Oprava veľmi zdevastovaného dúchadla do kotla│Paul's Electronics

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • Moju prácu môžete bezpečne a anonymne podporiť jednorazovým príspevkom, či trvalým príkazom na SK77 6500 0000 0036 5015 1357
    Ak aj ty potrebuješ nutne opravu svojho zariadenia,
    môžeš ma kontaktovať na:
    Mobil: 0.9.4.0..7.1.5.3.7.3
    email: info(zavináč)paulselectronics(bodka)eu
    produkty ktoré sám používam vo svojej dielni nájdeš aj na stránke
    paulselectroni...
    V prípade, že máš záujem o niektorý z produktov uvedených na stránke paulselectroni...
    stačí ak skopíruješ jeho názov do mailu info(zavináč)paulselectronics(bodka)eu a odošleš mi správu. Vo veľmi krátkom čase dostaneš spätnú odpoveď.
    Chalaniská, ďakujem za Vašu podporu!

Комментарии • 17

  • @zedko7905
    @zedko7905 8 месяцев назад +2

    Videjko na úrovni....
    Myslím tým po všetkých stránkach. Spracovaním a celkovo pekné odhalenie všetkých chybných súčiastok. Páčilo sa mi moc.... 🤔👌👌👌Ako na Nový, tak po celý tok.... 😂 😂 😂

    • @paveltopgun1078
      @paveltopgun1078 8 месяцев назад +1

      Taky se přidám,moc pěkné.Hledání chyb,plus testování součástek.Velmi poučné.👍👍

  • @M.B.4pro
    @M.B.4pro 8 месяцев назад +2

    31:54 😂 presne pre to používam len značkové tranzistory od overených dodávateľov.

  • @tajtrlik1111
    @tajtrlik1111 8 месяцев назад

    Ďakujem za video a gratulujem k oprave, dá sa povedať že skoro dokončenej, už zostáva len ten optočlen, ale to už pre teba bude hračka.

  • @vlakyotrokovice
    @vlakyotrokovice 8 месяцев назад

    Super Palo👍👍👍 Karel 😊

  • @R.l.P.
    @R.l.P. 8 месяцев назад

    Skvělá práce 👍

  • @michaltajat4610
    @michaltajat4610 8 месяцев назад +1

    Pozdravujem. Normálne som si oddýchol pozeraním na Vás a nie na seba . Som z fachu. Inak tá kvalita polovodičov je totálne žalostná.

  • @heno_3098
    @heno_3098 8 месяцев назад +1

    No aj keby bol vtedy driver a tiež ten 6 násobný šmit invertor CD40106 (HEF40106) vadný už na začiatku, čo asi aj boli vadné už vtedy, tak by to nedokázalo cez 100W žiarovku pri 50-100VAC odpáliť tie čínske napodobeniny IRF830 ak by to boli naozaj IRF830, keďže by mali vydržať až 4-5A každý a ako bolo vidno na klieštovom ampermetri cez žiarovku to dalo len pár stoviek mA (trošku viac prúdu to dalo ako sa počíta z odporu vlákna pri 230VAC 100W, keďže vlákno bolo studenšie a teda malo nižší odpor).
    Potom som si spätne pretočil ako vyzerajú tie tranzistory v detaile a došlo mi to...
    Zistil som 2 skutočnosti:
    Majú logo International Rectifier, ale dátum výroby 2021 (H2180), čo je nezmysel, pretože táto značka v roku 2014 skončila (v ten rok ju kúpil Infineon), takže neexistuje aby originál od nich (s týmto logom) mal dátum výroby vyšší ako 14XX.
    Takže ťa čiňan zapálil a okrem toho číslo týždna je 80, čo je čistá hovadina, tolko týždnov v roku nie je, ibaže by mali činania 4 dňový týžden, vtedy by to šlo :)
    Takže je to nejaký fejk -preznačený iný typ.
    A tomu nasvädčuje aj citlivosť gate na merák, t.j. tranzistor 500V 5A tohoto typu má gejt typu +/-12V nemá takú citlivost na merák aby si následne medzi D a S nameral čistý nulový úbytok a už vôbec nie aj o 10 sekúnd znova, takže to vyzerá na nejaký úplne iný typ tranzistora s citlivejším gejtom a možno aj pre nižšie max Uds aj keď tiež N-FET.
    Asi laserova gravirovačka, preto sú už také lacné, vygravíruješ si čo chceš vrátane loga...
    Takže ako som pochopil tá doska má teda silový vstup 230VAC a tiež ma nejaký oscilátor/generátor ktorý vytvára pulzy aj bez ovládania otáčok z vonka.
    Niečo ako 12V bezkefkový vetrák na chladiči CPU napr. v ktorom je vlastný oscilátor a tiež budič cievok integroivaný v jednom IO a stačí zapojiť 12VDC a vetrák sa točí aj bez ovládania striedy z vonka na plné knedle. Doteraz som sa nejak príliš nezaujímal o takéto dúchadlá až dnes.
    Teda toto má na sebe samozrejme grec, lebo akosi z AC napätia 50Hz nenapája cievky, ale urobí si z 230VAC jednosmerné filtrované 320VDC, či?
    Alebo mosfety spínajú len usmernené zvlnené napätie?
    Ale vidím tam galvanicky neoddelený DC-DC step-down menič alebo vysokonapäťový stabilizátor napätia, ktorého výstupom sú napájané drivery a ostatné 3 IO na doske, a keďže som nikde nevidel cievku pre ten DC-DC a ani trafko ak by to bol galvanicky oddelený spínaný zdroj, čo tu nie je nutné, lebo info o otáčkach alebo prípadne aj úplné zastavenie vetráku je galvanicky oddelené cez OČ, tak je to skôr len stabilizátor, keďže som lokalizoval len odrušovacie filtre na vstupe 230VAC...
    Prúd pre drivery a ostatné IO keďže sú to C-MOS bude pár miliampérov povedzme z 12V, takže to utiahne aj stabilizátor z usmerneného sietového napätia bez toho aby sa príliš hrial alebo hrial v prijateľných medziach povedzme 5mA 1W, ale aj to už je dosť, takže linearny stabilizator mi tam tiež nepasuje a to aj preto, že prečo by mal brať zo siete ten vetrák navyše a trvale 5mA, keď s DC-DC alebo spínaným zdrojom by to bolo menej?
    Takže nejak mi to nepasuje, ale veď ty mi to vysvetlíš alebo si to zistím na niečom podobnom.
    Ale až budeš mať oči nasadené, prečítaš mi, čo je to za 3 nohový alebo aj viac nohový TO-220 medzi dvomi elytmi? Že ďakujem aj šampónovi aj Pablo Escobarovi :)
    A posledná vec je ohladne optočlenu:
    To si sa troška sekol s tým 1k odporom na red LED, lebo pri 15V a ubytku na LED 1,5-2V bude prúd tiecť 12-14mA (tak som to vypočítal) takže nejaký maximálny trvalý prúd tranzistora v OČ (8mA) si prekročil a možno ti to aj preto nesvietilo-nevládalo to otvoriť...
    Okrem toho merákom nikdy nedosiahneš plný svit LED v OČ, len niečo málo a väčšinou to stačí na slabé otvorenie OČ, ale nie pri prekročení max. výstupného prúdu OČ.
    Takže 1k sliškom malovato :)
    Zapojenie, ktoré si zvolil:
    +15V(Vcc) - 1k - anoda LED - pin Out optočlena teda nie je invertované, ale to nevadí, dá testovať aj takto, ale nikde som nevidel, že by si meral, či má OČ skrat/zvod medzi Vcc a out OČ po jeho demontáži z dosky (keďže predtým v doske ho mal)...
    Takže ak si chcel OČ riadne otestovať, mal si použiť doporučené zapojenie - invertor s kolektorovým odporom voči Vcc 20k pri 20V alebo 15k pri 15V a tým dosiahnuť prúd Vce cez tranzistor 1mA a teda pri rozsvietení LED.
    No a teda pripojiť sa oščiloskopom medzi kolektor (out) a emitor (GND) optočlenu, kde by so zhasnutou LED OČ bolo 15V a s rozsvietenou LED OČ niečo blízke 0-1V, potom by som to bral, že to je voči OČ fér :)
    Alebo ešte lepšie pripojiť na LED OČ generátor s obdlžníkovým priebehom o napätí 1,5-1,7V (0,75-0,85V š-š) a tak by si mohol pozerať na 2 kanálovom oščiloskope vstup aj výstup OČ v reálnom čase, takže by si vedel odmerať aj oneskorenia vzostupu a dobehu na výstupe oproti vstupu aj keď invertované, ale nevadí...
    Nehovorím, že ten OČ nie je v prdeli, možno je, ale prosím ťa, keď už máš ten datashit, prečo sa zosmiešňuješ? Alebo "Keď už máš ten rokovina, koho je to hyba?" :D
    Vieš, že furt rýpem, ale ber to ako surovú pravdu a fakt :)
    Toť asi všechno na dnes.

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  8 месяцев назад +1

      Diky apino, ja som rad ked rypes, vtedy poznam ze si vporadku, zemaky radku

  • @user-fk4ee6sh4p
    @user-fk4ee6sh4p 8 месяцев назад

    Drajvry s S na konci byly pro vyšší spínané napětí u tranzistorů. (Souvisí to s tím, že "horní" buzení musí být plovoucí).

    • @pauls.electronics
      @pauls.electronics  8 месяцев назад

      Nakonie som zistil ze aj tie nahradne boli s "S" takže pohoda jahoda

  • @annavalentova2117
    @annavalentova2117 8 месяцев назад

    AHOJ👍👍

  • @stefanbriestensky4301
    @stefanbriestensky4301 8 месяцев назад

    Ahoj sledujem

  • @miroslavmokrys1864
    @miroslavmokrys1864 8 месяцев назад

    Zdravim

  • @pavedec
    @pavedec 8 месяцев назад

    Zase nejaka novinka?!!! Cim to cistite?? Ubrousek a co to je lih ci redidlo?? To vypadalo velice zajimave. Ja treba rakovinu si lecim pravym reckym oreganem ale cisteni tistaku ? No tak na to nepomuze ani draci krev. 😀