Rekord sugárzó salakbeton ház (tatabányai vörös salak) az 1960-as évekből
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Szerencsére nagyon ritka, hogy egy salakbeton radioaktív sugárzása ilyen mértékű legyen, de egyben elszomorító is, hogy egyáltalán létezik ilyen. Nincs ugyanis igazán jó módszer a falazat árnyékolására (a beton működik, de nem nagyon "kényelmes"), így az új tulaj sajnos nagyon nehéz helyzetbe került. Mert még ha a plusz kockázat csak 1% körüli is (bár a falakból származó jelentős mennyiségű radon ellen nem biztos, hogy elég egy szellőzőrendszer, és az ennél akár több %-ot is okozhat), akkor sem lakna ott az ember szívesen.
A ház Érden található, de tudott volt, hogy a salakblokk Tatabányáról származik.
Szépen pittyeg.
Durva! 😦
Látom új készülékkel bővült a család! Nagyon menő! 😎
Köszi, igen! De ez most csak azért lett, mert a Thermo B20 Németországban járt újrakalibráción, most pedig az MKEH-nál (mérésügyi hatóságnál) van hitelesítésen. Pont most lesz meg a héten, és onnantól joghatással járó méréseket is tudok majd csinálni, azaz ha kell, a bíróságon is súlya lesz az eredményeknek!
@@sugarzasmeres De komoly, gratulálok hozzá! 😎 Igazából
ahol van lehetőség és nyitottság, én szoktalak ajánlani, hogy keressenek fel mérés ügyben...
Az mondjuk le tud sokkolni, hogy sokan félnek az igazságtól, és homokba dugják a fejüket. "Amiről nem tudnak, az nem fáj" felkiáltással... Óriási felelőtlenségnek tartom!
Meg kell nézni a BM katasztrófavédelem oldalát hogy menyi a sugárzási szint naponta.
Ez az érték sok, kevés, átlagos, vagy veszélyes? Mit akar ez a videó mutstni, hogy az épitőanyagok, a kőzetek sugároznak? Vagy valami újat is?
Kedves Tibor! Két hozzászólására egyben válaszolok. A videónak nem célja az oktatás, csak a szemléltetés. De röviden...
A mértékegység μSv/h, azaz micro Sievert per óra, egyenérték dózisteljesítmény, ami az élettani hatásra normált sugárzás intenzitását jelenti. A videó annyit akar mutatni, hogy a házban kb 1 nagyságrenddel nagyobb a gamma sugárzás, mint a kinti háttér. A falhoz közelebb persze több is, de az kevésbé releváns. Az átlagos épületekben a háttérnek csak 1,5 - 2-szeresét lehet mérni (0,11 - 0, 17 μSv/h), így ez a salak jelentős többletet okoz.
@@sugarzasmeres kérem javítson ki ha rosszul kalkuláltam, de számításaim szerint ez az érték, azaz 0,0012 mSv/h egyenértékű 0,0288 mSv/nap-al, ami 365 nappal számolva 10,512 mSv/év. Ekkora terhelés érne ha napi 24 órában, szorosan a falnak dőlve ácsorognék.
@@komarzoltan7135 Igen, ez így oké, de nyilván nem életszerű. Illetve, a radonról sem szabad elfeledkezni.
Adok egy tippet kunszentmárton volt szőrme gyár 2009 ben volt e riport napló extra és nyilatkozot egy kamion soför ukrajnábol hozott magyarba bőr anyagokat és végén kiderűlt hogy rádió aktivit volt az árú.
Erre miért nem válaszolsz?
@@charlienyikos1564 mire válaszoljon, te szerencsétlen? Egy normális kérdést nem tudsz megfogalmazni.
Nekem is kohosalalkbol épült az egész ház. Salakbeton alap salakbeton blokk fal sima beton födém és erre kb 20cm kohosalak ráhordva. Amint a videoban látszik ez akkor 1uSv/h val sugárzik. Tehát egy év alatt 9mSv sugárzás érne ebben a házban csak a házbol származo sugárzásbol. Ez mint néztem nem olyan hatalmas probléma. Viszont. Olvastam h ez az anyag alfa sugárzo. Tehát a távolság és akár pár centi müanyag szigeteli a sugárzását. Viszont a szervezetbe jutva komoly veszély az alfa sugárzo anyag. Tehát ha furok valami tiplit vagy leverem a vakolatot mint pl a videoban. Akkor a szervezetembe kerülö portol kell tartanom? Vagy az a minimális por elhanyagolhato veszélyt jelent?
De igazad vakoma🙂 A másik meg az a video készitő miért nem válaszol. Nekem valami nem simel evvel kapcsolatban.
Kedves sz4r K3csk3,
A salakban természetesen vannak alfát sugárzó izotópok is, de azok az értékek, amik a faltól távolabb vannak, gyakorlatilag közel 100%-ban gamma sugárzásból adódnak. Az egyik nem zárja ki a másikat, úgyhogy nem tudom hol olvashatta azt hogy a salak alfa sugárzó, de ezt elég könnyű cáfolni (akár ezzel a videóval).
A por nem jelent gondot, főleg olyan mennyiségben nem.
Az évi 9mSv valóban nem rengeteg, bár hosszú távon összejön akkora dózis, hogy lehessen belőle plusz kockázat. Valamint a radont sem szabad elfelejteni, egy ilyen sugárzó salaknál az egészen biztosan túl magas, ami simán tudja kb duplázni a tüdőrák kockázatát, ami átlag +6-7%.
@@sugarzasmeres Elég ha ki mész a pesti levegőre az már maga Veszéjes.
És mi az a szám? Milyen mértékegységet mutat?
Usv
Sievert . A műszer nem keveset mér. Ami elég káros hosszú távon. 8sv már halál
Az előző agyhalott helyett én leírom: mikroSievert