Integrátor
Integrátor
  • Видео 33
  • Просмотров 14 568
Lano okolo Země 🌎 | Animace
Lano okolo Země je známý případ, kde nás intuice klame. Ve videu je představen problém, který se následně vyřeší a doplní se o obecné poznatky a zajímavosti.
Máš otázky? Piš do komentáře.
IG: integrator.math
Animace vytvořeny pomocí balíčku MANIM v Pythonu.
Music: www.purple-planet.com
Vytvořeno pomocí CapCut.
Просмотров: 596

Видео

Jak mohou v nekonečném hotelu dojít místa pro hosty? 🏨 | Animace
Просмотров 1,1 тыс.Месяц назад
Video představuje zajímavé paradoxy nekonečna a jak se s ním pracuje. Ukazuje se to na nekonečném hotelu neboli Hilbertově hotelu. Pro více informací a aplikací do matematiky si vyhledej pojmy mohutnost množin, spočetná a nespočetná množina. Máš otázky? Piš do komentáře. IG: integrator.math Animace vytvořeny pomocí balíčku MANIM v Pythonu. Music: www.purple-planet.com Vytvořeno pomocí CapCut.
Limity složeného úročení 💵 | Animace
Просмотров 146Месяц назад
Video vysvětlí základy složeného úročení. Co vlastně znamená to známé úroky z úroků. Jaký má na to vliv častější úročení ročně. (Frekvence úročení). A kde se sakra ve složeném úročení objevilo Eulerovo číslo e. Poznámka: Když se frekvence úročení blíží limitně k nekonečnu, tak se jedná o tzv. spojité úročení. Máš otázky? Co říkáš na titulky v částech videa? Piš do komentáře. IG: integrator.math...
Matice není pouhá tabulka... | Animace
Просмотров 8482 месяца назад
Video o vizualizaci matic. Dost lidí vnímá matice jako nehezké tabulky nebo zkrátka nějaká čísla v závorkách. Přitom matice má velmi zajímavý význam. Nejdřív se podíváme, co je vektorový prostor a jak lze vizuálně ukázat, že je matice lineární zobrazení. V poslední části videa se vysvětlí, jak lze interpretovat násobení matic. Máš nějaké otázky? Piš do komentáře. IG: integrator.math Animace vyt...
Nejkrásnější rovnice všech dob 🔥 | Animace
Просмотров 6 тыс.3 месяца назад
Video o nejkrásnější rovnici matematiky. Eulerova identita neboli Eulerova rovnost neboli speciální případ Eulerovy rovnice. Nejdřív se podíváme, proč je tak zajímavá a unikátní. Jaké fundamentální konstanty obsahuje ( nula, jedna, pí, Eulerovo číslo a imaginární jednotka). Kde se tato rovnice vzala? Pomocí fyzikálního modelu a animací si ukážeme, jak lze Eulerovu identitu odvodit. IG: integrat...
Je Zlatý Řez Opravdu Všude?
Просмотров 1,9 тыс.4 месяца назад
Video popisuje, kde se zlatý řez (iracionální číslo, které je přibližně 1,618) vyskytuje. Příroda, architektura, lidské tělo apod. Vysvětluje matematické pozadí této zajímavé konstanty. Na závěr si pokládáme otázku, zda se zlatý řez vyskytuje opravdu všude. IG: integrator.math Doučování matematiky: doucovani.hadrbolec@gmail.com Matematické animace vytvořeny pomocí MANIM. Vytvořeno pomocí CapCut.
STATISTIKA - EP4 - Nezávislost
Просмотров 694 месяца назад
Další epizoda, která se věnuje matematické statistice. Zaměříme se okrajově na nezávislost náhodných jevů a následně nezávislost náhodných veličin. Jaká je myšlenka nezávislosti a jak probíhá výpočet. IG: integrator.math Vytvořeno pomocí CapCut.
Integrál | Rozklad na parciální zlomky
Просмотров 1884 месяца назад
Toto video obsahuje výpočet integrálu, u kterého je potřeba provést rozklad na parciální zlomky IG: integrator.math Máš dotazy nebo připomínky? Napiš do komentáře. Máš zájem o doučování? Napiš na mail doucovani.hadrbolec@gmail.com Vytvořeno pomocí CapCut.
LIMITY - výpočet limit, u kterých je potřeba Eulerovo číslo
Просмотров 1784 месяца назад
Video představuje návod/postup, jak řešit limity, u kterých je potřeba využít definici Eulerova čísla e. Video pokrývá všechny možné triky na celkově pěti různých příkladech limit. Na závěr videa je i příklad na výpočet limity na procvičení. Napiš mi výsledek do komentáře. IG: integrator.math Vytvořeno pomocí CapCut.
STATISTIKA - EP3 - Rozdělení náhodných veličin
Просмотров 1605 месяцев назад
Třetí epizoda série o matematické statistice. Toto video řeší popis, interpretaci, pravděpodobnostní funkci / hustotu a distribuční funkci u následujících diskrétních rozložení pravděpodobnosti: - Alternativní (Bernoulliho) - Binomické - Poissonovo - Geometrické - Negativně binomické Spojitá rozdělení pravděpodobnosti: - Rovnoměrné - Normální ( a standardizované normální) - Exponenciální - Chí ...
Jak udělat maturitu z matematiky, když jsi d*ment
Просмотров 2565 месяцев назад
Odkaz na požadavky: maturita.cermat.cz/files/files/katalog-pozadavku/MA_Katalog_pozadavku_MZ_1718.pdf Maturita z matematiky se blíží. Z toho důvodu jsem vytvořil toto krátké stručné video, které shrnuje, co je potřeba si před samotným testem připravit a s čím počítat. Kdyby jsi měl další dotazy. Napiš komentář nebo na IG: integrator.math Vytvořeno pomocí CapCut.
Vyvaruj se těchto chyb!
Просмотров 1395 месяцев назад
Video, které se věnuje dvou častým chybám v matematice. - Dosazování funkčních hodnot do funkce a posloupnosti. Tj. například f(5) nebo a_(n 1). - Dosazování při řešení systému lineárních rovnic IG: integrator.math Vytvořeno pomocí CapCut.
Integrál - per partes a substituční metoda - příklad
Просмотров 796 месяцев назад
Výpočet neurčitého integrálu, který obsahuje jak metodu per partes, tak substituční metodu. Máš nějaké dotazy/návrhy? Napiš do komentáře nebo na IG: integrator.math Vytvořeno pomocí CapCut.
STATISTIKA - EP2 - Distribuční funkce, pravděpodobnostní funkce a hustota
Просмотров 3896 месяцев назад
Druhý díl série o pravděpodobnosti a statistiky se zaměří na vysvětlení distribuční funkce, pravděpodobnostní funkce a hustoty pravděpodobnosti. IG: integrator.math Máš nějaké dotazy nebo návrhy na další videa? Napiš do komentáře. Statistika rozhodně není nuda!!! Vytvořeno pomocí CapCut.
Najdi chybu - EP1
Просмотров 1356 месяцев назад
Krátké video, které otestuje tvoji vnímavost a zda dokážeš najít chybu v matematických úpravách. IG: integrator.math #matematika #chyba #stredniskola #vzdělávání #vysokaskola Vytvořeno pomocí CapCut.
STATISTIKA - EP1 - Náhodná veličina
Просмотров 2946 месяцев назад
STATISTIKA - EP1 - Náhodná veličina
!!!!! Faktoriál !!!!!
Просмотров 887 месяцев назад
!!!!! Faktoriál !!!!!
WEBOVÉ STRÁNKY, které ti pomůžou s matikou
Просмотров 1567 месяцев назад
WEBOVÉ STRÁNKY, které ti pomůžou s matikou
LIMITY - trik pro limity jdoucí do nekonečna
Просмотров 1468 месяцев назад
LIMITY - trik pro limity jdoucí do nekonečna
JAK BÝT VÍCE PRODUKTIVNÍ
Просмотров 278 месяцев назад
JAK BÝT VÍCE PRODUKTIVNÍ
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 3
Просмотров 1028 месяцев назад
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 3
PER PARTES - Jak ušetřit čas
Просмотров 799 месяцев назад
PER PARTES - Jak ušetřit čas
DERIVACE - PRAKTICKY
Просмотров 1949 месяцев назад
DERIVACE - PRAKTICKY
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 2
Просмотров 1189 месяцев назад
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 2
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 1
Просмотров 50310 месяцев назад
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 1
PRVNÍ KROK K BOHATSTVÍ - TRACKOVÁNÍ VÝDAJŮ
Просмотров 9310 месяцев назад
PRVNÍ KROK K BOHATSTVÍ - TRACKOVÁNÍ VÝDAJŮ
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 0 - POSTUP
Просмотров 10710 месяцев назад
JAK NAKRESLIT LIBOVOLNÝ GRAF - EP 0 - POSTUP
Boxplot - jednoduchá explorace dat
Просмотров 8011 месяцев назад
Boxplot - jednoduchá explorace dat
Matice v (mate)matice 1/2
Просмотров 3011 месяцев назад
Matice v (mate)matice 1/2

Комментарии

  • @johnco001
    @johnco001 21 день назад

    Ona nezavislost delky lana na polomeru je tezko stravitelna a uveritelna, ale neda se nic delat 🙂.

  • @johnco001
    @johnco001 21 день назад

    Parádní animace!

  • @pierrek007
    @pierrek007 22 дня назад

    Pěkně udělané video. Někde jsem ten problém už viděl, i s grafickým vysvětlením, myslím že na jiných tvarech. Třeba u čtverce to jde vizuálně zobrazit, kolik jsi toho přidal, a ukážeš, že nezáleží na tom, jak byl velký předtím, ale jen na přírůstku.. Totéž u mnohoúhelníku... No a kolco je takový nekonečně-úhelník

  • @alanbellingham4709
    @alanbellingham4709 23 дня назад

    konečně někdo

  •  23 дня назад

    To je moc složitý

  • @libortomasec5514
    @libortomasec5514 26 дней назад

    Krásné, děkuji. Chybičky: ... do pokoje s dvounásobným číslem - neplatí pro 1, nutno doplnit pravidlo 🙂 a taky v textu jména z 1 a 0, v mluvě 1 a 2 :-) Mne se líbilo.

  • @afrosirka
    @afrosirka Месяц назад

    🤯

  • @hovnovamjepomymjmenu4710
    @hovnovamjepomymjmenu4710 Месяц назад

    Derivace pozice je snad rychlost, až druhá je zrychlení!

  • @hovnovamjepomymjmenu4710
    @hovnovamjepomymjmenu4710 Месяц назад

    2:00 Jaký +C u derivování? Co to hulíš?

  • @andysign8034
    @andysign8034 Месяц назад

    Nechápu myšlenku. Bez problému jsem tedy schopný do hotelu ubytovat autobus s nekonečně mnoho pasažéry (1:30) ale pokud zjistím jejich jména (3:15), tak už je do hotelu neubytuji? Pokud je seřazení hostů pro ubytování tak podstatné, zajímalo by mě, podle čeho jsme seřadili pasažéry v prvním autobusu.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh Месяц назад

      Díky za dotaz. Cestující v prvním autobuse seřadíme následovně: cestující 1 | cestující 2 | cestující 3 | atd. Rozdíl u druhého autobusu není pouze v tom, že cestujícím dáme jména, ale v tom, JAKÁ jména dostanou. Každý cestující má totiž nekonečně dlouhé a unikátní jméno. Tímto způsobem se druhý autobus oproti prvnímu 'nafoukne' a nastane problém s ubytováním/seřazením. Hlavní myšlenka tedy je, že oba autobusy jsou nekonečné, ale ten druhý je 'více' nekonečný. Uvedu více matematický příklad. Přirozená čísla a reálná čísla. Přirozených čísel je nekonečně mnoho. Reálných čísel je nekonečně mnoho. Při zamyšlení však tušíme, že reálných čísel je 'více' než přirozených. Ve videu první nekonečný autobus reprezentuje přirozená čísla, druhý nekonečný autobus reálná čísla, a hotelové pokoje reprezentují přirozená čísla. Reálná čísla 'neposkládáš' do přirozených čísel. Doufám, že to je teď jasnější :)

    • @andysign8034
      @andysign8034 Месяц назад

      @@Integrator-dd6gh Díky za odpověď a vyjasnění. Říkal jsem si, že to matematicky bude dávat smysl ale nevěděl jsem jak přesně.

  • @zbynekpodhradsky5355
    @zbynekpodhradsky5355 Месяц назад

    Zajímavé! Děkuji za video :)

  • @MajklzYouTube-13
    @MajklzYouTube-13 Месяц назад

    Super video. Ještě bych doporučil na řešení různých matematických problémů Symbolab.

  • @MrBiker61
    @MrBiker61 Месяц назад

    Až přelezeš nizke štoly se sbijakem na hřbetě, až sam oberštajger na gořalku pozve tě

  • @janinka9871
    @janinka9871 Месяц назад

    z 1 a 2 ... nebo z 1 a 0 Dá se nakreslit nekonečno?

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh Месяц назад

      Přesně tak. Nebo 1 a 3, 8 a 9... Zajímavá otázka. Rychlá odpověď by byla, že nekonečno nelze přímo nakreslit. Existují však objekty, které mohou nekonečno určitým způsobem vizualizovat - například fraktály.

    • @janinka9871
      @janinka9871 Месяц назад

      ​@@Integrator-dd6gh děkuji Vám za odpověď 🙂

  • @helmut3356
    @helmut3356 Месяц назад

    Obdélník C

  • @DenysKuzyk
    @DenysKuzyk Месяц назад

    😊

  • @janinka9871
    @janinka9871 2 месяца назад

    Děkuji Vám. ... Logika je základem jistoty veškerého poznání ... L.Euler

  • @pavelperina7629
    @pavelperina7629 2 месяца назад

    Ono to jde vysvětlit možná úplně jinak a animace v tom zas tak moc nepomůžou. Násobení matice vektorem je v podstatě vektor skalárních součinů řádků matice a vektoru samotného. První sloupec matice má pak význam jednotkový vektor x se transformuje na to co je zapsané v prvním sloupci, jednotkový vektor y se transformuje na vektor v druhém sloupci atd. Následně se všechno sečte. Takže ta matice jsou ... a teď doufám, že to nepíšu naopak ... bázové vektory nového souřadného systému zapsané v souřadnicích toho aktuálního. A skalární součin řádku matice s vektorem je v podstatě kolmá projekce vektoru na novou osu (no, asi to není úplně přesné, pokud řádek matice netvoří jednotkový vektor) A protože čtvercová matice obsahuje bázové vektory, tak násobení další maticí zleva je opět transformuje. Ale významem těch sloupců jsem si docela jistý, pak odpadá nutnost se učit jak vypadá matice pro rotaci nebo skosení a lze je napsat přímo, prostě si nakreslím nové bázové vektory. Je důležité brát v úvahu to, jestli se transformační matice používá v kombinaci s řádkovými nebo sloupcovými vektory.

  • @D_0ktor
    @D_0ktor 2 месяца назад

    Super video, mám len dve poznámočky k animáciám: 1. Bolo by super, keby animácie boli vygenerované vo väčšej kvalite, hlavne nech majú viac obrázkov za sekundu. Budú tak hladšie a divákovi sa na to bude lepšie pozerať. V Manime by malo stačiť pri exporte namiesto -pql napísať -pqh. 2. Keď aplikuješ zobrazenie na celý priestor, stačilo by ho aplikovať len na smer a veľkosť vektora, ale nie na samotnú veľkosť šípky, ktorú my vidíme. V takom prípade by si sa vyhol tomu, že sa ti celá šípka stlačí na priamku a transformácie budú lepšie viditeľné. Inak všetko super, chcem vidieť, kam tento kanál dotiahneš. Má to veľký potenciál.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 2 месяца назад

      Díky za užitečné rady. -pqh jsem zkusil a funguje. Na aplikaci zobrazení pouze na směr a velikost vektoru se ještě podívám a snad do dalšího videa doladím

  • @_cenobitax6129
    @_cenobitax6129 2 месяца назад

    a) Při derivaci se konstanta C nepřičítá, to se děje při integraci. b) První derivace polohy/dráhy není zrychlení, ale rychlost. c) Druhá derivace polohy/dráhy je zrychlení.

  • @D_0ktor
    @D_0ktor 3 месяца назад

    Je super vidieť, že aj niekto ďalší na CZ/SK scéne používa Manim. Super video aj kanál, podporujem.

  • @pelikan211
    @pelikan211 3 месяца назад

    Eulerova rovnost má ještě jednu výjimečnost. Obsahuje VŠECHNY základní algebraické operace. Tedy sčítání, násobení a umocňování. A každé jen jednou. Úpravou této rovnice dostáváte navíc odčítání, dělení i odmocňování. Osobně považuji tuto rovnost za jakýsi velký třesk v matematice, neboť obsahuje v souladu ÚPLNĚ VŠE, co matematika používá. Odsud se sčítáním a jedničkou rodí přirozená čísla, pomocí mínusu i celá a tak dále až po odmocňování a tedy iracionální čísla. Jednoduše řečeno - kdyby měl dílenský mistr k dispozici pouze tato nářadí, tedy konstanty {0,1,e,pi,i) a operace (+,x,^), může vytvořit KOMPLETNĚ CELOU NÁM ZNÁMOU MATEMATIKU. A vlastně i tu, kterou ještě neznáme. :)

  • @josefdusek9646
    @josefdusek9646 3 месяца назад

    PLETE SI RYCHLOST SE ZRYCHLENÍM! Rychlost je 1.derivací polohy dle času a zrychlení je 2. derivací polohy dle času. Navíc platí Eulerův vzorec: e^ix = cos(x) + i sin(x), (který dostaneme z Taylorova rozvoje), jehož speciálním případem pro x = Pí je e^iPí = cos(Pí) + i sin(Pí) = -1 + 0i = -1.

  • @jankelbich4605
    @jankelbich4605 3 месяца назад

    Upřímně řečeno, odvozeno to nebylo vůbec. Normalně se to dělá buď pomocí Taylorových řad, nebo taky derivací výrazu e^-x*(cos(x)+i*sin(x)) podle x.

    • @stanislavbrozek7961
      @stanislavbrozek7961 3 месяца назад

      Přesně takoví rejpalové dělají běžným lidem z matematiky horor, namísto toho, aby jim ukázali její krásu a odvozování nechali na chvíli, kdy to intuitivně chápou.

  • @afrosirka
    @afrosirka 3 месяца назад

  • @Wolk3r
    @Wolk3r 3 месяца назад

    Naprosto perfektně a krásně vysvětlené :)

    • @_cenobitax6129
      @_cenobitax6129 2 месяца назад

      až na několik chyb

    • @Wolk3r
      @Wolk3r 2 месяца назад

      @@_cenobitax6129 ano, ale ty jsou dovysvetlene v komentářích, tak jsem se rozhodl mu je odpustit :D

  • @MynecraftCZ
    @MynecraftCZ 3 месяца назад

    derivace polohy je rychlost, ne zrychlení.

  • @petrsperka
    @petrsperka 3 месяца назад

    Rovnice to je pěkná! Derivace pozice je rychlost. Druhá derivace by vedla ke zrychlení. To na věci nic nemění.

  • @tyapca7
    @tyapca7 3 месяца назад

    1:54: +c?

    • @lubos4639
      @lubos4639 3 месяца назад

      No ne. To by bylo pri integrovani.

    • @tyapca7
      @tyapca7 3 месяца назад

      ​@@lubos4639Já vím. Snad jsem ještě (úplně) nezblbnul.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 3 месяца назад

      Díky za upozornění na chybu. Žádný +c tam nemá být. Jsem si na okamžik myslel, že integruji (pravděpodobně kvůli tomu, že derivování i integrování e^x vyjde nastejno :D )

  • @jenda9502
    @jenda9502 3 месяца назад

    Hezky zpracované. Rád si opráším znalosti ze školy. Doporučuji do náhledovek dávat více spoře oděných žen...:D

  • @FranKTaNE
    @FranKTaNE 3 месяца назад

    Souhlasím. Tuhle rovnici miluju. ❤.

  • @sodlarek9366
    @sodlarek9366 4 месяца назад

    Moc pěkné video

  • @danielsojak
    @danielsojak 4 месяца назад

    super video:)

  • @sodlarek9366
    @sodlarek9366 4 месяца назад

    Miluji kalkulus. včetně integrálů, kde je potřeba rozkládat na parciální zlomky, protože u toho člověk potrénuje mnoho věcí z matematiky, obzvláště pokud to budeme řešit v určitém integrálu, ale samozřejmě je to už asi složitější koncept než jenom sčítání a odčítání :D. A právě je super, že jsou tady takováto videa, která to dokážou krásně a jednoduše vysvětlit. Skvělá práce :)

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 4 месяца назад

      Dík. Příklady, k jejichž vyřešení potřebuješ vícero oblastí matematiky, mám taky rád. Takže věř, že toto není poslední video tohoto typu

  • @tgx3529
    @tgx3529 4 месяца назад

    A kde máš podmínky řešení? Mám Nya mysli intervaly pro které tento integrál konverguje.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 4 месяца назад

      Díky za připomínku. Zadání, ze kterého jsem daný integrál čerpal, vyžadovalo pouhý výpočet bez určení podmínek. Upřímně bych si na to ani netroufl

  • @sodlarek9366
    @sodlarek9366 5 месяцев назад

    Super video jako vždy, ale chci se zeptat jestli se tam musí pokaždé psát ,,n" a jestli by nešlo použít třeba ,,x" mě osobně to vyhovuje více. sice to výpočet nijak nezmění, ale vždycky jsem se u definice ,,e" setkal s tím ,,n", ale u ostatních limit se používají normálně ,,x" ... snad můj dotaz dává smysl. Děkuji za odpověď

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 5 месяцев назад

      Čus, díky. Jak jsi sám psal, výsledky to neovlivní. U těchto limit se píše ze zvyku n, jelikož samotná definice Eulerova čísla e je limita POSLOUPNOSTI a argument posloupnosti se skoro všude značí n. Takže se pak píše n i do zadání příkladů, aby značení bylo konzistentní s definicí Eulerova čísla a aplikace vzorce byla pro řešitele snadnější.

    • @tgx3529
      @tgx3529 4 месяца назад

      Pochopitelně i s funkcí se můžete setkat. Ono je to ve skutečnosti strašně jednoduché. Stačí si uvědomit, že ln(1+x) se chová na okolí nuly jako x, takže lim ln(1+x)/x=1 pro x-->0, stačí využít lim exp( ln( zadaný výraz))

  • @jakubzizkovsky5995
    @jakubzizkovsky5995 5 месяцев назад

    Zdravím, smím se prosím zeptat, jaký je rozdíl mezi Hypergeometrickým a Geometrickým rozdělením? Chápu dobře, že Hypergeometrické je spojité, zatímco geometrické je diskrétní? Z různých online zdrojů se mi úplně nepodařilo zjistit přesný rozdíl, tak bych velice ocenil radu někoho kdo tomu rozumí:) Předem děkuji

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 5 месяцев назад

      Čus, Geometrické i Hypergeometrické rozdělení je diskrétní! Geometrické určuje počet neúspěchů před prvním pokusem. Hypergeometrické se dá dobře představit z příkladu, kde vybíráme BEZ VRACENÍ n koulí. N je celkový počet koulí, z toho je K koulí bílých a (N-K) černých. Náhodná veličina, která se řídí hypergeometrickým rozdělením určuje počet bílých koulí mezi n vybranými. Hypergeometrické má tři parametry a to N,K a n. Zajímavostí je, že má hypergeometrické rozdělení blíže k binomickému než geometrickému. Pokud se parametry N a K pošlou do nekonečna, tak obdržíme Binomické rozdělení. Tento výsledek lze komentovat tak, že pokud taháme z obrovských souborů, tak příliš nezáleží na tom, zda po tahu vybranou věc vracíme či nevracíme. Mé osobní shrnutí. Tyto rozdělení mají společný to, že jsou diskrétní a skoro stejné jméno. Jinak spolu více nesouvisí.

    • @jakubzizkovsky5995
      @jakubzizkovsky5995 4 месяца назад

      @@Integrator-dd6gh Děkuji moc za vysvětlení, hodně pomohlo!:)

  • @tgx3529
    @tgx3529 6 месяцев назад

    Distribuční funkce může být definována i jako zleva spojitá, pak by tam bylo P(X<x). To záleží na konkrétním vyučujícím. Nejlepší ve škole bylo, když to každý učil jinak. Myslím že to záleží na tom,zda teorie je z Ruska či z Ameriky. V podstatě se zde jedná o Lebesgovy integrály, hustota je nezáporná borelovské měřitelná funkce. Prostřednictvím Radon Nikodémovy derivace se převede Stieltgesův integrál na Lebesgův. Ona ta univerzální definice pro spojitý i diskrétní případ je vlastně integrál dF(x), u spojitých případů tam vzniká integrál (dF(x)/d(x))dx, ta() je vlastně ta hustota, proto je integrál z hustoty na intervalu ( a,b) rozdíl těch distribučních funkcí v těch bodech., aspoň jak si to ještě pamatují.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 6 месяцев назад

      Super připomínka. O definici distribuční funkce jako P(X<x) jsem slyšel, ale nikdy se s ní v praxi nesetkal (asi čtu spíše americké články :) ). Ne u všech témat jsem dostatečně zběhlý, abych mohl předat. Přemýšlel jsem však, že udělám časem video o R-N derivaci a o singulárním typu rozdělení

  • @tgx3529
    @tgx3529 6 месяцев назад

    Já jsem se vlastně s faktoriálem záporného čísla setkala ve statistice u negativně binomického rozdělení, kde se interpretuje v literatuře N+k-1 nad k prostřednictvím (-N nad k)*(-1)^k myslím, nebo tak nějak. K tomu je právě zapotřebí ten faktoriál záporného čísla. Ono jde vlastně o konvencí. On faktoriál je speciální případ vlastně Gamma funkce, tam je to definováno pro reálná čísla.

  • @tgx3529
    @tgx3529 7 месяцев назад

    Dobrý den, trochu mě zarazila definice náhodné veličiny v 10:05. Myslela jsem , už si to možná špatně pamatuji???, že náhodná veličina je MĚŘITELNÉ zobrazení z pravděpodobnostního prostoru do (R, B). Vy tam mluvíte o zobrazení jevu jako takového, jenže , měřitelné zobrazení zajišťuje, že vzor měřitelné množiny je měřitelná množina. Jev jako takový sám o sobě není měřitelný, jak i sám uvádíte, právě proto mi dává logiku, že jde o zobrazení z toho pravděpodobnostního prostoru, ten už to zajišťuje, právě proto je jeho součástí ta pravděpodobnost, aspoň já to tak chápu.

    • @Integrator-dd6gh
      @Integrator-dd6gh 7 месяцев назад

      Zdravím. Náhodná veličina je zobrazení z prostoru elementárních jevů do reálných čísel X: Omega -> R. Podmínka X^(-1) (B) náleží A pro všechny borelovské množiny zajišťuje měřitelnost zobrazení, takže si pamatujete správně. Podmínka vlastně zajišťuje, že pro libovolnou borelovskou množinu je pravděpodobnost P(X náleží B) vůbec definována. Konkrétně je náhodná veličina borelovsky měřitelná, což se v nějaké literatuře značí X: (Omega, A) -> (R, B). Někde se dokonce samotné zobrazení značí jako X: (Omega, A, P) -> (R,B, mu), kde mu je Lebesgueova - Stieltjesova míra pro kterou platí mu(A) = P(X náleží A). Je to hodně o značení. Při samotném definování náhodné veličiny je potřeba pravděpodobnostní prostor (Omega, A, P), takže tvrzení, že zobrazení je vlastně z pravděpodobnostního prostoru, by se určitě dalo říci. Děkuji za doplnění a doufám, že jsem na vše odpověděl.

    • @tgx3529
      @tgx3529 7 месяцев назад

      Děkuji za odpověď , hledala jsem v tom svou logiku věci jen.@@Integrator-dd6gh

  • @sodlarek9366
    @sodlarek9366 7 месяцев назад

    Fajn videa Fajn youtube kanál určitě mám plán na dnešní večer (všechno zkouknout) a budu se těšit na další videa :)

  • @afrosirka
    @afrosirka 8 месяцев назад

    Dobrej trik, to jsem neznal

  • @afrosirka
    @afrosirka 10 месяцев назад

    Vic finančních videí

  • @jakubjezek6948
    @jakubjezek6948 11 месяцев назад

    f(x)=(0.9^x)*cos((3^x)*pi)

  • @jakubjezek6948
    @jakubjezek6948 Год назад

    x^2-2x+1

  • @jakubjezek6948
    @jakubjezek6948 Год назад

    (ab)/(a-b)

  • @afrosirka
    @afrosirka Год назад

    ab/a-b