O impregnacji drewna na dom szkieletowy

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • Czy zabezpieczać dodatkowo drewno konstrukcyjne C24 do budowy domu szkieletowego? Opinie na ten temat są jak zwykle podzielone. Głownie z powodu tego, iż zgodnie z dobrymi praktykami takiego sposobu budowania, rzeczywiście nie jest to konieczne.
    Różnica powstaje natomiast w momencie, w którym takiego domu nie buduje indywidualny inwestor na własną rękę, lecz profesjonalny wykonawca, który, naszym zdaniem, poprzez dodatkową impregnację zapewnia Inwestorowi jeszcze skuteczniejszą eliminację ryzyka wejścia w materiał szkodników, grzybów i pleśni. Jest to układ typu win-win, bo korzystają na tym obie strony.
    Z filmu dowiesz się, jak i ile razy impregnujemy drewno w domach szkieletowych Top Bud®, jakim środkiem, a także, co to w ogóle za materiał.
    Więcej o nas: www.topbud.pl

Комментарии • 9

  • @rafadabrowski2647
    @rafadabrowski2647 2 года назад +1

    Super są te odcinki. Fajnie jakbyście Panowie pokazywali każdy element budowy na przykład czy używacie uszczelek pod podwalinę itd. Ps. To drewno z pieczątką C24 ma dziwną, chropowatą strukturę, czy to jest sosna czy coś innego ? Moje drewno na szkielet ma gładziutką, niemal wypolerowaną powierzchnię i bardziej zaookrąglone brzegi. Pozdrawiam

  • @ukaszpietrzak9104
    @ukaszpietrzak9104 2 года назад +3

    Na jednym z poprzednich filmów mówiliście ,ze impregnacja to pic na wodę i jest zbyteczna. Ech ,jak zawieje...

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Год назад

      Dziękuję,
      Mówiliśmy, że nie jest niezbędna, ale my ją stosujemy i w niniejszym filmie wyjaśniamy, dlaczego.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz

  • @januszjolkowicz1071
    @januszjolkowicz1071 Год назад +3

    Ja nie neguje !!absolutnie ,to jest technologia waszej firmy .Skoro tak uważacie i to działa ,nie na co dyskutować.Byłem ciekawy i zapytałem .Ja prowadze firmę budowlana wUK,spotkałem właśnie tak impregnowane drewno tutaj,wiem ze sprowadzają je z Rosji,Ukrainy i Polski.
    To drewno nie jest certyfikowane ,suszone i strugane.Tego typu drewno nie jest dopuszczone do budowlanki,jest tańsze ,wiec są i nabywcy .
    Ryzyko jest duże ,inspektor budowlany nie podpisze się pod tym.Szwedzkie drewno impregnowane jest cisnieniowo ,tnąc je można zobaczyć ,jak głęboko impregnat spenetrował dany element.Wasza firma wybudowała kilkadziesiąt domów ,wiec macie doświadczenie ,oraz ulepszanie technologie budowania .Zapytałem !bo w kraju jest wielu pseudo firm ,stosujących tanie zamienniki ,lub nie atestowane drewno.
    Dzięki za odpowiedz 👍👍👍.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Год назад

      My też niekiedy budujemy z drewna skandynawskiego, oczywiście certyfikowanego. To samo dotyczy polskiego drewna. Nasz dostawca ma tylko materiał certyfikowany. Zresztą innego byśmy od niego nie wzięli.
      Co do samej jakości drewna ze Skandynawii, to proszę uwierzyć, że nie zawsze jest ona najwyższa. Mieliśmy przypadki, że były też odrzuty, ze względu na wymiary. Część belek można było przeszlifować, a części się nawet nie dało i wykorzystywaliśmy je tylko, np. do wbitek lub rygli, wybierając proste krótkie odcinki.
      Żeby sprzedawać w UE drewno konstrukcyjne, trzeba mieć certyfikaty, które określają normy obróbki wstępnej i wytrzymałości mechanicznej. Te normy obowiązują wszystkich po równo: Szwedów, Polaków czy Norwegów, którzy nawet jeśli nie są w UE, a chcą na naszym rynku sprzedawać, muszą też się do nich dostosować.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz
      PS. My też stosujemy deski impregnowane ciśnieniowo, ale w hydroizolacji podwaliny ścian i jako ozdobniki fasad

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  Год назад

      Dodam jeszcze, że nie wybudowaliśmy kilkudziesięciu domów, tylko kilkast (myślę, że blisko 800). Robimy to od 30 lat. ;-)

  • @chwilamoment3537
    @chwilamoment3537 2 года назад +1

    Impregnacja kompresorem jaką panowie stosują na budowie to impregnacja natryskowa (powierzchniowa) a nie ciśnieniowa (wgłębna). Po prostu chlapiecie w ten sposób po budowie impregnatem. Impregnacja jak dobrze powiedziano jest w przypadku suchego drewna zbędna i będąc klientem miałbym podejrzenie że drewno nie ma odpowiedniej wilgotności 15% z 3% tolerancją. A poza tym xylamit też miał sporo atestów i jak w przypadku historycznie każdej chemii budowlanej okazało się że jednak nie jest obojętny dla zdrowia.

    • @topbuddomyszkieletowe9161
      @topbuddomyszkieletowe9161  2 года назад +2

      Dziękuję za uwagę.
      Ma Pan rację. Rozpędziłem się i byłem nieprecyzyjny. Użyłem niewłaściwego określenia. Impregnacja ciśnieniowa to zupełnie inny proces. Używamy desek podwalinowych oraz elewacyjnych, zabezpieczonych w sposób, o którym Pan napisał. Natomiast drewno konstrukcyjne jest oczywiście dodatkowo zabezpieczone metodą natryskową.
      Co do szkodliwości impregnatu, to każdemu materiałowi budowlanemu można coś zarzucić, no może poza hempcritem, o ile konopie były uprawiane bez chemii. Wystarczy wspomnieć pustaki czy nawet cegły. Wolimy jednak opierać się na badaniach jednostek notyfikowanych, bo są jedynym wiarygodnym źródłem wiedzy. Na pewno nie są nim obiegowe opinie.
      Pozdrawiam,
      Bogumił Bronowicz