Krásná profesionální práce. 👍👍 Sám používám tu antikorozní pásku a jsem nejspíš taky jeden z mála. Navíc ještě omotávám antikorozní pvc páskou. Viděl jsem, že spoje stříknou nějakým antikorozním sprejem, ale to nevím jestli je úplně kvalitní a dlouhotrvající. Každopádně většina firem, co dělá základové desky, si zemnící soustavu v zemi dělá svépomocí a nevolá na to elektrikáře. Podpěry jsou pro všechny investice navíc, pásek pokládají na ležato a spojky po dvou neexistujou. Zalejou betonem a už nikdo nic nevidí. O vývodu na MET ani nemluvím. Děkují za skvělé video a těším se na další. Řemeslu zdar
Parada! Tohle jsem chtel vzdycky videt :) Sleduju jednoho stavebniho dozora co to tam parkrat mel ze to maji blbe, tak jsem rad, ze jsem to mohl videt dobre i s detailama 👍Diky za nedelni pohodicku
Pekné a prínostne video ako vždy. Z tohto videa sa to naučí aj lajik. Osobne nemám rád správanie niektorých elektrikárov, ktorý sa správajú ako by ich zručnosti boli tajné a mohli sa prezradzať len v rodine po meči. Osobne si myslím že také naše správanie spôsobuje vznik kadejakých tých kutilských počinov nad ktorými stojí rozum. Len taká malá poznámka k tej páske. Podľa mňa spoje kde sa uzemnenie vetví/odbočuje nie sú 100% vodotesne lebo spoj nie je uzavretý na konci a v mieste vetvenia. Je to ako keby na ňom bola len nasunutá zmršťovačka. Blbo sa to popisuje ale mňa učili také spoje izolovať tak že sa najpr. paska obtoči okolo miesta vetvenia pokračuje sa s ňou potom na miesto kde su spojené obe vodiče až do miesta kde konči pripojený vodič, nasledne sa prejde na jednu vetvu, vráti sa a potom sa spraví druhá vetva. Je to hrozná babračka ale takto sa v podstate s jedným kusom pásky zaizoluje celý spoj.
Ja to chápem, avšak tu ide o ochranu skrutkových spojov. Ak sú správne dotiahnuté, pozinkované uzemňovacie pásy zaliate betónom sú hermeticky uzatvorené z vnútra.
Tomuto hovorím profesionálna práca 👍 Videl som "odborníkov", ako to hodili do výkopu, podopreli to tehlami a zaliali betónom. Inak tá akuflexa ja fantastický pomocník.
Tento rok mne čeká na mém domku také uzemnění, ale úplně něco jiného. :-) Dělám tzv. bílou vanu, takže okružní zemnič z V4A, pospojení výstuže ZN10 pomocí spojek typu sonap, propojení zemniče s výstuží.
Ako to myslíš? Práve tie pásky, ak sa správne použijú a pritlačia, potom sa zalejú betónom, tak zostávajú hermeticky uzatvorené spoje dekády rokov. Ako, nedám ruku do ohňa za rôznych výrobcov, ja používam tie od OBO, na štandardný dom mi to vychádza 1,5 až 2 pásky pri 10 m dĺžke a šírke 50 mm.
Díky! Krásná práce, takhle to má vypadat, není co dodat. Bohužel je mnoho případů, kde je to blbě, pod betonem apod. a raději chybí fotky, ať to RT nevidí. To odcházím a revizi nedávám.
Pěkná práce, pro jednoho nic moc. Kulatina s izolací je fajn finta, ale už jsem potkal pozinkované sloupy, které byly u vstupu pro kabely omotané folií aby dovnitř nepadala hlína. Možná byla agresivní půda, ale přesně v místě folie byl zinek po třech letech pryč všech kusech. To stejné udělá izolepa nalepená přes inzerát/tel. číslo na pozinkovaném sloupu, ale ne pokaždé.
Ahoj/ dobrý den. Já osobně jsem toto snad dělal dvakrát, a z toho jednou to bylo na svém domě. Je to celkem hezky udělané a petrolátová páska je podle mě lepší než gumosfalt, i když je od toho špinavé snad vše. Dále používám kaučuk ve spreji. Ale řekněme si, vždy když přijdu na stavbu a mám tam dělat elektroinstalaci, tak toto je už hotovo a dělali to zedníci, takže nastává otázka, je na spojích vůbec nějaká ochrana???? Fotky nejsou a když si změřím impedanci, tak hodnoty vyjdou, protože je to nové, ale co za deset let...... PS: izolovaný drát se mi líbí, někdy ho použiji. S pozdravem, kolega Jarda (Z druhého konce čech.)
S kolegou použivame este bitumenovej sprej co je na ochranu podvozku auta. Ta hnedá páska míva v sobe plastovej oddělovaci lejblik a ten se musí oddělat aby se ta hneda gumovitá srajda spojila. jinak krásná práce :)
Čo tam chceš skúšať ? Ak sú tie dosadacie plochy čisté pekné nové, a dáš tam cez to svorku a dotiahneš ju nejak normálne jak človek , tak nemá byť na tom spoji čo zle. Opravujem elektrické lokomotívy celý život a nikdy sme neriešili káblové oká a silové spoje ak sa rozpájajú a znova spájajú. Základ je aby bola dosadacia plocha čistá. Ak je zoxidovaná alebo je tam nejaký iný bordel , prebehne sa to ocelovým kartáčom, dá sa tam zodpovedajúci šroub a matica s podložkami, zatiahne sa to, a je to funkčné , a to tam tečú prúdy rádovo stovky ampérov. Na to netreba nič len zdravý rozum a trocha toho technického myslenia a praxe .
@@Vladynko1promiňte za dotaz. Ve škole nám říkali, že si máme každý spoj vždy zkontrolovat zda je dobře vodivý apod. Tak mě to zajímalo. No nic zeptám se mistra na praxi. Děkuji.
Odkopaval jsem po cca. 15ti letech v jilovite pude pozink (nevyhovoval odpor zadneho ze svodu) a bylo to sezrane, davali jsme nerezovou pasovinu a nerezove tyce abychom splnili predpis. Resilo se to kvuli FVE.
@@jakub83967to není ten pravý důvod. V betonu má být základový zemnič 5cm odspodu a z boku proto, protože beton je v podstatě věčně vlhký a jako katodicka ochrana proti možným bludným proudům ideální.
@@IDzORpokud instalujete zemnící tyče tak ideální dvoumetrové a nahoře se svorkou. Tyč se zabije kolmo-svisle do země tak, aby končil horní konec půl metru pod finálním terénem a že svorky se pak vyvede FeZn drát desítka nebo pásek 30x4 patřičně dlouhý. Instalujete li více tyčí na jednom místě "uzemnění typ A", tak dáváte druhou tyč do vzdálenosti od první na délku tyče. Dáváte li tři tak tak mezi nimi musí být kolmá vzdálenost na délku tyče. Zabité vrchní konce pak mezi sebou propojíte FeZn kulatinou desítkou nebo pásem 30x4 a z té nejbližší vyvedete...
@@miroslavmezes2219 A není katodická ochrana to samé jako antikorozní? A nemusí být aby fungovala katodické ochrana připojený pás na + zdroje a být tam druhý pás na který je - a ten se "obětuje"?
Výborná práce, díky za video. Jenom kolegové, prosím, nemohli bychom už přestat používat slovo "Hromosvod" a prostě použít označení, které je fyzikálně správně - "Bleskosvod". Vím, že je to zažité, ale je to prostě volovina. Stejně jako obsah motoru místo objem motoru a další nesmysly.
áááá když už chcete používat správně názvy. Tak je to správně LPS - lightning protection system - Systém ochrany před bleskem. Podle starých norem hromosvod. Slovo "Bleskosvod" žádná norma nezná a nejspíš ani neznala, ale slovo "Bleskosvod" zná výkladový slovník, kde to je synonymu pro slovo "hromosvod". Tak nevím jak vy, ale já jako projektant projektuji LPS (česky zkráceně a zastarale "hromosvod" ). Jestli vy konstruujete bleskosvod, dle jaké normy ho děláte?
Říká se podej mi pájku a cín, u pojistek, 220V,... Pohybuju se mezi strojařema a snad nikdy mě neopravili když jsem řekl hřídeli tyčka nebo ventilu kohout. Mě přijde, že to opravování názvů je doména elektrikářů. By mě celkem zajímalo když řekne doktror po obědě musím ještě vyndat slepák, tak jestli ho ostatní opraví, že je to appendix vermiformis (to jsem si našel na google 🤣)
Já bych to nazval výbojosvod a nebo po našemu pierunochron. 😂 Ne fakt neblbněme a držme se toho, co je v normách...tomu blesku je úplně jedno jaké my s ním řešíme problémy...
Odpor bude takový jaká bude rezistivita půdy... čím jilovitejší tím lépe a čím piskovitejší tím větší problém a instalace doplněna množstvím zemnicich tyčí...a na horách s malým množstvím půdy a skalnatým podložím doslova horor...
Vynikajúce video. Ešte okrajovo by som Vás chcel poprosiť vysvetliť výpočet zvodov- alebo ste šli len podľa projektu? taktiež mám dilemu s tým štrkovým lôžkom-...
Super je hezké se koukat na kolegu elektrikáře který dělá řemeslo pořádně. Nedávno jsem jel dělat revizi LPS a antikorozní ochrana na přechodu vzduch-zem nikde. A zkušební svorky 10cm nad zemí 😬, tak jsem jim řekl, že až to předělají ať se ozvou. No zatím se nikdo neozval, snad se nenašel nějaký dobrodruh který jim to napsal. Video ze stavby kde chteli tu revizi. ruclips.net/user/shortsaZiwy1lAYg8?si=JRo0uJeWmVXkVncS
Nj ochrana je problém, ale více méně je to problém stavebníka a životnosti jeho stavby. Výška zkušební svorky snad nikde určená není ne? Klidně může být v krabici v zemi nebo máte jiný názor?
@@adamnovak4319 výška je určená ale potom sú tu také budovy v mestách architektonické a iné ktoré majú podlahové skúšobné svorky z dôvodu estetiky a to musí projektant domyslieť za mňa
@@adamnovak4319výška není nikde definovaná, to si zas nějaký revizak vymýšlí nesmysly. Těch vašich půl metru je v pohodě, protože jde čistě jen o bod rozpojení z důvodu měření zemních odporů. Izolované svody jsou pak skvěle v zemních krabicích. No a silniční a parkové stožáry osvětlení to mívají svinsky do dvaceti cenťáků a to je pak makačka 👍🏻
Super práca. Zároveň by som sa chcel opýtať na váš názor (poprípade ostatných kolegov z brandže) ohľadom tých podpier keďže ich využitie som videl prvýkrát vo vašom videu... Slúžia na to aby chránili prechod ocele do zeme, aby v tom prechode nevznikala elektrochemická reakcia, čo by spôsobovalo postupné rozpadávanie sa ocele uzemňovača. No a moja otázka by bola, či by nebolo lepšie pásovinu tiež na podperách zaizolovať, keďže je cez ne vodivo spojená so zemou Tak teda, nech vám to zemní😉
Áno, to chápem - aby tá pásovina bola úplne utopená v betóne, ale práve cez tie podpery je zasa vodivo spojená so zemou - čomu sme sa práve použitím tých podpier chceli vlastne vyhnúť...
@@martinporubsky7656 Ale to práve nevadí. Pásovina je celá obalená betónom, to je podstata a tie kovové podpery zapichnuté do zeme ničomu neškodia, skôr naopak, sú vodivé a vytvárajú dodatočné uzemnenie priamo pod železobetónovým (ak sa použili oceľové koše) základom.
Ten Anticor je uzasna věc použivá se i na izolováni plynovodů už vice než 50 let. Pokud je izolace udělaná kvalitně aniž by jí někdo narušil tak i po 50 letech trubka vypadá jako nová což se nedá řict o asfaltové izolaci. Myslím že ty spoje jste ochránil na 1 s *
@@adamnovak4319 Stovky tisíc jen za přidání druhé svorky??? Asi vtip, ne? A i kdyby. Velká stavba jsou možná stovky milionů. Takže to bude plus mínus procentuálně podobně.
Já bych uprednostňoval vždy dehtové nátěry protože nejtesneji přilnou k FeZn materiálům...ono totiž mezi izolaci a FeZn dratem bude casem vzdy vzlínat vlhkost...dehtovka je vzdycky v tomto případě špičkové provedeni. U aplikace pasoviny bych ji rozhodně nedaval na stred výkopu ale na vnější kraj a ve stejné vzdalenosti jak je na obrazku v normě čili 5 cm. Nastojato se samozřejmě lépe instaluje, protože na lezato by se musely pracně dělat rohy a pochybuju že při tak livatem betonu by se tvorily vzduchové kapsy i když je o tom zmínka v norme. Spojovaci svorky správně dvě a ještě lépe nerezové 👍🏻.
@@miroslavmezes2219 To nebyl ani tak údiv, jako spíš obdiv. No jestli se vám to daří přesně podle obrázku z normy, je to fakt paráda. Jinak by určitě byl lepší celý pásek z nerezu, ne jen svorky...
@@markolepsie2007 nikdy to nebudete mít přesně podle obrázku protože bagr, co kope základy nebude na centimetry přesný ale spíš na decimetry. Jde o to, že by se ten pásek měl podle toho obrázku dát přibližně...nikdo to nebude proměřovat jestli je to přesně 5cm 👍🏻. Horší je to, když někdo staví ztracené bednění a nebo když se vysype rýha hrubym makadamem 20cm a na něj teprve beton...
@@miroslavmezes2219 jj, proto tam byl ten smajlík... S tím štěrkem, ono záleží na geologických a hydrogeologických poměrech. Projektanti ho tam dávají často, ale někdy se může stát drenáží co přitáhne vodu, což ale pod základy úplně nechcete, no a kde je sucho a obecně dobrý vsak, tam stejně bude příliš sucho s ním i bez něj.
Месяц назад+4
dávám nejprve gumoasvalt a pak na to ještě vulkanizační pásku.
(y) a já zrovna přemýšlel, že bych dal prvně pásku a pak ji jště omatlal gumoasfaltem :D tim by se utěsnily všechny spoje, překryvný části a póry v ní...
Месяц назад+1
chránit musíš co nejvíce spoje takže dostaneš gumoasfalt přímo na dráty a spoje a pak dáš pásku na ochranu proti kamínkům nebo jiné poškození
@@jiristuchly1984 som pozrel celen som pri tom obedoval ale som to akosi pre počul najviac ma bavil hromozvod za to som mal od majstra a učiteľa furt zjeba ale aj tak to tiež stále používam lebo chlapec z dediny.
Zdravím, a hned na úvod uzemnění by měl dělat pracovník který na to má kvalifikaci. Tzv uzemňovač :D. A Vy drahý příteli jste Revizní technik, tak co se nám pletete do roboty? No nic ve zlém, záměrem videa je ukázat jak se dělá uzemnění na rodinném domě a za to vám dík, a za všechny Vaše videa. Mám ale poznámku, já uzemňuji do země, proto se to jmenuje UZEMNĚNÍ, a ne do betonu. Základy jsou plytké měly by být cca 90cm do hloubky, tj. zemnící pás s udusanou zeminou a s procentem soli kolem něj, tak bude mít zemní odpor zaručeně menší než 10 Ohmů, pak hydroizolace a betonový základ, jinak Pánovi zákazníkovi budou plesnivět zdi od země a bude mu vnikat vlhkost do podlahy. Přechody mají být podle normy chráněny to je pravda, ale je to blbost o které můžeme polemizovat, zbytečná a drahá položka, už mi to jeden horlivý RT odmítl bez izolace a musel jsem to předělat, ono totiž ten želený drát už má chránění z pozinku tzv. FEZN. Podle mého názoru na který se tady nikdo neptal, je to ochrana na ochranu, to je jako nosit respirátor a na to si dát plynovou masku. Takže taak. Čest a zítra v šest.
Dobrý den, tak si představuji správnou montáž uzemnění. Dělám taktéž spoje vulkanizační páskou a dvojité což se málokdy vidí. Jen ta vulkanizační páska je potřeba ještě chránit aspoň obyč izolačkou, u některých výrobců je přímo vše v jednom balíku. Pravda je, že ty podpěry nejsou ideální výšky, zde by mohl výrobce zapracovat.
Distanční držák je ve tvaru "L", 30 cm dlouhý. Základová rýha nebývá soudržná natolik aby se držáky dali upevnit 5cm od dna výkopu. Výtka není na pana Stuchlého.
@@Shakyrass Učili mě, že svár je prostě svár. Když stahnu dva kusy pasoviny k sobe svorkou, z meho pohledu je to mene spolehlivy spoj. Kdyz je to opravdu spojene kovem, tak tomu vice verim..
Proč se ty spoje musí něčím ochránit? Pokud to je pořádně obalené betonem, tak to snad nezrezne. Když už to má být ťip ťop, tak by se tou páskou měl ošetřit i ten střed když jsou 2 pásoviny u sebe. Po stažení jen okolo je uprostřed potenciální místo průniku. Kéž by byl na většině staveb alespoň izolovaný výstup ze země.
Toto mi presne nedávno mudroval murár s učňovkou. Ako vyštudovaný inžinier mu hovorím… Vieš o tom, že pozinkovaná ochrana sa pri utiahnutí skrutky poruší? Je ti jasné, aké chemické a fyzikálne procesy prebiehajú počas hydratácie a vytvrdzovania betónu? No a v tom momente diskusia skončila.
Milý kolego, musím ocenit a pochválit, že je vidět, že tuto práci dělá RT, kterého ta práce baví. :) Mám velmi rád Vaše videa.
Tohle je až moc profi práce :D většinou co jsem viděl tak byl pásek jentak hozenej do výkopu, v lepším případě podepřený kamenem/kusem betonu :D
Krásná profesionální práce. 👍👍
Sám používám tu antikorozní pásku a jsem nejspíš taky jeden z mála.
Navíc ještě omotávám antikorozní pvc páskou.
Viděl jsem, že spoje stříknou nějakým antikorozním sprejem, ale to nevím jestli je úplně kvalitní a dlouhotrvající.
Každopádně většina firem, co dělá základové desky, si zemnící soustavu v zemi dělá svépomocí a nevolá na to elektrikáře.
Podpěry jsou pro všechny investice navíc, pásek pokládají na ležato a spojky po dvou neexistujou.
Zalejou betonem a už nikdo nic nevidí. O vývodu na MET ani nemluvím.
Děkují za skvělé video a těším se na další. Řemeslu zdar
To je pekné, lebo túto prácu má robiť elektrikár s vyhláškou. Inak tie pásky sú antikorózne, tak načo je potrebné to oblepiť antikoróznou PVC páskou?
Parada! Tohle jsem chtel vzdycky videt :) Sleduju jednoho stavebniho dozora co to tam parkrat mel ze to maji blbe, tak jsem rad, ze jsem to mohl videt dobre i s detailama 👍Diky za nedelni pohodicku
Pekné a prínostne video ako vždy. Z tohto videa sa to naučí aj lajik. Osobne nemám rád správanie niektorých elektrikárov, ktorý sa správajú ako by ich zručnosti boli tajné a mohli sa prezradzať len v rodine po meči. Osobne si myslím že také naše správanie spôsobuje vznik kadejakých tých kutilských počinov nad ktorými stojí rozum. Len taká malá poznámka k tej páske. Podľa mňa spoje kde sa uzemnenie vetví/odbočuje nie sú 100% vodotesne lebo spoj nie je uzavretý na konci a v mieste vetvenia. Je to ako keby na ňom bola len nasunutá zmršťovačka. Blbo sa to popisuje ale mňa učili také spoje izolovať tak že sa najpr. paska obtoči okolo miesta vetvenia pokračuje sa s ňou potom na miesto kde su spojené obe vodiče až do miesta kde konči pripojený vodič, nasledne sa prejde na jednu vetvu, vráti sa a potom sa spraví druhá vetva. Je to hrozná babračka ale takto sa v podstate s jedným kusom pásky zaizoluje celý spoj.
Ja to chápem, avšak tu ide o ochranu skrutkových spojov. Ak sú správne dotiahnuté, pozinkované uzemňovacie pásy zaliate betónom sú hermeticky uzatvorené z vnútra.
Tomuto hovorím profesionálna práca 👍 Videl som "odborníkov", ako to hodili do výkopu, podopreli to tehlami a zaliali betónom. Inak tá akuflexa ja fantastický pomocník.
Ja to vídavam, že to len hodia na zem a potom narobím krik a učňovkári aj tak nechápu, prečo ma to vytáča.
Pecka. Super naučné video. Pro laiky návod na samodomo, pro profi ukázka jak by to měli dělat 👏🏻👏🏻 Ja snad někdy na tu Moravu prijedu na pokec 😃🤟🏻
Děkujuuu, ale přece víme, že to není práce pro laiky 😉. Na pokec je nás tu dost, ale když vezmeš vercajk, tak tě rád uvítám 😀.
@@jiristuchly1984 😃 manželka bude na dovolenou balit cestovní kufry s hadrama a já kufr od Knipexu se sroubovakama 😂
Pěkne provedeno. Málo kdo správně řeší pasivní ochranu spojů a min. 5cm odsazení od kraje betonu.
Děkuji mooc
Tento rok mne čeká na mém domku také uzemnění, ale úplně něco jiného. :-)
Dělám tzv. bílou vanu, takže okružní zemnič z V4A, pospojení výstuže ZN10 pomocí spojek typu sonap, propojení zemniče s výstuží.
Díky za ukázku, skvělé 👍👍
Práce ok.👍..A proti funění doporučuju méně knedlíků.
Aď se vede.😃
Parádní práce pane kolego Akorát v jednom člověku se to dělá blbě... Lepší je alespoň ve dvou lidech.
Pěkná práce a video. Nechal bych si od Vás udělat revizi. 👍
Supr video, tra antikorozní ochrana dle mne nemuže fungovat, protože voda tam vyvzlíná mezi páskama a stejně to urezne :)
Ako to myslíš? Práve tie pásky, ak sa správne použijú a pritlačia, potom sa zalejú betónom, tak zostávajú hermeticky uzatvorené spoje dekády rokov. Ako, nedám ruku do ohňa za rôznych výrobcov, ja používam tie od OBO, na štandardný dom mi to vychádza 1,5 až 2 pásky pri 10 m dĺžke a šírke 50 mm.
Skvělá práce !!!
diky za super video
Díky! Krásná práce, takhle to má vypadat, není co dodat. Bohužel je mnoho případů, kde je to blbě, pod betonem apod. a raději chybí fotky, ať to RT nevidí. To odcházím a revizi nedávám.
Děkuji moooc. Mám stejnou zkušenost. Uzemnění je jedna z nejdůležitějších věcí, ale většina to má na háku.
Pane kolego je i rádoby gumo asfalt ve spreji a jinak super video konečně někoho jiného kdo dělá profi práci
Děkujuuu...ten sprej by se hodil. Musím na to mrknout
Pěkná práce, pro jednoho nic moc. Kulatina s izolací je fajn finta, ale už jsem potkal pozinkované sloupy, které byly u vstupu pro kabely omotané folií aby dovnitř nepadala hlína. Možná byla agresivní půda, ale přesně v místě folie byl zinek po třech letech pryč všech kusech. To stejné udělá izolepa nalepená přes inzerát/tel. číslo na pozinkovaném sloupu, ale ne pokaždé.
Izolácia je zbytočná, ak sa uvažuje okolo domu vyhotoviť “kačírek”.
Super video, dekuju 🙂
Ahoj/ dobrý den. Já osobně jsem toto snad dělal dvakrát, a z toho jednou to bylo na svém domě. Je to celkem hezky udělané a petrolátová páska je podle mě lepší než gumosfalt, i když je od toho špinavé snad vše. Dále používám kaučuk ve spreji.
Ale řekněme si, vždy když přijdu na stavbu a mám tam dělat elektroinstalaci, tak toto je už hotovo a dělali to zedníci, takže nastává otázka, je na spojích vůbec nějaká ochrana???? Fotky nejsou a když si změřím impedanci, tak hodnoty vyjdou, protože je to nové, ale co za deset let......
PS: izolovaný drát se mi líbí, někdy ho použiji. S pozdravem, kolega Jarda (Z druhého konce čech.)
Ahoj...mám stejnou zkušenost. Zedníci to tam naflákají a všem to je jedno.
top video a praca
Ale gumoasvalt by se používat neměl? 🤷Podle 6.8.5. normy, díky za odpověď
Díky za skvělý video 👍
S kolegou použivame este bitumenovej sprej co je na ochranu podvozku auta. Ta hnedá páska míva v sobe plastovej oddělovaci lejblik a ten se musí oddělat aby se ta hneda gumovitá srajda spojila. jinak krásná práce :)
Zdravim, zkouší se před zalitím spojitost - kvalita spojů ?
Čo tam chceš skúšať ? Ak sú tie dosadacie plochy čisté pekné nové, a dáš tam cez to svorku a dotiahneš ju nejak normálne jak človek , tak nemá byť na tom spoji čo zle. Opravujem elektrické lokomotívy celý život a nikdy sme neriešili káblové oká a silové spoje ak sa rozpájajú a znova spájajú. Základ je aby bola dosadacia plocha čistá. Ak je zoxidovaná alebo je tam nejaký iný bordel , prebehne sa to ocelovým kartáčom, dá sa tam zodpovedajúci šroub a matica s podložkami, zatiahne sa to, a je to funkčné , a to tam tečú prúdy rádovo stovky ampérov. Na to netreba nič len zdravý rozum a trocha toho technického myslenia a praxe .
@@Vladynko1promiňte za dotaz. Ve škole nám říkali, že si máme každý spoj vždy zkontrolovat zda je dobře vodivý apod. Tak mě to zajímalo. No nic zeptám se mistra na praxi. Děkuji.
Použivam gumoasfalt, nebo ochranu podvozků ve spreji. Záleží na počtu spojů. Jinak ukázková práce.
Gumoasfalt stojí za prd, ak je spoj v zemi. Stačí 10 až 15 rokov a začne sa rozpadať. V betóne je to lepšie.
Jak jste na tom u vás?
Odkopaval jsem po cca. 15ti letech v jilovite pude pozink (nevyhovoval odpor zadneho ze svodu) a bylo to sezrane, davali jsme nerezovou pasovinu a nerezove tyce abychom splnili predpis. Resilo se to kvuli FVE.
Právě proto je ideální tohle řešení kde je pásek zalitý do betonu a ,,hlína na něj nemůže,, průser je právě ten přechod ale tady super vyřešeno
Mám laický dotaz - proč musí být zemnící pásek v betonu? Jediné, co mě zatím napadlo, je aby se neustřihl při pohybu základů vůči podloží?
V betonu nezrezne. Jen na hlíně se třeba za 20let rozpadne
@@jakub83967 Otázka: A jak mám položit pásek, když ho potřebuji dát do země k zemnícím tyčím? Dík
@@jakub83967to není ten pravý důvod. V betonu má být základový zemnič 5cm odspodu a z boku proto, protože beton je v podstatě věčně vlhký a jako katodicka ochrana proti možným bludným proudům ideální.
@@IDzORpokud instalujete zemnící tyče tak ideální dvoumetrové a nahoře se svorkou. Tyč se zabije kolmo-svisle do země tak, aby končil horní konec půl metru pod finálním terénem a že svorky se pak vyvede FeZn drát desítka nebo pásek 30x4 patřičně dlouhý. Instalujete li více tyčí na jednom místě "uzemnění typ A", tak dáváte druhou tyč do vzdálenosti od první na délku tyče. Dáváte li tři tak tak mezi nimi musí být kolmá vzdálenost na délku tyče. Zabité vrchní konce pak mezi sebou propojíte FeZn kulatinou desítkou nebo pásem 30x4 a z té nejbližší vyvedete...
@@miroslavmezes2219 A není katodická ochrana to samé jako antikorozní? A nemusí být aby fungovala katodické ochrana připojený pás na + zdroje a být tam druhý pás na který je - a ten se "obětuje"?
Výborná práce, díky za video. Jenom kolegové, prosím, nemohli bychom už přestat používat slovo "Hromosvod" a prostě použít označení, které je fyzikálně správně - "Bleskosvod". Vím, že je to zažité, ale je to prostě volovina. Stejně jako obsah motoru místo objem motoru a další nesmysly.
áááá když už chcete používat správně názvy. Tak je to správně LPS - lightning protection system - Systém ochrany před bleskem. Podle starých norem hromosvod. Slovo "Bleskosvod" žádná norma nezná a nejspíš ani neznala, ale slovo "Bleskosvod" zná výkladový slovník, kde to je synonymu pro slovo "hromosvod".
Tak nevím jak vy, ale já jako projektant projektuji LPS (česky zkráceně a zastarale "hromosvod" ). Jestli vy konstruujete bleskosvod, dle jaké normy ho děláte?
@@adamnovak4319 Jasně, máte pravdu. Omlouvám se, ale hromosvod mi prostě rve uši :)
Říká se podej mi pájku a cín, u pojistek, 220V,... Pohybuju se mezi strojařema a snad nikdy mě neopravili když jsem řekl hřídeli tyčka nebo ventilu kohout. Mě přijde, že to opravování názvů je doména elektrikářů. By mě celkem zajímalo když řekne doktror po obědě musím ještě vyndat slepák, tak jestli ho ostatní opraví, že je to appendix vermiformis (to jsem si našel na google 🤣)
Já bych to nazval výbojosvod a nebo po našemu pierunochron. 😂 Ne fakt neblbněme a držme se toho, co je v normách...tomu blesku je úplně jedno jaké my s ním řešíme problémy...
Zdravim aký odpor očakavate pri meraní zemnenia?
Očekávám 2-3 ohmy.
Odpor bude takový jaká bude rezistivita půdy... čím jilovitejší tím lépe a čím piskovitejší tím větší problém a instalace doplněna množstvím zemnicich tyčí...a na horách s malým množstvím půdy a skalnatým podložím doslova horor...
Našlo by sa nejaké artiklove označenie tých podper do výkopu? Nemôžem to nikde nájsť.
Odpor bude pre elektrické obvody pod 1 ohm, pretože sa do toho započíta uzemnenie od distribútora.
@@eraser2ktube to ano a proto se uzemnění vodiče PEN musí od samotného budovaného uzemnění pro objekt odpojit!!!
Vynikajúce video. Ešte okrajovo by som Vás chcel poprosiť vysvetliť výpočet zvodov- alebo ste šli len podľa projektu? taktiež mám dilemu s tým štrkovým lôžkom-...
Super je hezké se koukat na kolegu elektrikáře který dělá řemeslo pořádně. Nedávno jsem jel dělat revizi LPS a antikorozní ochrana na přechodu vzduch-zem nikde. A zkušební svorky 10cm nad zemí 😬, tak jsem jim řekl, že až to předělají ať se ozvou. No zatím se nikdo neozval, snad se nenašel nějaký dobrodruh který jim to napsal.
Video ze stavby kde chteli tu revizi. ruclips.net/user/shortsaZiwy1lAYg8?si=JRo0uJeWmVXkVncS
Nj ochrana je problém, ale více méně je to problém stavebníka a životnosti jeho stavby.
Výška zkušební svorky snad nikde určená není ne? Klidně může být v krabici v zemi nebo máte jiný názor?
@@adamnovak4319 výška je určená ale potom sú tu také budovy v mestách architektonické a iné ktoré majú podlahové skúšobné svorky z dôvodu estetiky a to musí projektant domyslieť za mňa
@@schvandtnerlukas A kde přesně je ta výška určená? Osobně projektuji 90% svorek do výšky 50cm. Tak mě to zajímá.
@@adamnovak4319výška není nikde definovaná, to si zas nějaký revizak vymýšlí nesmysly. Těch vašich půl metru je v pohodě, protože jde čistě jen o bod rozpojení z důvodu měření zemních odporů. Izolované svody jsou pak skvěle v zemních krabicích. No a silniční a parkové stožáry osvětlení to mívají svinsky do dvaceti cenťáků a to je pak makačka 👍🏻
@@miroslavmezes2219 Já to vím. Mě jen zajímalo co mi odpoví ta chytrá hlava, co vyplodila tento nesmysl. :D :D
Super práca. Zároveň by som sa chcel opýtať na váš názor (poprípade ostatných kolegov z brandže) ohľadom tých podpier keďže ich využitie som videl prvýkrát vo vašom videu... Slúžia na to aby chránili prechod ocele do zeme, aby v tom prechode nevznikala elektrochemická reakcia, čo by spôsobovalo postupné rozpadávanie sa ocele uzemňovača. No a moja otázka by bola, či by nebolo lepšie pásovinu tiež na podperách zaizolovať, keďže je cez ne vodivo spojená so zemou
Tak teda, nech vám to zemní😉
To odsadenie slúži na to, aby pás, resp. spoj nebol utopený v hline, resp. aby bol obklopený betónom.
Áno, to chápem - aby tá pásovina bola úplne utopená v betóne, ale práve cez tie podpery je zasa vodivo spojená so zemou - čomu sme sa práve použitím tých podpier chceli vlastne vyhnúť...
@@martinporubsky7656 Ale to práve nevadí. Pásovina je celá obalená betónom, to je podstata a tie kovové podpery zapichnuté do zeme ničomu neškodia, skôr naopak, sú vodivé a vytvárajú dodatočné uzemnenie priamo pod železobetónovým (ak sa použili oceľové koše) základom.
Ten Anticor je uzasna věc použivá se i na izolováni plynovodů už vice než 50 let. Pokud je izolace udělaná kvalitně aniž by jí někdo narušil tak i po 50 letech trubka vypadá jako nová což se nedá řict o asfaltové izolaci. Myslím že ty spoje jste ochránil na 1 s *
úplný luxus a super vzor.
Jen jediná věc, nikdy jsem v normě nenašel požadavek na dvě svorky, proč to?
Normu neznám, ale dokázal bych si představit, že v ní bude pouze požadavek na ohmickou hodnotu. Ta svorka je pár korun a za xx let bude znát.
@@philophil1961 na RD pár korun na velké stavbě to jsou stovky tisíc
@@adamnovak4319 Stovky tisíc jen za přidání druhé svorky??? Asi vtip, ne? A i kdyby. Velká stavba jsou možná stovky milionů. Takže to bude plus mínus procentuálně podobně.
Já bych uprednostňoval vždy dehtové nátěry protože nejtesneji přilnou k FeZn materiálům...ono totiž mezi izolaci a FeZn dratem bude casem vzdy vzlínat vlhkost...dehtovka je vzdycky v tomto případě špičkové provedeni. U aplikace pasoviny bych ji rozhodně nedaval na stred výkopu ale na vnější kraj a ve stejné vzdalenosti jak je na obrazku v normě čili 5 cm. Nastojato se samozřejmě lépe instaluje, protože na lezato by se musely pracně dělat rohy a pochybuju že při tak livatem betonu by se tvorily vzduchové kapsy i když je o tom zmínka v norme. Spojovaci svorky správně dvě a ještě lépe nerezové 👍🏻.
S tím obrázkem v normě fakt dobrý 😂
Jen se zeptám, kolikrát už jste to dělal vlastníma rukama?
@@markolepsie2007 nepočítaně a už nejméně 20 let pane udivený.
@@miroslavmezes2219 To nebyl ani tak údiv, jako spíš obdiv.
No jestli se vám to daří přesně podle obrázku z normy, je to fakt paráda.
Jinak by určitě byl lepší celý pásek z nerezu, ne jen svorky...
@@markolepsie2007 nikdy to nebudete mít přesně podle obrázku protože bagr, co kope základy nebude na centimetry přesný ale spíš na decimetry. Jde o to, že by se ten pásek měl podle toho obrázku dát přibližně...nikdo to nebude proměřovat jestli je to přesně 5cm 👍🏻. Horší je to, když někdo staví ztracené bednění a nebo když se vysype rýha hrubym makadamem 20cm a na něj teprve beton...
@@miroslavmezes2219 jj, proto tam byl ten smajlík...
S tím štěrkem, ono záleží na geologických a hydrogeologických poměrech. Projektanti ho tam dávají často, ale někdy se může stát drenáží co přitáhne vodu, což ale pod základy úplně nechcete, no a kde je sucho a obecně dobrý vsak, tam stejně bude příliš sucho s ním i bez něj.
dávám nejprve gumoasvalt a pak na to ještě vulkanizační pásku.
(y) a já zrovna přemýšlel, že bych dal prvně pásku a pak ji jště omatlal gumoasfaltem :D tim by se utěsnily všechny spoje, překryvný části a póry v ní...
chránit musíš co nejvíce spoje takže dostaneš gumoasfalt přímo na dráty a spoje a pak dáš pásku na ochranu proti kamínkům nebo jiné poškození
@@chlapecx nebo nejednodušeji... koupit zinkový sprej😉
@@Shakyrass nedávam nič a problem nieje ...
@@joyosesnast3171 tak ted není ale třeba za 20 let může nastat😉
A vývod na MET svorkovnicu?
A co se podívat na celé video 🤔
Mluvil o tom na začátku videa ze bude připraven do technické místnosti. Ale potom už na videu vidět nebyl. Tak snad mistr nezapomněl 😅.
@@jiristuchly1984 som pozrel celen som pri tom obedoval ale som to akosi pre počul najviac ma bavil hromozvod za to som mal od majstra a učiteľa furt zjeba ale aj tak to tiež stále používam lebo chlapec z dediny.
@@jakubkryl1013 Je tamv čase 17:00 krásně vidět ;)
Zdravím, a hned na úvod uzemnění by měl dělat pracovník který na to má kvalifikaci. Tzv uzemňovač :D.
A Vy drahý příteli jste Revizní technik, tak co se nám pletete do roboty? No nic ve zlém, záměrem videa je ukázat jak se dělá uzemnění na rodinném domě a za to vám dík, a za všechny Vaše videa.
Mám ale poznámku, já uzemňuji do země, proto se to jmenuje UZEMNĚNÍ, a ne do betonu.
Základy jsou plytké měly by být cca 90cm do hloubky, tj. zemnící pás s udusanou zeminou a s procentem soli kolem něj, tak bude mít zemní odpor zaručeně menší než 10 Ohmů, pak hydroizolace a betonový základ, jinak Pánovi zákazníkovi budou plesnivět zdi od země a bude mu vnikat vlhkost do podlahy.
Přechody mají být podle normy chráněny to je pravda, ale je to blbost o které můžeme polemizovat, zbytečná a drahá položka, už mi to jeden horlivý RT odmítl bez izolace a musel jsem to předělat, ono totiž ten želený drát už má chránění z pozinku tzv. FEZN. Podle mého názoru na který se tady nikdo neptal, je to ochrana na ochranu, to je jako nosit respirátor a na to si dát plynovou masku. Takže taak. Čest a zítra v šest.
Když si vezmu pásku, gumoasfalt, práci navíc... není levnější to rovnou udělat z nerezu?
Nie.
Ja použivam body sprej to čo sa používajú automechanici na spodok auta.
Dobrý den, tak si představuji správnou montáž uzemnění. Dělám taktéž spoje vulkanizační páskou a dvojité což se málokdy vidí. Jen ta vulkanizační páska je potřeba ještě chránit aspoň obyč izolačkou, u některých výrobců je přímo vše v jednom balíku. Pravda je, že ty podpěry nejsou ideální výšky, zde by mohl výrobce zapracovat.
jaká je ideální výška? Páska má být minimálně 5cm ode dna výkopu. Což bych řekl, že je splněné ne?
Distanční držák je ve tvaru "L", 30 cm dlouhý. Základová rýha nebývá soudržná natolik aby se držáky dali upevnit 5cm od dna výkopu. Výtka není na pana Stuchlého.
@@zdenekpesek-y2ejenomže ono to nemá být jen 5cm odspodu ale i z boku, takže konzola 30cm bohatě postačí...
Zdravím Vás, pane Stuchlý, jelikož všechny spoje svářím, tak je pak omatlávám lepenkou 🙂
lepenkou? jakou? jako asfaltovou? Nemluvě o tom, že to musí být vážně chuťovka svařovat pozink 😀
@@Shakyrass Klasická asfaltová lepenka...Zinek se pred svarenim lehce obrousi tam, kde bude svar, zbytek se opálí svařováním.
@@davidmarek6141 svařovaní pozinku je extrémně zdraví škodlivé, proto to říkám😉 Jinak proč se tak zbytečně dřete, když to jde milionkrát jednodušeji?
@@Shakyrass Učili mě, že svár je prostě svár. Když stahnu dva kusy pasoviny k sobe svorkou, z meho pohledu je to mene spolehlivy spoj. Kdyz je to opravdu spojene kovem, tak tomu vice verim..
@@Shakyrass A to nemluvim o spoji pasovina/kulatina, tam je kontaktni plocha daleko daleko mensi
Proč se ty spoje musí něčím ochránit? Pokud to je pořádně obalené betonem, tak to snad nezrezne. Když už to má být ťip ťop, tak by se tou páskou měl ošetřit i ten střed když jsou 2 pásoviny u sebe. Po stažení jen okolo je uprostřed potenciální místo průniku.
Kéž by byl na většině staveb alespoň izolovaný výstup ze země.
Toto mi presne nedávno mudroval murár s učňovkou. Ako vyštudovaný inžinier mu hovorím… Vieš o tom, že pozinkovaná ochrana sa pri utiahnutí skrutky poruší? Je ti jasné, aké chemické a fyzikálne procesy prebiehajú počas hydratácie a vytvrdzovania betónu? No a v tom momente diskusia skončila.
No jo, ale jak to máme udělat my, co si koupili dům a to uzemnění tam nikdo při stavbě nedal.
Obkopat dům metr od zdi a minimálně 50 cm hluboko, ale nejlépe do nezamrzu a položit pásek do hlíny.
Alebo natĺcť uzemňovacie tyče.
Taky jsem dodelaval a dal jsem vse z nerezu. Nemusim pak resit ze to do 20 let shnije. Plus mam medeny okapy, tak jsem se bal galvanickyho clanku…
Zaujímalo by ma ako sa toto rieši v púšti. Nie len domy ale trebárs trafostanice a podobne.
V púšti skapal pes.