Lieliska lekcija..! Paldies autoram! 😊 Vārds Visvaldis varēja būt arī vārda karalis baltu tautu versija un sastāvēja no diviem vārdiem valda pār visu, visu valda, tātad Visvaldis..☝️
Tajos laikos personvārdus ļoti bieži tulkoja. Visvaldis, Vsevolod ir viens un tas pats vārds, kas katrā valodā tika nosaukts pa savam. Hronisti bieži vien nepievērsa uzmanību valodai, kurā runāja cilvēki. Tāpēc ir ļoti grūti noteikt tā laika personību "tautību".
Ļoti precīzi autors dēvē tautu par latgaļiem, nevis latgaliešiem, jo latgaļi ir tautas etnoss (izcelsme), bet latgalieši ir visas dažādu tautību tautas, kas dzīvo Latgales reģiona teritorijā.
Tāpat nepareizi līvus dēvēt par lībiešiem, jo lībieši ir Āfrikas valsts Lībijas (galvaspilsēta Tripole) iedzīvotāji. Savukārt tautas nosaukums "lībieši" ir latviskots krieviskais nosaukums "либь - libj"
Pirmajai daļai piekrītu. Otrajai nē. Latgalieši nav dažādu tautību cilvēki. Latgalieši ir tikai latvieši, kuri runā latgaliešu valodā. Nekad neesmu dzirdējis, ka kāds būtu saucis, piemēram, krievus, kuri dzīvo Latgalē, par latgaliešiem.
Vismaz akadēmiskajā vidē tiešām ir tā ka vārds "latgaļi", tiek lietots priekš šī senā etnosa apzīmēšanas, kurš dzīvoja netikai mūsdienu Latvijas teritorijā. Bet "latgalieši" tiek lietots par tiem kas mūsdienās runā latgaliešu valodā/dialektā. Par Trasunu gandrīz taisnība. Vārda "latgalieši" lietošanu par mūsdienu latgaliešiem visdrīzāk aizsāka Trasuna vārda brālis - Kemps.
Par Letiem: Esmu lasījis vecajās grämatās, ja Kurši, Zemgaļi, Sēļi un Latgaļi VISI sevi sauca par Lettiem. Jāpiemin ka mēs sevi paši saucam dažreiz par Lettiņiem.
13. gadsimtā vārdu leti attiecināja tikai uz mūsiedu Vidzmes un Latgales teritorijā dzīvojošajiem cilvēkiem. Bet vēlakos gadsimtos - 14-16 gs. to pamazām sāka attiecināt arī uz pārējo novadu iedzīvotājiem. Raidījumos par kuršiem, zemgaļiem un sēļiem esmu minējis precīzākus laikus kad šos cilvēkus vēl pēdējo reizi sauca savos vārdos.
Paldies autoram par veikto ieguldījumu jautājuma izpētē. Taču komentētājiem, pirms sākt komentēt un lai izvairītos no diletantiskiem spriedumiem, katram vajadzētu zināt un iekalt galvā vienu svarīgu aksiomu: latgaļi (13.gs.) ≠ latgalieši (20.gs.).
@@ivarkich1543 pēc dzirdes saku. dzīvoju Ogres novadā. te apkārt skan tīrs Vidzemnieku dialekts. un tāpēc ir aizvainojoši kad čangalis mani sauc par čangali.
Par letiem, latgaļiem man nav domstarpību, ja agrākajos avotos bij let-, kopumā biežāk lat- un retumis arī lot-, bet neskaidrs kā tur tika burts "v" klāt - latVieši. Varbūt valodniekiem esot par to versijas?
Latgaļiem viena galvenajām dievībām bija Māra ,tāpēc krustneši to apspēlēja un uzbāra svešo ticību ar Mariju prikšgala.vèsturi vienmēr raksta uzvarētāji
Vēstures avotos nav skaidru liecību par senlatviešu dievībām. Visdrīzāk visiem baltiem bija viens panteons, un viņu reliģiskais centrs atradās Prūsijā. Šajā panteonā Māras nebija. Māra nekad nav bijusi senlatviešu dievība. Tā no paša sākuma bija kristiešu dievmāte Marija. Vienkārši Livonijas laikā nebija nekādas evaņģelizācijas. Baznīcu tīkls bija ļoti šķidrs, it īpaši austrumos, kas liecina par to, ka apmeklēt baznīcu lielākajai daļai cilvēku tīri ģeogrāfiski nebija iespējams. Garīdznieku arī bija ļoti maz. Visdrīzāk viņi tikvien paspēja, kā nokristīt, iesvētīt un apbērēt. Cilvēku piederība kristietībai bija ļoti formāla. Cilvēkiem bija visai miglaina izpratne par kristietību. Tāpēc Livonijas laikā latviešu kristīgā apziņa bija tāda mitoloģiska, puspagāniska. Īsta evaņģelizācija sākās tikai pēc reformācijas 16. gadsimtā, kad sasparojās arī katoļi, un tika izdota pirmā grāmata latviešu valodā - katoļu katehisms. Taču arī 19. gadsimtā ir pilns liecību, kur visādas raganas pa starpu saviem pesteļiem mēdza arī kristiešu tēvreizi skaitīt. Tāpat arī Marija/Māra/Maarja latviešu un igauņu apziņā bija ļoti mitoloģizēta.
kopš kura laika skaita ziņā niecīgie baltvāci, kas pa daļai sajaucās ar baltiem un somugriem, jo savu sieviešu viņiem līdzi nebija un viņi par sievām ņēma vietējās meitenes, ir uzvarētāji? Kur ir baltvāci mūsdienās? Nav. Latvieši, lietuvieši un igauņi turpina mierīgi pastāvēt. Plus baltvāci ļoti mentalitātes, rakstura, valodas un tradīciju veidā atšķīrās no Vācijas vāciešiem, tie bija un palika tie paši balti un somugri, tikai savdabīgi vāciski runājoši
@@tiptop3922Es vienmēr esmu interesējies kāda tieši atšķirība bija starp baltvāciešiem un vāciešiem, ja jau vajadzēja atsevišķus terminus. Vai viņi bija pa pusei Latvieši pa pusei Vācieši vai kāda tur lieta bija? Izskaidro man šito lūdzu, man tiešām interesē.
@@Crimson19977 baltvācieši nevarēja būt pa pusei latvieši. Bija baltvācieši Igaunijas teritorijā, kas jaucās ne ar latviešiem, bet ar igauņiem. Bija baltvāci Lietuvas teritorijā, kas jaucās ar lietuviešiem. Vareni vīri ietekmīgos amatos bija baltvācieši - no Benkendorfa līdz ceļotājam Kruzenšternam, kas pirmais apgāja apkārt zemeslodei līdz Japānai un atpakaļ, tāpat admirālis Nikolajs Esens, fiziķis Emīls Lencs, slavenais rakstnieks Hofmanis turpat no Kēnigsbergas un pārējie, hercogus Bīronus ieskaitot
@@Crimson19977 es atkārtoju, baltvāciešiem dzimtene bija Baltijas valstis nevis Vācija, kas visus gadsimtus bija saskaldīta sīkās valstiņās. Katrā valstiņā savi valdnieki un likumi, muita un robežas. Pēc Otrā pasaules kara, kad baltvācieši nonāca Vācijā, viņi tur jutās sveši. Arī tāpēc, ka dzimtene tiem bija Latvija, Lietuva un Igaunija, arī tāpēc, ka viņiem bija pilnīgi cita mentalitāte, raksturs, tradīcijas, arī valoda nekā Vācijas vāciešiem. Lasīju daudz sūru atmiņu, ka viņus tur uzskata par krieviem, ka tur viņi nav savējie.
Sveicināti. Vēl versija par latvja- latvieša-latgaļa vārda cilmi un kurai sliecos piekrist, ir saikne ar vārdu LĀCIS tā senākajā izrunā latis(lātis). No tā Lāča dēls Lāčplēsis(arī te daudz sakritību ar citu tautu atainoto cīņu starp tēvu un dēlu), aijā žūžū lāča bērns utt. Igauņi mūs joprojām sauc par lātiem. Un visumā daudzas tautas sevu izcelsmi saista ar dzīvniekiem. Piebildīšu viedokli par Atzeles pieminēšanu -Seno laiku stāstā- tur tā skan kā otčuļ- tas labi izklausas pēc čuiļ-no tā arī vārds čuilis. Nu manuprāt ja Atzelieši ir latgaļi tad vai tie ir arī čuiļi? Vai tomēr čangaļi? Tautas tērpi norāda uz diezgan lielām atšķirībām. Sliecos ,ka tās tomēr ir atsevišķas tautas.Te nu būs galma vēsturnieku kūleņi, un skaidra vajadzība pēc citāda skatījuma senatnē. To ka pastāv divais un vairākas latgaļu (atzeliešu)valodas izrunas norāda tie paši uzvārdi kur vieniem galotne -āns bet otriem -s. Tiesa ir avoti kuros šo atšķirību izskaidro ar tautas daļas palikšanu vēdiskajā kultūrā(no tā Vidzeme jeb Vēdzeme arī vendu vārds) un otras daļas pāriešanu citā kultūrā(pieļauju kristietībā?) Baltu tautas(pirmtautas) dažādos laikmetos ir dzīvojušas gan Karēlijā, gan Volgas baseinā(izrakumi, izrakumi)un vēl visur kur citur. Nav jābūt pieticīgiem kur tas nav vietā.
Komentāri parāda, kādi mēs esam kašķīga un naida pilna tauta. Žēl! Mēs visi - latgaļi, līvi, sēļi, zemgaļi un kurši - , kas dzīvoja un dzīvo šajā teritorijā, esam veidojuši šo valsti. Lai gan katram bija sava vēsturiska pieredze un ceļš uz valstiskumu, mēs visi šodien dzīvojam neatkarīgā Latvijā. Neļausim ienaidniekam gūt iespēju šo neatkarību atņemt ar mūsu kašķiem, nesaticību, augsprātību un citu noniecināšanu!
12-13. gadsimtā vēl tādas atsevišķas grupas/tautas kā vidzemnieki nebija. Tā radās vēlāk jau Livonijas laikos, kad visas šīs pirmtautas jau pamazām sāka saplūst un veidot latviešu tautu.
Pārsvarā tie latgaļi kuri dzīvoja ziemeļos un rietumos, kā arī lībieši. Vēl arheoloģija liecina, ka senākos laikos mūsdienu Vidzemes teritorijā daļēji dzīvoja arī zemgaļi, bet par to nav nekādu rakstisku liecību.
Interesanti par divām latgaļu valodām...R1a haplogrupa Latvijā sastāvot no divām apašgrupām ,no kurām viena esot senāka un kuras savstarpēji esot maz sajaukušās....
Sveiki, šo kanālu veido viens cilvēks - Juris Kučinskis. Ja interesē mani var uzmeklēt facebook, draugos vai vienkārši rakstot uz epastu juris.kucinskis@gmail.com
@@laikadoma Sveiks! Feisbukā ir vairāki Juri Kučinski.. Protams, ir svarīgi, kas ir autors jebkuram tekstam, sevišķi tik nozīmīgam, kā strīdīgā vēsture. Strīdīga tāpēc, ka ļoti maz materiālu, līdz ar to vairāk vietas interpretācijām un variācijām (atbilstoši pasūtījumam). Šajā tekstā netika pieminētas cīņas ar moskaļiem, kas latgaļiem apgrūtināja dzīvi, jo paralēli bija cīņas arī ar krustnešiem - kā arguments tam, ka agrāk par citiem baltiem ielaidās darījumos ar krustnešiem. Netiek runāts arī par bīskapa Alberta sanaidošanas mākslu ("skaldi un valdi"), sarīdot kaimiņus un pēc tam vienam piedāvājot sadarbību pret otru (un otrādi). Nezinu, kāpēc apšaubi 700 gadu verdzības? Pirmajā laikā krustneši iznīcināja viedāko tautas daļu kā raganas un burvjus, pārējo daļu pazemojot līdz lopa līmenim (baronu pirmās nakts tiesības uz zemnieku līgavām). Sekoja simtiem gadu ar represijām par tautisku tradīciju kopšanu (moku siekstas, ķēdes, peramie soli, kauna stabi, raganu sārti utml) un izglītības liegums. Režīms atslāba tikai pēc impēriju sabrukšanas un varas maiņām, kad zemniekiem pavērās kaut kādas izglītības iespējas, kas līdz pat savas valsts dibināšanai nebija līdzīgas kaklakungu iespējām. 700 verdzības gadi ir noapaļots simbolisks skaitlis. Nav ētiski mēģināt tam apgriezt galus, sak. te vēl nebija verdzība, jo daži vēl cīnījās vai dzimtbūšana jau bija atcelta, vai te jau latvieši paši dibināja savas cunftes utt! Sāls jau nav "verdzības" terminā, bet apspiestības stāvoklī principiāli. Voldis Prancāns, Liepājas Latgaļu kultūras biedrības vadītājs. Ja esi ar mieru par to parunāt, - facebook.com/voldis.prancans.7
Viss ir pareizi. Vienīgajā vietā kur tiek pieminēts šis karogs - Atskaņu hronikā, ir skaidri pateikts ka tas ir latgaļu/letu karogs. Pati atskaņu hronika vendus kā tautību vispār nepiemin, tikai pili ko sauc par Wenden.
@@Crimson19977 vāciešu valodas nebija agrāk. Bija daudzi dialekti. Augšvācu, lejasvācu un pārējie. Nevienu nekrata, kā sauca vietējās vietas svešie ienācēji
Bērni un visādi "folk history" izdomājumu fani. Es arī cerēju uz interesantu diskusiju ar zinošiem cilvēkiem. Bet šeit, kā izrādās, vairākums nezina pat elementāras pamatlietas par 13. gs. situāciju.
Raidījumi par saistītām tēmā:
Hroniku fragmenti - ruclips.net/p/PLJe_YPza3tcqMrn_OMaGYOVGvQsh7MyXb
Zemgaļi - ruclips.net/video/QSE-0itutRQ/видео.html
Kurši - ruclips.net/video/H0ZdNMd1pas/видео.html
Sēļi - ruclips.net/video/MStcyOoJqbg/видео.html
Lībieši - ruclips.net/video/E_rXLhPvm0A/видео.html
Vendi - ruclips.net/video/aSdYxS1W9OU/видео.html
Paldies par nopietno pētījumu un , protams, Jūsu profesionālajām zināšanām senvēsturē. Ļoti aizraujieši.
Par autentiskiem vēsturiskiem faktiem nevajag atvainoties... Par patiesību ir jāpriecājas! Paldies autoram par pūlēm...❤🙏
Lieliska lekcija..! Paldies autoram! 😊
Vārds Visvaldis varēja būt arī vārda karalis baltu tautu versija un sastāvēja no diviem vārdiem valda pār visu, visu valda, tātad Visvaldis..☝️
Tajos laikos personvārdus ļoti bieži tulkoja. Visvaldis, Vsevolod ir viens un tas pats vārds, kas katrā valodā tika nosaukts pa savam. Hronisti bieži vien nepievērsa uzmanību valodai, kurā runāja cilvēki. Tāpēc ir ļoti grūti noteikt tā laika personību "tautību".
Milzigs paldies! Priecigus Ziemassvetkus!!!🎉
Ļoti precīzi autors dēvē tautu par latgaļiem, nevis latgaliešiem, jo latgaļi ir tautas etnoss (izcelsme), bet latgalieši ir visas dažādu tautību tautas, kas dzīvo Latgales reģiona teritorijā.
Tāpat nepareizi līvus dēvēt par lībiešiem, jo lībieši ir Āfrikas valsts Lībijas (galvaspilsēta Tripole) iedzīvotāji. Savukārt tautas nosaukums "lībieši" ir latviskots krieviskais nosaukums "либь - libj"
Par vārda līvi/lībieši lietošanu esmu vairāk runājis šeit - ruclips.net/video/E_rXLhPvm0A/видео.html
Pirmajai daļai piekrītu. Otrajai nē. Latgalieši nav dažādu tautību cilvēki. Latgalieši ir tikai latvieši, kuri runā latgaliešu valodā. Nekad neesmu dzirdējis, ka kāds būtu saucis, piemēram, krievus, kuri dzīvo Latgalē, par latgaliešiem.
@@ivarkich1543 Jā, latgalieši ir Trasuna (laikam) laiku jaunvārds, lai nerastos domstarpības starp vārdiem "latvieši" un "latvīši"
Vismaz akadēmiskajā vidē tiešām ir tā ka vārds "latgaļi", tiek lietots priekš šī senā etnosa apzīmēšanas, kurš dzīvoja netikai mūsdienu Latvijas teritorijā. Bet "latgalieši" tiek lietots par tiem kas mūsdienās runā latgaliešu valodā/dialektā.
Par Trasunu gandrīz taisnība. Vārda "latgalieši" lietošanu par mūsdienu latgaliešiem visdrīzāk aizsāka Trasuna vārda brālis - Kemps.
Baigi labi, ka video materiāls pilns Latvijas skatiem un kartēm!!!👍
Paldies! Ļoti interesanti!
Par Letiem: Esmu lasījis vecajās grämatās, ja Kurši, Zemgaļi, Sēļi un Latgaļi VISI sevi sauca par Lettiem. Jāpiemin ka mēs sevi paši saucam dažreiz par Lettiņiem.
13. gadsimtā vārdu leti attiecināja tikai uz mūsiedu Vidzmes un Latgales teritorijā dzīvojošajiem cilvēkiem. Bet vēlakos gadsimtos - 14-16 gs. to pamazām sāka attiecināt arī uz pārējo novadu iedzīvotājiem. Raidījumos par kuršiem, zemgaļiem un sēļiem esmu minējis precīzākus laikus kad šos cilvēkus vēl pēdējo reizi sauca savos vārdos.
Par lettiņiem mūs nokristīja "Čikāgas Piecīši " sešdesmitajos. Bet pamatā vācu Lettland.
leti tas ir vāciski. Apgūsti citas valodas, tad murgo
@@tiptop3922 Vācieši bija tie kas mūs nokristīja un ieveda Latīņu alfabētu. Tātad, viss kārtībā.
@@Crimson19977 vācieši nevienu te nenokristīja. Esmu pagāns, un mēs esam baltu pagāni. Kristību aizsūtījām atpakaļ uz Romu līdz ar Daugavas ūdeni
Paldies autoram par veikto ieguldījumu jautājuma izpētē.
Taču komentētājiem, pirms sākt komentēt un lai izvairītos no diletantiskiem spriedumiem, katram vajadzētu zināt un iekalt galvā vienu svarīgu aksiomu: latgaļi (13.gs.) ≠ latgalieši (20.gs.).
diletantiskums ir kad cilvēks lauzītā latviešu valodā piedēvē man Latgaļa identitāti.
@@arisplugis5197 "lauzītā latviešu valodā" - tas tāds ļoti zinātnisks arguments. :D
@@ivarkich1543 pēc dzirdes saku. dzīvoju Ogres novadā. te apkārt skan tīrs Vidzemnieku dialekts. un tāpēc ir aizvainojoši kad čangalis mani sauc par čangali.
Senči nāk no Latgolas, tāpēc ļoti interesanti. ❤
bija tāda grāmata "Langala". Autoru vairs neatceros. Grāmatā bija meklēta latgaļu valodas vārdu līdzība ar sanskritu. Langala sanskritā ir "arājs".
Šī grāmata ir apskatāma šeit - archive.org/details/valerjans-i.-sanskrita-latgaliesu-latviesu-salidzinosa-vardnica.-olaine-langala-2017.
Tajos laikos radnieciba bija, drizak,riska faktors.
Ļoti labi, paldies.
Par letiem, latgaļiem man nav domstarpību, ja agrākajos avotos bij let-, kopumā biežāk lat- un retumis arī lot-, bet neskaidrs kā tur tika burts "v" klāt - latVieši. Varbūt valodniekiem esot par to versijas?
Gaidīju un sagaidīju🎉🎉
Latgaļiem viena galvenajām dievībām bija Māra ,tāpēc krustneši to apspēlēja un uzbāra svešo ticību ar Mariju prikšgala.vèsturi vienmēr raksta uzvarētāji
Vēstures avotos nav skaidru liecību par senlatviešu dievībām. Visdrīzāk visiem baltiem bija viens panteons, un viņu reliģiskais centrs atradās Prūsijā. Šajā panteonā Māras nebija. Māra nekad nav bijusi senlatviešu dievība. Tā no paša sākuma bija kristiešu dievmāte Marija. Vienkārši Livonijas laikā nebija nekādas evaņģelizācijas. Baznīcu tīkls bija ļoti šķidrs, it īpaši austrumos, kas liecina par to, ka apmeklēt baznīcu lielākajai daļai cilvēku tīri ģeogrāfiski nebija iespējams. Garīdznieku arī bija ļoti maz. Visdrīzāk viņi tikvien paspēja, kā nokristīt, iesvētīt un apbērēt. Cilvēku piederība kristietībai bija ļoti formāla. Cilvēkiem bija visai miglaina izpratne par kristietību. Tāpēc Livonijas laikā latviešu kristīgā apziņa bija tāda mitoloģiska, puspagāniska. Īsta evaņģelizācija sākās tikai pēc reformācijas 16. gadsimtā, kad sasparojās arī katoļi, un tika izdota pirmā grāmata latviešu valodā - katoļu katehisms. Taču arī 19. gadsimtā ir pilns liecību, kur visādas raganas pa starpu saviem pesteļiem mēdza arī kristiešu tēvreizi skaitīt. Tāpat arī Marija/Māra/Maarja latviešu un igauņu apziņā bija ļoti mitoloģizēta.
kopš kura laika skaita ziņā niecīgie baltvāci, kas pa daļai sajaucās ar baltiem un somugriem, jo savu sieviešu viņiem līdzi nebija un viņi par sievām ņēma vietējās meitenes, ir uzvarētāji? Kur ir baltvāci mūsdienās? Nav. Latvieši, lietuvieši un igauņi turpina mierīgi pastāvēt. Plus baltvāci ļoti mentalitātes, rakstura, valodas un tradīciju veidā atšķīrās no Vācijas vāciešiem, tie bija un palika tie paši balti un somugri, tikai savdabīgi vāciski runājoši
@@tiptop3922Es vienmēr esmu interesējies kāda tieši atšķirība bija starp baltvāciešiem un vāciešiem, ja jau vajadzēja atsevišķus terminus. Vai viņi bija pa pusei Latvieši pa pusei Vācieši vai kāda tur lieta bija? Izskaidro man šito lūdzu, man tiešām interesē.
@@Crimson19977 baltvācieši nevarēja būt pa pusei latvieši. Bija baltvācieši Igaunijas teritorijā, kas jaucās ne ar latviešiem, bet ar igauņiem. Bija baltvāci Lietuvas teritorijā, kas jaucās ar lietuviešiem. Vareni vīri ietekmīgos amatos bija baltvācieši - no Benkendorfa līdz ceļotājam Kruzenšternam, kas pirmais apgāja apkārt zemeslodei līdz Japānai un atpakaļ, tāpat admirālis Nikolajs Esens, fiziķis Emīls Lencs, slavenais rakstnieks Hofmanis turpat no Kēnigsbergas un pārējie, hercogus Bīronus ieskaitot
@@Crimson19977 es atkārtoju, baltvāciešiem dzimtene bija Baltijas valstis nevis Vācija, kas visus gadsimtus bija saskaldīta sīkās valstiņās. Katrā valstiņā savi valdnieki un likumi, muita un robežas. Pēc Otrā pasaules kara, kad baltvācieši nonāca Vācijā, viņi tur jutās sveši. Arī tāpēc, ka dzimtene tiem bija Latvija, Lietuva un Igaunija, arī tāpēc, ka viņiem bija pilnīgi cita mentalitāte, raksturs, tradīcijas, arī valoda nekā Vācijas vāciešiem. Lasīju daudz sūru atmiņu, ka viņus tur uzskata par krieviem, ka tur viņi nav savējie.
Sveicināti.
Vēl versija par latvja- latvieša-latgaļa vārda cilmi un kurai sliecos piekrist, ir saikne ar vārdu LĀCIS tā senākajā izrunā latis(lātis). No tā Lāča dēls Lāčplēsis(arī te daudz sakritību ar citu tautu atainoto cīņu starp tēvu un dēlu), aijā žūžū lāča bērns utt. Igauņi mūs joprojām sauc par lātiem. Un visumā daudzas tautas sevu izcelsmi saista ar dzīvniekiem.
Piebildīšu viedokli par Atzeles pieminēšanu -Seno laiku stāstā- tur tā skan kā otčuļ- tas labi izklausas pēc čuiļ-no tā arī vārds čuilis. Nu manuprāt ja Atzelieši ir latgaļi tad vai tie ir arī čuiļi? Vai tomēr čangaļi? Tautas tērpi norāda uz diezgan lielām atšķirībām. Sliecos ,ka tās tomēr ir atsevišķas tautas.Te nu būs galma vēsturnieku kūleņi, un skaidra vajadzība pēc citāda skatījuma senatnē.
To ka pastāv divais un vairākas latgaļu (atzeliešu)valodas izrunas norāda tie paši uzvārdi kur vieniem galotne -āns bet otriem -s. Tiesa ir avoti kuros šo atšķirību izskaidro ar tautas daļas palikšanu vēdiskajā kultūrā(no tā Vidzeme jeb Vēdzeme arī vendu vārds) un otras daļas pāriešanu citā kultūrā(pieļauju kristietībā?)
Baltu tautas(pirmtautas) dažādos laikmetos ir dzīvojušas gan Karēlijā, gan Volgas baseinā(izrakumi, izrakumi)un vēl visur kur citur. Nav jābūt pieticīgiem kur tas nav vietā.
Vai ir saistība starp -valdis , - volod un baldur ?
Starp -valdis -volod noteikti ir vārdu saistība. Par "baldur" neesmu drošs, bet ģermāņiem ir vārda sakne "valdr", kas nozīmē to valdīšanu.
Slāvu vlastj, vladetj ir cilme personvārdam Vlad, Vladi-mir un Vladi-slav
Visvaldis-tiess tulkojums- Всеволод ?
Latviešu ,Samogitu,Lituvisu tautu pamats yr KURSI,SEMGALI un ŽEMAITI
Komentāri parāda, kādi mēs esam kašķīga un naida pilna tauta. Žēl! Mēs visi - latgaļi, līvi, sēļi, zemgaļi un kurši - , kas dzīvoja un dzīvo šajā teritorijā, esam veidojuši šo valsti. Lai gan katram bija sava vēsturiska pieredze un ceļš uz valstiskumu, mēs visi šodien dzīvojam neatkarīgā Latvijā. Neļausim ienaidniekam gūt iespēju šo neatkarību atņemt ar mūsu kašķiem, nesaticību, augsprātību un citu noniecināšanu!
Par ko tu runā
@@elinakezbere Izlasi visus komentārus
Ka nabejs jūs tod-nabyut myus taaņ
apgūsti literāro latviešu valodu. Jūs kaitinat ar savu dialektu
Vidzemji ir pirmtauta ?
12-13. gadsimtā vēl tādas atsevišķas grupas/tautas kā vidzemnieki nebija. Tā radās vēlāk jau Livonijas laikos, kad visas šīs pirmtautas jau pamazām sāka saplūst un veidot latviešu tautu.
Pārsvarā tie latgaļi kuri dzīvoja ziemeļos un rietumos, kā arī lībieši.
Vēl arheoloģija liecina, ka senākos laikos mūsdienu Vidzemes teritorijā daļēji dzīvoja arī zemgaļi, bet par to nav nekādu rakstisku liecību.
@@laikadoma kuri vidzemjiem iemācīja latviešu valodu ?
Ļoti iespējams ka Vidzemes iedzīvotāji paši bija pirmie kas runāja kautko līdzīgu mūsdienu standarta latviešu valodai.
@@laikadoma kādā valodā ( ne okupantu ) ir pastāvīgo iedzīvotāju pirmā privātā sarakste ?
Interesanti par divām latgaļu valodām...R1a haplogrupa Latvijā sastāvot no divām apašgrupām ,no kurām viena esot senāka un kuras savstarpēji esot maz sajaukušās....
Vai ir zināms šī kanāla redakcijas sastāvs?
Sveiki, šo kanālu veido viens cilvēks - Juris Kučinskis. Ja interesē mani var uzmeklēt facebook, draugos vai vienkārši rakstot uz epastu juris.kucinskis@gmail.com
@laikadoma Paldies. Šajos laikos der noskaidrot, kas ir "teicējs" :)
Plānoju tuvākajā laikā uztaisīt kādu video ar mani pašu, kur vairāk pastāstīšu par sevu un par šī kanāla veidošanu.
@@laikadoma Sveiks! Feisbukā ir vairāki Juri Kučinski.. Protams, ir svarīgi, kas ir autors jebkuram tekstam, sevišķi tik nozīmīgam, kā strīdīgā vēsture. Strīdīga tāpēc, ka ļoti maz materiālu, līdz ar to vairāk vietas interpretācijām un variācijām (atbilstoši pasūtījumam). Šajā tekstā netika pieminētas cīņas ar moskaļiem, kas latgaļiem apgrūtināja dzīvi, jo paralēli bija cīņas arī ar krustnešiem - kā arguments tam, ka agrāk par citiem baltiem ielaidās darījumos ar krustnešiem. Netiek runāts arī par bīskapa Alberta sanaidošanas mākslu ("skaldi un valdi"), sarīdot kaimiņus un pēc tam vienam piedāvājot sadarbību pret otru (un otrādi). Nezinu, kāpēc apšaubi 700 gadu verdzības? Pirmajā laikā krustneši iznīcināja viedāko tautas daļu kā raganas un burvjus, pārējo daļu pazemojot līdz lopa līmenim (baronu pirmās nakts tiesības uz zemnieku līgavām). Sekoja simtiem gadu ar represijām par tautisku tradīciju kopšanu (moku siekstas, ķēdes, peramie soli, kauna stabi, raganu sārti utml) un izglītības liegums. Režīms atslāba tikai pēc impēriju sabrukšanas un varas maiņām, kad zemniekiem pavērās kaut kādas izglītības iespējas, kas līdz pat savas valsts dibināšanai nebija līdzīgas kaklakungu iespējām. 700 verdzības gadi ir noapaļots simbolisks skaitlis. Nav ētiski mēģināt tam apgriezt galus, sak. te vēl nebija verdzība, jo daži vēl cīnījās vai dzimtbūšana jau bija atcelta, vai te jau latvieši paši dibināja savas cunftes utt! Sāls jau nav "verdzības" terminā, bet apspiestības stāvoklī principiāli. Voldis Prancāns, Liepājas Latgaļu kultūras biedrības vadītājs. Ja esi ar mieru par to parunāt, - facebook.com/voldis.prancans.7
@@biedribaviedums5990 materiālu ir pietiekami daudz, vienkārši tu nezini citas valodas
Narovieši = Narva (Igaunijä)
Jau sākumā laža. Latgaļi ar vendenes karogu. Kur vendi un kur latgaļi....
Viss ir pareizi. Vienīgajā vietā kur tiek pieminēts šis karogs - Atskaņu hronikā, ir skaidri pateikts ka tas ir latgaļu/letu karogs.
Pati atskaņu hronika vendus kā tautību vispār nepiemin, tikai pili ko sauc par Wenden.
@@laikadoma Nu pareizi- tak Venden ūdenim ar latgali maz sakara ))
@@aigarslindentals8315 Venden apzīmē ūdenstilpni apdzīvotas vietas tuvumā, upi vai ezeru. Tam nav nekāda sakara ar jebkādu tautību
@@laikadomaWenden agrāk esot bijušas Cēsis! Vāciešu valodā.
@@Crimson19977 vāciešu valodas nebija agrāk. Bija daudzi dialekti. Augšvācu, lejasvācu un pārējie. Nevienu nekrata, kā sauca vietējās vietas svešie ienācēji
Atstājiet taču vēsturi vēsturniekiem!
Nu gan te daži kā no mēness nokrituši.
Bērni un visādi "folk history" izdomājumu fani. Es arī cerēju uz interesantu diskusiju ar zinošiem cilvēkiem. Bet šeit, kā izrādās, vairākums nezina pat elementāras pamatlietas par 13. gs. situāciju.
nav taisnība! Latvji, jeb leti ir sakrustojušies ar šeit ienākušiem Latīņiem. Par to gan vajadzētu aizdomāties.
Par kādu latīņu ienākšanu jūs runājat?
@@laikadoma Laikam Jūlijs Cēzars ))))
Latīņi tieši otrādi, atdalījās no baltiem. Pie tam tas notika pirms dienvidos no baltiem ienāca irāņi.
🤭🤭🤭🤭😆😅😅🤣🤣
Drīzāk, kad esam sakrustojušies ar ģermāņiem, jeb Vāciešiem! Viņi mūs sakristīja, kā nekā!
Latvijas gals= kur beidzas tās teritorija--- !!!!!!
Un kā skaidrot Zemgali, zemes galu? Drīzāk Latgale - Latu zeme, līdzīgi kā slāvu kraj (mala), kraina (valsts), vai kā pie arābu -stāni (zemes).