![Sugárzásmérés és sugárzásmérő kölcsönzés](/img/default-banner.jpg)
- Видео 39
- Просмотров 70 886
Sugárzásmérés és sugárzásmérő kölcsönzés
Венгрия
Добавлен 1 июн 2020
Geofizikusként sugárzásméréssel (is) foglalkozom - főként a különböző salakok, valamint a gázszilikát épületek mérésével.
sugarzasmero-kolcsonzes.hu/
sugarzasmereskolcsonzes/
sugarzasmero-kolcsonzes.hu/
sugarzasmereskolcsonzes/
Sugárzó hotspot a volt uránbánya környékén
Ismét jártam Kővágószőlősön, és sikerült találni a korábbinál erősebb sugárzást! Ez egy nagyon apró terület, és nem reprezentatív az egész területre nézve, csupán érdekesség.
Просмотров: 89
Видео
Sugárzó salak, 1980 Biatorbágy
Просмотров 121Месяц назад
Mostanában egyre ritkábban posztolok sugárzó salakokról, mert egyre kevesebb az olyan eset, ami megüti az ingerküszöbömet, ráadásul van, hogy rosszak a körülmények (mint itt), vagy a tulaj nem engedélyezi a felvétel készítését. Ez az alábbi eset sem különösebben érdekes, legfeljebb azért, mert ez a biatorbágyi ház 1980-ban épült, ami a salakos időszak legvége, és már ritkább az erősebben sugárz...
MiG-21 vadászgép radioaktív műszerfal kapcsoló
Просмотров 2,2 тыс.Месяц назад
Egy gyűjtőnél került elő. A világítási célú rádiumos festés kb a 60-as évekig tipikus volt az ilyen katonai eszközökön.
Szétmálló salakbeton fal
Просмотров 240Месяц назад
Nem nagyon láttam még ilyet... ebbe a válaszfalba cement helyett is salak ment ott alul, és gyakorlatilag a semmitől szétmállik. Feljebb látszik a szokásos arány, azaz hogy a betonban van valamennyi salak, és nem fordítva. A salakbeton falazat gyakran nem gyári volt hanem helyben készített, így a melósok hozzáértése, illetve az elfogyasztott alkoholmennyiség erősen befolyásolta az anyag tulajdo...
Erősen sugárzó salak egy budapesti családi házban
Просмотров 5907 месяцев назад
Teljes felújítás zajlott ebben a 30-as években épült házban. A lábazati salak feltöltés nagy részét már eltávolították, de a két szobában szerették volna meghagyni a régi parkettát. Sajnos ez nem ajánlott... A fafödémen is volt ebből az erős salakból, de csak kb. 5 cm, és a kisebb anyagmennyiség miatt a földszinten annak minimális a hatása, maradhat.
Két fajta salak a parketta alatt egy budapesti társasházban
Просмотров 1837 месяцев назад
Azt gondolná az ember, hogy egy lakásban, egy féle parketta alatt egy féle salak lehet. Ez általában így is van, kivétel amikor nem - feltehetően az építkezéskor több ütemben, akár több helyről érkezhetett a salak a födémekbe, és egy emeleten belül is vannak határok, ahol a gamma sugárzás markánsan változhat.
Két külön fajta salak egy Kádár kocka padlásán
Просмотров 2707 месяцев назад
Általában egy épületben egy fajta salak szokott lenni, aminek a mérési eredményei nem mutatnak nagy különbségeket. Esetleg szintek közt szokott változás lenni, illetve társasházakban. Ez alól látható egy kivétel, ugyanis itt a padlás két felén (a középső főfal elválasztásával) két egyértelműen különböző salakot lehet mérni.
Szemléltetés: "minden sugárzik" (ld. leírás)
Просмотров 1457 месяцев назад
A földkéregben átlagosan kb. 0.0003% (3 ppm) urán található, más természetes radioizotópokkal (Th sor, K40) együtt. Ebből következik, hogy mindennek, ami anyagból van, van egy kis radioaktivitása. Itt két raklap új Leier téglát látunk, ami közé ha bekerül a műszer, a mérhető gamma sugárzás az átlagos kültéri érték 1,5-2-szeresére növekszik, a sok tonna anyag hatására. Ez _nem_ azt jelenti, hogy...
Sugárzó apróságok az ásványbörzén
Просмотров 5277 месяцев назад
Még korábban jártam egy nagyobb ásványbörzén, ahol nagyon reméltem, hogy találni fogok valami érdekeset. Így is lett! Különösebb veszélyt nem jelentenek (legalábbis azok, amiket az ember csak úgy megvehet), de ha valaki ásványokat gyűjt, mindenképp érdemes tisztában lennie azzal, hogy ilyenek léteznek.
Sugárzó salakos ház Mohácson
Просмотров 1548 месяцев назад
Nem számítottam erősebb salakra ennyire délen, de végül is a Mecsek nincs messze. A ház a 20-as, 30-as évek környékén épülhetett, vasút mellett van, azaz kézenfekvő lehetett a mozdonysalak használata a mecseki szénből.
Sugárzó hotspotok keresése az uránbánya területén
Просмотров 363Год назад
Ismét Kővágószőlősön járunk, de ezúttal a célnak sokkal inkább megfelelő műszerrel. A videóban 2 ilyen "hotspot" látható, ahol a gamma sugárzás jóval magasabb az átlagnál. Egészségre továbbra sem káros, csupán csak érdekesség (a környező házakban nagy részében viszont egészen biztos, hogy túl magas a radon koncentráció).
Salak sugárzás demonstráció
Просмотров 585Год назад
Egy rövidke videó arról, hogy hogyan is kell elképzelni azt, hogy egy salak "sugárzik".
Radioaktív ásvány a Természettudományi Múzeumban
Просмотров 177Год назад
Egy szcintillátorral nagyon könnyű megtalálni az ilyen forrásokat, úgyhogy nagyon reméltem, hogy a rengeteg ásvány között lesz valami izgalmas! Más nem volt, legalábbis én nem találtam.
Az olcsó sugárzásmérők hátránya
Просмотров 538Год назад
Hiába írják a termékleírásban, hogy professzionális és mindenre jó, egy olcsó műszer azért olcsó, mert: 1. kisebb az érzékenysége, azaz pontatlanabb, főleg alacsonyabb intenzitású sugárzás esetén (amikor kevesebb a "bejövő adat") 2. Félrehordhat egy hibás kalibráció miatt A videón az 1-es problémára láthatunk egy példát. Persze vannak esetek, amire jó az olcsóbb kategória: ha valamilyen jelentő...
Radioaktív tárgyak mérése gamma spektrométerrel
Просмотров 1,1 тыс.Год назад
Megnézzük, hogyan működik egy ilyen műszer, illetve megmérjük, hogy a kis gyűjteményemben pontosan milyen izotópok vannak! 0:00 Bevezetés, háttérinfók 1:40 Gamma spektrum 4:06 Háttérsugárzás 5:05 Tóriumos gázlámpás harisnya 6:40 Uránüveg 8:00 Rádiumos karóra 9:34 Salak feltöltések 11:24 Káliumos asztali só 13:21 Zárszó A műszer a Raysid, 5 cm^3-es CsI/TI kristállyal. Kicsi, hordozható, nagyon p...
Vörös salak feltöltés Bicskén az 1970-es évekből
Просмотров 4832 года назад
Vörös salak feltöltés Bicskén az 1970-es évekből
Rekord sugárzó salakbeton ház (tatabányai vörös salak) az 1960-as évekből
Просмотров 6 тыс.2 года назад
Rekord sugárzó salakbeton ház (tatabányai vörös salak) az 1960-as évekből
Háttérsugárzás Kővágószőlősön (régi pécsi uránbánya környéke) - ld. leírás
Просмотров 2,2 тыс.2 года назад
Háttérsugárzás Kővágószőlősön (régi pécsi uránbánya környéke) - ld. leírás
Sugárzó tatabányai vörös salak 1958-ból
Просмотров 7412 года назад
Sugárzó tatabányai vörös salak 1958-ból
Radiojódos kezelés után - meglepő eredmények
Просмотров 8383 года назад
Radiojódos kezelés után - meglepő eredmények
Sugárzó, rádiumos katonai repülőgép műszer / radioactive turn bank indicator
Просмотров 1,7 тыс.3 года назад
Sugárzó, rádiumos katonai repülőgép műszer / radioactive turn bank indicator
Sugárzó salak Budapest XI. kerületéből, 1940-es évek
Просмотров 2 тыс.3 года назад
Sugárzó salak Budapest XI. kerületéből, 1940-es évek
Radioaktív kálium táplálékkiegészítő
Просмотров 1,4 тыс.3 года назад
Radioaktív kálium táplálékkiegészítő
Hatvan környékén sok salak ház van, valószinű hogy a lőrincsi vagy visontai hőerőműből származó salakból épültek. Ezek mennyire lehetnek veszélyesek?
Igen, Hatvan, Aszód, Kartal eléggé salakbetonos környék, jó kérdés, hogy miért, lehet h egyszerűen "divatos" volt arrafelé. Arra meg nehéz válaszolni hogy mennyire problémásak. A legrosszabb az a nyugatabbi országrész kb a Dunáig bezárólag, de ezen a környéken is találkoztam már határozottan átlag feletti értékekkel, ami salakbeton házak esetében (a nagy anyagmennyiség miatt) már problémás tud lenni. De a statisztika az jó.
nezem mennyi egy ilyen kis mero cucc £1700 hat nem most veszek egyett
Mit lehetne ezzel kezdeni? Jó néhány köbméter veszélyes hulladék! Nálam is :(
Ha túlságosan sugárzik, és van rá mód, akkor érdemes eltávolítani és más szigetelőanyaggal feltölteni a födémet. Ha nem, vagy csak minimális mértékben sugárzik, akkor semmit nem kell csinálni, maradhat. Ennél persze picit bonyolultabb a dolog de alapvetően erről van szó. Néha előfordul még olyan is, hogy építészeti okokból kell kilapátolni (nem fér el, padlófűtés miatt vagy jobb szigetelés kell és nem lehet megemelni a szintet, stb).
Ez melyik fajta sugárzásmérő? Nekem Radiacode 103 van.
Raysid
Wow
1m3 foszforos festékhez anno 1gramm rádiumot kevertek.
Régebben az órák számlapját is rádiumos festékkel festették. Már persze nem festik azzal, de használtan még tuti vannak itt-ott.
Hogy sötétben világítson.
Miért van benne sugárzás?
szia mekkora az a sugárzás amimár nem egészséges
Amúgy az eredeti Firmware eléggé gatya a GC-01 en. 😅 Nekem is van 2 olcsó GC-01 em egy J305 ös csőves készülék és egy átalakított, SBT-10A csővel és Radpro firmware rel ami jobb kalibrációval dolgozik. Plusz egy Radiacode 103. A J305/M4011, és a J321 es cső az tényleg alkalmatlan ilyen célú ellenőrzésre, mert 20/30 CPM a normál háttér sugárzás átlaga de egy ilyen kb 40/50 CPM-ig megy fel egy kisseb radioaktív salaknál. Míg az SBT-10A az alap olyan 180/210 CPM és egy salaknál 400/500 ig szépen felmegy szóval sokkal nagyobb a felbontás, míg a Radiacode nál a kristály miatt még nagyobb gamma mérést lehet elvégezni + a spektrumot is szépen meg lehet nézni 😄 De magas sugárzásnál KB* minden jó ami gyors választ tud adni, van pár rosszabb eszközöm aminek a processzora nagyon lassú és ott kell várni rá hogy megszámolgassa és átlagolja a kattanásokat és ott öregszik meg az ember 🤣
Also in such a room you will have elevated radon level for sure.
Indeed! This was an apartment on the 2nd floor iirc, and that helps a lot with radon coming from the slag. But generally yes. Especially in ground floor buildings and apartments, slag fillers in ceilings with >0.4-0.5 uSv/h dose rate guarantee radon levels that are high above average (like up to 1000 Bq/m^3 when unventilated). In case of slag concrete buildings, I find that even 0.26-0.3 uSv/h gamma doses result in significant radon levels.
Ez hülyeség... A beton is sugároz.... Panellkakasok is sugároznak.... Trafihaz mellett lakni veszelyesebb
Valóban mindennek van egy minimális természetes radioaktivitása, ez teljesen normális. Emiatt a kültéri háttérsugárzás jellemzően kb. 0.07 - 0.11 uSv/h között van, átlagos épületekben pedig a sok tonnányi anyag miatt kicsit magasabb, 0.11 - 0.17 uSv/h között. Panelházakban inkább 0.11 - 0.14 uSv/h. A salakok ennél magasabb értékeket tudnak produkálni, akár 1 uSv/h-t. A trafóháznak pedig semmi köze nincs a radioaktivitáshoz, annak a sugárzása nem ionizáló, a köznyelvben "elektroszmognak" hívják. Szóval nem tudom pontosan mire érti hogy hülyeség (ezzel szemben a nem ionizáló sugárzást összekeverni az ionizálóval valóban hülyeség).
Részletes bemutathatnád ezt a műszert, hogy működik, milyen funkció vannak, mire képes. Köszi.
Elnézést de nem fog ilyen történni, már nem használom ezt a műszert rendszeresen. Ha kifejezetten ez a típus érdekel, akkor biztos van egy csomó videó ami bemutatja, illetve a kézikönyve akár online is elérhető pdf-ben.
Ilyen értékek mellett + kisgyerekkel tervezik a költözést?
A mérés adásvétel előtt történt, a felújítási költségek becslése céljából. Nem tudom, hogy végül az adásvétel létrejött-e, az már nem rám tartozik (meg lehet venni, csak a salakkal érdemes valamit kezdeni, azaz vagy eltávolítani teljesen, vagy csak részben és rábetonozni, ez pedig statikai / építészeti kérdés, aki csinálja a felújítást, majd eldönti hogy ott mi a legcélszerűbb).
Köszönjük ez nagyon érdekes volt! Ez egy több szintes épület ahol a födém fából van?
Ez már elég régen volt, de igen, több szintes volt bár talán csak földszint + ez az emelet + padlás, azaz 2 fafödém volt. Fafödémeken egyébként ritka a salak, de ha van, akkor általában a záró saralás helyett szokott lenni kb 5-10 cm. És összesen csak pár alkalommal láttam olyat, hogy a két deszkázat között is volt.
Ez hogy?? 😮
Néha a salakokban átlag feletti lehet a természetes radioaktivitás. Ennek alapvetően geológiai oka van, és főleg a szenekre jellemző. Aztán ha ezt a szenet elégették, azzal lecsökkent a térfogata, és a radioaktív nehézfémek összesűrűsödtek ebben a kiégetett melléktermékben. A videón látható kimagasló kategória azért elég ritka, max 1%, de inkább annál is kevesebb. Enyhébben sugárzó salakok gyakrabban találhatók. Bővebben a honlapon a salakos cikkben lehet erről olvasni: sugarzasmero-kolcsonzes.hu/kohosalak-es-salakbeton/
Köszönöm a részletes választ 🙏
Hol lehet ilyen erősen sugárzó ásványt venni.Köszönöm válaszodat előre is.🙂🙂
Igazából sehol, úgyhogy erre sajnos nem tudok válaszolni.
Ahogy a videóban, ásványbörzén. :D Amúgy ötletem nincs mennyire legális, de az etsy-n van egy jópár eladó EU-n belül is. Noha én még nem mertem venni, mert az asszony megöl.
@@pmate95 Köszönöm válaszod.
4 év után végre megtudhattam, hogy mi sugárzik az apatit ásványomban... 😃
Szuper :D Úgy olvasom hogy az apatitban U és Th sor is lehet, én csak Th-val találkoztam, lehet hogy errefelé ilyenek vannak.
@@sugarzasmeresTudod mi jutott még eszembe, hogy mit lehetne a kütyüddel kielemezni? Szokták "relatív radon koncentráció" meghatározására használni azt a gézlapos-porszívós módszert. Gondolom ismered az eljárást. Karcagi parasztházban öt gézlapon keresztül szívattam a szoba levegőjét a porszívó csövével negyed órán keresztül. Majd 25,6 microsievert/órát mértem a gézlapon a sima Geiger-csöves cuccal, ami előtte önmagában a helységben semmit nem érzékelt. Gondolom ilyenkor a te szép diagrammjaiddal tök jól meg lehetne fejteni, hogy milyen leányelemek keletkeztek, stb, stb... Csak egy ötlet.. 😎🙄 (ha bármit szakmaiatlanul írtam, nyugodtan javíts ki 🤜🤛)
@@JBalazs Hmm... persze ismerem a jelenséget, de ez brutál erősnek tűnik, főleg hogy csak negyed órán át volt mozgatva a levegő... arra számítanék, hogy picit kattog tőle a gép, de hogy ennyire? Ez biztos? Nyilván a dózisteljesítmény az mellékes ilyen esetben de a beütésszám akkor is nagyon magas lett. A gamma spektrum egyébként nem lenne nagyon más mint pl. a videó végén lévő. Konkrétan a Ra-226 186 keV-os csúcsa hiányozna, az összes többit a radon leányelemei (Po, Bi, Pb) csinálják: Radium source 77 Bi, Po, K x-rays 186 Ra226 241 Pb214 295 Pb214 352 Pb214 609 Bi214 1120 Bi214 1238 Bi214 1764 Bi214
@@sugarzasmeres Köszönöm a választ! Igen, ekkora volt az eredmény. Télen volt, régen szellőztetve abban a helységben. Pár nappal a szellőztetés után 18 microsievert/h sikerült pontosan ugyanazzal az eljárással. De ami meglepett, hogy a porszívó porzsákjára is beindult utána az eszköz, pár microsievert/h ott is volt. Soha meg sem fordult volna a fejemben, hogy gondoljak rá. 😄 Engem inkább a Karcag lepett meg. Északi középhegység, vagy Pécs meg Tatabánya környékét gondoltam érintettebbnek.
@@JBalazs A porzsákkal is ugyan az van mint a gézlapokkal, vagy akár egy légtisztítónak az aktív szenes szűrőjével. Én csak a mértékén döbbenek le. Ha nem volt ott magasabb gamma sugárzás, akkor mindenképp a talaj a radon forrása, más magyarázat nincs. Parasztházaknál döngölt föld van (esetleg egy utólagos vékony betonnal ami már szétrepedezhetett), nincs pl. vízszigetelés, ami valamennyire fogná a radont. A környéken egyébként Szolnok térségében már többször mértem középmagas radont, elvileg arrafelé a régi folyók elsüllyedő szerves anyaga (uszadékfák) köti meg idővel a talajvízben oldott uránt, az meg bomlik tovább. Ez a hatásmechanizmus totál általános amúgy, a salakok is kb emiatt sugározhatnak, de más geológiájú környékeken is ez történik.
A kohósalak por belélegzésétől lehet e valami bajunk? Pl épitkezéskor, vagy bontáskor?
Maga a por irritálja a tüdőt, légutakat, úgyhogy az ellen érdemes valami normálisabb maszkot felvenni, a sugárzás pedig aligha okozhat bármit. A salak egy enyhén sugárzó anyag (ha egyáltalán), csak sok tonna van belőle. A por nagyon kicsi anyagmennyiség, ráadásul maszk úgyis ajánlott, bőrön keresztül meg szintén nem téma. A kitettségi idő pedig rövid, munkálatok során pár nap vagy hét.
Azért nem hordanám ezt az órát a kezemen.....🥶
Nekem olcsó dosiméterem van, UNI-T UT334A, (40.000ft volt) tökéletesen pontos ( a sugárbiológiai intézetben leteszteltük)😉
Helló, az uránüveg mennyire veszélyes? Aludhatok vele egy szobában? Vagy mennyire kell félni tőle?
Nem mondható veszélyesnek, ahogy a videón is látszik, a távolsággal nagyon gyorsan lecsökken a sugárzás mértéke, még akkor is, ha nincs semmi árnyékolás előtte (de ha pl vitrinben van akkor az üvegen már nem jut át). Tehát pl. 1 méterről már egyáltalán nem mérhető, nyugodtan lehet egy szobában lenni vele.
@@sugarzasmeres köszönöm!
Üdv! Lenne egy kérdésem: Egy ilyen sugárzásszinttel rendelkező órának a napi szinten való viselése, mennyire lenne káros az emberi szervezetre, hoszabb távon? Válaszát előre is köszönöm!
Az általános konszenzus az, hogy nem lehet káros (vagy jelentéktelen mértékben az), egészen addig, amíg az óra sértetlen, és az üveg ragasztása is jó. Probléma ugyanis akkor lehet, ha az évtizedek alatt részben szétporladt rádiumos festék kijut az órából, és valahogy, pl. belégzéssel bekerül a testen belülre. Illetve ezen kívül pl egy megrepedt, rossz ragasztású óra esetén akár jelentős mennyiségű radon is ki tud szivárogni az órából, bár azt nehéz megmondani, hogy ez mekkora konkrét többletet okoz a viselőjének. Személy szerint én csak pl. különleges alkalmakkor hordanám, és nem minden nap.
@@sugarzasmeresKöszönöm szépen a válaszát!
Gratulálok a videókhoz.A régebbi órák közül a vityaz,mom vagy slava órák sugározhatnak?Van pár régi ilyen típusú vekker a családban és múködnek is.Van pár karóra is,az egyik junost,a többit nem tudom.
Sajnos erre nem tudok válaszolni. Ha mondjuk kb az 50-es éveknél korábbi az óra, akkor van rá esély. A másik ismertetőjele hogy a számlapon, mutatókon látszanak a kis festett pöttyök, csíkok, mint ahogy itt ezen az órán is látszik a videó elején lévő nagy képen. Esetleg a gyártó nevére + radium szóra lehet rákeresni, hátha kiderül hogy használt e a gyártó régen ilyen festéket.
Érdekes és látványos videó, köszönjük :) Annyi észrevétel, hogy az uránt nevezzük már uránnak és ne urániumnak.
Szépen pittyeg.
Szia. Azt szeretném megkérdezni, hogy a térképet, amit a leírásban említettél, el tudnád-e esetleg küldeni?
Szia, a Google-n "A természetes sugárzás anomáliáinak vizsgálata egy kővágószőlősi példán keresztül" címmel megtalálható!
@@sugarzasmeres köszönöm szépen!
Nem is tudtam, hogy RUclips-on is fent vagy, egyszer találkoztunk egy túrán. Nagyon király a gyűjteményed és elég hiánypótló szerintem ez a rövidebb formátumú oktatóvideó a sugárzásokról magyar nyelven, én rengeteg külföldit néztem, de itthon elég sokan keverik a dolgokat.
Köszi:) Nem ígérem hogy lesz még ilyen hosszabb téma, de ha eszembe jut valami érdekes téma akkor lehet hogy csinálok még! A méréseken tapasztalom, hogy az emberek fejében mennyi hülyeség kering a sugárzással kapcsolatban...
De király!! A zenei kíséretet (akkusztikus jelzés) ki szolgáltatta? Vagy van a spektrométernek ilyen opciója, hogy a szcintillációból a jeleket valahogy "átkonvertálja" Gegier-cső zenére? Amúgy tegnap megint voltam Kővágószőlősön. Találtam egy másik hotspotot is... (1.2-1.3 microsievert/h) Vannak ott érdes anomáliák. Ezzel a spektométerrel nagyon megérné ellátogatni szerintem.
Ugyan az mint a geiger számlálóknál, a beütéseknek van hangjelzése, csak be lehet állítani, hogy pl. csak minden 20., 50. vagy 100. beütésnek legyen hangja, különben recsegés lenne mindenhol :D az alap háttere 20-30 cps (1200-1800 cpm!!). Kővágószőlősön én is voltam nemrég, a két tipikus ismert hotspotot néztem meg, találtam is szép köveket :D hamarosan feltöltöm a videót! Valóban nagyon könnyű keresni a szcintillátorral!
Köszönöm, hasznos dolgok !Pécsi salakbetonból 60-70 években épült épület mennyire sugárzik?Okozhat betegséget stb .
Erre nem lehet válaszolni, mivel a salakok radioaktivitásának mértéke tág határok között mozog, nagy a szórás. Az esetek döntő többségében legfeljebb enyhe többlet van, aminek nem lehet egészségre káros hatása. A magas értékek relatíve ritkák. A salakbeton falazatoknál annyi plusz van még, hogy a nagy felület miatt már kevésbé sugárzó salaknál is jelentős radon mennyiség tud belőle kiszivárogni, amivel érdemes lehet foglalkozni, első körben sok szellőztetéssel, és akár egy 1 éves radon méréssel (radonfelmeres.hu). A falak gamma sugárzásmérése alapján amúgy az is megtudható, hogy a falakból származhat-e többlet radon.
Szia! Mi is végeztünk sugárzás mérést, de konkrétan a függőleges akna bejáratánál. A legutóbbi filmünk részben erről szól.
az hogy a sz@rba van hogy ennek a veszélyével egy maszek csatornán kell találkozni és soha senki ne beszél róla?
Ezt azért nem érzem tragikusnak. Jó lenne látni, hogy mit mérnek, ha valós sugárzó kerül a közelükbe...
Hát azért mondjuk a 0.06 (gyakorlatilag semmi) és a 0.5-0.6 (foglalkozni illene vele) között pont nem kellene ekkora pontatlansággal mérnie. Főleg hogy az eü-határértéket ugrálja át alulról-felülről.
A kb. +/- 70%-os hiba azért elég gáz bármilyen mérésről legyen is szó, használhatatlan. Jelentős beütésszám esetén várhatóan jóval stabilabb lenne, de ingatlanokban pont ebben az alacsonyabb tartományban kell pontosan mérni. Azaz van amire jók az olcsóbb műszerek, ráadásul tapasztalattal bizonyos szintig áthidalhatók a problémák. A legnagyobb baj az, hogy az egyszeri tapasztalatlan ember megvesz egy ilyet, és kérdés nélkül elhiszi, amit kiír. Aztán meg rossz következtetésekre jut.
Igaz, de tud mutatni átlagot, ami valószínűleg sokkal közelebb van a valós értékhez. Ezek pillanatnyi értékek. @@sugarzasmeres
@@paleogeneration2815 Sugárzásmérésben nincs pillanatnyi érték, minden átlagolás. Csak annyira kevés beütést érzékel, hogy nem tud annyira hosszan átlagolni, hogy nagyjából stabil legyen az érték. Ezért van túl nagy fluktuáció: hiába átlagol pl 1 percet, ha 1 perc alatt összesen kb 15 beütést lát, aztán a következő percben meg 9-et, aztán meg 22-t... Ha a gép tudna sokkal hosszabb átlagolást, az segítene, de az emberek jellemzően nem jutnak el erre a felismerésre.
Értem és igazad van. Én azért vettem meg ezt az olcsó verziót kb 15 ezerért, mert ez volt számomra elérhető és abban bízom, hogy ha komolyabb probléma adódik, akkor majd segíthet...@@sugarzasmeres
A kisebb szemcsèjű salak vagy a kohókő veszélyesebb? Vagy mindegy? Nálam a komplett ház lábazat 10+ centis kohókövekből épült.😮
Elsősorban nem ettől függ. De mivel a salakbetonban adalékanyagként van valamennyi % salak, a másik esetben meg a térfogat jelentős része az (plusz valamennyi habarcs), ezért ha az a salak sugárzó, akkor akár nagyobb is lehet a többlet, a nagyobb anyagmennyiség miatt. Ide nem tudom belinkelni, de a facebookon 2022. október 31-én posztoltam ilyet, bár az falazat volt de gondolom hasonló szerkezet.
Nagyon jó videó lett, összeszedett, érthetően elmagyarázva. Még több ilyet, hajrá, hajrá!! Amelett pedig különösen le a kalappal, hogy folyamatosan fejlődik a szolgáltatás minősége, egyre jobb, drágább, komolyabb eszközök jelennek meg! Lassan azt is meg tudod mondani, hogy annak a munkásnak hogy hívták a feleségét, aki belapátolta a salakfeltöltést a párnafák közé...😁
Köszönöm! Az a helyzet hogy érdekel a téma úgyhogy muszáj akár csak a saját szórakoztatásomra is beszerezni néha újdonságokat 😅
Mi egyébként a mérvadó a sugárzásmérésnél egy ingatlanban, az átlagsugárzás vagy a legmagasabb mért érték? Én a házban falakhoz közel mértem 0,22 microsievertet is maximumként, de nagy átlagban 0,07 és 0,18 microsievert között ingadozik. Falaktól 30-40 centire már leginkább a háttérsugárzással megegyező értékek vannak. Akkor ez most az emberi szervezet számára már káros vagy a rendben van kategória?
A nagy átlag számít, ráadásul közvetlenül a falnál nem lesz "reprezentatív" a mérés, mivel (detektortól függően) az alfa és béta sugárzás is regisztrálódik, ami növeli a beütésszámot, pedig azok az emberig nem jutnának el, mivel ritkán vagyunk 0-20 cm-re a faltól. Ha 0.07 - 0.18 között ingadozik, akkor valamilyen kis érzékenységű, olcsó műszerről lehet szó, ami pont az ilyen alacsony értékeknél nem ad normális eredményt, de a leírtak alapján valóban átlagosak, vagy közel átlagosak lehetnek ott az értékek.
@@sugarzasmeres Köszönöm szépen a választ!
Biztosan jól mutat az a műszer?
De ez a szint még nem veszélyes de az nincs ki írva hogy milyen sugár mérés Alfa Béta Gamma.
Kedves Charlie! Felettébb örülök, hogy ilyen sok videómhoz tudja kommentelni, hogy "ez még nem veszélyes". Persze, ha nem eszi meg, nem veszélyes. Th 232-ről lévén szó, természetesen alfa sugárzásról van szó. Gondoltam tudja, ha már ennyire hozzáértő!
@@sugarzasmeres Megnézem volna, hogy a Gamma-scout mit mutat rajta. Ha jól tudom annak az alfa-tartomány a "leggyengébb pontja"
@@JBalazs Így van, töredékét mutatta volna. Már az U238-at sem látja rendesen, a Th232 alfa sugárzásának pedig még kisebb az energiája.
Köszönóm szépen! Nem tudtam a leításokról. Így már teljes a kép! Hasznos videók.
Nagyon jó lenne ha komentálná is. Annyira érdekes videók lennének de így egyhangú..
A videó alatt a leírásban van egy pár sor, amit el lehet mondani erről az esetről. Gondolkodtam beszélős videókon, de mivel a helyszínen nem tudok ilyet csinálni (a tulaj orra előtt, furán venné ki magát), utólag pedig csak macera lenne, inkább szövegesen foglalom össze.
Sugárzó egyéniség :)
Nem okozott problémát, ha valaki ilyen karórát hordott, pláne huzamosabb ideig?
A számlaptól kifelé van jelentősebb dózis, hátrafelé a csukló irányába drasztikusan kevesebb, mert az óra fém háza sokat árnyékol, kb 0,5 - 1 uSv/h körülire emlékszem. Ráadásul lokális, kis területen van, egy olyan helyen ahol a szövetek nem különösebben érzékenyek (belső szervekhez vagy nyálkahártyákhoz képest), így az a konszenzus, hogy a rádiumos órák hordása nem járt veszéllyel.
@@sugarzasmeres Köszönöm a választ! Érdekes, hogy évtizedekig mennyire senkit nem érdekelt a potenciális veszély, ma meg mintha a ló túloldalán lennénk, és minden túl lett dramatizálva. :)
Szia most vettem egyet van ötleted mivel tudom tesztelni?
Szia, először is, biztos hogy rádiumos? Nem minden régi óra az. Jellemzően a számjegyek vonásain illetve a mutatókon látható egy fekete színű festett rész, ha nem ilyen, akkor minden bizonnyal nem rádiumos. Tesztelésre sugárzásmérésen kívül max azt tudom tanácsolni, hogy egy tökéletesen sötét helyen NAGYON hosszú záridővel próbáld meg lefotózni. Ha szerencséd van, egy nagyon kevés fényt még kiad, és hosszú záridővel azt láthatóvá lehet tenni. Más ötletem nincs, ha BP-n vagy vagy arra jársz, gyere el és megnézzük.
@@sugarzasmeres Szia köszönöm a válaszod de geiger müller számlálót vettem nem órát
@@AddedValueblog Semmilyen hétköznapi dolog nem mérhető különösebben, főleg ha egy olcsóbb műszerről van szó, ami kis érzékenységű, és alfát sem lát. Szerintem egyébként teljesen felesleges pénzkidobás volt:)
Mit csináltok ezekkel az órákkal? Érdekesnek érdekes, hogy sugárzanak de szerintem nem jelentenek veszélyt semmire nézve , nem fogja senki sem beledarálni a gulyásba, vagy mégis?
Sajnos nem tudom mi lett velük, egy adásvétel előtt álló ingatlanban voltak, így a sorsuk a tulajtól függ. Veszélyt valóban nem jelentenek.
De mitől?
Kérlek olvasd el a leírást.
Inni lehet a pohárból? Vagy csak dísztárgyak voltak?
Az uránium teljesen stabilan van benne az anyagban, azaz nem oldódik ki belőle. Így tulajdonképpen lehet inni belőle, mert veszélyes csak akkor lehetne ha maga az üveg (pl szilánk vagy por) testen belülre jutna.
Durva! Közvetlenül a kezelés után mennyi lehet? Vagy inkább egy nappal a kezelés után, mikor már kellő mennyiséget kiizzadt az ember a tenyerén, és ott... 🙄
Ez az érték sok, kevés, átlagos, vagy veszélyes? Mit akar ez a videó mutstni, hogy az épitőanyagok, a kőzetek sugároznak? Vagy valami újat is?
Kedves Tibor! Két hozzászólására egyben válaszolok. A videónak nem célja az oktatás, csak a szemléltetés. De röviden... A mértékegység μSv/h, azaz micro Sievert per óra, egyenérték dózisteljesítmény, ami az élettani hatásra normált sugárzás intenzitását jelenti. A videó annyit akar mutatni, hogy a házban kb 1 nagyságrenddel nagyobb a gamma sugárzás, mint a kinti háttér. A falhoz közelebb persze több is, de az kevésbé releváns. Az átlagos épületekben a háttérnek csak 1,5 - 2-szeresét lehet mérni (0,11 - 0, 17 μSv/h), így ez a salak jelentős többletet okoz.
@@sugarzasmeres kérem javítson ki ha rosszul kalkuláltam, de számításaim szerint ez az érték, azaz 0,0012 mSv/h egyenértékű 0,0288 mSv/nap-al, ami 365 nappal számolva 10,512 mSv/év. Ekkora terhelés érne ha napi 24 órában, szorosan a falnak dőlve ácsorognék.
@@komarzoltan7135 Igen, ez így oké, de nyilván nem életszerű. Illetve, a radonról sem szabad elfeledkezni.
És mi az a szám? Milyen mértékegységet mutat?
Usv
Sievert . A műszer nem keveset mér. Ami elég káros hosszú távon. 8sv már halál
Az előző agyhalott helyett én leírom: mikroSievert