Miło się ogląda ciekawe doświadczenia. Wreszcie ktoś wytłumaczył co to bateria, bo większość ludzi nie wie. Bateria czyli ZESPÓŁ ELEMENTÓW np. bateria ogniw, zwana też akumulatorem a to z kolei bateria ogniw kumulująca energię. Może być też bateria dział, bateria karabinów maszynowych, bateria pomp wodnych, bateria turbin wiatrowych (ektrownia wiatrowa) itp itd
Nie polecam. Prąd wymusza reakcje chemiczne, dochodzi do elektrolizy. Skład chemiczny takiego żarcia ulega zmianie w niekontrolowany sposób. Więźniowie mają lepsze patenty, robią buzały. Prąd płynie przez blachę, grzejąc ją.
@@tomaszk8229 nie widzę problemu. Każdy żołnierz powinien mieć menażkę. W celach normalnie są przecież czajniki, z buzałą chodzi o czas, żeby klawi się nie pokapowali co złodzieje kminią. Na kompani jest podobnie, są pory jedzenia, jest stołówka, a nie po salach. Temat jest taki, że trzeba działać żeby się w oczy nie rzucać.
@Rafał Konieczny Woow spokojnie przeciesz ten Pan który robi te filmiki nie wymyślił systemu w którym naucza , widać że nie chodzi mu tylko o promocje politechniki ale głównie robi to z pasji i chęci przekazania swojej wiedzy i doświadczeń dalej. Taką postawę jako wykładowca czy nauczyciel uważam że powinno się chwalić a nie besztać za system w jakim naucza . Jest takie piękne przysłowie "Co ma piernik do wiatraka?" proszę to przemyśleć zamiast pisać komentarze kompletnie nie związane z tematem....
Trafiłem tu przypadkiem, ale zostaję na stałe. Dobry pomysł z takimi doświadczeniami i oby jak najwięcej młodych ludzi tu zajrzało i załapało bakcyla na punkcie fizyki.
Tak bym nie powiedział. Trzy ogórki połączone szeregowo dadzą większe napięcie niż "paluszek", ale wydajność prądowa "paluszka" jest znacznie większa. Czyli przy dużym obciążeniu bateria z 3 ogórków dałaby niewielki prąd a poza tym szybko by się rozładowała. Pozdrawiam
@⚡ᴅʀ.ᴘᴇʀᴜɴ⚡ Coś rzeczywiście jest z tą męczącą wiedzą :) Na tym kanale raczej nie będę pokazywał jak zbudować przyrządy. można jednak znaleźć na YT kanały w których pokazują m.in. jak zbudować domowy generator tesli. Niektóre są całkiem spore :)
Akurat szukanie pokemonów było dobre dla dzieci, miały powód do wyjścia na dwór i spacerowania, a nie tylko siedziały w domu i oglądały telewizję lub youtuba
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658Fizyka jest przyjemna w postaci doświadczeń, bo obrazki lepiej przyswaja mózg. Dzieci się zniechęcają do fizyki bo obliczenia,zadania stsnowią problemy. Podobnie z chemią.
Ciekawe nie powiem. Nie jestem przekonany, że nasz NaCl się rozkłada, bo w roztworze on już jest w postaci jonów (6:31). Chyba, że chodziło, że się rozkłada w czasie robienia solanki do kiszenia ogórków.
W zasadzie proste eksperymenty ale dzięki takim obrazom najwięcej zostaje w głowie. Najbardziej przykre jest to, że większość lekcji fizyki czy chemii w szkole to było pisanie wzorów na tablicy.
@@kwachukwachu1185 na tym polega fizyka tu niuanse mają znaczenie ;) Tak samo jak napięcie to nie to samo co natężenie a jak spytasz ludzi na ulicy to nie zobaczą różnicy, stwierdzą że to synonimy ;)
Aż tak się nie zagłębiałem. Świecenie sodu łatwo sprawdzić po charakterystycznej silnej linii spektralnej (a właściwie dubletu) o długości fali 589 nm. Pozdrawiam
Ogórek się nie naładował. Ogniwo które przedstawiłem składa się z dwóch różnych elektrod oraz elektrolitu (kwasu z ogórka) pomiędzy nimi. Ogórek jako taki nie ma właściwości elektrycznych. Dopiero z elektrodami stanowi ogniwo. Ogniwo można również zrobić z ziemniaka, cytryny, jabłka itp. ,ale one już tak ładnie się nie zaświecą :). Pozdrawiam
@@danielukasik416 Tak, trzeba by jednak łączyć ogórki zarówno szeregowo jak i równolegle. Łączenie szeregowe powoduje sumowanie się napięć a równoległe sumowanie się prądów. Czyli np. kilkanaście (kilkadziesiąt?) szeregów ogórków trzeba by połączyć równolegle. Węgorz elektryczny też ma biologiczne ogniwa (elektroblasty) połączone zarówno szeregowo jak i równolegle. Kilkaset tysięcy takich elektroblastów potrafi wytworzyć napięcie rzędu kilkuset woltów i spore natężenie prądu. Pozdrawiam
Pomyśleć,że nigdy w szkole nie lubiłem fizyki , a fizyka mnie też ledwie tolerowała!W szkole w podstawowej,w klasie może 6 lub 7,pan ,który mnie uczył fizyki i chemii stosował tylko metody kartkówek i sprawdzianów,materiałów które były zadane do domu,do samodzielnego nauczenia.Gabinet do nauki fizyki i chemii był podzielony na klasę dla uczniów i taki mały gabinet doświadczalny,w którym wiecznie przebywał nasz nauczyciel.,w czasie lekcji i coś tam"majstrował".W w tym czasie jeden z uczniów czytał podręcznik.W końcu wyszło,że pan robił w tym czasie pyszny bimberek ,no i stracił chłop posadę,a nas nie nauczył tej potrzebnej umiejętności życiowej i znów trzeba było samemu dojść do stosownej wiedzy i praktyki.!Fizykę jeszcze miałem w szkole średniej i na pierwszym roku szkoły wyższej.Jakoś to pozaliczałem i pozapominałem.Dopiero teraz oglądam z chęcią i nieudawanym zainteresowaniem ten kanał!Pomysł z tym ogórkiem przypomina mi serię śmiesznych duńskich komedii filmowych o przygodach Gangu Olsena,pozdrawiam!
Nie sprawdzałem w przypadku pozytywki. Wszystko zależy od poboru prądu. Czasami można kupić zegarki z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi zasilane jabłkiem lub ziemniakiem z odpowiednimi elektrodami. W tym przypadku zasilanie wystarczyło na co najmniej kilka dni (może dłużej).
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Podczas grania pozytywki ogórek oddaje energię zgromadzoną w sobie, która przekształca się na energię elektryczną. W czasie, jak ogórek rósł, czy w czasie jego kiszenia energia weszła do ogórka i w nim została?
@@andrzejlisek Ogórek zawiera kwas, podobnie jak jabłko, cytryna itp. to elektrolit. Jeśli dodamy elektrody to zaczyna płynąć prąd. Ogórek jest kiszony, ale np. jabłko zawiera naturalny kwas. W trakcie wzrostu jabłka oczywiście gromadzi się w nim energia (pochodzi głównie ze Słońca). Tak zgromadzoną energię możemy przekształcić w naszym ciele na np. ciepło lub pracę. W przypadku ogniwa energia chemiczna przekształcana jest na elektryczną.
To jest ogniwo a nie akumulator a więc nie da się go naładować (podobnie jak klasycznego "paluszka"). Powierzchnia elektrod wchodzi w reakcję z kwasem i po pewnym czasie ogniwo słabnie. Można je reaktywować czyszcząc papierem ściernym powierzchnię metalicznych elektrod. Oczywiście nie można tego robić w nieskończoność ze względu na ograniczoną ilość kwasu (elektrolitu). Pozdrawiam :)
Kiedyś mierzyłem natężenie prądu zwarciowego. Wynosiło 40 mA - 80 mA. Zależało w dużej mierze od wielkości powierzchni blaszek. Po zwarciu natężenie prądu bardzo szybko malało. Pozdrawiam
Napięcie byłoby rzeczywiście ok. 50 razy większe niż dla pojedynczego ogórka. Trzeba jednak pamiętać, że w baterii istotna jest wydajność prądowa. Natężenie prądu jakie moglibyśmy uzyskać z takiej baterii nie byłoby zbyt duże. Żeby uzyskać efektywną baterię, trzeba by łączyć ogórki zarówno szeregowo jak i równolegle. Łączenie szeregowe powoduje sumowanie się napięć a równoległe sumowanie się prądów. Czyli np. kilkanaście (kilkadziesiąt?) szeregów ogórków trzeba by połączyć równolegle. Węgorz elektryczny też ma biologiczne ogniwa (elektroblasty) połączone zarówno szeregowo jak i równolegle. Kilkaset tysięcy takich elektroblastów potrafi wytworzyć napięcie rzędu kilkuset woltów i spore natężenie prądu. Pozdrawiam :)
Przy przemiennym napięciu na przemian powstaje wodór i tlen , chlor i sód , to się rozpada i łączy 50x na sekundę stąd światło i para wodna. TO było krzesło elektryczne dla ogórka ciekawe jaki miał smak po tym zabiegu.
Dodam, że ogórek potraktowany prądem elektrycznym świeci bo elektrony świecą przepuszczone przez ogórek a światło to czysta energia. Energia to materia zamieniona w światło. Wszystko może świecić potraktowane odpowiednią ilością energii. Ogień to też zamiana materii w energię w najprostszej formie. Słońce świeci gdyż wydziela ogromne ilości energii w wyniku zamiany materii po wpływem ogromnego ciśnienia na energię, ale to temat na inny odcinek
Uwielbiam ten kanał do tego stopnia, że siedząc przy piwie miast słuchać muzyki puszczam demonstracje fizyczne z udziałem ogórka kiszonego :)
Po takich odcinkach rośnie apetyt na wiedzę ale nie tylko... bo na ogórasa również! Pozdrawiam!
Smacznego :)
Ale, że tak samego?:D
@@kubson012 ciiii to tajemnica...
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 :
- wlacza sie czujnik dymu
- przyjezdza straz pozarna
- co sie stalo?
- ogorek
- co z ogorkiem?
- no, swiecil...
:D
jeszcze, jeszcze...i z góry dziękuję za więcej:)
Miło się ogląda ciekawe doświadczenia. Wreszcie ktoś wytłumaczył co to bateria, bo większość ludzi nie wie. Bateria czyli ZESPÓŁ ELEMENTÓW np. bateria ogniw, zwana też akumulatorem a to z kolei bateria ogniw kumulująca energię.
Może być też bateria dział, bateria karabinów maszynowych, bateria pomp wodnych, bateria turbin wiatrowych (ektrownia wiatrowa) itp itd
I najważniejsza rzecz: bateria butelek! :D
@@PrzPrzPL Jeśli browarów to krata :)
Dobrze to wiedzieć , w czasie wojny z beczki ogórków można by zrobić spawarkę i naprawić coś :)
Do spawania to musiałaby być naprawdę dużaaa beczka :)
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Skoro jesteśmy w temacie spawania, ile Amper można uzyskać ze słoika takich ogórków? ;)
Wpadłem przez przypadek, zostałem z ciekawości do końca. Ciekawy materiał!
Cieszę się, że się spodobało. Pozdrawiam :)
Przypadkowo dzisiaj trafiłem na ten kanał,fajny eksperymenty ciekawie pokazany,można się wiele nauczyć.
Pozdrawiam :)
W taki sam sposób smażyliśmy kiełbasę w wojsku :) Podłączając do widelców przewody z gniazdka.
Haha, my na remontach.
Nie znałem tego sposobu :)
Nie polecam. Prąd wymusza reakcje chemiczne, dochodzi do elektrolizy. Skład chemiczny takiego żarcia ulega zmianie w niekontrolowany sposób. Więźniowie mają lepsze patenty, robią buzały. Prąd płynie przez blachę, grzejąc ją.
@@qwertasdef6753 Tak, ale do buzały potrzebujesz wody i pojemnika.
@@tomaszk8229 nie widzę problemu. Każdy żołnierz powinien mieć menażkę. W celach normalnie są przecież czajniki, z buzałą chodzi o czas, żeby klawi się nie pokapowali co złodzieje kminią. Na kompani jest podobnie, są pory jedzenia, jest stołówka, a nie po salach. Temat jest taki, że trzeba działać żeby się w oczy nie rzucać.
Coś niesamowitego 🤩👌💪 Nauka to potęga 👌 Pozdrawiam Serdecznie !
Pozdrawiam :)
@Rafał Konieczny Jeżeli wódka piszesz przez samo u to chyba jednak nie zakończyłeś jeszcze edukacji...
@Rafał Konieczny Woow spokojnie przeciesz ten Pan który robi te filmiki nie wymyślił systemu w którym naucza , widać że nie chodzi mu tylko o promocje politechniki ale głównie robi to z pasji i chęci przekazania swojej wiedzy i doświadczeń dalej. Taką postawę jako wykładowca czy nauczyciel uważam że powinno się chwalić a nie besztać za system w jakim naucza . Jest takie piękne przysłowie "Co ma piernik do wiatraka?" proszę to przemyśleć zamiast pisać komentarze kompletnie nie związane z tematem....
Trafiłem tu przypadkiem, ale zostaję na stałe. Dobry pomysł z takimi doświadczeniami i oby jak najwięcej młodych ludzi tu zajrzało i załapało bakcyla na punkcie fizyki.
Pozdrawiam :)
Jak ja się cieszę, że trafiłem na Pana kanał.
Cieszę się, że się spodobało. Pozdrawiam :)
to chyba moj ulubiony film na polskim youtube pozdrawiam serdecznie niesamowite doswiadczenie!!!
Dziękuję bardzo. Proszę zajrzeć na kanał, może coś jeszcze spodoba się Pani. Pozdrawiam :)
Świetnie! Nie spodziewałem się, że trzy ogórki będą mocniejsze niż paluszek. Chyba czas się przerzucić na organiczny napęd elektryczny.
Tak bym nie powiedział. Trzy ogórki połączone szeregowo dadzą większe napięcie niż "paluszek", ale wydajność prądowa "paluszka" jest znacznie większa. Czyli przy dużym obciążeniu bateria z 3 ogórków dałaby niewielki prąd a poza tym szybko by się rozładowała. Pozdrawiam
Od wczoraj, gdy odkryłam kanał oglądam no stop 🤓😃 pozdrawiam cała ekipę pracująca przy tworzeniu filmików ☺️💪
Dziękuję (pozdrowię kolegę) i pozdrawiam :)
@⚡ᴅʀ.ᴘᴇʀᴜɴ⚡ Coś rzeczywiście jest z tą męczącą wiedzą :) Na tym kanale raczej nie będę pokazywał jak zbudować przyrządy. można jednak znaleźć na YT kanały w których pokazują m.in. jak zbudować domowy generator tesli. Niektóre są całkiem spore :)
Świetne eksperymenty ! Od niedawna subskrybuje. Świetny kanał
Dziękuję i pozdrawiam :)
Bardzo bardzo przyjemny i ciekawy materiał.
Dziękuję i pozdrawiam :)
To jak to się dzieje, że w słoiku nie dochodzi do zwarcia? A no tak, koper działa jako uziemienie! 😁
Hahahahhahahahahahha
Chrzan uziemieniem jest, chrzan!
Koper jest tylko odgromikiem.
@@slav8820 tak zgadza się. Właśnie sprawdziłem. Natomiast czosnek pełni funkcję bezpieczników.
Instalacja elektryczna- zrób to sam z naturalnych składników xd
Musisz wsadzić jeszcze blaszki czyli cynkowa i miedzianą
Robicie świetną robotę w popularyzacji nauk technicznych. Polska potrzebuje inżynierów!
Dziękuję i pozdrawiam :)
Świetny film
Cieszę się :) Pozdrawiam
SUPER FILM KOCHAM PANA GIGA CHADA
Ja nie kocham, ale pozdrawiam :)
Super ciekawy film. Fajnie wszystko wyjaśnione leci sub i pragnę więcej wiedzy. :)
Świetna seria. Gratuluję
Cieszę się, że się spodobało.
Pozdrawiam
Dziękuję I pozdrawiam
Pozdrawiam :)
4:00 a teraz zadanie dla sztudentów : w w arunkach domowych na podstawie pomiarów i z prawa łoma wyznaczyc rezystancje wewnętrzna naszego łogniwa :)
Super 👍
Dziękuję i pozdrawiam :)
fajnie si,ę ogląda :)
gotowany kiszony ogórek - jeszcze nie jadłem :D
Polecam ogórkowa;)
bardzo interesujący materiał
Pozdrawiam :)
Super!!!
Dziękuję i pozdrawiam :)
Dziękuje
Pozdrawiam :)
super edukacyjny i ciekawy
film polecam
Dziękuję i pozdrawiam :)
kocham ogórki są de best 🤪🤪
Super Odcinek ;)
Dziękuję i pozdrawiam :)
Ekstra!
Dziękuję i pozdrawiam :)
W wojsku kiełbaski tak smażyliśmy, tylko że prąd braliśmy z gniazdka 220V.
tylko że struktura chemiczna też się zmienia, a przez to smak :/
Jak to się robi żeby przy okazji nie było też smażonych jajek do tej kiełbasy?
Bardzo fajny film:-)
Dziękuję i pozdrawiam :)
super film dla moich synów
Dziękuję i pozdrawiam :)
Bardzo ciekawe.
Epickie
Pozdrawiam :)
fajnie sie takie rzeczy ogladalo za dzieciaka. Dobry pomysl na kanal :)
Dziękuję i pozdrawiam :)
Siedzę właśnie na tej sali. Pozdrowienia dla wszystkich z łącznika ! < 3
Uwielbiam dałem suba i lajka 😁☺️
Pozdrawiam :)
Świetny film!
Pozdrawiam :)
I to się nazywa zielona energia!
:)
Woooooow!
genialne
Dziękuję i pozdrawiam :)
Ten tytuł jest piękny
Super
Zostawiam suba! SUPER FILM
Dziękuję i pozdrawiam :)
muszę robić całki, a oglądam jak chłop podłącza 100V do ogórka
6:05 nawilżacz powietrza normalnie
Jutro mam egzamin z fryzjerstwa a oglądam ogórka
Powodzenia :)
Świetne! Pamiętam że w gimnazjum też robiliśmy takie doświadczenia z ogórkami kiszonymi
Ogórek kiszony jest dobry na wszystko :)
Gdyby tak ciekawie uczyli w szkolach :)
Pytanie! Czy taki ogórek po jego użyciu jako baterii nadaje się do konsumpcji?
Tylko dla bardzo głodnych :)
Super edukacyjny film. Więcej takich nam potrzeba, a dzieciaki przestaną szukać pokemonów po parkach :)
Ciężko zachęcić do fizyki, doświadczenia to jedyna szansa :)
To nie 2015 xD
Akurat szukanie pokemonów było dobre dla dzieci, miały powód do wyjścia na dwór i spacerowania, a nie tylko siedziały w domu i oglądały telewizję lub youtuba
@@randomowaosoba2469 W sumie zgadzam się :) W dzisiejszych czasach ruch na świeżym powietrzu jest bardzo cenny. Komputery i TV mocno go ograniczyły.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658Fizyka jest przyjemna w postaci doświadczeń, bo obrazki lepiej przyswaja mózg. Dzieci się zniechęcają do fizyki bo obliczenia,zadania stsnowią problemy. Podobnie z chemią.
Kiedy z profilu gastronomicznego przeniesiesz się na profil elektryczny:
Ciekawe nie powiem. Nie jestem przekonany, że nasz NaCl się rozkłada, bo w roztworze on już jest w postaci jonów (6:31).
Chyba, że chodziło, że się rozkłada w czasie robienia solanki do kiszenia ogórków.
Tak, to prawda.
Rick i Morty mi się przypomniał :D
o kurde ,tj super
Pozdrawiam :)
W zasadzie proste eksperymenty ale dzięki takim obrazom najwięcej zostaje w głowie. Najbardziej przykre jest to, że większość lekcji fizyki czy chemii w szkole to było pisanie wzorów na tablicy.
Pozdrawiam :)
Super, jem baterie właśnie 🤣 a nawet dwie 😏
Ehh i nic nie wyciągnąłeś z przekazu :(
Jak już to jesz ogniwa ;)
@@marekkonrad9914 oj tam oj, czepiasz się 😀
@@kwachukwachu1185 na tym polega fizyka tu niuanse mają znaczenie ;) Tak samo jak napięcie to nie to samo co natężenie a jak spytasz ludzi na ulicy to nie zobaczą różnicy, stwierdzą że to synonimy ;)
Wow! 😀
Pozdrawiam :)
Teraz wiem skąd we mnie tyle energii. 😁🥒
Pozdrawiam także.
Sód świeci podczas utleniania po odłączeniu od chloru? A co z chlorem? Czy powstaje jakiś szkodliwy związek chloru?
Aż tak się nie zagłębiałem. Świecenie sodu łatwo sprawdzić po charakterystycznej silnej linii spektralnej (a właściwie dubletu) o długości fali 589 nm. Pozdrawiam
6:02 Oświecony Ogórek
Poproszę o odcinek z ziemniakiem zasilającym zegarek z wyświetlaczem kwarcowym...jednym słowem poproszę...WIĘCEJ :)
coś z niczego, to jest to!
Czy miałeś na myśli zegar kwarcowy z wyświetlaczem LCD?
6:00 lepiej od Pogromców mitów :)
Bez przesady :) Pozdrawiam
Pozytywka napedzana ogorkami mnie zrobila mi dzisiaj dzien
Jak dla mnie to ogórek kiszony jest znany jako ogniwo. Pozdrawiam, elektryków ;)
Ogórek kiszony- polskie dobro narodowe!
Moje pytanie czy ogórek się rozładowuje i czy mozna go naładować tak jak zwykłą baterię ? ;D
Ogórek się nie naładował. Ogniwo które przedstawiłem składa się z dwóch różnych elektrod oraz elektrolitu (kwasu z ogórka) pomiędzy nimi. Ogórek jako taki nie ma właściwości elektrycznych. Dopiero z elektrodami stanowi ogniwo. Ogniwo można również zrobić z ziemniaka, cytryny, jabłka itp. ,ale one już tak ładnie się nie zaświecą :). Pozdrawiam
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 A czy w teorii jest możliwe połączenie x ilości ogórków tak aby podładowały telefon? :P
@@danielukasik416 Tak, trzeba by jednak łączyć ogórki zarówno szeregowo jak i równolegle. Łączenie szeregowe powoduje sumowanie się napięć a równoległe sumowanie się prądów. Czyli np. kilkanaście (kilkadziesiąt?) szeregów ogórków trzeba by połączyć równolegle. Węgorz elektryczny też ma biologiczne ogniwa (elektroblasty) połączone zarówno szeregowo jak i równolegle. Kilkaset tysięcy takich elektroblastów potrafi wytworzyć napięcie rzędu kilkuset woltów i spore natężenie prądu. Pozdrawiam
Pomyśleć,że nigdy w szkole nie lubiłem fizyki , a fizyka mnie też ledwie tolerowała!W szkole w podstawowej,w klasie może 6 lub 7,pan ,który mnie uczył fizyki i chemii stosował tylko metody kartkówek i sprawdzianów,materiałów które były zadane do domu,do samodzielnego nauczenia.Gabinet do nauki fizyki i chemii był podzielony na klasę dla uczniów i taki mały gabinet doświadczalny,w którym wiecznie przebywał nasz nauczyciel.,w czasie lekcji i coś tam"majstrował".W w tym czasie jeden z uczniów czytał podręcznik.W końcu wyszło,że pan robił w tym czasie pyszny bimberek ,no i stracił chłop posadę,a nas nie nauczył tej potrzebnej umiejętności życiowej i znów trzeba było samemu dojść do stosownej wiedzy i praktyki.!Fizykę jeszcze miałem w szkole średniej i na pierwszym roku szkoły wyższej.Jakoś to pozaliczałem i pozapominałem.Dopiero teraz oglądam z chęcią i nieudawanym zainteresowaniem ten kanał!Pomysł z tym ogórkiem przypomina mi serię śmiesznych duńskich komedii filmowych o przygodach Gangu Olsena,pozdrawiam!
Życzę miłego oglądania. Przypomniały mi się kultowe słowa "Klawo jak chol..ra Egon" :)
Niezłe
Pozdrawiam :)
To jest przyszłość dla Polski w dobie zagrożenia brakami energii elektrycznej - prąd z ogórków kiszonych!
🙈😁👍
Pozdrawiam :)
Jak smakują ogórki "po rozładowaniu"?
Nie jadłem :)
ile da sie wyciagnac z naelektryzowanego ubrania?
Siwy dym - nigdy bym nie zgadł... Pozdro :)
Pozdrawiam :)
Teraz już wiem dlaczego Frankenstein jest często zielonego koloru :D
A jaką pojemność ma bateria z ogórka :P? chciałbym wiedzieć na jak długo można zasilić np. taka pozytywkę takimi ogórkami.
Nie sprawdzałem w przypadku pozytywki. Wszystko zależy od poboru prądu. Czasami można kupić zegarki z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi zasilane jabłkiem lub ziemniakiem z odpowiednimi elektrodami. W tym przypadku zasilanie wystarczyło na co najmniej kilka dni (może dłużej).
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Podczas grania pozytywki ogórek oddaje energię zgromadzoną w sobie, która przekształca się na energię elektryczną. W czasie, jak ogórek rósł, czy w czasie jego kiszenia energia weszła do ogórka i w nim została?
@@andrzejlisek Ogórek zawiera kwas, podobnie jak jabłko, cytryna itp. to elektrolit. Jeśli dodamy elektrody to zaczyna płynąć prąd. Ogórek jest kiszony, ale np. jabłko zawiera naturalny kwas. W trakcie wzrostu jabłka oczywiście gromadzi się w nim energia (pochodzi głównie ze Słońca). Tak zgromadzoną energię możemy przekształcić w naszym ciele na np. ciepło lub pracę. W przypadku ogniwa energia chemiczna przekształcana jest na elektryczną.
Da się go ponownie naładować? Po rozładowaniu ogórka kiszonego ogórek znów staje się normalny? Tzn. Czy rozładowanie ogórka znaczy jego rozkiszenie?
To jest ogniwo a nie akumulator a więc nie da się go naładować (podobnie jak klasycznego "paluszka"). Powierzchnia elektrod wchodzi w reakcję z kwasem i po pewnym czasie ogniwo słabnie. Można je reaktywować czyszcząc papierem ściernym powierzchnię metalicznych elektrod. Oczywiście nie można tego robić w nieskończoność ze względu na ograniczoną ilość kwasu (elektrolitu). Pozdrawiam :)
Antek Gut z mat-fiza na zielonej szkole be like:
ale szef
swietne XD
Pozdrawiam :)
Idzie naładować Ogórek jak aku?
Czy ogórek po porażeniu prądem jest nadal jadalny, np. mniej słony ?
Nie jadłem, ale smak prawdopodobnie mocno się nie zmienił. Po doświadczeniu czuć zupę ogórkową :)
Ile ogórków potrzeba żeby odpalić samochód?
Pewnie ze dwie beczki :)
Szkoda ze nie miałem takiego nauczyciela w szkole ;(
Pozdrawiam :)
Czy taki ogórek nadaje się do późniejszej konsumpcji? :D
Nie próbowałem, ale myślę, że można go zjeść. Po doświadczeniu jest mocno podgrzany a w wokoło daje się wyczuć zapach zupy ogórkowej ;)
Do domu weselnego dać to na pewno ktoś by go zjadl
Dobre pytanie:)
ladne UwU
:)
Jaki mógł być maksymalny prąd zwarciowy w takich ogniwach?
Kiedyś mierzyłem natężenie prądu zwarciowego. Wynosiło 40 mA - 80 mA. Zależało w dużej mierze od wielkości powierzchni blaszek. Po zwarciu natężenie prądu bardzo szybko malało. Pozdrawiam
Czy jeśli byśmy połączyli np. 50 ogórków, to uzyskalibyśmy bardzo duże napięcie, czy też jakieś zjawisko zniwelowałoby wartość tego napięcia?
Napięcie byłoby rzeczywiście ok. 50 razy większe niż dla pojedynczego ogórka. Trzeba jednak pamiętać, że w baterii istotna jest wydajność prądowa. Natężenie prądu jakie moglibyśmy uzyskać z takiej baterii nie byłoby zbyt duże. Żeby uzyskać efektywną baterię, trzeba by łączyć ogórki zarówno szeregowo jak i równolegle. Łączenie szeregowe powoduje sumowanie się napięć a równoległe sumowanie się prądów. Czyli np. kilkanaście (kilkadziesiąt?) szeregów ogórków trzeba by połączyć równolegle. Węgorz elektryczny też ma biologiczne ogniwa (elektroblasty) połączone zarówno szeregowo jak i równolegle. Kilkaset tysięcy takich elektroblastów potrafi wytworzyć napięcie rzędu kilkuset woltów i spore natężenie prądu. Pozdrawiam :)
Witam, czy ogórek po eksperymencie nadaje się do konsumpcji ?
Myślę, że tak, ale zapewne posiadałby śladowe ilości metalu z elektrod. Dodam, że po eksperymencie pachnie zupą ogórkową :)
zależy po jakim eksperymencie.Po tym z ogniwem-jak najbardzieje.Po tym ze świeceniem też-ale jak zauaważył dr jest to zupa ogórkowa.
Dzień dobry.
No i jest awaryjne źródło zasilania na czarną godzinę :)
czyli mozńaby np zrobić nasycony roztwór solny w pełnej wannie i mieć własne żródło energii?
Owszem, ale czy to się opłaci?
5:53
Przy przemiennym napięciu na przemian powstaje wodór i tlen , chlor i sód , to się rozpada i łączy 50x na sekundę stąd światło i para wodna.
TO było krzesło elektryczne dla ogórka ciekawe jaki miał smak po tym zabiegu.
Akurat jem chleb z kiszonym ogórkiem pociętym w plasterki :D
Napięcie rośnie w miarę jedzenia
Dodam, że ogórek potraktowany prądem elektrycznym świeci bo elektrony świecą przepuszczone przez ogórek a światło to czysta energia. Energia to materia zamieniona w światło. Wszystko może świecić potraktowane odpowiednią ilością energii. Ogień to też zamiana materii w energię w najprostszej formie. Słońce świeci gdyż wydziela ogromne ilości energii w wyniku zamiany materii po wpływem ogromnego ciśnienia na energię, ale to temat na inny odcinek
Z lekcji języka polskiego zapamiętałem, ze ogórek nie śpiewa...
Tutaj okazuje się, że pod prądem jednak potrafi... :)
Pod prądem każdy wszystko wyśpiewa :)
Kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia ogórkowa?