Az olcsó sugárzásmérők hátránya

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Hiába írják a termékleírásban, hogy professzionális és mindenre jó, egy olcsó műszer azért olcsó, mert:
    1. kisebb az érzékenysége, azaz pontatlanabb, főleg alacsonyabb intenzitású sugárzás esetén (amikor kevesebb a "bejövő adat")
    2. Félrehordhat egy hibás kalibráció miatt
    A videón az 1-es problémára láthatunk egy példát. Persze vannak esetek, amire jó az olcsóbb kategória: ha valamilyen jelentős forrást akarunk megtalálni pl. régiséggyűjtőként, ott ha valami sugárzik, akkor magas beütésszám lesz, és könnyen azonosítható. Ráadásul mindegy, hogy 5 vagy 15 uSv/h, az ilyen esetekben a pontosság másodlagos.
    Nagyon körültekintő módon mérve ki lehet küszöbölni az 1-es problémát, a félrehordást viszont nem.

Комментарии • 8

  • @atti812
    @atti812 4 месяца назад

    Nekem olcsó dosiméterem van, UNI-T UT334A, (40.000ft volt) tökéletesen pontos ( a sugárbiológiai intézetben leteszteltük)😉

  • @paleogeneration2815
    @paleogeneration2815 Год назад

    Ezt azért nem érzem tragikusnak. Jó lenne látni, hogy mit mérnek, ha valós sugárzó kerül a közelükbe...

    • @JBalazs
      @JBalazs Год назад +2

      Hát azért mondjuk a 0.06 (gyakorlatilag semmi) és a 0.5-0.6 (foglalkozni illene vele) között pont nem kellene ekkora pontatlansággal mérnie. Főleg hogy az eü-határértéket ugrálja át alulról-felülről.

    • @sugarzasmeres
      @sugarzasmeres  Год назад +1

      A kb. +/- 70%-os hiba azért elég gáz bármilyen mérésről legyen is szó, használhatatlan. Jelentős beütésszám esetén várhatóan jóval stabilabb lenne, de ingatlanokban pont ebben az alacsonyabb tartományban kell pontosan mérni.
      Azaz van amire jók az olcsóbb műszerek, ráadásul tapasztalattal bizonyos szintig áthidalhatók a problémák.
      A legnagyobb baj az, hogy az egyszeri tapasztalatlan ember megvesz egy ilyet, és kérdés nélkül elhiszi, amit kiír. Aztán meg rossz következtetésekre jut.

    • @paleogeneration2815
      @paleogeneration2815 Год назад

      Igaz, de tud mutatni átlagot, ami valószínűleg sokkal közelebb van a valós értékhez. Ezek pillanatnyi értékek.
      @@sugarzasmeres

    • @sugarzasmeres
      @sugarzasmeres  Год назад

      @@paleogeneration2815 Sugárzásmérésben nincs pillanatnyi érték, minden átlagolás. Csak annyira kevés beütést érzékel, hogy nem tud annyira hosszan átlagolni, hogy nagyjából stabil legyen az érték. Ezért van túl nagy fluktuáció: hiába átlagol pl 1 percet, ha 1 perc alatt összesen kb 15 beütést lát, aztán a következő percben meg 9-et, aztán meg 22-t... Ha a gép tudna sokkal hosszabb átlagolást, az segítene, de az emberek jellemzően nem jutnak el erre a felismerésre.

    • @paleogeneration2815
      @paleogeneration2815 Год назад

      Értem és igazad van. Én azért vettem meg ezt az olcsó verziót kb 15 ezerért, mert ez volt számomra elérhető és abban bízom, hogy ha komolyabb probléma adódik, akkor majd segíthet...@@sugarzasmeres