Zawsze mnie zastanawiało dlaczego genialne kanały na yt taki jak Twój z ogromną wiedzą, która się dzielisz maja tak niską oglądalność, a inne które nic nie wnoszą posiadają kosmiczną oglądalność. Życzę Ci wielu subskrypcji bo ten kanał na to zasługuje!
Bardziej niż na subskrypcjach zależy mi na tym by treści trafiały do osób które potrafią z tej wiedzy korzystać. A spora część widzów to właściwi odbiorcy. Nadejdzie moment w którym liczba widzów się szybko powiększy to tylko kwestia ilości i rodzaju kontentu który udostepnie. Pozdrawiam
@@autonomis Dla mnie jesteś odkryciem na yt z podobnych odkryć mogę Ci polecić kanał Daniel Rakowiecki tematyka zbliżona. A podejście do widza identyczne jak u Ciebie, pokazać i wytłumaczyć wszystko jak najprościej plus wielka wiedza.
@@marcinstepniak2939 Tak jak miałeś na filmie powiedziane. Ja bym odłączał zaraz jak się tylko zażarzy. Ogólnie to mamy coś w porównaniu do grzałki w jakimś bojlerze, włączonej na sucho, bez wody. Bez cieczy która odbierze ciepło. Jeśli podłączysz grzałkę tylko na sekundę to pewnie będziesz w stanie ją dotknąć jeszcze. Ale im dłużej grzałka będzie włączona do prądu, tym jej temperatura będzie większa aż się spali. Tam grzałki pilnuje woda która odbiera ciepło i termostat. Na takiej świecy żarowej moc ogranicza się przez sterowanie PWM. Przy większym napięciu i prądzie załączonym na stałe, świeca nie poradzi sobie z taką temperaturą.
Dzięki za podgląd faktycznego działania świec 4,4V. Dla normalnego zjadacza chleba dobrym przyrządem jest miernik cęgowy, którym mierzymy przepływ prądu w przewodach każdej świecy osobno. Teraz wiadomo, że pobierają one ponad 20A. W Sprinterze pierwszy pomiar był 8 razy mniejszy od pozostałych ;)
Świetny materiał - merytoryczny i logiczny. Jako ciekawostkę przesyłam moją walkę z OM 642... Niestety nadal nie do końca wygraną... Gdyż Viano odpala znacznie szybciek jednak nie jest to ideał... Coś go jeszcze boli.
Dobrze opowiedziane :) Chyba najprościej bez tych wszystkich oscyloskopów to zapiąć się amperomierzem cęgowym na każdej świecy. Widać będzie czy świeca ma przerwę, zwarcie czy jest OK.
Dobry film. A jak wyjaśnić zjawisko, że świece w aucie mają rezystancję 0,8 oma, a po podłączeniu na 2 - 3 sekundy napięcia 12V na nie przez gniazdo sterownika świec, świece przez te 2 - 3 sekundy pewnie grzały (nie widać bo są w głowicy) i po tym pomiar rezystancji daje 0,00 albo 0,1 oma? Przecież po nagrzaniu rezystancja wzrasta?
Jak jest podejżenie uszkodzenia to wykręcam pod 12v przez żarówkę i już wiem czy grzeje no i co najważniejsze nie spali się ale oczywiście łapa w góre a te sterowniki to szmelc ktury prędzej czy później się zepsuje
Mam w211 z om642, od zawsze, jak jest zimno i zimny silnik to uruchomienie rozrusznika zaraz po zgaśnięciu kontrolki świec skutkuje tym, że kręci ~4s zanim odpali. Jeśli poczekam ~5s po zgaśnięciu kontrolki i dopiero spróbuję uruchomić to odpala tak jak na ciepło - normalnie. Sterownik świec nie zgłasza błędu, podmiana sterownika na inny nic nie wnosi. Muszę spróbować zmierzyć prąd na świecach, może któryś z poprzednich właścicieli był łaskaw zamontować świece na 12V... Dziękuję za film !
Przy tym ostatnim teście, oraz przy każdych innych w których poddajemy zasilanie i mierzymy prąd (a liczymy się z wystąpieniem zwarcia do masy na badanym komponencie), przydałby się jakiś duży rezystor drutowy po drodze od akumulatora. Wtedy zmniejszymy trochę wartość prądu zwarcia, będzie bezpieczniej. Jak ktoś nie ma cęg do pomiaru prądu stałego to można taki rezystor wykorzystać jako bocznik do pomiaru prądu metodą pośrednią.
Witam, super filmy! Mam pytanie, sprawa dotyczy silnika Om629 czyli 420cdi z np MLa. Padł moduł grzani świec. Wszystkie swiece maja oporność w granicach 1,3ohma, czyli teoretycznie są dobre. Ale po obejrzeniu tego filmu zastanawiam się czy jednak na 100% są dobre? Może warto je sprawdzić pod katem poboru prądu?
Wydaje mi się, że odpowiedział Pan sam na zadane pytanie. Jeśli na świecy będzie zwarcie to może Pan uszkodzić drugi sterownik, aluminiowe połączenia w tych stetownikach nie należą do wytrzymałych.
autonomis dziękuje za odpowiedz. Niestety mój miernik obsługuje tylko do 10A. Jakiej żarówki użyć? Druga rzecz to muszę to sprawdzić z przekaźnika czy mogę swiece wyjąc i podpiąć na chwile pod akumulator poza autem?
@@piotrchudziak4270 wszystko jest wyjaśnione w filmie, można podać napięcie z akumulatora tylko trzeba uważać żeby świec nie spalić. Żarówką h7 60w można sprawdzić przez pomiar natężenia i wtedy wystarczy amperomierz z zabezpieczniem 10 amp.
Witam, podpowiesz może co jest przyczyną występowania napięcia na świecach żarowych 2V zamiast 4,4V wszyscy rozkładają bezradnie ręce. Świece wymienione, sterownik wymieniony, masy sprawdzone. A podczas grzania napiecia 2V silnik Om642 3.0 V6
....poradziłeś sobie z tym problemem? U mnie jest tak, że przy przełączeniu stacyjki w pozycje zapłon, kontrolka świec, pojawia się na chwilę, a na woltomierzu nie ma żądango12V na złączu, a jedyne przez cały czas 1,5V. Świece grzeją się, tak, ale bardzo słabo. Co to k.. za usterka. Padaczka jakaś. Świece nowe, sterownik nowy, masy dodałem. Myślę, przypuszczam że problem leży w danych lin wysyłanych przez komputer do sterownika świec. Mógłby się wypowiedzieć Arek. Pozdrawiam.
Mam problem z C3 2011 1.6hdi, bez zadnych usterek pali swiece na drugim cylindrze, wszystko wyglada dobrze, napiecie na tej swiecy nie jest rozlaczane po odpaleniu silnika, przekaznik rozlacza poprawnie po zgaszeniu silnika. gdzie szukac dalej?
W przypadku problemów z układem grzania świec żarowych często pomijanym faktem jest sterownia sterownika świeć przez magistralę LIN. Jeśli sterownik świec dostanie zakłócony sygnał np. zawyżoną temperaturę lub zaniżoną to żadnego dobrego grzania nie będzie. W moim przypadku om642 204.961 problemem jest lewa przepływka. Jak jest zapięta to świece ledwo grzeją. Tylko 1.5V-1.7V . Po jej wypięciu jest książkowo tak jak na filmie.
Na podstawie wartości czujnika temp płynu chłodzenia jest określany czas podgrzewania świec żarowych w przypadku awarii tego czujnika najczęściej wartość zastępcza jest pobierana z czujnika temp paliwa. Odpięcie przepływomierza może skutkować przejściem ecu w tryb awaryjny co może się wiązać z awaryjnym trybem grzania świec. Czujniki temp powietrza zasysanego które są wbudowane w przepływomierz można sprawdzić na postawie częśtotliwości sygnału wystarczy je porównać między sobą. Nie znam wszystkich schematów działania jakie sobie konstruktor wymyslił, więc usterki na tej podstawie nie jestem w stanie wskazać.
@@autonomis Bardzo dziękuję Ci za odpowiedz. Powiem tak, czujnik temperatury nowy, sterownik świec nowy, świece wymienione ze sterownikiem nowe, rezystancje sprawdzone, a pomimo tego po przekręceniu kluczyka napięcie na podłączonych świecach ~1.5-.1.7V. Świece ledwo się grzeją. Temp. płynu ~3 stopnie. Nie ma tego strzału 2 sekundowego 12V. Dopiero jak odepnę tylko prawą przepływkę (patrząc na kierunek jazdy), to jest dobrze. Nadmienię, że wykonałem test "starką" przepływomierzy i wyszło, że w prawej nie zgadzają się zmierzone wartości. Dziwne, bo po wykonaniu testu nie ma żadnego błędu. Hmmmm. Ale jeszcze raz dzięki Ci za Twoją atencję, bo o nią trudno😉. Może jest tak. że przepływka, jak każdy, bardziej lub mniej zaawansowany czujnik, sieje zakłócenia. Zamówiłem już przepływki i zobaczymy. Chciałem się tylko Ciebie zapytać czy miałeś z takim przypadkiem już styczność. Pozdrawiam Adam z Zabrza. PS. Ubolewam, że nie doszło do skutku moje szkolenie u Ciebie. Ale kto wie? Pozdrawiam.
Arku...., tak tylko well uzupełnienia, a co gdy czujnik ciśnienia B28/5 pokazuje temperaturę 18 stopni przy temperaturze 9 stopniach płynu chłodzącego. Dodam że jest to przy włączonym zapłonie. Pozostałe wartości ciśnienia w normie.
Offset się sprawdza gdy temperatura pozostalych czujników jest taka sama jeżeli odbiega o 10 stopni od pozostałych to wtedy trzeba to weryfikować pomiarami. Ja z działaniem świec nie miałem jakichś skomplikowanych przypadków. Ostatnio jeden z chłopaków w grupie walczył w jeepie z tym problemem ale chyba nie udało mu się go rozwiązać. Nie jestem zwolennikiem przepowiedni bo już nie raz straciłem czas na to aby kogoś nakierowac na usterkę a pomyłka leżała w źle zmierzonym napięciu które na wstępie powiedziałem że jest problemem. Dlatego już nie tracę czasu na podpowiedzi.
1.6hdi 98 przepala ciagle te sama swiece juz po ok godzinie pracy silnika swieca jest spalona, zadnych bledow, zwarc i innycj problemow. Swiece 5V. Jakies pomysly?
Czesc. sprawdziłem po wtyczce tak jak ty i mam według twojego liczenia , druga świece do wymiany. Jak to idzie przy silniku, od której strony liczyć by trafić na drugą :-)
Jeśli silnik v6 to strona pasażera licząc od zderzaka jest pierwsza, druga w środku, trzecia najbliżej ściany grodziowej. Jeśli auto z kierownicą po lewej stronie.
Ciekawe czy tylko moduł sterujacy grzaniem świec i podgrzewaniem paliwa w MB jest tak upośledzony ? 🤔 Czy inne marki też takie buble produkują? 🤔 Jak może moduł grzania świec iść z dymem z powodu zwartych 3 świec 🤔 Kabel gruby prądowy nie ma żadnego zabezpieczenia ? 🤔 Tylko następuje samodestrukcja modułu ale idiotyzm 🤭🤦♂️🤦♂️🤦♂️😁 Nie odpalać mb na boosterze wyładowany aku 🤦♂️ Łotpali świece spali od przepięcia i moduł grzania idzę w dym 🤭😁😁😁 Kiedyś auta projektowali specjaliści z dziedziny motoryzacji a teraz sami księgowi 🤦♂️🤦♂️🤦♂️ W starszych samochodach jakieś świece będą miały zwarcie to upali odpowiednio obliczony bezpiecznik 👏👏👏👏😎 W nowych to spali moduł za 600 PLN 🤦♂️🤦♂️🤦♂️😂😂😂 Ta nowoczesność zmierza do nikąd 🤗🚗🚗🚗🚗
BMW silnikami M57,M47, też jest upośledzone z tymi modułami. Kiepsko się go wymienia, słaby dostęp do wtyczek, trzeba zdejmować kolektor ssący do wymiany świec. W tych silnikach najlepiej za jedną robotą wywalić klapki wirowe, wymienić wszystkie świece i moduł. Moduły nie są zabezpieczone żadnym bezpiecznikiem na grubym głównym przewodzie. Ja to bym chciał taki oscyloskop jak w filmie. Znajomy ma Hella G. z przystawką oscyloskopem
piękny material
Zawsze mnie zastanawiało dlaczego genialne kanały na yt taki jak Twój z ogromną wiedzą, która się dzielisz maja tak niską oglądalność, a inne które nic nie wnoszą posiadają kosmiczną oglądalność. Życzę Ci wielu subskrypcji bo ten kanał na to zasługuje!
Bardziej niż na subskrypcjach zależy mi na tym by treści trafiały do osób które potrafią z tej wiedzy korzystać. A spora część widzów to właściwi odbiorcy. Nadejdzie moment w którym liczba widzów się szybko powiększy to tylko kwestia ilości i rodzaju kontentu który udostepnie. Pozdrawiam
@@autonomis Dla mnie jesteś odkryciem na yt z podobnych odkryć mogę Ci polecić kanał Daniel Rakowiecki tematyka zbliżona. A podejście do widza identyczne jak u Ciebie, pokazać i wytłumaczyć wszystko jak najprościej plus wielka wiedza.
@@autonomis czyli świece 4.4 volta bądź 5 volta można sprawdzać napięciem 12 V nieprzekraczając tych 2 sekund?
@@marcinstepniak2939 Tak jak miałeś na filmie powiedziane. Ja bym odłączał zaraz jak się tylko zażarzy. Ogólnie to mamy coś w porównaniu do grzałki w jakimś bojlerze, włączonej na sucho, bez wody. Bez cieczy która odbierze ciepło. Jeśli podłączysz grzałkę tylko na sekundę to pewnie będziesz w stanie ją dotknąć jeszcze. Ale im dłużej grzałka będzie włączona do prądu, tym jej temperatura będzie większa aż się spali. Tam grzałki pilnuje woda która odbiera ciepło i termostat. Na takiej świecy żarowej moc ogranicza się przez sterowanie PWM. Przy większym napięciu i prądzie załączonym na stałe, świeca nie poradzi sobie z taką temperaturą.
Nowości nie odkryłeś zobacz co leci w TV,same głupoty bo to ma wyświetlenia i tyle.
Coraz mniej w internecie tak konkretnych materiałów! Pięknie przedstawiony temat, rozwiałeś wszelkie wątpliwości!
Dzięki! Bardzo korzystna informacja!
Po prostu dzięki.
Dzięki za podgląd faktycznego działania świec 4,4V. Dla normalnego zjadacza chleba dobrym przyrządem jest miernik cęgowy, którym mierzymy przepływ prądu w przewodach każdej świecy osobno. Teraz wiadomo, że pobierają one ponad 20A. W Sprinterze pierwszy pomiar był 8 razy mniejszy od pozostałych ;)
Arku poraz kolejny materiał 1 klasa👌
Świetny materiał - merytoryczny i logiczny. Jako ciekawostkę przesyłam moją walkę z OM 642... Niestety nadal nie do końca wygraną... Gdyż Viano odpala znacznie szybciek jednak nie jest to ideał... Coś go jeszcze boli.
ruclips.net/video/bISCj5HTMlk/видео.html
Dobrze opowiedziane :)
Chyba najprościej bez tych wszystkich oscyloskopów to zapiąć się amperomierzem cęgowym na każdej świecy. Widać będzie czy świeca ma przerwę, zwarcie czy jest OK.
Dobry film. A jak wyjaśnić zjawisko, że świece w aucie mają rezystancję 0,8 oma, a po podłączeniu na 2 - 3 sekundy napięcia 12V na nie przez gniazdo sterownika świec, świece przez te 2 - 3 sekundy pewnie grzały (nie widać bo są w głowicy) i po tym pomiar rezystancji daje 0,00 albo 0,1 oma? Przecież po nagrzaniu rezystancja wzrasta?
Jak jest podejżenie uszkodzenia to wykręcam pod 12v przez żarówkę i już wiem czy grzeje no i co najważniejsze nie spali się ale oczywiście łapa w góre a te sterowniki to szmelc ktury prędzej czy później się zepsuje
sondą ac/dc hala mozna sprawdzic zbieżnośc zapłonów przy rozruchu --2 sonda idzie na kabel + rozrusznika
i to na 2 kanały oscyla
Mam w211 z om642, od zawsze, jak jest zimno i zimny silnik to uruchomienie rozrusznika zaraz po zgaśnięciu kontrolki świec skutkuje tym, że kręci ~4s zanim odpali. Jeśli poczekam ~5s po zgaśnięciu kontrolki i dopiero spróbuję uruchomić to odpala tak jak na ciepło - normalnie.
Sterownik świec nie zgłasza błędu, podmiana sterownika na inny nic nie wnosi.
Muszę spróbować zmierzyć prąd na świecach, może któryś z poprzednich właścicieli był łaskaw zamontować świece na 12V...
Dziękuję za film !
Ja bym sprawdził jaki producent świec jest zamontowany w Twoim samochodzie. Jeśli firmy Bosch to one są problemem...
Przy tym ostatnim teście, oraz przy każdych innych w których poddajemy zasilanie i mierzymy prąd (a liczymy się z wystąpieniem zwarcia do masy na badanym komponencie), przydałby się jakiś duży rezystor drutowy po drodze od akumulatora. Wtedy zmniejszymy trochę wartość prądu zwarcia, będzie bezpieczniej. Jak ktoś nie ma cęg do pomiaru prądu stałego to można taki rezystor wykorzystać jako bocznik do pomiaru prądu metodą pośrednią.
Witam, super filmy! Mam pytanie, sprawa dotyczy silnika Om629 czyli 420cdi z np MLa. Padł moduł grzani świec. Wszystkie swiece maja oporność w granicach 1,3ohma, czyli teoretycznie są dobre. Ale po obejrzeniu tego filmu zastanawiam się czy jednak na 100% są dobre? Może warto je sprawdzić pod katem poboru prądu?
Wydaje mi się, że odpowiedział Pan sam na zadane pytanie. Jeśli na świecy będzie zwarcie to może Pan uszkodzić drugi sterownik, aluminiowe połączenia w tych stetownikach nie należą do wytrzymałych.
autonomis dziękuje za odpowiedz. Niestety mój miernik obsługuje tylko do 10A. Jakiej żarówki użyć? Druga rzecz to muszę to sprawdzić z przekaźnika czy mogę swiece wyjąc i podpiąć na chwile pod akumulator poza autem?
@@piotrchudziak4270 wszystko jest wyjaśnione w filmie, można podać napięcie z akumulatora tylko trzeba uważać żeby świec nie spalić. Żarówką h7 60w można sprawdzić przez pomiar natężenia i wtedy wystarczy amperomierz z zabezpieczniem 10 amp.
Super materiał, widzę że masz duża wiedzę na temat elektroniki samochodowej. Ciekawe ile czasu potrzeba żeby spalić świece napięciem 4,4v? :)
instablaster...
Witam, podpowiesz może co jest przyczyną występowania napięcia na świecach żarowych 2V zamiast 4,4V wszyscy rozkładają bezradnie ręce.
Świece wymienione, sterownik wymieniony, masy sprawdzone. A podczas grzania napiecia 2V silnik Om642 3.0 V6
Wymień ten gruby kabel co wchodzi w sterownik
....poradziłeś sobie z tym problemem? U mnie jest tak, że przy przełączeniu stacyjki w pozycje zapłon, kontrolka świec, pojawia się na chwilę, a na woltomierzu nie ma żądango12V na złączu, a jedyne przez cały czas 1,5V. Świece grzeją się, tak, ale bardzo słabo. Co to k.. za usterka. Padaczka jakaś. Świece nowe, sterownik nowy, masy dodałem. Myślę, przypuszczam że problem leży w danych lin wysyłanych przez komputer do sterownika świec. Mógłby się wypowiedzieć Arek. Pozdrawiam.
Chyba znalazłem problem. Odłączyłem lewą przepływkę i świece zaczęły grzać tak jak na filmie Arka. Czekam na nową. Jak wymienię to dam znać co i jak.
Mam problem z C3 2011 1.6hdi, bez zadnych usterek pali swiece na drugim cylindrze, wszystko wyglada dobrze, napiecie na tej swiecy nie jest rozlaczane po odpaleniu silnika, przekaznik rozlacza poprawnie po zgaszeniu silnika. gdzie szukac dalej?
W przypadku problemów z układem grzania świec żarowych często pomijanym faktem jest sterownia sterownika świeć przez magistralę LIN. Jeśli sterownik świec dostanie zakłócony sygnał np. zawyżoną temperaturę lub zaniżoną to żadnego dobrego grzania nie będzie. W moim przypadku om642 204.961 problemem jest lewa przepływka. Jak jest zapięta to świece ledwo grzeją. Tylko 1.5V-1.7V . Po jej wypięciu jest książkowo tak jak na filmie.
Na podstawie wartości czujnika temp płynu chłodzenia jest określany czas podgrzewania świec żarowych w przypadku awarii tego czujnika najczęściej wartość zastępcza jest pobierana z czujnika temp paliwa. Odpięcie przepływomierza może skutkować przejściem ecu w tryb awaryjny co może się wiązać z awaryjnym trybem grzania świec. Czujniki temp powietrza zasysanego które są wbudowane w przepływomierz można sprawdzić na postawie częśtotliwości sygnału wystarczy je porównać między sobą. Nie znam wszystkich schematów działania jakie sobie konstruktor wymyslił, więc usterki na tej podstawie nie jestem w stanie wskazać.
@@autonomis Bardzo dziękuję Ci za odpowiedz. Powiem tak, czujnik temperatury nowy, sterownik świec nowy, świece wymienione ze sterownikiem nowe, rezystancje sprawdzone, a pomimo tego po przekręceniu kluczyka napięcie na podłączonych świecach ~1.5-.1.7V. Świece ledwo się grzeją. Temp. płynu ~3 stopnie. Nie ma tego strzału 2 sekundowego 12V. Dopiero jak odepnę tylko prawą przepływkę (patrząc na kierunek jazdy), to jest dobrze. Nadmienię, że wykonałem test "starką" przepływomierzy i wyszło, że w prawej nie zgadzają się zmierzone wartości. Dziwne, bo po wykonaniu testu nie ma żadnego błędu. Hmmmm. Ale jeszcze raz dzięki Ci za Twoją atencję, bo o nią trudno😉. Może jest tak. że przepływka, jak każdy, bardziej lub mniej zaawansowany czujnik, sieje zakłócenia. Zamówiłem już przepływki i zobaczymy. Chciałem się tylko Ciebie zapytać czy miałeś z takim przypadkiem już styczność. Pozdrawiam Adam z Zabrza. PS. Ubolewam, że nie doszło do skutku moje szkolenie u Ciebie. Ale kto wie?
Pozdrawiam.
Arku...., tak tylko well uzupełnienia, a co gdy czujnik ciśnienia B28/5 pokazuje temperaturę 18 stopni przy temperaturze 9 stopniach płynu chłodzącego. Dodam że jest to przy włączonym zapłonie. Pozostałe wartości ciśnienia w normie.
Offset się sprawdza gdy temperatura pozostalych czujników jest taka sama jeżeli odbiega o 10 stopni od pozostałych to wtedy trzeba to weryfikować pomiarami. Ja z działaniem świec nie miałem jakichś skomplikowanych przypadków. Ostatnio jeden z chłopaków w grupie walczył w jeepie z tym problemem ale chyba nie udało mu się go rozwiązać. Nie jestem zwolennikiem przepowiedni bo już nie raz straciłem czas na to aby kogoś nakierowac na usterkę a pomyłka leżała w źle zmierzonym napięciu które na wstępie powiedziałem że jest problemem. Dlatego już nie tracę czasu na podpowiedzi.
@@autonomis Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku Panie Arkadiuszu. Wysłałem email z prośbą, proszę o odpowiedź.
Witam a ma może ktoś schemat elektryczny czujnika zużycia klocków hamulcowych w w 203
👍
1.6hdi 98 przepala ciagle te sama swiece juz po ok godzinie pracy silnika swieca jest spalona, zadnych bledow, zwarc i innycj problemow. Swiece 5V. Jakies pomysly?
Musiałbyś zmierzyć jakie napięcie, jaki prąd i jak długo są one podawane.
👌👍😊
Czesc. sprawdziłem po wtyczce tak jak ty i mam według twojego liczenia , druga świece do wymiany. Jak to idzie przy silniku, od której strony liczyć by trafić na drugą :-)
Jeśli silnik v6 to strona pasażera licząc od zderzaka jest pierwsza, druga w środku, trzecia najbliżej ściany grodziowej. Jeśli auto z kierownicą po lewej stronie.
Mimo tego że rezystancja jest ok to swieca ma zwarcie? Trochę mi to nie pasuje .
Moze miec stopiona kluche na koncu zarnika.
13:28 stopni, nie volt 😉
Ohm nie stopni i nie Volt
Część...można założyć świece żarowa 25 amper gdy fabrycznie była 8 amper...dodatkowo fabryczna 4.3 v a ta 4.4...dobrali mi wg katalogu ciule😂
sanwa ma przycisk rel po zwarciu sond na omach jak wcisniesz rel miernik odejmuje opornosc sond i masz zero i prawdziwą opornosc swiec
Ciekawe czy tylko moduł sterujacy grzaniem świec i podgrzewaniem paliwa w MB jest tak upośledzony ? 🤔 Czy inne marki też takie buble produkują? 🤔 Jak może moduł grzania świec iść z dymem z powodu zwartych 3 świec 🤔 Kabel gruby prądowy nie ma żadnego zabezpieczenia ? 🤔 Tylko następuje samodestrukcja modułu ale idiotyzm 🤭🤦♂️🤦♂️🤦♂️😁 Nie odpalać mb na boosterze wyładowany aku 🤦♂️ Łotpali świece spali od przepięcia i moduł grzania idzę w dym 🤭😁😁😁 Kiedyś auta projektowali specjaliści z dziedziny motoryzacji a teraz sami księgowi 🤦♂️🤦♂️🤦♂️ W starszych samochodach jakieś świece będą miały zwarcie to upali odpowiednio obliczony bezpiecznik 👏👏👏👏😎 W nowych to spali moduł za 600 PLN 🤦♂️🤦♂️🤦♂️😂😂😂 Ta nowoczesność zmierza do nikąd 🤗🚗🚗🚗🚗
BMW silnikami M57,M47, też jest upośledzone z tymi modułami. Kiepsko się go wymienia, słaby dostęp do wtyczek, trzeba zdejmować kolektor ssący do wymiany świec. W tych silnikach najlepiej za jedną robotą wywalić klapki wirowe, wymienić wszystkie świece i moduł. Moduły nie są zabezpieczone żadnym bezpiecznikiem na grubym głównym przewodzie.
Ja to bym chciał taki oscyloskop jak w filmie. Znajomy ma Hella G. z przystawką oscyloskopem
,,tak naprawdę,, , załanczam, gościu ogarnij się . Co tak naprawdę załanczasz?
Tak naprawdę, nie obchodzi mnie twoja opinia.
@@autonomis brawo - to bufon szukający dziura w całym