Gmina Kosów Lacki - reportaż 2018
HTML-код
- Опубликовано: 15 ноя 2024
- Kosów Lacki
W powiecie sokołowskim, na wschodzie Mazowsza, położona jest licząca dwa tysiące stu mieszkańców gmina Kosów Lacki. Nazwa miejscowości pochodzi od wyrazu kos czyli nazwy ptaka. Dodatek "Lacki", czyli polski odróżniał tę miejscowość od sąsiedniego Kosowa Ruskiego, leżącego po drugiej stronie rzeki Kosówki, zamieszkanego przez ludność ruską.
Gmina położona jest w części na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia, że sporo tutaj zieleni, pięknej przyrody, niespotykanych gatunków ptaków czy roślin. Mieszkańcy są serdeczni i otwarci na gości z zewnątrz, angażują się w sprawy lokalne, prowadzą aktywny tryb życia i tworzą gospodarstwa agroturystyczne.
W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój zarówno miasta, jak i gminy. Obok istniejącej już od dziewięćdziesięciu dwóch lat spółdzielni mleczarskiej oraz dużych żwirowni, powstały nowe zakłady pracy zajmujące się przede wszystkim produkcją mięsa. Tutejsza wołowina znana jest niemal na całym świecie!
Władzom samorządowym mocno zależy na rozwoju szkół i podniesieniu poziomu edukacji. Oprócz przedszkola i szkoły podstawowej, funkcjonuje tutaj także liceum ogólnokształcące i szkoła branżowa pierwszego stopnia. W liceum dużym powodzeniem cieszy się klasa o profilu wojskowym. Jest ona znakomicie wyposażona w sprzęt i stanowi wizytówkę tej placówki. Szkoły na terenie gminy oferują wiele dodatkowych zajęć, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności.
Jest też doskonałe zaplecze sportowe. Na szkolnych boiskach cały czas coś się dzieje. Uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach sportowych i widać, że sprawia im to przyjemność i daje satysfakcję. Obok boisk, znajduje się tutaj pełnowymiarowa hala sportowa, która jest ciągle unowocześniana i wyposażana w kolejne atrakcje. Oprócz gry w koszykówkę czy siatkówkę, można spróbować swoich sił na nowopowstałej ściance wspinaczkowej. W hali odbywają się także zajęcia z karate, prowadzone przez nietuzinkowego nauczyciela wychowania fizycznego w szkole - panią Marię Jasko, wielokrotną medalistkę mistrzostw Europy i Świata w tej dyscyplinie sportu.
W Kosowie Lackim nie mogło zabraknąć strażaków ochotników. Aż dziewięć jednostek OSP, z czego trzy wpisane do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego, czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. Dzięki funduszom unijnym, funduszowi sołeckiemu i innym środkom udało się wyremontować wszystkie remizy, które jednocześnie pełnią rolę świetlic wiejskich i służą mieszkańcom.
Lokalne Centrum Kompetencji powstałe dzięki projektowi Mazowszanie znajduje się w Miejsko- gminnym ośrodku kultury. Można tu skorzystać bezpłatnie z Internetu, wydrukować niezbędne dokumenty, spędzić czas ze znajomymi czy sąsiadami. Ośrodek kultury to miejsce, w którym każdy znajdzie zajęcie. Można w nim z pasją oddać się twórczości plastycznej, muzyce, czy przyczynić się do dbania o zachowanie dziedzictwa historycznego regionu poprzez tworzenie archiwum kultury i przygotowywanie wystaw tematycznych.
A sama historia i zabytki tych terenów są niezwykle ciekawe.
Mało kto wie, ale to właśnie w Kosowie Lackim, na plebanii przy neogotyckim kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w 1964 r. odnaleziono słynny obraz hiszpańskiego malarza El Greco, z szesnastego wieku pod tytułem "Ekstaza św. Franciszka". Dziś w kościele wisi jego kopia, a oryginał został przekazany do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Jest to jedyny obraz El Greco w Polsce!
Na terenie gminy znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka. Utworzony w tysiąc dziewięćset czterdziestym drugim roku obóz to miejsce eksterminacji ludności żydowskiej. Tutaj poniósł śmierć Janusz Korczak, który towarzyszył w ostatniej drodze swoim podopiecznym. To miejsce szczególnej pamięci i zadumy. Liczba ofiar Treblinki sięgnęła prawdopodobnie około ośmiuset tysięcy osób. Był to największy ośrodek zagłady w Generalnym Gubernatorstwie, a zarazem drugi po Auschwitz - Birkenau w okupowanej Europie.
Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że warto, a nawet trzeba odwiedzić gminę Kosów Lacki?