Niski vs. wysoki, czyli komu trudniej dobrać rower - czym różnią się rozmiary ram rowerowych?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 дек 2022
  • Dzisiaj na Bikeshow.cc kolejny odcinek o fittingu rowerów. Razem z Karolem z Veloart porozmawiamy o tym, komu trudniej dobiera się rowery - osobom ponadprzeciętnie wysokim, czy niskim - a także porozmawiamy o tym, czym różnią się mniejsze ramy rowerów od większych.
    W tym odcinku razem z fizjoterapeutą i fitterem Karolem Grębskim zabieramy się za temat różnic pomiędzy rozmiarami rowerów. Pokażemy Wam czym różnią się mniejsze od większych ram, jakie są możliwości ich dopasowania i postaramy się zastanowić, co robić, kiedy Wasz wzrost nie mieści się w typowych widełkach rozmiarowych większości producentów rowerów.
    🤜 Chcesz wesprzeć nasze rowerowe projekty? Kliknij WESPRZYJ pod filmem i zobacz, co możesz zyskać
    📸Instagram: / bikeshow.cc
    🤖Facebook: / bikeshowcc-10281318773...
    Miłego oglądania!
    ...................................
    Fixed dose of cycling emotions without numbers, training plans and dope stories guaranteed. The most difficult routes across Europe, the most beautiful bikes and the best memories - subscribe to Bikeshow.cc!
  • СпортСпорт

Комментарии • 51

  • @bikeshowcc
    @bikeshowcc  Год назад +2

    🤜 Pomóż nam rozwijać ten projekt - zostaw łapkę w górę pod filmem!
    🤜Więcej akcji na Instagramie ->>> instagram.com/bikeshow.cc/

  • @grzegorzkrawczyk7310
    @grzegorzkrawczyk7310 Год назад +6

    Dobra ściana do testowania obiektywów, fajnie na niej widać zniekształcenia na szerokim kącie 😆

    • @bikeshowcc
      @bikeshowcc  Год назад +1

      Dobrze też testuje stabilizację😂 A pomieszczenie w formie zamkniętej szklanej klatki jest idealne dla podbijania echa w mikrofonach😅

  • @caniocavaradossi4977
    @caniocavaradossi4977 Год назад +16

    Panie Janie. Uwielbiam Pana i jestem subskrybentem obu Pana kanałów, ale może z szacunku dla widzów warto by było zainwestować już w dwa mikrofony krawatowe, żeby dostosować dźwięk do jakiejś średniej youtubowej, bo źle się tego słucha w takich wywiadach...

    • @bikeshowcc
      @bikeshowcc  Год назад +16

      To właśnie jest ta ostatnia lokalizacja i konwencja w której jakość dźwięku mnie również nie satysfakcjonuje, więc w drodze są dwa usprawniania - dźwiękowe z mojej strony i oświetleniowe ze strony lokalizacji. Więc przy kolejnym fittingowym temacie powinno być już bliżej celu💪

  • @dartus7826
    @dartus7826 Год назад +4

    Super temat i super omówiony. Teraz by się przydało omówić bardziej szczegółowo dobór kierownicy szosowej i ich rozmiarów a także dobór sztyc i siodeł szosowych.

    • @jarwrob
      @jarwrob Год назад

      Przejrzyj kanał Veloartu, jest o tym materiał

  • @kamilklewin4287
    @kamilklewin4287 Год назад

    Niedawno zmierzyliśmy się z tym problemem przy fittingu gravela dla dziewczyny. Poszukiwana była kierownica o reachu krótszym niż 70mm i szerokości 38cm. Wybor: ten spec co mówicie, cinelli nie pamiętam modelu ale z flara 20' i w odmętach internetu znalazłem taką firmę jak salsa z modelem cowbell. Szerokość 38, reach 65, flara 8'. Problem: nie dostępna nigdzie w Europie 😅 dzięki pomocy znajomych właśnie przyleciała do mnie ze Stanów

  • @dariuszsterczewski4249
    @dariuszsterczewski4249 Год назад +2

    Dobry materiał.

  • @maciak22
    @maciak22 Год назад +2

    Filmy z fitingu są super. Karol jest kopalnią wiedzy o temacie. Czy moglibyście nagrać film o tym jak się zabrać do ustawienia roweru gdy jesteśmy na granicy rozmiaru? Od czego zacząć, od przesuwania siodła na prętach, czy zmiany mostka, a może od podkładek? Jaka jest ścieżka doboru? Co po kolei?

    • @bikeshowcc
      @bikeshowcc  Год назад

      Hej - dokładnie o tym nagrywaliśmy odcinek rok temu: ruclips.net/video/81t6LwQIajQ/видео.html

  • @marcin27sjz
    @marcin27sjz Год назад

    Byłem w velo art na fitingu w tym roku 🙂 no i tak jak mówicie u takiego kurdupla jak ja 😜 167 cm finalnie mostek o wiele krutszy i kierownica zmieniona 🙂 wszystko śmiało można na miejscu kupić 👍 nie odczuwam dyskomfortu może dlatego że uprawiam kolarstwo romantyczne 😁 miesiąc po fitingu bolały mnie inne mięśnie niż zawsze ale organizm się przyzwyczaił

  • @Bozentyn1
    @Bozentyn1 Год назад +1

    Ok tylko np górne rury lekko pochyłe na venge albo proste idealnie więc to mierzenie krocza chyba najmniej przydatne

  • @JakZwykle
    @JakZwykle Год назад

    10 lat temu, robiąc swój pierwszy i jak dotąd ostatni fitting miałem problem z doborem wspornika kierownicy z uwagi na dobrany przez fittera kąt, więc go obróciliśmy i dawał radę. Ile później było pytań i stwierdzeń, że tak się wspornika nie montuje 😂😂😂 Najlepiej wiedzieć jaki się chce rower i w jakim budżecie i zacząć od ramy poprzez wszystkie komponenty. Tylko czy są takie miejsca, gdzie fitter ma wszystko pod ręką i można to złożyć w całość.

  • @adredy
    @adredy Год назад +1

    Tyle problemow z tym fitingiem moze po prostu te rowery nie powinny byc dopuszczone jak wszystko tylko boli :D haha hybryda najlepsza ! ;)

  • @chriskros8858
    @chriskros8858 Год назад

    No to ja mam tak dziwnie - mostek skrócony na 70 mm i jeszcze wznios około 45 stopni (regulowany) siodełkiem wiele się nie poreguluje bo zakłóci się kinematykę pedałowania dla mnie odległość tyłka od osi korby jest święta.. . Nie zauwazyłem probelmów z prowadzeniem o których tutaj mowa - może dlatego że kierownica w gravelu jest szersza i to zwiększa przełożenie.
    W MTB mam jeszcze krótszy mostek i prowadzie się znakomice no ale wiadomo tak kierownica to 800 mm.
    Wynika z tego że preferuje geometrię rekreacyjną - no ale jak trzeba to popuszczam śrubkę mostek obracam w dół i jest "agresywnie" :). Niemniej jazda w taiej pochylonej pozycji to katorga zwłaszcza w dolnym chwycie bo ciężko mi obserwowac drogę przed sobą bo trzeba mocno zadzierać głowe aby coś widzieć dalej niz własne koło co w realiach dziur i dużego ruchu jest nawet niebezpieczne. Zawsze jeźdizłem na rowerach z rekreacyjnymi pozycjami MTB lub trekking więc typowa szosa dla mnie nie jest wygodna dlatego kupiłem gravelka. Ciekaw jestem jak ludzie jeżdżący w takich niskich chwytach radzą sobie z tym problemem. Ktoś coś podpowie?

  • @CzarekKukowka
    @CzarekKukowka Год назад +1

    Najlepiej jest kupić małej żonie rower który ktoś już wcześniej na małą niewiastę zfitował :P

  • @dariuszrawa9113
    @dariuszrawa9113 Год назад +2

    Janek, pominęliście jedną z istotnych wg mnie rzeczy. Tzn. przypadek gdy ktoś jest nie tyle duży czy mały (nie jest to istotne) ale jest generalnie sztywny, nieelastyczny itp. I powiedzmy ktoś taki pod wzrost dobrze dobrał rozmiar ramy szosowej. Ale musiał dać maksymalną dopuszczalną liczbę podkładek pod mostek (powiedzmy 4 cm) ale mimo tego uzyskany w ten sposób efektywny/realny stack dalej jest za mały. No i w takim przypadku pozostaje skracanie mostkiem i kierownicą realnego zasięgu reach. Czy są jakieś generalne zasady jak bardzo ten reach można w taki sposób skrócić?

    • @grvl
      @grvl Год назад

      Jeżeli zmagasz się z tym, to moim zdaniem masz dwa wyjścia:
      1. Idź na bikefit Retül, gdzie bez roweru dowiesz się wszystkiego o swojej pozycji, zakresach i tym, jaki rower powinieneś mieć. Później już łatwiej kupić taki rower, prawdopodobnie mógłbyś skończyć z ramą endurance w rozmiarze ciut większym, niż powinieneś mieć, ale o takiej geometrii, że jak skrócisz mostek, to nie będzie skrócony do 3-4cm, a do 6-7, więc jeszcze da radę tym operować.
      2. I to wyłącznie, gdy Twoje ciało nie ma anatomicznych barier do tego - idź do fizjologa i potem na zajęcia, które Cię rozciągną (mądrze, powoli, pod okiem). Nawet jeżeli np. po jakimś wypadku czy złamaniu masz ten zakres ograniczony, to i tak warto się tym zająć. Lepiej jest nie jeździć na granicy swoich fizycznych możliwości, a mieć trochę zapasu w zakresie pochylenia się dalej bez zmiany pozycji tyłka na siodle i bez wyciągania łopatek i prostowania łokci, żeby sięgnąć chwytów.

  • @VeryAwesomeSheep
    @VeryAwesomeSheep Год назад

    Mam właśnie damskiego Canyona Endurace w zawrotnym rozmiarze 3XS i jakieś 155cm wzrostu. Rower jest fajnie dopasowany, nie ma zupełnie toe overlapu, co jest dosyć dużym problemem na moim ostrym kole w rozmiarze 45 (chociaż ogólnie to jest raczej normalne w torówkach). Dzięki mniejszym kołom rower jest bardzo dynamiczny i zwrotny. W grupie śmiesznie się jeździ, bo koła zauważalnie szybciej się rozpędzają i też szybciej wytracają prędkość.
    Z minusów to faktycznie obręcze jak i opony jak kupowałem w 2018, były praktycznie nie do kupienia. Rower dostałem na Pro One'ach i ich się trzymam, bo to fajne opony, ale jednak jest to wysoka półka i nie każdy chciałbym wykładać 250zł za oponę. Ostatnio widziałem, że Conti zaczęło robić opony 650b i można dostać znacznie bardziej budżetowe Ultra Sporty III. Koła to chyba ogólnie towar totalnie na zamówienie, bo gravelowe koła mogą okazać się za szeroki. Widziałem standardowe aluminiowe koła na niskim stożku od DT od ręki do kupienia u polskiego dystrybutora. Canyon sprzedaje też rowery na Reynoldsach, ale raczej zakup po dogadaniu z dystrybutorem, bo nawet nie figuruje to w ich katalogach. Ja obręcze kupiłem u chińczyków i śmigają.
    Ogólnie zakup bardzo do przemyślenia, ale może on mieć dużo sensu. Jak kupowałem szosę to był to mój pierwszy rower szosowy i obawiałem się rozmiaru i właśnie tego toe overlapu, ale teraz po paru latach i masie kilometrów przez miasto między samochodami i mając porównanie między szosą 650b, a ostrym 700c stwierdzam, że z dużymi kołami da się żyć i to całkiem normalnie.

  • @JanKowalski-ux6nt
    @JanKowalski-ux6nt Год назад

    Zróbcie materiał o tym jak szukać / znaleźć właściwą geometrię i rozmiar ramy rowerowej bez fittingu. Po czym poznać już na podstawie tabelek producentów, które modele rowerów mogą pasować, a które nie będą dobre. Zawężając tylko do graveli i szos. :)

  • @blackjohnny0
    @blackjohnny0 Год назад

    A co z różnymi zwyrodnieniami? Czy do tego typu cech też da się dopasować rower na fittingu?

  • @tomaszcapaja1611
    @tomaszcapaja1611 Год назад

    Reasumując. Ciekawe a zarazem ciężki temat ten dobór ramy i fiting do rowerzysty.

  • @szumiki3
    @szumiki3 Год назад

    Doskonale wstrzeliliscie się w mój problem. 158cm wzrostu i totalna trudność z nabyciem roweru (szukam gravela). Wybór jest ograniczony, rowerów nie ma, jesli już, to pojawiaja się w niezwykle ubogich wersjach osprzętowych. Plus średnica koła, o której wspomnieliście. Dla osoby nie będącej mocno w temacie wybór jest niemozliwy. Sprzedawcy też chcą wcisnąć cokolwiek, żeby mieć klienta z głowy (tu zazwyczaj za duże ramy) lub jesli już uda się trafić na mały model, jest przymus zadowolenia się czymkolwiek (rower brzydki, sprzed 2 sezonów gdzieś z zachodu, słabo osprzętowiony). Mam już tak dość, że nie chce mi się szukać. Rower do złożenia? Tez niemożliwe, producenci po prostu nie inwestują w małe ramy (wysyłałam pytania, nie ma szans). Więc d....

    • @dejm5030
      @dejm5030 Год назад

      widziałem na olx rame liva xs

  • @romank9170
    @romank9170 Год назад

    Witam. Jestem wzrostu 165cm. Posiadam rower na ramie Accent Cx One w rozmiarze XS. Mam kłopot z doborem korby. Szukam takiej o długości 165mm ale na dwa blaty z ilością zębów 48-31 pod GRX. Problem w tym ,że jak są na 2 blaty to pod 46-30 i bez technologii pustej osi. Obecnie używam korb GRX 810 x170mm bo tylko takie były dostępne. Przy tej korbie mam wrażenie jakbym wchodził po b. stromych schodach. A dodatkowo stopą blokuje przednie koło podczas skręcania , co mocno utrudnia jazdę w ciasnych zakrętach, gdzie jeszcze trzeba dokręcać. Czy możecie coś doradzić w tej kwestii ?

  • @MrSzwarz
    @MrSzwarz Год назад

    Nastepny odcinek proponuje odnośnie dlugości korb, etc...

  • @piotrr597
    @piotrr597 Год назад

    Jest conti terra, jest GP5000 w sumie to pokrywa wszystko na 650b

  • @maciejlorenc1690
    @maciejlorenc1690 Год назад +3

    Od dwóch lat jestem poszukującym wygodnej pozycji na swoim rowerze. W filmie brakowało mi tematu różnych proporcji ciała. Czasami ktoś ma długie nogi i krótki tułów a czasami odwrotnie. I o ile można wygodnie usiąść (odpowiednia pozycja siodła i pedałów) na jakimś rozmiarze ramy o tyle odległość do kierownicy nie daje się dopasować. Co w takiej sytuacji robić?

    • @e0_hater
      @e0_hater Год назад

      Wydać kilka stów na fitting ;) lepsze to niż się męczyć

    • @maciejlorenc1690
      @maciejlorenc1690 Год назад +2

      @@e0_hater Fitting może pokazać niewygodną prawdę... że mój rower do mnie nie pasuje :)

    • @e0_hater
      @e0_hater Год назад

      @@maciejlorenc1690 niestety tak może by.

  • @GimliPS
    @GimliPS Год назад

    Mam pytanie w temacie. Osoba o bardzo długich rękach w stosunku do wzrostu. Czy bardziej celować w mniejsze rowery? Bo możemy zejść względem siodła niżej z kierownicą przez krótszą głowkę a długość można mostkiem ratować. Rośnie nam więc odległość barki - kierownica. Czy może jednak rama większa, która wyciągnie do przodu pozycję?

    • @adredy
      @adredy Год назад

      Ja bym raczej bral wiekszy rower i nizej siodlo na malym plecy bola jak cholera a wyciaganie mostka to tam duzo nie wyciagniesz i tak pewnie , ale co jatam wiem jedno wiem ze jak ktos mi muwi ze ma maly bo jest zwinny to niech sam sie garbi bo ja niemam zamiaru ! ;)

  • @aygor9350
    @aygor9350 Год назад +1

    Niewielu producentów produkuje ramy mniejsze niż w rozmiarze "S". Choćby RONDO, gdzie rozmiar "S" ramy jest i tak za duży na tle innych producentów. Rowery RONDO bardzo się mi podobają, ale nie są one przeznaczone dla niewysokich osób. Jeszcze gorzej w tym względzie wypada drugi rodzimy producent jakim jest ROMET. Zresztą zagraniczni producenci poza wyjątkami nie są lepsi w tym względzie. W związku z tym dla osób do 165 cm pozostaje niewielkie pole do optymalizacji pozycji na rowerze pod warunkiem, że geometria ramy na to pozwoli. Bazując na własnym doświadczeniu mogę powiedzieć, że w swoim rowerze zmieniłem mostek na krótszy - mam obecnie 80 mm, zamontowałem kierownicę o szerokości 400 mm z możliwie najmniejszym Ritch - em od PRO, jak również kupiłem siodełko z odpowiednim offset - em, które musiałem przesunąć do przodu względem mostka. Mogę się mylić, ale w materiale nie był poruszony temat doboru długości ramienia korby, a to również ma duże znaczenie, jeżeli rower kupuje niewysoki osobnik.

    • @VeryAwesomeSheep
      @VeryAwesomeSheep Год назад

      Jeśli ktoś ma problem ze znalezieniem rozmiaru, bo jest tak niski to raczej jedynym słusznym wyborem długości korby jest 165mm.

    • @aygor9350
      @aygor9350 Год назад

      @@VeryAwesomeSheep
      Problem omawiany w materiale jest rzeczywisty i dość powszechny. Niewiele osób chcących jeździć na rowerze zdaje sobie z tego sprawę. Kupuje rower i potem si dziwi, że się mu niewygodnie jeździ, męczy się i zniechęca. Długość ramienia korby to podstawa elementarza rowerzysty. Producenci zazwyczaj zakładają standard 170 - 172.50 cm, a ludziska to akceptują bez zastrzeżeń. Ja u siebie założyłem 167.50 cm, bo taki jest najmniejszy dla GRX800.

  • @mataman1
    @mataman1 Год назад +1

    Veloart fittuje ludzi tylko z jednej strony? Fitter powinien mieć obraz kolarza z obu stron, a tutaj rower pod ścianą.

  • @KoolarzObwarzan
    @KoolarzObwarzan Год назад +1

    BKSH i VELOART - Uwielbiam. Dzięki. Materiał z Mateuszem N (pozdrawiam). z Wwa też chętnie zobaczę.

  • @Savaios
    @Savaios Год назад

    Wysocy są spoko na czas.

  • @Pawe-df7md
    @Pawe-df7md Год назад

    Pytanie czy wymiana sztycy z 350 na 400 mm - zmniejszy bezpieczeństwo ? Brakowało mi 7 mm. Rower carbon, sztyca carbon. Wchodzi na pewno głębiej niż 350. Czy to znaczy że kupiłem za mały rower?

    • @Kondord94
      @Kondord94 Год назад +1

      Przejeździłem conajmniej 5 tys. km na nowym rowerze, który może i jest w sam raz jeśli chodzi o rozmiar ramy, ale moim przypadku (dziwne proporcje ciała) mam wysunięcie sztycy koło 40 cm przez długie nogi i nic się nie poddało.

    • @Pawe-df7md
      @Pawe-df7md Год назад

      @@Kondord94 Dzięki ! Też Carbon ? Mam to samo - nie jestem jakiś super wysoki 183 cm, ale przekrok 89cm

    • @Kondord94
      @Kondord94 Год назад +1

      @@Pawe-df7md Rower to Specialized Expert Carbon 2022. Sztyca to karbonowy roval terra

  • @filipbrzezinski2678
    @filipbrzezinski2678 Год назад +1

    203 wzrostu kopyto 98 cm lekko nie jest. 😂

    • @hubertg205
      @hubertg205 Год назад

      207 cm i 102 więc wiem o czym mówisz :)

    • @jakubgaecki2704
      @jakubgaecki2704 3 месяца назад

      Panowie pomocy. Mam 197cm szukam roweru elektrycznego MTB/Trekking, budżet do 12000.
      Teraz jeżdżę na jakimś MTB Krossa, rama XL ale wyglądam na nim jak na psie.

  • @andr27
    @andr27 Год назад

    szkoda, ze standardowo po bolatzku, 34 minuty filozofowania i mundrzenia, a nie był pokazany na przykładach jak to wyglądają te ricze, staki i inne chujaki.

  • @Graham123PL
    @Graham123PL Год назад +4

    Co za ignorancja prowadzącego i występującego do tematu. Nie poszedłbym do takiego studia, a z filmu wyszła trochę antyreklama.
    Jak można mówić o tym, żeby zmniejszać w skrajnych przypadkach reach kierownicy, a nie skracać mostek, bo rower stanie się mega niesterowny. Już nie mówiąc o ustawieniu pozycji siodła jako parametr zbliżający do kierownicy, a nie jako zależność względem korby...
    Lecenie na ogólnikach, bez konkretnych wyliczeń.

    • @dariuszrawa9113
      @dariuszrawa9113 Год назад

      Przecież to zrozumiałe, że nie nie omówisz w 30 minut niuansów związanych z tym zagadnieniem.

    • @Graham123PL
      @Graham123PL Год назад

      @@dariuszrawa9113 w pełni się z Panem zgadzam. Lecz wyjaśnianie niuansów, a powielanie powszechnych błędów to dwie różne rzeczy. ;)