Gmina Zaręby Kościelne - reportaż 2018
HTML-код
- Опубликовано: 15 ноя 2024
- Zaręby Kościelne
Zaręby Kościelne, to zajmująca powierzchnię osiemdziesięciu ośmiu kilometrów kwadratowych i licząca sobie ponad trzy tysiące ośmiuset mieszkańców, gmina leżąca w powiecie ostrowskim. Te piękne tereny w całości leżą w obszarze „Zielonych Płuc Polski”, a wschodnia część gminy w zasięgu obszaru chronionego „Natura 2000”. W dolinie rzeki Bug rozciąga się Nadbużański Park Krajobrazowy. Oprócz pięknych rzek, znajdują się tu też, powstałe na skutek wydobycia żwiru i piasku, zbiorniki wodne w miejscowościach Kępiste Borowe i Rostki Daćbogi. Malowniczość przyrody zachęca do aktywności na świeżym powietrzu i wypoczynku.
Ze względu na rolniczy charakter gminy, duże rozdrobnienie gospodarstw i brak przemysłu, rozwój tych terenów jest uzależniony w dużej mierze od pozyskiwania środków zewnętrznych pochodzących z budżetu województwa mazowieckiego, funduszy unijnych czy funduszy państwowych.
Korzystają z nich zarówno władze samorządowe, jak i sami mieszkańcy. Dlatego wykorzystując walory miejsca powstają tu gospodarstwa zajmujące się hodowlą bydła mlecznego. Wiadomo, mleko od krów, które żyją w środowisku nieskażonym przemysłem, nie ma sobie równych! Jednak samo powstanie i modernizacja gospodarstw nie byłaby możliwa, gdyby nie środki zewnętrzne.
Dzięki przedsiębiorczości i zaangażowaniu władz samorządowych udało się stworzyć wiele projektów, które pozwoliły na zmodernizowanie infrastruktury technicznej. Wszystko po to, aby ułatwić życie mieszkańcom. Powstała nowoczesna hydrofornia, zadbano o drogi i wymieniono oświetlenie na terenie całej gminy. Mieszkańców cieszą rozbudowane świetlice wiejskie, w których mogą się spotkać, zorganizować zebrania, czy uczestniczyć w różnego typu zajęciach.
Strażacy z działających tu czterech jednostek ochotniczych straży pożarnych, mogą poszczycić się nowoczesnym sprzętem, samochodami czy zmodernizowanymi remizami i garażami.
Priorytetem gminy jest rozwój bazy edukacyjnej. Wybudowano budynek gimnazjum, który teraz będzie służył uczniom szkoły podstawowej, zmodernizowano kuchnię i świetlicę szkolną. Zadbano o najmłodszych, którzy mogą uczęszczać do istniejącego w Zarębach Kościelnych przedszkola. Oczywiście nie zapomniano o rozwoju tężyzny fizycznej. Dlatego w gminie powstała pełnowymiarowa sala gimnastyczna oraz plac zabaw dla dzieci.
W bibliotece publicznej na terenie gminy można nie tylko wypożyczyć książki, czy skorzystać z czytelni. Znajduje się tu również, powstałe dzięki projektowi Mazowszanie Lokalne Centrum Kompetencji. Otwarte jest nawet w soboty, tak aby mieszkańcy mogli z niego swobodnie i w miarę potrzeb korzystać.
Zaręby Kościelne to także miejsce bogate w historię. Początki wsi sięgają roku tysiąc czterysta dziesiątego, kiedy to rycerz Świętosław z Zarembina, otrzymał od księcia Janusza I dwadzieścia włók
ziemi nad rzeką Brok - powstały wtedy wsie Borkowo i Zarębino, przy czym Borkowo dało początek dzisiejszym Zarębom Kościelnym. W 1430 powstał tu pierwszy kościół, w 1449 powstała parafia Zaręby Kościelne.
Dzięki staraniom Szymona Zaremby, sędziego ziemskiego sieradzkiego, w tysiąc siedemset sześćdziesiątym pierwszym roku sprowadzili się tu Franciszkanie reformaci, którzy wznieśli kościół i klasztor. Kościół konsekrowano w tysiąc siedemset dziewięćdziesiątym drugim roku. Wskutek represji władz zaborczych po powstaniu styczniowym nastąpiła likwidacja zakonu. Zakonnicy zostali wywiezieni do Pińczowa, kościół klasztorny zamieniony na parafialny, a zbiory biblioteczne przejęło Seminarium Duchowne w Płocku. Będąc w Zarębach warto obejrzeć ten zbudowany w późnobarokowym stylu kościół i zamyślić się nad jego dziejami.
Jeśli szukacie cichego i pięknego miejsca na wypoczynek, gdzie przyjmą was serdeczni i otwarci ludzie, Zaręby Kościelne są idealne!