na tyłach "Progresji").
Chłopaki wasza seria jest zajebista a ten odcinek to mój ulubiony , ale nie powiadzieliście wszystkiego to tylko mały smaczek fizyki kwatowej , fizyka kwatowa to mój konik od lat
Czy można prosić Pana dr hab. Leszkia Błaszkiewicza o listę wszystkich książek polecanych w programach. Jestem po drugiej książce a na ta chwilę kończę trzecia.. świetny gust do książek pozdrawiam ciepło :)( dziękuję za polecenie próżnego robota;))
1:12:28 Prelegenta wyraźnie drażni jego własny nos - co chwilę go szarpie, jakby mu przeszkadzał... ale to drobiazg. Prowadzący zaś co 5 minut obiecuje "... a to pokażemy", a tu takiego wała wielkiego, obiecanki cacanki, a głupiemu radość - niczego nie pokazują 🤣🤣🤣 . Ale generalnie, bardzo ciekawa rozmowa, choć nieco chaotyczna, jakby w ogóle nie wiedzieli o czym chcą rozmawiać i do jakich konkluzji dojść.
Bardzo fajny odcinek ale po obejrzeniu wydaje mi się mogłyby być jeszcze na spokojnie dwie części, temat nie do wyczerpania. Skoro ma być o komputerach kwantowych osobno to czekam z niecierpliwością.
Człowiek sobie mówi "Usiądę na chwilę, wypiję kawkę i obejrzę kawałek POP Science" mijają dwie godziny i dalej oglądam :). Pozdrawiam Prowadzących i życzę wielu nowych odcinków.
No nawet jakby Pan Leszek mówił o pietruszce to można go słuchać i słuchać...
Ja to ogladam po pare razy. Czesto zasypiam , potem zapominam, znowu slucham przy okazji robienie czego i znowu zapominam. Tak zeby spamietam to mam 5-6 prob.
No fascynujące. Nie mam wykształcenia fizycznego, a wszystko rozumiem! 🤩 Szacunek za umiejętność tłumaczenia! 👍🏼
O
Ool
Pop Science to strzał w dziesiątkę! Długie odcinki, ale tak ciekawe, że nie czuć upływu czasu... ponad dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy. W dodatku brak reklam w trakcie filmu pozwala skupić się na temacie, to ogromny plus.
Te podcasty to najlepsze co spotkało internet ! Czekamy na więcej!
Tylko słuchając tych podcasów, tracimy tą cudowną destykulacje :))
Fizyka kwantowa na palcach jest dużo bardziej zjadliwa:)
Ale tak na serio, Pan Leszek jest świetny, proszę częściej
*Gestykulacje :)
Wszystko działa tak jak działa, a tyko do chwili gdy piękno uproszczeń nie natknie się na zmianę środowiska oceny swojej doskonale matematycznej urody.. Paradoksów nie zdefiniowanych jako takowe, a wręcz przeciwnie, jest więcej niż tzw. praw paradoksalnych. Matematyka się zgada jak po jednej i drugiej stronie stoi to samo - upiorne oddziaływanie.. :) Niestety dwa jabłuszka dodać dwa ja puszka po roku, niema już w sobie tej upiornej właściwość, bo jeśli nie posprzątamy pozostałości po dwojgu przednich, to okres połowiczność rozpadu ulega skręceniu prawdopodobnie o połowę co najmniej..
Mam nadzieję, że ta seria nigdy się nie skończy :D #teamdoktorleszek
Ja też
Nie ma tylu książek SF wartych przytoczenia. 😜
@@marekjakistam Zawsze można napisać
Ja też.
@@800gra Łatwiej powiedzieć, niż zrobić.
Nieraz połowy z tego co mówi Pan Leszek nie rozumię , ale i tak mogę go słuchać godzinami. Super , że są tacy mądrzy ludzie, którzy chcą przekazać swoją wiedzę zwykłym laikom.
Jestem wdzięczny że tworzycie taki content. Oby po upadku YT dało się to gdzieś odtworzyć.
Świetny odcinek. Brakuje więcej takich ludzi jak Pan Leszek, którzy potrafią nawet niezwykle trudne zagadnienie wytłumaczyć tak, że każdy zrozumie! Ze wszystkich moich wykładowców trafiłem tylko garstkę czujących taką zajawkę do nauki
Oni zajawkę czują, tylko widzą, że gnoje w klasie już nie bardzo. Jak widzisz 1000 uczniów, i prawie każdemu chodzi tylko o zdanie klasy albo o dobrą średnią, to też zaczynają mieć wyjebane. Spodziewasz się, że będą wokół was biegać?
Seria super mega się jaram oglądam każdy odcinek po kilka razy..
Nie tylko Ty 😂
W końcu POP Science z panem Leszkiem :) Uwielbiam
Tekst " Nie detonujcie bomby atomowej w woim pokoju bez powodu" rozwalił system. Za takie wtrącenia w poważnej dyskusji uwielbiam ten kanał. Ale uśmialem się. Musiałem przerwać pracę na 5 minut, aby uspokoić się. Dalej śmieję się pisząc komentarz :)
Trudno uwierzyć w fizykę kwantową ale jeszcze trudniej uwierzyć w istnienie pana dr Leszka Błaszkiewicza. Ja zwyczajne dziękuję za kanał, za wywiad i za serię. I za wszystko. Niesamowita propagacja wiedzy ale także wyniesienie rangi internetu spoza wszechobecnego młodocianego patostreamu. Wielkie dzięki.
Naprawdę świetne się tego słucha jako podcast, myślałem, że taka forma rozrywki przed snem przyspieszy jego nadejście, no cóż zawiodłem się i zaciekawiłem niesamowicie 😎
No cóż....
M m. Jvjc
"no cuż" - zainteresuj się też kanałem o pisowni w języku polskim. A może " no cusz", albo " no curz" ? Dużo wyborów przed tobą :)
@@daxuss Ej rzeczywiści nie zauważyłem, rzeczą ludzką mylić się 😀 Już poprawiam 😅
No zebyscie sie nie zesrali z tym poprawianiem XD
"Szanse są niezerowe". Jak słyszę to określenie to przypomina mi się jakiś program popularnonaukowy, w którym padło stwierdzenie, że: "Istnieje niezerowa szansa, że po przejściu serii tornad przez złomowisko lotnicze, znajdziemy tam w pełni sprawny, zatankowany i gotowy do lotu samolot" (cytuję z pamięci). :)
Panowie, to jest GENIALNE, i teoria i wasza dyskusja!!
Program trafia w sedno. Wreszcie ktoś wprost przyznał, że obserwacja w fizyce kwantowej nie jest jak patrzenie tylko jak dotykanie. Wtedy wytrącanie ze stanu superpozycji poprzez obserwację zaczyna wreszcie brzmieć sensownie. Zagadką dla mnie jest dlaczego wszyscy sugerują, że nie istnieje interakcja, czyli tylko podglądanie a nie pomacanie.
To jest rewelacyjna seria! można te rozmowy oglądać kilka razy jak scifuna i nigdy się nie nudzi. Czekam na więcej :)
Z racji xe slucham glownie przed snem to i nawet po dziesiec razy moge sluchac jednego odcinka, wystarczy go puscic miesiac pozniej jeszcze raz hah
POP science to najlepsza seria naukowa na YT
Dzień dobry. Bardzo miło się Pana słucha. Czuję się jakbym powróciła na studia, ta wiedza ogólna, którą w małej cząstce posiadłam wtedy, została fantastycznie uporządkowana i poszerzona. Można słuchać godzinami.
Miód dla mojego mózgu. Dziękuję.
Słucham podczas pracy jak muzyki.
bardzo lubie Was sluchac. Szacun za pomysly , prowadzenie, wiedzę.
Nic tak nie poprawia humoru na niedzielny wieczór jak POP Science! 😊😊
bardzo przyjemnie się tego słucha i ogląda zarazem ;)
Tak to właśnie działa... Andrzej, każdy kto ogląda Twoje kanały i Cie zna z pewnością będąc w pobliżu udzielił by pomocy. ...
Super seria napisze to znów :) fajnie że Pan Leszek ma czas opowiadać dla nas :)
Taaa za darmo tego nie robi
Zawsze jak was słucham to część informacji mój mózg nie ogarnia. Rozwalacie system :-)
Dr. Lech pięknie o wszystkim opowiada. od dzieciaka interesuje mnie to z czego tak na prawdę się składa ten wszechświat. czym jest ta najmniejsza cząsteczka która buduje to wszystko. myslę że to jest boska cząstka mniejsza od fotonu, której nigdy nie ujrzymy... pozdro dla łysego
POP-Science - niech trwa i trwa !!! Rewelacja.
Swietna robota. Pan Leszek ogrooom wiedzy.
Jak zawsze rewelacyjny odcinek .
Ps. Jest mi BARDZO miło że, pan Leszek również ceni francuską grupę Gojira 🤘
+1 za Gojirę
Tylko tych zapowiedzianych grafik, które miały wszystko wyjaśniać NIE MA!
Jak co odcinek obiecuje ze doda a nie ma ;) książki w opisie tez miały się pojawiać
@@royback87 dokładnie! :(
Bo to tylko dla patronów 😃
@@makitor7673 serio?
@@Damian12312 żartowałem 😉
Oglądam i muszę znowu powiedzieć PAN LESZEK TO JEST TAKI KOZAK
Genialna jest ta seria, najbardziej wartościowa rzecz na polskim YT, moim zdaniem ;-)
Oby nie zabrakło Wam pomysłów na odcinki, ogromne pozdrowienia :D
Szczerze to pan Leszek robi dobrom robotę na tych odcinkach i oby więcej a może kiedyś spotkanie zorganizujcie z widzami kto wie kto wie
Mega ciekawie. Podziwiam za wiedzę pamięć i do technikaliów i książek, praw i historii. Niesamowita pasja.
Znany i lubiany Leszek Błaszkiewicz
Super odcinek, piękna wiedza i świetnie się słucha 😊 i potwierdzam gojira to świetny zespół 😊
Seria petarda ❤️ obejrzałem wszystkie po kilka razy i chcę więcej !
Pierwszy odcinek z którego niewiele zrozumiałem ale mimo wszystko miło się oglądało :) Może dla tego że wiele rzeczy da się wytłumaczyć komuś na "chłopski rozum" nawet jak nie zna podstaw tematu a tutaj już tak różowo nie jest. Fizyka nigdy nie była moją mocną stroną a już ta kwantowa to kosmos. To bardziej nauka o myśleniu totalnie abstrakcyjnym. Mikro-wszechświat który rządzi się totalnie innymi prawami które ciężko nam sobie wyobrazić a co dopiero zrozumieć.
Super Panowie :) niezła dawka wiedzy z fajnymi przykładami na chłopski rozum :)
Ta seria i Pan Leszek najlepszy :)
Parę dni temu mój partner wszedł do pokoju gdy słuchałam rozmowy o energii i mówi o, Tomasz Raczek mówi o energii? I ja się trochę zdziwiłam, bo myślałam, że tylko ja słyszę Tomasza Raczka w tym jak mówi pan doktor.
Czy tylko my słyszymy w panu doktorze Tomasza Raczka? ❤️
Ta seria to jedna z najlepszych rzeczy w internecie. Dzięki!
Niesamowicie się podjadałem tym popscience mimo że wiedziałem już wcześniej jak niezwykłym tematem jest fizyka kwantowa
Świetny odcinek który naukowo wyjaśnia jak może wyglądać życie na innych planetach.
Jak to możliwe to poprosiłbym odcinek o kandydacie na pierwsza pozagalaktyczna planetę odkryta w Galaktyce Wir podobna do Saturna.
W 1:06:00 jest niestety błąd w definicji superpozycji. Superpozycja jest wtedy jak leżysz już w łóżku, super wygodnie i przypomni ci się, że musisz po coś wstać. Wstajesz, kładziesz się i nie możesz się już w takiej superpozycji jak przedtem położyć, tylko w jakiejś tam zwykłej mniej wygodnej leżysz (•‿•)
Wstając, dokonuje się kolapsu superpozycji
2:02:30 zakładając że na początku pierwiastków ulegających rozpadowi jest nieparzysta liczba. Bo jeśli była by parzysta to jest bardziej martwy niż żywy. Oczywiście waga tego efektu zmniejsza się wraz ze zwiedzaniem liczby atomów i najlepiej widać to na 2 atomach gdzie kot po polowicznym czasie rozpadu jest w 75% martwy i w 25% żywy.
Jak miło , że Pan Leszek jest fanem Mandarynkowego Snu :) .... Edgar Froese na temat śmierci kiedyś mówił....że on tylko ....zmieni ...kosmiczny adres :( ...coś w tym jest . Więcej takich mandarynkowych wtrąceń poprosze ;)
Kocham tą twoją łysą banie :) jak zwykle odcinek rewelacyjny, kontynuujcie tą serię bo to czyste złoto
Obejrzałem 8 minut i muszę to napisać. Fizyka kwantowa to nie magia, wydaje sie że łamie ona podstawy działania naszej rzeczywistości, bo to postrzeganie mamy błędne. Tak naprawdę rzeczywistość to symulacja, iluzja kreowana dla Obserwatora/ Świadomości/ Boga/Ciebie...(nazwij jak chcesz) poprzez emocje kolektywnej świadomości. To co robimy, jakimi emocjami emanujemy tworzy tą symulację. Tak myślę ja więc taka musi być prawda😆 dobra wyrzuciłem to z siebie, oglądam dalej...
Pierwszy ras widze kanal, super subskrybcja i lajk, ogladam dalej,
Fenomenalny duet! Widać i słychać chemię, pasję i humor pomiędzy prowadzącymi. Pan Leszek mega postać!
Naszła mnie myśl, że ciągłość jest jedynie konceptem stworzonym przez nas dlatego, że żyjemy w odpowiednio dużej skali.
Jest po prostu iluzją, taką samą jak wydma, która jednak jest jedynie kupą ziarenek piasku.
Dokładnie tak.
I jak ci sie żyje z tą świadomością?
@@makitor7673 Niesamowicie!
Mam pytanie. Będzie odcinek astroksiążek?
Podpinam się pod pytanie
Fajnie by było :)
Oglądam to już 154 raz....za każdym razem jakbym pierwszy raz oglądał :))
Tak słuchając o tej zasadzie nieoznaczoności oraz o fakcie ze wszystko jest "skwantowane" stałą Plancka. Bardzo kojarzy się teoria symulacji. Superkomputer, w którym istniejemy - musi kwantować informacjie bo nie ma nieskonczonej mocy obliczeniowej. A zasada nieoznaczoności jest sposobem optymalizacji symulacji. Nie trzeba symulować rzeczywistego obiektu (atomu) w każdym momencie - tylko wtedy gdy wywołuje to jakiś skutek. Tak jak się nie symuluje pocisków w niektórych gtach. Tylko oblicza miejsce gdzie trafia i tam go umieszcza (lub tylko jego skutek). A w świecie gry on po prostu nie istnieje. Naprawdę świetny program pobudzający szare komórki. Dobra robota Panowie! (tylko moglibyście dodac te grafiki o których mówicie)
Końcówka przepiękna, aż zaśmiałem się na głos 🙂
Rewelacyjny odcinek! To się ogląda jednym tchem 😎
Napiszę jeszcze raz to samo , co w komentarzu pod którymś odcinkiem Pop Science : Przyznaję żem grafoman , opoj i latawiec bez sznurka . Pozdrawiam twórców i fanów pop Science . Dzięki Wam Panowie za kawał dobrej roboty , ogrom rzetelnej i jakże mistrzowsko podanej wiedzy , co znajduję szczególnie ważnym we wszechobecnej zalewie chłamu oraz dezinformacji.
A czasem kiedy słucham Pana Leszka i Pana Piotra , przypomina się duet sprzed lat - stara dobra Sonda . Nie bójcie się takich porównań , bo sami na nie zapracowaliście . Ps jak ja bym chciał zaprosić was na piwko i grilla na moją działkę i móc sobie porozmawiać o fizyce tak swobodnie jak o np repertuarze kin lub TV ...
1:15:47 a może detektory nie przez obserwację, ale przez swoją specyfikę działania zmieniają środowisko badana przez co oddziałują na elektrony. Chodzi mi o to czy na pewno detektory fizycznie są obojętne na obiekt badania.
Jak zwykle świetny odcinek - czekałem na taki materiał, a tu ogromne zaskoczenie, że nagle się pojawia. Rzadko komentuję filmy - a tu zostawię ten komentarz, żeby zachęcić Was to rozwijania i nie zaprzestania serii. Pozdrawiam.
Obejrzałem do połowy. Lecę po flaszkę i zacznę od początku.
Propsy za kubek od "NASRA" :D
Uwielbiam te Wasze rozmowy!
Dziękuję za tę ucztę - liczę na więcej =)
To co robicie to majstersztyk. Wydaje mi się że każdy odcinek tej serii oglądałem przynajmniej kilka razy.
Mój ulubiony temat!!! OGLĄDAMY!!
Dlaczego wprowadzenie minimalnej porcji energii rozwiązuje katastrofę w nadfiolecie (nadfiołkową)?
Tak tłumacząc to, Piotrze, w bardzo prosty sposób. Jeśli nie zakładamy skończonej, jakiejś bardzo małej wartości to nasz mianownik dąży do zera, a cały ułamek z nieskończenie małym mianownikiem leci do nieskończoności. Natomiast zakładając jakiś bardzo mały mianownik, wynikający z tej najmniejszej porcji - to nasz ułamek to będzie spora liczba, ale skończona i policzalna, a nie dążąca do nieskończoności. Tak w wielkim skrócie.
Brawo Duecie POP Science.
Świetny nauczyciel
I promotor nauki
Tak myślę
Dokładnie, szkoda, że prowadzący ciągle się wcina
@@marcinkopa To się nazywa dyskusja. Jak chcesz monologów to nie ten kanał
Marcin - jeśli ktoś mówi „tak myślę”, to znaczy, że nie jest pewien tego, o czym mówi.
Wkurzające jest to że łysy niejednokrotnie ścina napoczęte przez Pana Doktora kwestie które prowadzą na nowe tory;tak było np.gdy chciał pójść ścieżką myślenia Penrosa,a ten go usadza i mówi że Penrose był świetnym fizykiem ,ale w tym temacie to nie I finalnie koniec,a Pan Doktor jest taki że nie brnie wtedy z grzeczności w rozważania które chciał przedstawiać
@@patrykkingzmotorsport3310 Oho, wyskoczył dupoliz. Prowadzący leci na hajs, aż mu się łapy telepią. Ego mu wyjebało w górę, wpierdala się w słowo i nie ma pojęcią o czym tak naprawdę toczy się rozmowa. Jedynie Leszek tak naprawdę opowiada.
Kutno pozdrawia!😉
Kiedyś była Sonda a teraz Astofaza. 👌
Kiedyś robiłeś serię p.t. Układ Słoneczny. Nie dokończyłeś jej. Czy mogłabym cię prosić o dokończenie jej. Następny odcinek (14) miał być o księżycu a ostatni o ziemi.
PS:
Czekam od 3 lat.
Nikt nie chce wyważac drzwi które zostały już 1000 razy wyważone. Innymi słowy, informacje na temat układu słonecznego można znaleźć wszędzie, więc po co to powtarzać?! Ta seria jest milion razy ciekawsza i w dodatku jest oryginalna, w sensie: jedyna w swoim rodzaju. Pozrdawiam.
Jest w sieci serial BBC pt. "Planety" ("The Planets")
@@johnd4788 ja czekam na koniec tej serii bo nie mogłam się doczekać. 🙄
Mi akurat pasuje Pana opowiadanie bez pokazywania schematów, przykładów, wzorów...
Rewelacyjną Panowie robicie robotę, super audycja, szkoda, że nie jest przynajmniej co tydzień.
Pan Leszek the best
Pytanie: Czy wiadomo o ewentualnych badaniach nad tzw. powrotem do ciemnych wieków. Gdyby słońce wyrzuciło w czasie burzy na tyle energii, żeby pozbawić ludzkość energii całkowicie. Wiadomo cofamy się do 19 wieku i jesteśmy w miejscu z przed rewolucji przemysłowej. Czy są jakieś plany, żeby do tego nie dopuścić, czy jesteśmy zabezpieczeni przed takową katastrofą, która już była, aczkolwiek w momencie gdy ludzkość nie korzystała z elektryczności. na taką skale. Nastąpiło to właśnie w 19 wieku
Uwielbiam słuchać o fizyce kwantowej! 😊 Ps. Super koszulka z Cthulhu! 😍
Są jakieś nagrania z wykładów u Pana Leszka??
Trzy słowa: więcej, więcej, WIĘCEJ!!!
P.S. fajne bokobrody
no mam nadzieje ze Lechu jeszcze srodek brody wygoli i wjedzie na nastepny odcinek w kurtce motocyklowej ;)
WIELKIE DZIĘKI!
Dziękuję za ciekawy materiał.
Dziękuję I pozdrawiam
Uwielbiam prof. Błaszkiewicza
Super jesteście, wspaniały podcast
Żona: "Kochanie, co robisz tak długo w łazience?"
Mąż: "Tuneluję"
Super! nie mogłem się doczekać.
2:12:54 - Hannu Rajaniemi to oczywiście (jak na to wskazuje nazwisko) Fin. ;-)
2:13:21 - Winyl i do tego w folii.😉 "Tangerine Dream" zawsze mieli ciekawe tytuły, niestety tak jak w tym przypadku, ciekawsze nawet od samej muzyki. 😟
Pozdrawiam fana muzyki spod znaku "Mandarynek"
Również wierny od z górą 30 lat sympatyk T.D. , który nawet w czasie pandemii nie odpuszcza koncertów (Warszawa - na tyłach "Progresji").
Dzień Leszka na astro kawie:))
Błagam, gdy ta seria się skończy, kontynuujcie nagrywanie z doktorem Leszkiem, tworzycie zgrany duet
Chłopaki wasza seria jest zajebista a ten odcinek to mój ulubiony , ale nie powiadzieliście wszystkiego to tylko mały smaczek fizyki kwatowej , fizyka kwatowa to mój konik od lat
Uwielbiam tego człowieka! Każdy odcinek obejrzany i zabieram się za ten 🙂
Czy można prosić Pana dr hab. Leszkia Błaszkiewicza o listę wszystkich książek polecanych w programach. Jestem po drugiej książce a na ta chwilę kończę trzecia.. świetny gust do książek pozdrawiam ciepło :)( dziękuję za polecenie próżnego robota;))
1:12:28 Prelegenta wyraźnie drażni jego własny nos - co chwilę go szarpie, jakby mu przeszkadzał... ale to drobiazg. Prowadzący zaś co 5 minut obiecuje "... a to pokażemy", a tu takiego wała wielkiego, obiecanki cacanki, a głupiemu radość - niczego nie pokazują 🤣🤣🤣 . Ale generalnie, bardzo ciekawa rozmowa, choć nieco chaotyczna, jakby w ogóle nie wiedzieli o czym chcą rozmawiać i do jakich konkluzji dojść.
Potrzebny film, właśnie takiego szukałem.
Bardzo fajny odcinek ale po obejrzeniu wydaje mi się mogłyby być jeszcze na spokojnie dwie części, temat nie do wyczerpania. Skoro ma być o komputerach kwantowych osobno to czekam z niecierpliwością.
świetny odcinek chyba jeszcze raz obejrzę
Proszę zarchiwizować POP Science. Gdy kiedyś nie będzie RUclips, ona tylko zyska na dodatkowej wartości.
Ja chcę już....już ....już.... czas zbyt wolno płynie przed Waszą Pop Science, zróbcie coś z tym, może jakiś sposób na tachiony? 😊
Rozpędź się trochę :D
Pop science zajebista seria