Gmina Jabłonna Lacka - reportaż 2018

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 янв 2025
  • Jabłonna Lacka
    Tuż przy granicy z województwem podlaskim, na wschodzie Mazowsza witają nas gościnne progi gminy Jabłonna Lacka. Jej powierzchnia licząca sto czterdzieści dziewięć kilometrów kwadratowych w połowie położona jest w strefie obszarów chronionych ze względu na unikalne walory przyrodnicze. Na terenie gminy mamy dwa, położone w Dolinie Bugu, rezerwaty przyrody „Wydmę Mołożewską” i „Skarpę Mołożewską”. Pierwszy z nich to siedlisko ptactwa, szczególnie wodnego. Ornitolodzy mogą spotkać tu czarnego kormorana, czaplę siwą, czy będącego na wymarciu w naszym kraju kulona. Skarpa Mołożewska to bogaty florystycznie obszar, gdzie rosną rzadkie i chronione gatunki roślin.
    Ale Jabłonna Lacka to miejsce interesujące nie tylko ze względu na piękno przyrody, ale także z powodu bogactwa historii. Wschodnie Mazowsze to bowiem miejsce styku wielu kultur, po których do dzisiaj pozostały liczne zabytki i ciekawe opowieści. Dlatego możemy tu spotkać ślady polskich unitów, a także wyznawców prawosławia. W leżącym na terenie gminy Wirowie znajdują się wspaniale zachowane budynki po dawnym monastyrze prawosławnych mniszek, które przybyły tu pod koniec dziewiętnastego wieku. To tutaj nad Bugiem miał powstać przyczółek jedynej, prawdziwej wiary - bastion, z którego miano zjednywać nowych wyznawców i rusyfikować pozostałych. Dlatego kilkanaście lat później wybudowano w Wirowie okazałą świątynię - cerkiew prawosławną pw. Św. Serafina. Zmienne koleje historii spowodowały, że dzisiaj w dawnym monastyrze mieści się dom pomocy społecznej, ale piękno zabytkowych budowli zostało zachowane i cieszy miłośników historii.
    Zarówno władze samorządowe, jak i mieszkańcy, mocno związani z tradycją regionu, serdeczni i gościnni, patrzą także w przyszłość i dbają o to, żeby w gminie żyło się wygodnie i na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Dlatego wszystkie miejscowości są zwodociągowane, powstała oczyszczalnia ścieków, rozbudowano i zmodernizowano ujęcia wody, a zakłady na terenie gminy są proekologiczne. Dzięki owocnej współpracy z powiatem, bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura drogowa. W najbliższych latach zaś, samorząd planuje budowę drogi ze ścieżką rowerową z Sokołowa do Jabłonny.
    Duże wrażenie robi nowoczesna szkoła w Jabłonnie Lackiej wyposażona w pracownie, tablice multimedialne i wszelki niezbędny do prawidłowego funkcjonowania sprzęt. To placówka, która z dumą szczyci się mianem Szkoły Odkrywców Talentów. Dzięki projektom, które tu są realizowane, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego wiele się tu dzieje. Są liczne zajęcia pozalekcyjne rozwijające zdolności i wspomagające tych, którzy napotykają trudności na ścieżce edukacji. Szkoła jest wyposażona w kompleks boisk Orlik, z którego uczniowie korzystają chętnie, nie tylko podczas zajęć w szkole, ale także popołudniami, czy w dni wolne od nauki. Przy szkole działa
    dwudziesta druga drużyna harcerska Pędziwiatry. To jeszcze bardzo młoda, bo działająca dopiero od roku drużyna, ale widać, że z dużym potencjałem na przyszłość!
    A mieszkańcy? Ci są przede wszystkim otwarci na wszystko, co nowe, a przy tym głęboko przywiązani do tradycji regionu. Weseli, otwarci i pełni entuzjazmu. Z zapałem działają w drużynach Ochotniczych Straży Pożarnych, podtrzymują tradycje gry na ligawkach, wyprawiają Biesiadę Podlaską, gdzie można skosztować przepysznej wschodniej kuchni, działają w klubie seniora i w zespole ludowym Jabłoniacy. Widać, że to ludzie, których do działania nie trzeba zachęcać, bo aktywność mają we krwi. Ponadto nie myślą tylko o sobie, ale działają charytatywnie na rzecz potrzebujących.
    Jabłonna Lacka to miejsce, w którym poczujecie siłę tradycji, odkryjecie piękno historii i zakochacie się w pięknie przyrody! Koniecznie tu zajrzyjcie.
    Ważna jest też sprawna komunikacja, stąd inwestycje w drogi czy modernizacja przystanku kolejowego w miejscowości Nowy Topór.
    W Stoczku zadbano o osoby potrzebujące pomocy. W Starych Lipkach powstał Dom Pomocy Społecznej, który jest jedną z dwóch placówek tego typu na całym Mazowszu, prowadzoną przez samorząd gminny! Budynek jest wyremontowany, nowoczesny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do opieki medycznej. Są dla nich również organizowane występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Stoczku z okazji np. Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet czy Dnia Matki.

Комментарии •